PDA

View Full Version : The Curious Case of Benjamin Button



Mr Cosmin
11th January 2009, 14:59
The Curious Case of Benjamin Button is a 2008 American film, very loosely based on the 1921 short story of the same name written by F. Scott Fitzgerald. The film was directed by David Fincher, written by Eric Roth, and stars Brad Pitt and Cate Blanchett. The film was released on December 25, 2008.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/74/Benjamin_Button_poster.jpg
Directed by: David Fincher
Produced by: Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Ray Stark
Written by Screenplay: Eric Roth ; Screen story: Eric Roth, Robin Swicord ; Short story: F. Scott Fitzgerald
Starring: Brad Pitt, Cate Blanchett, Taraji P. Henson, Julia Ormond, Tilda Swinton, Mahershalalhashbaz Ali, Jared Harris, Jason Flemyng
Music by: Alexandre Desplat
Cinematography: Claudio Miranda
Editing by: Kirk Baxter, Angus Wall
Distributed by: Paramount Pictures (USA) ; Warner Bros. (international)
Release date(s): December 25, 2008
Running time: 166 min.
Country: United States
Language: English
Budget: $150,000,000
Gross revenue: $94,169,230


Cast

* Brad Pitt as Benjamin Button
* Cate Blanchett as Daisy Fuller
* Taraji P. Henson as Queenie
* Julia Ormond as Caroline
* Jason Flemyng as Thomas Button
* Mahershalalhashbaz Ali as Tizzy
* Jared Harris as Captain Mike
* Elias Koteas as Monsieur Gateau
* Ed Metzger as Theodore Roosevelt
* Phyllis Somerville as Grandma Fuller
* Josh Stewart as Pleasant Curtis
* Tilda Swinton as Elizabeth Abbott
* Spencer Daniels as Benjamin Button – Age 12
* Elle Fanning as Daisy – Age 6
* Madisen Beaty as Daisy – Age 11

mihai_alex
11th January 2009, 15:45
Trebuie sa-l vad...

buticut
11th January 2009, 19:01
Filmul nu e atat de bun incat sa merite un topic,scenariul l-a tras mult in jos - am mai explicat de ce. Topicul e o discriminare fata de alte filme mult mai bune.

TenisFan
11th January 2009, 23:29
Topicul e o discriminare fata de alte filme mult mai bune.Network adica... Ce nota merita Network? Infinit. :shocked: :cry: :D

buticut
12th January 2009, 00:57
Infinit + sau infinit -? :D (Just joking ;) )

Sergiu
12th January 2009, 01:34
Bine Network e vechi. Stiu ca e foarte bun, dar asta se stie nu mai e nevoie de discutii pe tema asta.
Parerea mea e ca ar trebui mai multe discutii despre filme ca: Wendy and Lucy sau Let the right one in sau Happy-Go-Lucky sau The Class. Da ma rog asta e.

Despre filmu asta ce sa zic astept sa-l vad la cinema. Suna foarte interesant, dar nu inteleg cum o actrita ca Blanchett intr-un film favorit la oscar nu e nici macar luata in considerare pentru un premiu. Ceva nu miroase bine. Sper sa ma insel totusi.

irinaidu
12th January 2009, 01:46
sergiu, stiu ca nu are legatura cu threadul, dar ai mentionat let the right one in. de ce ti s-a parut asta un film deosebit? l-am vazut si eu si mi s-a parut un film facut in mare graba, in sensul ca multe chestii care ar fi trebuit explicate nu sunt.

Sergiu
12th January 2009, 12:08
Nu stiu de ce ar trebui explicate chestii? Adica eu prefer sa-mi arate povestea si sa ma lese sa inteleg eu ce vreau de acolo. Iti mai starneste imaginatia cateodata. Poate ca nici eu nu am inteles de ce tatal lui Eli comitea in modu ala crimele sau de ce Oscar era asa fascinat de Eli. Dar creatorii au reusit sa combine o sumedenie de teme: dragoste intre copii de 12 ani, mai ales cu unul vampir sau sacrificiul tatalui pentru fiica sau razbunarea, parca cei doi ar fi niste criminal nelegiuti la doar 12 ani fara remuscari si regrete. Si cu toate astea au reusit sa faca o poveste cu vampiri cat se poate de plauzibila. A si nu in ultimul rand atmosfera aia rece cu zapada si gheata pretutindeni si muzica se incadreaza perfect in acest film oarecum sumbru.

irinaidu
12th January 2009, 15:19
pai vezi eu de aici am unele probleme. in primul rand eli nu e fata, tipul care omora oamenii nu era tatal lui eli. faza cand ti-l arata pe eli dezbracat e pt a observa ca nu are organe genitale pt ca el fusese castrat de alti vampiri.
filmul e facut dupa o carte. iar din film nu intelegi nimic.
eu daca nu sunt implicata in poveste nu pot sa o apreciez. singura tema pe care sa zic am simtit-o la fel ca tine e cea cu criminalii fara regrete la 12 ani, bine doar unul din ei avea 12 ani, celalalt avea 12 ani de mult.
dar mie baietelul blond, al carui nume l-am uitat, nu mi-a placut deloc, sau ma rog, nu suficient ca sa simt ca restul baietilor trebuiau sa moara.

dar eu si cu tine nu prea avem aceleasi gusturi in materie de filme. asta in caz ca nu confund, dar parca tie nu ti-a placut into the wild, nu? oricum e mereu interesant sa vad cum oameni diferiti vad interpretari diferite.
sunt curioasa sa vad si eu restul filmelor pe care le-ai mentionat.

Sergiu
12th January 2009, 15:54
De multe ori cartea difera mult fata de film. De exemplu la Benjamin Button cartea a fost in 1921, dar in trailer sunt motociclete si masini clar de dupa anu ala. Se poate sa fie si cazul de fata. Eu n-am citit cartea asa ca nu pot zice nimic despre ce e acolo. Eu zic de ce am vazut in film si nu cred ca e cazul ca tot ce nu e explicat in film sa fie neaparat ca in carte.

Poate nu e tatal, dar nu vad importanta, e tot o persoana care are grija de ea. Iar faza cu organele genitale a fost prea scurta pentru a-mi da seama. De fapt nu cred ca Oscar(baiatul) nu si-a dat seama ca ar fi ceva in neregula. Si prefer sa ramana asa eli e fata si are inca mintea unui copil de 12 ani. Altfel deja suna a pedofilie sau homosexualitate si nu-mi place ideea.

Cat depsre daca merita sau nu sa moara. Sigur ca cei trei nu meritau sa moara. Insa ce stiu 2 copii de 12 ani? Poate totul a fost o joaca pentru ei.

Da la Into the Wild raman la parerea ca exista alte lucruri mai importante in viata ca fericirea si cautarea ei. Acolo iti baga pe gat ideea ca e si de asta nu l-am suportat. Oricum la Let the right one in raman la parerea ca Eli e fata si n-o sa-mi schimbe parerea asta o secventa neclara si scurta.

irinaidu
12th January 2009, 16:17
ok, sigur ca din film nu ti-ai da seama niciodata de faza cu eli.
inteleg cum ai interpretat tu filmul si daca as fi putut sa-l vad si eu asa as fi simtit ca tine. dar eu am google it filmul inainte sa ma uit si stiam deja ca eli e baiat si tipul care statea cu el era sort of a pedophile si nu am putut sa uit in timp ce vedeam filmul.

Dogville
12th January 2009, 17:47
Ziceti si voi 'spoiler' inainte sa aprofundati, c-am apucat sa citesc :P

irinaidu
12th January 2009, 17:58
scuze :(

buticut
13th January 2009, 03:30
Cine i-a dat 3? Nota asta e cam...brutala! :happy
Atunci Max Payne e de - 3?

Universal
13th January 2009, 17:24
-100 :D

TCCBB este de 5 stele.Si asta se vede de la 100 km.

Sasuke Uchiha
21st February 2009, 22:30
film f bun , daca ar castiga oscarul nu m-as supara

Urmuz
21st February 2009, 22:37
dupa ce am vazut filmul, mi-a venit in minte o vorba de-a lui George din Seinfeld, pe care o reproduc aproximativ: cred ca viata ar fi mai interesanta daca ar incepe invers, cu momentul mortii, deoarece s-ar incheia cu un ...orgasm

Urmuz
21st February 2009, 22:39
David Fincher a facut filme mai bune ...Seven si Fight Club sunt cele mai tari