PDA

View Full Version : Diverse 2009



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13

simonad
7th November 2009, 18:52
Alin Jivan a castigat detasat ieri concursul de individual compus al seniorilor la Cupa Africii de Sud si a avut prima nota la toate aparatele, mai putin cal - unde a avut a doua nota.

Bravo Alin! Sper ca ti-ai revenit complet dupa accidentarea din primvara! Asteptam sa te vedem cat mai des la competitii!!!!

LuisaGym
7th November 2009, 19:17
Am propus sa-i ajut eu dar au zis ca nu au timp pt actualizari :(

:happy:happy Nici pe gratis nu vor site omenesc. E clar ca sunt foarte interesati de promovarea gimnasticii.

Cata_RB
7th November 2009, 19:26
Am propus sa-i ajut eu dar au zis ca nu au timp pt actualizari :(

Asta chiar m-a lasat masca!! :mask As avea multe de spus despre ei...dar ma abtin :P

mikeyy
7th November 2009, 19:49
Multumim Cata de info si poze!
Ma bucur pt Alin si pt Stefan!!! :ok:

crisloregym
7th November 2009, 21:09
Felicitari alor nostri!!!!!

Ce frumos e articolasul pus de tine, Cata:)

Ada24
8th November 2009, 00:23
Am propus sa-i ajut eu dar au zis ca nu au timp pt actualizari

wow :mda:...
(probabil sunt ocupati cu organizarea de concursuri internationale in romania, o cupa mondiala, poate chiar europene si mondiale...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:)

Iordan Iovchev are timp si de antrenament si de condus federatia bulgara si vad ca a fost ales si in comisia UE-sa ii invete si pe ai nostri sa isi administreze timpul eficient. :P

Felicitari baietilor pt rezultatele din Africa de Sud si bafta maine in finalele pe aparate.

anna.09
8th November 2009, 18:27
Am gasit din nou filmuletul in care se explica cate ceva despre un "cuib" corect. Nici ultima pozitie aratata de arbitra nu este corecta pt ca gimnasta nu are si spatele arcuit
dar exemplul isi propune sa puna accent pe unghiul corect al soldului.
http://www.gymnastike.org/videos/speaker/4095-carole-bunge/187360-the-perfect-sheep-jump-what-the-judge-wants-to-see

gym08
8th November 2009, 23:11
Am gasit din nou filmuletul in care se explica cate ceva despre un "cuib" corect. Nici ultima pozitie aratata de arbitra nu este corecta pt ca gimnasta nu are si spatele arcuit
dar exemplul isi propune sa puna accent pe unghiul corect al soldului.
http://www.gymnastike.org/videos/speaker/4095-carole-bunge/187360-the-perfect-sheep-jump-what-the-judge-wants-to-see

Mie mi se pare destul de corecta explicatia, iar cea mica are spatele arcuit dar doar atat cat poate si tind sa cred ca arbitra a vrut sa clarifice problema unghiului care o formeaza bazinul cu piciorul, care da voie arbitrelor sa nu acorde elementul. Iar daca acest unghi nu exista forma cuibului este frumoasa si corecta. In termeni de interior reusesti sa "furi" elementul.

crisloregym
8th November 2009, 23:30
Multumim, Oana si gym08:)

Am gasit un interviu cu Nadia la BBC pe timpul mondialelor...http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&task=view&id=1075&Itemid=419 (multumita lui Triple twist de pe Gymworld)...o lauda iarasi pe Ana...practic, vorbeste mai mult despre Ana decat despre americance:D

anna.09
8th November 2009, 23:30
Mie mi se pare destul de corecta explicatia, iar cea mica are spatele arcuit dar doar atat cat poate si tind sa cred ca arbitra a vrut sa clarifice problema unghiului care o formeaza bazinul cu piciorul, care da voie arbitrelor sa nu acorde elementul. Iar daca acest unghi nu exista forma cuibului este frumoasa si corecta. In termeni de interior reusesti sa "furi" elementul.

Asa m-am gandit si eu ca "a vrut sa clarifice problema unghiului care o formeaza bazinul cu piciorul".
:) Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui mai departe:"Iar daca acest unghi nu exista forma cuibului este frumoasa si corecta. In termeni de interior reusesti sa "furi" elementul"
Dupa ce am vazut ecest filmulet (mai demult) am tot incercat sa studiez "cuiburi" si intr-adevar unele fete mi se pare ca nu duc picioarele foarte in spate iar altele nu arcuiesc trunchiul prea mult...dar nu vad intotdeauna unde e problema..
De exemplu ce nu este ok la cuibul Anei P? Sau ce nu a fost in regula in calificari cand nu a primit elementul? Sa fie aceeasi problema, unghiul sold-picioare...ca nu cred ca se pune la ea problema de arcuirea spatelui..?

Tess_AN
9th November 2009, 03:07
La link-ul http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&task=view&id=1075&Itemid=419 pus de Cris e si un interviu cu Nastia Liukin... Mi se pare (hotarit) ca nu se va mai intoarce in gimnastica competitionala de nivel inalt... Mai voteaza cineva cu mine pentru asta? (bazat pe ce spune, cum o spune, cum arata, ce preocupari pare sa aiba... pentru mine totul tradeaza ca gimnastica competitionala pentru ea e data la spate).

Edit: La acelasi link imi plac interviurile Arielei, a lui Beth si a Kaylei.

LuisaGym
9th November 2009, 08:54
Pascu interviu in Adevarul http://www.adevarul.ro/articole/nicusor-pascu-un-pas-inapoi-pentru-cariera-un-pas-inainte-pentru-familie.html

crisloregym
9th November 2009, 21:04
La link-ul http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&task=view&id=1075&Itemid=419 pus de Cris e si un interviu cu Nastia Liukin... Mi se pare (hotarit) ca nu se va mai intoarce in gimnastica competitionala de nivel inalt... Mai voteaza cineva cu mine pentru asta? (bazat pe ce spune, cum o spune, cum arata, ce preocupari pare sa aiba... pentru mine totul tradeaza ca gimnastica competitionala pentru ea e data la spate).

Edit: La acelasi link imi plac interviurile Arielei, a lui Beth si a Kaylei.

Din pacate pentru unii, din fericire pentru mine (:evil:), am aceeasi parere, Tess...

Am ascultat si eu interviurile Ariellei si al lui Beth simi-au placut mult:D Ariella este atat de optimista si zambitoare...are si de ce;)

Cata_RB
9th November 2009, 21:55
Si eu cred cam la fel... In primul rand, am observat ca imediat dupa ce s-a retras din selectia pentru CM s-a ingrasat binisor, se vedea foarte bine la fata. Ea are avantajul de a fi subtirica [rusoaica, deh :)], dar ma gandesc ca poate n-o mai ajuta organismul.
Si nici Shawn nu cred ca revine...codul asta nou cu accent pe artistica i-ar pune probleme mari. Si despre ea am citit pe undeva ca a spus ca nu simte ca are treburi neterminate, nerezolvate [unfinished business]. Pana la urma, ambele au o imagine, un blazon de aparat.

Altceva: stie cineva ce s-a intamplat la Cupa Africii de Sud in finalele pe aparate? N-am mai gasit actualizari dupa AA :( Mesteritza? Tu ne-ai anuntat si de participare :P

mikeyy
9th November 2009, 22:58
Ioana sau Luiza...puteti sa ne traduceti urmatoarea propozitie?:

Ook Ana Porgras en Ariella Kaeslin komen naar het Univé Gym Gala 2009!

Va fi si Ana Porgras la Gala de Craciun din Olanda? :)
Am inteles bine?

Daca da...e EXTRAORDINAR ca au invitat-o si pe ea. Nu imi vine sa cred :)

LuisaGym
9th November 2009, 22:59
Alegeri comisia tehnica: UEG Apolozan, Deleanu si Grigoras in comisia tehnica.

http://www.gandul.info/sport-miscare/trei-romani-in-comisiile-uniunii-europene-de-gimnastica-5093660

@ Mihai: Da ai ghicit. Asta spune, ca vin si Porgras si Ariella. Si daca vine Ana imi cumpar si eu bilet!!! Merci!

mikeyy
9th November 2009, 23:03
Mersi....eu am inteles datorita verbului..ca e asemanator cu cel din germana..dar nu eram sigur ca asta spune. :)
Ce ma bucur pt Ana...mai ales daca va fi pe 18 decembrie..de ziua ei..si a lui Marian...amandoi acolo, la una dintre cele mai cunoscute Gale de gimnastica...wow:)

O sa ma interesez daca e adevarat si va zic.

LuisaGym
9th November 2009, 23:09
Pe site-ul federatiei din Olanda au anuntat deja ca vine Ana Porgras. E stire de azi. Imi place cum o prezinta: "Din Romania vine top-talentul absolut Ana Porgras. "

http://www.kngu.nl/kngu/kngu_algemeen/newsarticle/24052/dames_toppers_tijdens_unive_gym_gala_2009_.html

mikeyy
9th November 2009, 23:13
Ce frumos!
Este clar...Ana a cucerit pe toata lumea cu stilul ei!

Tess_AN
10th November 2009, 00:25
Foarte frumoasa prezentarea... olandezilor. Ma bucur pentru Ana si ma bucur pentru noi ca vom avea poze, fimulete si povestioare de acolo!

(Ioana - asta e special pentru tine, nu te-a lasat federatia sa vezi Nationalele, dar iti trimite top-talentele - Ana si Marian - tocmai la tine acasa!)

Cata_RB
10th November 2009, 00:38
Stati ca m-ati pierdut :P...deci merge Ana, asta sigur. Dar la Marian si la faptul ca gala e pe 18 cum ati ajuns, ca nu gasesc?

mikeyy
10th November 2009, 00:41
Pai zicea Luiza parca..sau Ioana...ca aceasta Gala e programata in 2 locuri: Rotterdam si Eindhoven...si ca cea din Rotterdam e pe 18.
Sper sa nu gresesc...asa tin minte.

Tess_AN
10th November 2009, 00:42
Cata, post #2740 doua pagini in urma aici la diverse... sau... plopul la off topic. :drak:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2826878&highlight=dragulescu+decembrie#post2826878

Cata_RB
10th November 2009, 00:53
Mersi :D Plopul il gaseam mai greu, mai simplu aici :D
Acuma mi-am adus aminte ca le-am citit, probabil m-am luat cu "site-ul" federatiei atunci si am uitat :P

anna.09
10th November 2009, 09:43
Cat de frumos ...si ce bine de cei care vor fi acolo!

mesteritza
10th November 2009, 10:52
Altceva: stie cineva ce s-a intamplat la Cupa Africii de Sud in finalele pe aparate? N-am mai gasit actualizari dupa AA :( Mesteritza? Tu ne-ai anuntat si de participare :P

Nu am aflat nimic si voi fi plecata si nu voi mai avea acces la net o perioada.

ioanavol
10th November 2009, 11:23
Pe site-ul federatiei din Olanda au anuntat deja ca vine Ana Porgras. E stire de azi. Imi place cum o prezinta: "Din Romania vine top-talentul absolut Ana Porgras. "

http://www.kngu.nl/kngu/kngu_algemeen/newsarticle/24052/dames_toppers_tijdens_unive_gym_gala_2009_.html

URAAAAA!!!!:yeah:
/OLE/

cat ma bucuuur:)

""Daca nu vine Mahomed la munte, vine muntele"...cam asa si cu Ana si cu mine:P

simonad
10th November 2009, 11:58
URAAAAA!!!!:yeah:
/OLE/

cat ma bucuuur:)

""Daca nu vine Mahomed la munte, vine muntele"...cam asa si cu Ana si cu mine:P

Sa speram ca va merge!!! Din cate am aflat neoficial, Ana s-ar fii lovit si nu se stie inca daca va ma putea merge sambata asta la Stuttgart :(
Sper sa nu fie fortata ca si Diana care a fost dusa la 4 concursuri in 2 saptamini, din care 1 mondial, chiar daca nu era in pline forte.....
Noi speram sa-si revina cat mai repede si sa ne incante cu evolutiile ei :)

anna.09
10th November 2009, 12:01
Cuuuuum? S-a accidentat Ana?

LuisaGym
10th November 2009, 12:16
Ma doare sufletul dar cumva nu ma mira. Oare ce-a patit?

simonad
10th November 2009, 14:27
Ma doare sufletul dar cumva nu ma mira. Oare ce-a patit?

N-am inteles nici eu prea bine, ceva lovitura la coaste in timpul antrenamentului acu mai bine de o saptamana....A facut ceva radiografii si asteapta rezultatele.
Repet, nu este nimic oficial. Sper sa nu fie nimic grav si sa o ajute Dumnezeu sa-si revina repede! Si daca nu participa la Stuttgart si Eindhoven, nu-i nimic, eu vreau sa o vad anul viitor la Birmingham si la Rotterdam, in pline forte!

ioanavol
10th November 2009, 14:37
:( Ce n...

M-am saturat de "ghinionul" asta continuu pe care-l au gimnastele noastre!

Ma abtin mai departe, ca sa nu zic cuvinte urate.

Auré_Gym
10th November 2009, 14:58
Ce pacate pentru Ana Porgras ! Sper ca ea va poate participa la cupa mondiale de la Stuttgart... Dar cel mai important e sanatate astfel...

LuisaGym
10th November 2009, 15:10
Eu sper mult sa nu fie nimic grav. Multa sanatate!

mikeyy
10th November 2009, 20:39
M-am interesat si eu de Ana.
Stati linistiti ca nu e nimic grav..se simte bine.
A avut loc un incident intr-adevar saptamana trecuta..dar nu ceva major.
Va merge la Stuttgart...e ok!

LuisaGym
10th November 2009, 20:42
Merci de vesti! Ce bine!!!!!!! Ma bucur ca nu e grav. Asta e, fetele se mai lovesc. De celelalte fete mai stie cineva ceva? Ana T, Gabi sunt bine?

Cata_RB
10th November 2009, 20:44
Super, mersi! :)

mikeyy
10th November 2009, 20:51
Fetele sunt la Izvorani acum..deci sa fim pe faza cu stiriele de la TVR si articole..sigur vor fi. Astfel sper ca vom afla ce fac toate fetele.

ioanavol
10th November 2009, 20:58
M-am interesat si eu de Ana.
Stati linistiti ca nu e nimic grav..se simte bine.
A avut loc un incident intr-adevar saptamana trecuta..dar nu ceva major.
Va merge la Stuttgart...e ok!

uf, ce bine....

crisloregym
10th November 2009, 22:03
Ce m-ati speriat!!!!! Doamne fereste!!!! Ana TREBUIE sa fie bine!!! Ca daca cumva se accidenteaza, eu nu ma mai uit la gimnastica...si mi-ar fi tare greu, ca de voi nu m-as putea desparti, cu tot sezonul de misiuni care au inceput!

myrab3la_19
10th November 2009, 22:37
Ce m-ati speriat!!!!! Doamne fereste!!!! Ana TREBUIE sa fie bine!!! Ca daca cumva se accidenteaza, eu nu ma mai uit la gimnastica...si mi-ar fi tare greu, ca de voi nu m-as putea desparti, cu tot sezonul de misiuni care au inceput!

Esti simpatica :) ...asa simteam si eu ca nu mai are rost gimnastica pe lumea asta pentru mine daca si Ana se accidenteaza .Stiam eu ca Mikeyy se va interesa inainte sa zica ceva despre subiectul asta ;)

Adeline
10th November 2009, 23:02
vreo sansa sa vedem si noi vreo cupa la TV cu atatea posturi de sport inutile? sau e utopie curata:sleep:

Tess_AN
11th November 2009, 05:07
Acum ca stim ca Ana P. e bine... aduce cineva vesti despre Ana T. si/sau Gabi?

A trecut o luna de la CM - trebuia sa se faca ceva in legatura cu starea lor de sanatate. Daca nu s-a facut nimic pina acum... si acusi ne trezim cu Craciunul si Anul Nou la usa si asta ar insemna iar aminare si nu vreau.

cineva_cineva
11th November 2009, 12:14
Eu cred ca vom avea vesti si despre ele cat de curand! Sper ca cei de la Prosport sa ne informeze un pic!

simonad
11th November 2009, 13:10
Ce bine ca Ana nu este accidentata si ca poate participa la competitii!!!!
In articolul de azi din prosport mentioneaza 3 concursuri, unul este stuttgart, unul in olanda, care este celalalt? Poate fii Grand Prix la Brindisi in Italia, 12 decembrie????
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/puntea-suspinelor-5096590
Of, ca FRG-ul nu mai are site si nimeni nu zice nimic :(

mikeyy
11th November 2009, 23:27
Buna!
Vin cu o rugaminte.
Am aflat faptul ca Gabita se afla intr-un moment mai dificil al carierei.
Datorita acestui fapt, m-am hotarat sa facem si noi ceva si sa o sustinem. Varianta cea mai buna..ar fi sa-i trimitem niste mesaje de incurajare, sa simta ca suntem alaturi de ea.
Cine stie...poate mesajele nostre vor ajuta!

Cine vrea, sa-mi trimita PM sau mail.
O sa astept pana duminica seara (15 noiembrie).

Multumesc

LuisaGym
12th November 2009, 10:34
Articol despre Ana T. http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/dubla-lovitura-pentru-tamirjan-5099852

Ce sunt ciupiturile de menisc? Eu nu stiu cum de mai rezista fata asta: 2006 accidentare la cot, 2007 picior rupt, 2008 probleme la sold, 2009 chist la genunchi si ciupitura de menisc.

shagya
12th November 2009, 17:23
ooh i feel very sad for Ana :-( I hope she will be healty and can fight for her dream. Good luck Ana !!!

myrab3la_19
13th November 2009, 09:22
Mi-a zis sora mea ca aseara la stirile din sport,cred ca pe Tvr a fost un reportaj cu Sandra Izbasa.L-a vazut cineva? Sa fim pe faza ,poate incarca tvr-ul stirea si pe saitul lor.

Gimnastique
13th November 2009, 16:13
Mi-a zis sora mea ca aseara la stirile din sport,cred ca pe Tvr a fost un reportaj cu Sandra Izbasa.L-a vazut cineva? Sa fim pe faza ,poate incarca tvr-ul stirea si pe saitul lor.

Am vazut si eu interviul cu Sandra ieri dar din pacate am prins doar ultimele minute ; oricum am vazut-o pe Sandra zicand ca se simte mai bine si merge mai bine si i-a urat Anei Porgras numai medalii de aur, " Nu doar argint sau bronz, ca daca n-ai aur parca n-ai avea nicio medalie ".

Sper sa fie pe site-ul TVR.

Cata_RB
14th November 2009, 04:18
Intl Gymnast photo of the day (poza zilei): http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1263:ig-photo-of-the-day-november-13-2009&catid=80:photo-of-the-day&Itemid=187 :)

Tocmai am vazut ca cea de-a patra si ultima etapa din Trofeul Campionilor va fi duminica, pe 15, chiar in Stuttgart. Flavius a fost pana acum la 2 etape...ma intreb daca el si/sau alti baieti vor participa. Ca tot sunt acolo :P

miafangina
14th November 2009, 10:49
Tocmai am vazut ca cea de-a patra si ultima etapa din Trofeul Campionilor va fi duminica, pe 15, chiar in Stuttgart. Flavius a fost pana acum la 2 etape...ma intreb daca el si/sau alti baieti vor participa. Ca tot sunt acolo :P

Mira-m-as sa poata,am inteles ca duminica va fi o gala a campionilor la concursul de cupa mondiala,dar cine stie,vorba ta,daca tot sunt acolo.Normal,eu i-as vrea si campioni la DTB si sa participe si la acest concurs:P

maria_alexandra
15th November 2009, 01:02
Pentru Cata.. am aflat ca Alin e preferatul tau :)
cum nu am gasit un subiect separat pentru Cupa Africii, le-am pus aici.. sper ca nu incurca

miafangina
15th November 2009, 01:16
Numai pentru Cata?:(
Si mie-mi place tare mult Alin,chiar daca nu e nr.1 pe lista preferatilor:).
Frumoase poze,multumesc,m-a bucurat mult acest succes.

Ieri si azi am vazut pe digi-sport si digi-plus campionatele mondiale de trampoline.
A fost foarte frumos si interesant,sigur vor da reluari saptamina viitoare,cine prinde sa se uite,merita!

Cata_RB
15th November 2009, 04:48
Vaaai, Alex, chiar mi-ai facut o mare bucurie, multumesc!! :kiss:
Stai linistita, nu a fost thread pentru Cupa Africii de Sud, si eu tot aici am postat cand au aparut rezultate. Acuma...daca am vazut ca le-ai gasit, pot sa intreb si unde? :P Erau si ceva rezultate pe langa? Site-ul federatiei lor a pus in prima zi clasamentele la individual compus si vreo 3 poze si au anuntat ca urmeaza finalele pe aparate...unde...pauza, se face o saptamana de cand verific putinele surse pe care le stiu si nu gasesc nimic :(

simonad
15th November 2009, 13:59
Cum putem stii ce face Flavius azi la Champions Trophy? Tot pe tickerul german?
Hai Flavius!!!!!!

simonad
15th November 2009, 14:10
Azi continua Flavius - mult succes!!!!
Incepe concursul la ora 13.30 (GMT+1):
http://champions-trophy2009ffm.livet...ker.php#latest

mikeyy
16th November 2009, 00:12
Buna!
Vin cu o rugaminte.
Am aflat faptul ca Gabita se afla intr-un moment mai dificil al carierei.
Datorita acestui fapt, m-am hotarat sa facem si noi ceva si sa o sustinem. Varianta cea mai buna..ar fi sa-i trimitem niste mesaje de incurajare, sa simta ca suntem alaturi de ea.
Cine stie...poate mesajele nostre vor ajuta!

Cine vrea, sa-mi trimita PM sau mail.
O sa astept pana duminica seara (15 noiembrie).

Multumesc

Voi mai prelungi cu 2 zile.
Am aranjat tot si marti seara sau miercuri dimineata voi trimite mesajele.
Cine mai vrea sa-i trimita un gand Gabitei, poate sa ma contacteze.

Stiu ca avem si ft multi vizitatori neinregistrati pe forum. Daca vor..pot sa-mi trimita mesajele lor pe fangymnastics@gmail.com (ca fiind neinregistrati nu pot sa-mi trimita PM si nici nu au mailul meu personal)

Cata_RB
16th November 2009, 03:24
Un nou montaj excelent MostepanovaFan - sariturile artistice la sol: http://www.youtube.com/watch?v=JRa57M5VFic
Si daca tot suntem la capitolul asta, il pun, pentru comparatie, si pe cel de la barna, desi e mai vechi si cred ca a mai fost postat: http://www.youtube.com/watch?v=FGg_8zjOs9o

Eu am mari probleme cu elementele astea...sper sa invat sa diferentiez macar cateva cu filmulete astea :D

simonad
16th November 2009, 15:46
Stiu ca avem si ft multi vizitatori neinregistrati pe forum. Daca vor..pot sa-mi trimita mesajele lor pe **** (ca fiind neinregistrati nu pot sa-mi trimita PM si nici nu au mailul meu personal)

Te sfatuiesc sa nu mai pui adresa de mail explicita pe forum, , altfel te umpli de spam :) Ai putea scrie ceva de genul: fangymnastics@@@@gmail....com , cu o nota eventual cum s-ar obtine adressa corecta.

Asteptam atunci mesajele de la tine!

anna.09
18th November 2009, 09:32
In sfarsit ...cred ca cel mai asteptat ghid Mostepanovafan:
http://www.youtube.com/watch?v=EHoPeUSOKso&feature=sub

Ada24
18th November 2009, 09:36
Mostepanovafan a inceput sa faca montaje despre piruetele pe paralele.Primul "giant swings":

http://www.youtube.com/watch?v=EHoPeUSOKso

simonad
18th November 2009, 14:36
Aveti idee cine face in gimnastica actuala un standing double full? L-a facut sau il face careva de la noi? Dar un standing triple full?

Ada24
18th November 2009, 14:48
E posibil?!
Am vazut odata pe youtube un standing double full facut de cineva, dar nu gimnast, am uitat ce sport facea, il facea grupat. (era intr-un montaj)
Triplu cred ca e imposibil... sau , ma rog, momentan :D
(sper sa nu confund elementele... e foarte posibil :P)

(PS Am vazut ca am pus link catre acelasi montaj ca oana imediat dupa,scuze, nu mai pot sa il sterg acum)

simonad
18th November 2009, 15:20
NU ma pricep la nivele de dificultate, cod de punctaj, elemente si asa mai departe, dar constat ca gimnastica ultimilor 2 ani lasa de dorit...Acum nu se mai fac exercitii care noua, publicul profan, ne dau fiori, atat pentru gratie cat pentru acrobatica...Pe youtube se gasesc o droaie de filme cu elemente foarte "artistice", de ex.:
http://www.youtube.com/watch?v=idF6cY8hOEQ&feature=related
Domnii de la noi de la lot nu au internet? Sunt anumite elemente care poate nu aduc multe punte dar infrumuseteaza, si loc ar fi pt ele, acum exercitiile par fade, aseptice...
Repet, nu am cunostinte de gimnastica dar este pacat ca gimnastica nu mai este artistica...Ar trebuie sa placa si publicului altfel s-ar face cu salile inchise...

LuisaGym
18th November 2009, 15:29
Cred ca gimnastica din anii trecuti a fost mai putin artistica din cauza codului nu neaparat din cauza antrenorilor. Un exemplu foarte bun este Johnson care a fost campioana modiala in 2007 (zic eu la anti-gimnastica). Insa mi se pare ca in codul 2008-2012 se acorda mai multa importanta elementelor artistice iar exercitiilor vor arata diferit. Cred ca deja se vede. Insa nici eu nu ma pricep. Poate Oana, Mihai ori cine se pricepe mai bine la cod ne pot lamuri mai bine.

Ada24
18th November 2009, 15:35
Simona ai gasit clip cu gimnaste/gimnasti cu standing double full?Ca acum sunt curioasa :D.

Da, la noi antrenorii sunt sa zicem conservatori :P.
La sol cel putin m-am saturat de tsukahara si am vazut ca si in viitor tot asta va predomina ( la junioare tot asta predomina).
Face cineva dublu apel sau dublu inainte (stiu ca ana parca facea)?
Chiar ma gandeam zilele trecute la paralele face/ a facut cineva gigantica in L-grip de la noi? (Eu nu prea pricem prizele astea)
Oricum in gimnastica mondiala originalitatea nu e prioritate in prezent in general din cate am observat eu.

EDIT- Nu stiu de ce m-am referit la originalitate in loc de artistica :P, dar lipsa artisticii in gimnastica mondiala e si mai evidenta.Cred ca si faptul ca trebuie sa faci multe elemente de dificultate face sa nu mai ai timp/putere de chestii "extra".
Chiar daca noul cod pune accent pe artistica , eu tot nu vad prea multa artistica in exercitii (nu ma refer la elemente de artistica, ci la artistica in sine)-sloan si bross nu sunt prea artistice dupa mine si sunt campioana si vice campioana mondiala.

anna.09
18th November 2009, 16:11
Gigantica in L-grip s-a mai facut..se si face (Tamarjan parca are)..dar nu se fac toate minunile aceelea ale chinezoiacelor: Healy,Ono, Ling, toate piruetele acelea pe o mana...care inteleg ca necesita o flexibilitate mare a articulatiei umarului..care se poate obtine doar lucrand la o varsta frageda..mai tarziu e prea tarziu...(asta din ce am mai citit si auzit)

Pentru elementele acrobatice spre inainte cred ca fetele noastre nu au forta necesara cand sunt mici..si apoi devine iarasi greu de deprins. Pentru salturile inapoi nu e nevoie de asa multa forta...cred ca de aceea nu vedem atatea apeluri si salturi inainte (parerea mea). Mi se pare paradoxal ca tocmai Ana care e asa firava a incercat dublu inainte..si poate va mai incerca :)
(Este posibil ca nici antrenorii sa nu incerce sa le invete aceste elemente...poate pentru ca sunt mai stapani pe tehnica pt cele spre inapoi).

In general gimnastica ultimilor ani este dificila pentru ca este f calculata, f incarcata nu pentru ca s-ar face cine stie ce elemente..din punct de vedere al dificultatii elementelor cred ca anii 80-90 au fost cei mai bogati...si la acest capitol. :)

In ce priveste artistica, eu cred ca se poate...chiar daca ai super elemente tot poti avea si artistica nu trebuie sa fie obositoare...dar probabil nu se pune suficient accentul..in momentul in care vor incepe sa depuncteze si pentru asta (practic nu doar teoretic) se va pune un mai mare accent....dar iarasi vor fi discutii...ca in evaluarea artisticii intervine subiectivismul...

Cata_RB
18th November 2009, 20:15
Aveti idee cine face in gimnastica actuala un standing double full? L-a facut sau il face careva de la noi? Dar un standing triple full?

Nu inteleg la ce element te referi...Tsukahara?

miafangina
18th November 2009, 23:46
Vai,ce frumos vorbiti,fetelor,recunosc ca ma intimidati,eu inteleg foarte putin din ce spuneti voi,dar imi place sa ma uit la montaje,chiar daca nu despic firul in patru.Sunteti extraordinare,aveti tot respectul meu.Continuati.

mikeyy
19th November 2009, 00:36
Chiar..ce e standing full, ca nu am mai auzit.
Cumva surub facut de pe loc?

Shawn nu a fost anti-gimnastica...a fost anti-partea artistica. La acrobatica dupa parerea mea e una dintre cele mai bune din ultimii (multi ani). Doar daca ne gandim la coborarea ei de la paralele (dublu intins cu 720), tsukahara la barna, tsukahara dubla la sol. E un fenomen! A avut avantajul unui antrenor care a stiut cum sa speculeze codul de punctaj si cum sa-i puna in evidenta punctele forte.

Oricat imi place mie Shawn..recunosc ca la partea artistica e cam pe langa, dar nu si la acrobatica.

anna.09
19th November 2009, 09:36
Chiar..ce e standing full, ca nu am mai auzit.
Cumva surub facut de pe loc?


Da, este ceea ce facea Shawn la barna, surubul de pe loc.;)

cineva_cineva
19th November 2009, 13:28
Interviul de care spuneati voi, de joia trecua cu Sandra: http://www.youtube.com/watch?v=rX0MP-NMCH8

Cata_RB
19th November 2009, 13:38
Da, este ceea ce facea Shawn la barna, surubul de pe loc.;)

Eu tot nu inteleg :D Saltul grupat cu 360? Parca e cam sumara descrierea ca standing full...

simonad
19th November 2009, 14:37
Chiar..ce e standing full, ca nu am mai auzit.
Cumva surub facut de pe loc?

Nu stiu cum ii zice in romana, dar dupa cum este executata pare un surub de pe loc, de obicei pe spate, cu 2 respectiv 3 rotiri. Ajunge sa cautati pe youtube "standing double triple full" si gasiti filmulete. Dar pare ca aproape toti nu sunt gimnasti....Dinaia va intrebam daca sunt gimnasti care executa la concursuri astfel de salturi.



Shawn nu a fost anti-gimnastica...a fost anti-partea artistica. La acrobatica dupa parerea mea e una dintre cele mai bune din ultimii (multi ani). Doar daca ne gandim la coborarea ei de la paralele (dublu intins cu 720), tsukahara la barna, tsukahara dubla la sol. E un fenomen! A avut avantajul unui antrenor care a stiut cum sa speculeze codul de punctaj si cum sa-i puna in evidenta punctele forte.

Mie Shawn nu imi place, nici Bross. Sunt bune la acrobatica dar la partea artistica lasa de dorit...Gimnastele americane (mai putin Liukin, de origini ruse sau ucrainiene) imi amintesc de o patinatoare de culoare, Surya Bonaly, care in anii '90 nu reusea deloc sa ia o medalie de aur, in ciuda faptului ca era foarte acrobatica. Doar ca era vorba de patinaj artistic si ea nu avea deloc eleganta rusoicelor... Si aici vorbim de gimnastica artistica nu acrobatica :) Eu prefer gimnaste ca si Svetlana Boginskaya, Aurelia Dobre, Daniela Silivas, etc. Ultima este Ana Porgras, are ceva din eleganta balerinelor ruse...

Cata_RB
19th November 2009, 14:57
Nu stiu cum ii zice in romana, dar dupa cum este executata pare un surub de pe loc, de obicei pe spate, cu 2 respectiv 3 rotiri. Ajunge sa cautati pe youtube "standing double triple full" si gasiti filmulete. Dar pare ca aproape toti nu sunt gimnasti....Dinaia va intrebam daca sunt gimnasti care executa la concursuri astfel de salturi.


Dar te referi la un salt grupat, gen dublu grupat inapoi la sol, sau la unul intins si cu surub, gen 1080?
M-am uitat nitel pe youtube...dar ce am gasit acolo sunt elemente facute pe plasa elastica sau de pe trambulina in apa. Desi nu isi iau un elan considerabil, conteaza foarte mult ca suprafata in care imping cu picioarele e elastica si ii va arunca. Nu cred sa existe asa ceva in gimnastica artistica, mi se pare imposibil...oarecum aproape ar fi un dublu inainte grupat din alergare, fara ronda sau flic-uri de elan.

simonad
19th November 2009, 15:01
Simona ai gasit clip cu gimnaste/gimnasti cu standing double full?Ca acum sunt curioasa :D

Ada, pt standing double full (salt cu dublu surub de pe loc) uita-te la
http://www.youtube.com/watch?v=3cEx1PJ5h_8 (Shawn Johnson pe barna)
http://www.youtube.com/watch?v=4LJbk7Tv6DI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=a5ODkJDZjXc&feature=related
Aici o incercare de standing triplu full (salt cu triplu surub de pe loc):
http://www.youtube.com/watch?v=fWuj-Jr6Hko
Cred ca sunt salturi destul de periculoase, daca nu au inaltimea necesara se pot lovi destul de serios...De obicei stading double full le fac cheerleaders.
In gimnastica nu am vazut altele pe langa Shawn...Nu stiu daca baietii le fac la sol....

Cata_RB
19th November 2009, 15:09
Shawn nu face dublu surub! E salt grupat inapoi cu 360 de grade intoarcere.
Tot ca ea, de pe loc, mai faceau americancele...ele cam au o pasiune cu genul asta de salturi pe barna, sa impresioneze, il faceau ori ca Shawn, ori spre inainte - apel (cum face Bross, de exemplu). Insa necesita foarte multa forta...mai des intalnite sunt combinatiile flic + salt grupat inapoi cu 360 (Stela, Diana Chelaru, Larisa Iordache), unde gimnasta castiga elan si inaltime in element [lipsa de inaltime poate fi depunctata] si bonificatie 0.1 pentru ca leaga flicul de salt.

simonad
19th November 2009, 15:41
Shawn nu face dublu surub! E salt grupat inapoi cu 360 de grade intoarcere.
Tot ca ea, de pe loc, mai faceau americancele...ele cam au o pasiune cu genul asta de salturi pe barna, sa impresioneze, il faceau ori ca Shawn, ori spre inainte - apel (cum face Bross, de exemplu). Insa necesita foarte multa forta...mai des intalnite sunt combinatiile flic + salt grupat inapoi cu 360 (Stela, Diana Chelaru, Larisa Iordache), unde gimnasta castiga elan si inaltime in element [lipsa de inaltime poate fi depunctata] si bonificatie 0.1 pentru ca leaga flicul de salt.

Cum ziceam in alt post, nu am cunostinte de gimnastica dinaia am intrebat... Oricum la Shawn este o singura insurubare 360 (apare doar numele de standing full), mea culpa :)
Se cheama standing pentru ca se face de pe loc, deci in combinatie cu alte salturi nu ma este aceeasi chestie :)

simonad
19th November 2009, 15:59
Exemplu de o secventa de standing full (single - ca si al lui Shawn) la minutul 5.53 din :
http://www.youtube.com/watch?v=JqYPrAvGDUU&NR=1
Fetita este fantastica, dar se vede clar ca este doar acrobatica, de altfel face cheerleading, nu gimnastica artistica :)

Cata_RB
19th November 2009, 16:19
Cum ziceam in alt post, nu am cunostinte de gimnastica dinaia am intrebat... Oricum la Shawn este un surub simplu (apare doar numele de standing full), mea culpa :)
Se cheama standing pentru ca se face de pe loc, deci in combinatie cu alte salturi nu ma este aceeasi chestie :)

Sigur ca nu mai e acelasi lucru...am zis insa sa dau exemple :)
Am atras atentia asupra a ceea ce facea Shawn ca sa nu ramai cu impresia gresita, plus ca ala e unul din putinele elemente unde reusesc sa numar intoarcerile...la sarituri si sol nici cu incetinitorul nu pot numara :D

Mi-a mai venit o idee, de ce nu vedem elemente ca cele din filmulete de pe loc... Varianta de salt grupat cu 2 suruburi cred ca ar putea sa fi facuta de gimnasti sau gimnaste cu multa forta. Dar nu cred ca este rentabil, ca sa zic asa, pentru ca s-ar numara, cred, drept element acrobatic, iar fetele au voie sa faca la sol maxim 5 elemente acrobatice [elementele din diagonale, de obicei]. Iar riscul e foarte mare, nu doar de a rata, dar sa fie si neintors suficient sau nu destul de inalt. In codul fetelor nu este un astfel de element, deci nu cred ca a incercat cineva. La baieti e mai incurcat codul pentru ca elementele sunt descrise pe bucati, diversitatea e mai mare si nu reusesc sa inteleg :D

simonad
19th November 2009, 16:37
Sigur ca nu mai e acelasi lucru...am zis insa sa dau exemple :)
Am atras atentia asupra a ceea ce facea Shawn ca sa nu ramai cu impresia gresita, plus ca ala e unul din putinele elemente unde reusesc sa numar intoarcerile...la sarituri si sol nici cu incetinitorul nu pot numara :D


Merci pt subliniere! Eu sunt in plop si plopul in aer :( Iar cu numaratul intoarcerilor....ai vazut si tu :groggy:

cineva_cineva
19th November 2009, 16:59
Simona, esti cumva moldoveanca la origine? Offff, nu ma puteam abtine, dar noi, moldovencele eram cu plopii! :D

simonad
19th November 2009, 18:56
Nu, sunt banateanca (mix unguresc-ceh-sarbesc) dar catararea pe plopi plutind in aer este proba olimpica si la noi :)))))

anna.09
19th November 2009, 19:49
Sa ma bag si eu un pic in discutia voastra..se putea sa lipsesc?:D

Desi la americance vedem cel mai des acest standing full el a fost executat prima oara prin 86-87 de catre o gimnasta din URSS, Alevtyna Pryakyna ( a tot aparut prin poze la aceste mondiale, era prin sala)
http://www.youtube.com/watch?v=0M2c0RlAHHQ
iar urmatoarea a fost mult mai celebra, Tatiana Gutsu la inceputul anilor 90 (de aceea cred ca gimnastica acelor ani a fost nu numai mai spectaculoasa dar chiar si mai dificila).
http://www.youtube.com/watch?v=eadOAGJIQRg

Un standing double la sol nu vom vedea nici la fete nici la baieti pentru ca este doar element C (daca este intins)..nu conteaza ca e standing sau nu elementul are aceeasi valoare...ar fi interesant de vazut pe barna..dar nu cred ca vom vedea vreodata.

cineva_cineva
19th November 2009, 20:06
Nu, sunt banateanca (mix unguresc-ceh-sarbesc) dar catararea pe plopi plutind in aer este proba olimpica si la noi :)))))

Imi cer scuze ca v-am intrerupt pe voi din discutia asta asa serioasa, dar eu cum nu ma pricep deloc la chestii tehnice... am urmarit in tacere incercand sa inteleg si sa invat si eu cate ceva, dar... ca saiti explic,Simona... trebuie sa completez ca acum putin timp, pe tot forumul au fost mari discutii despre plopi... si... noi, moldovencele eram campioane la catarat si dormit chiar (iesencele) prin plopi! De asta am glumit, sper ca nu te-ai suparat. Imi plac discutiile voastra, dar deocamdata eu tac si ascult...

Cata_RB
19th November 2009, 20:16
Un standing double la sol nu vom vedea nici la fete nici la baieti pentru ca este doar element C (daca este intins)..nu conteaza ca e standing sau nu elementul are aceeasi valoare...ar fi interesant de vazut pe barna..dar nu cred ca vom vedea vreodata.

Foarte bine ca ai aparut si tu in discutie, chiar te asteptam :D

Multumesc mult pentru lamurire! Chiar am vrut sa scriu chestia aia, ca ar fi C saltul intins, deci grupat si mai putin. Dar ma gandeam ca o fi considerat ca jump, fiind de pe loc e mai greu.

simonad
19th November 2009, 22:21
Imi cer scuze ca v-am intrerupt pe voi din discutia asta asa serioasa, dar eu cum nu ma pricep deloc la chestii tehnice... am urmarit in tacere incercand sa inteleg si sa invat si eu cate ceva, dar... ca saiti explic,Simona... trebuie sa completez ca acum putin timp, pe tot forumul au fost mari discutii despre plopi... si... noi, moldovencele eram campioane la catarat si dormit chiar (iesencele) prin plopi! De asta am glumit, sper ca nu te-ai suparat. Imi plac discutiile voastra, dar deocamdata eu tac si ascult...

Pai dinaia am pomenit de plopi vazand ca sunt proba olimpica comuna si ca-i pomeniti des prin discutiile voastre :) Ma amuza enorm cum vorbiti intre voi :happy

simonad
19th November 2009, 22:50
Desi la americance vedem cel mai des acest standing full el a fost executat prima oara prin 86-87 de catre o gimnasta din URSS, Alevtyna Pryakyna ( a tot aparut prin poze la aceste mondiale, era prin sala)
http://www.youtube.com/watch?v=0M2c0RlAHHQ

Wowwwwwwwwwww! Spectaculos, a facut standing full de 2 ori, odata cu aterizare in picioare, o data cu aterizare cu barna intre picioare!!!! Acelasi surub dar legat cu alt salt CRED ca l-a facut si la intrarea pe barna si la iesire unde a cazut...Corect? Ca nu prea reusesc sa le deosebesc de altele cand sunt legate...
Si Tatiana Gutsu a facut acele 2 standing full.

anna.09
19th November 2009, 23:18
Acel standing full cu "barna intre picioare" :) este elementul Rulfova, dupa o gimnasta din Cehoslovacia care l-a facut prima oara prin 82. Astazi este f intalnit la gimnastele din China si uneori din Rusia (rusoaicele folosesc insa o tehnica diferita..aproape ca nu pare acelasi element). De la noi l-au facut doar Corina Ungureanu (in stil rusesc) si Alex Eremia (stil chinezesc), nu stiu sa mai fi incercat si altele. Varianta Pryakhinei este un pic diferita pentru ca isi ea elanul de pe un picior..ca la saltul Auerbach sau Gainer cum i se mai zice.
Daca m-ati provocat...:)..va mai zic cate ceva despre Pryakhina. Ea a fost un copil minune...ca junioara a promovat f multe elemente noi la toate aparatele: intrari prin ronda cu 360 intoarcere atat la barna cat si la paralele (dc nu ma insel amandoua sau cel putin una dintre ele poarta numele lui Zamo.), standing full la barna, Gainer Rulfova, double-double la sol (elementul Silivas). Desi ea a fost prima care a efectuat aceste elemente, nici unul nu ii poarta numele pentru ca nu le-a prezentat la CM sau JO. De fapt singura ei mare competitie a fost CE din 87 cand a luat argintul la individual in spatele Danielei Silivas. Nu mai retin acum de ce nu a mai participat apoi, fie nu a mai fost selectionata pentru incostanta fie s-a accidentat sau ceva. Povestea ei seamana intrucatva cu a Tatianei Groshkova, o alta gimnasta pe care o admir mult si despre care am mai vorbit.
Coborarea la barna, la care ai remarcat surubul este Tsukahara, o coborare f la moda in anii 80....si cand te gandesti ca din 2004 incoace numai Ponor si Johnson s-au mai incumetat...

LuisaGym
19th November 2009, 23:21
Wow Oana, mai spune-ne. Mi-a placut foarte mult ex la barna pe care l-ai postat. Langa el in lista mai era barna unui copil minune

http://www.youtube.com/watch?v=hepy_whCe0M&feature=related


EDIT 1: Oana tu lucrezi sau ai lucrat in gimnastica?

EDIT 2: A postat Simona pe pagina Anei Porgras un filmultet despre premierea de la MTS. Cred ca e destul de interesant sa fie pus si la diverse.

http://www.tvr.ro/articol.php?id=72600&c=726

anna.09
19th November 2009, 23:31
Wow Oana, mai spune-ne. Mi-a placut foarte mult ex la barna pe care l-ai postat. Langa el in lista mai era barna unui copil minune

http://www.youtube.com/watch?v=hepy_whCe0M&feature=related


EDIT: Oana tu lucrezi sau ai lucrat in gimnastica?

Uite , m-am uitat acum pe youtube..ca stiam ca imi scapa ceva in leg cu Pryakhina..si mi-am amintit..ea este si prima care a sarit "Khorkyna 1" si se pare ca a fost si printre primele care au facut DTY.

Sunt doar fan.:)

simonad
19th November 2009, 23:33
Video cu premierea gimnastilor pe 18 noiembrie (si declaratie nediplomatica a lui stoica...):
http://www.tvr.ro/articol.php?id=72600&c=726
Alte interviuri:
http://www.gsptv.ro/viewVideo1.php?video_id=28929
http://www.gsptv.ro/viewVideo1.php?video_id=28905
http://www.gsptv.ro/viewVideo1.php?video_id=28871
http://www.gsptv.ro/viewVideo1.php?video_id=28869

LuisaGym
19th November 2009, 23:33
@ Oana "Doar fan", dar stiu ca te pricepi la elemente. Unii chiar vor sa invete si nu reusesc. Respect!!!

simonad
19th November 2009, 23:34
Uite , m-am uitat acum pe youtube..ca stiam ca imi scapa ceva in leg cu Pryakhina..si mi-am amintit..ea este si prima care a sarit "Khorkyna 1" si se pare ca a fost si printre primele care au facut DTY.

Sunt doar fan.:)

Wow, si eu am inteles ca Pryakhina facuse o droaie de elemente pt prima data doar ca fost nenorocoasa sa i le recunoasca :(

Complimente ca doar ca si fan stii atatea! Jos palaria :)

LuisaGym
19th November 2009, 23:42
Superba urcarea la paralele aici

http://www.youtube.com/watch?v=-EcQyWAmc0c

@ Oana: Poti sa-mi spui te rog ce element a facut aici la sec 0.18-0.20? Vad ca si-a prins piciorul, este altcineva care-l face curat?

anna.09
19th November 2009, 23:52
:), sunteti prea dragute..eu as vrea sa stiu mai multe..in special in ceea ce priveste elementele..dar unele lucruri sunt greu de inteles doar ca privitor..de exemplu sunt in impas mare cu intelesul prizelor la paralele, off...

Edit: Este un Tkatchev la 0.18, dar nu sunt convinsa ca le el te referi ca parca nu si-a prins piciorul totusi...la desprindere te referi?

Cata_RB
20th November 2009, 00:05
Multumim pentru filmulete! Cel de la TVR a mai fost pus si pe Aparitii tv si acum vad ca Mirabela a editat acel post si a pus si cele de la GSP, dar eu n-am observat :P
Mi-a placut sa-l aud si pe Flavius vorbind...in schimb m-a enervat Radu Naum, se tot baga peste ei si nu-i lasa sa vorbeasca!
Ah...si cei de la GSP TV nu numai ca nu stiu cum il cheama pe Flavius, dar si cu sportul practicat stau rau: "Medaliat cu argint la Campionatul Mondial de Atletism din Germania, Flavius Kocsi..." :rosu:

LuisaGym
20th November 2009, 00:14
@ Oana: te rog sa ma scuzi (e seara si nu mai stiu ce fac), am vrut de fapt sa intreb despre elementul de aici 0:18-0:20 la Groshkova

http://www.youtube.com/watch?v=5vWQl8o4RSM

anna.09
20th November 2009, 00:17
@ Oana: te rog sa ma scuzi (e seara si nu mai stiu ce fac), am vrut de fapt sa intreb despre elementul de aici 0:18-0:20 la Groshkova

http://www.youtube.com/watch?v=5vWQl8o4RSM

Ah, nu stiu cum se numeste..am mai vb despre el, dc iti mai aduci aminte..este acelasi element pe care il facea si Kati Szabo..gasisem atunci o descriere.

LuisaGym
20th November 2009, 10:35
Ah, nu stiu cum se numeste..am mai vb despre el, dc iti mai aduci aminte..este acelasi element pe care il facea si Kati Szabo..gasisem atunci o descriere.

Merci de explicatii. Eu aseara m-am culcat si nu ti-am mai raspuns. Mi-aduc aminte ca am vorbit de elemente speciale facute de Szabo dar in nici un caz nu mi-am dat seama ca e acelasi element. Numai daca ma uit la amandoua exercitiile stiind dinainte ca e acelasi element :D as putea sa-mi dau seama. Eu la paralele nu recunosc decat vre-o 5 elemente.

miafangina
20th November 2009, 13:53
@Luisa:noi incercam sa convingem "doar fanul" Oana sa-si ia licenta de arbitra:),cred ca aceste provocari o ajuta sa exerseze:).Jos palaria!(pentru toti participantii la discutii)

simonad
20th November 2009, 14:18
Multumim pentru filmulete! Cel de la TVR a mai fost pus si pe Aparitii tv si acum vad ca Mirabela a editat acel post si a pus si cele de la GSP, dar eu n-am observat :P
Mi-a placut sa-l aud si pe Flavius vorbind...in schimb m-a enervat Radu Naum, se tot baga peste ei si nu-i lasa sa vorbeasca!
Ah...si cei de la GSP TV nu numai ca nu stiu cum il cheama pe Flavius, dar si cu sportul practicat stau rau: "Medaliat cu argint la Campionatul Mondial de Atletism din Germania, Flavius Kocsi..." :rosu:

Hahaha, ce idioti cei de la GSP TV!!! Nu-i fotbal unde toti se pricep :(

Catalin_Nick
20th November 2009, 22:40
Din cate stiu rasucirea cu 360 in plan orizontal este Burda - vezi 5:08 http://www.youtube.com/watch?v=gg77IUEqL2E

mikeyy
23rd November 2009, 21:56
Oana Petrovschi a devenit zilele astea mama a unei fetite. Micuta cantareste 3.55 kg si are 48 de cm. Numele ei este Andreea Izabela.

Felicitari si multa sanatate!

(info postata de Ferrari pe GW)

mikeyy
24th November 2009, 12:15
Am primit pe mail un link catre un articol-interviu cu Mariana Bitang. Am intrat repede sa-l postez si aici: http://www.sptfm.ro/alte-sporturi/exclusiv-mariana-bitang-este-pacat-sa-pierdem-traditia-pe-care-o.html

simonad
24th November 2009, 14:13
Stie cineva daca Ana concureaza pe 12 decembrie la Brindisi(Italia)? Si cine mai merge de la noi?

Cata_RB
24th November 2009, 14:27
Felicitari Oanei! Ultima data auzisem ca se marita, de atunci nimic. Sa le traiasca! :)

niagara64
24th November 2009, 14:48
Oana este o femeie fericita si implinita .Are o fetita foarte frumusica de care mamica ei este tare mandra . Sunt amandoua doua frumoase !

Auré_Gym
24th November 2009, 19:38
O eleva are gripa noua la Liceul Sportiv din Deva: http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/gimnastica-Deva-gripa_noua_0_158984412.html

mikeyy
24th November 2009, 21:42
Un articol si cu Mona Rosu: http://www.sptfm.ro/alte-sporturi/live-monica-rosu-la-sport-total-fm.html
Imi place imaginea din articol..se vede acolo o rama cu poza Monei cu Belu de la Atena! :)

cineva_cineva
25th November 2009, 12:15
Multumesc, Mihai, pentru articol! Superb!!!! Si poza, da!!!!!!

mikeyy
25th November 2009, 20:03
Pe 4 ianuarie, serialul "Make it or break it" revine cu inca 10 episoade...a doua jumatate a primului sezon.
O sa va mai uitati?

niagara64
25th November 2009, 22:13
Pe 4 ianuarie, serialul "Make it or break it" revine cu inca 10 episoade...a doua jumatate a primului sezon.
O sa va mai uitati?

Normal . Mie mi-a placut . Si chiar e real facut in multe privinte , in special in ceea ce priveste viata cluburilor de aici ,viata adolescentilor .

mikeyy
26th November 2009, 00:44
Va prezentam primul nostru interviu, primul interviu Fangymnastics - Robert Stanescu: http://fangymnastics.com/2009/11/26/interviu_robert_stanescu/
Speram sa va placa! :)

Robert ne-a vorbit de mondialele de la Londra, de problemele de sanatate, despre codul de punctaj, despre aparatul sau preferat si nu in ultimul rand ne-a facut o descriere in detaliu a exercitiului de la mondiale!

ioanavol
26th November 2009, 00:49
Pentru Robert, Mihai si toti cei care ne-au ajutat...:bere:

Sunt foarte bucuroasa ca am primit raspunsuri la intrebarile noastre, si inca intr-un mod atat de amabil:):)

niagara64
26th November 2009, 06:59
Va prezentam primul nostru interviu, primul interviu Fangymnastics - Robert Stanescu: http://fangymnastics.com/2009/11/26/interviu_robert_stanescu/
Speram sa va placa! :)

Robert ne-a vorbit de mondialele de la Londra, de problemele de sanatate, despre codul de punctaj, despre aparatul sau preferat si nu in ultimul rand ne-a facut o descriere in detaliu a exercitiului de la mondiale!

Felicitari Mihai ! Profesionist facut !Cred ca sunt multi in presa scrisa care ar trebui sa ia notite !

:ok:

cineva_cineva
26th November 2009, 08:18
Felicitari! Bravo! Nu am cuvinte, mi-a placut foarte foarte mult! Tineti-o tot asa!

anna.09
26th November 2009, 09:30
Felicitari Fangymnastics! Ce surpriza frumoasa! Sunteti tari!!!

LuisaGym
26th November 2009, 11:04
1) felicitari pentru interviu, si la mai multe

2) Ana T a fost operata la un genunchi, urmeaza operatia la celalalt. http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/durere-dubla-5133972

Este o poza cu Ana si cu Cerasela in articol. Cerasela e OK cu sanatatea?

miafangina
26th November 2009, 13:30
Foarte frumos interviul,felicitari!Sunteti buni!:ok:

Luisa,multumesc pentru articol.Sper sa-i mearga bine Anei,a suferit destul.
Multa sanatate,Ana!

niagara64
26th November 2009, 15:58
1) felicitari pentru interviu, si la mai multe

2) Ana T a fost operata la un genunchi, urmeaza operatia la celalalt. http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/durere-dubla-5133972

Este o poza cu Ana si cu Cerasela in articol. Cerasela e OK cu sanatatea?


Daca o opereaza si la celalat in aceeasi perioada au toate sansele sa o scoata din viata sportiva . E aproape imposibil sa faci recuperare sportiva la ambi genunchi simultan . Asta a spus si reporterul ...sper ca cei din federatie sa tina seama ...daca asta le este interesul.

myrab3la_19
26th November 2009, 17:13
Felicitari echipei fangymnastics pentru interviu,e foarte frumos!!
Ma bucur sa o vad pe Cersela in poza de la antrenament,asta inseamna ca va reveni :).Ii doresc Anei sa se refaca repede si sa treaca peste aceste momente grele!

AuriB
26th November 2009, 22:05
Mi-a placut foarte mult interviul,felicitari echipei fangymnastics!:ok:

Sanatate multa Anei,si putere de munca!Echipa Romaniei are nevoie de ea in anul ce vine.

mikeyy
26th November 2009, 22:18
Ma bucur ca v-a placut primul interviu fangymnastics. :)

In ceea ce o priveste pe Ana Tami sper ca recuperarea sa se faca asa cum trebuie si sa nu mai apara probleme pe viitor. E bine ca au operat-o acum din 2 pct de vedere: 1) urmeaza o perioada mai linistita in ceea ce priveste antrenamentul (deci nu pierde ft mult) si 2) vin Sarbatorile si astfel va avea o vacanta prelungita alaturi de familia ei...si sper ca acest lucru sa-i dea putere. Oricum va pot spune ca Ana nu si-a pierdut motivatia..dimpotriva e ft ambitioasa si isi doreste sa continue gimnastica...iar acest lucru e excelent!

Poza din articol imi place ft mult...apare si Cera :). Ma bucur ca nu mai vad bandajul de la genunchi si arata mai bine fizic, decat la Buzau..parca a mai scapat de acele kg in plus, ceea ce ma bucura. Sper sa o vedem in echipa la anul...si astfel sa aiba si Forminte dreptate 1 data in viata lui..cand a zis anul trecut ca Cera va fi apta doar in 2010.

Tess_AN
27th November 2009, 07:46
Felicitari echipei Fangymnastics! Frumos interviul!
Sanatate si multe visuri implinite lui Robert!

niagara64
27th November 2009, 14:01
Ma bucur ca v-a placut primul interviu fangymnastics. :)

In ceea ce o priveste pe Ana Tami sper ca recuperarea sa se faca asa cum trebuie si sa nu mai apara probleme pe viitor. E bine ca au operat-o acum din 2 pct de vedere: 1) urmeaza o perioada mai linistita in ceea ce priveste antrenamentul (deci nu pierde ft mult) si 2) vin Sarbatorile si astfel va avea o vacanta prelungita alaturi de familia ei...si sper ca acest lucru sa-i dea putere. Oricum va pot spune ca Ana nu si-a pierdut motivatia..dimpotriva e ft ambitioasa si isi doreste sa continue gimnastica...iar acest lucru e excelent!

.

Nu e bine ca o vor opera la ambi genunchi in acelasi timp .Recuperarea nu se poate face corect si bine la ambi genunchi simultan . Ma tem ca de fapt intentia cuiva este sa o scoata din viata sportiva . :(

LuisaGym
27th November 2009, 14:05
De ce ar avea cineva de castigat de pe urma retragerii Anei T? Si-asa nu sunt gimnaste.

niagara64
27th November 2009, 14:30
De ce ar avea cineva de castigat de pe urma retragerii Anei T? Si-asa nu sunt gimnaste.

Ehei . multe par ciudate in gimnastica romaneasca .
Ce vrei sa faci daca vrei sa te debarasezi de o gimnasta incomoda ? (Sa fim seriosi , Forminte nu crede in ea .)
Raspuns ...o operezi simultan la ambele picioare . Eroare serioasa de medicina sportiva . Recuperarea este lenta , greoaie si dureroasa . Inseamna un repaus mai lung iar la un corp ca al Anei , aflat in plina transformare hormonala , asta va insemna kilograme puse rapid si greu de dat jos .Practic scoatere din forma pe termen lung.
Trebuie sa fi stat ceva timp aproape de gimnastica din Romania ca sa citesti printre randuri .
Forminte asteapta sa ii vina junioarele la rand , de generatia "veche " nu are nevoie mai ales ca sunt cateva care au stiut sa ridice capul si sa-l priveasca in ochi atunci cand lucrurile nu au fost ok . Credeti ca are nevoie de lideri de opinie in fata celor micute ?

Tess_AN
27th November 2009, 16:30
Mie imi place in mod deosebit Ana T. Nu as vrea pentru nimic in lume sa i se intimple asa ceva.

Inclin sa cred ce scrie in articol, sustinut si de Niagara - ca operatia la ambii genunchi la interval scurt e o gresala. Sper sa nu se faca gresala aceasta cu Ana - iar daca e pe cale sa se faca, sa auda/vada cineva (parintii Anei poate?!?) si sa opreasca lucrurile inainte de a fi prea tirziu.

LuisaGym
27th November 2009, 18:58
Intr-adevar, unde sunt parintii Anei? Nu ei ar trebui sa decida cand si unde se opereaza fiica lor?

mikeyy
27th November 2009, 19:09
Parintii sunt acolo unde trebuie...adica langa ea.
Cel putin tatal ei a fost cu ea la Tg Mures!

Prima operatie a fost minora..Ana poate deja umbla fara probleme...tocmai de aceea vor sa o faca si pe a doua saptamana viitoare. S-au decis dupa ce au vazut ca meniscul nu e afectat asa cum se asteptau...a fost ceva minor de tot.
Nu va faceti griji :)

niagara64
27th November 2009, 19:32
Parintii sunt acolo unde trebuie...adica langa ea.
Cel putin tatal ei a fost cu ea la Tg Mures!

Prima operatie a fost minora..Ana poate deja umbla fara probleme...tocmai de aceea vor sa o faca si pe a doua saptamana viitoare. S-au decis dupa ce au vazut ca meniscul nu e afectat asa cum se asteptau...a fost ceva minor de tot.
Nu va faceti griji :)

Asa sa fie ...Dar o interventie pe genunchi este tot o interventie indifirent cat de "minora" e . CA merge deja ...ok .Un ae sa mergi alta sa aterizezi pe el .Iar avandu-i pe amandoi lezatii...ma tem ca va faca o recadere . In fine , experienta clinica pe care o am asta imi spune ...In fine , mi-as dori sa nu am dreptate de data asta .

LuisaGym
27th November 2009, 21:31
@ Mihai: merci de vesti. Ma bucur sa aud ca tatal ei a mers cu ea la spital si ca operatia a fost OK!

crisloregym
28th November 2009, 01:18
Doamne ajuta!!!

LuisaGym
28th November 2009, 11:12
Interviu cu Pascu despre motivele plecarii in Elvetia http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/877720/Antrenorul-nationalei-de-gimnastica-fuge-din-tara/

Morariu a fost ales membru executiv al Comitetului Olimpic European http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/877736/Un-roman-in-Comitetul-Olimpic-European/

simonad
30th November 2009, 19:29
Sanatate Anei T!

Cat despre articolul cu Pascu...eu nu inteleg, daca minte jurnalistul sau fostul antrenor...Si eu sunt plecata din Romania, nu pt ca nu aveam unde sta. Si in Romania si in Italia tot nu m-as fi asteptat sa-mi dea cineva casa. Am inchiriat pana cand am putut sa-mi cumpar. Simplu. Apoi despre fete, stiu romana foarte bine, am vorbit cu ele la europene, iar apoi cum au invata franceza invatau perfect si romana...Nu stiu ce sa mai cred.............Nu ar fi mai onest sa zica "plec pt ca am o oferta mult mai buna acolo si pt ca familia nu vrea sa mai vina in romania odata ce s-au obisnuit in elvetia"???

ioanavol
30th November 2009, 20:54
Sanatate Anei T!

Apoi despre fete, stiu romana foarte bine, am vorbit cu ele la europene, iar apoi cum au invata franceza invatau perfect si romana...Nu stiu ce sa mai cred.............Nu ar fi mai onest sa zica "plec pt ca am o oferta mult mai buna acolo si pt ca familia nu vrea sa mai vina in romania odata ce s-au obisnuit in elvetia"???


A vorbi bine o limba si a o scrie-o bine nu-i totuna. Stiu aici un copil al unui cuplu de romani care vb fluent romana, dar care scrie ca-n olandeza. Si-s multi asa, daca ai urmat o scoala intr-o limba pe aia o stii bine. De ce sa-i chinui la varsta asta? Ar pierde poate un an ca sa se readapteze la alt sistem de invatamant (nu ca asta romanesc ar fi fantastic).

Eu ii dau dreptate lui Pascu, sincer si eu as fi plecat inapoi la familie. Iar cei de la federatia noastra minunata mai au nevoie si de suturi, ca e evident ca prea multe nu fac. Din pacate ei nu realizeaza ca exista si oameni care au alte prioritati si ca nu o sa mai vina nimeni care sa se sacrifice (nu vb aici numai de bani, vb si de familie, timp etc) ca sa le salveze lor imaginea. Daca le pasa, ar fi stiut f bine ce l-ar determina pe Pascu sa ramana (adica sa-si poata aduce familia, in conditiile in care se simt ei bine) si ar fi facut tot posibilul sa-i ajute.
Pacat de gimnasti, dar sunt convinsa ca se vor gasi alti antrenori care sa-i pregateasca.

Si pana la urma, oriunde daca semnezi un contract pe 2-3-4 ani sau indefinit poti oricand sa-ti gasesti alta slujba si sa pleci, daca anunti cu un anumit timp inainte. La antrenori de ce n-ar fi asa?

Scuzati tonul, dar pe mine FRG-ul mai dispera. Cautam zilele astea info despre gimnasti din alte tari si am gasit pana si site-ul Federatiei de gimnastica a Macedoniei, pana si ala e super si updatat. Federatia noastra merita sa plece toti antrenorii si gimnastii!

Ada24
30th November 2009, 21:11
Dar federatia de la inceput a spus ca nu il poate ajuta cu casa...de unde sa ii dea casa?! Nu inteleg de ce nu a inchiriat ca a zis ca pt romania avea salariu f bun. Oricum trebuia sa ia in considerare chestiile astea de la inceput...
La fel cu scoala...la scoala franceza au prioritate altii...
Si eu am fost de partea lui Pascu la inceput, dar dupa ce am vazut emisiunea la tv mai m-am razgandit putin lol.

Si pe mine ma exaspereaza insa FRG. Mai candideaza cineva sau doar Stoica?

mikeyy
30th November 2009, 22:30
In povestea cu Pascu, din punctul meu de vedere adevarul e undeva la mijloc....niciuna dintre parti nu a actionat corect si prefer sa nu mai comentez. Singurul lucru care imi place din aceasta situatie..e ca Pascu le-a facut-o celor din federatie...i-a pus in fata faptului implinit si clar nu le-a convenit. Cred ca e printre putinii care au facut asa ceva...iar federatia a meritat din plin! ;)

Federatia noastra are multe puncte slabe...e la pamant efectiv.

simonad
1st December 2009, 11:35
In povestea cu Pascu, din punctul meu de vedere adevarul e undeva la mijloc....niciuna dintre parti nu a actionat corect si prefer sa nu mai comentez. Singurul lucru care imi place din aceasta situatie..e ca Pascu le-a facut-o celor din federatie...i-a pus in fata faptului implinit si clar nu le-a convenit. Cred ca e printre putinii care au facut asa ceva...iar federatia a meritat din plin! ;)

Federatia noastra are multe puncte slabe...e la pamant efectiv.

Ai dreptate din pacate...am incercat sa fac o premiere a unei gimnaste dupa mondiale, mi s-a raspuns cu lehamite...asa ca am apelat la alte metode :D m-am oferit sa le fac site-ul, mi s-a raspuns ca nu au timpt pt actualizari...in schimb se lamenteaza in continuu ca nu au bani,nu au sprijin...

simonad
1st December 2009, 11:48
Si pe mine ma exaspereaza insa FRG. Mai candideaza cineva sau doar Stoica?

Problema nu este varful piramidei, ci piramida intreaga! Sper ca lucrurile sa se schimbe radical latoate nivelele, mentalitatea multora a ramas ca acum 20 de ani.

@Ioanavol: nu contestez ca a schimba scoala este dificil, dar nu o consider o drama mai ales la o varsta mica. Mai ales ca copiilor le este mai usor sa invete sa scrie sau sa vorbeasca intr-o limba straina. Eu stapaneam foarte bine italiana dupa doar 3 ani de resedinta, la 27 de ani, ajunge sa citesti, sa vorbesti si sa scrii mult :) Sunt de acord cu tine in schimb ca oricine este liber sa faca ce vrea, Pascu avea un contract de un an si era liber sa aleaga sa nu-l reinoiasca. Mi-e mi-a lasat un pic parerea ca familia traia prea bine in elvetia si ca au schimbat ideea, hai sa fim seriosi, cine s-ar mai intoarce la bucuresti dupa 10 de elvetia???

crisloregym
5th December 2009, 11:19
Vesti...se pare ca bune chiar....http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/inapoi-in-laborator-5155245

LuisaGym
5th December 2009, 11:24
Foarte frumos. Orice s-ar spune Sandra e o luptatoare. Sunt curioasa sa vad cum si cand o sa revina in concursuri.

shagya
5th December 2009, 19:53
Vesti...se pare ca bune chiar....http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/inapoi-in-laborator-5155245

Please can someone translate it?

crisloregym
5th December 2009, 22:46
Sandra went back to Deva. She still cannot train, her leg is still in recovery, but next week she is expected to start running. However, she climbed on the beam, she tried the FX area. She also said that she is looking forward to coming back to her FX routine ans that she finally went on after the scaring moment of her injury.

mikeyy
5th December 2009, 23:00
Yahoo a publicat o lista cu cele mai memorabile momente din ultimii 10 ani din gimnastica: http://sports.yahoo.com/olympics/beijing/blog/fourth_place_medal/post/The-ten-most-memorable-moments-of-gymnastics-thi?urn=oly,202532

10) Oksana Chusovitina si medalia de argint de la Beijing pe care a castigat-o;
9) Recunoasterea trampolinei ca sport olimpic in 2000 la Sydney;
8) Medalia de aur de la individual a lui Carly Patterson de la Atena;
7) Medalia pe echipe a lotului masculin din SUA de anul trecut de la Beijing;
6) Dubla reusita de Nastia si Shawn la Beijing
5) Succesul lui Alexei Nemov la Sydney
4) Dominatia echipei masculine a Chinei la Beijing
3) Svetlana Khorhina si cantecul lebedei..referindu-se la faptul ca nu a reusit sa castige aurul olimpic la individual
2) Echipa feminina a Chinei...prea tanara, dar puternica
1) Controversa de la Atena cu Paul Hamm

Sunteti de acord sau nu?

Eu nu prea sunt de acord...in special cu momentele amricanilor:
- dubla Nastia si Shawn? pai si Romania a avut o dubla la Sydney (chiar tripla...dar in fine..dubla oficial): Simona si Maria
- medalia echipei masculine a SUA de la Beijing? Pai ei au castigat argint la Atena...nu era cine stie ce realizare la Beijing. Si Romania a luat pt prima data la baieti o medalie pe echipe la Atena...
- tot respectul pt gimnastica feminina din China pt ceea ce au facut la Beijing...dar nu au reusit sa egaleze performanta Romaniei la Atena...4 medalii de aur!
- de asemenea modul in care se refera la Khorkhina si la chinezoaice...

crisloregym
5th December 2009, 23:03
Daaaa....tocmai am vazut si eu asta...este o aberatie totala, patru din 10 chestii se refera la America (inclusiv faza cu Khorkhina, unde spun ca atunci cand a iesit in spatele americancei Patterson, Khorkhina ar fi decarat ca acel concurs a fost aranjat - asta daca am inteles eu bine)...deci clar nu sutn de acord, faza cu Hamm pune capac la toate...

Ada24
5th December 2009, 23:17
Nici eu nu sunt de acord :P
(Dar sunt sigura ca nici un american nu ar fi de acord cu top10 al meu ;) )

Cata_RB
5th December 2009, 23:51
Eh...topul asta e tipic american. Accent pe elemente de "scandal". Dupa mine, "memorabil" are sens pozitiv, ar trebui sa faca cinste sportului, sa fie un element definitoriu...iar locul 1 (medalia lui Paul Hamm) e o eroare extrem de grava si regretabila, nicidecum ceva memorabil. In mod clar, nu trebuiau sa lipseasca podiumul AA de la Sydney si echipa feminina din 2004. As putea sa vorbesc 2 ore despre cat de nepotrivite sunt unele alegeri :P
Pur si simplu, nu cred ca cel care a facut topul cunoaste gimnastica. Au ales gimnasti americani si cateva momente generale, fie gimnasti straini longevivi, fie de la Beijing. In spiritul acestui top, dar cu mai multa acuratete, puteau nominaliza finala de sol baieti Atena sau paralele fete Beijing, cu campionul si vicecampionul avand aceeasi nota, ca simbol al nivelului atins in gimnastica. Dar, din nou, asta necesita mai multe cunostinte.

Dintre toate, momentul ales complet nejustificat, ca nuca-n perete, dupa mine, e medalia lui Carly Patterson. E un titlu ca oricare altul, nu a avut nimic special.

shagya
6th December 2009, 09:57
thank you crisloregym :-)

LuisaGym
7th December 2009, 11:00
Un articol foarte bun despre Dragulescu http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/deceniu-de-aur-5158294

anna.09
7th December 2009, 17:02
http://www.youtube.com/watch?v=wvH31Fl6kvQ
Massilia Gym Cup 2007.Cred ca este Raluca, nu?..de fapt sunt sigura :)

shagya
7th December 2009, 17:26
yes it is raluca haidu

mikeyy
7th December 2009, 21:44
O persoana pe care o urmaresc eu pe twitter mi-a trimis azi un link spre un filmulet cu Deva: http://www.cuatro.com/callejeros-viajeros/videos/transilvania-saldra-proxima-nadia-comaneci/20091127ctoultpro_42/
Nu inteleg prea multe..i-am si trimis un mesaj prin care am rugat-o sa-mi spuna ce e mai exact.
Cred ca in filmulet apare si Laura, fetita lui Titus.

Pt ca tot am amintit de twitter..azi Nadia a postat urmatorul mesaj: "Misiunea mea este ca intotdeauna sa promovez si sa ajut Romania". A scris in engleza, tinand cont ca majoritatea urmaritorilor ei sunt straini...dar mie mi-a placut ft mult ceea ce a scris :)

Cata_RB
7th December 2009, 22:13
O persoana pe care o urmaresc eu pe twitter mi-a trimis azi un link spre un filmulet cu Deva: http://www.cuatro.com/callejeros-viajeros/videos/transilvania-saldra-proxima-nadia-comaneci/20091127ctoultpro_42/
Nu inteleg prea multe..i-am si trimis un mesaj prin care am rugat-o sa-mi spuna ce e mai exact.
Cred ca in filmulet apare si Laura, fetita lui Titus.


Da, am recunoscut-o si eu pe Laura :)
Daca vreti, traduc filmuletul :) E o prezentare generala, a sistemului din Romania, a programului fetitelor etc. Nu spune nimic deosebit...sau nu mi-a atras mie atentia ceva anume. Dar e o initiativa foarte frumoasa. Cred ca ar fi mai simplu daca mi-ati indica fragmentele care vi s-au parut mai interesante, ca sa traduc.

mikeyy
7th December 2009, 22:16
Mersi Cata.
De exemplu...spune care e scopul acelui reportaj? ce fac ei la Deva...si cine e domnul care vorbeste?
Apare in filmulet asa ceva? :D

Cata_RB
7th December 2009, 22:26
Nu spune nici una, nici alta :D Singurele detalii mai personale pe care le da domnul sunt legate de copii. Cat sunt inca afara, la inceput, spune ca fetita pe care o imbratiseaza si-a pierdut tatal intr-un accident rutier in Spania, iar cei 2 baieti care urmeaza sunt copiii lui, pe unul l-a adoptat si pe celalalt il are in tutela. Iar exact cand intra in sala, spune ca "aici sunt toate fetele mele, pe toate le cunosc", iar despre prima fetita pe care o arata in prim plan, cea care spune "hola", zice ca mama ei este undeva in Spania, nu inteleg exact numele orasului.

mikeyy
7th December 2009, 22:29
Mersi mult Cata pentru traducere. ;)
Filmuletul e fain...intotdeauna imi place sa vad imagini de la Deva!

anna.09
7th December 2009, 22:31
Eu parca o vad si pe Madalina Blendea intr-un cadru, langa Laura..sper sa nu o confund...iar fata cu parul scurt cred ca este Emanuela Ghiciuc.

monalexa
8th December 2009, 12:03
Hi guys! :) Missed me?
Nu stiu daca a mai fost pus acest filmulet dar va recomand sa-l vedeti/revedeti ca e foarte frumos facut, si in plus o puteti vedea si pe Ana noastra in el :) http://www.youtube.com/watch?v=e77UxrYF_mc&feature=player_embedded

crisloregym
8th December 2009, 16:47
Neee, nu ne-a fost prea dor de tine:P.

Cata are dreptate, nu zic decat care este programul de lucru al fetelor, ca se trezesc la ora 7.00, apoi, in a doua sala, despre trupa de aerobic.

simonad
8th December 2009, 17:30
Am avut ocazia extraordinara sa intalnesc duminica 6 decembrie la Deva cateva fete din lotul senioarelor la ele acasa :) Am facut cateva poze dar nu le pun pe site pentru a respecta privacy-ul gimnasteleor, care la ora tarzie la care le-am vazut unele erau in...pijamale ;) Mi-e mi-a placut sa le vad asa, mai informale si mai degajate :)

Cum scria si in Prosport, Sandra s-a intors, mai frumoasa, mai plina de gratie si mai ambitioasa ca niciodata, va avea o perioada lunga de recuperare si speram ca la Rotterdam 2010 sa ne incante cu solul ei! Am pus o poza cu bannerul cu care au intampinat-o echipa cand s-a intors si care este expus in holul salii de antrenament.

Ana P se simte mai bine, o admir pe marea micuta cu coastele fracturate, care are ambitia la Brindisi in 12 decembrie sa straluceasca din nou pe podium la barna :) HAIIIIIIII ANA, suntem alaturi de tine!!!!

Ana T trebuia sa aiba a doua interventie la genunchi dar este amanata, daca imi amintesc bine ce mi-a zis ea, o va avea inainte de Craciun. Dl. Forminte m-a asigurat ca au ales intentionat sa faca ambele operatii la scurt timp pt ca nu o vor afecta grav. Asa ca nu va faceti probleme, Ana se va intoarce repede pe scena copetitionala :)

Diana C este in forma, i-a trecut perioada de raceala, nu am vazut-o niciodata asa de vesela, in attachement am pus o poza cu pantofii ei de casa, exprima bine starea ei de suflet ;)

Gabita D este si ea destul de in forma, imi placea luminita din ochii ei, am incercat sa vorbesc un pic cu ea, i-am transmis ca noi fanii ei de la onlinesport o sustinem mult de tot si ca dorim ca ea sa continue. Dar din pacate nu mi se pare prea convinsa, rana de la picior inca nu s-a vindecat de atata timp, ar trebui operata ca ea zice ca de un an ii tot in repaus si nu s-a rezolvat nimic...Of, imi pare atat de rau de ea, daca o opereaza se recupereaza greu si poate nu se mai intoarce :( Dar eu sper in miracole, mai ales ca este important ca ea sa vrea sa continue :yeah:

In final va avizez ca Domnii antrenori urmaresc discutiile noastre (Dl Forminte a fost foarte dragut cu mine, cum a zis si el, inafara concursurilor este un alt om :) , chiar daca a zis ca stie ca fac parte din cei care ii critic pe internet, sper ca criticile noastre sa fie contructive si i-am asigurat oricum ca nasc din iubirea noastra pt gimnasti si antrenori).

Cam atat cu stirile, sper ca pe viitor sa mai avem parte de ceva astfel de noutati de la ele, ar fii frumos ca multi dintre noi sa poate sa le viziteza si sa ne tina informati ca daca asteptam presa sa se intereseze si de gimnastica.......

anna.09
8th December 2009, 17:40
Ce de vesti! Multumim Simona!
Ma bucur ca banner-ul pentru Sandra isi indeplineste misiunea! Inseamna ca la anul trebuie sa-i facem unul cu Londra 2012! :)
As fi vrut sa fie vesti mai bune despre Gabi...dar poate vor fi in viitor..eu sunt optimista!
Ma bucur ca restul fetelelor sunt bine..unele chiar mai bine decat ne asteptam.

Ana P antreneaza numai barna? :)

Cata_RB
8th December 2009, 19:04
Simona, multumim pentru vesti si povesti, a fost o placere sa le citesc. Doar atat? Mai vrem :D
Nici nu mi-am pus problema pana acum ca exista posibilitatea de a le vedea pe fete chiar la Deva...e complicat? Ce-i drept, nu as avea curaj sa vorbesc cu ele sau cu antrenorii.
Ma bucur ca bannerele chiar au ajuns la Deva! Pe celalalt nu l-ai vazut?
Ma bucur ca suntem cititi :) Dupa cum bine ai explicat, discutiile se mai aprind uneori, inutil cateodata...de exemplu, s-a intamplat sa criticam structura unui exercitiu sau aparatele alese si abia dupa mult timp sa aflam ca nu se putea ce am fi vrut noi. Asta e, suntem doar fani. Dar sper sa ne ierte, pentru ca multi dintre noi au ajuns sa stie gimnastica, sa stie aspecte din cod, deci ne dam silinta sa invatam cat mai mult :D

Si imi plac la nebunie papucii Dianei! Am o fascinatie pentru lumea Disney, am crescut cu personajele astea si n-am de gand sa le uit prea repede.

cineva_cineva
8th December 2009, 19:08
Wow, ce povestiri frumoase! Ma bucur, Simona, ca ai avut parte de asemenea momente minunate. Si eu visez de mult la asa ceva, insa acum visez din ce in ce mai intens, de vreo 2 saptamani! Ma bucur ca bannerul isi face treaba,cum zicea si Oana. Multumim pentru ca ne-ai povestit ce ai trait acolo!

Ada24
8th December 2009, 19:37
Nu spune nici una, nici alta :D Singurele detalii mai personale pe care le da domnul sunt legate de copii. Cat sunt inca afara, la inceput, spune ca fetita pe care o imbratiseaza si-a pierdut tatal intr-un accident rutier in Spania, iar cei 2 baieti care urmeaza sunt copiii lui, pe unul l-a adoptat si pe celalalt il are in tutela. Iar exact cand intra in sala, spune ca "aici sunt toate fetele mele, pe toate le cunosc", iar despre prima fetita pe care o arata in prim plan, cea care spune "hola", zice ca mama ei este undeva in Spania, nu inteleg exact numele orasului.


Orasul e Huelva, cred.
Nu am inteles partea cu aerobic-e echipa nationala de juniori sau echipa Devei?

Multumescu si eu Simona pentru povesti :)

cata10
8th December 2009, 20:04
Wow! Bannerul nostru la Deva!

Multumim pt detalii si poze, Simona!

ioanavol
8th December 2009, 20:53
Multumesc mult, Simona, ca ai fost acolo si ca ne-ai povestit:)

Foarte frumos ca bannerul a ajuns la Sandra si super ca stiu ca le suntem alaturi.

Ana are costele rupte?? Eu nu stiam...:( De aceea n-o mai veni la Gymgala aici luna asta...

mikeyy
8th December 2009, 20:53
Ce tare..banner-ul nostru :)
Ce frumos ca l-au pastrat si ca au grija de el. Am ramas fara cuvinte serios!
Imi pare bine acum ca am avut tupeu sa ma duc la Lili Cosma si sa-i dau banner-ul atunci la Buzau!

Multumesc Simona pt tot ceea ce ne-ai povestit!!! Extraordinar!

anna.09
8th December 2009, 20:55
De aceea n-o mai veni la Gymgala aici luna asta...

Cum, nu mai merge in Olanda??

ioanavol
8th December 2009, 20:58
Am primit email de la organizatori in care fac reclama la Gala si nu apare Ana, numai Marian si cu Ariella Kaeslin la artistica...
Si multi campioni la alte discipline (acrobatica, ritmica, tumbling, break dance), dar la artistica doar atat (probabil c-or sa mai fie gimnasti olandezi).

Tweevoudig wereldkampioen turnen Marian Dragulescu uit Roemenië

Vice wereldkampioen Ariana Kaeser uit Zwitserland bij de dames

De wereldkampioenen acrogym dames drie uit Rusland in een uiterst spectaculaire act

De wereldkampioenen groep rimische gymnastiek in een oogverblindend mooie oefening

De wereldkampioen tumbling Tagir Murtazaev uit Rusland

De wereldkampioenen breakdance uit Italië, Duitsland en Frankrijk

Verder spectaculaire shownummers van de vermaarde ‘Flying Kids’ uit Denemarken, de Traumfanger uit Duitsland en nog veel waaronder de totale vaderlandse turntop.

mikeyy
8th December 2009, 21:09
Atasez o poza cu banner-ul pt Sandra in timp ce se lucra la el :)

miafangina
8th December 2009, 21:45
Simona,esti o comoara la casa noastra.:floricica::kiss:
Multumesc frumos pentru poveste,ma bucur tare mult ca te-ai intilnit cu fetele si ne-ai adus vesti bune.

myrab3la_19
8th December 2009, 22:09
Multumesc mult Simona!!! Cam cat de grava este o fractura a oaselor pentru o gimnasta?
Ma bucur sa aud ca ne citesc si cei de la Deva...ar fi bine daca ne-ar mai si raspunde din cand in cand ca sa nu ne mai framantam degeaba cateodata ,dar inteleg ca nu au timp si e in regula ,m-as bucura sa citeasca cei din federatie ca ei au timp destul.:confused:

anna.09
8th December 2009, 22:14
Nu cred ca este vorba de o fractura propriu-zisa..in cazul asta cred ca ar fi foarte grav!

Cata_RB
8th December 2009, 22:35
Pai parca doctorii i-au spus ca nu e fisura...cred ca asa scria in Prosport, ca s-au temut ca e fisura, dar nu e.
Din cate stiu, o fisura a coastelor trece cu timpul, cu menajare fizica...n-au doctorii ce sa faca, nu e ceva care poate fi pus in ghips.

Cata_RB
9th December 2009, 01:26
Hi guys! :) Missed me?


Spre deosebire de Cristina :D, eu chiar ma intrebam zilele trecute de ce ai disparut de pe forum. Si tu, si Tess.

niagara64
9th December 2009, 02:14
[QUOTE=simonad;2862807]
In final va avizez ca Domnii antrenori urmaresc discutiile noastre (Dl Forminte a fost foarte dragut cu mine, cum a zis si el, inafara concursurilor este un alt om :) , chiar daca a zis ca stie ca fac parte din cei care ii critic pe internet, sper ca criticile noastre sa fie contructive si i-am asigurat oricum ca nasc din iubirea noastra pt gimnasti si antrenori).

QUOTE]

Pai crezi ca vom fi mai "blanzi" daca stim asta ?!
Nici nu cred ca daca ne-am purta cu "manusi " , nespunand ceea ce credem , ar fi benefic . Critica este feedbackul absolut necesar pentru cineva care chiar vrea sa invete ceva .Daca nu vrea ...asta e !!!

simonad
9th December 2009, 11:04
Ma bucur ca bannerele chiar au ajuns la Deva! Pe celalalt nu l-ai vazut?


Serios, l-ati trimis voi? Pai nu am stiut, credeam ca echipa l-a pus, eu l-am fotografat pt ca era dragut :) Na vedeti, a fost intuitie :happy Oricum, felicitari, sunteti tari!!!!!

simonad
9th December 2009, 11:24
Pai crezi ca vom fi mai "blanzi" daca stim asta ?!
Nici nu cred ca daca ne-am purta cu "manusi " , nespunand ceea ce credem , ar fi benefic . Critica este feedbackul absolut necesar pentru cineva care chiar vrea sa invete ceva .Daca nu vrea ...asta e !!!

Tu crezi ca era o avertizare ca sa fiti mai blanzi? Trebuie sa aveti indulgenta, am probleme sa scriu in romana, asa ca am folosit un termen nepotrivit pt a va da de stire ca cine trebuie ne citeste si poate in mica masura influentam si noi cate ceva....Cel putin noi speram :D

Dl. Forminte cum de m-a vazut mi-a si zis ceva de genul "stiu ca nu ma suportai la europene, esti una din cei ce ma critica pe internet, etc" dar a zis-o intr-un ton degajat si jovial chiar mi-a devenit simpatic cand am vorbit mai multe cu el. Cum zicea si el, atmosfera de la concurs, cand si eu si el eram la "lucru" este diferita de cea de la lot :)

Oricum nu trebuie sa fim imediat gata de harta si sa atacam, eu cred ca criticile sunt acceptate daca se fac intr-un mod civilizat si constructiv (mai este nevoie sa va mai dau exemple de cum o anumita doamna, mama unei mici gimnaste de la deva, se comporta pe forum???)

Tot din discutiile cu el si Lili am realizat cat le este de neplacut si lor ca federatia nu reuseste sa faca prea multe, sunt putini si nu reusesc sa se ocupe de concursurile din Romania asa cum ar trebui. Eu cred ca s-ar putea organiza o filiera de voluntariat care sa participe activ la organizarea nationalelor, atat juniori cat si seniori, internationalelor, etc. Si in occident se foloseste mult munca voluntarilor, noi de ce nu am putea???? Am de gand sa propun Doamnei Anca Grigoras acest lucru.

Sper sa reusim si sa facem o mica campanie publicitara, sa strangem mai mult public, poate aducand cat mai multi copiii sa vada concursurile, vor fi mai multi motivati sa dea copii la gimnastica, asta este unul din marile probleme ale gimnasticii romanesti: nu mai avem copii care sa faca gimnastica :( Si atunci cum sa te mai astepti la o medalie pe echipe daca nu ai de unde sa alegi? Ganditi-va doar la mondialele de acum 2 luni, nu au avut de unde sa aleaga.....

Cine doreste sa faca voluntariat, va rog sa ma contactati! Mikey si altii, ce ziceti, am putea deschide un thread special pentru o propunere de voluntariat?

In legatura cu Ana P, chiar ea mi-a zis ca are coastele fracturate, poate intelegea fisura...Dar ca se simte mult mai bien in ultimele zile. Oricum si mama ei mi-a zis aceeasi chestie, ca la inceput au crezut ca nu-s fisurate, apoi dupa stuttgart s-au convins ca sunt...Important sa se simta bine si sa-si revina repede, sa nu forteze ca sa nu inrautateasca!!!! Nu stiu despre concursul din Olanda, am uitat sa intreb la Deva dar o sun pe mama ei zilele astea si o sa o intreb daca stie. Stiu ca ar trebui sa mearga la munte, poate atunci nu mai merg in Olanda...

Cata_RB
9th December 2009, 11:51
Serios, l-ati trimis voi? Pai nu am stiut, credeam ca echipa l-a pus, eu l-am fotografat pt ca era dragut :) Na vedeti, a fost intuitie :happy Oricum, felicitari, sunteti tari!!!!!

Da, am avut 3 bannere la Buzau: cate unul pentru baietii si fetele care ar putea merge la CM si unul pentru Sandra, pentru ca ea nu mai avea sanse de mondiale si accidentarea era proaspata. Am atasat o poza cu toate.
Cel al baietilor a ajuns la Nicusor Pascu, iar cele ale fetelor la Lili Cosma. Avand in vedere ca erau destul de mari, iar fetele venisera cu un microbuz in care cred ca incapeau la fix ele + antrenori + bagaje, iar drumul pana la Deva e lung...ma gandeam ca poate n-au mai avut cum sa le ia. Ma bucur ca au ajuns! De asta intrebam daca nu l-ai zarit si pe celalalt :P

simonad
9th December 2009, 12:35
Da, am avut 3 bannere la Buzau: cate unul pentru baietii si fetele care ar putea merge la CM si unul pentru Sandra, pentru ca ea nu mai avea sanse de mondiale si accidentarea era proaspata. Am atasat o poza cu toate.
Cel al baietilor a ajuns la Nicusor Pascu, iar cele ale fetelor la Lili Cosma. Avand in vedere ca erau destul de mari, iar fetele venisera cu un microbuz in care cred ca incapeau la fix ele + antrenori + bagaje, iar drumul pana la Deva e lung...ma gandeam ca poate n-au mai avut cum sa le ia. Ma bucur ca au ajuns! De asta intrebam daca nu l-ai zarit si pe celalalt :P

Da!!!! L-am vazut si pe celalalt cu succes la Londra, dar l-am fotografat pe cel cu Sandra :) Sunteti fantastici, cred ca ar fi fost frumos sa scrieti pe el ca-i de la voi... Lasa ca la Birmingham ne organizam. Eu tot incerc ca si voluntara dar nu dau de nimeni din organizare, daca nu merg ca si public. Si fac ceva banner si din partea voastra.

niagara64
9th December 2009, 15:27
Tu crezi ca era o avertizare ca sa fiti mai blanzi? Trebuie sa aveti indulgenta, am probleme sa scriu in romana, asa ca am folosit un termen nepotrivit pt a va da de stire ca cine trebuie ne citeste si poate in mica masura influentam si noi cate ceva....Cel putin noi speram :D

Dl. Forminte cum de m-a vazut mi-a si zis ceva de genul "stiu ca nu ma suportai la europene, esti una din cei ce ma critica pe internet, etc" dar a zis-o intr-un ton degajat si jovial chiar mi-a devenit simpatic cand am vorbit mai multe cu el. Cum zicea si el, atmosfera de la concurs, cand si eu si el eram la "lucru" este diferita de cea de la lot :)

Oricum nu trebuie sa fim imediat gata de harta si sa atacam, eu cred ca criticile sunt acceptate daca se fac intr-un mod civilizat si constructiv (mai este nevoie sa va mai dau exemple de cum o anumita doamna, mama unei mici gimnaste de la deva, se comporta pe forum???)

Tot din discutiile cu el si Lili am realizat cat le este de neplacut si lor ca federatia nu reuseste sa faca prea multe, sunt putini si nu reusesc sa se ocupe de concursurile din Romania asa cum ar trebui. Eu cred ca s-ar putea organiza o filiera de voluntariat care sa participe activ la organizarea nationalelor, atat juniori cat si seniori, internationalelor, etc. Si in occident se foloseste mult munca voluntarilor, noi de ce nu am putea???? Am de gand sa propun Doamnei Anca Grigoras acest lucru.

Sper sa reusim si sa facem o mica campanie publicitara, sa strangem mai mult public, poate aducand cat mai multi copiii sa vada concursurile, vor fi mai multi motivati sa dea copii la gimnastica, asta este unul din marile probleme ale gimnasticii romanesti: nu mai avem copii care sa faca gimnastica :( Si atunci cum sa te mai astepti la o medalie pe echipe daca nu ai de unde sa alegi? Ganditi-va doar la mondialele de acum 2 luni, nu au avut de unde sa aleaga.....

Cine doreste sa faca voluntariat, va rog sa ma contactati! Mikey si altii, ce ziceti, am putea deschide un thread special pentru o propunere de voluntariat?

In legatura cu Ana P, chiar ea mi-a zis ca are coastele fracturate, poate intelegea fisura...Dar ca se simte mult mai bien in ultimele zile. Oricum si mama ei mi-a zis aceeasi chestie, ca la inceput au crezut ca nu-s fisurate, apoi dupa stuttgart s-au convins ca sunt...Important sa se simta bine si sa-si revina repede, sa nu forteze ca sa nu inrautateasca!!!! Nu stiu despre concursul din Olanda, am uitat sa intreb la Deva dar o sun pe mama ei zilele astea si o sa o intreb daca stie. Stiu ca ar trebui sa mearga la munte, poate atunci nu mai merg in Olanda...

NU .Daca am ajuns sa-l criticam vehement este ca ne-a dat motive ...si daca continua sa ne dea motive o vom face in continuare . Crede-ma ca stiu cum arata sala de gimnastica cand sunt "musafiri " in ea .NU te lasa pacalita !:)
Pe de alta parte daca Ana lucreaza cu fisuri sau fractura la coaste e grav . CEa mai frecventa complicatie a acestui tip de fracturi este perforarea plamanului .Este suficient o miscare gresita ca sa agraveze si sa duca la complicatii . Inca sper ca nu este vorba de fractura si nu lucreaza cu asa ceva...

Ada24
9th December 2009, 15:48
Eu nu am inteles cum e un alt om in afara concursului...ca la concurs in fata camelor de luat vederi e numai o pupatura si o imbratisare cu fetele...(saracu', cred ca a fost socat sa afle ca si ce face la concurs in rest se afla :happy)...interesant este ca primul lucru care l-a interesat e ce se vorbeste despre el si a avut grija sa se justifice...;) :)

crisloregym
9th December 2009, 16:29
Atasez o poza cu banner-ul pt Sandra in timp ce se lucra la el :)

Asta e pentru copyright, nu? :P

Ce frumos!!! Si, ati vazut? Este sub o poza cu podiumul la individual compus de la Sydney:) Chiar nu ma asteptam, ma bucur tare mult:)

Pai la anul le mai promitem vreun banner de la Mondiale!!!!:)

monalexa
9th December 2009, 18:26
Atasez o poza cu banner-ul pt Sandra in timp ce se lucra la el :)

Eu si Auri avem dovada ca am lucrat la el :P Voi unde sunteti? :happy

mikeyy
9th December 2009, 20:52
Eram langa voi Mona :D

anna.09
9th December 2009, 20:53
Mihai, tu ai alibi :)..daca poza e facuta de tine...restul...:)

mikeyy
9th December 2009, 21:03
Nu am facut eu poza...nu stiu exact a cui e, dar e singura pe care o puteam pune pe forum din anumite motive. :)

Pai eu stiu ce faceam noi in timp ce se lucra la banner :)..ne uitam cum trec gimnastele pe langa noi pe hol :P

cineva_cineva
9th December 2009, 22:25
Deci gimnastele pot dovedi! L-am salvat pe Mihai de data asta! :)

Cata_RB
9th December 2009, 23:03
Ce bine! Mersi, Simona, ma bucur tare mult ca au ajuns amandoua la Deva :)
Nu ne-am semnat pentru ca...nu am stiut ce anume sa scriem. E foarte bine si asa, conteaza ca gimnastii si gimnastele sa stie ca sunt sustinuti si iubiti ;)

crisloregym
10th December 2009, 10:29
Eu si Auri avem dovada ca am lucrat la el :P Voi unde sunteti? :happy

Eu va sustineam sufleteste de la Iasi:) Nici nu stiti ce sustinere ati avut...:P

Ada24
10th December 2009, 18:19
Cateva mici articole:

Gimnastele Maria Rauta si Andreea Rotaru de la Focsani convocate la lotul national de junioare de la Deva
http://www.sportlocal.ro/detaliu-stire-national/gimnastele-maria-rauta-si-andreea-rotaru-chemate-la-lotul-national

Despre Dana Andrei
http://www.sportlocal.ro/detaliu-stire-national/clinciu--dana-andrei-e-in-progres-continuu

Gabi Dragoi se opereaza
http://www.sportlocal.ro/detaliu-stire-national/gabriela-dragoi-se-opereaza

Cata_RB
10th December 2009, 18:58
Deci o vor opera pe Gabi...e bine ca a durat "doar" un an jumatate sa gaseasca o solutie. Sper sa scape de probleme cu operatia.
Continuarea articolului de mai sus: http://www.sansabuzoiana.ro/sport.html?aid=32165

Andraf
10th December 2009, 20:02
Imi vine sa rad...campionatul European de gimnastica de la Milano din luna AUGUST :groggy::headbang: Ufff....

crisloregym
10th December 2009, 20:49
Ce bineeee!!!!
1. ca Dana Andrei a ramas la lot
2. ca Dana Andrei merge din bine in mai bine...sper sa ne surprinda la fel de placut anul urmator cum ne-a surprins la Buzau anul acesta
3. ca Gabi Dragoi se opereaza....in sfarsit!!!!! Nu pot sa inteleg de ce au asteptat atat de mult, cand anul asta putea sa fie muuult mai departe...dar bine ca se intampla...sa speram ca Gabi va avea puterea si dorinta necesare unei reveniri in forta...chiar vreau sa o mai vad concurand la barna...si castigand!!!!
4. ca se largeste lotul junioarelor...si intra doua gimnaste de la Focsani in lot!!! Sper sa auzim numai de bine!!!

Catalin_Nick
10th December 2009, 21:26
Adrian Stoica i-a propus lui Marius Urzica postul de antrenor al lotului national masculin:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/urzica-propus-pentru-a-prelua-lotul-masculin-5171177

Catalin_Nick
10th December 2009, 21:30
...Si Adrian Stoica reales cu unanimitate de voturi:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/adrian-stoica-reales-presedinte-al-frg-5171149
Simona Amanar si Dan Grecu sunt vicepresedinti.

crisloregym
10th December 2009, 21:31
WOW...dar eu vreau sa il vad pe Marius in Urban Kiss:(

In alta ordine de idei, un mic articol informativ despre Europenele de anul viitor:
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/la-ce-de-gimnastica-vor-participa-sportive-din-35-de-natiuni-167131.html

mikeyy
10th December 2009, 21:38
Marius antrenor coordonator la lotul masculin?
Dar e fara experienta....a antrenat doar copii pana acum.
Sper sa fie bine!

Cata_RB
10th December 2009, 22:20
Destul de surprinzator!
Poate e cam devreme pentru functia de coordonator, dar si doar ca antrenor ar fi un mare castig la lot. Insa oricum coordonatorul depinde de federatie pentru concursuri, de exemplu...asa ca... Eu am incredere in Marius, daca va considera ca e prea devreme pentru a fi un bun strateg cred ca o va spune singur :)
Cateva detalii despre lot aici: http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/urzica-propus-pentru-a-prelua-postul-de-antrenor-al-lotului-masculin-de-gimnastica-al-romaniei-167248.html


WOW...dar eu vreau sa il vad pe Marius in Urban Kiss:(


Cand cum unde??? Spune repede! :D Deci merg si prin tara cu spectacolul?

Edit: acum mi-am dat seama ca tu stai mult in Bucuresti...deci probabil acolo vezi :(

anna.09
10th December 2009, 22:43
Sunt curioasa cum vad ceilalti antrenori de la lot aceasta propunere...Oare lor nu li s-a propus? Asa mi s-ar fi parut normal!

anna.09
10th December 2009, 22:50
Un montaj f frumos:
http://www.youtube.com/watch?v=gy43ez9nw2M&feature=sub
MunchtheSilivasfan face cele mai frumoase montaje..nu atat de educative ca Mostepanovafan dar mai frumoase:) De fapt se vede dupa nume ca are gusturi faine;)

crisloregym
10th December 2009, 23:01
Da, Cata, la Bucuresti ma refer...anul trecut, din pacate, am fost pe punctul de a merge, dar pana la urma am zis atunci cu prietena mea ca mergem la ceva mai pe gustul ei, ca sigur mai prind Urban Kiss...iar acum imi pare rau...ca tura trecuta cand am fost in Bucuresti...citisem ca primul spectacol din stagiunea asta trebuia sa fie la vreo doua zile dupa ce plecam eu...deci l-am pierdut, tot sper ca in ianuarie, cand stau patru saptamani, o sa prind...dar eu stiu? Chiar as vrea sa il vad, multa lume care a fost a fost multumita de spectacol, cica e destul de bine regizat.

mikeyy
11th December 2009, 17:46
Ana Porgras si Marian Dragulescu au fost desemnati gimnastii anului de catre FRG. :)

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/dragulescu-si-ana-porgras-au-fost-desemnati-gimnastii-anului-2009-5173265

Cata_RB
11th December 2009, 18:04
Nici nu era greu de ales :P
Ce frumoasa e poza! Banuiesc ca e de la sosirea de la CM, n-am mai vazut-o pana acum. Ii sarbatorim pe amandoi indata! ;)

Ada24
11th December 2009, 18:29
Trei sportive bacauane la lotul olimpic de junioare
http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2009/12/11/gimnastica-alte-trei-sportive-bacauane-la-lotul-olimpic-de-junioare.html

Zice lotul de la Onesti...nu s-a mutat la Deva?!

mikeyy
11th December 2009, 18:32
O gimnasta de origine romana din Australia vrea sa reprezinte Romania: http://www.adevarul.ro/locale/oradea/Nicolae_Forminte_vrea_sa_o_testeze_pe_Sarah_Jurcut-campioana_Australiei_0_169183216.html

Interesant...ar fi fain sa vedem niste filmulete cu ea.

Cate noutati in ultimele zile...abia reusesc sa tin evidenta :)

Mihaela P
11th December 2009, 18:41
O gimnasta de origine romana din Australia vrea sa reprezinte Romania: http://www.adevarul.ro/locale/oradea/Nicolae_Forminte_vrea_sa_o_testeze_pe_Sarah_Jurcut-campioana_Australiei_0_169183216.html

Interesant...ar fi fain sa vedem niste filmulete cu ea.

Cate noutati in ultimele zile...abia reusesc sa tin evidenta :)


Alt articol despre Sarah Jurcut : http://www.adevarul.ro/locale/oradea/Sarah_Jurcut_isi_doreste_sa_petreaca_un_Craciun_cu _zapada-in_Romania_0_168583614.html

Ada24
11th December 2009, 18:44
Inca 2 articole

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Urmatoarea_Nadia_vine_din_Australia_0_168583315.ht ml
http://www.adevarul.ro/locale/oradea/Campioana_gimnasticii_australiene_ar_concura_pentr u_Romania_0_168583363.html

E nascuta in 1997 nu 1996 cum zicea Forminte
E Level 5 (era in 2008)...nu stiu daca level-urile astea sunt ca in SUA, dar daca sunt e cam de mica gimnasta...

mikeyy
11th December 2009, 18:48
Ce note are aceasta Sarah :)
http://www.nbg.com.au/attachments/download/4/WG%20GCA%2009%20Score%20Sheet%204Snr.pdf
Nu stiu daca sunt pe codul 2006-2088 sau pe acesta din 2009....dar notele sunt ft bune pt varsta ei. Mai ales la paralele....sa o aduca in Ro :)

Cata_RB
11th December 2009, 18:51
Trei sportive bacauane la lotul olimpic de junioare
http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2009/12/11/gimnastica-alte-trei-sportive-bacauane-la-lotul-olimpic-de-junioare.html

Zice lotul de la Onesti...nu s-a mutat la Deva?!

Cred ca s-a mutat la Deva lotul de junioare de acum 1-2 ani...adica gimnastele. Din cate stiu eu, la Onesti sunt acum junioarele mai mici.

Interesanta situatia fetitei din Australia, ar fi frumos :) Cred ca nu au primit cei de aici prea multe detalii inca, Forminte a zis doar ca are 12 ani, nu ca e nascuta in '96. Oricum, e micuta inca.


in luna noiembrie a anului viitor, Bacaul va gazdui finala Campionatelor Nationale de junioare la individual

Sa inteleg ca s-a stabilit programul competitiilor pe 2010? :D

Ada24
11th December 2009, 18:52
@Mihai Nu cred ca e dupa codul normal mihai..uitate si la exercitii... ;)
Are tinuta buna la paralele insa :P

@Cata-Da Cata,nu stia amanunte acum realizez dupa ce am mai citit din articole, cred ca e doar o idee expusa prin ziare de parinti.Ii dau dreptate lui Forminte (cred ca e prima oara in viata mea :D), depinde care le sunt intentiile si motivele...

mikeyy
11th December 2009, 18:53
Alte rezultate ale gimnastei din Australia....de data asta stim si cand a fost concursul: septembrie 2009: http://www.wagc.com.au/competitions/level%204-10/2009results.pdf (14.500, 14.400, 14.300, 14.900)


Ada...filmulete? unde?..vreau si eu :)

Ada24
11th December 2009, 18:56
http://www.youtube.com/watch?v=4GpRuCPynxU&feature=player_embedded

Cata_RB
11th December 2009, 18:58
Mihai, este un filmulet in articolele puse de Ada mai sus :) Dar e din 2008.
Nu prea inteleg situatia ei...in articol scrie ca s-a reapucat de gimnastica abia in 2007, dar ca a tras tare ca sa ajunga la categoria unde erau fetele de varsta ei. Totusi...nu prea seamana ce face ea in filmulet cu gimnastica de 11-12 ani.

mikeyy
11th December 2009, 19:01
Multumesc frumos.
Nu vazusem filmuletul :)

Ada24
11th December 2009, 19:01
Da, Cata...nivelul ei in 2008 e cam de mica gimnasta la noi, nu? La sarituri chiar sub....
Notele sunt asa mari ca sunt dupa alt cod cred-ca de anul trecut vad ca avea 14,..

Cata_RB
11th December 2009, 19:07
Da, cred ca e un cod special pentru copii. Cum au si americanii.

niagara64
11th December 2009, 19:19
Interesant ....
Sa ajungi la nivelul asta intr-un an de antrenament este "really amazing"(2007-2008 de cand e filmul ! ) .
E interesanta miscarea ei coregrafica foarte ingrijita (lucru nespecific tarii unde se antreneaza la aceasta varsta ).
Interesante motivele acestei valve ziaristice dar astaea nu sunt greu de banuit .
"Din cauza unor probleme familiale, fetița a renunțat la sport. În Australia, pregătirea și recuperarea fizică, înscrierea în competiții sunt cheltuieli pe care le suportă familia sportivului. "Costul antrenamentelor se ridică la 1.900 dolari pe trimestru. Recuperarea și fizioterapia sportivului costă 2.500 dolari annual, iar taxa de înscriere în competiții este aproximativ 900 dolari în fiecare an", a spus Maria Jurcuț. Toate aceste cheltuieli sunt suportate de către familia sportivului. "

Am mai discutat si explicat si altadata .Gimnastica peste tot in lume costa .Scump ! La Deva ai scoala si antrenori MOCA !

mikeyy
11th December 2009, 19:27
Niagara, iti cam dau dreptate...si mie mi se pare o simpla valva..si asta deoarece toata aceasta serie de articole din Adevarul au asa un iz de senzational: "gimnasta care a uimit Australia", "noua Nadia vine din Australia"...formulari cam prea exagerate si afirmatii premature.

De data asta si eu ii dau dreptate lui Forminte. A fost chiar ok in declaratie, nu s-a aruncat. Asa da, domnule Forminte (daca ne cititi :) )

anna.09
11th December 2009, 19:28
Are mai multe sanse in Australia decat la noi! Imi place sa cred ca la noi concurenta pt lot este mai puternica..poate nu mai numeroasa dar mai puternica!

niagara64
11th December 2009, 19:55
Niagara, iti cam dau dreptate...si mie mi se pare o simpla valva..si asta deoarece toata aceasta serie de articole din Adevarul au asa un iz de senzational: "gimnasta care a uimit Australia", "noua Nadia vine din Australia"...formulari cam prea exagerate si afirmatii premature.

De data asta si eu ii dau dreptate lui Forminte. A fost chiar ok in declaratie, nu s-a aruncat. Asa da, domnule Forminte (daca ne cititi :) )

NIci nu ar avea nici un avantaj daca ar face afirmatii gratuite . NU cred ca pustoaica vrea la lot ci la club si scoal de gimnastica care e alta mancare de peste . Personal cred ca parinti ei spera la o sponsorizare in Australia nu la mutarea in Romania a fetei iar valva asta ii va ajuta . Micul santaj "daca nu imi dati muta fata in tara"X" se pare ca poate functiona . Iar parinti ei asta spera sau in cel mai rau caz inscrierea ei la scoala la Deva .Oricum intretinerea ei la DEva si un bilet doua dus intors e mai ieftin decat ii costa acolo .

Ada24
11th December 2009, 21:36
Patterson club

http://www.youtube.com/watch?v=wMmcpGeKOw0&feature=sub

niagara64
11th December 2009, 22:47
Imi place cum il executa Kytra .

Tracoromana
11th December 2009, 23:57
Marian Dragulescu - cel mai bun sportiv de la Dinamo, in 2009.
http://www.onlinesport.ro/video/?bcpid=2517743001&bclid=1773233023&bctid=56296349001

Ada24
12th December 2009, 00:45
The Church Club:

http://www.youtube.com/watch?v=JIScHtqPp5Q&feature=sub

crisloregym
12th December 2009, 14:50
Ana Porgras si Marian Dragulescu au fost desemnati gimnastii anului de catre FRG. :)

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/dragulescu-si-ana-porgras-au-fost-desemnati-gimnastii-anului-2009-5173265

De Valentin Mavrodineanu nu ziceti nimic? Si el este tot gimnast de-al nostru:D Felicitari celor trei...cred ca la aerobic a fost mai mare concurenta, la cate medalii au castigat cu totii anul asta:D

Edit: Despre Sarah Jurcut nu stiu ce sa spun...deocamdata, este, intr-adevar, sub gimnastele de categoria a treia pe care le-am vazut anul asta (11-12 ani)...dar cine stie? Om trai si-om vedea...

Referitor la loturi, in mod normal existau doua loturi de junioare, unul de junioare mici (anul trecut Larisa Iordache, Diana Bulimar, Madalina Neagu, Patricia Tiron etc.) - la Onesti, si unul de junioare mari (Amelia Racea, Haidu, Porgras etc.) - la Deva. Atunci cand junioarele mari au trecut la lotul mare, junioarele mici au trecut, cum era si firesc, la Deva....asa a fost ani la rand, din cate am inteles trecerea intermediara printr-un lot de junioare la Deva (adica nu trecerea directa de la lotul de junioare de la Onesti la cel de senioare de la Deva) a fost introdusa in sistem la initiativa lui Bellu, pentru a le adapta pe junioare din timp cu sala, regimul de antrenament, chiar viitoarele colege de la lotul mare...si pentru a le ambitiona. Ideea este ca la inceputul anului, cand junioarele de la Deva au trecut la senioare si cand cele de la Onesti s-au mutat la Deva (actuala grupa Bulimar, Iordache, Neagu, Geamparoiu, Margarit etc.), la Onesti nu s-a mai constituit niciun lot de junioare mici (nu am inteles de ce)...insa vestea buna este ca acest lot se va face incepand probabil de anul viitor (cine stie exact cand?)...insa vestea buna se pare ca este ca la Onesti va exista lot de junioare!!!! Felicitari fetitelor de la Bacau:)

PE de alta parte, vad ca sunt fete care sunt transferate si direct la Deva (din articolul despre cele doua focsanence)...nu stiu cum este cu Deva sau Onesti, insa e bine ca o sa fie doua loturi de junioare:) Am si o intrebare...fetele de la Bacau stie cineva la ce categorie sunt?

niagara64
12th December 2009, 20:50
Comentariu in Couch Gymnast
"Adrian Stoica has been re-elected president of the Romanian Gymnastics Federation. The vote was unanimous. He had no opponents. Good or Bad? You tell me....."(cred ca nu nevoie nici de traducere ...)
-chiar , cine i-a fost contracandidat ? sau a avut ?
plus ceva poze , inclusiv una noua a lui Izbasa .
http://couch-gymnast.blogspot.com/2009/12/meanwhile-in-romania.html

Cata_RB
12th December 2009, 21:07
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/adrian-stoica-reales-presedinte-al-frg-5171149
N-a avut contracandidat.

Poza cu Sandra nu cred ca e noua. Ea nu mai e blonda demult. Daca nu ma insel, e o poza pe care o avea mai demult pe un profil personal.

Ada24
12th December 2009, 23:41
Dos Santos club:

http://www.youtube.com/watch?v=55a2gKU9rBw&feature=sub

Cata_RB
13th December 2009, 00:46
Coincidenta sau nu...ca si in montajul anterior, cu Patterson club, ultima e Kytra Hunter si mi se pare cea mai impresionanta executie in ambele cazuri. Ce inaltime are!
As vrea sa vad montaj cu cu Dos Santos II (apelul intins). Insa ma intreb daca l-a mai executat cineva. Oana?

Ada24
13th December 2009, 00:56
Mostepanova a zis ca doar dos santos l-a executat.
Si mie mi-a placut Hunter in ambele cazuri.

Ce exercitiu dificil avea Gina Gogean cand era mica-Nu stiam ca a executat full twisting layout.
http://www.youtube.com/watch?v=rzDA2RdpaE8&feature=sub

Cata_RB
13th December 2009, 01:22
Da, am vazut si eu acum in comentarii ca e singura, mersi!

niagara64
13th December 2009, 05:07
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/adrian-stoica-reales-presedinte-al-frg-5171149
N-a avut contracandidat.

Poza cu Sandra nu cred ca e noua. Ea nu mai e blonda demult. Daca nu ma insel, e o poza pe care o avea mai demult pe un profil personal.

Da , e patetic sa candidezi fara adversari ...imi lasa asa un gust amar .

anna.09
13th December 2009, 14:17
Ce exercitiu dificil avea Gina Gogean cand era mica-Nu stiam ca a executat full twisting layout.
http://www.youtube.com/watch?v=rzDA2RdpaE8&feature=sub

Nu cred ca e chiar layout..mai degraba echer..incepe ca layout dar termina ca echer. Din pacate nu l-a prea prezentat in competitii.
Uite unul reusit (aste este si mai "echerat"):
http://www.youtube.com/watch?v=yWI55sq2MkA
de asemenea ea facea si Tsukahara la coborare..am vazut intr-un montaj dar n-am identificat pana acum exercitiul/exercitiile in care a coborat asa...

simonad
13th December 2009, 18:28
Apropo de Sarah Jurcut, nu ma pricep dar ma bag si eu :D Sa aiba 11-12 ani? Dar din parerea mea de profana mi se pare ca micile gimnaste de le Deva, grupa de 9 ani, fac ceva mai multe elemente si mai bine...Repet, nu sunt experta :D

Cata_RB
13th December 2009, 18:36
Are 12 ani, dar a facut gimnastica de mica, apoi a intrerupt din cauza unor probleme de familie si s-a reapucat in 2007.

niagara64
13th December 2009, 20:08
A facut gimnastica intre 3 si 4 ani , practic nu inseamna nimic ...DE gimnastica s-a apucat cand avea in jur de 10 ani .Tarziu .

simonad
14th December 2009, 21:39
Ia uitati-va de ce cam dat:
http://blog.gym-concordia.com/archives/379
Deci C. Popescu antreneaza intr-un club francez din 1 noiembrie?
Cine intelege mai bine franceza?

Edit: deci era premeditata chestia, nu a fost o renuntare din senin la gimnastica...Pacat, putea sa continue...
http://blog.gym-concordia.com/ (apar poze cu el si riferiment ca si viitor antrenor)

Cata_RB
14th December 2009, 22:23
Multumesc pentru informatie!
Da, din ce scrie acolo inseamna ca decizia de retragere n-a venit dupa CM, era hotarat dinainte sa renunte. Parca e mai bine asa, a fost o decizie bine "rumegata", nu de impuls cum credeam. Succes mult in noua cariera! :)

simonad
14th December 2009, 23:00
Pai asa este mai bine, ca nu a fost o decizie pripita! Ii dorim mult succes :)

mikeyy
14th December 2009, 23:04
Un interviul ft frumos cu Marius Urzica: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/urzica-este-o-provocare-sa-fiu-antrenor-la-lotul-olimpic-5179597

Ma bucur nespus de mult ca Marius nu a acceptat functia de coordonator si va incepe ca un simplu antrenor la lot. Bravo lui....treptat va deveni si coordonator, dar trebuie sa mai treaca ceva timp.

Oricum..nu imi vine sa cred ca nu o avem un coordonator...ce face federatia? Antrenorii de la lot vor antrena fiecare la aparatul lui..iar echipa va disparea usor usor si vom ajunge sa avem doar specialisti. Un coordonator e vital pt o echipa care isi doreste sa fie pe podium in competitiile mari.

simonad
14th December 2009, 23:06
Pot sa te contrazic? La europene nu am vazut prea multe echipe cu coordonatori si cu sistem centralizat ca si la noi...Si se pare ca merge treaba si asa...Hai sa-i lasam timp lui Marius, sa-i uram succes si sa speram ca nu o sa dureze la fel de putin la lot ca si Pascu...

mikeyy
14th December 2009, 23:10
Pai la Europene nu ai vazut echipe cu coordonatori caci nu a fost finala pe echipe..au fost campionate individuale :)
Pana la urma..si cel mai descentralizat sistem are un coordonator....vedem la fetele din SUA..Martha e cea care decide si are puterea de a face ceea ce vrea cu americancele.

Cata_RB
14th December 2009, 23:15
Super, exact ce-mi doream! Ma bucur ca vine si Marius, si la bara o sa aiba un cuvant de spus.
Nu stiu eu prea multe despre ce presupune mai exact functia de coordonator...dar nu mi se pare asa o problema ca nu mai exista momentan. Cat timp toti antrenorii si gimnastii isi fac treaba cu seriozitate, comunica si au ca scop rezultate cat mai bune, nu vad nevoia neaparata de coordonator. Gimnastica e un mediu relativ restrans, inchis...nu cred ca e neaparat necesara o ierarhizare completa. Cei doi antrenori care sunt de multa vreme la lot au experienta, Nelutu si Marius sunt niste oameni deosebiti si inteligenti...eu am mare incredere in ei :) Totul e sa vrea si federatia!
Inca un articol, tot pe tema asta: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/urzica-pentru-aur-in-2012-5179707

Tess_AN
15th December 2009, 02:10
Cata, daca e sa fie egalitate intre fete si baieti - ca doar tin de aceeasi federatie, si vorba aia, la noi e sistem centralizat... ar trebui sa fie si la baieti un coordonator (ca si la fete) ca legatura cu federatia, sau invers.

niagara64
15th December 2009, 04:09
Parerea mea ...fara coordonator va fi destul de ambiguu .Practic lasa totul in mana federatiei ..alegeri , destinatii ,tot .
Suciu e doar "legatura cu federatia" .Nici unul nu va avea putere de decizie . Cam ambiguu dar oare nu asta se doreste? Dezbina si conduce e deviza . Vom cedea dar eu nu vad cu ochelari "roz" viitorul . INtodeauna e nevoie de cineva care sa aiba ultimul cuvant dar si care sa raspunda pentru hotarari.
Pe de alta parte rusii au revista de gimnastica ! Bravo lor !

simonad
15th December 2009, 10:11
Nu vad asa de critica treaba cu coordonatorul...Cineva se va impune ca si lider, fiti siguri, asa se intampla in orice grup fara un sef explicit...Important ca deciziile tehnice sa fie luate la nivel de echipa si nu de federatie :) Si faptul de a avea un coordonator nu inseamna ca tine piept federatiei....