PDA

View Full Version : Bad Mittendorf HS200 09-11.01.2009



theodor
6th January 2009, 12:39
La finele acestei saptamani au loc, tot in Austria , la Bad Mittendorf, 2 etape de zbor cu schiurile. Aceste etape conteaza si pentru campionatul mondial de zbor din acest an, la care se adauga o etapa la Oberstdorf, pe 14.02 si, evident, inca 2 la Planica, pe 20 si 22.03. a.c.
Programul este urmatorul:
-pe 09.01 are loc sedinta de calificare;
-pe 10 si 11 etapele propriu-zise.

Vezi:

http://eskijumping.com/index.php?a=cykle&b=sezon&cykl=ps_loty&sezon=2008/2009

theodor
9th January 2009, 16:23
Sedinta de calificare de astazi a fost castigata, in mod surprinzator, de francezul Emmanuel Chedal, cu o saritura de 201,5m. Pe locul 2 s-a situat Roar Ljoekelsoy6, pe 3 Vincent Descombes Sevoie.
Cele mai lungi sarituri au fost:
-Gregor Schlierenzauer = 209,5m;
-Wolfgang Loitzl = 208 m(motivat dupa succesul un 4HT);
-Harri Olli = 206 m;
-Anders Jacobsen = 203,5m.
Simon Ammann a inregistrat o saritura de 197,5m, insa cu o pozitie a barei de start mai coborata decat a celorlalti concurenti.
Rezultatele complete ale sedintei de calificare:

http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2578

Maine, de la ora Eurosport 15.00(16.45 OR), are loc prima din cele 2 etape programate pe aceasta trambulina.

janne ahonen
9th January 2009, 16:55
foarte buni francezii

theodor
9th January 2009, 16:59
Sunt antrenati de un finlandez. :D

whisper
9th January 2009, 23:53
Multumesc pentru informatii Teodor:)

janne ahonen
10th January 2009, 10:00
Stie cineva la ce ora este etapa?

theodor
10th January 2009, 10:27
La ora 15.00 (ora Romaniei 16.45), dar va sfatuiesc sa deschideti tv mai devreme.
@whisper - cu placere!:)

janne ahonen
10th January 2009, 10:31
mersi theodor

theodor
10th January 2009, 10:35
Cu placere!

ichigo
10th January 2009, 13:28
din contra, dupa siteul eurosport concursul va incepe la ora 15 ora romaniei, fiindca la bat mittendorf nu este nocturna. asa scrie siteul britanic al eurosport.

theodor
10th January 2009, 13:37
Eu as fi de parere sa dai drumul mai dv la tv.Eu m-am mai inselat de cateva ori.Uita-te mai bine pe teletextul Eurosport.

ichigo
10th January 2009, 13:59
deja e proba de antrenament in direct pe www.berkutschi.com.

theodor
10th January 2009, 15:05
Acum urmeaza sa inceapa etapa.

ducus
10th January 2009, 15:21
Sa vedem ce vor face azi elevii lui Werner Schuster.

ducus
10th January 2009, 15:33
Ce dezamagire Janda, doar 164,5m, locul 12 deocamdata. :(

rob_din
10th January 2009, 15:56
Le-a inchis gura Amman austriecilor

ducus
10th January 2009, 15:58
Saritura incredibila a lui Amman, de 207,5 m, cu 8 metri mai mult decat Schlieri care e pe 2. Schlieri s-a balanganit cu schiurile si picioarele in zbor, dar arbitrii au inchis ochii la stil, acordandu-i 3 note de 18,5. Austriecii par din nou avantajati la ei acasa. Doar 2 nemti in primii 20.

theodor
10th January 2009, 15:58
Senzational!!
Simon Ammann a castigat prima runda, cu 207,5m.
Locul 2 Gregor SChlierenzauer = 199,5m;
3 Wolfgang Loitzl = 197,5m.

Se pare ca Harry Potter vrea sa-si ia revansa dupa infrangerea sa in 4HT!

whisper
10th January 2009, 16:01
Dar de ce sunt asa putini participanti?:thinkso:


Le-a inchis gura Amman austriecilor
Mai e o runda. Si nu stii ce se poate intampla..poate "intervin" iar arbitrii:D

rob_din
10th January 2009, 16:01
Dar de ce sunt asa putini participanti?:thinkso:


Mai e o runda. Si nu stii ce se poate intampla..poate "intervin" iar arbitrii:D

La trambulinele mari asta e regulametul, participa 40 in prima mansa

ducus
10th January 2009, 16:06
Ati observat ca in aceasta etapa vedem sariturile de la stanga la dreapta ecranului, si nu invers, ca de obicei? De ce oare nu se filmeaza la fel ca la celelalte etape?

rob_din
10th January 2009, 16:11
Ati observat ca in aceasta etapa vedem sariturile de la stanga la dreapta ecranului, si nu invers, ca de obicei? De ce oare nu se filmeaza la fel ca la celelalte etape?

Se filmeaza in functie de amplasarea trambulinei. Nu vad cu ce te deranjeaza

theodor
10th January 2009, 16:11
Dar de ce sunt asa putini participanti?:thinkso:


Mai e o runda. Si nu stii ce se poate intampla..poate "intervin" iar arbitrii:D

Ai dreptate!
Asa s-a intamplat si la Garmisch.

PS
In pauza etapei, au aterizat in arena cativa parasutisti. Extraordinar, cat mediatizeaza sporturile de iarna austriecii, germanii, si alte natiuni veleitare la acest capitol! Iar la noi...............

rob_din
10th January 2009, 16:37
Ai dreptate!
Asa s-a intamplat si la Garmisch.

PS
In pauza etapei, au aterizat in arena cativa parasutisti. Extraordinar, cat mediatizeaza sporturile de iarna austriecii, germanii, si alte natiuni veleitare la acest capitol! Iar la noi...............

Sporturile de iarna au gasit metoda de a-si crea aceasta mediatizare. Interesant e ca desi multe sporturi de vara se chinuie sa faca acelasi lucru nu reusesc.

ducus
10th January 2009, 16:55
Sclieri castiga, realizand si recordul trambulinei, dar totusi cu note de 15.5, f.f. mici pentru aterizarea fara telemark. La fel a fost penalizat si Martin Koch, cu note doar de 16.5, sa mai comenteze cineva ca arbitrii ii avantajeaza pe austrieci! Amman desi a avut note mari la stil, iese doar pe 2. Asta-i viata! :(

rob_din
10th January 2009, 17:00
Bineinteles ca ii avantajeaza atata timp cat Schlirenzauer a luat note de peste 16 desi numai pentru neefectuarea telemarkului se scad 4 puncte. Asta in timp ce Amman pentru o saritura apropae perfecta a luat note de 18. Cupa Mondiala de sarituri a ajuns o afacere austriaca. Garantez pe ce vreti ca Amman nu va castiga Cupa

ducus
10th January 2009, 18:01
Bineinteles ca ii avantajeaza atata timp cat Schlirenzauer a luat note de peste 16 desi numai pentru neefectuarea telemarkului se scad 4 puncte. Asta in timp ce Amman pentru o saritura apropae perfecta a luat note de 18. Cupa Mondiala de sarituri a ajuns o afacere austriaca. Garantez pe ce vreti ca Amman nu va castiga Cupa
A luat pe naiba peste 16! Unde-ai vazut tu, cand doar ce-am zis mai sus ca a luat 15.5? I-a scazut 4 puncte pentru neeefectuarea telemarkului, ce mai vrei? Note de 14? Tocmai aia vroiam sa subliniez, ca austriecii n-au fost astazi avantajati la notele de la stil, desi ar fi putut fi avand in vedere lungimea sariturii (chiar daca fara telemark)! Deci i-au scazut lui Schlieri 5,5 si nu doar 4 asa cum trebuia!
In schimb lui Amman degeaba i-au dat note bune la stil daca n-a avut saritura suficient de lunga, peste 200m.
Daca ar fi vrut sa-i avantajeze pe austrieci arbitrii le dadeau note mari si la stil, insa nu mai avea rost fiindca deja erau in fata lui Amman si in felul asta au vrut sa-i dea si lui sansa de a-i egala sau de a-i intrece daca ar fi fost cazul. Ceea ce nu s-a intamplat ulterior cu Amman.
Daca nici aici n-au fost cinstiti arbitrii cu austriecii, pai atunci cand? Nici daca le dadea 14 tu nu erai multumit. Probabil ar fi trebuit sa rateze saritura sau sa cada pentru treaba asta, nu?

Tracoromana
10th January 2009, 18:12
Nu cred ca a mai fost vorba de note nemeritate. Doar ca o intreaga escadrila austriaca il tin la mijloc pe Simon si nu cred ca se simte in largul lui. Mai sunt etape in Austria?

theodor
10th January 2009, 18:29
Doar cea de maine. Si, legat de Simon, acesta se descurca destul de bine cu "escadrila". Din pacate, nu are nici un "copilot" care sa il ajute. Intr-adevar, austriecii au cea mai buna "formatie de zbor", care, uneori, e si "dirijata" de la sol.

Garmisch
10th January 2009, 19:54
Etapa de azi a fost castigata de Gregor cu o saritura de 215.5 m! Recordul a fost imbunatatit!:yeah:

TheMentalist
10th January 2009, 21:30
Schlierenzauer a meritat azi victoria. Notele nu au fost mari la stil. Daca ati vazut pana acum in fiecare etapa in care saritorul a avut un stil asemanator precum a avut Schlieri azi in a doua mansa au primit note de 15-16 la stil. Schlieri a fost mai bun azi ca Ammann. Poate maine va reusi si Simi victoria:ok:

whisper
11th January 2009, 00:07
Nu stiam de regula cu 40 de saritori la trambulinele mari.

:cry: Daca si azi i-au ajutat arbitrii pe austrieci...si mai ales sa sustii ca l-au ajutat pe Schliri e foarte interesant.:D
Schliri a primit note meritate pentru stil intre 15 si 16, nu tin minte exact - cred ca ducus a spus mai corect. Dar la o asemenea lungime nu ar fi avut cum sa piarda decat daca Ammann ar fi sarit mai mult sau macar sa treaca de 205m si cu un stil foarte bun.
Austrieci au intr-adevar echipa:ok:

corina_mee
11th January 2009, 00:08
A meritat Schlieri sa castige, doar a stabilit recordul trambulinei azi. Pcat ca Loitzl a iesit doart pe locul trei...sper sa castige maine.
Si imi pare rau de Schmitt, doar locul 13...:(

whisper
11th January 2009, 00:13
Loitzl a iest pe vreo 7 sau 8..nu stiu exact. Pe 3 a fost Martin Koch :)
Si mie imi pare rau de Schmitt:(

theodor
11th January 2009, 08:36
Cred ca Gregor va castiga si astazi, zborul cu skiurile fiind specialitatea lui.Victoria de ieri e meritata, in mansa a 2-a intre el si Ammann fiind o diferenta de 20m, indiferent de stil! De fapt, el si Simon ar fi singurii candidati potentiali la Globul de Cristal.

ducus
11th January 2009, 08:46
Loitzl a iest pe vreo 7 sau 8..nu stiu exact. Pe 3 a fost Martin Koch :)
Si mie imi pare rau de Schmitt:(
Schmitt e deja istorie. Singura diferenta intre el si Malysz in acest sezon ar fi ca neamtul a reusit un rezultat bun in Turneul 4H, care l-a "propulsat" in clasamentul general. Va dati seama ca la varsta lui n-are cum sa realizeze mai mult de atat, nu?

janne ahonen
11th January 2009, 09:21
Schmitt e deja istorie. Singura diferenta intre el si Malysz in acest sezon ar fi ca neamtul a reusit un rezultat bun in Turneul 4H, care l-a "propulsat" in clasamentul general. Va dati seama ca la varsta lui n-are cum sa realizeze mai mult de atat, nu?

Dar de ce nu?Nici Malisz nu era mai tanar cand a castigat ultina data CM

theodor
11th January 2009, 10:45
Schmitt e deja istorie. Singura diferenta intre el si Malysz in acest sezon ar fi ca neamtul a reusit un rezultat bun in Turneul 4H, care l-a "propulsat" in clasamentul general. Va dati seama ca la varsta lui n-are cum sa realizeze mai mult de atat, nu?

Daca Schmitt e istorie , de Takanobu Okabe ce spui? Pana acum 1-2 ani a concurat in conditii foarte bune , si era cu vreo 5 ani mai varstnic.

TheMentalist
11th January 2009, 10:47
Nu este exclus ca Schmitt sa castige o medalie si la Liberec:)

ducus
11th January 2009, 12:27
Daca Schmitt e istorie , de Takanobu Okabe ce spui? Pana acum 1-2 ani a concurat in conditii foarte bune , si era cu vreo 5 ani mai varstnic.
Am zis ca e "istorie" din punct de vedere al rezultatelor, al performantei. Da, Takanobu a concurat pana anul trecut, insa fara prea mari rezultate.
Putini au mai reusit sa castige Cupa Mondiala dupa varsta de 30 de ani, cel putin in ultimii 15 ani.

ichigo
11th January 2009, 17:06
schilieri a reusit prima dubla a sezonului si s-a apropiat la 70 de puncte de simo amman, care nu a avut azi cea mai buna evolutie. se pare ca la zakopane va fi un concurs infernal.

theodor
11th January 2009, 17:54
A meritat, in ambele etape, sa castige. Spun asta, desi nu este printre favoritii mei. S-a apropiat la numai 77 pc de lider.


Clasamentul CM , aici:
http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3013/2009JP3013WC.pdf

Garmisch
11th January 2009, 19:44
A meritat , notele pentru stil de asemenea meritate, un zbor exceptional!

whisper
12th January 2009, 00:03
Da si azi a meritat Schliri sa castige :) Felicitari!


Schmitt e deja istorie. Singura diferenta intre el si Malysz in acest sezon ar fi ca neamtul a reusit un rezultat bun in Turneul 4H, care l-a "propulsat" in clasamentul general. Va dati seama ca la varsta lui n-are cum sa realizeze mai mult de atat, nu?
Nu cred ca va reusi sa castige vreo etapa..dar macar sa fie acolo in primii 5 saritori si daca va putea prinde si vreun podium ar fi foarte bine.

Tazz
12th January 2009, 00:39
Gregor a meritat clar ambele victorii de etapa. E in mare forma.
Sper ca Amann sa nu-si iasa din ritm si sa tina pasul cu Schliri, ca altfel e cam gata Cupa Mondiala. Sa fie bataie pana in ultima etapa :ok:

theodor
12th January 2009, 09:34
Cupa Mondiala din acest an e departe de a fi castigata de cineva.Mai sunt nu mai putin de 15 etape de disputat, asa ca e cale lunga! Principalii candidati sunt Simon Ammann si Gregor Schlierenzauer.

Tazz
12th January 2009, 20:06
Pai tocmai de-aia zic si eu. Ca daca unul din ei isi iese din forma si nu mai e in top in fiecare etapa, atunci e cam gata. Daca erau mai multi saritori cu sanse reale la "titlu" era cu totul altceva...

ichigo
13th January 2009, 13:39
te contrazic theodor, nu sunt decat 12 etape individuale, fiindca cele de la liberec nu se iau in considerare pt cupa mondiala ci doar pentru campionatul mondial de schi nordic. deci, mai sunt doua la zakopane, 2 la vancouver, doua la sapporo, turneul nordic cu lahti, kuopio, lilehamer, vikersund si doua la planica. mai de retinut faptul ca multi dintre saritori importanti s-ar putea sa nu participe la etapele de la vancouver si sapporo.

theodor
13th January 2009, 17:29
Mai pune una la Willingen, una la Klingenthal, una la Oberstdorf(HS 213, asta e si in cadrul CM de Zbor, si in cadrul Globului de Cristal), si cam astea sunt:
Uite-te aici:

http://eskijumping.com/index.php?a=cykle&b=sezon&cykl=ps&sezon=2008/2009

Si apoi, nu cred ca are importanta cate etape mai sunt, conteaza cine va castiga si, mai ales, spectacolul oferit.
Eu, personal, nu tin in mod deosebit cu nici un saritor, imi place sa vad performante.

ichigo
14th January 2009, 11:00
eu am luat programul dupa siteul oficial al celor de la ski -jumping http://www.berkutschi.com/front/calendars/world_cup?season=2008%2F09, unde aici se poate observa ca la willingen, oberstdorf si klingenthal e turneul pe echipe si nici un caz individual.

theodor
14th January 2009, 11:13
Sunt si etape individuale.
Uita-te pe linkul pe care ti l-am dat.
Acolo sunt calendarele tuturor competitiilor de sarituri de peste an.