PDA

View Full Version : Diverse 2009



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

mikeyy
1st January 2009, 12:39
Noul An a venit si pentru forumul nostru cu primul thread pe acest an! Sper sa avem parte de cat mai multe stiri, de vesti bune pe care sa le comentam asa cum am facut pana acum!:yeah:

AuriB
1st January 2009, 13:19
La multi ani 2009! Sa fie un an bun cu multa gimnastica si competitii de care sa ne bucuram impreuna.

ioanavol
1st January 2009, 14:29
La multi ani tuturor! Sa speram ca anul acesta va arata ce gimnaste puternice vin din urma, atat senioare cat si junioare! Multa sanatate si putere de munca!

JeffHardy
1st January 2009, 14:40
La multi ani 2009. :ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok:

cata10
1st January 2009, 14:51
La mulți ani, 2009!
Fie ca in anul care tocmai a inceput sa auzim numai de bine despre gimnastica romaneasca.

Mihai Cinpoeru
1st January 2009, 14:54
La multi ani, 2009!
Fie ca noul an sa va aduca numai bucurie, impliniri, si ca gimnastica romaneasca sa ne aduca macar la fel de multe bucurii!

miafangina
1st January 2009, 18:38
Ati inceput un nou thread,ii doresc sa creasca mare-mare,la fel ca forumul nostru.
La multi ani si la multe postari interesante si placute in 2009!

praf_de_stele
1st January 2009, 19:21
La multi ani 2009. :ok::ok::ok::ok:

ce vrea sa caute poza cu jeff hardy pe aici ? :groggy: :P

LA MULTI ANI !!!!

mikeyy
1st January 2009, 20:17
Azi m-am gandit sa caut si vreo noutate despre gimnastica sau vreo informatie ca sa incepem anul in forta :D Cum nu prea am avut chef si timp sa citesc toate sursele mele de informatie (imi lua ceva timp), am zis sa caut programul competitional pt anul 2009..si am avut noroc si l-am gasit repede: http://www.gymnasticsresults.com/cal2009.html

Speram ca intlgymnast vor scrie vreun articol amuzant ca cel de anul trecut, insa am vazut ca nu le merge site-ul pana maine.

crisloregym
1st January 2009, 21:14
Multumim, Mihai:)

cineva_cineva
1st January 2009, 22:04
La multi ani,2009!Sper sa auzim de bine despre gimnastica romaneasca!

mikeyy
2nd January 2009, 15:08
Pe gymnastics coaching am gasit un montaj cu incercari de triplu intins :shocked:
http://www.youtube.com/watch?v=EMsG0WJSBfE&eurl=http://gymnasticscoaching.com/ Oare vom vedea vreodata in vreun concurs asa ceva?

Cata_RB
2nd January 2009, 16:29
Triplu intins nu cred ca vom vedea, sau cel putin nu in gimnastica artistica asa cum o stim noi. Pentru ca gimnastul / gimnasta nu ar avea loc pe sol pentru elan si zbor. Mai degraba 3 suruburi si jumatate sau triplu grupat.

mikeyy
2nd January 2009, 16:31
Da...3 suruburi si jumtate si triplu grupat s-au mai facut....dar si eu zic ca triplu intins e aproape imposibil de realizat. Dar cine stie...poate asa ziceu si cei din anii 70 cand se gandeau la unele elemente imposibile pt acea vreme.

Cata_RB
2nd January 2009, 18:44
S-au facut 3 suruburi si jumatate si triplu grupat??? :shocked:

In alta ordine de idei, la retrospectiva TVR au fost astazi sportivii romani la JO. Au aparut si gimnastii, evident, nu a fost nimic iesit din comun, fragmente de declaratii, exercitiile cele mai importante, imagini de pe podium...oricum a fost frumos sa revad toate medaliile Romaniei :)
Ce mi s-a parut mai simpatic e ca Ana Tamirjan se pierduse de grup la iesirea de la Zid, din cauza aglomeratiei, si ca abia la autocar s-au linistit toti, cand a aparut. Va dati seama, in ingramadeala aia, la cat e de micuta, nu aveau nici o sansa sa o vada :P

mikeyy
2nd January 2009, 20:31
Patricia Moreno a facut un 3.5 la Atena cand a luat bronzul la sol: http://www.youtube.com/watch?v=QScxRKXs8-4

Iar triplu grupat a fost executat de mai multi gimnasti...am gasit exercitiu unui chinez: http://www.youtube.com/watch?v=EXOuSTYIZW8
Stiu ca si tatal Nastiei facea asa ceva pe vremea cand concura.

Si Nastia a reusit 3,5 si a si incercat cvadruplu surub:
3,5: http://www.youtube.com/watch?v=pB7Ig6TT3xI
cvadruplu: http://www.youtube.com/watch?v=5EROsT1MoTE&feature=related

Cata_RB
2nd January 2009, 20:57
Multumesc Mihai, ca intotdeauna bine informat pana in cele mai mici detalii! :ok:
Chiar nu stiam ca au fost facute... La Nastia se vede ca sunt multe rotatii, desi nu pot sa le numar, dar Patricia Moreno are o viteza de rotatie incredibila, nici nu se cunoaste ca sunt 3 suruburi jumatate!

mikeyy
2nd January 2009, 21:07
Cu placere!
Intr-adevar, Moreno are o viteza de rotatie foarte mare. Aterizarile nu prea au fost specialitatea ei :D

Tess_AN
2nd January 2009, 23:45
Se pare ca Tatyana Yarosh facea 3.5 twist in 2001. Cel putin la Cupa Ucrainei. http://www.gymmedia.com/ag/events01/natch/ukr_cup01.htm
"Tatyana Yarosh posted an 8.685 on vault, 9.3 on bars, 8.367 on a beam and 9.334 on floor en route to the AA gold, a title she had already won in 1999. The 16-year-old from Kirovograd debuted a 3 1/2 twist on floor. Due to her shaky performance in the preliminary competition, Yarosh only qualified to the beam final."

deni
4th January 2009, 15:50
Dintre gimnastele romance, Carmen Ionescu facea prin 200-2001 3,5 la sol.

monalexa
4th January 2009, 17:50
La multi ani!!!! Bine v-am gasit din nou! Sa incepem cu forte proaspete noul an iar pt gimnastica sa fie un an si mai bun decat anul trecut!

Prosport spune ca Andreea Palade si Madalina Gutu au fost excluse de la lot. Gasiti aici articolul :( http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/palade-si-gutu-lasate-in-afara-lotului-3698740

mikeyy
4th January 2009, 18:02
Era de asteptat sa se ajunga aici. Deja vin din urma junioare care prezinta mai multa ambitie si mai mult talent.
Imi pare rau cand vin si astfel de momente, insa e spre binele gimnasticii si spre binele lor, pt ca nu merita sa-si riste sanatatea stiind ca nu au nicio sansa sa reprezinte Romania. :(

monalexa
4th January 2009, 18:11
Sa va zic pe cine recunosc eu din poza asta... cred ca acestea sunt toate componentele lotului de senioare din 2009
http://brasovultau.ro/upload/news_img_15274_20302.JPG

EDIT: de la stanga la dreapta - pe randul din spate: Sandra, Gabi, Aca, Cera, Ana, Grigore, ???Palade???, Claudia Voicu;
pe randul din fata: Amelia Racea, Ana Porgras, Malina Savoaia, Diana Chelaru, ???Gutu??? , Loredana Sabau, Raluca Haidu, Diana Trenca

mikeyy
4th January 2009, 18:14
Da, asta e poza care a aparut sapt trecuta, insa e neclara.
In grupul acela sa afla sigur si Gutu si Palade, stiu ca au fost si ele la munte.

Tess_AN
4th January 2009, 18:22
Prosport spune ca Andreea Palade si Madalina Gutu au fost excluse de la lot. Gasiti aici articolul :( http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/palade-si-gutu-lasate-in-afara-lotului-3698740
Pentru mine asta e o stire rea. Incepem anul continuand cu mentalitatea din trecut... asa nu se face treaba. Pe de o parte federatia si antrenorii se plang ca nu au gimnaste suficiente la lot si pe de alta fac excluderi.

Daca spuneau ca "nu mai sunt parte din primul esalon" sau "au fost mutate", sau orice alt verb... dar excudere suna dur. "Usa ramane deschise" inseamna precum in cazul Leonida si Chiric: "daca vom fi in impas, vom avea accidentari, vom apela la voi sa ne scoteti din rahat, altfel nu ne intereseaza"??? De fapt la fel se procedeaza cred si la antrenori... vedeti cazul Bugner sau altele.

Cred ca un lot mai mare nu neaparat la un singur antrenor sau intr-o singura serie de antrenament, dar mai multe gimnaste/gimnasti poate si in mai multe centre dar cu sanse la selectie ar fi spre binele gimnasticii romanesti.

Ne plangem de baza materiala, de faptul ca nu avem gimnasti/gimnaste ca parintii nu trimit copii la gimnastica dar federatia in situatia care e isi permite luxul sa excluda gimnaste din lot. Pacat.

mikeyy
4th January 2009, 18:27
Tess..poate cele 2 nu mai dadeau randament. Si pe vremea lui B&B se facea selectii, iar multe gimnaste erau trimise acasa daca nu faceau fata la ritmul impus. Nu are rost sa le chinui daca ele nu fac fata.

Din informatiile pe care le am, celor 2 li s-au dat mai multe sanse ca sa revina in forma, dar pur si simplu nu au reusit. S-a incercat mentinerea lor, dar nu s-a putut.

niagara64
4th January 2009, 18:31
Pentru mine asta e o stire rea. Incepem anul continuand cu mentalitatea din trecut... asa nu se face treaba. Pe de o parte federatia si antrenorii se plang ca nu au gimnaste suficiente la lot si pe de alta fac excluderi.

Daca spuneau ca "nu mai sunt parte din primul esalon" sau "au fost mutate", sau orice alt verb... dar excudere suna dur. "Usa ramane deschise" inseamna precum in cazul Leonida si Chiric: "daca vom fi in impas, vom avea accidentari, vom apela la voi sa ne scoteti din rahat, altfel nu ne intereseaza"??? De fapt la fel se procedeaza cred si la antrenori... vedeti cazul Bugner sau altele.

Cred ca un lot mai mare nu neaparat la un singur antrenor sau intr-o singura serie de antrenament, dar mai multe gimnaste/gimnasti poate si in mai multe centre dar cu sanse la selectie ar fi spre binele gimnasticii romanesti.

Ne plangem de baza materiala, de faptul ca nu avem gimnasti/gimnaste ca parintii nu trimit copii la gimnastica dar federatia in situatia care e isi permite luxul sa excluda gimnaste din lot. Pacat.

Perfect de acord cu tine ...Din pacate ce era doar un zvon acum 3 saptamani deja devine oficial .Nici nu stiti cat de usor poti "demotiva" un copil de 14 ani sa continue sa lupte .Sunt inca interese si se joaca inca un joc de carti la lotul feminin .Pacat !

rob_din
4th January 2009, 18:34
Si mie mi se pare o atitudine jignitoare la adresa celor doua. Poate de fapt nu asa s-a exprimat Forminte. Daca chiar a facut-o e penibil sa vorbesti asa despre doi copii. Oriucm Formine incepe sa semene din ce in ce mai mult cu predecesorii, si nici macar n-are rezultatele lor

mikeyy
4th January 2009, 18:35
.Nici nu stiti cat de usor poti "demotiva" un copil de 14 ani sa continue sa lupte .

Madalina Gutu va implini 18 ani acum in 2009. Palade nu stiu cati ani are, dar sigur are peste 16.

niagara64
4th January 2009, 19:36
Madalina Gutu va implini 18 ani acum in 2009. Palade nu stiu cati ani are, dar sigur are peste 16.

Nu ma refeream doar la cele doua (14 era o medie de varsta ).Mai sunt si alte fete care pleaca .Din pacate nu vad lucrurile roz ptr anii urmatori.

mesteritza
4th January 2009, 19:47
Lucrurile nu trb luate asa...este vorba si de cati antrenori sunt la lot..acestia sunt prevazuti pt un anumit nr de gimnaste pt ca pregatirea sa mearga bine. Poate daca ar fi mai multi antrenori la Deva ar fi si mai multe gimnaste. Iar daca o gimnasta se plafoneaza..nu e mai bine sa fie trimisa acasa? Oricum prin concursuri nu le-am mai vazut si atunci nu e mai bine sa fie alaturi de familie? De ce sa mai faca sacrificiul de a fi departe de familie?...Probabil ca e greu pt ele sa plece acasa...dar acasa au familia care sa le incurajeze..la Deva vad doar gimnaste care poate se descurca mai bine decat ele si asta poate le descurajeaza si mai mult.

niagara64
4th January 2009, 20:26
Lucrurile nu trb luate asa...este vorba si de cati antrenori sunt la lot..acestia sunt prevazuti pt un anumit nr de gimnaste pt ca pregatirea sa mearga bine. Poate daca ar fi mai multi antrenori la Deva ar fi si mai multe gimnaste. Iar daca o gimnasta se plafoneaza..nu e mai bine sa fie trimisa acasa? Oricum prin concursuri nu le-am mai vazut si atunci nu e mai bine sa fie alaturi de familie? De ce sa mai faca sacrificiul de a fi departe de familie?...Probabil ca e greu pt ele sa plece acasa...dar acasa au familia care sa le incurajeze..la Deva vad doar gimnaste care poate se descurca mai bine decat ele si asta poate le descurajeaza si mai mult.

Am vazut dealungul anilor gimnaste cu un extraordinar potential plecand acasa .Altele nici nu ajungeau acolo .Lotul centralizat e deja istorie .Oameni mari joaca un joc de interese .Sportiva de la cutare club trebuie sa ajunga mai buna decat cea de la alt club .Asta e realitatea .Exista preferinte si exista metode de a le demoraliza daca e nevoie .NU fatis cum se facea pe vremuri ci subtil .Pur si simplu inca exista toate astea .Exista multe .Si vor exista atat timp cat nu se intelege ca lotul centralizat este istorie .
Trebuie rupta matza in doua si pus bazele unui sistem sanatos in sport .Sistem care sa inceapa de al baza .Sali de sport pentru copii .Fie ele si private ca in stat nu mai poti pune baza.
Si cand aceste sali se vor lupta sa aiba cele mai bune sportive atunci veti vedea rezultate adevarate .
Daca nu se va ajunge ca gimnastica sa ajunga amintire in Romania si asta fara exagerare.
Nu comparati cu China .Acolo e altceva .Sunt fabrici de facut gimnaste .Parinti disperati de saracie care pur si simplu ii lasa in grija statului .Si din mii de copii iese unul bun .
Noi nu suntem China si nu putem accepta ca parinti asa ceva .
Centralizarea in sport este istorie .Asta nu au inteles cei din gimnastica lasand in paragina baza materiala care mai era in tara .

mikeyy
4th January 2009, 20:33
Bineinteles ca sistemul trebuie schimbat caci nu mai merge asa, insa daca cei care trebuie sa faca asta nu iau nicio pozitie...ce putem face noi?

Sa fim cinstiti si sa recunoastem ca Palade si Gutu nu aveau sansa sa prinda vreun loc in echipa..si astfel eu unul nu vad niciun motiv pt care sa continue. Doamne fereste de vreo accidentare precum cea a Elenei Chiric, care tot asa nu mai era la lot.
Pe mine m-a intristat mai mult retragerea lui Lacusteanu sau Stanculescu..aceste gimnaste aveau un potential imens, dar asemanator Stelianei sanatatea le-a pus capac.

Cred ca este f greu si pt antrenori in perioada asta cand trebuie sa le pregateasca pe fete dupa noul cod, cod care a venit cu modificari in ultimele luni. Suntem la jumatatea lui ianuarie imediat, iar in februarie deja sunt concursuri, iar fetele trebuie sa fie deja in forma pe noul cod.

crisloregym
4th January 2009, 20:45
La multi ani!!!! Bine v-am gasit din nou! Sa incepem cu forte proaspete noul an iar pt gimnastica sa fie un an si mai bun decat anul trecut!

Prosport spune ca Andreea Palade si Madalina Gutu au fost excluse de la lot. Gasiti aici articolul :( http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/palade-si-gutu-lasate-in-afara-lotului-3698740

Imi pare tare rau pentru ele:( Mai ales ca imi placea mult solul Madalinei...unde mai pun ca este si moldoveanca de-a mea;) (doar ca mai din nord, din Botosani). Asta e...poate-poate vor reveni ambele, eu stiu cum le va purta viata? Oricum, multa putere de munca de acum incolo si spor mare in toate:)

rob_din
4th January 2009, 20:48
Eu n-am zis ca trebuie pastrate 100 de fete in lot. Doar ca e suparatoare declaratia lui Forminte, se putea gasi o formula mai "indulcita" de exprimare.

Adeline
4th January 2009, 20:52
Dana Druncea mai este la lot? Stiu ca poza era neclara dar nu s-a amintit si numele ei

Imi pare rau pentru cele doua dar nu se stie niciodata, parca la CE de la Volos ( nu mai stiu sigur) sau la o alta competitie Elena Chric a fost chemata sa ajute echipa, intr-adevar nu e un statut favorabil sa fi "rezerva declarata" dar....sper sa continue cele doua!

crisloregym
4th January 2009, 20:54
Pai...Dana a participat la etapa de Cupa Mondiala de la Milano, la sfarsitul anului trecut: noiembrie sau decembrie. Si la sol luase argintul, deci banuiesc ca inca mai este la lot:) Si sper eu sa avem parte de o Dana Druncea cu succes anul acesta.

mikeyy
4th January 2009, 20:57
Da, Dana Druncea mai este la lot 100%. Sper sa avem o surpriza frumoasa din partea ei anul asta!

Cata_RB
4th January 2009, 21:06
Ciudata si neplacuta veste... Nu pot sa nu ma gandesc ca exista si ceva "probleme" la nivelul federatiei, ministerului sau cine o fi responsabil cu bursele fetelor din lot. In general dupa Olimpiada se retrageau mai multe gimnaste decat acum, dupa Beijing. Poate ca cineva s-a trezit ca gimnastica face gaura in buget si ca trebuie facut ceva.
Dar astea sunt supozitiile mele. Oricum, in gimnastica de azi problema cea mai mare o reprezinta notele de plecare. Cat timp o gimnasta nu reuseste sa-si urce notele de plecare, nu prea se poate face nimic. Sunt convinsa ca la nivelul lotului situatia celor 2 treneaza de mai multa vreme, in sensul ca s-a avut rabdare cu ele, dar mai ales acum, odata cu venirea fostelor junioare, e clar ca nu ar fi prins echipa. Cum spunea Ramona pe topicul cu juniori / junioare, in orice club sunt copii care au vointa, dar au mai putin talent, mai putine calitati native, si trebuie si ei trimisi la un concurs macar. Numai ca la senioare parca nu mai merge asa... Si mi se pare corect ca antrenorii sa le spuna lucrul acesta, ce motivatie poti avea cand trec concursurile pe langa tine, unul cate unul, si niciodata nu esti suficient de sus pentru a fi si tu acolo? Nici asa nu e bine... Articolul da de inteles ca ele se pot intoarce la club, la Onesti, poate sub mai putina presiune vor reusi sa urce.
Si mai e un aspect...avem putini gimnasti, asta e un lucru stiut, tot mai putini copii vin la gimnastica. Dar sa nu uitam ca e vorba de o baza de selectie. Forminte a spus bine, se pune presiune, se asteapta performante, nu cat mai multe gimnaste in lot, probabil ca si ei, antrenorii, trebuie sa justifice periodic prezenta in lot a fetelor. Imi pare tare rau pentru cele 2 fete, e o situatie foarte neplacuta pentru ele, asta e clar. Dar candva tot trebuia sa se intample, si nu cred ca s-ar fi simtit mai bine daca ar fi ajuns ele sa se retraga din cauza accidentarilor sau a varstei, dar tot fara vreo medalie importanta.

monalexa
4th January 2009, 22:11
Sa va zic pe cine recunosc eu din poza asta... cred ca acestea sunt toate componentele lotului de senioare din 2009
http://brasovultau.ro/upload/news_img_15274_20302.JPG

EDIT: de la stanga la dreapta - pe randul din spate: Sandra, Gabi, Aca, Cera, Ana, Grigore, ???Palade???, Claudia Voicu;
pe randul din fata: Amelia Racea, Ana Porgras, Malina Savoaia, Diana Chelaru, ???Gutu??? , Loredana Sabau, Raluca Haidu, Diana Trenca

Intr-adevar daca ma uit mai bine pe randul din fata se afla Dana Druncea nu Madalina Gutu cum am presupus.

Tess_AN
4th January 2009, 22:47
Nu mai suntem la 1900 cand medalie de aur lua cel mai talentat care putea sa alerge descult, care s-a antrenat de unul singur alergand pe pasuni. Sportivul din ziua de azi ca sa ajunga la performanta are nevoie de mult mai mult decat talent: antrenor cu metodica, hrana, vitaminizare, echipament, condiitii de antrenament (infrastructura) si program de pregatire (forta, activitate la munte, mare, antrenamente intense, etc), experienta de concurs. Cu alte cuvinte, vrei performanta, trebuie sa investesti. Nu e buget pentru gimnastica, sa nu se pretinda rezultate.
Nimeni nu zice sa tii lot olimpic de 100 de persoane, dar sa "excluzi" din lot cind lotul e oricum foarte putin numeros... E ca si cum la fotbal (sau alte sporturi desfiintam toate divziile (pardon ligile) si lasam numai nationala. Ce rezultate se pot pretinde?

Hai sa facem mai multe cubluri de gimnastica in mai multe localitati si sa facem concursuri interne. Regulament clar cine e promovat in lotul national si pe ce criterii. Cata vreme criteriul e "medalie de aur sau nimic" si nu ideea de placere a practicarii unui sport e normal sa fie baza de selectie mai mica si e normal sa apara accidentari prin fortari. Sa faca federatia 3-5 concursuri interne nu numai unul (nationalele) sa impuna bareme si bazat pe asta sa se spuna cine e in lotul olimpic sub comanda antrenorului x in localitatea y sau lotul de rezerva (ceva de genul Romanaia A si Romania B) la localitatea z antrenor w.

Nu zic sa se incurajeze mediocritatea si sa fie cu bursa la lotul mare toate gimnastele. Dar intrarea/iesirea (nici decum includere/excludere) din primul esalon valoric al tarii sa se faca pe niste criterii stabilite si stiute dinainte. Nu spun ca cele doua gimnaste au avut rezultate stralucite, dar totusi la cate concursuri au participat? Cit au fost accidentate? Si da, nu sunt la nivelul la care sunt alte 5-7 fete mai talentate de la noi dar daca le e draga gimnastica lasa-le domnule sa o practice. S-ar putea sa iasa din ele antrenoare foarte bune. (in general antrenorii foarte buni nu sunt proveniti din sportici super-performanti) Dar excludem si nu castigam nimic. Din contra, pierdem.

In fine, asta e parerea mea si imi pare rau daca am creat polemici.

Cata_RB
4th January 2009, 23:09
Ai mare dreptate, Tess. Daca s-ar baga ceva bani in sport, ca e valabil nu doar la gimnastica, si s-ar face cateva centre in tara unde sa se poata face performanta...sigur ar fi altceva! Dar asa, gimnastica de mare performanta la seniorat inseamna Deva sau...nimic. Din pacate.

Tess_AN
4th January 2009, 23:16
Lucrurile nu trb luate asa...este vorba si de cati antrenori sunt la lot..acestia sunt prevazuti pt un anumit nr de gimnaste pt ca pregatirea sa mearga bine. Poate daca ar fi mai multi antrenori la Deva ar fi si mai multe gimnaste.
Pai am facut referire si la asta... Raluca Bugner a fost "exclusa" din lotul de la Deva si trimisa la Sibiu, antrenori de valoare de la juniori nu au fost promovati la seniori.... In conditiile acesta, da, asa e, trebuie sa mai trimitem si din gimnaste acasa. (scuza sarcasmul si nu o lua ca atac personal, e tristul adevar).

Tess..poate cele 2 nu mai dadeau randament. Si pe vremea lui B&B se facea selectii, iar multe gimnaste erau trimise acasa daca nu faceau fata la ritmul impus. Nu are rost sa le chinui daca ele nu fac fata.
Mihai, nu ma refer strict la cele doua. Maine poti sa auzi ca o alta gimnasta a fost exclusa. Intrebarea e pe ce criteriu? A iesit a 21-a pozitie la concursul de selectie si in lot sunt doar 20 de locuri? Sau care e criteriul?
La lotul masculin - ce e drept mult mai putin mediatizat - parca nu sunt probleme de felul asta.
Si asa cum spunea Rob, modul cum folosim cuvintele si le mai si punem in presa. Ce intelege un cititor ce nu e impatimit de gimnastica dintr-o asemenea stire? Iti poti inchipui ca fetele astea au facut cine stie ce ilegalitate si au fost date afara pe usa din dos. Excludere... e mult prea dur.

mesteritza
5th January 2009, 15:40
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/fetele-se-antreneaza-in-regim-normal-3701744 -un scurt articol despre fetele de la Deva. Nu sunt prea multe detalii dar sunt prezentate primele competitii din acest an la care vor concura fetele.

crisloregym
5th January 2009, 18:11
[QUOTE=Tess_AN;2394913]Pai am facut referire si la asta... Raluca Bugner a fost "exclusa" din lotul de la Deva si trimisa la Sibiu, antrenori de valoare de la juniori nu au fost promovati la seniori.... In conditiile acesta, da, asa e, trebuie sa mai trimitem si din gimnaste acasa. (scuza sarcasmul si nu o lua ca atac personal, e tristul adevar).
[QUOTE]

Tess, poate nu stiu eu bine, insa cred ca promovarea unui antrenor la lot se face odata cu sportiva sa, iar plecarea sportivei atrage cu sine si plecarea antrenorului respectiv. Astfel Forminte a veit prima data la lot odata cu Simona Amanar si a plecat atunci cand aceasta s-a retras...cred ca acelasi este si cazul Ralucai Bugner.

Eu vad, de exemplku, o problema in aplicraea acestei reguli prin faptul ca impreuna cu aceste junioare nu a venit decat Florin Cotutiu si nu su Ramona Micu. Sincer, cred ca prindea bine sa mai fi fost o antrenoare pe barna pe langa Lili Cosma.

Cu ideea "ori esti la Deva, ori nu esti in echipa" nu sunt nici eu de acord, insa cel putin de Andreea Palade stiu ca nu avea un nivel bun. Dar e greu de judecat. Cel putin Andreea Palade nu avea un nivel bun, insa, in acelasi timp, daca au fost de lot pana acuma, puteau sa fie si de acum incolo...e greu de zis, totusi, si de judecat din afara:(

Tess_AN
5th January 2009, 18:27
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/fetele-se-antreneaza-in-regim-normal-3701744 -un scurt articol despre fetele de la Deva. Nu sunt prea multe detalii dar sunt prezentate primele competitii din acest an la care vor concura fetele.
Multumim de info. Asta suna mult mai bine decat celalalt articol. Ar fi frumos sa avem cel putin inca o gimnasta la Cupa Americii... ar fi mai usor si pentru Ana sa faca echipa cu cineva in "jungla" :rolleyes: americana.

mikeyy
5th January 2009, 21:14
Ana T va trebui sa aiba un moral tare la Cupa Americii. Doar stim ce note primesc americancele la ele acasa. Mi-e groaza sa ma gandesc :groggy:

Tess_AN
5th January 2009, 21:36
Ana T va trebui sa aiba un moral tare la Cupa Americii. Doar stim ce note primesc americancele la ele acasa. Mi-e groaza sa ma gandesc :groggy:
Asa e Mihai, se poate compara cu seria "Survivor" -versiunea gimnastica - de aia spuneam ca ar fi bine sa mai avem inca o gimnasta - si eu ma gandesc la Dana Druncea... daca tot e pe continent american pentru concursul Nadiei... Dana e in stare sa faca 4 aparate (cred) si nu s-ar lasa demoralizata de "gherila" americana.
Anul asta e la Chicago mi se pare. Nu promit, dar as vrea sa pot merge in tribuna cu un steag romanesc pentru Ana (si Dana dar va merge si ea). Facem o echipa de sustinatori?!?

mikeyy
5th January 2009, 21:40
Dana cred ca va renunta la 4 aparate de acum. Sandra ar fi fost buna cu Ana T pt Cupa Americii ca sa ii mai potoleasca la sol. Sa faca solul de la Beijing si sa-i lase fara cuvinte :D
Eu nu pot sa fac parte din echipa de sustinatori,caci sunt in plina sesiune in acea perioada!:(

Tess, ca tot ai amintit de "Survivor" -urmaresti?

niagara64
5th January 2009, 21:46
Asa e Mihai, se poate compara cu seria "Survivor" -versiunea gimnastica - de aia spuneam ca ar fi bine sa mai avem inca o gimnasta - si eu ma gandesc la Dana Druncea... daca tot e pe continent american pentru concursul Nadiei... Dana e in stare sa faca 4 aparate (cred) si nu s-ar lasa demoralizata de "gherila" americana.
Anul asta e la Chicago mi se pare. Nu promit, dar as vrea sa pot merge in tribuna cu un steag romanesc pentru Ana (si Dana dar va merge si ea). Facem o echipa de sustinatori?!?


Daca imi iau viza de state pana atunci poate treci prin Windsor in drum spre Chicago !:)
E de vazut !

Tess_AN
5th January 2009, 21:56
Daca imi iau viza de state pana atunci poate treci prin Windsor in drum spre Chicago !:)
E de vazut !
Pai vino sa iei viza si sa ne cunoastem si promit ca te iau din Windsor. Aduc un steag si pentru tine! De cand imi doresc eu sa merg la sCAm!

@Mihai: Nu cred ca Sandra va participa... ea are palmares si nu cred ca va risca sa intre in barlogul americancelor pentru miza asa de mica... Dar Ana ar putea face o figura frumoasa.

mikeyy
5th January 2009, 22:00
Ce bine ar fi sa reusesti sa-ti rezolvi cu viza, Niagara!! Ar fi frumos sa mergeti!

niagara64
6th January 2009, 01:20
Ce bine ar fi sa reusesti sa-ti rezolvi cu viza, Niagara!! Ar fi frumos sa mergeti!

asta depinde de ce programare gasesc la consulatul american ,nu de mine ...de obtinut viza e usor pentru noi .

mikeyy
6th January 2009, 01:46
Atunci multa bafta pt programare! :ok:

mesteritza
6th January 2009, 09:29
Marian Dragulescu se retrage(cum era de asteptat dar eu totusi speram) http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/marocanul-spune-adio-3704080

praf_de_stele
6th January 2009, 12:54
ii urez multa sanatate si multa bafta in ceea ce va face in continuare :ok: si multumim pt tot ce a facut pt gimnastica romaneasca :)

mikeyy
6th January 2009, 22:42
Nicusor Pascu a preluat lotul masculin de gimnastica: http://www.libertatea.ro/stire/nicusor-pascu-a-preluat-lotul-masculin-de-gimnastica-225773.html

Nicusor Pascu: "Vreau sa formez o echipa" :http://www.adevarul.ro/rss/articol/nicusor-pascu-vreau-sa-formez-o-echipa.html

Tess_AN
6th January 2009, 23:07
Multumim Mihaela si Mihai pentru vestile de la baieti...
Ii doresc lui Dragulescu o cariera stralucita si ca antrenor, succes lui Pascu...
si nu ma pot abtine sa nu remarc cuvantul "jucatori" din articolul din Libertatea...

niagara64
6th January 2009, 23:40
Multumim Mihaela si Mihai pentru vestile de la baieti...
Ii doresc lui Dragulescu o cariera stralucita si ca antrenor, succes lui Pascu...
si nu ma pot abtine sa nu remarc cuvantul "jucatori" din articolul din Libertatea...
asta spune multe despre cum sunt respectate interviurile ,ca nu-mi imginez ca ecuvantul folosit de pascu.

mikeyy
6th January 2009, 23:51
Ieri a fost un reportaj la TVR cu Nicsor Pascu. A inceput pregatirea fizica cu baieti: ture de stadion, partida de fotbal, mers in sala de fitness - au inceput in forta pregatirea.
Tot Pascu spunea ca fetita lui cea mica in varsta de 4 ani face gimnastica si ca vrea sa participe pt Romania. Deocamdata cele 2 fete s-au intors in Elvetia deoarece sunt cu gradinita si scoala.

niagara64
7th January 2009, 00:02
Ieri a fost un reportaj la TVR cu Nicsor Pascu. A inceput pregatirea fizica cu baieti: ture de stadion, partida de fotbal, mers in sala de fitness - au inceput in forta pregatirea.
Tot Pascu spunea ca fetita lui cea mica in varsta de 4 ani face gimnastica si ca vrea sa participe pt Romania. Deocamdata cele 2 fete s-au intors in Elvetia deoarece sunt cu gradinita si scoala.

are parca 3 fete (si cele mari fac gimnastica si concureaza dar in Elvetia )...si normal ca s-au intors .Acum mi-e greu de crezut ca vor schimba Elvetia(scoli si conditi ) ptr a veni in tara .Care dintre noi ar face altfel daca ar avea de ales ?

mikeyy
7th January 2009, 00:05
aaa nu stiam ca are 3. La tvr au zis de fata mare si cea mica si asa am dedus ca are 2.

Tess_AN
7th January 2009, 00:38
asta spune multe despre cum sunt respectate interviurile ,ca nu-mi imginez ca ecuvantul folosit de pascu.
Mai stii... poate Pascu o fi antrenat in Elvetia fotbal si atunci se poate :happy sa fi zis el de "jucatorii olimpici" :D

praf_de_stele
7th January 2009, 07:59
jucatori :cry: :cry:
chiar nu ma pot abtine sa nu rad :D

myrab3la_19
7th January 2009, 10:53
Mie mi se pare ca baietii au inceput cam tarziu pregatirea dar in fine ,le urez succes si multa pofta de munca.
Mult succes si fetelor care participa in America!Nu ma asteptam sa vad gimnastica atat de devreme anul asta :) abia astept sa le vad noile exercitii.Credeti ca Liukin,Johnson vor participa?

anna.09
7th January 2009, 13:20
Vreau sa urez si eu tuturor un an nou bun si cu multa sanatate! si in special echipelor feminine de gimnastica ale Romaniei!
In alta ordine de idei, in perpetua mea vinatoare de gimnastica pe youtube am dat peste un filmulet frumos:
http://www.youtube.com/watch?v=lbvKgUEue0c&feature=related
Chiar nu ma bucur de raul altora....si chiar mi se pare emotionant!
De cand cu gimnastica asta "americana" (adica de la Atlanta incoace) chiar am inceput sa simpatizez rusoaicele, ba mai mult pot spune chiar, ca de-a lungul timpului au avut niste valori incontestabile si au ridicat permanent nivelul competitiilor la care au participat atat prin valorile individuale cat si prin multitudinea de elemente tehnice pe care le-au "inventat"- mai ales in anii 80)

mikeyy
7th January 2009, 14:21
Mie mi se pare ca baietii au inceput cam tarziu pregatirea dar in fine ,le urez succes si multa pofta de munca.
Mult succes si fetelor care participa in America!Nu ma asteptam sa vad gimnastica atat de devreme anul asta :) abia astept sa le vad noile exercitii.Credeti ca Liukin,Johnson vor participa?

Da, baietii au inceput abia acum pregatirea deoarece in luna decembrie cred ca au pus accent mai mult pe tratarea micilor problemelor de sanatate.

Eu nu cred ca Liukin si Shawn vor participa..e cam devreme pentru ele ca sa poata avea integralele gata pe noul cod.

myrab3la_19
7th January 2009, 16:31
Atunci e bine...macar Ana nu va trebui sa suporte urletele americanilor,entuziasmati tot or sa fie dar nu cum sunt cand le vad pe cele doua.
Oana si mie imi plac rusoaicele...singura care nu mi-a placut la viata mea a fost Khorkina(dar tot imi placea mai mult decat Nastia la paralele)..cu greu puteam sa suport momentul cand primea notele alea uriase in ciuda balbaielilor si exercitilor usoare,asta pe la sfarsitul carieri caci prin 96,97 era buna.La rusoaice mi-a placut intotdeauna varietatea elementelor si stilul lor la paralele...nu sunt perfecte precum chinezoaicele dar au un stil aparte ,pana si Pavlova care nu era nici pe departe buna la paralele tot avea ceva ce-mi placea..ceva care din pacate la fetele care au ramas nu gasesc,singurul exercitiu la paralele la care pot sa ma uit fara sa-mi fie frica, in afara de Steliana , este cel al Anei Tamarjan.Sper sa-si imbunatateasca tinuta ca in rest exercitiul e decent.

tsupi
7th January 2009, 23:59
Cam tirziu... dar var urez si eu la multi ani pe 2009! Wow, mergeti la Chicago?!
Eu sper sa ajung la Visa Cup, sa vedem ce o fi pina atunci, ca-i perioada vacantelor. Pina atunci sa ajung eu la WOGA Classic.
Niagara, eu am fost la Windsor si mi-a placut, desi e mititel. Dar sint taaare multi ani de atunci.
Ma duc sa citesc in urma, vad ca sint tot felul de schimbari in gimnastica romaneasca.

niagara64
8th January 2009, 00:40
Cam tirziu... dar var urez si eu la multi ani pe 2009! Wow, mergeti la Chicago?!
Eu sper sa ajung la Visa Cup, sa vedem ce o fi pina atunci, ca-i perioada vacantelor. Pina atunci sa ajung eu la WOGA Classic.
Niagara, eu am fost la Windsor si mi-a placut, desi e mititel. Dar sint taaare multi ani de atunci.
Ma duc sa citesc in urma, vad ca sint tot felul de schimbari in gimnastica romaneasca.

Da e "mititel" ,dar e placut de trait in plus pentru cei ce vor "fun" este Detroitul peste garla .Este genul de oras canadian in care poti lasa garajul ,masina si usa de la casa deschise .Inteleg ca tu esti mult mai in sud.

mikeyy
8th January 2009, 22:09
Au aparut si primele nume pt American Cup, dar inca nu e nimic oficial:
Koko Tsurumi
Ksenia Afanasyeva
Beckie Downie
Ana Maria Tamarjan
Brittany Rogers

tsupi
8th January 2009, 22:09
Da, muuult mai la sud!:) Dar am locuit si noi mai la nord si atunci mai vizitam Canada cind si cind. La Windsor am petrecut trei saptamini intr-o vacanta, mi-a placut foarte mult ca-mi amintea de oraselul meu din Romania. Dar Detroit... bleah!

Tess_AN
8th January 2009, 23:07
Din GSP: azi http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/sandra-izbasa-vrea-un-titlu-mondial-in-2009-116874.html
si din 06 ianuarie: http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/belu-in-principiu-as-fi-de-acord-sa-continui-unele-proiecte-in-mts-116534.html

niagara64
9th January 2009, 00:32
Din GSP: azi http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/sandra-izbasa-vrea-un-titlu-mondial-in-2009-116874.html
si din 06 ianuarie: http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/belu-in-principiu-as-fi-de-acord-sa-continui-unele-proiecte-in-mts-116534.html

Tess, nu fuse sa fie ! Appointment ptr viza nu am gasit in Toronto decat abia pe 19 febr asa ca bye-bye Cupa Americii ptr noi .Next time !

Tess_AN
9th January 2009, 17:30
Tess, nu fuse sa fie ! Appointment ptr viza nu am gasit in Toronto decat abia pe 19 febr asa ca bye-bye Cupa Americii ptr noi .Next time !
Imi pare rau. O sa transmita NBC Sport si cu siguranta ceva on line. Television Coverage 3:00 p.m. CT - LIVE on NBC Sports
Despre cine participa din SUA nu stiu nimic. Daca nu mai gasesc pe cineva sa mergem impreuna nu stiu daca o iau la drum de 900 km iarna... Pacat ca nu e vara sau sa fi fost Visa in Chicago.

Edit: Cautand info despre sCAm (apropo, bilete mai sunt doar de categoria 3), am gasit asta: http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=673&prog=Events Ce mi s-a parut interesant e tabelul pe la jumatatea paginii "Scoring example" cu exemplul si comparatia intre notarea in codul vechi si in codul nou. Elemente ce erau punctate in vechiul cod acum sunt "no value".

mikeyy
9th January 2009, 20:23
A fost pe Antena 1 un scurt reportaj despre gimnastica. Le-au aratat pe fete cum se antrenau in sala. Forminte a vorbit de noul cod si a zis ca nu ne avantajeaza prea mult deoarece cele mai multe schimbari s-au facut la aparatele noastre puternice.

Eu nu prea am inteles la ce s-a referit cand a zis ca nu suntem avantajati la aparatele noastre puternice...cred ca se referea la barna si sol. Ce ne poate dezavantaja atat de mult la aceste 2 aparate?

monalexa
9th January 2009, 20:39
A fost pe Antena 1 un scurt reportaj despre gimnastica. Le-au aratat pe fete cum se antrenau in sala. Forminte a vorbit de noul cod si a zis ca nu ne avantajeaza prea mult deoarece cele mai multe schimbari s-au facut la aparatele noastre puternice.

Eu nu prea am inteles la ce s-a referit cand a zis ca nu suntem avantajati la aparatele noastre puternice...cred ca se referea la barna si sol. Ce ne poate dezavantaja atat de mult la aceste 2 aparate?

Pai probabil elementele artistice care trebuie introduse... nu stiu... macar de ne-ar fii ajutat cu ceva noile schimbari, asa cum credeam ca va fii... La paralele mi se pare ca o sa ne fie si mai greu sa ridicam valoarea exercitiilor :(
Imi pare rau ca nu am văzut reportajul :headbang:

mikeyy
9th January 2009, 20:48
Nu trebuie sa-ti para rau Mona...a fost foarte scurt reportajul, maxim 30 de secunde.
Cu siguranta va aparea si prin presa un articol scris despre noul cod ;)

praf_de_stele
9th January 2009, 20:50
nici nu cred ca ne putem astepta la mai mult de 30 de sec cand e vorba de un alt sport in afara de fotbal :sleep:

mikeyy
9th January 2009, 20:52
Asa e Ade..mai ales pe Antena 1, care nu a mai dat despre gimnastica nimic de la JO. Aproape jumatate de an :groggy:

Tess_AN
9th January 2009, 21:29
Nu trebuie sa-ti para rau Mona...a fost foarte scurt reportajul, maxim 30 de secunde.
Cu siguranta va aparea si prin presa un articol scris despre noul cod ;)
Aici e reportajul - video: http://www.antena1.ro/index.php?page=sport&subcat=2&id=40074&currentPage=1

Codul de punctaj s-a schimbat dupa fiecare JO de zeci de ani. Iar ca "nu ne avantajeaza" suna ca o scuza. Fara rautate, daca reporterul a pus asa intrebarea, e in regula, sa nu carcotesc. Important e ca isi propun sa ia mai multe medalii si mai stralucitoare la CE si CM decat la Beijing. Si ca sunt 15 fete la lot (7 noi junioare). Asta inseamna ca sunt 7 foste junioare trecute la seniorat sau ca senioare+junioare se intreneaza impreuna? Care sunt cele 7?

niagara64
9th January 2009, 21:53
Aici e reportajul - video: http://www.antena1.ro/index.php?page=sport&subcat=2&id=40074&currentPage=1

Codul de punctaj s-a schimbat dupa fiecare JO de zeci de ani. Iar ca "nu ne avantajeaza" suna ca o scuza. Fara rautate, daca reporterul a pus asa intrebarea, e in regula, sa nu carcotesc. Important e ca isi propun sa ia mai multe medalii si mai stralucitoare la CE si CM decat la Beijing. Si ca sunt 15 fete la lot (7 noi junioare). Asta inseamna ca sunt 7 foste junioare trecute la seniorat sau ca senioare+junioare se intreneaza impreuna? Care sunt cele 7?

La fel imi suna si mie ! Dar sa vedem ce o fi ! Cred ca noul cod pune accent pe elemente artistice si legari din ele ,capitol la care candva stateam bine .

rob_din
9th January 2009, 22:17
Cum sa nu? Si noul cod tot pe noi ne dezavantajeaza. Poate isi face Forminte unul propriu

monalexa
9th January 2009, 22:37
Aici e reportajul - video: http://www.antena1.ro/index.php?page=sport&subcat=2&id=40074&currentPage=1

Codul de punctaj s-a schimbat dupa fiecare JO de zeci de ani. Iar ca "nu ne avantajeaza" suna ca o scuza. Fara rautate, daca reporterul a pus asa intrebarea, e in regula, sa nu carcotesc. Important e ca isi propun sa ia mai multe medalii si mai stralucitoare la CE si CM decat la Beijing. Si ca sunt 15 fete la lot (7 noi junioare). Asta inseamna ca sunt 7 foste junioare trecute la seniorat sau ca senioare+junioare se intreneaza impreuna? Care sunt cele 7?

Claudia Voicu, Amelia Racea, Raluca Haidu, Diana Chelaru, Diana Trenca, Malina Savoaia si Ana Porgras... cred...

mikeyy
9th January 2009, 22:56
Au mai ramas 7 veterane: Izbasa, Dragoi, Tamarjan, Acatrinei, Patrascu, Druncea si Grigore.
Asta inseamna ca ar trebui sa fie 8 junioare. Mie imi ies mai multe junioare daca la cele spuse de Mona le adaug pe Loredana Sabau si pe Mihaela David.

Referitor la cod...nici eu nu inteleg unde ne dezavantajeaza la barna si sol...dimpotriva as spune, efortul e mai mic cel putin la sol unde nu vor mai fi 5 diagonale ci doar 4.
Intr-adevar codul cred ca pune mai mult accent pe artistic...insa aici Gabi si Ana T stau chiar bine, au o mobilitate foarte buna. Druncea, Grigore si Acatrinei poate au ceva probleme, iar Sandra la barna e putin mai neingrijita la tinuta si artistica poate ii va fi mai mult afectata.
In rest pe cuvant daca inteleg. Din punctul meu de vedere tot la paralele e necazul cel mare..acolo pierdem cateva puncte bune!

Tess_AN
9th January 2009, 23:21
Multumesc Mona. De Mihaela David cu rusine recunosc ca nu am auzit pana acum. Ana Porgras si Cerasela Patrascu sunt accidentate... si uite asa iese numarul de 15.

mesteritza
10th January 2009, 10:11
NU cred ca e Mihaela David..parca ultima junioara venita era Daniela Andrei http://www.sansabuzoiana.ro/sport.html?aid=23375

vlad001
10th January 2009, 10:15
Au mai ramas 7 veterane: Izbasa, Dragoi, Tamarjan, Acatrinei, Patrascu, Druncea si Grigore.
Asta inseamna ca ar trebui sa fie 8 junioare. Mie imi ies mai multe junioare daca la cele spuse de Mona le adaug pe Loredana Sabau si pe Mihaela David.

Referitor la cod...nici eu nu inteleg unde ne dezavantajeaza la barna si sol...dimpotriva as spune, efortul e mai mic cel putin la sol unde nu vor mai fi 5 diagonale ci doar 4.
Intr-adevar codul cred ca pune mai mult accent pe artistic...insa aici Gabi si Ana T stau chiar bine, au o mobilitate foarte buna. Druncea, Grigore si Acatrinei poate au ceva probleme, iar Sandra la barna e putin mai neingrijita la tinuta si artistica poate ii va fi mai mult afectata.
In rest pe cuvant daca inteleg. Din punctul meu de vedere tot la paralele e necazul cel mare..acolo pierdem cateva puncte bune!


La sol tocmai asta e problema, ca va fi mai usor sa faci 4 diagonale. Avantajul Sandrei la sol era rezistenta, putea face 5 diagonale grele foarte bine dar elemenele ei nu sunt cele mai grele. Putea concura cu succes cu o Cheng sau Dos Santos pentru ca ele incercau elemnete mai grele dar greseau pentru ca nu le puteau controla (Dos Santos) sau din cauza oboselii greseau la alte elemente chiar usoare (Cheng). Cu doar 4 diagonale ma astept sa o vad pe Santos facand aterizari bune si pe Cheng capabila sa ia aproape de 10 la executie.
In rest, artistica Sandrei e din elemente C, la fel ca Grigore, Acatrinei, Gabi sau Ana T si toate executa artistica bine. La sol C-urile sunt elemente bune, nu stiu decat D (pirueta cvadrupla) dar poate mai sunt si nu am observat. Dana Druncea nu cred ca va mai avea vreo sansa la sol.
La sol nu vom fi tras in jos daca se gandeste bine compozitia exercitiilor, problema e doar ca nu vom fi avantajati dar adversarele noastre vor fi

La barna, dintre veterane doar Ana are un element E artistic la barna (switch ringul pe care la olimpiada l-a scos din exercitiu probabil pentru ca n-a avut timp sa si-l recupereze.). In rest toate fetele noastre au cate 1-2 C-uri la artistica, pe cand multe gimnaste din alte tari au D-uri si E-uri. Junioarele nu sunt prea sigur, parca am vazut la cateva un cuib (D). Iar unul din C-urile lor este pirueta pe care aproape nici una nu o stapaneste si multe e posibil sa se intoarca la o pirueta mai usoara acum ca nu se mai numara obligatoriu pirueta in exercitiu.
In plus si la acrobatica fetele noastre toate foloseau danilove/salturi inainte trase in cumpana (care erau cotate o zecime mai mult deact cele aterizate normal) sau variatii de danilove/salturi inainte (mai ales Sandra). Acum salturile trase in cumpana nu mai au nici o valoare, si pot folosi in exercitiu o singura variatie a aceluiasi element.
La barna plecam din dezavantaj si la artistica si la acrobatica. Fetele trebuie sa invete 2-3 elemente noi daca vor sa ramana competitive la barna. Sandra cred ca va trebui sa invete vreo 4-5 elemente noi. Doar re-organizand elementele stiute in exercitiu nu vor putea face un exercitiu competitiv.

rob_din
10th January 2009, 10:42
Vechiul cod era mai bun, mult mai bun. Acum gimnastica va deveni si mai plictisitoare

shagya
10th January 2009, 11:01
can anybody translate it pls in english???

ancaqwe
10th January 2009, 11:10
Merci Vlad pentru lamuriri!
Poate nu o sa fiti de acord dar mie imi plac schimbarile... Imi place ca se aduce inapoi mai multa artistica, si sunt sigura ca si fetele noastre pot progresa. Singurul lucru de care imi pare rau este ca s-a renuntat la modificarile legate de paralele
9 senioare cred ca sunt cele 7 + Ana Porgras si Loredana Sabau + 6 junioare. Dar mie imi ies 7 junioare...
Tot nu am inteles daca s-a refacut lotul de junioare de la Deva

myrab3la_19
10th January 2009, 11:25
In cazul asta nu o mai bate nimeni pe Liukin...

ioanavol
10th January 2009, 11:41
Multumesc, Mihai pt ca ne-ai zis despre reportajul super scurt.
Deci degeaba ne facusem sperante cu noul cod...:( Oricum ma gandesc ca, daca cineva e f bun, ar treb sa fie pe orice cod. Desi e drept ca la paralele e f greu de recuperat daca nu exista o baza solida, la celelalte am putea straluci din nou, daca avem fete suficient de tari psihic si cu putere/dorinta de munca.
Refuz sa cred ca vom ajunge iar "pe muchie" la urmatoarea olimpiada.

mikeyy
10th January 2009, 12:08
can anybody translate it pls in english???

We are talking about the new code of points. Yesterday there was a short interview with Forminte who said that the new changes will affect us (the romanians) on our best events: beam and floor.
And now we discuss the advantages and disadvantages for beam and floor especially concerning the artistic part. The conclusion is that there is a posibility that we will be affected..... I hope that there will be solutions and everything will be ok. We already have big problems at UB..we don`t need more!

mikeyy
10th January 2009, 12:12
Eu nu mai inteleg nimic...cum se face ca doar pe noi ne afecteaza intotdeauna tot ce se intampla???
Din cele explicate de Vlad, trag concluzia ca suntem destul de slabi la artistica, nu avem elemente dificile....nu-mi vine sa cred!

rob_din
10th January 2009, 12:14
Eu nu mai inteleg nimic...cum se face ca doar pe noi ne afecteaza intotdeauna tot ce se intampla???
Din cele explicate de Vlad, trag concluzia ca suntem destul de slabi la artistica, nu avem elemente dificile....nu-mi vine sa cred!

Pai cam asta-i adevarul. Ba chiar stam mai prost la artistica decat la dificultate.. Eu nu stiu de ce am crezu ca noul cod ar fi mai bun pentru noi

Vorba cuiva acum Liukin poate sa se plimbe pe sol si castiga aurul.

mikeyy
10th January 2009, 12:17
Liukin este avantajata de aceste schimbari...daca va reusi sa-si imbunatateasca saritura va fi de neinvins la individual multi ani de acum. Pana la urma bravo ei ca se descurca si e capabila sa se acomodeze pe orice cod de punctaj!

rob_din
10th January 2009, 12:22
Liukin este avantajata de aceste schimbari...daca va reusi sa-si imbunatateasca saritura va fi de neinvins la individual multi ani de acum. Pana la urma bravo ei ca se descurca si e capabila sa se acomodeze pe orice cod de punctaj!

Pe ala trecut era slaba. Arbitrii se adapteaza cu Liukin

mikeyy
10th January 2009, 12:31
Poate o sa va suprind, dar mi-am schimbat putin parerea despre Liukin.Am revazut individualul compus de la Beijing...si intr-o oarecare masura eu zic ca a meritat. Exceptie face solul unde chiar a primit cu mult peste cat merita.
Sa nu-mi sariti in cap :D e doar o parere..poate e una gresita, insa asa cred acum.

rob_din
10th January 2009, 12:34
Poate o sa va suprind, dar mi-am schimbat putin parerea despre Liukin.Am revazut individualul compus de la Beijing...si intr-o oarecare masura eu zic ca a meritat. Exceptie face solul unde chiar a primit cu mult peste cat merita.
Sa nu-mi sariti in cap :D e doar o parere..poate e una gresita, insa asa cred acum.

Mai uita-te o data, poate iti revii:)

mesteritza
10th January 2009, 12:56
http://www.facebook.com/ext/share.php?sid=38864514870&h=jLAJx&u=v7xLD nu stiu daca s-a mai postat articolul acesta...mi-e mi se pare interesant. este de la sfarsitul anului 2008.

niagara64
10th January 2009, 13:00
Poate o sa va suprind, dar mi-am schimbat putin parerea despre Liukin.Am revazut individualul compus de la Beijing...si intr-o oarecare masura eu zic ca a meritat. Exceptie face solul unde chiar a primit cu mult peste cat merita.
Sa nu-mi sariti in cap :D e doar o parere..poate e una gresita, insa asa cred acum.

A meritat mikeyy ,a meritat .Iar in privinta coregrafiei ,cred ca stam chiar mai prost .S-a neglijat capitolul asta ani de zile iar daca elementele grele,acrobatice le castigi in timp ,coregrafia e chestie de finete care se construieste pe baze care pleaca din copilarie .Pirueta de ex este un automatism pe care nu reusesti sa-l corectezi aproape de loc .Mobilitatea si exercitiile de mobilitate se fac cu folos la 6-9 ani si nu la 14 .In fine liukin nu-i singura americanca .Mai sun altele care vin tare din urma .Recunosc ca este impresionant cate fete cu potential mare au .

mikeyy
10th January 2009, 13:00
Mie nu-mi merge sa-l deschid :(

niagara64
10th January 2009, 13:05
Mie nu-mi merge sa-l deschid :(

nu ai cont pe facebook?!

mesteritza
10th January 2009, 13:06
http://www.replicahd.ro/replica_db/index.php?pagerun=2&title=in_2008_gimnastica_si_a_facut_datoria&more=1&c=1&tb=1&pb=1 incearca aici. Cel de sus era postat pe facebook de Steliana Nistor si cred ca trb cont pt a fi accesat.

rob_din
10th January 2009, 13:06
Liukin n-a fost nici de primele 6, sa fim totusi seriosi. Ce face ea nu e gimnastica, e balet si ala deproasta calitate. Macar Khorkina era buna la balet, nu asa de dizgratioasa ca americanca

mikeyy
10th January 2009, 13:12
http://www.replicahd.ro/replica_db/index.php?pagerun=2&title=in_2008_gimnastica_si_a_facut_datoria&more=1&c=1&tb=1&pb=1 incearca aici. Cel de sus era postat pe facebook de Steliana Nistor si cred ca trb cont pt a fi accesat.

Am cont de facebook, dar imi dadea eroare de pagina..nu stiu ce a avut.
Mersi ca mi-ai dat alt link.

monalexa
10th January 2009, 13:30
Pai gasiti aici (http://www.replicahd.ro/replica_db/index.php?pagerun=2&title=in_2008_gimnastica_si_a_facut_datoria&more=1&c=1&tb=1&pb=1) articolul in romana. Si cred ca a mai fost postat pe forum. Oricum il puteti reciti :)

Tess_AN
10th January 2009, 17:31
In primul rand, multumiri lui Vlad pentru explicatiile pertinente.

Doar vorbind ca suntem dezavantajati, ca la paralele nu se poate face nimic tot nu se rezolva. Nistor, un talent de necontestat s-a pierdut. Ce facem ca sa nu se mai piarda si alte talente? Daca nu vor fi antrenate/invatate fetele elemente de baza si artistica la toate aparatele vom analiza insuccese si rezultate mediocre la infinit. Eu zic ca e timpul sa nu mai ne uitam in trecut, sa analizam ce si cum a fost ci sa trecem sa facem ceva in prezent sa ne uitam in viitor la ce sanse avem.

Un elev bun la matematica, e bun si obtine rezultate chiar daca cerintele unui examen/olimpiada se schimba intr-un an punand mai mult accent pe siruri iar anul urmator pe derivate. Sunt parte din analaliza matematica. Iar ca sa te numesti matematician trebuie sa stii si geometrie si algebra pe langa analiza. O gimnasta, pe langa barna trebuie sa faca si paralele. Pe langa acrobatica trebuie si artistica. Baza se pune in copilarie in aritmetica (elemente de baza in gimnastica).

Tess_AN
10th January 2009, 17:38
http://www.replicahd.ro/replica_db/index.php?pagerun=2&title=in_2008_gimnastica_si_a_facut_datoria&more=1&c=1&tb=1&pb=1 incearca aici. Cel de sus era postat pe facebook de Steliana Nistor si cred ca trb cont pt a fi accesat.
Articolul din facebook nu e echivalent cu cel dat in link-ul la articolul in limba romana. Nu am cont pe facebook dar mie mi s-a deschis. Puteti incerca aici:
http://thecscore.wordpress.com/2008/12/18/new-interview-with-nicolae-forminte-nistor-was-more-talented-than-liukin/ si daca nu puteti deschide spuneti si copiem continutul in post, fie Mihaela fie eu sau altcineva care il poate deschide.

In alta ordine de idei, continutul articolelor e apropiat si din nou ma intreb ce a zis Forminte si ce e pus "in gura lui" de autorii interviului...

Edit: scuzati posturile consecutive.

monalexa
10th January 2009, 18:19
Tess, articolul in romana este de fapt interviul revistei REPLICA cu Forminte. Postul in engleza reprezinta doar un comentariu ce contine parerile personale ale blogger-ului pe baza acestui articol din Replica.

Tess_AN
10th January 2009, 18:22
Tess, articolul in romana este de fapt interviul revistei REPLICA cu Forminte. Postul in engleza reprezinta doar un comentariu ce contine parerile personale ale blogger-ului pe baza acestui articol din Replica.
Multumesc de lamurire. Scuze pentru neintelegere.

cineva_cineva
10th January 2009, 21:11
Eu m-am trezit cam tarziu, am urmarit si eu micutul reportaj de pe Antena 1 si m-am bucurat sa o vad, cred ca nu am gresit, ca a fost mai mult cu spatele, dar parca ea era, Cerasela. Stiu ca are probleme, dar ma bucur ca nu e pauza totala si ca totusi face un pic de miscare!

myrab3la_19
11th January 2009, 00:01
Din punctul meu de vedere Liukin nu a meritat sa castige...Eu cred ca ea a castigat datorita diferentei enorme dintre paralele si alte aparate.A a castigat la executie dar sunt convinsa ca Shawn ar fi lipit nu un 1.5 Yurcenko ci un DTY,un exercitiu mai usor la barna nu i-ar fi adus atatea depunctari la executie iar la sol este clar mai buna...insa Shawn a trebuit sa faca toate astea mai grele pt a recupera diferenta la paralele cea ce nu mi se pare admisibil..Sa se permita si la sol atatea diagonale cate poti face si atunci Dana Druncea cred ca ajunge la 8.00 la executie(am exagerat putin..:))Acum o apreciez pe Carly Patterson..macar avea o barna antrenanta ,facea un DTY si avea exercitii peste medie la sol si paralele.

mikeyy
11th January 2009, 00:15
Da..paralelul face diferenta in gimnastica la ora actuala. Poti sa fi extraordinar de bun la sarituri, barna si sol, dar fara paralel sanse minime la aur.
Un alt exemplu e Semenova..nu exceleaza la sarituri si sol deloc, nu avea dificultate, dar exercitiul de la paralele a dus-o pana pe locul 4.

Sa va spun si de ce mi-am schimbat putin parerea despre Liukin. Exact acel Yurchenko 1,5 m-a facut sa-mi schimb parerea. Nu am mai vazut o saritura atata de bine facuta de ani de zile. Nici nu stiu de unde i-au scazut. Asta a fost executie de nota 10(pe vechiul cod).
Uitati-va:http://www.youtube.com/watch?v=oTbPH3nYqXs Voi vedeti vreo problema de tinuta la aceasta saritura?
Si la barna la fel..a lipit acoborarea, n-a clintit. A fost seara ei atunci! Exceptie doar la sol, unde a primit putin mai mult decat merita.

Paralelul face acum diferenta la fel cum facea si barna cu ani in urma. Inainte medaliile se decideau la barna, acum se decid la paralele...asta e...se mai schimba lucrurile.

rob_din
11th January 2009, 00:26
De 10 in nici un caz. Picioare indoite si departate in faza a doua a zborului. In plus saritura este usoara pentru o gimnasta de aur olimpic la individual.

La barna vrei sa reluam discutia, fetitele de 12 ani fac barna mai grea decat Liukin. Mi se pare normal sa lipeasca aterizarea dupa ce se plimba un minut pe barna, altele mai si obosesc dandu-se peste cap dintr-o parte in alta

mikeyy
11th January 2009, 00:35
Robert..ti se pare usoara barna, dar avea 6.6 plecare..ceea ce e oki. Cred ca Vlad a explicat de vreo 3 ori barna lui Liukin si a zis de unde provine nota de plecare. Nici noi nu am avut exercitii la barna cu note mari.
Nu conteaza cat de grea e..conteaza cat de bine o faci. Degeaba ai 7.3 plecare ca si Ponor daca nu esti in stare sa-ti duci exerictiul la capat si pierzi toate legarile si iei mai putin decat Liukin.

Liukin a fost mai desteapta..a riscat..a venit cu exericitii mai usoare la sarituri si barna decat adversarele ei, dar a mizat pe executie fara prea multe greseli...i-a iesit.

Preferata mea tot Johnson ramane, nici nu se pune problema..insa la JO nu a fost suficient ce a prezentat Shawn.

myrab3la_19
11th January 2009, 00:51
Liukin a fost mai desteapta..a riscat..a venit cu exericitii mai usoare la sarituri si barna decat adversarele ei, dar a mizat pe executie fara prea multe greseli...i-a iesit.

Preferata mea tot Johnson ramane, nici nu se pune problema..insa la JO nu a fost suficient ce a prezentat Shawn.

a mizat pe o nota astronomica la paralele...si oricum la executie unele lucruri i se trec cu vederea....de fapt a venit cu o pereche de picioare lungi cu care impresioneaza pe toata lumea ,eu nu stiu de ce dar nu mi se pare nimic iesit din comun de artistic la ea,asa e ea construita,sincer cred ca exagereaza cu schimonoselile la sol.Vazand exercitiile ei am avut senzatia ca ma uit la J.O din 1992.Nu ma intelegeti gresit,nu spun ca nu merita nici o medalie din cate are,dar nu e o gimnasta completa,clar!Merita titlul la barna din 2005 ,si ce medalii mai are la paralele atat.Bronzul la sol e un cadou la care nici ea saraca nu cred ca spera.

Si ce trebuia sa faca mai mult Shawn? Ce putea?Nu putem sa spunem ca are ca punct slab paralelele ca sta mai bine decat stateau Raducan,Amanar si Olaru(campiona olimpica pt noi,campioana oficiala si campioana mondiala).

rob_din
11th January 2009, 01:04
Robert..ti se pare usoara barna, dar avea 6.6 plecare..ceea ce e oki. Cred ca Vlad a explicat de vreo 3 ori barna lui Liukin si a zis de unde provine nota de plecare. Nici noi nu am avut exercitii la barna cu note mari.
Nu conteaza cat de grea e..conteaza cat de bine o faci. Degeaba ai 7.3 plecare ca si Ponor daca nu esti in stare sa-ti duci exerictiul la capat si pierzi toate legarile si iei mai putin decat Liukin.

Liukin a fost mai desteapta..a riscat..a venit cu exericitii mai usoare la sarituri si barna decat adversarele ei, dar a mizat pe executie fara prea multe greseli...i-a iesit.

Preferata mea tot Johnson ramane, nici nu se pune problema..insa la JO nu a fost suficient ce a prezentat Shawn.


Dar ce a uitat Vlad si vad ca si tu uiti este ca una e pentru Liukin sa aiba barna din 6.6 alta e pentru Nistor sau pentru Johnson sa aiba din 6.6. Pentru a rivaliza cu Liukin cat de cat trebuia barna de peste 7 fiindca jumatate de punct Liukin are din oficiu

Jur ca nu te inteleg Mihai, zici ca a riscat venind cu exercitii mai usoare. Pai unde a riscat? Stia ca arbitrii ii umfla notele pentru alea usoare. Crezi ca daca celelalte veneau cu exercitii usoare si le faceau precum Liukin primeau aceleasi note?

rob_din
11th January 2009, 01:07
Ce e trist e ca toate codurile de punctaj din lume nu tin cont de influenta arbitrilor. In timp ce unii se dau cu capul de pereti pentru a gasi exerciitii potrivite pe diferitele coduri Liukin si ai ei dorm linistiti, orice cod este ea oricum este favorizata sortii


Pe noul cod, daca mai continua, Johnson va fi batuta mar de Liukin

mikeyy
11th January 2009, 01:16
Dar ce a uitat Vlad si vad ca si tu uiti este ca una e pentru Liukin sa aiba barna din 6.6 alta e pentru Nistor sau pentru Johnson sa aiba din 6.6. Pentru a rivaliza cu Liukin cat de cat trebuia barna de peste 7 fiindca jumatate de punct Liukin are din oficiu

Jur ca nu te inteleg Mihai, zici ca a riscat venind cu exercitii mai usoare. Pai unde a riscat? Stia ca arbitrii ii umfla notele pentru alea usoare. Crezi ca daca celelalte veneau cu exercitii usoare si le faceau precum Liukin primeau aceleasi note?

Rob..ti-am zis ca e doar o parere..sa nu-mi sariti in cap :D Daca voua nu va pot spune, atunci cui sa-i spun? Numai cu voi discut despre gimnastica.

Noi puteam veni cu exercitii mai usoare, insa tinuta gimnastelor noastre las a mult de dorit...si chiar daca sunt ale noastresi le iubim si le sustinem trebuie sa recunoastem ca pe partea artistica si la tinuta suntem deficitari rau de tot. O sa vedem anul asta cat de mult va conta acest lucru. Cum zicea Vlad cu 2 pagini in urma...la barna noi avem doar elemente C la artistic, iar alte tari au D-uri si E. La noi doar Ana e in stare sa faca closh la cap care e E.
Mie nu-mi vine sa cred unde am ajuns.....nici macar pe partea artistica nu mai suntem competitivi...ce sa mai asteptam de la partea acrobatica. E trista situatia...i:(

mikeyy
11th January 2009, 01:17
Pe noul cod, daca mai continua, Johnson va fi batuta mar de Liukin

Da, Shawn nu are nicio sansa.....si ea la artistica e cam varza.
O alta gimnasta care va fi avantajata e Pavlova..fata asta are artisticul in sange.

EDIT:

Si ce trebuia sa faca mai mult Shawn? Ce putea?Nu putem sa spunem ca are ca punct slab paralelele ca sta mai bine decat stateau Raducan,Amanar si Olaru(campiona olimpica pt noi,campioana oficiala si campioana mondiala).

Mira, nu putem compara ce s-a intamplat la Sydney cu ce s-a intamplat acum. Pe vechiul cod de punctaj diferentele de la paralele erau in medie de 0.3-0.4 pct intre noi si restul. Iar diferenta asta o recuperam la celealte aparate, in special la barna,
Acum diferentele la paralele ajung si la peste 2 puncte intre Romania si restul....si nu avem unde recupera atat de multe puncte.

myrab3la_19
11th January 2009, 01:25
Poate ca fetele noastre sunt in stare de elemente artistice dar cum se cerea dificultate poate au pus accent pe asta..Ana Tamarjan,Dragoi,Patrascu si chiar cateva junioare au potential sunt convinsa...Izbasa sta cam rau,Grigore si Acatrinei dar oricum ele nu prea conteaza la barna

mikeyy
11th January 2009, 01:30
Si eu cred ca Ana si Gabi vor face fata noului cod..cred ca pe ele 2 ne vom baza anul acesta. La Sandra e greu de zis...nu stiu..nu o vad facand individual compus si cred ca si la barna va fi depasita de Ana si Gabita. Sandra va ramane sa lupte pt sol.
Si Cera s-ar descurca, insa la ea situatia e incerta inca :(


Si inca o chestie...indiferent de codul aflat in vigoare..sariturile sunt aceleasi. Macar aici sa vedem un progres..sa avem si noi macar o finalista, nu neaparat sa castige o medalie..dar pt inceput sa se vada ca se misca lucrurile si la sarituri.

Tess_AN
11th January 2009, 01:32
O alta gimnasta care va fi avantajata e Pavlova..fata asta are artisticul in sange.
Dar nu e favorizata de arbitre asa cum e favorizata Liukin.

Poate ca fetele noastre sunt in stare de elemente artistice dar cum se cerea dificultate poate au pus accent pe asta..Ana Tamarjan,Dragoi,Patrascu si chiar cateva junioare au potential sunt convinsa...Izbasa sta cam rau,Grigore si Acatrinei dar oricum ele nu prea conteaza la barna
Sper sa ai dreptate si daca se pune accent pe asta sa mearga fetele noastre bine.

Si inca o chestie...indiferent de codul aflat in vigoare..sariturile sunt aceleasi. Macar aici sa vedem un progres..sa avem si noi macar o finalista, nu neaparat sa castige o medalie..dar pt inceput sa se vada ca se misca lucrurile si la sarituri.
Cand vor executa 2 sarituri din doua grupe diferite jumate din fetele de la lot, putem vorbi de asta. Cata vreme nu sunt invatate (sau nu vor sa invete) doua sarituri, degeaba vorbim. Sper ca macar la barna si sol sa mai stam in finale. Si la echipe...

rob_din
11th January 2009, 01:34
Totusi sa nu confundam elementele artistice cerute de noul cod cu baletul. Sunt doua lucruri diferite

tsupi
11th January 2009, 05:28
Eu chiar am observat ca nu mai stam bine la partea artistica. De vina cred ca au fost si diversele coduri de punctaj, cele cinci diagonale la sol etc. Pe de alta parte eu zic ca efectul a fost general, nu sta Romania mai rau decit alte tari la partea artistica. Avantajate sint gimnastele cu talent artistic nativ, restul vor avea mai mult de lucru. Pe mine m-ar bucura sa fie asa, cu mici exceptii exercitiile de la Beijing mi s-au parut plictisitoare, fara personalitate.

mesteritza
11th January 2009, 11:29
O alta gimnasta care va fi avantajata e Pavlova..fata asta are artisticul in sange.



Oricat ar fi avantajata de cod, Ana este aproape tot timpul dezavantajata de arbitrii. Mie imi place foarte mult aceasta gimnasta dar din pacate pt ea la competitiile majore ori s-a tinut ghinionul scai de ea ori arbitrii

ioanavol
11th January 2009, 14:36
Ana este foarte artistica, dar si foarte emotiva, face greseli destule. Eu ce-am observat la concursuri e ca gimnastele care inspira incredere in ele conving arbitrele mult mai repede decat cele care gresesc mereu. Si asta chiar daca cele care gresesc o fac la elemente mai grele decat cele care fac perfect exercitiul cap-coada.

Ce vreau sa spun, pentru arbitre, cred, e mult mai placut de privit o Liukin fara greseala la barna cu un ex mai simplu, decat o Cheng Fei sau Pavlova cu balbaieli. Desi nu e in cod, factorul siguranta conteaza undeva, in aceeasi categorie cu numele gimnastei. Pt ca si Ponor si-a construit numele prin siguranta si sunt convinsa ca ar fi luat lejer o medalie la Mondiale in 2007 daca nu s-ar fi balbait.

Si Gabita a reusit sa impresioneze prin siguranta, nu mai zic de Anamaria Tamarjan, care, cand nu era accidentata, tot asa, era bat pe barna. Ana Porgras la fel este, sper din toata inima sa-si revina complet, ca mare speranta este la acest aparat.

vlad001
11th January 2009, 15:40
Da..paralelul face diferenta in gimnastica la ora actuala. Poti sa fi extraordinar de bun la sarituri, barna si sol, dar fara paralel sanse minime la aur.
Un alt exemplu e Semenova..nu exceleaza la sarituri si sol deloc, nu avea dificultate, dar exercitiul de la paralele a dus-o pana pe locul 4.

Sa va spun si de ce mi-am schimbat putin parerea despre Liukin. Exact acel Yurchenko 1,5 m-a facut sa-mi schimb parerea. Nu am mai vazut o saritura atata de bine facuta de ani de zile. Nici nu stiu de unde i-au scazut. Asta a fost executie de nota 10(pe vechiul cod).
Uitati-va:http://www.youtube.com/watch?v=oTbPH3nYqXs Voi vedeti vreo problema de tinuta la aceasta saritura?
Si la barna la fel..a lipit acoborarea, n-a clintit. A fost seara ei atunci! Exceptie doar la sol, unde a primit putin mai mult decat merita.

Paralelul face acum diferenta la fel cum facea si barna cu ani in urma. Inainte medaliile se decideau la barna, acum se decid la paralele...asta e...se mai schimba lucrurile.

Saritura lui Liukin ti s-a parut mai buna sau mai proasta decat asta? http://www.youtube.com/watch?v=aZjGaaOLUgA

Daca ti s-a parut mai buna sa-mi zici si mie de ce. Pentru ca saritura la care am pus link a luat sub 14.500 si si mie mi s-a parut mai buna decat a lui Liukin. A avut distanta mai buna si corpul mai intins in partea a 2-a a zborului.
E adevarat, nu la acelasi concurs, dar ma indoiesc ca daca o facea la olimpiada aceeasi gimnasta din Mexic lua peste 15.050

Si nu sunt de acord cu tine ca se facea diferenta inainte la barna. Ca nu lua nimeni 13 la barna si doar 10 la restul aparatelor. Se facea diferenta pentru ca ratau multi la barna. E cu totul altceva, nu mi se pare comparabil cu ce se intampla acum. Atunci pierdeai pe greseala ta. Acum poti sa faci exercitiu perfect la paralele, ca Shawn, si acel exercitiu perfect sa fie motivul pentru care pierzi. Si nici macar nu poti spune ca a fost un exercitiu mediocru ca dificultate.
Prefer sa ma uit de 10 ori la aterizarea aia super-dificila double - duble intins, intepenita si fara nici o problema de forma a lui Shawn la paralele decat la saritura aproape data cu capul de masa a acelui mediocru 1.5 a lui Liukin si cu corpul "intins" in echer dar aterizata bine a lui Liukin.

rob_din
11th January 2009, 15:47
Parca saritura lui Liukin e un pic mai buna decat a mexicancei, dar diferentele de notare sunt astronomice. Nu am chef nemaipomenit sa reincepem discutia despre Liukin, dar sa nu uitam ca si nota la paralele, aparatul ei forte este mult mult exagerata. Greselile ei la tinuta la acel aparat sunt mari, doar ca ei nu i se depuncteaza asa ceva.

Comparati un exercitiu al lui Tweedle cu unul al lui Liukin la paralele. Nu numai ca Tweedle are un exercitiu mult mai dificil (ma rog, ce inteleg eu prin dificil nu ce intelege codul) dar si la tinuta nu-i departe de Liukin. Comparati dupa aceea si notele primite

mikeyy
11th January 2009, 16:39
Nu pot sa-mi dau cu parerea la saritura celei din Mexic....la reluare unghiul nu a fost tocmai unul favorabil ca sa vedem exact problemele de tinuta. Oricum nu mi se pare chiar asa buna saritura......mai degraba as fi dat exemplul Catalinei Ponor din 2007 tot cu Y 1.5: http://www.youtube.com/watch?v=6KQiYFQoe0s. Catalina a luat 15 pe aceasta saritura deci foarte f aproape de Liukin...singura diferenta e ca a avut o amplitudine mult mai buna Catalina, insa dupa parerea mea cu mai multe probl de tinuta decat Nastia. Oricum cand avem 2 sarituri Yurchenko 1,5 atat de bine executate...e foarte greu sa le departajezi..cel putin pt mine care nu am ochiul format ca sa vad chiar fiecare detaliu. Nu sunt expert....spun ceea ce mi se pare mie.

Cand am spus ca inainte se facea diferenta la barna..m-am gandit exact la faptul ca celelalte tari aveau tendinta sa rateze..iar fetele noastre dadeau dovada de siguranta.

myrab3la_19
11th January 2009, 17:51
. Nu am chef nemaipomenit sa reincepem discutia despre Liukin, dar sa nu uitam ca si nota la paralele, aparatul ei forte este mult mult exagerata. Greselile ei la tinuta la acel aparat sunt mari, doar ca ei nu i se depuncteaza asa ceva.



Nici la barna nu cred ca Liukin merita 9.450(AA) la executie.Poate Vlad sa ne faca o mica analiza pentru ca el se pricepe...eu am vazut o dezechilibrare micuta,picioare incrucisate la coborare,la pirueta si ei ii cade putin piciorul plus ca la prima serie acrobatica eu am senzatia ca trisaza putin cu fundul ala in spate care-i ofera mai multa stabilitate..o legare nu i-as da-o ..dar poate sunt eu prea stricta..

Saritura Catalinei mi se pare mai buna...aterizarea nu e totul,Catalina are o amplitudine mult mai mare.

Aleg sa nu ma mai ingrijorez din cauza noului cod in ceea ce priveste artistica,am incredere in fete,eu vad ca au potential.Pana la urma si ele ar prefera sa lucreze mai mult la asta decat sa se accidenteze din cauza elementelor acrobatice extrem de solicitante.Si pana la urma nu stim ca au probleme grave,stim doar ca nu prea au avut in exercitii astfel de elemente

Cata_RB
11th January 2009, 18:08
O initiativa foarte buna, zic eu: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/forminte-vreau-ca-junioarele-sa-creasca-langa-senioare-3731198
In sfarsit se face ceva pentru a se incerca reducerea diferentei foarte mari dintre totalul junioarelor noastre si al celor straine. Sper sa se vada si efectele :)

mikeyy
11th January 2009, 19:01
O decizie foarte buna! E bine ca le va avea aproape pe junioare..astfel va putea vedea exact care are potential si va avea timp sa le pregateasca treptat si pt 2010 sa formeze o echipa valoroasa.
In plus e un lucru bun ca junioarele il vor avea pe Lucian Sandu acolo (sper sa il aiba cat mai mult) si astfel poate vor progresa si la paralele mult mai repede.
Asta e cea mai buna veste de anul asta!

monalexa
11th January 2009, 19:04
Da, si eu zic ca e o decizie buna, poate se vor gandi sa mai aduca si niste antrenori care sa se ocupe de ele, pentru ca nu cred ca pentru 20 de fete sunt de ajuns cei care sunt acum.
Se pare ca ne-am gandit bine care sunt fetele de la lot si nu sunt 15, ci 16 :
-7 senioare: Sandra Izbașa, Anamaria Tămîrjan, Gabriela Drăgoi, Andreea Acatrinei, Cerasela Pătrașcu, Andreea Grigore, Dana Druncea
-9 junioare: Claudia Voicu, Amelia Racea, Raluca Haidu, Diana Chelaru, Diana Trenca, Ana Porgras, Loredana Sabău, Daniela Andrei și Mălina Savoaia

EDIT: Sunt curioasa pe ce criterii se vor alege cele 4 fete care vor merge la Deva. Ce nu inteleg este de ce se iau doar de la un singur club, si anume: Onesti

mikeyy
11th January 2009, 19:09
Pai la Onesti e un centru mai mare de pregatire a junioarelor...restul cluburilor din tara sunt mult mai micute...iar Onestiul si Deva cred sunt cele 2 centre care aduna junioarele cu cel mai mare potential

niagara64
11th January 2009, 19:37
Mie imi suna totul a incercare de centralizare ,de a pune "ouale intr-un singur cuib" .Nu cred ca este ce trebuie .NU asa au ajuns junioarele din strainatate la punctajele acelea ,sa fim seriosi .
Mai degraba imi suna ca un fel de megalomanie a lui Forminte , care pare un antrenor cu ambitii mari si puteri mici .
Sa dea Dumnezeu sa ma insel ...dar nu prea cred .
Practic in loc sa intareasca cluburile din tara intaresc centrul .Cui foloseste ?

Tess_AN
11th January 2009, 20:06
Mie imi suna totul a incercare de centralizare ,de a pune "ouale intr-un singur cuib" .Nu cred ca este ce trebuie .NU asa au ajuns junioarele din strainatate la punctajele acelea ,sa fim seriosi .
Mai degraba imi suna ca un fel de megalomanie a lui Forminte , care pare un antrenor cu ambitii mari si puteri mici .
Sa dea Dumnezeu sa ma insel ...dar nu prea cred .
Practic in loc sa intareasca cluburile din tara intaresc centrul .Cui foloseste ?
Si eu personal as considera crearea mai multor centre de pregatire benefica. Organizare de concursuri interne, selectia pentru competiile internationale pe baza de concurs intern inainte. Ar castiga si fetele experienta de concurs, s-ar elimina problema "favoritismelor", nu s-ar mai putea baga scuze la orice, concursul e concurs, esti cel mai bun la concurs nu mai motivezi ca aia sau aia.

Concurenta interna ar fi in beneficiul gimnasticii romanesti.

monalexa
11th January 2009, 20:20
Sa speram ca se va ajunge si la asa ceva, insa deocamdata nu se poate face totul asa dintr-odata. Cred ca asta e cea mai buna solutie pana se pune la punct un alt sistem mai competitiv si mai motivant pentru gimnasti.
Intr-adevar ar trebui sa se inceapa intarirea cluburilor si sa se stabileasca niste bareme de selectie pentru lotul national pe baza unor competitii anterioare, dar pana se vor face toate astea - daca se vor face... - e bine ca junioarele promitatoare sa creasca impreuna cu senioarele...zic eu.

rob_din
11th January 2009, 20:43
O decizie foarte buna! E bine ca le va avea aproape pe junioare..astfel va putea vedea exact care are potential si va avea timp sa le pregateasca treptat si pt 2010 sa formeze o echipa valoroasa.
In plus e un lucru bun ca junioarele il vor avea pe Lucian Sandu acolo (sper sa il aiba cat mai mult) si astfel poate vor progresa si la paralele mult mai repede.
Asta e cea mai buna veste de anul asta!

Mihai jur ca nu te mai recunosc. Chiar esti tu? Acum esti suporterul supercentralizarii? Parca aveai alte opinii.

rob_din
11th January 2009, 20:44
Mie imi suna totul a incercare de centralizare ,de a pune "ouale intr-un singur cuib" .Nu cred ca este ce trebuie .NU asa au ajuns junioarele din strainatate la punctajele acelea ,sa fim seriosi .
Mai degraba imi suna ca un fel de megalomanie a lui Forminte , care pare un antrenor cu ambitii mari si puteri mici .
Sa dea Dumnezeu sa ma insel ...dar nu prea cred .
Practic in loc sa intareasca cluburile din tara intaresc centrul .Cui foloseste ?

Forminte este un antrenor bun fara discutie, in rest de acord intru totul. L-a cam luat valul.

Tess_AN
11th January 2009, 20:46
Sa speram ca se va ajunge si la asa ceva, insa deocamdata nu se poate face totul asa dintr-odata. Cred ca asta e cea mai buna solutie pana se pune la punct un alt sistem mai competitiv si mai motivant pentru gimnasti.
Intr-adevar ar trebui sa se inceapa intarirea cluburilor si sa se stabileasca niste bareme de selectie pentru lotul national pe baza unor competitii anterioare, dar pana se vor face toate astea - daca se vor face... - e bine ca junioarele promitatoare sa creasca impreuna cu senioarele...zic eu.
Ce ziceam inainte nu contrazice ce spui Mona. Mai multe centre de senioare si junioare, nu separat. De acord ca solutia junioare langa senioare e benefica - asa cred. Dar ce se intimpla cu Onestiul? Dupa ce l-am daramat, acu il ingropam? Cate fete au fost aduse la Onesti, cate luate? Metoda pasilor marunti si secventiali nu tine totdeauna... daca nu se fac unele lucruri simultan s-ar putea sa fim depasiti de evenimente...

mikeyy
11th January 2009, 20:59
Mihai jur ca nu te mai recunosc. Chiar esti tu? Acum esti suporterul supercentralizarii? Parca aveai alte opinii.

Robert...eu nu am zis nimic de centralizare sau descentralizare. Eu am zis ca e mai bine pt junioare sa fie cu senioare...le ajuta sa progreseze.
Unde am zis eu de centralizare?

Nu Forminte ia decizia schimabrii sistemului..ci cei de la Federatie. Nu vezi ca si acum le-a cerut celor de la fed acceptul sa mai aduca 4 junioare.
El nu poate face nimic fara federatie!

Eu sunt primul care as vota pentru descentralizare...dar pana atunci tre sa acceptam situatia asa cum e....si sunt de acord cu decizia pe care a luat-o sa aduca mai multe junioare

rob_din
11th January 2009, 21:04
Robert...eu nu am zis nimic de centralizare sau descentralizare. Eu am zis ca e mai bine pt junioare sa fie cu senioare...le ajuta sa progreseze.
Unde am zis eu de centralizare?

Nu Forminte ia decizia schimabrii sistemului..ci cei de la Federatie. Nu vezi ca si acum le-a cerut celor de la fed acceptul sa mai aduca 4 junioare.
El nu poate face nimic fara federatie!

Eu sunt primul care as vota pentru descentralizare...dar pana atunci tre sa acceptam situatia asa cum e....si sunt de acord cu decizia pe care a luat-o sa aduca mai multe junioare

Pai sa bagi 2 loturi la un loc nu-i centralizare, e supercentralizare. Ce intelegi tu prin centralizare daca nu asta? Chiar nu vad rostul acestei decizii.

mikeyy
11th January 2009, 21:07
Daca Forminte crede ca e mai bine asa...eu ii dau votul de incredere! Cu siguranta a analizat situatia bine pana a luat aceasta decizie...poate a observat la junioarele pe care le are de 3 luni ca au progresat in ultima vreme foarte mult.
Nu degeaba a zis ca alaturi de senioare ar putea ajunge la un total de 58-60 la terminarea junioratului.
Haideti sa-i acordam votul de incredere..sa vedem ce rezultate va avea cu aceasta decizie...si apoi tragem concluzia.

rob_din
11th January 2009, 21:09
Daca Forminte crede ca e mai bine asa...eu ii dau votul de incredere! Cu siguranta a analizat situatia bine pana a luat aceasta decizie...poate a observat la junioarele pe care le are de 3 luni ca au progresat in ultima vreme foarte mult.
Nu degeaba a zis ca alaturi de senioare ar putea ajunge la un total de 58-60 la terminarea junioratului.
Haideti sa-i acordam votul de incredere..sa vedem ce rezultate va avea cu aceasta decizie...si apoi tragem concluzia.

Eu i-am dat cam multe voturi de incredere si rezultatele intarzie. A preluat de destul timp echipa, daca si anul asta incepe cu scuze e de rau. Codul nou, schimb de generatii, accidentari, m-am saturat de placa asta. Eu raman la parerea ca Forminte nu-i bun de antrenor la lotul mare, imi pare rau dar cred ca timpul imi va da dreptate

mikeyy
11th January 2009, 21:16
Vom vedea ce va fi anul asta...eu sunt optimist intr-o oarecare masura...cel putin pt europene! Pana la mondiale e cale lunga.

Apropo Rob....eu sunt, nu e altcineva in locul meu :D

EDIT:
Poate sunt putin incoerent in ceea ce am zis..dar nu mi-am schimbat parerile din trecut. Totul mi se trage de la proiecte pt facultate si de la cartile pt licenta :ras-plans:

cineva_cineva
12th January 2009, 10:42
Am gasit pe un alt forum un link, din cate am vazut eu, nu a mai fost postat aici. E vorba de Mirela Tugurlan si familia ei: http://www.sportuldevrancea.ro/images/sdv/poza_15_177.jpg

mesteritza
12th January 2009, 11:46
In legatura cu descentralizarea...eu zic ca aceasta solutie nu e inca posibila in Romania. Asta din cauza posibilitatilor materiale ale romanilor. In SUA si nu numai de exemplu pt a fi la o academie de gimnastica buna trb sa platesti ... abea dupa ce confirma gimnasta cred ca se schimba un pic situatia. Sa te astepti ca statul sa investeasca in cluburi astfel in cat sa nu li se ceara bani parintilor si sa fie aceleasi conditii ca in strainatate ar fi prea de tot din moment ce in Romania sunt probleme mult mai importante( sanatate, invatamant..si nici aici nu sunt semne ca se vor imbunatati etc). Nu cred ca parintii vor dori sa plateasca pt copii sa faca gimnastica si at vor prefera sa-i duca spre alte sporturi. Eu de exemplu am facut volei...echipa era "intretinuta" de o uzina falimetara..Eram multe..pt ca antrenametele erau gratis. Aveam 2 antrenori carora le placea voleiul la nebunie ca altfel nu stiu cum ar fi rezistat sa faca atatea antrenamente cu noi..cu cele mai mici si in trei locatii diferite din oras pt a descoperi noi talente. iar cand se apropiau turnee toti dadeam din colt in colt pt bani de echipament, transport, cazare si de multe ori colege de echipa bune renuntau sa vina din lipsa banilor...asta pana am gasit un alt sponsor care ne-a ajutat vreo 2 ani. De asemenea erau multi la atletism, fotbal,tenis de masa..Nu toti vroiau neaparta performanta(nu-mi amintesc vre-un sportiv de performanta de renume din Caransebes ..decat un campion european la junior la lupte..si nici nu-i mai stiu numele decat porecla:D..oricum la seniori s-a pierdut), parintii ii trimiteau la sport k sa nu stea singuri acasa pana vin ei de la servici. dar la tenis de camp unde se plateau antrenorii..erau 2-3. Deja am deviat de la subiect :D..ideea era ca deocamdata centralizarea e singura solutie...zic eu. Poate totusi ar trb sa se faca mai multe centre de junioare..si macar la aceste centre sa se faca tot posibilul sa fie antrenori buni...pt ca apoi la Deva, la senioare sa fie mai usor.

Ramonica
12th January 2009, 14:27
[QUOTE=vlad001;2402551]Saritura lui Liukin ti s-a parut mai buna sau mai proasta decat asta? http://www.youtube.com/watch?v=aZjGaaOLUgA

Daca ti s-a parut mai buna sa-mi zici si mie de ce. Pentru ca saritura la care am pus link a luat sub 14.500 si si mie mi s-a parut mai buna decat a lui Liukin. A avut distanta mai buna si corpul mai intins in partea a 2-a a zborului.
E adevarat, nu la acelasi concurs, dar ma indoiesc ca daca o facea la olimpiada aceeasi gimnasta din Mexic lua peste 15.050

Nu vreu sa te necajesc, dar din punctul meu de vedere Nastia a sarit mai bine, si iti spun si de ce: - tinuta corpului ( a fost mai buna pe toata durata sariturii), aterizarea ( a venit mai de sus cu corpul intr-o pozitie mai buna), dar cea mai mare diferenta de fapt este pe masa, contactul cu masa Nastia il face fara penalizare, pe cind cealalta sportiva doar coatele si le indoiaie de o penalizare de pina la 0,50, dar mai are si umarul inchis... ceea ce inseamna tot penalizare

ioanavol
12th January 2009, 14:28
nici eu nu cred ca descentralizarea e posibila in momentul de fata.

Dar dotarea cluburilor cu aparate performante ar treb sa fie posibila. Si organizarea unor concursuri decente, cu participare internationala si in sali corespunzatoare.
Dar motivarea antrenorilor buni de a ramane in tara...e, asta e o problema. Nu stiu cum s-ar putea rezolva asta, altfel decat prin salarii mai mari si promovari. Depinde si de persoana...unii sunt adevarati "eroi" si-i admir pentru ca o iau de la capat iar si iar, in aceleasi conditii potrivnice.

Ramonica
12th January 2009, 15:48
Bineinteles ca sistemul trebuie schimbat caci nu mai merge asa, insa daca cei care trebuie sa faca asta nu iau nicio pozitie...ce putem face noi?

Sa fim cinstiti si sa recunoastem ca Palade si Gutu nu aveau sansa sa prinda vreun loc in echipa..si astfel eu unul nu vad niciun motiv pt care sa continue. Doamne fereste de vreo accidentare precum cea a Elenei Chiric, care tot asa nu mai era la lot.
Pe mine m-a intristat mai mult retragerea lui Lacusteanu sau Stanculescu..aceste gimnaste aveau un potential imens, dar asemanator Stelianei sanatatea le-a pus capac.

Cred ca este f greu si pt antrenori in perioada asta cand trebuie sa le pregateasca pe fete dupa noul cod, cod care a venit cu modificari in ultimele luni. Suntem la jumatatea lui ianuarie imediat, iar in februarie deja sunt concursuri, iar fetele trebuie sa fie deja in forma pe noul cod.


Lacustean era recuperata 100% cind s-a lasat de gimnastica, nici pe departe nu avea probleme de sanatate ca Steliana

mesteritza
12th January 2009, 15:57
Ramona ne poti spune, te rog, ce antrenori mai sunt la senioare in afara de Lili Cozma, Lucian Sandu, Florin Cotuțiu si Forminte? Cine le pregateste pe fete la sarituri si sol?

Ramonica
12th January 2009, 16:25
Ramona ne poti spune, te rog, ce antrenori mai sunt la senioare in afara de Lili Cozma, Lucian Sandu, Florin Cotuțiu si Forminte? Cine le pregateste pe fete la sarituri si sol?

Mai este Valer Puia - se ocupa de partea de artistica (coreografie) si Marius Vintila
Nu stiu exact care cum sint impartite sarcinile la sol si sarituri, adica cine raspunde de sol si cine de sarituri intre Marius si Nicu F.

mikeyy
12th January 2009, 16:43
Multumim Ramona pentru toate informatiile si pt explicatii. E asa bine cand are cine sa ne mai lumineze in anumite probleme :)
Acum cu explicatia ta referitor la saritura Nastiei sunt si mai convins ca e una dintre cele mai bine executate sarituri din ultimii ani.

mesteritza
12th January 2009, 17:11
Multumesc Ramona

niagara64
12th January 2009, 17:37
In legatura cu descentralizarea...eu zic ca aceasta solutie nu e inca posibila in Romania. Asta din cauza posibilitatilor materiale ale romanilor. In SUA si nu numai de exemplu pt a fi la o academie de gimnastica buna trb sa platesti ... abea dupa ce confirma gimnasta cred ca se schimba un pic situatia. Sa te astepti ca statul sa investeasca in cluburi astfel in cat sa nu li se ceara bani parintilor si sa fie aceleasi conditii ca in strainatate ar fi prea de tot din moment ce in Romania sunt probleme mult mai importante( sanatate, invatamant..si nici aici nu sunt semne ca se vor imbunatati etc). Nu cred ca parintii vor dori sa plateasca pt copii sa faca gimnastica si at vor prefera sa-i duca spre alte sporturi. Eu de exemplu am facut volei...echipa era "intretinuta" de o uzina falimetara..Eram multe..pt ca antrenametele erau gratis. Aveam 2 antrenori carora le placea voleiul la nebunie ca altfel nu stiu cum ar fi rezistat sa faca atatea antrenamente cu noi..cu cele mai mici si in trei locatii diferite din oras pt a descoperi noi talente. iar cand se apropiau turnee toti dadeam din colt in colt pt bani de echipament, transport, cazare si de multe ori colege de echipa bune renuntau sa vina din lipsa banilor...asta pana am gasit un alt sponsor care ne-a ajutat vreo 2 ani. De asemenea erau multi la atletism, fotbal,tenis de masa..Nu toti vroiau neaparta performanta(nu-mi amintesc vre-un sportiv de performanta de renume din Caransebes ..decat un campion european la junior la lupte..si nici nu-i mai stiu numele decat porecla:D..oricum la seniori s-a pierdut), parintii ii trimiteau la sport k sa nu stea singuri acasa pana vin ei de la servici. dar la tenis de camp unde se plateau antrenorii..erau 2-3. Deja am deviat de la subiect :D..ideea era ca deocamdata centralizarea e singura solutie...zic eu. Poate totusi ar trb sa se faca mai multe centre de junioare..si macar la aceste centre sa se faca tot posibilul sa fie antrenori buni...pt ca apoi la Deva, la senioare sa fie mai usor.

Greseala asta se face de ani ,ani buni .Rezultatul ? Nu mai este baza de selectie .Si fara baza de selectie nu vom mai avea lot de valoare .
Acum ca idee ,antrenorii nu mai sunt cei de acum 15-20 ani care "inghiteau" ca sarcina"de sus" sa produca material pentru loturi .
Oameni au si ei nevoi ,orgoliu si dorinta de a se bucura de ce muncesc . Daca constant li se luau copii iar ei ramaneau cu frustarea absolut fireasca .Cu timpul cei care erau buni au gasit de lucru afara .Absolventii de ANEFS nu se mai inghesuiau sa lucreze pe bani de nimic.Bani ptr dotari in teritoriu nu veneau.
Rezultatul? Cel de azi !Fara cluburi in teritoriu .De unde vreti lot de valoare ?Asa ca e timpul sa se renunte la "carpeli" si slogane cu suntem saraci ,nu e de unde sau sa renuntam la pretentia de a avea lot de gimnastica de valoare . Ori ,ori ...alta alternativa nu e .Fara baza de selectie mare ,fara concurenta intre cluburi si fara a lasa cluburile sa se bucure de munca lor ,nu va mai fio nimic din ce a fost .Ca nu mai suntem pe vremea trecuta cand oameni inghiteau ca nu aveau incotro .

monalexa
12th January 2009, 18:28
Se pare ca Jordyn Wieber (13 ani) a fost invitata sa concureze la American Cup in Februarie alaturi de Bridget Sloan. Americanii vor mai trimite inca 2 concurente la American Cup... sunt curioasa care sunt cele doua.

Mihai Cinpoeru
12th January 2009, 19:45
Eu zic ca e buna initiativa lui Forminte, asa junioarele se vor antrena la un nivel mai ridicat si vor ajunge mai repede la nivelul senioarelor. O fi avand cu siguranta si parti negative "supercentralizarea", dar asa se poate forma o echipa cat mai buna pentru 2010.

crisloregym
12th January 2009, 22:10
Off-topic la discutie: am publicat un nou "articolas": http://fangymnastics.com/2009/01/09/bilant/. Sper sa va placa si, daca sunt lucruri care v-au marcat pe voi in gimnastica lui 2008, sa ne impartasiti si impresia voastra la comentariu:)

cineva_cineva
12th January 2009, 23:05
Foarte frumos, Cristina! Cand se apuca moldovenii de scris, nu poate iesi decat ceva foarte frumos! Bravo!

Tess_AN
12th January 2009, 23:21
Off-topic la discutie: am publicat un nou "articolas": http://fangymnastics.com/2009/01/09/bilant/. Sper sa va placa si, daca sunt lucruri care v-au marcat pe voi in gimnastica lui 2008, sa ne impartasiti si impresia voastra la comentariu:)
Pot sa comentez aici? Ai pus 17 bune - wow! nota mare in noul cod de punctaj in gimnastica! si 10 rele - deci relele au ramas pe cod vechi... dupa zicala: cele rele sa se spele cele bune sa se-adune!

Chiar daca adaug eu la rele: 1. retragerea Stelianei fara o medalie de aur individuala si 2. anul 2008 nu prea a existat pentru web site-ul Federatiei Romane de Gimnastica

si la bune: ca rezultat al blog-ului vostru, al acestui forum, al intalniriilor de la Ploiesti si Deva s-a sudat legatura intre suporteri, sportivi, antrenori si media tot pozitiv ramane bilantul.

Sa speram intr-un 2009 mai bun pentru gimnastica romaneasca si pentru cei implicati in a face ceva bun pentru ea.

mikeyy
12th January 2009, 23:36
s-a sudat legatura intre suporteri, sportivi, antrenori si media

Sper ca toate aceste legaturi care s-au format sa se mentina si in anul 2009!:yes:

crisloregym
13th January 2009, 19:19
Sper ca toate aceste legaturi care s-au format sa se mentina si in anul 2009!:yes:

Si eu sper:P

monalexa
13th January 2009, 20:27
Sper ca toate aceste legaturi care s-au format sa se mentina si in anul 2009!:yes:

O sa se mentina cu siguranta si o sa sa apara si altele noi :ok: :yeah:

monalexa
13th January 2009, 21:10
Citind un blog, am dat peste un videoclip cu titlul Nastia vs Ivana Hong ( http://www.youtube.com/watch?v=6jZr_9V5H1Q ) si am ramas placut impresionata de Ivana... chiar nu stiam nimic despre ea, decat ca a fost rezerva in echipa olimpica a Americii. Va recomand si voua cateva din exercitiile ei mai recente de la Trials :
http://www.youtube.com/watch?v=QNwIqSzViJU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=w2DPF-i_jak&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=L_eplJb3-70
http://www.youtube.com/watch?v=pHx4_FoSUsc&feature=related
Gasiti povestea ei aici -> http://www.nbcactionnews.com/content/olympics/story/EXCLUSIVE-Hongs-Regret-Move-to-Blue-Springs/nOxW3AAdQ0yXf9Kgpq40mQ.cspx daca nu o stiti deja (e in engleza dar fac un rezumat la cerere :-P).
Imi place mult tinuta ei si cum executa elementele... sper s-o mai vedem... daca nu ma insel se antreneaza acum cu Valery Liukin asa ca eu cred ca o sa mearga spre bine.

mesteritza
14th January 2009, 09:51
Ana-Maria nu apare inca pe lista oficiala de la American Cup, in schimb Flavius Koczi este acolo:

Women
Brittany Rogers, Canada
Kim Bui, Germany
Rebecca Downie, Great Britain
Koko Tsurumi, Japan
Ksenia Afanasyeva, Russia
Bridget Sloan, USA
Jordyn Wieber, USA
Jessica Lopez, Venezuela
TBD: two U.S. and two international

Men
Benoit Caranobe, France
Fabian Hambuechen, Germany
Koji Uematsu, Japan
Luis Rivera, Puerto Rico
Flavius Koczi, Romania
Yury Ryazanov, Russia
Joseph Hagerty, USA
David Sender, USA
Jose Luis Fuentes, Venezuela
TBD: two U.S. and one international

anna.09
14th January 2009, 10:12
Mi-a placut Ivana. Cel mai mult si cel mai mult mi-a placut dublu grupat inainte....nu se compra cu al Nastiei.
Se pare ca acum se antreneaza la WOGA cu Valery Liukyn.

mikeyy
14th January 2009, 13:31
Ana-Maria nu apare inca pe lista oficiala de la American Cup, in schimb Flavius Koczi este acolo

Asta imi da putin de gandit. Daca l-au inscris pe Flavius de ce nu au inscris-o si pe Ana-Maria.
La Flavius devine deja traditie sa mearga la American Cup si ma bucura acest lucru..va avea si concurenta pe masura.
Sper ca pana la urma sa mearga si Ana!

LuisaGym
14th January 2009, 18:06
Belu a fost numit secretar de stat la Ministerul Tineretului si Sportului. (Am citit stirea in pe ziare.ro dar nu am putut sa copii link-ul.)

Tess_AN
15th January 2009, 22:20
Din gsp: http://www.gazetasporturilor.ro/stire/marian-dragulescu-sint-multumit-cu-tot-ce-am-realizat-117894.html Nu am reusit sa gasesc pe internet interviul in intregime.

Din ziarul vrancean local din decembrie anul trecut o stire rea: http://www.sansavranceana.ro/prima_ora.html?aid=5542

Sa termin revista presei cu o stire internationala aparuta in 14 ianuarie: http://gymnastics.teamusa.org/news/article/8946 Pe scurt: Liukin e intrebata daca se va mai intoarce in gimnastica de performanta raspunde: "de ce nu?" Se face referire la faptul ca si Nadia a participat la a doua Olimpiada dupa castigarea individualului compus. De asemenea Nastia mentioneza ca pe primul loc ii e sanatatea. Se gandeste la CM de anul asta si chiar la JO din 2012. S-a inscris la universitate intr-un program mai putin incarcat care sa-i permita sa participe la primul "Training Camp" a gimnasticii din USA ce va avea loc in 25 ianuarie si spera ca va fi acolo. Cam asta e in mare, daca am omis ceva veniti cu completari.

mikeyy
15th January 2009, 23:29
Imi pare rau sa aflu despre situatia in care se afla familia tripletelor :( Multa sanatate!
Multu Tess pt revista presei..mai ales ca eu in ultimele zile nu prea am mai avut timp sa citesc cam ce s-a mai intamplat prin gimnastica.

mesteritza
16th January 2009, 10:17
Un articol dragut din prosport :D http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/politist-de-gradinita-3752762

ioanavol
16th January 2009, 10:20
chiar ca dragut articolul:)

sper ca Marian sa fie la fel de ambitios si talentat si ca antrenor...atunci sigur va avea urmasi.

mikeyy
16th January 2009, 11:56
Ma bucur ca s-a apucat de treaba...o surpriza faptul ca si Dan Potra e antrenor. De asemenea e un lucru bun ca sunt multi copii in sala!
Lucrul care nu-mi place e sala...conditii crunte acolo, nu sunt conditii pentru a face un antrenament, mai ales cand sunt copii. :(

Sincer nu meritam sa avem un asemenea palmares ca cel din ultimii 30 de ani..nu suntem in stare sa le asiguram gimnastilor conditii umane de antrenament, dar noi cerem medalii in continuare :( Noi ne antrenam in sali fara incazire, care nu au mai fost renovate de ani de zile, cu aparate vechi de 20 de ani...in timp ce adversarii nostri isi permit sa foloseasca inalta tehnologie sa foloseasca programe informatice de antrenament, care sa ii ajute pe antrenori in a realiza cel mai bun exercitiu.
La noi la fel ca pe vremea Nadie...cel putin la nivel de cluburi. Doar la loturile nationale cred ca sunt mai bune conditiile de antrenament...dar la cluburi, acolo unde gimnastii invata baza acestui sport, situatia e groaznica.

ioanavol
16th January 2009, 12:10
de aia zic eu ca merita(m) sa fim pe la locul 10 macar cativa ani.
atunci poate se trezeste cineva si se vor mai schimba lucrurile.

dar, pe de alta parte, nu-mi doresc asta pentru bietii copii...dupa ce ca muncesc atata nici n-o sa primeasca nimic in schimb daca nu iau medalii...

mikeyy
16th January 2009, 12:13
dar, pe de alta parte, nu-mi doresc asta pentru bietii copii...dupa ce ca muncesc atata nici n-o sa primeasca nimic in schimb daca nu iau medalii...

Din acelasi motiv nu pot sa-mi doresc sa avem vreodata vreun esec. Nu pot sa nu ma gandesc la cat de mult au muncit acesti copii, cum si-au sacrificat copilaria. Ei merita tot ceea ce e mai bun....insa Federatia nu merita nimic. Ar trebui sa se desfiinteze ca tot nu face nimic.

Ceea ce i-ar afecta pe cei de la Federatie ar fi sa nu mai luam medalie pe echipe...asta ii doare pe ei cel mai mult.

ioanavol
16th January 2009, 12:44
pai la echipe o sa ne ia Rusia, daca o sa continue sa investeasca in antrenori etc

Caci acum nu se mai bat numai talentele, ci conditiile de antrenament conteaza cel putin la fel de mult.
Noi n-avem nici f multe talente, nici conditii (ma refer la cluburi si la antrenorii de-acolo, ca degeaba avem la lotul mare, mi se pare prea tarziu), nici promovare, nici concursuri organizate corespunzator, nici tratare corespunzatoare a accidentarilor.

Da, or fi cateva cluburi care fac performanta (Deva, Steaua, Dinamo, Onesti, Constanta, din cand in cand Focsani, Ploiesti, Buzau, Timisoara...), dar nu se nasc toate talentele in orasele respective!!

Tess_AN
16th January 2009, 21:56
A aparut Buletinul informativ pe 2009 al FRG.
http://www.romgym.info/index.php?option=com_vfm&Itemid=136&do=view&file=Documente+FRG|Buletine+informative|Bul.+infor m.+2009.pdf

Internationalele Romaniei 05-07- iunie 2009 la Ploiesti
Nationalele seniorilor - 11-13 septembrie 2009 la Buzau

Irina Paun e in lotul de perspectiva. Felicitari Irina!

Lotul de junioare Onesti are doar 9 gimnaste?!?.
Cotuna in lotul de seniori.
La Timisoara, in noiembrie etapa de Cupa Mondiala la aerobica!
Per total mai putine competitii decat anul trecut. Nu am vazut nici un amical/bilateral nici la fete nici la baieti (nu am pus la socoteala Cantonamentul baietilor in Elvetia)

mikeyy
16th January 2009, 22:57
Nu-mi place deloc perioada in care vor fi Internationalele si Nationalele. E aiurea de tot...ce rost are sa pui Internationalele si nationalele la diferenta de 2 luni, intr-o perioada in care nu prea sunt alte concursuri.


EDIT:
Felicitari Irinei!

ioanavol
16th January 2009, 23:08
poftim?? nationalele vor fi intre 11-13 septembrie la Buzau?
iar internationalele intre 5-7 iunie la Ploiesti?

cam aiurea, ca la sf lui oct vroiam sa vin din nou pt o aniversare...iar iunie e prea devreme.

deci unde ne intalnim? la Ploiesti sau la Buzau? Eu una prefer Nationalele, sunt inainte de Mondiale si o sa am siguranta ca participa toti cei apti...
Dar cum ziceti si voi.

Tess_AN
16th January 2009, 23:09
Ce rost are sa pui Internationalele si nationalele la diferenta de 2 luni, intr-o perioada in care nu prea sunt alte concursuri.
Nationale in septembrie ar putea fi ca selectie pentru CM. De ce Internationale in iunie?!? Singura explicatie ce o pot gasi acum e sa mai testeze gimnastii si gimnastele cum rezista la sauna din Sala Sporturilor Ploiesti.

ioanavol
16th January 2009, 23:12
mda...septembrie inseamna inca 8 luni pana o sa-i vad pe ai mei :( Eu speram sa fie prin iulie candva.

Dar asta e...vorba lui Tess, macar n-o sa fie sauna ca-n iunie.

Tess_AN
16th January 2009, 23:18
deci unde ne intalnim? la Ploiesti sau la Buzau?
Ploiesti si/sau Buzau? Londra si/sau Rotterdam ?
Apropo de Londra, pagina de web: http://www.worldgymnastics2009.com/index.html iar la sectiunea bilete au si preturi.

mikeyy
16th January 2009, 23:21
Nici eu nu inteleg cu iunie...si de asemenea nici faptul ca au schimbat locatia....daca chiar vroiau sa schimbe locatie trebuia la Sibiu ca acolo a mai fost in trecut si a avut succes.

Pt iunie va fi destul de greu pt mine...voi fi in ultima sesiune, pe ultima suta de metri cu licenta, etc...dar fiind weekend si daca ne decidem eu vin.
La fel si pt septembrie...as veni cu cea mai mare placere.
As opta pt septembrie caci sunt Nationalele si vorba Ioanei sunt inaintea mondialelor si ii vom vedea pe toti cei cu sanse pt a prinde echipa.

EDIT:
Avantajul ca sunt la Buzau e ca il avem pe Catalin acolo..si ne va fi mai usor..el ne poate oferi toate informatiile necesare.

ioanavol
16th January 2009, 23:32
si eu cred ca septembrie e cel mai bine...scapa si Mihai de licenta, nici nu mai e nebunie cu caldurile, plus faptul ca e inainte de mondiale.
pentru unii insa va fi si mai departe decat Ploiestiul, poate asta-i o problema?

mai asteptam pareri.

mikeyy
16th January 2009, 23:39
Ma uitam acum la mersul trenurilor si nu exista tren direct Brasov Buzau :groggy: ci doar 2 posibilitati: sa merg ori pana in Ploiesti ori pana in Bucuresti si de acolo sa schimb. Ce prostie!
Oricum..vad eu ce fac..mai e timp mult pana atunci...as veni cu masina, dar de cand mi-am luat carnetul nu prea am facut drumuri lungi de unul singur :D dar pt orice e un inceput nu?:P

Ati vazut ca va tine doar 2 zile concursul? vineri si sambata....e aiurea de tot....si baietii si fetele in 2 zile...

crisloregym
16th January 2009, 23:52
A aparut Buletinul informativ pe 2009 al FRG.
http://www.romgym.info/index.php?option=com_vfm&Itemid=136&do=view&file=Documente+FRG|Buletine+informative|Bul.+infor m.+2009.pdf

Internationalele Romaniei 05-07- iunie 2009 la Ploiesti
Nationalele seniorilor - 11-13 septembrie 2009 la Buzau

Irina Paun e in lotul de perspectiva. Felicitari Irina!

Lotul de junioare Onesti are doar 9 gimnaste?!?.
Cotuna in lotul de seniori.
La Timisoara, in noiembrie etapa de Cupa Mondiala la aerobica!
Per total mai putine competitii decat anul trecut. Nu am vazut nici un amical/bilateral nici la fete nici la baieti (nu am pus la socoteala Cantonamentul baietilor in Elvetia)

Imi pare tare rau de triplete...nu pentru ca sunt ele triplete, ci pentru ca orice familie care trece prin asa ceva te marcheaza. Pe langa necazurile de pana acum, si asa ceva...pacat:( Macar daca ar ajunge macar una dintre fete sus....

Multumim, Tess, pentru articole:) In ceea ce o priveste pe Liukin, felul in care a ramas si poate va mi ramane in gimnastica ar trebui sa fie un model pentru alte gimnaste, chiar si pentru ale noastre...(ca imi place sau nu, tot jos palaria in fata lui Liukin si a lui Cheng Fei).

iata ce extrag eu din raportul federatiei:
- pag. 19: Se face referire la o analiza privind gimnastica feminina si stadiul ei actual, care releva din nefericire aspecte nedorite – lipsa de profesionalism, de interes si de motivatie profesionala.
- pag. 20, primul alineat, precum si problemele de la cluburi d ela pag. 20;
- pag. 23: nu inteleg de ce nu este maestra emerita a sportului Stela, dar ma bucur ca sunt Gabita si cu Ana;
- de abia astept sa ne vedem la Internationale, pe 5,6 si 7 iunie:)
- as mai adauga Nationale Seniori la Buzau, 11-13 Septembrie:D
- Junioare individual Focsani...aproape de casa mea:D 27-30 oct.
- doctorul Ioachim Oana(cazul Nurofen) a revenit la lot:D
- nu pricep de ce doar 9 gimnaste la lotul de la Onesti si de ce niciun lot la Deva (or fi prea mici fetele)
- BRAVOOOO, IRINA!!!!!!!!!! Si succes in continuare!!!!!!!!!!!!!!!
- Ioana Badea e si ea in lotul de perspectiva, asa ca totul este inspre bine!!!!! Bravo si ei!!!
- ma intreb daca FALCIANU Claudia Mihaela de la Iasi |(Aerobic) este acea Claudia pe care am felicitat-o noi pe forumul de aerobic ( daca este ea, atunci este in lotul de perspectiva de juniori; bravo ei, sunt mandra de ea, la fel cum sunt tare mandra de Malina ca e la senioare!!!! Arde Iasu'!!!!!!

Asta e "rezumatul" meu:P

crisloregym
16th January 2009, 23:58
Am senzatia ca o sa optez pentru nationale si eu:( Si asta pentru ca pe 3 si 9 iunie am examenul/examenele (in functie de cel/cele pe care le pic in urma sesiunii din decembie) alea nasoale si grele. Cumulat cu sesiunea de la facultate si cu serviciul...parca asa mi-ar conveni si mie mai mult...

Nici eu nu inteleg daca sunt 2 sau 3 zile, intrucat sunt hasurate doua, dar in paracnteza sunt scrise trei. Oricum, mai abem timp s ane decidem...Mihai, eu as zice ca nu e chiar foarte rau, poate este maxi-taxi Brasov Buzau...oricum, diferenta este de doar o ora (ce-i drept, plus timpul din gara)...eu, din vechea Moldova, fac 4.30-5 ore:)) Bucurestiul 2 ore...insa fetele de la Baia Mare?? Sau Catalina de la Cluj??? (Doar daca, in vacanta fiind, nu vine de la Botosani:P)...si exemplele pot continua:( Insa sincer, Sibiul m-ar fi pus intr-o situatie foarte grea...13 ore cu trenul:))

Tess_AN
17th January 2009, 00:03
Asta e "rezumatul" meu:P
Frumos rezumat. Felicitari Claudiei!. Nu stiam numele de familie. Si Ioanei, felicitari!
Stela e Maestra emerita a sportului de mai multa vreme.

Am observat si de ca Dl. Dr. Oana e din nou la lot si m-am bucurat dar nu am amintit sa nu incep polemici. Sincer, mie mi se pare ca e si om de omenie (si gresind e omeneste! plus sa nu uitam ca imediat dupa Sidney restrictia respectiva s-a anulat.. deci... dar sa inchid paranteza si sa revin... om de omenie si)

si pe vremea cat dansul (Dr. Oana) a fost la lot au fost muuult mai putin accidentari.

crisloregym
17th January 2009, 00:08
Frumos rezumat. Felicitari Claudiei!. Nu stiam numele de familie. Si Ioanei, felicitari!
Stela e Maestra emerita a sportului de mai multa vreme.
Am observat si de ca Dl. Dr. Oana e din nou la lot si m-am bucurat dar nu am amintit sa nu incep polemici. Sincer, mie mi se pare ca e si om de omenie (si gresind e omeneste! plus sa nu uitam ca imediat dupa Sidney restrictia respectiva s-a anulat.. deci... dar sa inchid paranteza si sa revin... om de omenie si) si pe vremea cat dansul (Dr. Oana) a fost la lot au fost muuult mai putin accidentari.

Tess, nu sutn 100% sigura ca este aceeasi Claudia, dar de alta nu auzisem:D.
Referitor la Dr. Oana, pare sa fi tinut la fetele din loturile vechi, deci cred ca este om de omenie. Si, nu stiu de ce, dar eu am senzatia ca atunci a luat el vina asupra lui ca poate-poate se scapa cu tot cu medalie...adica, poate chiar nu o fi stiut, sau poate ca nu o fi fost anuntat sau poate ca a gresit doar, dar cred ca s-a insistat mai mult asupra lui decat ar fi fost posibil..asa ca eu il consider numai bun la echipa;) Si tind sa ii dau dreptate....prea sunt toate fetele de la lot ghinioniste

In ceea ce priveste accidentarile, imi amintesc ca spunea cineva ca accidentarile nu se intampla doar din ghinion.

mikeyy
17th January 2009, 00:13
In ceea ce priveste accidentarile, imi amintesc ca spunea cineva ca accidentarile nu se intampla doar din ghinion.

Spunea bine :ok:

Tess_AN
17th January 2009, 02:05
iata ce extrag eu din raportul federatiei:
- pag. 19: Se face referire la o analiza privind gimnastica feminina si stadiul ei actual, care releva din nefericire aspecte nedorite – lipsa de profesionalism, de interes si de motivatie profesionala.
- pag. 20, primul alineat, precum si problemele de la cluburi d ela pag. 20;
- nu pricep de ce doar 9 gimnaste la lotul de la Onesti si de ce niciun lot la Deva (or fi prea mici fetele)
Am recitit Buletinul Informativ 2009 si am observat ca paginile amintite de Cris fac analiza anului 2007!?! Am citit si Buletinul informativ 2008 si acolo analizau 2006 !?! Asa o fi moda sa se analizeze rezultatele cu doi ani in urma. Fara comentarii !

Ce nu inteleg totusi: Unde s-a evaporat lotul de junioare de la Deva? In buletinul din 2007 erau la Onesti 14 junioare si inca 12 junioare la Deva. Acum apar doar 9 junioare la Onesti. Ce se intampla?

Cata_RB
17th January 2009, 02:50
Ati discutat deja amanuntele pe care le remarcasem si eu, deci o sa ma rezum doar la: aoleeeeeeeeu, iarasi in iunie?? :plans: Sesiune, licenta, de toate, plus caldura si un weekend pe drum... Ma mananca ai mei daca le spun ca plec atunci din Cluj! Of, si chiar imi faceam sperante ca va fi ceva in perioada asta, ca tot sunt europenele. Si eu as inclina spre septembrie...
Crys, sincer nu stiu de unde voi veni, Cluj sau Botosani, pentru ca de obicei in septembrie candva e admiterea la master, dar nu-i bai, de oriunde as veni tot relativ departe e, indiferent ca e pana la Buzau sau Ploiesti. Si dupa 2 ani jumatate de facultate m-am obisnuit cu drumurile luuuuungi pana acasa si inapoi :P Iar pentru gimnastica si pentru voi, o sa fie drumul mult mai placut cu siguranta :ok:

PS: A spus foarte bine Tess, parca singurul motiv pentru internationale in iunie e sa vada daca nu lesina vreun gimnast acolo!

Edit: Apropo, si mie mersul trenurilor imi propune un traseu "ametitor" pana la Buzau sau Sibiu [pentru tenis]. Minunat facuta reteaua de trenuri... Cred ca mai simplu se rezolva cu un autocar.

miafangina
17th January 2009, 03:23
Noi speram ca vor organiza nationalele la Sibiu,ca sa-i faca o retragere frumoasa Stelianei.
Ce ciudat au pus internationalele,de obicei erau verificare inainte de europene.
E cam devreme pentru planuri,evident ca mi-as dori sa vad ambele competitii dar nu vreau sa fac promisiuni pe care sa nu le pot respecta.
In iunie probabil ca vor fi absolvirile...mai vedem.

Norocos mai esti,Cata!:)cu asa o competitie importanta la Buzau!

Mihaela P
17th January 2009, 09:21
Am recitit Buletinul Informativ 2009 si am observat ca paginile amintite de Cris fac analiza anului 2007!?! Am citit si Buletinul informativ 2008 si acolo analizau 2006 !?! Asa o fi moda sa se analizeze rezultatele cu doi ani in urma. Fara comentarii !



Vezi ca procesul verbal este din Martie 2008 , atunci a fost facuta acea analiza. Am remarcat de mult ca in toate buletinele informative este inclus si procesul verbal al ultimei Adunari Generale a FRG.

Tess si Cristina: Multumim pentru felicitari!

monalexa
17th January 2009, 11:01
Eu as vrea sa ajung si la nationale si la internationale, dar avand in vedere ca nu cred ca pot sa-mi iau concediu nici macar o zi-doua, trebuie sa gasesc o modalitate sa-mi iau zborul pana la Buzau sau Ploiesti ca daca incerc sa iau vreun mijloc de transport n-am nici o sansa sa ajung :headbang:. Cu trenul fac peste 10 ore iar autobuzele din cate vad pornesc dimineata, asta inseamna ca o sa ajung sambata seara cand totul e gata :headbang::headbang::headbang:. Asa-mi trebuie daca n-am masina!:headbang:
Sper totusi sa se rezolve cumva ca mi-ar parea taaaaaaareeeeee rau sa nu pot ajunge :(

anna.09
17th January 2009, 12:47
Juniorul Nistor Laurentiu de la Sibiu are vreo legatura cu Steliana?
Am remarcat pe lista cluburilor afiliate si clubul Win Gym din Constanta al Danielei Maranduca.
Am mai intrebat eu si mai demult....stiu ca si Camelia Voinea vroia sa deschida un club privat la Constanta prin 2007....stiti ceva, o fi reusit? N-am mai auzit nimic.

AuriB
18th January 2009, 13:20
Ce de vesti! Eu speram ca macar nationalele sa fie mai aproape,asa mai prin nord:D,da ce sa-i faci daca s-au desfintat majoritatea cluburilor din zona,ne multumim cu ce primim:),eu deja am verificat ruta cea mai scurta da tot sint peste 500 km,asa ca ne pregatim lada frigorifica si pornim devreme:D
Mihai primul meu drum mai lung cu masina a fost la Deva in toamna si a fost foarte bine asa ca... la drum!Sper doar sa fim toti sanatosi si sa reusim sa ne vedem la nationale.

Tracoromana
18th January 2009, 14:11
Oriunde va hotarati sa mergeti, cei din vestul tarii, sau de pe traseu pot conta pe locuri libere in masina mea. Cat priveste locatia Ploiesti/Buzau mai greu e pana in Ploiesti. (Tess stie). Mai incolo deja nu mai conteaza. Sigur, mi-as dori Nationale la Sibiu cu retragerea Stelianei.

crisloregym
18th January 2009, 15:49
Auri, Mia, poate vine si Dina cu voi...si sa aduceti si caseta video pe care a filmat-o Dina anul trecut...imi amintesc ca eram toti tare veseli ca eram filmati cand plecam la sala:D. De abia astept sa o vad, si, mai ales, sa va vad pe voi toti, inclusiv pe profesoara de "franceza" si pe "cameramanul" nostru....prajiturile Miei..sa facem bannerele, deja avem experienta, doar ca cercurile olimpice nu le mai desenam de data asta:( dar gasim noi alta tema;)
Deci, sa inteleg ca toata lumea prefera intalnirea la nationale, la Buzau, la Cata acasa? Asa, poate ne face Cata un tur al orasului;)
Asta e...cateva luni de asteptare in plus:(

Flavia, pui si tu "pilotul automat" pe "recalculez" :P.

Cata_RB
18th January 2009, 15:57
Flavia, pui si tu "pilotul automat" pe "recalculez" :P.

Vai, ce enervanta e chestia aia, la tata e putin altfel programul, cand ii e lumea mai draga si crede ca a urmat traseul indicat, fix atunci auzi: "reconfiguram???" :happy

Cameramanul cred ca era Cata [sper sa nu gresesc], dar profesoara de franceza cine era? :D

mikeyy
18th January 2009, 16:25
Ce tare a fost faza cu "recalculez"....eram in masina la Flavia cu Tess si Catalin..si incercam sa gasim drumul inapoi spre hotel...si ne invarteam in Ploiesti si nu mai gaseam drumul. Flavia conducea, Tess era cu harta in mana, iar eu ma uitam pe geam dupa strazi, iar Catalin tinea leagtura cu Mia, Auri si Dina prin telefon, ele fiind in fata noastra....si cum nu o luam bine, o auzeam pe Tess: "nu-i bine, recalculam" :ras-plans:

Uitasem de filmare...abia astept sa vad cum a iesit :D

@Cata: cameramanul era Dina si profesoara de franceza a Cristinei e Flavia.

crisloregym
18th January 2009, 18:37
Ce tare a fost faza cu "recalculez"....eram in masina la Flavia cu Tess si Catalin..si incercam sa gasim drumul inapoi spre hotel...si ne invarteam in Ploiesti si nu mai gaseam drumul. Flavia conducea, Tess era cu harta in mana, iar eu ma uitam pe geam dupa strazi, iar Catalin tinea leagtura cu Mia, Auri si Dina prin telefon, ele fiind in fata noastra....si cum nu o luam bine, o auzeam pe Tess: "nu-i bine, recalculam" :ras-plans:

Uitasem de filmare...abia astept sa vad cum a iesit :D

@Cata: cameramanul era Dina si profesoara de franceza a Cristinei e Flavia.

Da, eu eram in masina din fata, cu Auri, Mia si Dina...acolo era un altfel de "recalculez":
Auri: acuma la stanga;
Dina: ba nu, la dreapta. :happy

Si, da, Flavia este "profesoara de franceza" pentru ca pur si simplu seamana cu fosta mea profesoara de franceza de la Centrul Cultural Francez, cand eram in clasele primare:D.

deni
18th January 2009, 19:04
ma inscriu si eu pe lista celor care merg la nationale.chiar n am fost niciodata la buzau,de fapt doar am trecut prin oras..nu am vizitat nimic.e posibil sa merg si la internationale,ca doar de la bucuresti la ploiesti sunt doar 60 km.numai sa nu am examene in acea perioada.I rest, pot spune ca mi fac cu ochiul si mondialele din Olanda,deci Ioana fi pregatita ca o sa vin..Sper sa ne intalnim si cat mai multi la oricare din aceste competitii,ca doar suntem cei mai infocati fani ai gimnasticii!

ioanavol
18th January 2009, 19:39
super, Deni:)
iar in septembrie poate plecam impreuna din Bucuresti cu trenul inspre Buzau ;) Si legatura noastra ar fi tot prin Ploiesti, asa ca, Mihai, ne-am putea intalni in Ploiesti si face impreuna bucata Ploiesti-Buzau ;)

cate planuri...intai insa sa vad cum imi planific zilele de vacanta si sa-mi rezerv avionul :D

Tess_AN
18th January 2009, 19:57
Sa mancati si pentru cei ce nu vor putea fi acolo (incluzindu-ma cu parere de rau la absenti) "covrigi de Buzau"... Nu stiu cat de buna e "pizza pufoasa" in Buzau, dar am citit de mult in cartea Nadia a lui Ioan Chirila ca gimnastele de pe vremea aceea renuntau la o masa normala si faceau un antrenament in plus numai sa se opreasca si sa manance covrigi de Buzau.

ioanavol
18th January 2009, 20:16
lasa Tess, ca pe tine te vedem in Olanda la anul :P

Cata_RB
18th January 2009, 20:17
Da da, si eu tin minte fragmentul cu covrigii din "Nadia". Oricum, covrigii de Buzau sunt destul de laudati, un fel de specific local :)

Tracoromana
18th January 2009, 20:42
Sa mancati si pentru cei ce nu vor putea fi acolo (incluzindu-ma cu parere de rau la absenti) "covrigi de Buzau"... Nu stiu cat de buna e "pizza pufoasa" in Buzau, dar am citit de mult in cartea Nadia a lui Ioan Chirila ca gimnastele de pe vremea aceea renuntau la o masa normala si faceau un antrenament in plus numai sa se opreasca si sa manance covrigi de Buzau.

si bomboane olandeze....:drak:

ioanavol
18th January 2009, 20:58
si bomboane olandeze....:drak:

v-am zis ca nu va mai aduc nimic :drak:
da-n Olanda n-o sa mai scapati asa de usor :evil:

mikeyy
18th January 2009, 21:12
Ioana, cateva bomboane tre sa aduci si la Buzau..pt cei care nu au fost anul trecut...sa guste si ei :D

crisloregym
18th January 2009, 21:51
Pacat, Tess, ca nu poti sa vii:( Ce o sa faca Flavia cu "recalculez"-ul ei, dar fara simtul lui Tess?:( Dar, vorba Ioanei, poate te vedem la Mondiale, pe urmele Aureliei Dobre, a Danielei Silivas si a intregii echipe din 1987 (CM de la Rotterdam).

Covrigii...sie cineva daca tot Boromir se numeau si atunci? Sau e vorba de alt tip de covrigi?

Ioana, asta asa-i, are dreptate Mihai, trebuie sa guste si Deni, Catalina si ceilalti care vor fi noi din bomboane...iar noi sa repetam experienta cu cele bune:)

A propos, Ioana, cu putin noroc ne-am putea intoarce impreuna la Bucuresti, daca cumva o sa am misiune in Capitala in perioada aia. Eu cred ca tu ai tren direct pana in Buzau...de obicei trenurile care merg Bucuresti-Iasi (Inter-city SIGUR) trec prin Ploiesti si Buzau...deci nu o sa trebuiasca sa schimbi...eventual sa se urce Mihai in trenul in care o s afiti voi...dar Bucurestiul are direct.

ioanavol
18th January 2009, 22:18
ok...as vrea foarte mult sa calatorim impreuna (macar cativa).

Cum iar o sa fiu pe fuga in Romania, as vrea sa folosesc la maxim timpul petrecut acolo...chiar si-n tren :)

mikeyy
18th January 2009, 22:20
Ar fi ceva sa mergem impreuna si cu trenul :)
Chiar o sa ma uit la mersul trenurilor sa vad toate posibilitatile!

Cata_RB
18th January 2009, 22:29
Din cate am vazut eu trenurile "aduna" la un moment dat tot ce vine dinspre orasele mai mari, deci daca ne propunem sa plecam in aceeasi zi probabilitatea e foarte mare :D Problema e cu modul in care e divizat traseul, eu cel putin ar trebui sa schimb si cred ca as face un ocol destul de mare. De asta spuneam undeva mai sus :P ca varianta autocar pare mai buna, pentru mine cel putin. Dar pana atunci mai e, vedem noi :)

Tineam eu minte ceva cu niste bomboane la care ati fost toti mofturosi... Eu ma declar o maaaare fana a dulciurilor, s-ar putea sa-si gaseasca Ioana "clientul" :D

ioanavol
18th January 2009, 22:35
problema ar fi totusi sa ne luam locuri unul langa altul...stiti daca se poate?
adica degeaba sunt in acelasi tren cu Mihai daca vom fi in vagoane diferite :P

mikeyy
18th January 2009, 22:48
problema ar fi totusi sa ne luam locuri unul langa altul...stiti daca se poate?
adica degeaba sunt in acelasi tren cu Mihai daca vom fi in vagoane diferite :P

Nu prea umblu cu trenul, dar cred ca se poate sa-ti alegi locul..sau sa-ti rezervi din timp.

Ironia sortii ar fi sa fim in vagoane diferite :ras-plans: Daca chiar nu se poate rezolva, stau in picioare, dar tot stau langa voi :D


Ioana m-am uitat asa putin pe mersul trenurilor si pana la urma as veni pana in Bucuresti...e doar 1 ora in plus. Si cred ca e mai bine asa decat sa stam sa ne cautam prin vagoane si in plus. Merita sa fac 1 ora in plus, dar sa merg restul drumului cu voi :ok:

Cata_RB
18th January 2009, 22:49
Asta depinde de tren, daca sunt aceleasi vagoane de la un capat la altul [mai exact, intre orasele care ne intereseaza pe noi], atunci cel care vine de mai de departe poate sa ia bilet si pentru cineva care va urca pe drum si sa i-l dea atunci, caz in care locurile vor fi impreuna. Daca in schimb se ataseaza vagoanele la un alt tren...nu cred :D

Dar nu cred ca vor fi aglomerate tare trenurile in perioada aia, in cel mai rau caz ne mutam unde am avea loc toti :D

crisloregym
18th January 2009, 22:51
Din cate stiu eu, ar trebui sa va luati toti bilet in acelasi timp (adica sa ia unul pentru toti). Daca va luati din locatii diferite sau chiar unul dupa altul in gara, sistemul repartizeaza automat locurile si nu ;oate nimeni sa il influenteze:(. De asta m-am lovit si eu de cate ori am calatorit in ultima vreme...si chiar am fost cu trenul cam des in ultimele luni:))

mikeyy
18th January 2009, 22:58
Eu cu trenul nu prea merg...in afara din vara la Ploiesti am mai fost cu trenul de 2 ori pana in Sibiu la prietenii mei cei mai buni...si nu prea stiu cum functioneaza sistemul...

mikeyy
18th January 2009, 22:59
Dar nu cred ca vor fi aglomerate tare trenurile in perioada aia, in cel mai rau caz ne mutam unde am avea loc toti :D

Cata ai avea si tu posibilitatea sa fi in acelasi tren cu noi? Ce tare ar fi sa fim toti :)

Cata_RB
18th January 2009, 23:05
Pai Mihai, cam toate trenurile care vin dinspre Cluj spre Bucuresti si imprejurimi trec prin Brasov :P Acuma ma uitam, ziceai ca ai veni pana in Bucuresti si apoi de acolo la Buzau...pana in Bucuresti cu un inter-city care vine din Oradea, nu? :)

Pe langa ca ar fi foarte fain sa venim mai multi, eu sunt si mai fricoasa din fire si nu imi prea place sa merg singura pe tren, deci ar pica si mai bine :D

mikeyy
18th January 2009, 23:11
Trenul 532, Cata?
Daca la asta te referi..nu prea e buna ora..e cam tarziu.
Ar trebui sa ajungem la Buzau mai devreme pt a prinde competitia de vineri.

Cata o sa gasim o solutie astfel incat sa nu mergi singura...mergem impreuna si la intoarcere la fel! In plus daca suntem mai multi trece timpul si mai repede

Cata_RB
18th January 2009, 23:21
Hmmm...am omis sa ma uit in ce zile pica competitia :D La trenul ala ma refeream.
Tu esti mai aproape, eu nu prea am cum sa plec vineri si sa ajung tot vineri pana la amiaza cand cred ca ar incepe. Drumul cu trenul e de minim 10 ore. O sa vad atunci, probabil o sa vin de joi, depinde si unde o sa fiu, acasa sau in Cluj :thinkso:

mikeyy
18th January 2009, 23:25
Mai vedem bineinteles...se mai pot schimba trenurile.Asta e dezavantajul Buzaului....nu exista linie directa si asta ingreuneaza mult...si cu cat esti mai departe cu atat e mai nasol!

myrab3la_19
18th January 2009, 23:26
Dragilor am o intrebare pt cei care au fost anul trecut la Ploiesti...cum v-ati luat camerele la hotel?Cate doi..sau exista posibilitatea pt mai multi in camera...un apartament ceva?Eu intentionez sa merg si la Nationale si a Internationale,stau in Bucuresti si drumul e o nimica toata..Vreau sa "corup " multi membrii ai familiei sa vina si nu stiu cum vom proceda cu cazarea...

mikeyy
18th January 2009, 23:29
Dragilor am o intrebare pt cei care au fost anul trecut la Ploiesti...cum v-ati luat camerele la hotel?Cate doi..sau exista posibilitatea pt mai multi in camera...un apartament ceva?Eu intentionez sa merg si la Nationale si a Internationale,stau in Bucuresti si drumul e o nimica toata..Vreau sa "corup " multi membrii ai familiei sa vina si nu stiu cum vom proceda cu cazarea...

Noi am rezervat camere atat pentru o persoana cat si pentru 2 persoane si ne-am impartit 2 cate 2. Dar stiu ca la hotelul la care am stat la Ploiesti avea si 2 apartamente unde incap cam 4 peroane/apart parca. Noi am stat la un hotel cu nume predestinat :D hotelul Forum!

ioanavol
19th January 2009, 00:33
Ioana m-am uitat asa putin pe mersul trenurilor si pana la urma as veni pana in Bucuresti...e doar 1 ora in plus. Si cred ca e mai bine asa decat sa stam sa ne cautam prin vagoane si in plus. Merita sa fac 1 ora in plus, dar sa merg restul drumului cu voi :ok:


ar fi super daca ai putea, asa am putea extinde cu cateva ore conversatia :)!...pai atunci asa o sa-mi propun, sa plec vineri si sa ma intorc duminica seara.
sa vad cum fac cu zilele libere, ca entuziasm am destul, iar bilete de avion s-or gasi.

mikeyy
19th January 2009, 00:41
Imi place ca suntem porniti pe idee deja, chiar daca mai sunt cateva luni bune. Imi place entuziasmul tuturor, sa o tinem tot asa :yes:

Tess_AN
19th January 2009, 00:46
Avantajul calatoriei in grup e si... :D daca cineva isi uita ceva in tren, pe peron, la coborare ceilati stau la bagaje pana se recupereaza "obiectul uitat" :drak:
Se mai poate face si grupare pe masini... Vis a vis de tren, mi se pare ca se schimba mersul trenurilor pana atunci deci trebuie revazut dupa nou mers cum se circula...

Nu ma injurati, dar de ce nu mergeti la mare toti, fiecare sta cat vrea si plecarea o faceti din Constanta catre Buzau? Ocupati cateva compartimente in acelasi vagon... si... Sau va adunati la Bucuresti cu tren de noapte si din Bucuresti luati un microbuz gen "piratii"... stiu ca sunt unii care iti fac drumul Bucuresti-Buzau cu microbuz la pret avantajos... Va descurcati ca sunteti multi si aveti ideii...

Cata_RB
19th January 2009, 01:24
Mersul trenurilor tocmai l-au schimbat in decembrie, va fi valabil pana in decembrie 2009. E drept, cate ceva probabil o sa se mai schimbe :P

mesteritza
19th January 2009, 10:28
Eu o sa incerc sa merg la Nationale in septembrie..in iunie am licenta asa ca sigur nu pot veni.

Mihaela P
19th January 2009, 11:18
Si eu tot la Nationale o sa merg.
Desi nu am lipsit de foarte multi ani de la Internationalele Romaniei cu siguranta nu voi merge anul acesta deoarece concursul este cu o saptamana inaintea Nationalelor de junioare, iar o deplasare la Ploiesti este destul de obositoare pentru un copil.
Asa ca ma inscriu si eu pentru Buzau, plus Milano, Bacau, Constanta, Focsani. Si eventual Campionatele Scolare...

miafangina
19th January 2009, 12:50
Wow,ce de planuri faceți pe-aici!Îmi place la nebunie,dar din păcate deocamdată nu pot să spun decît că și noi vrem,mai încolo vom stabili exact ce și cum.Cătălina,Mihai,Mona,înainte de-a lua bilete la tren ne vom înțelege între noi,doar drumul nostru și al Flaviei trece prin Cluj-Tîrgu-Mureș-Brașov.Cînd vom ajunge la destinație GPS-ul ne va spune:"acum opriți motorul și urcați pe bac":happy...asta-i poveste de Deva,dar nu m-am putut abține:)

Cata_RB
19th January 2009, 14:38
Vai de capul meu, chiar asa v-a spus GPS-ul?? Dar unde credea ca sunteti, la Galati sa treceti Dunarea? :happy

monalexa
19th January 2009, 15:36
Daaa!!! Abia astept sa merg!!! Sper sa-mi pot lua concediu 2 zile :groggy:, ca noi ca sa ajungem vineri acolo trebuie sa pornim de joi, si de asta e cam aiurea... ca o zi mai faceam cumva sa am liber dar doua.... :headbang:. Ar fii super sa mergem impreuna mai ales ca si drumul e lung... vedem noi pana atunci dar trebuie neaparat sa mergem ;)

miafangina
19th January 2009, 15:45
Vai de capul meu, chiar asa v-a spus GPS-ul?? Dar unde credea ca sunteti, la Galati sa treceti Dunarea? :happy

Nu ni s-a întîmplat nouă,era o replică din ciclul "povești de seara despre orice subiect" la pensiunea din Deva,dar a fost reala și departe de orice fluviu,de-aceea ne-am amuzat atît și am și ținut-o minte.:)

Mona:mai vedem la ce oră începe vineri,s-ar putea să fie de-ajuns să pornim vineri foarte devreme,iar tu mai dormi pîna ajungem noi la Tîrgu-Mureș Mai e mult pînă în septembrie dar ce frumos e să-ți faci planuri!

miafangina
19th January 2009, 17:10
Am găsit în Cotidianul un articol despre Oana Petroschi si nu e de scandal:

http://www.cotidianul.ro/oana_petrovschi_la_un_pas_de_moarte_de_revelion-70357.html

Cata_RB
19th January 2009, 17:33
Doamne, ce cosmar... Si ce coincidenta groaznica, sa te culci cu frica sa nu arda cabana in somn. Foarte greu trebuie sa ii fie acum, daca spune ca in casa incalzirea e pe baza de sobe.

ioanavol
19th January 2009, 17:39
Groaznic, de foc mi-e si mie frica cel mai mult. Iar in ultima vreme aud mereu de cazuri de intoxicatii (mortale) cu monoxid de carbon...:(

crisloregym
19th January 2009, 22:48
Ma bucur ca faceti planuri...inseamna ca dorinta este mare. Insa eu zic sa mai asteptam, mai este mult timp pana atunci, din pacate:(

Chiar ca e groaznic cazul Oanei Petrovschi:O. Bine ca s-a trezit si, astfel, i-a putut salva si pe ceilalti.

niagara64
22nd January 2009, 19:35
Un articol in ziar despre concursul organizat de Nadia .
http://www.cotidianul.ro/nadia_da_note_celor_mai_bune_gimnaste_din_lume-70970.html

Tess_AN
22nd January 2009, 20:17
Un articol in ziar despre concursul organizat de Nadia .
http://www.cotidianul.ro/nadia_da_note_celor_mai_bune_gimnaste_din_lume-70970.html
Multumesc. Nu stiam ca a avut editii si in anii trecuti, credeam ca e o noutate. Ma mira totusi ca americanii au schimbat ?!? data la sCAm si se suprapune daca acest concurs al Nadiei e "traditie".

Interesant si imi place initiativa de a avea concursuri si pentru piticot(e)... De la 6 ani!!!

niagara64
22nd January 2009, 20:30
Multumesc. Nu stiam ca a avut editii si in anii trecuti, credeam ca e o noutate. Ma mira totusi ca americanii au schimbat ?!? data la sCAm si se suprapune daca acest concurs al Nadiei e "traditie".

Interesant si imi place initiativa de a avea concursuri si pentru piticot(e)... De la 6 ani!!!

Te surprind concursurile de la 6 ani (la varsta asta a concurat fii-mea prima oara Tess, in sala la Triumf unde acum cred ca nici nu se mai face gimnastica artistica )?
Uite aici lista de concursuri pentru primavara asta pe Ontario care e doar o provincie a Canadei .
http://www.ogf.com/competitions/index.php?event_category_id=27

Tess_AN
22nd January 2009, 20:37
Te surprind concursurile de la 6 ani
Am zis ca ma surprinde ca federatia americana a suprapus AmCup cu concursul Nadiei daca a avut si editii anterioare. Si ca e interesant si imi place initiativa ca are si copii la concurs. Stiu ca se organizeaza concursuri pentru copii - Romania de azi fiind o exceptie care mie nu imi place fara concursuri la copii - de fapt, la noi nici la seniori nu mai organizeaza prea multe concursuri.

E noutate pentru mine ce imi scrii de fiica ta... deci acu vreo 15-20 de ani se faceau (nu stiam) si in Romania concursuri si pentru copii... si culmea pe vremea aia si seniorii aveau rezultate mai bune. Nu pot crede ca e doar o simpla coincidenta.

niagara64
22nd January 2009, 20:45
Am zis ca ma surprinde ca federatia americana a suprapus AmCup cu concursul Nadiei daca a avut si editii anterioare. Si ca e interesant si imi place initiativa ca are si copii la concurs. Stiu ca se organizeaza concursuri pentru copii - Romania de azi fiind o exceptie care mie nu imi place fara concursuri la copii - de fapt, la noi nici la seniori nu mai organizeaza prea multe concursuri.

E noutate pentru mine ce imi scrii de fiica ta... deci acu vreo 15-20 de ani se faceau (nu stiam) si in Romania concursuri si pentru copii... si culmea pe vremea aia si seniorii aveau rezultate mai bune. Nu pot crede ca e doar o simpla coincidenta.

Cupa Nadiei nu este decat un "invitational" nu are valoare inca(e prima oara cand e internationala) deci nimeni nu tine seama de asta pe cand Cupa Americii e o traditie (parca a castigat-o si Nadia prin 75?! daca nu cumva aatunci s-a intalnit prima oara cu Bart :ok:).
In fine ,se faceau multe pe vremuri prin Romania .Tin minte ca deabia invatase flick pe barna mare si l-a facut fara greseala cazand in schimb la un tic-tac .

miafangina
22nd January 2009, 23:47
Un articol in ziar despre concursul organizat de Nadia .
http://www.cotidianul.ro/nadia_da_note_celor_mai_bune_gimnaste_din_lume-70970.html

Mi-a plăcut articolul(foarte drăguță partea despre puștiul Nadiei).

mesteritza
23rd January 2009, 17:00
se pare ca la cupa americii va merge Amelia Racea http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/amelia-racea-merge-la-cupa-americii-3790024