PDA

View Full Version : Filmul anului 2008



Grinco
2nd January 2009, 19:09
Sariti cu voturile :D

Sergiu
2nd January 2009, 19:38
Eu as zice sa mai asteptam putin, pana ce apar si pe la noi. Nu de alta dar astea de final de an nu prea au aparut in Romania.
Momentan din ce am vazut pana acum:
Mamma Mia!
Miss Pettigrew lives for a day
Burn After Reading

Dar evident ca nu pot sa ignor filme ca Curious Case of Benjamin Button, Frost/Nixon, Slumdog Millionaire sau altele lansate de curand pentru ca vreau sa le vad la cinema si mai dureaza.

Sau daca luam din ce filme am vazut anu asta atunci intra si There will be blood, No Country for Old Men sau Enchanted care nu prea le pot zice filme de anu asta.

rob_din
2nd January 2009, 20:17
Pride & Glory
WALL-E
21
W
Cloverfield

Universal
2nd January 2009, 20:18
Propuneri:

1.The Dark Knight

2.No Country For Old Men

3.There Will Be Blood

4.Shrek 3

5.Burn After Reading

6.James Bond-Quantum of Solace

7. Dr. Seuss- Horton

8.Australia

9.Indiana Jones 4

10.The Mummy 3

11.Hancock

phyxius
2nd January 2009, 20:26
Dark Knight

zebe
2nd January 2009, 21:03
Dark Knight, Seven Pounds si The Curious Case Of Benjamin Button.

White Shadow
2nd January 2009, 21:05
aiurea rau de tot threadul asta....

Grinco
2nd January 2009, 21:18
Pai de ce?

mikeyy
2nd January 2009, 21:21
- Dark Knight
- Seven Pounds
- Eagle Eye
- Iron Man
- Madagascar 2
- Wall-E
- Cronicile din Narnia - Printul Caspian
- Doubt (nu l-am vazut inca, dar e cu actrita mea preferata din toate timpurile si sunt 100% sigur ca o sa-mi placa :D)

White Shadow
2nd January 2009, 21:34
Pai de ce?

pai e deschis asa la misto...

scriai pe google "filmul anului 2008"... vedeai acolo foarte multe propuneri pe mai multe forumuri sau siteuri de specialitate....faceai o selectie cu filmele care au primit cele mai multe propuneri...

dupa ce faceai acea selectie....trimiteai 3 mesaje private la urmatoarele persoane de pe ols : phyxius, tenis fan si buticut....cu acele propuneri si sa-i intrebi daca mai lipseste ceva...sunt cei mai meseriasi de pe ols cand vine vorba de filme...

in cele din urma deschideai un poll si bagai in poll toate filmele care meritau sa fie trecute acolo...

la primul post faceai un scurt rezumat pentru fiecare film....asta asa pentru design, pentru frumusetea threadului si pentru ca fiecare film propus merita macar un amarat de rezumat.

daca faceai toate astea iesea ceva de genul :

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=75547

daca tot ai vrut sa scapi de tot acest deranj atunci era mult mai simplu daca deschideai un thread de genul :

votati filmul anului 2008 :

1.The Dark Knight
2.Restul

Grinco
2nd January 2009, 21:45
Eu am vrut sa vad care e parerea user-ilor de aici, nu chestii de pe google. Degeaba imi baga in cap imdb sau alte site-uri ca un anume film e cel mai tare...lasa oamenii sa-si expuna parerile. Ca in orice top, mai intai aflam nominalizarile, apoi se stabileste castigatorul. Iar faza cu Dark Knight nu e neaparat valabila... Pentru mine, The Curious Case of Benjamin Button a fost mai bun...parerea mea

rob_din
2nd January 2009, 21:51
1.The Dark Knight
2.Restul

Asta-i parerea ta, nu trebuie sa fim toti de acord cu ea

White Shadow
2nd January 2009, 21:53
Eu am vrut sa vad care e parerea user-ilor de aici, nu chestii de pe google. Degeaba imi baga iin cap mdb sau alte site-uri ca un anume film e cel mai tare...lasa oamenii sa-si expuna parerile. Ca in orice top, mai intai aflam nominalizarile, apoi se stabileste castigatorul. Iar faza cu Dark Knight nu e neaparat valabila... Pentru mine, The Curious Case of Benjamin Button a fost mai bun...parerea mea

nu exista "chestii pe google"

acolo isi dau cu parerea tot oameni...nu sunt animale sau dinozauri.

atunci trebuia threadul sa se numeasca : "propuneri filmul anului 2008" si mai deschideai unul "filmul anului 2008" in care treceai propunerile userilor de aici

in fine...0 interes pentru mine.


Asta-i parerea ta, nu trebuie sa fim toti de acord cu ea

cel putin 10 sunt de acord cu parerea mea....pe pariu merg cu tine....si asa va fi declarat filmul anului 2008.

Grinco
2nd January 2009, 21:59
nu exista "chestii pe google"

acolo isi dau cu parerea tot oameni...nu sunt animale sau dinozauri.

Nu-s oamenii de aici:D Asa cum sunt o gramada de topuri despre sportivii anului in acceptiunea user-ilor de aici, asa poate exista si un top al filmelor, de asemenea in acceptiunea acelorasi oameni...Nu te mai consuma atat:D

White Shadow
2nd January 2009, 23:53
na si acum cum faci ?

mai deschizi un thread cu propunerile de aici ?

faci un poll...alea alea ?

propunerile mele sunt : The Dark Knight si The Duchess

restul au fost facute degeaba...

White Shadow
2nd January 2009, 23:57
Propuneri:

1.The Dark Knight

2.No Country For Old Men

3.There Will Be Blood

4.Shrek 3

5.Burn After Reading

6.James Bond-Quantum of Solace

7. Dr. Seuss- Horton

8.Australia

9.Indiana Jones 4

10.The Mummy 3

11.Hancock

ce naiba sa caute astea in poll cu The Dark Knight ?

hai ma sa fim seriosi

da...intradevar...nu sunt oamenii de aici...

Grinco
3rd January 2009, 00:09
Gusturile nu se discuta :D Dupa logica asta, ce cauta The Duchess? :D

Sergiu
3rd January 2009, 00:10
Si eu cred ca Dark Knight va castiga. Dar ce sa faci astea sunt preferintele majoritatii. Eu unu nu inteleg ce e asa fain la el, dar se pare ca filmul e apreciat de unii. Cu toate ca scenariul e varza si personajele au comportamente absurde e ceva la el.

In filmu asta iti venea sa te iesi din sala numai cand auzeai cum vorbeste Batman, se poate mai enervant? Ca Bruce Wayne mai era cum era, dar tot n-am inteles ce era asa de interesant sa-l vezi cum doarme in sala de consiliu. Iar apoi cand am vazut ca toti mafiotii aia lacomi si puternici au fost de accord sa de-a banii unui japonez despre care nu stiau mare lucru m-am gandit ca mai penibil nu se poate. Dar m-am inselat auzi sute de oameni dusi in judecata pentru ceva tehnicalitati. Sa nu mai zic de modul absolut miraculos cum toti aceia au fost arestati cand ei controlau mare parte din politie.

Apoi faza cu cele 2 feriboturi total ilogica. N-am prea inteles de ce vroiau aia sa traverseze, dar imi place ca in momente de panica ei au reusit sa se calmeze si chiar sa voteze.

A si jokerul care si-a exprimat binisor frustrarile din copilarie, am inteles ca-si ura tatal si toate discursurile alea cu planurile pe care nu le are si cu toate astea pune la cale cel mai complex plan de crima din istoria cinematografiei. Stiti voi cu urmariri de masini, cu faptul ca i-a prins pe Gyllenhaal si Eckhart cum s-a lasat prins de politie, cum a pus el telefonu ala probabil cu operatii serioase, cum stia ca are nevoie de un telefon si de faptul ca explozia nu il va ucide, cum stia cand sa-i zica lui Batman momentul cand sa-i zica sa plece dupa cei doi. Cand putea si el sa faca sa dispara un glonte in capul lui Gyllenhaal.

Ma rog asta e parerea mea despre filmul anului cica.

Grinco
3rd January 2009, 00:19
De acord cu Sergiu...Pentru mine, filmul s-a dus naibii la faza cu feriboturile. Atunci a intervenit ''magia'' hollywood-iana prin care s-a introdus porcaria aia de stereotip cum ca oamenii sunt, de fapt, buni

whisper
3rd January 2009, 00:23
Mamma mia ^_^

Elphax
3rd January 2009, 00:26
asa e whisper, un film care merita banii :)

dark knight e degeaba ...

Grinco
3rd January 2009, 00:28
Na, Umbro...Se pare ca nu toti au fost vrajiti de Ledger :D

rob_din
3rd January 2009, 00:33
Daca nu murea Ledger nu mai era DN mania asta. Cred ca avea jumatate din incasarile pe care le-a avut. Imediat dupa ce-a murit n-am facut altceva decat sa aud intr-una despre rolul lui din batman, de parca asta era tot ce realizase in viata

Iar pentru White Shadow, nu-i treaba ta sa judeci cine are ce cauta in poll si cine nu. Asa si eu as baga mai repede Saw decat Drak Night-ul tau, pardon Dark Knightul tau.

phyxius
3rd January 2009, 00:37
Cred ca avea jumatate din incasarile pe care le-a avut

In "Soul Men" joaca Bernie Mac si Isaac Hayes, doi artisti cunoscuti aflati in aceeasi situatie ca Ledger: au murit cu scurt timp inainte sa iasa filmul in care au aparut in 2008.

"Soul Men" a facut doar 12 milioane de dolari la box-office.

TenisFan
3rd January 2009, 03:41
Mie-mi place Fincher asa cum lui buticut ii place Depp... Mie-mi plac filmele meticuloase si cu imagini "misto" care daca mai emana si cate-un mesaj sunt numai bune de nota maxima. Sa luam sub forceps una bucata The curious case of Benjamin Button... Filmul are multe defecte in domeniul logicii... F. Scott Fitzgerald se conformase logicii cand scrisese povestirea scurta adica omul se nastea batran ca fizic si asta se vedea: era un mosneag nu un bebelus cu simptomele fizice ale unui mosneag... La un astfel de film conteaza mai putin aceste detalii tehnice sa le numin asa daca filmul reuseste cu varf si indesat sa compenseze prin celelalte elemente enumerate anterior. Am vazut multe comentarii negative pe imdb si justificarile pentru ele. Unul spre exemplu se referea la complexitatea si spiritualitatea inexistenta aproape a personajului principal... Hai sa-mi dau si eu cu parerea. Fincher a conceput aici o poveste de basm, o fabula extrem de simplista. Acest Benjamin Button, asa cum reiese el din film, nu este nici un individ stralucitor dar nici un individ prost este un caracter inteligent reprezentand un om normal ca spiritualitate ce reuseste sa-si defineasca intr-o situatie mai ciudata pentru sine un scop in viata. Este un om simplu un om normal care isi defineste scopul vietii si reuseste sa-l puna in aplicare: iubirea puternica si pura pentru o femeie, aducerea pe lume a unei fiice. Evident circumstantele povestii lui vor face ca finalul sa fie dramatic pentru persoana sa... Asta e pentru noi sa constientizam si pentru el sa traiasca in necunostinta de cauza... Imaginile reliefate de cinematografia propusa de Fincher reusesc sa intareasca sentimentul de basm ceea ce pentru mine reprezinta un lucru extrem de important. Filmul nu este plictisitor in raport cu durata pe care o are si consider ca cinematografia si mesajul sau il recomanda ca pentru cea mai buna pelicula a anului.
Acum eu nu am vazut toate filmului anului 2008 ca sa le pot nominaliza pe cele mai bune. The dark knight a fost un film de-o alta factura care mi-a placut... Mai sunt unele filme pe care nu le-am vazut si au potential: Revolutionary road, The wrestler eventual si altele... Frost/Nixon este un film solid si mi-a placut este si el un candidat in opinia mea. In Bruges mi-a placut iarasi foarte mult... Ramane de discutat. Fiecare are apucaturile sale cand vine vorba de o chestie subiectiva de tipul asta dar eu raman cu Fincher. :( :groggy:

White Shadow
3rd January 2009, 07:02
Gusturile nu se discuta Dupa logica asta, ce cauta The Duchess? :D

cand imi vei raspunde tu la intrebarile pe care le-am pus eu prima data atunci am sa iti raspund si eu cu cea mai mare placere la intrebarea ta.


na si acum cum faci ?
mai deschizi un thread cu propunerile de aici ?
faci un poll...alea alea ?


Iar pentru White Shadow, nu-i treaba ta sa judeci cine are ce cauta in poll si cine nu. Asa si eu as baga mai repede Saw decat Drak Night-ul tau, pardon Dark Knightul tau.

pai imi cer scuze....dar daca tot bagi niste propuneri pentru filmul anului 2008 atunci trebuie sa te gandesti de doua ori la acele propuneri....pai nici bunica mea de 80 si ceva de ani nu venea cu propunerile astea : mumia 5, shrek 10, Indiana Jones 4 ( episodul SF )...James Bond 200 si cel mai penibil film in care a jucat Will Smith de cand s-a nascut...Hancock.


In filmu asta iti venea sa te iesi din sala numai cand auzeai cum vorbeste Batman, se poate mai enervant? Ca Bruce Wayne mai era cum era, dar tot n-am inteles ce era asa de interesant sa-l vezi cum doarme in sala de consiliu. Iar apoi cand am vazut ca toti mafiotii aia lacomi si puternici au fost de accord sa de-a banii unui japonez despre care nu stiau mare lucru m-am gandit ca mai penibil nu se poate. Dar m-am inselat auzi sute de oameni dusi in judecata pentru ceva tehnicalitati. Sa nu mai zic de modul absolut miraculos cum toti aceia au fost arestati cand ei controlau mare parte din politie.

Apoi faza cu cele 2 feriboturi total ilogica. N-am prea inteles de ce vroiau aia sa traverseze, dar imi place ca in momente de panica ei au reusit sa se calmeze si chiar sa voteze.

A si jokerul care si-a exprimat binisor frustrarile din copilarie, am inteles ca-si ura tatal si toate discursurile alea cu planurile pe care nu le are si cu toate astea pune la cale cel mai complex plan de crima din istoria cinematografiei. Stiti voi cu urmariri de masini, cu faptul ca i-a prins pe Gyllenhaal si Eckhart cum s-a lasat prins de politie, cum a pus el telefonu ala probabil cu operatii serioase, cum stia ca are nevoie de un telefon si de faptul ca explozia nu il va ucide, cum stia cand sa-i zica lui Batman momentul cand sa-i zica sa plece dupa cei doi. Cand putea si el sa faca sa dispara un glonte in capul lui Gyllenhaal.

Ma rog asta e parerea mea despre filmul anului cica.

Sergiu.....Why so serious ?


Eu unu nu inteleg ce e asa fain la el

RASPUNSUL E FOARTE SIMPLU
http://www.youtube.com/watch?v=MiOeivLVRtU
http://www.youtube.com/watch?v=rfR4A9tb8mQ

:yeah::yeah::yeah::yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:

nu sunt un fan Batman...nu sunt un fan Superman si nici un fan Iron Man sau un fan Spiderman...dar m-am uitat la toate filmele alea cu toti acesti super eroi...le-am si uitat pe toate...dintre toate aceste filme un singur lucru nu am sa uit niciodata...rolul interpretat de Heath Ledger in filmul The Dark Knight...un Joker perfect...fiecare aparitie a lui in acel film a fost ceva extrordinar...fiecare replica...fiecare cuvant rostit...fiecare gest...absolut tot....

The Dark Knight a rulat la mine pe tv de 8 ori intr-un interval de 4 zile deoarece la o plasma full HD e recomandat ca in primele ore sa mearga un film in format blu ray...e recomandat sa functioneze o sursa Full HD pentru a “folosi” 1:1 panelul, fara a intra filtrul de upscale in functiune.

Prima data l-am urmarit singur...a doua oara cu niste prieteni.....a treia oara tot cu niste prieteni si in zilele urmatoare filmul rula pe tv in timp ce eu eram pe net....dar de fiecare aruncam o privire cand aparea Joker cu replicile lui si cand le termina...imi continuam treburile pe net....un rol jucat perfect...nu exista mai bine...nu se poate mai bine.

"If you’re good at something, never do it for free"
by Joker

ceva de retinut :ok:

Cine nu e in stare sa aprecieze rolul jucat de Heath Ledger in filmul The Dark Knight e degeaba...e 0 si nu are nici o treaba cu filmele...e genul de persoana care se uita doar la :

http://www.youtube.com/watch?v=cwO6kIdgVSU
http://www.youtube.com/watch?v=yR9BsLERi4c

Grinco
3rd January 2009, 11:37
Banuiesc ca se poate adauga un poll si mai tarziu aici, dupa ce va termina lumea de propus...nu?

mikeyy
3rd January 2009, 11:39
Sincer cred ca ai o obsesie pt Dark Knight. Si eu m-am uitat la acest film, mi-a placut, am apreciat modul in care e realizat...dar pana a vorbi numai de Dark Knight tot timpul e deja prea mult. Au fost si alte filme anul acesta, filme poate chiar mai bune. Fiecare poate avea o alta parere si trebuie sa stii sa o accepti...asta nu inseamna ca acele persoane care nu sunt de acord cu tine sunt nulitati.

Marius
3rd January 2009, 12:35
Slumdog milionaire :D

relansat
3rd January 2009, 13:46
Batman, acum il urmaresc. Il votez ca fiind filmul anului.

TaciAcolo
3rd January 2009, 13:48
the house bunny:D cel mai bun film cu chicks:D

relansat
3rd January 2009, 13:52
filmul despre care vb tu ai putea sa il bagi la gunoaiele anului alaturi de disaster movie si inca vreo cateva :D

nu`s de acord cu umbra. lasati oamenii sa voteze, puteti baga si optiunile :drak:

White Shadow
3rd January 2009, 14:28
Banuiesc ca se poate adauga un poll si mai tarziu aici, dupa ce va termina lumea de propus...nu?

1.Moderatorii de pe sectiunea "filme" pot sa adauge un poll pe sectiunea "filme" la un thread care nu are un poll....aici cade din start deoarece nu exista moderatori pe aceasta sectiune.
2.Supermoderatorii pot sa adauge orice poll la fiecare thread deschis pe fiecare sectiune....aici cred ca te poate ajuta Delaparis sau Yoyo....


Au fost si alte filme anul acesta, filme poate chiar mai bune.

normal ca au fost dar daca anul acesta au fost alte filme poate chiar mai bune...de ce Dark Knight e primul care ti-a venit in minte si exact acel film se afla la tine in clasament pe primul loc ?


- Dark Knight
- Seven Pounds
- Eagle Eye
- Iron Man
- Madagascar 2
- Wall-E
- Cronicile din Narnia - Printul Caspian

Seven Pounds urmeaza sa-l vad...am auzit ca e destul de interesant..e posibil sa imi fac timp astazi si pentru el...

Eagle Eye - e bun filmul dar finalul ala cretin cu acel happy end il strica complet.

Iron Man - alt film cu super eroi, efecte speciale, alea alea...dar mi-a placut pentru ca a fost putin amuzant....Robert Downey Jr isi joaca destul de bine rolul....

Madagascar 2 - nu exista termen de comparatie intre acest film si prima parte...glumele din prima parte sunt mult mai reusite si e mult mai amuzant...au incercat ei si aici sa se apropie dar nu prea le-a reusit...singurii care s-au ridicat la inaltime au fost ca de obicei pinguinii :yeah:....

Wall-E - foarte frumos...cel mai bun film de animatie din 2008 si din toate timpurile...parerea mea.

Cronicile din Narnia - Printul Caspian - l-am vazut la cinema cu niste prieteni.......parca a fost cam plictisitor asa in general.....lupta de final a aratat superb la cinema...chiar daca era asa putin de asteptat...apare leul si rupe tot...si nu mi-a placut tot la final de Lucy ca nu si-a luat ramas bun de la leu...pai cand l-a revazut a fost fata in extaz...tot il imbratisa si nu mai stiu eu ce...si cand s-au despartit..nimic...nici macar un give me five..un salut amarat acolo cu mana.....nimic..fuck off leule...ne revedem in partea a treia....dar chiar nu mai tin minte exact...chiar nu si-a luat ramas bun de la leu ? :shocked:

Sergiu
3rd January 2009, 15:31
White Shadow eu chiar asta ziceam ca nu trebe tratat serios filmu cu batman. Il luam la misto, tu esti cel care il tot apara.
Un lucru totusi nu inteleg cum tu care din cate imi aduc aminte nici nu vrei sa auzi de filme vechi sau din alea fara mare succes la box office poti sa arunci cuvinte precum jocul perfect...nu exista mai bine...nu se poate mai bine. Sa nu mai zic ca cel mai probabil nici nu ai vazut mare parte dintre performantele rivale. Si chiar daca ar fi cel mai bun(desi ma indoiesc) cam asta e singurul lucrul pentru care e laudat filmul lui Nolan.

In legatura cu desenele alea animate tin sa-ti zic ca le urasc, nu suport sa ma uit la desene, la orice gen de desene. Asa ca lasa-ma cu faptul ca ori apreciezi desene ori apreciezi jokerul, care pana la urma tot personaj de desene e. Si in consecinta WALL.E mi s-a parut mediocru, ma rog pe vremuri eram fan mica sirena sau regele leu, dar au trecut vremurile alea.

In legatura cu Narnia am inteles ca nu se mai face al treilea film. Oricum nu-mi aduc aminte sa-si fi luat ramas bun, dar nici nu-mi amintesc sa nu-si fi luat ramas bun.


Si daca tot vreti sa faceti un top propun sa facem ca si la premiile academiei: adica fiecare propune 5 filme: primul ia 5 puncte, al doilea 4 si tot asa pana la al cincilea 1. Dupa aceea se aduna punctajele dupa un termen limita si primele 5 iau nominalizarile care cred ca ar putea intra in poll. Insa raman la ideea ca mai trebuie ceva timp sa putem urmari toate filmele care ne intereseaza.

rob_din
3rd January 2009, 15:44
filmul despre care vb tu ai putea sa il bagi la gunoaiele anului alaturi de disaster movie si inca vreo cateva :D

nu`s de acord cu umbra. lasati oamenii sa voteze, puteti baga si optiunile :drak:

Pe landa Dark Knight astea-s de Oscar. Macar nu se cred mai inteligente decat sunt

mikeyy
3rd January 2009, 15:51
Nu vreti sa facem altfel? Si anume..sa facem categorii:
- cel mai bun film
- cel mai bun thriller
- cel mai bun film de comedie
- cel mai bun film horror
- cel mai bun film de animatie
- cel mai bun film fantasy
- cel mai bun film drama

Ce ziceti? Si fiecare sa dea un nume de film pt fiecare categorie.

Marius
3rd January 2009, 15:51
Am uitat sa spun ca Fellon e super tare :)

messi19
3rd January 2009, 16:06
the dark night.....intradevar ...super a jucat jokerul....insa si felul cum vorbea batman era super enervant

iron man destul de fain
the duchesse....fain
WALL-E....super filmul....in nici un caz mediocru cum zice sergiu
fellon...si asta foarte bun

unele inca nu le-am vazut ...cum ar fi seven pounds,eagle eye....

nu cred ca filme gen 007,madagascar 2,indiana jones pot fi nominalizate la cel mai bun film al anului

Sergiu
3rd January 2009, 16:10
Nu vreti sa facem altfel? Si anume..sa facem categorii:
- cel mai bun film
- cel mai bun thriller
- cel mai bun film de comedie
- cel mai bun film horror
- cel mai bun film de animatie
- cel mai bun film fantasy
- cel mai bun film drama

Ce ziceti? Si fiecare sa dea un nume de film pt fiecare categorie.

E deja prea mult. De-abia daca vom fi cateva zeci de persoane si atatea categorii e cam mult. Si oricum nu cred ca daca vezi 1-2 filme dintr-o categorie poti sa-l propui. Si un numar asa mare de filme noi nu cred ca am vazut decat in 3 categorii asa cum le-ai pus tu.

irinaidu
3rd January 2009, 17:00
eu sunt in urma rau cu filmele anului 2008. daca in 2007 ma documentasem destul de serios acum nici nu stiu care naiba au fost facute in 2008. sper sa recuperez la inceputul lui 2009.
vad ca e mare discutie aidi despre dark night. e un film fain, dar e totusi un film cu batman. acum ca unii vor sa gaseasca sfantul graal in filmul asta e treaba lor.
wall-e e un desen animat f dragut si care mi-a adus un zambet pe buze dar si putina tristete. dar ca sa il apreciezi trebuie sa iti placa desenele animate. mie mi-au placut si desenle cu elefantul horton. :D
nu am inteles deloc de ce iron man a facut atata valva. pe mine m-a plictisit , noroc ca juca robert downey in el ca altfel nu rezistam pana la capat.
de asemenea in bruges e un film funny dar doar atat.
chestii de genul indiana jones, hancock sau mai stiu eu ce prostii nu merita sa ne batem capul cu ele.

asa ca eu se pare ca am vazut prea putine filme ale lui 2008 sau chiar au fost putine filme de vazut in 2008.

White Shadow
3rd January 2009, 18:36
White Shadow eu chiar asta ziceam ca nu trebe tratat serios filmu cu batman. Il luam la misto, tu esti cel care il tot apara.

pai daca eu vreau iti i-au la misto toate filmele si la fiecare pot sa le gasesc chestii din alea de care zici tu..din alea la misto...important e sa apreciezi ce conteaza cu adevarat si daca tu nu apreciezi rolul jucat de Heath Ledger in acest film atunci nu mai isi au rost alte cuvinte....


Un lucru totusi nu inteleg cum tu care din cate imi aduc aminte nici nu vrei sa auzi de filme vechi sau din alea fara mare succes la box office poti sa arunci cuvinte precum jocul perfect...nu exista mai bine...nu se poate mai bine.

cand am spus acele lucruri m-am referit la "cel mai bun personaj negativ" pe care l-am vazut in toate filmele astea cu Batman sau in alte filme de genul asta....


Sa nu mai zic ca cel mai probabil nici nu ai vazut mare parte dintre performantele rivale.

nu exista "poate".."probabil".."posibil"..daca si cu parca se plimbau pe o barca...cat timp nu esti sigur atunci cel mai bine e sa nu iti dai cu presupusul doar asa la misto.


cam asta e singurul lucru pentru care e laudat filmul lui Nolan.

esti sigur ca ala e singurul lucru ?


Oricum nu-mi aduc aminte sa-si fi luat ramas bun, dar nici nu-mi amintesc sa nu-si fi luat ramas bun.

hai sa iti zic cum si-a luat ramas bun....vorbeste putin cu leul...il intreaba nu mai stiu ce....dupa aia ii intoarce spatele la leu si se duce la chestia aia micuta si cu barba lunga care are aceasi inaltime cu ea...il imbratiseaza....in tot acest timp se aude o melodie destul de ok pentru acele momente emotionante...si in timp ce se indreapta spre acea iesire mai intoarce inca odata capul spre leu, se uita la el cu lacrimi in ochi,leul ii baga un zambet...si gata....ea era ultima care urma sa paraseasca acea lume..prima data au fost cei 3.....99 % ma asteptam ca inainte sa iasa afara...cand mai avea un pas...sa se intoarca si sa-si ia ramas-bun ramas bun de la leu asa cum trebuie...era un moment super emotionant si in acelasi timp foarte potrivit.....dar na...

Dogville
3rd January 2009, 19:17
Interesante polemici(sunt politicos, n-am citit decat ce-a scris TenisFan, cu care imi permit sa fiu de acord :D) dar pentru mine cel mai bun ramane tot batranul Eastwood, adica GRAN TORINO, cel putin pana acum. Asta pana sa vad Changeling, Revolutionary Road, Frozen River, Frost/Nixon si Milk :D Pe care le voi viziona chiar acum :D

LE. White, vad ca iei la pret de matineu un film cum e Hancock. Poate o sa ti-l si explic odata :D

Grinco
3rd January 2009, 19:48
Uite alt film care mi-a placut mult, Changeling...

White Shadow
3rd January 2009, 20:24
LE. White, vad ca iei la pret de matineu un film cum e Hancock. Poate o sa ti-l si explic odata :D

deci pe bune ca mie imi place cum joaca Will Smith in filme..dar cu filmul asta a dat-o in bara rau de tot....

Prome
3rd January 2009, 20:30
deci pe bune ca mie imi place cum joaca Will Smith in filme..dar cu filmul asta a dat-o in bara rau de tot....

A fost produs, scris, regizat, filmat de Will Smith?
El a jucat destul de onest rolul ce i-a fost dat, de ce a dat-o el in bara?

rob_din
3rd January 2009, 20:45
A fost prodcatorul filmului

White Shadow
3rd January 2009, 21:04
uite ce zice rob....cica a fost producatorul filmului...

Marius
3rd January 2009, 21:08
Hancock mi s-a parut sabut :) Si Batman-Batman la fel... Astept urmatorul Superman cu Christopher Reeve, poate atunci o sa pot spune si eu "cel mai cel" sau "rolul maxim", chit ca scenariul o sa fie o susana micuta, asemeni omului-liliac :)

Apropo, daca Wall-E poate fi considerat filmul anului, desi e mult prea mult, nu vad de ce Madagascar 2 nu poate avea parte de acelasi tratament :)

White Shadow
3rd January 2009, 21:09
doamne dumnezeule...

mai terminati odata cu Madagascar 2...

Marius
3rd January 2009, 21:12
Foloseste D White, e de bun simt, spre deosebire de lupta ta surda contra oricui nu e de acord cu "cel mai bun rol din istoria cinematografiei" :(:(

phyxius
3rd January 2009, 21:15
prea tare threadul asta!

http://dashemdchen.de/tehdemo/best_thread_ever.jpg

White Shadow
3rd January 2009, 21:17
Mariuse...dupa parerea ta de specialist in filme de animatie....

cine crezi ca va castiga oscarul ?

Wall-E, Kung Fu Panda, Horton Hears a Who sau Madagascar: Escape 2 Africa ?

Marius
3rd January 2009, 21:20
Cui ii pasa de Oscar, eu spun ce mi-a placut in 2008:)

Apropo, rolul lui Val Kilmer din Felon mi se pare cel mai bun din 2008 :D

White Shadow
3rd January 2009, 21:22
Cui ii pasa de Oscar, eu spun ce mi-a placut in 2008:)

si care sunt motivele pentru care tu consideri ca Madagascar 2 merita sa fie propus alaturi de The Dark Knight ca si filmul anului 2008 ?

ce te-a satisfacut asa de mult la acest film ?...in afara de pinguini care de fiecare data sunt dementiali...

Kung Fu Panda ti-a placut ?

phyxius
3rd January 2009, 21:22
Wall-E, fara discutie. cred ca in unele culturi mai e putin si se apuca oamenii sa ii ridice altare. sa nu fiu inteles gresit, mi-a placut mult Wall-E si e probabil cel mai bun dintre toate alea pe care le-ai enumerat (am mai vazut doar Kung Fu Panda), dar multe persoane din domeniu au fost impresionate profund de el.

Marius
3rd January 2009, 21:30
si care sunt motivele pentru care tu consideri ca Madagascar 2 merita sa fie propus alaturi de The Dark Knight ca si filmul anului 2008 ?

ce te-a satisfacut asa de mult la acest film ?...in afara de pinguini care de fiecare data sunt dementiali...

Kung Fu Panda ti-a placut ?

Pai, ca sa raspund intr-o nota oarecum ironica, pinguinu' sef a facut cel mai bun rol din cariera :D Kung Fu Panda a fost... bunicel :)

Serios acum, daca tot vorbim de Oscaruri, pot sa pariez de acum ca DK n-o sa-l ia pentru cel mai bun film. Heath sigur, dar filmul in sine, nu:)

A.k.a
3rd January 2009, 21:35
Ma indoiesc ca Heath va lua oscarul

White Shadow
3rd January 2009, 21:37
si eu ma indoiesc...eu cred ca girafa din Madagascar 2 va castiga oscarul...

phyxius
3rd January 2009, 21:39
Ma indoiesc ca Heath va lua oscarul

momentan e favorit. si nu doar de fani... de cam toata lumea.

relansat
3rd January 2009, 21:56
si eu ma indoiesc...eu cred ca girafa din Madagascar 2 va castiga oscarul...

replica zilei :cry:

cred ca WALL E e cea mai slaba animatie ever :happy ... adica chiar nu mi`o placut :D

White Shadow
3rd January 2009, 22:25
uite prietene ce am gasit pe un blog al unei persoane :

Pentru cine este Wall-E un must-see? Pentru romanticii incurabili pentru care pana si o strangere de mana intre doi robotei este din categorie “uuuuu, how sweet”.

Cine ar trebui sa ocoleasca cu orice pret Wall-E? Cei care nu simt nici un imbold pe a pierde 90 minute in fata unui desen animat mut cu tente ecologiste si relativ romantice.

zebe
3rd January 2009, 22:42
Apropo, rolul lui Val Kilmer din Felon mi se pare cel mai bun din 2008 :D

Subscriu. + Will Smith in Seven Pounds.

Dogville
3rd January 2009, 22:53
Si cuplul Jolie-Pitt e la inaltime. The curious case of Changeling e printre favoritele mele :D

buticut
4th January 2009, 01:31
Urmeaza sa ma uit la Frozen River,The Wrestler, Defiance, Seven Pounds (care presimt ca o sa ma lase rece),Let the Right One In, A Wednesday, Cadillac Records, Towelhead, I've Loved You So Long,Wendy and Lucy, Appaloosa, Slumdog Millionaire, Bolt, Changeling (am incercat sa ma uit,dar am renuntat,pentru ca ma deranja prea mult calitatea imaginii,asa ca e pe hold), Happy-Go-Lucky, Rachel Getting Married si Gran Torino dintre cele pe care le am si as vrea sa apara odata The Reader, Synecdoche, New York (Kaufman is amazing!),The Fall, Christmas Tale, Doubt, Ballast, RocknRolla, W.,My Winnipeg, Recount :D.

Imi las si eu lista de filme vazute si placute din 2008. Nu e intr-o anumita ordine,in ea se regasesc si filme care au folosit doar ca scop de entertainment,nu doar cele de luat in serios:


The Dark Knight,Burn After Reading, Revolutionary Road, The Visitor (in care Jenkins in sfarsit reuseste sa iasa din background), In Bruges (Filmul care m-a convins ca e pe drumul cel bun Colin Farrell si ca Ralph Fiennes still kicks ass), Ne le Dis a Personne,Frost/Nixon, Milk, Snow Angels,WALL-E ,Gonzo: The Life and Work of Hunter S. Thompson, Iron Man, Forgetting Sarah Marshall,Kung-Fu Panda, Boy A, Tropic Thunder (Nu mi-e frica sa recunosc ca mi-a placut :P), Paranoid Park, Be Kind Rewind, Hellboy 2, El Orfanato, Transsiberian, What Happens in Vegas, War, Inc., Body of Lies, Traitor, When Did You Last See Your Father?, Ghost Town, Zack and Miri Make a Porno, Quantum Of Solace, Vicky Christina Barcelona si The Curious Case of Benjamin Button, desi ma asteptam la mai multe de la acesta din urma.Si eu am un soft spot pentru Fincher,dar de data asta scenariul a tras filmul in jos...

Se poate sa fi uitat cateva titluri...

De abia astept sa vad si The Spirit,ceva imi spune ca o sa ma amuz copios de absurditatea lui :happy.

rob_din
4th January 2009, 01:54
La actori nu-l bate nimeni pe Sean Penn, iar pentru rol secundar Ledger e ca si castigator. La cel mai bun film cred ca va castiga Dark Knight. Ratingul Oscarurilor s-a prabusit in ultimii 2 ani fiindca au fost nominalizate filme pe care nu le vazuse nimein. Anul asta vor nominaliza in principal filme cu succes la boxoffice si DK va fi marele castigator asa cum a fost Lord of the Rings acum cativa ani

rob_din
4th January 2009, 01:56
Mariuse...dupa parerea ta de specialist in filme de animatie....

cine crezi ca va castiga oscarul ?

Wall-E, Kung Fu Panda, Horton Hears a Who sau Madagascar: Escape 2 Africa ?

WALLE cu siguranta. Oricum fata de alti ani filmele de animatie mi s-au parut destul de slabe in 2008

buticut
4th January 2009, 02:21
La actori nu-l bate nimeni pe Sean Penn, iar pentru rol secundar Ledger e ca si castigator. La cel mai bun film cred ca va castiga Dark Knight. Ratingul Oscarurilor s-a prabusit in ultimii 2 ani fiindca au fost nominalizate filme pe care nu le vazuse nimein. Anul asta vor nominaliza in principal filme cu succes la boxoffice si DK va fi marele castigator asa cum a fost Lord of the Rings acum cativa ani

S-ar putea sa il bata Mickey si Frank,Mickey printre altele SI pe principiul ca daca nu il ia acum nu o sa il mai ia niciodata. Langella e pur si simplu amazing ca Nixon! Nu cred ca va castiga The Dark Knight,s-ar putea nici sa nu fie nominalizat.
Ratingurile s-au prabusit fiindca cel putin anul trecut,majoritatea filmelor nominalizate au fost "dark". Anul asta vor nominaliza in principal filme cu succes la boxoffice???!! Gresit...daca ar fi asa ar trebui nominalizate Indiana Jones 4, Twilight,The Mummy 3 sau Sex and The City.Le vezi tu cu vreo nominalizare? Dupa parerea mea, The Dark Knight are sanse de nominalizari/premii doar la Best Visual Effects, Best Sound Mixing, Best Makeup, Best Sound Editing, Best Cinematography, Best Art Direction, Best Film Editing , unde se va bate cu alte filme precum Iron Man, Hellboy 2, The Chronicles of Narnia: Prince Caspian, Quantum of Solace, Wanted, Eagle Eye, The Forbidden Kingdom...Doar si Bourne a luat anul trecut trei Oscaruri numai din premiile la categorii mai putin importante. Best Supporting Actor e deja asigurat pentru The Dark Knight,dar ma indoiesc ca va mai fi nominalizat la alte categorii importante.

Am scris pe un forum pronosticurile pentru Oscar,bazate pe ce am vazut/pe buzz...le postez si aici. In bold sunt cei care dupa parerea mea au cele mai mari sanse sa il ia...

Best Actor - va fi greu de ales doar 5:

Philip Seymour Hoffman - Synecdoche, New York
Richard Jenkins - The Visitor
Brad Pitt - The Curious Case of Benjamin Button
Andrew Garfield - Boy A
Mickey Rourke - The Wrestler
Josh Brolin - W.
Sean Penn - Milk
Frank Langella - Frost/Nixon
Leonardo DiCaprio - Revolutionary Road

Best Actress:

Angelina Jolie - Changeling
Kate Beckinsale - Snow Angels
Kristin Scott Thomas - I've loved you so long
Meryl Streep - Doubt
Kate Winslet - Revolutionary Road
Anne Hathaway - Rachel Getting Married



Supporting Actress:

Kate Winslet - The Reader
Sienna Miller - The Edge of Love
Penelope Cruz - Vicky Christina Barcelona
Marisa Tomei - The Wrestler
Elsa Zylberstein - I've Loved You So Long
Frances McDormand - Burn After Reading
Taraji P. Henson - The Curious Case of Benjamin Button

Supporting Actor:

Heath Ledger - The Dark Knight
Ralph Fiennes - The Reader (pacat ca se afla in aceeasi categorie cu Heath :()
James Franco - Milk
Dev Patel - Slumdog Millionaire
Philip Seymour Hoffman - Doubt
Russel Crowe - Body of Lies
John Malkovich - Burn After Reading
Josh Brolin - Milk
Poate si Tom Wilkinson...

Best Picture (Probabil va castiga TCCOBB,desi as vrea Frost/Nixon sau Revolutionary Road)
Probabil cele in bold vor fi nominalizate:
Slumdog Millionaire
The Curious Case of Benjamin Button
Revolutionary Road
The Reader
The Wrestler
Changeling
Milk
Frost/Nixon

Si s-ar putea sa vedem surpriza si sa fie nominalizate si The Dark Knight si Wall-E. Din cate stiu,singurul film de animatie nominalizat la categoria Best Picture a fost The Beauty and the Beast,dar pe vremea aia nu aveau o categorie a lor.


Cel mai bun film de animatie:

Wall-E (dar depinde cum va fi promovat,daca intra la Best Picture nu va mai fi si aici)
Kung-Fu Panda
Madagascar 2
Bolt
Horton Hears a Who


Best Director:

David Fincher (The Curious Case of Benjamin Button)
Danny Boyle (Slumdog Millionaire)
Gus Van Sant (Milk)
Sam Mendes (Revolutionary Road)
Darren Aronofsky (The Wrestler)
Charlie Kaufman - Synecdoche, New York


Best Adapted Screenplay

Eric Roth (The Curious Case of Benjamin Button)
Simon Beaufoy (Slumdog Millionaire)
Peter Morgan (Frost/Nixon)
Justin Haythe (Revolutionary Road)
David Hare (The Reader)

Best Original Screenplay

David Koepp & John Kamps (Ghost Town)
Jenny Lumet (Rachel Getting Married)
Dustin Lance Black (Milk)
Charlie Kaufman (Synecdoche, New York)
Thomas McCarthy (The Visitor)
Robert Siegel (The Wrestler)

Si probabil la Best Original Score castiga Slumdog Millionaire,la costume The Duchess si la make-up,Art Direction si cinematography The Curious Case of Benjamin Button.

irinaidu
4th January 2009, 02:28
Urmeaza sa ma uit la Frozen River,The Wrestler, Defiance, Seven Pounds (care presimt ca o sa ma lase rece),Let the Right One In, A Wednesday, Cadillac Records, Towelhead, I've Loved You So Long,Wendy and Lucy, Appaloosa, Slumdog Millionaire, Bolt, Changeling (am incercat sa ma uit,dar am renuntat,pentru ca ma deranja prea mult calitatea imaginii,asa ca e pe hold), Happy-Go-Lucky, Rachel Getting Married si Gran Torino dintre cele pe care le am si as vrea sa apara odata The Reader, Synecdoche, New York (Kaufman is amazing!),The Fall, Christmas Tale, Doubt, Ballast, RocknRolla, W.,My Winnipeg, Recount :D.

.

that is one huge list !!! cand ai timp sa vezi atatea???? vreau si eu !!!!

buticut
4th January 2009, 02:40
Nu stiu,dar vreau sa le vad cat mai repede :D. Doua azi,doua maine :)

rob_din
4th January 2009, 03:05
O sa vezi ca DK va fi cel putin nominalizat la cel mai bun film, eu zic ca va si castiga. Suuces la boxoffice are si Benjamin Button, nici Changeling n-a mers foarte rau. Daca astea 3 sunt nominalizate cresc ratingurile. Degeaba ma contrazici, toata lumea stie ca ratingul depinde de po****ritatea filmelor nominalizate. E si logic, de ce sa ma intereseze o editie din care n-am vazut nici un film? Anul trecu cred ca a fost cel mai rau din acest punct de vedere, doar Juno mergand bine la box-office

phyxius
4th January 2009, 03:23
sansele ca TDK sa fie nominalizat pt. Best Picture nu sunt foarte mari. mai ales sa castige. multa lume inca gandeste cum vad eu ca gandesc unii de pe forumul asta (i.e. "daca-i film cu Batman, e automat pt. pustani, nu pt. oameni mari, destepti si seriosi ca noi"). mai multe sanse are Nolan sa fie nominalizat pt Best Director si pana si astea nu sunt prea mari. nominalizarile asigurate par a fi Ledger pt. Best Supporting Actor si probabil Best cinematography, visual effects si inca ceva tehnic gen Sound Editing.

Pt. Best Picture probabil vor fi nominalizate The Wrestler, Frost/Nixon, Benjamin Button, Slumdog Millionaire si poate Milk. Poate va fi nominalizat un alt film independent cum a fost anul trecut nominalizat Juno.

Grinco
4th January 2009, 03:25
Dark Knight nu va pupa alte Oscaruri in afara de cele tehnice si, foarte probabil, Heath Ledger...Desi are ceva concurenti seriosi...Si John Malkovich cu rolul din Changeling e printre favoriti la categoria aia

buticut
4th January 2009, 03:28
O sa vezi ca DK va fi cel putin nominalizat la cel mai bun film, eu zic ca va si castiga. Suuces la boxoffice are si Benjamin Button, nici Changeling n-a mers foarte rau. Daca astea 3 sunt nominalizate cresc ratingurile. Degeaba ma contrazici, toata lumea stie ca ratingul depinde de po****ritatea filmelor nominalizate. E si logic, de ce sa ma intereseze o editie din care n-am vazut nici un film? Anul trecu cred ca a fost cel mai rau din acest punct de vedere, doar Juno mergand bine la box-office

Este un lucru stiut ca Academia nu prea acorda atentia blockbusterelor,mai ales in sezonul verii. Nici nu se fac multe Special Screenings pentru ele...The Curious Case... inca nu e un succes, cu un buget de 150 de milioane a strans abia 70 de milioane,nici macar nu il acopera.Desigur,mai trebuie inca sa fie lansat in mai multe tari si poate mai recupereaza. Credeam ca te-ai prins deja dupa toti anii acestia de gusturile celor din Academie. TDK nu va fi cel putin nominalizat la cel mai bun film,va fi cel mult nominalizat. Teoretic,nu asta ar trebui sa urmareasca Premiile, sa dea statuete filmelor cu cel mai mare succes de casa,ci cele care sunt intr-adevar de valoare si merita premiate. Politica lor e ca membrii sa voteze "cu inima" si nu in functie de buzz-ul pe care il are vreun film.Audientele sunt in scadere...dar asta e,daca nu prea se mai fac filme si bune si cu priza la public...

Marius
4th January 2009, 03:32
Dark Knight nu va pupa alte Oscaruri in afara de cele tehnice si, foarte probabil, Heath Ledger...

Pai DK e, in esenta, un film prost. Bine, acum o sa-mi sara White in cap dar, exceptandu-l pe Ledger, filmul asta nu are nimic...

Mint, are un scenariu demn de gradinita si un Batman... slab :)

phyxius
4th January 2009, 03:35
de ce-i scenariul de gradinita? vreau si eu o explicatie clara, daca nu e prea greu.

Grinco
4th January 2009, 03:39
Oricum Oscar-urile sunt un bullshit, la o adica...Sunt o gramada de cazuri in care si-au dat cu firma in cap: Rocky castigator in fata Taxi Driver, de exemplu :D. Scorsese ar fi meritat Oscar pentru o gramada de filme, gen Godfellas sau Taxi Driver, dar a castigat cu The Departed, care e furat aproape in intregime dupa un film chinezesc...Aia de la Academie tind sa voteze in compensatie de multe ori. Parerea mea e ca e mai reprezentativ un film care a luat Globul de Aur

buticut
4th January 2009, 03:40
Pai DK e, in esenta, un film prost

E cam harsh sa il consideri prost. Mie mi-a placut pentru ca nu a dezamagit. Putea sa dea gres in atatea feluri,la cata presiune a fost pe Nolan,dar s-a ridicat la inaltimea asteptarilor.Nu e perfect,dar are:
- great visuals
- great acting
- great atmosphere

Batmanul a fost putin overlooked,all eyes on the Joker.Bale e ok ca Batman/Bruce Wayne,cateodata vocea lui mi se parea enervanta, dar preferatul meu tot Michael Keaton ramane,pentru ca personajul creat de el reuseste sa emane caldura si te face sa ai simpatie pentru el.Bale's Batman e prea rece. Jokerul e fenomenal - sigur,Heath (apropo,e aproape un an de cand a murit :( ) merita credit pentru ca a reusit sa faca un Joker impozant - livratul replicilor e spot-on and he's funny in a scary way, dar scenariul ii permite sa fie asa. Nu toata lumea e Johnny Depp ca sa se descurce cu un scenariu de rahat (The Astronaut's Wife) :D . Jokerul ca personaj e bine construit,dar e construit mai mult de fratii Nolan si nu de Heath,de aceea ma face sa cred ca orice A-lister ar fi putut face un Joker memorabil,nu doar Ledger. O sa imi sariti in cap sa ma intrebati cine ar mai fi putut,dar cand a fost Heath anuntat in rolul Jokerului,cine credea ca putea? Pacat ca au omorat in film personajul gresit - Dent si Joker trebuiau sa faca schimb si ar fi rezolvat problema villain-ului pentru al treilea film.Oricum au de unde alege...

Deci dupa parerea mea,tocmai scenariul ridica statutul filmului de la bun,la foarte bun.

EDIT: Oricum,nici eu nu mai cred in credibilitatea Premiilor...It's all...politics. Mie imi plac mai mult Globurile de Aur, pentru ca au "o raza de actiune" mai mare si isi permit sa premieze mai multi actori si mai multe filme.


Rocky castigator in fata Taxi Driver, de exemplu
That was one of the most outrageous episodes in its history :D.

Marius
4th January 2009, 03:41
Exceptand greselile de scenariu expuse in thredul asta, mai sunt si altele. Daca asta nu e suficient, pentru ca un film sa fie macar ok trebuie sa se bazeze mai mult pe poveste decat pe efecte speciale, cel putin pentru mine.

buticut
4th January 2009, 03:47
Eu zic sa o lasati mai moale cu greselile de scenariu,care strica vizionarea unui film. Nu mai ai nicio placere daca ii cauti si eventual ii gasesti o multime de defecte si chichite. Bine,asta nu inseamna sa inghiti faza frigiderului din Indy 4,dar totusi,nu e cazul sa disecam filmele. Daca am face asta,probabil niciunul dintre filmele lui Hitchcock n-ar mai fi considerate clasice... Raman la parerea ca scenariul lui TDK e solid,cu multe replici memorabile. Nu e pefect,dar nici nu aveam pretentia sa fie...

phyxius
4th January 2009, 03:48
Oricum Oscar-urile sunt un bullshit, la o adica...Sunt o gramada de cazuri in care si-au dat cu firma in cap: Rocky castigator in fata Taxi Driver, de exemplu :D. Scorsese ar fi meritat Oscar pentru o gramada de filme, gen Godfellas sau Taxi Driver, dar a castigat cu The Departed, care e furat aproape in intregime dupa un film chinezesc...Aia de la Academie tind sa voteze in compensatie de multe ori. Parerea mea e ca e mai reprezentativ un film care a luat Globul de Aur

intr-o masura sunt de acord cu tine, dar daca tot sunt atat de bullshit de ce le ia toata lumea de aici in serios? adica... poate mi se pare doar mie, dar unii oameni (si nu neaparat de pe forum) chiar se supara ca Dark Knight e laudat atat de mult si ca se spune despre el ca ar avea vreo sansa la nu stiu ce categorie. nu-mi pasa ce film ia Best Picture si cine altcineva ia nu stiu ce. oamenii care au vazut filmele din 2008 deja au decis ce le place si cat de mult. si presupun ca fiecare va ramane cu alegerile lor.

Exceptand greselile de scenariu expuse in thredul asta, mai sunt si altele. Daca asta nu e suficient, pentru ca un film sa fie macar ok trebuie sa se bazeze mai mult pe poveste decat pe efecte speciale, cel putin pentru mine.

eu te-am rugat sa-mi dai o explicatie, dar se pare ca pana la urma e prea greu sa te gandesti chiar tu la ce nu-ti place si te rezumi la repetarea afirmatiei anterioare. si hai sa fim seriosi... cate efecte speciale au fost in 2 ore jumate de film? in mod sigur n-a fost plin de ele ca Transformers sau Iron Man.

buticut
4th January 2009, 03:52
Anul asta o sa aiba rating mare,cel putin pana decerneaza premiul pentru Best Supporting Actor :D. Toata lumea o sa vrea sa vada daca sunt in stare sa nu ii dea lui Heath premiul.Eu ma uit la ele din curiozitate, Premiile nu sunt litera de lege pentru mine,nu consider ca trebuie sa imi placa filmul x pentru ca a luat nu stiu cate statuete. Sunt in stare sa judec singura un film,iar Oscarurile nu cresc valoarea unui film,ci in cel mai bun caz ii recunosc valoarea.

Grinco
4th January 2009, 03:58
intr-o masura sunt de acord cu tine, dar daca tot sunt atat de bullshit de ce le ia toata lumea de aici in serios?
Sunt un bullshit, ca se voteaza mai mult politic...Uite inca niste exemple. Daca tot e vorba de Nolan, cum se face ca Memento nu a fost nici macar nominalizat la Best Picture in timp ce LOTR 2 a fost? Sau cum a reusit Chicago sa castige in fata Pianistului? Sau de ce s-au simtit aia cu musca pe caciula ca nu i-au dat Oscar lui Russell Crowe pentru The Insider si au incercat sa dreaga busuiocul anul urmator dandu-i pentru Gladiatorul? Shakespeare in Love iar nu merita in anul ala, The Thin Red Line si mai ales American History X fiind, indiscutabil, mai bune. Sa nu mai spun ca Titanic si LOTR 3 au luat cate 11 Oscar-uri doar pentru ca au fost mediatizate in exces:D

buticut
4th January 2009, 04:07
^Right,nu am ce comenta.Am spus si eu ca sunt politics. Ce au facut cu Russel Crowe au facut si cu Daniel Day-Lewis,care nu il primise pentru Gangs of New York.

Plus:

Academy Awards, USA: 2002
Best Actor in a Leading Role Winner: * Training Day (2001) - Denzel Washington
Best Actress in a Leading Role Winner: * Monster's Ball (2001) - Halle Berry
Honorary Award Awarded to: * Sidney Poitier

Coincidence? Nu ca nu ar fi meritat,dar...chiar cand erau acuzati ca ii cam lasa pe dinafara pe cei de culoare!Pentru mine asta va ramane cea mai clara dovada ca 'Oscars = politics'.

But still,Oscars are fun to watch :D.

Grinco
4th January 2009, 04:09
Foarte bine punctat, buticut...Nici anul asta nu vor fi castigatori in intregime albi si vorbitori de limba engleza. Sau macar nu vor fi toti din State :D

buticut
4th January 2009, 04:14
Academy Awards, USA: 2008

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Winner: * There Will Be Blood (2007) - Daniel Day-Lewis (Englez)

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Winner: * Môme, La (2007) - Marion Cotillard (Frantuzoaica)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Winner: * No Country for Old Men (2007) - Javier Bardem (Spaniol)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Winner:* Michael Clayton (2007) - Tilda Swinton (Englezoaica)

Where iz da Americans :D ?

EDIT: Nu ne culcam? :happy

Grinco
4th January 2009, 04:22
Nu-s...Poate le dau anul asta doar lor, asa in compensatie, totusi:D
E tanara vremea, mai avem timp...E inca vacanta :D

Dogville
4th January 2009, 12:03
Asa, asa, bravo! Continuati sa-l ignorati pe batranul Eastwood, care nici nu este un favorit al Academiei :sleep:



Where iz da Americans ?


Moment! :D Si mai am o banuiala cu Frost/Nixon,desi nu l-am vazut inca :drak:

PS. Heath va lua sigur, asa e normal. Daca toata lumea spune ca in DK face 'supporting role', asa o fi, desi e fara dubii personajul principal al filmului(nu s-a mai existat ca Bale sa fie pus la colt asa vehement :D)

PS2. Gran Torino :cya:

Zabriskie
4th January 2009, 12:22
prea tare threadul asta!

http://dashemdchen.de/tehdemo/best_thread_ever.jpg

+1


si eu ma indoiesc...eu cred ca girafa din Madagascar 2 va castiga oscarul...

hahahaha

phyxius
4th January 2009, 12:48
Asa, asa, bravo! Continuati sa-l ignorati pe batranul Eastwood, care nici nu este un favorit al Academiei :sleep:
Lumea il ignore pe batranul Clint pt. ca Gran Torino nu va castiga nimic. nu e in niciun fel si chip la fel de bun ca Unforgiven, Mystic River sau Flags/Letters. Probabil va primi o nominalizare pt. cel mai bun actor in rol principal (urmand sa vedem daca va castiga, dar probabil nu). altceva... slabe sanse.

Heath va lua sigur, asa e normal. Daca toata lumea spune ca in DK face 'supporting role', asa o fi, desi e fara dubii personajul principal al filmului(nu s-a mai existat ca Bale sa fie pus la colt asa vehement :D)
Cine apare cel mai mult in film e leading actor/actress. Ledger a avut mai putine minute decat Bale.

Ce au facut cu Russel Crowe au facut si cu Daniel Day-Lewis,care nu il primise pentru Gangs of New York.
Daca nu era Depp pe-acolo, l-ar fi meritat DDL pana la urma?

Dogville
4th January 2009, 14:21
Pai, Phyx, poate e mai bun, poate nu e. Important e sa faca diferenta cu filmele de anul acesta( si-aici nu vad un adversar pe masura). Desi-s o parere singulara, merg in continuare pe Eastwood, cu rezerva ca n-am vazut chiar toate pretendentele. Eu zic ca si Changeling poate intra in finala, macar la categoria 'best actress', prilej cu care Angelina implineste un deceniu de la ultimul film in care a insemnat ceva, Girl, Interrupted. I'm all Eastwood :D

phyxius
4th January 2009, 15:36
si-aici nu vad un adversar pe masura
The Wrestler? Benjamin Button? Slumdog Millionaire? Frost/Nixon? mie toate astea mi s-au parut mai bune decat Gran Torino. mi-au placut mult si filmul si cum a jucat Clint, dar toate filmele pe care le-am enumerat sunt laudate mai mult decat el. altele care au mai multe sanse pt cel mai bun film ar fi Revolutionary Road si Milk, dar astea nu mi-au placut mai mult decat Gran Torino. :P

si Changeling n-am apucat sa-l vad inca deci nu ma pot pronunta in privinta lui

buticut
4th January 2009, 15:58
Daca nu era Depp pe-acolo, l-ar fi meritat DDL pana la urma?

Sincer,da. Si Viggo a facut o treaba excelenta,dar batalia era intre Depp si Day-Lewis. Daniel Day-Lewis a facut roluri remarcabile,cel mai mult m-a impresionat in My Left Foot,dar in TWBB interpretarea lui mi s-a parut prea teatrala,prea exagerata.Cateodata il simteam pe actorul Daniel si nu pe personajul Daniel. In general prefer interpretarile mai subtile...Oricum pe Depp l-au furat de atatea ori incat ma intreb daca i-l vor da odata. Sa nu fie cel putin nominalizat pentru rolul din The Libertine a fost scandalos. Nu ca i-ar pasa lui sau mie,dar e placut cand iti este talentul recunoscut,primind cea mai importanta distinctie. Si Kate Winslet la fel a fost furata,una dintre actritele mele preferate...

Angelina probabil va fi nominalizata si filmul Changeling va mai primi nominalizari la Best Art Direction,Best Film Editing si poate si Best Cinematography. Nu stiu cat de bun rol face John Malkovich ca sa ma exprim in privinta lui,dar probabil ca si el kicks ass :D. Gran Torino cred ca va fi lasat complet pe dinafara.

TDK va ramane probabil pe dinafara la Best Picture,pentru ca filmele nominalizate sunt cele care au aparut cel mai mult pe locul 1 al preferintelor pe listele celor din Academie. Cei care voteaza sunt rugati sa aleaga cinci filme/actori/directori etc in ordinea preferintelor. Daca TDK va fi mai mult pe locul 4 in preferinte (Cum probabil a fost si Sweeney anul trecut,de i-a furat Juno locul),nu mai pupa vreo nominalizare. Oricum e in carti pana se anunta :D,dar nu ii dau foarte multe sanse.Nu cred sa fie atatia oameni care sa il plaseze pe primul loc,desi chiar nu m-ar deranja sa fie nominalizat :D.

Marius
4th January 2009, 16:00
buticut,

tu esti fata? :thinkso:

buticut
4th January 2009, 16:05
Uhmm....yeah :D.

phyxius
4th January 2009, 16:06
Sincer,da. Si Viggo a facut o treaba excelenta,dar batalia era intre Depp si Day-Lewis. Daniel Day-Lewis a facut roluri remarcabile,cel mai mult m-a impresionat in My Left Foot,dar in TWBB interpretarea lui mi s-a parut prea teatrala,prea exagerata.Cateodata il simteam pe actorul Daniel si nu pe personajul Daniel. In general prefer interpretarile mai subtile...Oricum pe Depp l-au furat de atatea ori incat ma intreb daca i-l vor da odata. Sa nu fie cel putin nominalizat pentru rolul din The Libertine a fost scandalos. Nu ca i-ar pasa lui sau mie,dar e placut cand iti este talentul recunoscut,primind cea mai importanta distinctie. Si Kate Winslet la fel a fost furata,una dintre actritele mele preferate...

bucata aia din postul meu pe care ai citat-o e destul de sarcastica. marea majoritate (a oamenilor, nu doar a Academiei) a fost de parere ca Day-Lewis a fost indiscutabil cel mai bun actor de anul trecut, deci eu zic Oscarul a fost destul de bine meritat si nu doar acordat din motive politice. sunt sigur ca fanii die-hard Johnny Depp nu sunt de acord cu mine, dar asta este intotdeauna de asteptat cand e vorba de domnu' Depp.

bine... sa nu se inteleaga ca nu-mi place Johnny Depp. chiar il consider unul dintre cei mai buni actori ai generatiei sale. dar batalia de care vorbesti tu a fost inexistenta...

Grinco
4th January 2009, 16:09
Va veni si vremea lui Depp pana la urma. Asa cum sper ca va veni si vremea lui Edward Norton

buticut
4th January 2009, 16:11
^^Not really...Cred ca si cei care vroiau si credeau ca DDL sa il ia au avut emotii,pentru ca se gandeau ca Academia nu poate sa il ignore pe Depp la nesfarsit si candva tot i-l vor da,chiar daca in opinia lor poate nu merita pentru acel rol. Totusi,daca i-ar fi dat lui DDL Oscarul mai mult meritat dupa parerea mea pentru Bill the Butcher,anul trecut l-ar fi luat barbierul :D.

Mai sunt atatia carora trebuie sa le vina vremea...lui Peter O'Toole saracul nu i-a venit inca :happy, si sunt atatia altii care nu l-au primit niciodata, precum Chaplin (Pentru Score nu se pune :P), Cary Grant si probabil cel mai cunoscut dintre toti eternii invinsi, Hitchcock. Eu am lista mea de actori pe care as vrea sa ii vad cel putin cu un Oscar...

Kate Winslet,John Malkovich, Glenn Close, Helena Bonham Carter, Christian Bale,Edward Norton,Steve Buscemi, Ralph Fiennes, Leonardo DiCaprio, Tom Wilkinson, Don Cheadle, Gary Oldman, John Turturro,Ed Harris.

Probabil mai sunt si altii,dar imi scapa...

Grinco
4th January 2009, 16:14
Pai probabil va primi si Depp Oscar in compensatie, in viitor, pentru vreun rol mai slab decat cele din trecut

buticut
4th January 2009, 16:21
Chiar ma gandeam ca lui Russell Crowe din 3 nominalizari i-au dat Oscarul pentru cea mai slaba prestatie dintre cele 3 :cry:.Nu ca ar fi fost slaba overall,you know what I mean. In 2001 vroiam sa il ia Mr. Rush pentru Quills sau Ed Harris pentru Pollock. S-ar putea ca Public Enemies-ul lui Depp sa fie Oscar material,desigur,inca nu ne putem pronunta,cand nici macar un trailer nu avem,doar stills :D
http://4.bp.blogspot.com/_KVpJ7PhGn8w/SVzUDfWkI8I/AAAAAAAABrw/CCGyCSCXQvw/s1600/Public-Enemies_l.jpg

Dintre urmatoarele proiecte ale lui Depp,doar In the Hand of Dante si poate Shantaram,despre care nu se stie prea multe suna a Oscar material.
Culmea ca anul asta apare si musicalul Nine si ghiciti cine canta - exact, DDL! :happy (honestly,I have a good feeling about it,ceva imi spune ca DDL will hit the notes right). Ar fi tare sa se inverseze rolurile pentru Oscarurile de la anul.Oricum,e muuuult prea devreme sa ne pronuntam,cand nici macar nu stim nominalizarile de anul asta :cry:

Dogville
4th January 2009, 16:22
Daca tot a venit vorba de furaciuni :D, ce sa mai spunem ca Oscarul pentru rol secundar feminin l-a inhatat Tilda Swinton desi era si Amy Ryan prin preajma :evil:

Phyx, n-am vazut Wrestler si Nixon (I'll phyx that :D), dar GT are avantajul ca reuseste sa fie un film omogen pe toata durata lui, iar finalul mi se pare un punct culminant bine lucrat :P In plus, teme bine ancorata in realitatea americana: conflictele interrasiale care macina cetateanul de rand plus chestionabilitatea razboaielor duse de-a lungul timpului de SUA (aici cel din Coreea).

Spre deosebire, oponentele lui sunt de fapt basme po****re. Slumdog porneste bine, excelenti 'aia mici', apoi o dau in telenovela si finalul e destul de 'moale'. Are avantajul originalitatii, nu zic, dar asa si The cc of BB, care-i rege la aspectul acesta si, deocamdata, singurul care poate umfla potul.

PS. Tre sa vad restul candidatelor dar discutia de pe forum e prea agreabila :happy Si vacanta se termina maine...damn!!! :(

Grinco
4th January 2009, 16:26
Hai sa facem o conferinta pe mess atunci...Merge mai repede:D

buticut
4th January 2009, 20:06
TDK a picat in topul IMDb pe locul 5 :P

Grinco
4th January 2009, 20:51
Mai un pic si revine si Pulp Fiction pe 5 :D

Sasuke Uchiha
4th January 2009, 21:10
fara poll fara nimic...

1 - The Dark Knight

White Shadow
4th January 2009, 21:19
fara poll fara nimic...

1 - The Dark Knight

:yeah::yeah::yeah::yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:

Grinco
5th January 2009, 02:09
Hopa, inca un film care mi se pare mai bun ca TDK...The Wrestler. Darren Aronofsky demonstreaza inca o data ca e unul din cei mai tari regizori din noul val

Dogville
5th January 2009, 06:59
Arnofsky ai spus? Mie deja mi se pare un candidat redutabil :drak: Il bagam la playlist, taticu' :ok:

Grinco
9th January 2009, 02:22
Numai in ultimele 2-3 saptamani am vazut o gramada de filme mai bune ca The Dark Knight: The Wrestler, The CC of BB, Gran Torino si Changeling (ar fi fost si Slumdog Millionaire dar m-a dezamagit a doua jumatate a filmulu). Bine, e si logic, ca majoritatea filmelor bune sunt lansate la final de an. Probabil daca mai fortez un pic memoria mai gasesc si altele lansate mai devreme

Dogville
9th January 2009, 02:49
In Bruges ar fi unul solid :P

Charon
9th January 2009, 03:03
Slumdog Milionaire,Defiance,Seven Pounds,Burn after reading,Body of Lies!:ok:

Prome
9th January 2009, 17:04
The Wrestler a fost destul de solid, iar Mickey Rourke s-a intors cu un rol extraordinar.In unele momente "The Ram" devine chiar Mickey Rourke dupa parerea mea, el reusind sa isi gaseasca o parte din povestea sa in film.

Jerry20cm
22nd January 2009, 15:50
ne-au omorat astia cu nominalizarile la Oscar.

Sergiu
22nd January 2009, 16:21
Le-am vazut si eu si sunt cele asteptate in cea mai mare masura. Desigur ma surprinde nominalizarea pentru scenariu a lui In Bruges, insa restu par OK. Au facut bine ca au nominalizat-o pe Winslet pentru The Reader(desi nu am vazut filmu asta), in Revolutionary Road nu a fost la inaltime zic eu(cu toate ca a luat Globul de Aur)

Ma bucur si pentru Amy Adams sper sa ia Oscaru.

Dogville
22nd January 2009, 17:41
Ba eu zic ca a fost suficient de sus ca sa inhate un binemeritat Glob :D

E clar, trebuie sa ne punem pe vizionat filme, tata: Milk, The reader, Doubt, Frozen River........altfel stam si ne uitam la aia cum isi impart premiile si nu pricepem o iota :P Filme care, probabil, vor conta. Sau nu :D Cu 13 nominalizari, e posibil ca Oscarurile de anul acesta sa devina un fel de Fincher si restu' lumii :D M-as bucura pentru TenisFan, e un copil bun :D

Grinco
22nd January 2009, 18:14
Probabil o sa imi pun lumea in cap, dar incepe sa ma enerveze agitatia asta cu Slumdog Millionaire. Imi aduce aminte de perioada cand era cool sa faci filme cu chinezi la Hollywood (dupa ce a aparut Crouching Tiger, Hidden Dragon). Prevad ca acum va incepe o perioada asemenatoare cu indieni. OK, e un film bun dar nu in halul asta, a doua jumatate fiind plina de clisee ieftine bagate la gramada doar ca sa iasa efectul lacrimogen de la final

TenisFan
22nd January 2009, 18:20
Sau nu :D Cu 13 nominalizari, e posibil ca Oscarurile de anul acesta sa devina un fel de Fincher si restu' lumii :D M-as bucura pentru TenisFan, e un copil bun :DMay the Academy or whoever votes for this shitz to hear that sweet voice of yours. ^ : ) ^
Ba voi trebuie sa mai puneti emoticonuri pe forumul asta pentru ca nu am "worship" aici si nu-mi place asta. :(

Grinco
22nd January 2009, 18:42
Corect, Fincher merita din plin sa fie marele castigator de anul asta

buticut
22nd January 2009, 22:29
Este un lucru stiut ca Academia nu prea acorda atentia blockbusterelor,mai ales in sezonul verii. Nici nu se fac multe Special Screenings pentru ele...The Curious Case... inca nu e un succes, cu un buget de 150 de milioane a strans abia 70 de milioane,nici macar nu il acopera.Desigur,mai trebuie inca sa fie lansat in mai multe tari si poate mai recupereaza. Credeam ca te-ai prins deja dupa toti anii acestia de gusturile celor din Academie. TDK nu va fi cel putin nominalizat la cel mai bun film,va fi cel mult nominalizat. Teoretic,nu asta ar trebui sa urmareasca Premiile, sa dea statuete filmelor cu cel mai mare succes de casa,ci cele care sunt intr-adevar de valoare si merita premiate. Politica lor e ca membrii sa voteze "cu inima" si nu in functie de buzz-ul pe care il are vreun film.Audientele sunt in scadere...dar asta e,daca nu prea se mai fac filme si bune si cu priza la public...

Told ya!Am nimerit majoritatea nominalizarilor :D.