PDA

View Full Version : Daca nu Schumi, atunci cine?



Travis Daye
10th September 2006, 22:16
Ca un fan infocat al lui Michael Schumacher, care urmaresc Formula 1 de 10 ani si nu am prins aproape nici un moment in care el sa nu fie aici, cu exceptia accidentarii din 1999, stau si ma intreb: cu cine o sa tin de la anul? vreau si eu parerea altor fani ai lui Schumi.

Sorin Blaj
10th September 2006, 22:21
Eu am deja un favorit: KIMI RAIKKONEN, mai ales ca va trece la FERRARI.

Triple H
10th September 2006, 22:22
Cu Ferrari :D

Massa+ Raikkonen :D

Sorin Blaj
10th September 2006, 22:23
L-ai uitat pe Kovalainen.

Vadim
10th September 2006, 22:35
Teoretic Raikkonen ar putea prelua stafeta la Ferrari. Poate si Massa. Insa, ramane de vazut si replica lui Alonso, cu siguranta el mai are multe de spus.

Sorin Blaj
10th September 2006, 22:47
Dupa atitudinea lui Alonso, este greu ca un fan Michael Schumacher sa tina pe viitor cu Alonso.

Travis Daye
10th September 2006, 22:47
corect :D

Sasuke Uchiha
10th September 2006, 22:50
sper ca anu asta sa castige schumi pt ca merita, dar la anu sa fie in sfarsit anu lu kimi

Ayrton
11th September 2006, 10:42
Chiar daca intrebarea nu mi se adreseaza, intrucat niciodata nu mi-a fost simpatic neamtul, cred totusi ca un fan adevarat al lui Schumi nu va putea trece prea usor peste retragerea sa... Este greu sa fie asa usor de inlocuit... si in niciun caz sa aiba ca favorit un pilot ce a fost adversar cu Schumi ani de zile (Alonso sau Riakkonen)... Mai degraba unul ce e la inceput de cariera, un debutant sau unul ce va apare in anii urmatori...
Insa si din partea mea pt Schumi: RESPECT! :ok:

Travis Daye
11th September 2006, 11:22
multumesc doamne... in sfarsit un post civilizat din partea cuiva care nu e fan Schumacher :P

viorel 31
11th September 2006, 12:25
Este ff greu de ales un inlocuitor pt marele Schumi ...si totusi vor avea prioritate -pt mine- pilotii scuderiei de la Maranello : Massa si Raikkonen.
Deocamdata atat. Cu timpul probabil ca voi avea un nou pilot favorit in cursele de F1.

thanathos
11th September 2006, 16:22
Dupa retragerea lui Schumi .... favoriti voi avea 2 piloti: Kimi si Heikki. Imi place Massa,dar nu-l vad ca un pilot constant rapid. A avut ghinion ieri...dar oricum, era mult in spate si a fost depasit de un Alonso care nu prea avea legatura cu masina sau circuitul...noroc cu mecanicii.
Ferrari va ramane intotdeauna echipa de suflet, chiar daca ar ajunge iar la nivelul 1990 -1994.

Nea Vasile
11th September 2006, 17:24
Ca un fan infocat al lui Michael Schumacher, care urmaresc Formula 1 de 10 ani si nu am prins aproape nici un moment in care el sa nu fie aici, cu exceptia accidentarii din 1999, stau si ma intreb: cu cine o sa tin de la anul? vreau si eu parerea altor fani ai lui Schumi.

Io nu-s fan al lui Schumi, dar simpatizez cu o droaie de piloti de azi si de ieri care si-au dovedit talentul si, in unele cazuri, caracterul.

Intrebarea lui Schumi86 are o logica gresita, este exact logica pentru care multi ii acuza pe fanii "infocati" ai lui Shumacher ca lor de fapt nu le place Formula 1, ci doar au nevoie de un idol cu care sa se identifice. Cind idolul se va retrage, si fanii lui vor renunta la F1 ca si cum nici nu ar fi existat.

Io nu-s asa de drastic, dar sfatul meu cit se poate de friendly pentru Schumi86 este ca mai intii "sa tina" cu F1, si mai apoi cu cineva anume :)

milanezu
11th September 2006, 18:59
alonso is the next big thing!!!!
who cares about schumacher!!!!!
he is history already!!!!!!!

Travis Daye
11th September 2006, 20:06
Nea Vasile... nu stiu daca ti-ai dat seama ca in ultimul deceniu... "sa tii cu Formula 1" se cam asociaza cu a tine cu Michael Schumacher

Travis Daye
11th September 2006, 20:07
si inca ceva..... te inseli daca crezi ca majoritatea fanilor lui Michael vor renunta la Formula 1, deoarece in decursul anilor simpatizandu-l pe Schumi au ajuns sa simpatizeze si Ferrari involuntar.

milanezu
11th September 2006, 20:15
Nea Vasile... nu stiu daca ti-ai dat seama ca in ultimul deceniu... "sa tii cu Formula 1" se cam asociaza cu a tine cu Michael Schumacher

poate pentru tine!!!!!
pentru mine sigur nu!!!!!!
cred ca visezi deja!!!!:rosu: :headbang: :happy

delaparis
11th September 2006, 20:41
Totusi tipul asta este printre cei mai mari piloti din istoria competitiei , daca nu cel mai mare ...
Are cele mai multe sezoane cistigate ,daca nu ma insel, si multe alte recorduri ...
Retragerea lui reprezinta un eveniment pentru cunoscatori nu numai pentru fani.:)

oaspetele
11th September 2006, 21:27
ia la asta micu ca le zice bine.
consider ca altfel te uiti la un campionat de F1 daca ai un preferat fata de cazul in care ti-e indiferent. mai ales in ultima vreme, cand reglementarile FIA au mai distrus nitel din savoarea marelui circ.
din momentul in care Schumi a 'pasit' in arena, aproape ca a monopolizat interesul fanilor. cu mici exceptii, s-a batut mereu pentru titlu. am putea spune ca Schumi86 nu e departe de adevar...

Travis Daye
11th September 2006, 22:55
poate pentru tine!!!!!
pentru mine sigur nu!!!!!!
cred ca visezi deja!!!!:rosu: :headbang: :happy

nu vorbeam de fiecare persoana in parte asa cum esti tu care-l urasti pe Schumi... vorbeam de fanii Formula 1 in general....

Sorin Blaj
11th September 2006, 23:11
Milanezule. Sa inteleg ca pana acum ai tinut cu Schumacher si dupa retragerea lui o sa tii cu Alonso? :)

milanezu
11th September 2006, 23:49
imi place ca esti glumet.
ma bucur ca se retrage.
ii este frica ca la anul nu-i va merge masina.

Sorin Blaj
12th September 2006, 00:09
ii este frica ca la anul nu-i va merge masina.
Vad ca ai glume in program, dar eu vorbeam serios. Poate mai citesti o data ideea thread-ului si te lamuresti.

Nea Vasile
12th September 2006, 00:45
Nea Vasile... nu stiu daca ti-ai dat seama ca in ultimul deceniu... "sa tii cu Formula 1" se cam asociaza cu a tine cu Michael Schumacher

Nu neaparat, dar posibil pentru unii. Totusi F1 nu incepe si nu se termina cu "ultimul deceniu", si cu atit mai putin nu incepe si nu se termina cu Michael Shumacher (care este bineinteles unul dintre marii campioni ai F1).


si inca ceva..... te inseli daca crezi ca majoritatea fanilor lui Michael vor renunta la Formula 1, deoarece in decursul anilor simpatizandu-l pe Schumi au ajuns sa simpatizeze si Ferrari involuntar.

Eu n-am spus ca cred neaparat chestia asta, am spus doar ca unii (pe forumuri F1 hard de limbi straine) ii acuza pe fanii MS de asta. Intr-un fel remarca ta le da dreptate. ;). Dar nu-i bai, ideea era ca cu timpul incepi sa vezi ordinea corecta a lucrurilor.



ia la asta micu ca le zice bine.
consider ca altfel te uiti la un campionat de F1 daca ai un preferat fata de cazul in care ti-e indiferent

Nu stiu daca remarca imi era adresata mie. Daca nu, ma scuzi. :)

Ei, ia...ca nu sunt chiar asa mic, am cam 1m83, mai ca tata Lionheart, daca cunosti :). E adevarat ce spui, dar eu n-am spus ca "mi-e indiferent". Ceea ce am spus e ca nu sunt fan (al cuiva anume), si astfel am posibilitatea sa am simpatii fata de mai multi piloti mari din istoria F1 (mai veche sau recenta). Intelegi nuanta.

whisper
12th September 2006, 06:12
In principiu voi tine cu echipa Ferrari.Dar chiar daca Kimi este mult mai bun decat Felipe ,va fi forte greu sa il accept in locul lui Schumi.Sa speram insa ca amandoi vor face tot posibilul sa o tina pe Ferrari acolo sus,sa o mentina pe locul la care Shumacher a adus-o.

Mishumacher
12th September 2006, 15:51
Eu sunt fan Schumacher din '96 dar nu si fan Ferrari!Si cu siguranta nu o sa tin cu vre-un pilot care alearga pentru McLaren sau Williams deoarece echipele acestea mereu i-au creat probleme lui Schumacher.Renault mai putin.(poate doar in ultimii 2 ani).Si tinand cont ca Renault este fosta Benetton,echipa cu care Schumacher a castigat doua campionate o sa tin cu colegul de echipa al lui Alonso!

Travis Daye
12th September 2006, 17:35
Nea Vasile... cred ca se referea la mine, nu la tine :)) ca m-a vazut mic, ca am doar 20 de ani... sunt si eu bebe mic :))

Katayama
14th September 2006, 22:28
Raikkonen merita toata atentia noastra,i-mi place copilul decand a aparut in f.1. ,cum am tinut la SCHUMI nu cred ca voi mai tine vreodata la un pilot....cat despre f.1. si parerea mea este ca daca nu tii cu un pilot anume atunci nici emotiile nu pot fi pe masura....dar nu conteaza parerea mea,conteaza faptul ca majoritatea fanilor f.1. sunt niste oameni minunati indifirent cu cine tin, aceasi parere am si despre membrilor acestui forum,chiar daca unii ne mai ,,inteapa'' citeodata

Sorin Blaj
1st October 2006, 13:51
Raikkonen merita toata atentia noastra,i-mi place copilul decand a aparut in f.1. ,cum am tinut la SCHUMI nu cred ca voi mai tine vreodata la un pilot....cat despre f.1. si parerea mea este ca daca nu tii cu un pilot anume atunci nici emotiile nu pot fi pe masura....dar nu conteaza parerea mea,conteaza faptul ca majoritatea fanilor f.1. sunt niste oameni minunati indifirent cu cine tin, aceasi parere am si despre membrilor acestui forum,chiar daca unii ne mai ,,inteapa'' citeodata
Intepaturile fac toata atmosfera, cu conditia sa nu se ajunga la jigniri. Au mai existat cateva conflicte dar s-au stins.

La ce se intampla in aceste ultime curse, cred ca foarte multi dintre noi il vor regreta pe Michael Schumacher, de anul viitor.

Se pare ca Felipe mai are multe de invatat si poate era mai bine ca Schumacher sa mai ramana inca un an.

Mario Di Lazi
1st October 2006, 14:00
Pentru fanii lui schumacher este thedru ... ?
De aia vad ca s-au implut doar 2 pagini din care 90 % au scris aiurea ...
Deci nu mai ramasa decat Sorin Blaj sa-si faca jocul ...

Travis Daye
1st October 2006, 20:49
Pentru fanii lui schumacher este thedru ... ?
De aia vad ca s-au implut doar 2 pagini din care 90 % au scris aiurea ...
Deci nu mai ramasa decat Sorin Blaj sa-si faca jocul ...

nu stiu daca ai observat.. dar nu se pune problema ca sunt putini fani ai lu Schumacher... mai degraba putini cei pasionati de F1 care posteaza

Sorin Blaj
1st October 2006, 22:32
nu stiu daca ai observat.. dar nu se pune problema ca sunt putini fani ai lu Schumacher... mai degraba putini cei pasionati de F1 care posteaza
Daca ar fi urmarit toate thread-urile, si-ar fi dat seama ca fanii Ferrari sunt majoritari. Practic se poate vorbi de Ferrari si restul lumii. :)

Katayama
4th October 2006, 00:23
De La Anul Am Sa Tin Cu Acest Pilot:

Katayama
4th October 2006, 00:30
Ce Parere Aveti Despre Aceasta Poza???

Sorin Blaj
4th October 2006, 00:33
Ce Parere Aveti Despre Aceasta Poza???
Sugestiva pentru ce a insemnat Michael Schumacher in Formula 1, in acesti 16 ani.

thanathos
4th October 2006, 19:01
well, astept aceeasi reactie pentru Tiger Woods :D
Nu de alta, dar urmaresc golf-ul de ceva ani si omul asta mi se pare ca se transforma intr-un robot de jucat golf. Matura pe jos cu oricine oricand. Face cam ceea ce a facut MS in F1.
Oare o sa se schimbe si regulamentul in Golf pentru a castiga si altii? :D Nu de alta dar in F1 a fost nevoie de schimbare de regulament pentru a castiga si echipe de mana a 2-a titluri, ca nu mai avea presa ce sa scrie, si sponsorii stateau la coada la usa ferrari. :D

Psycho Dad
4th October 2006, 20:44
Probabil ca dupa ideile FIA, F1 ar trebui sa se desfasoare pe masinute cu pedale ! Asa pilotul ar conta foarte mult, si masina foarte putin ! :ok:

Sa speram ca Raikonnen nu isi va aduce ghinionul cu el ! ;)

Katayama
5th October 2006, 13:57
i-mi pare rau de cea ce am sa scriu,dar sunt curios si de parerea voastra...am citit pe un alt forum niste zvonuri...nu le comentez pe toate doar cateva care persita de cateva saptamani...una ar fi ca schumi nu s-a retras benevol,ci asa a hotarat echipa ferrari, alt zvon,ca va primi locul lui ross brawn sau lui jean todt,brawn din cate stim la anu' i-si ia concediu...si ultimul zvon,ca din 2008 va concura la renault si de acolo se va retrage definitiv,unde a si anceput...... sunt doar zvonuri,dar se discuta de mult timp,de multi fani si nu prea iese fum fara foc, sper sa nu va supar cu aceste zvonuri.

Sorin Blaj
5th October 2006, 14:44
i-mi pare rau de cea ce am sa scriu, dar sunt curios si de parerea voastra ... am citit pe un alt forum niste zvonuri ... nu le comentez pe toate doar cateva care persista de cateva saptamani ... :

1. una ar fi ca schumi nu s-a retras benevol, ci asa a hotarat echipa ferrari,
2. alt zvon, ca va primi locul lui ross brawn sau lui jean todt, brawn din cate stim la anu' i-si ia concediu ...
3. si ultimul zvon, ca din 2008 va concura la renault si de acolo se va retrage definitiv, unde a si anceput ......

sunt doar zvonuri, dar se discuta de mult timp, de multi fani si nu prea iese fum fara foc, sper sa nu va supar cu aceste zvonuri.
Intr-adevar exista foarte multe zvonuri despre viitorul lui Michael Schumacher in Formula 1. Pe langa cele prezentate de tine mai sunt cateva:

4. Ca va trece la Renault inca din sezonul viitor.
5. Ca va trece la BMW, de unde a avut chiar o oferta clara de 100 milioane de dolari pentru doua sezoane.
6. Ca va ramane la Ferrari in continuare, in echipa de conducere si ar putea chiar reveni pe pista, daca rezultatele celor doi piloti vor lasa de dorit.

Acum o sa incerc sa iau toate zvonurile pe rand si sa le comentez:

1. Este posibil si asa ceva, dar nu cred ca Schumacher ar fi acceptat sa fie dat la o parte asa usor, daca el ar fi dorit sa mai continue. In plus aceasta situatie ar alimenta zvonurile cu trecerea la alta echipa din sezonul viitor.
Sincer, eu in locul lui nu m-as fi retras, in conditiile in care se vede cu ochiul liber ca este cel mai bun pilot de pe pista. Pentru a nu fi acuzat de subiectivism pot chiar sa spun ca doar Alonso si Raikkonen se mai ridica la nivelul lui, dintre pilotii aflati in activitate.

2. Nu ar fi exclus ca sa ramana intr-o functie de conducere si de coordonare a echipei Ferrari. Este zvonul cel mai probabil, daca nu a fost fortat sa se retraga.

3. Acest zvon este legat de primul. Daca este adevarat ca Ferrari l-au fortat sa se retraga, eu sunt SIGUR ca vom avea parte de o surpriza de proportii. Atunci chiar ca il vad pe Schumacher la Renault, dar nu de anul viitor, ci chiar de la anul.

4. Am argumentat deja la zvonul 3. In plus masina Renault este una capabila sa se lupte pentru titlu si in anii urmatori, dar cu un pilot adevarat, nu cu Fisichella si Kovalainen.

5. Nu cred ca ar trece la BMW, indiferent de bani, deoarece masina nu este una competitiva.

6. Este un zvon posibil, asta in conditiile in care primul zvon este doar zvon. Personal, chiar mi-ar place sa se confirme. Si nu pentru ca as avea ceva cu Massa, ci pentru ca IMI DORESC sa-l vad pe pista in continuare, CHIAR SI LA ALTA ECHIPA.

Katayama
5th October 2006, 15:59
mesi SORIN pt.raspunsul prompt. sincer sa fiu la ''acea''conferinta de presa cand si-a anuntat retragerea,am vazut pe fata lui ca antradevar regreta retragerea sa... un om,un pilot care se bucura asa mult ca si el pt. o victorie,pt.un loc 2,chiar si pt. un loc 3,si nu cred ca simuleaza aceste bucurii,si cum ai spus si tu,este unul dintre cei mai buni piloti,ce motiv ar fi avut sa se retraga din competitie ? poate nu vom afla niciodata adevarul,doar o parte...

oaspetele
5th October 2006, 18:27
schumi a inceput cu reno ??

Elphax
5th October 2006, 18:40
nu la renault a inceput ci la JORDAN in 1991, apoi s-a mutat la benetton
in 1992 castiga prima cursa
in 1994 castiga campionatul cu benetton-ford
in 1995 castiga campionatul cu benetton-RENAULT

v-am pus si 2 poze:
schumi in jordan
schumi in camel benetton ford - primul titlu

Sorin Blaj
5th October 2006, 19:09
i-mi pare rau de cea ce am sa scriu,dar sunt curios si de parerea voastra ... am citit pe un alt forum niste zvonuri ... nu le comentez pe toate doar cateva care persita de cateva saptamani ... una ar fi ca schumi nu s-a retras benevol, ci asa a hotarat echipa ferrari, alt zvon, ca va primi locul lui ross brawn sau lui jean todt, brawn din cate stim la anu' i-si ia concediu ... si ultimul zvon, ca din 2008 va concura la renault si de acolo se va retrage definitiv, unde a si inceput ...... sunt doar zvonuri, dar se discuta de mult timp, de multi fani si nu prea iese fum fara foc, sper sa nu va supar cu aceste zvonuri.

schumi a inceput cu reno ??

nu la renault a inceput ci la JORDAN in 1991, apoi s-a mutat la benetton
in 1992 castiga prima cursa
in 1994 castiga campionatul cu benetton-ford
in 1995 castiga campionatul cu benetton-RENAULT

v-am pus si 2 poze:
schumi in jordan
schumi in camel benetton ford - primul titlu
Actuala echipa Renault, nu este altceva decat fosta echipa Benetton.

Este adevarat ca Schumacher a debutat la Jordan, unde a participat la o singura cursa, in 1991, pe circuitul din Belgia (Spa-Francorchamps). A doua cursa din Formula 1 l-a gasit in combinezonul echipei Benetton, iar omul care face legatura dintre fosta echipa Benetton si actuala Renault nu este altul decat Flavio Briatorre.

Eu am presupus ca se intelege la ce a vrut sa se refere Katayama si nu am facut nicio remarca.

Interesante ar fi opiniile voastre in privinta zvonurilor.

Oricum, sunteti prompti si pe faza. Si cunoscatori. :) :ok:

Elphax
5th October 2006, 19:20
daca revine - e de kkt !
si , pentru Mario di Lazi
eu de ex. nu am votat, astept sa inceapa sezonul si sa vad cine merita sa tin cu el

Travis Daye
5th October 2006, 19:41
nu la renault a inceput ci la JORDAN in 1991, apoi s-a mutat la benetton
in 1992 castiga prima cursa
in 1994 castiga campionatul cu benetton-ford
in 1995 castiga campionatul cu benetton-RENAULT

v-am pus si 2 poze:
schumi in jordan
schumi in camel benetton ford - primul titlu

Katayama.... deci... pooza cu Schumi in masina 7up e jordan in 1991 si cea cu el in masina camel e benetton din 1992-1993, in 1994 Benetton arata cam cum arata si mai tarziu, prin 96-97 cand erau Berger si Alesi

Travis Daye
5th October 2006, 19:43
deci asta e Schumi in Benetton in 1994

Universal
5th October 2006, 20:02
Veti auzi in curänd de acest pilot: Michael Ammermüller, si-l veti tine minte. Eu am fost primul om ce i-a rostit in acest forum numele. Tineti acest nume minte ;)

In rest , Rosberg sä fie

Katayama
5th October 2006, 22:34
schumi86 mersi pt. lamuriri...esti dragut.....dar crede-ma ca stiu unde a anceput SCHUMI carriera,cat despre poze,am poze si reviste cu el de cand facea go-kart... in '97 am pus deoparte salariul meu de pe 2 luni ca sa pot merge la hungaroring si sa-l vad live,chiar am fost la boxa lui,l-am si vazut, l-am vazut si pe hill si bineanteles si pe katayama...in fine,eu am comentat un zvon cuvant-cu cuvant,singurul a fost SORIN care a anteles ce am vrut sa spun....scuze daca am probleme cu exprimarea...schumi86,nu vreau sa ma laud ca si ''MIKI ALEXANDRESCU'' cu cunostintele mele,vreau sa spun doar ca stiu destule despre SCHUMI si cariera lui .nu prea mult,dar destul.Sa nu ma antelegi gresit,nu te critic,doar ma distreaza entuziasmul tau de a ma lamuri unde si cand a anceput SCHUMI cariera de pilot f1. - scuze incaodata....-

Katayama
5th October 2006, 22:46
''ti-ai patat pantalonii....-da,astia de la RENAULT nici macar pantaloni nu mi-i mai spala cum trebuie,bag picioru',plec de la ei......''

Katayama
5th October 2006, 23:01
Am Si Eu Cateva Poze...

Travis Daye
6th October 2006, 08:09
schumi86 mersi pt. lamuriri...esti dragut.....dar crede-ma ca stiu unde a anceput SCHUMI carriera,cat despre poze,am poze si reviste cu el de cand facea go-kart... in '97 am pus deoparte salariul meu de pe 2 luni ca sa pot merge la hungaroring si sa-l vad live,chiar am fost la boxa lui,l-am si vazut, l-am vazut si pe hill si bineanteles si pe katayama...in fine,eu am comentat un zvon cuvant-cu cuvant,singurul a fost SORIN care a anteles ce am vrut sa spun....scuze daca am probleme cu exprimarea...schumi86,nu vreau sa ma laud ca si ''MIKI ALEXANDRESCU'' cu cunostintele mele,vreau sa spun doar ca stiu destule despre SCHUMI si cariera lui .nu prea mult,dar destul.Sa nu ma antelegi gresit,nu te critic,doar ma distreaza entuziasmul tau de a ma lamuri unde si cand a anceput SCHUMI cariera de pilot f1. - scuze incaodata....-

nu te-am criticat cu nimic.... doar ai pus o poza cu Schumi din 1992-1993 si ai zis ca e cea cu care a castigat primul titlu... atat... in rest esti ok :)

Travis Daye
6th October 2006, 08:13
''ti-ai patat pantalonii....-da,astia de la RENAULT nici macar pantaloni nu mi-i mai spala cum trebuie,bag picioru',plec de la ei......''

tare rau poza cu pantalonii patati :))))

Sorin Blaj
6th October 2006, 11:52
nu la renault a inceput ci la JORDAN in 1991, apoi s-a mutat la benetton
in 1992 castiga prima cursa
in 1994 castiga campionatul cu benetton-ford
in 1995 castiga campionatul cu benetton-RENAULT

v-am pus si 2 poze:
schumi in jordan
schumi in camel benetton ford - primul titlu


Katayama.... deci... pooza cu Schumi in masina 7up e jordan in 1991 si cea cu el in masina camel e benetton din 1992-1993, in 1994 Benetton arata cam cum arata si mai tarziu, prin 96-97 cand erau Berger si Alesi
Schumi86. Poza cu MS campion in 1995 a fost pusa de Elphax, nu de Katayama. In rest ai dreptate. :)

oaspetele
6th October 2006, 13:09
de fapt, se spune ca Schumi are de platit o datorie catre mercedes, cei care i-au dat branciul in lumea mare a motorsportului...

Sorin Blaj
6th October 2006, 13:34
Ca sa ne dam seama cum stam cu datoriile ar trebui sa analizam anii 1995 si 1996, cand s-au produs modificari importante in componenta pilotilor echipelor mari din Formula 1.

1996 a fost anul cand Michael Schumacher a plecat de la Benetton Renault, Campion mondial, la Ferrari, o echipa cu traditie dar fara performante, o masina fara nicio perspectiva si fara rezultate, in ultimii 16 de ani.
Eu consider ca atunci era momentul ca McLaren Mercedes sa-l ia pe Michael Schumacher ca pilot si mai mult ca sigur istoria acestei echipe ar fi fost rescrisa, asa cum s-a intamplat in cazul Ferrari.

McLaren a optat sa-l aduca pe Coulthard in locul lui Blundlle si rezultatele ulterioare au dovedit ca s-au inselat, deoarece acesta nu a putut decat sa aduca victorii de etapa nu si titluri mondiale, la piloti.

Pentru a avea o imagine completa trebuie sa analizati clasamentele in cei doi ani, atat la constructori cat si la piloti:

1995 Constructors Championship:

1 Benetton-Renault 137
2 Williams-Renault 112
3 Ferrari 73
4 McLaren-Mercedes 30
5 Ligier-Mugen-Honda 24
6 Jordan-Peugeot 21
7 Sauber-Ford 18
8 Footwork-Hart 5
9 Tyrrell-Yamaha 5
10 Minardi-Ford 1

1995 Drivers Championship:

1 Michael Schumacher German Benetton-Renault 102
2 Damon Hill British Williams-Renault 69
3 David Coulthard British Williams-Renault 49
4 Johnny Herbert British Benetton-Renault 45
5 Jean Alesi French Ferrari 42
6 Gerhard Berger Austrian Ferrari 31
7 Mika Hakkinen Finnish McLaren-Mercedes 17
8 Olivier Panis French Ligier-Mugen-Honda 16
9 Heinz-Harald Frentzen German Sauber-Ford 15
10 Mark Blundell British McLaren-Mercedes 13
11 Rubens Barrichello Brazilian Jordan-Peugeot 11
12 Eddie Irvine British Jordan-Peugeot 10
13 Martin Brundle British Ligier-Mugen-Honda 7
14 Gianni Morbidelli Italian Footwork-Hart 5
15 Mika Salo Finnish Tyrrell-Yamaha 5
16 Jean-Christophe Boullion French Sauber-Ford 3
17 Aguri Suzuki Japanese Ligier-Mugen-Honda 1
18 Pedro Lamy Portuguese Minardi-Ford 1


1996 Constructors Championship:

1 Williams-Renault 175
2 Ferrari 70
3 Benetton-Renault 68
4 McLaren-Mercedes 49
5 Jordan-Peugeot 22
6 Ligier-Mugen-Honda 15
7 Sauber-Ford 11
8 Tyrrell-Yamaha 5
9 Footwork-Hart 1

1996 Drivers Championship:

1 Damon Hill British Williams-Renault 97
2 Jacques Villeneuve Canadian Williams-Renault 78
3 Michael Schumacher German Ferrari 59
4 Jean Alesi French Benetton-Renault 47
5 Mika Hakkinen Finnish McLaren-Mercedes 31
6 Gerhard Berger Austrian Benetton-Renault 21
7 David Coulthard British McLaren-Mercedes 18
8 Rubens Barrichello Brazilian Jordan-Peugeot 14
9 Olivier Panis French Ligier-Mugen-Honda 13
10 Eddie Irvine British Ferrari 11
11 Martin Brundle British Jordan-Peugeot 8
12 Heinz-Harald Frentzen German Sauber-Ford 7
13 Mika Salo Finnish Tyrrell-Yamaha 5
14 Johnny Herbert British Sauber-Ford 4
15 Pedro Diniz Brazilian Ligier-Mugen-Honda 2
16 Jos Verstappen Dutch Footwork-Hart 1

Froadi
7th October 2006, 16:38
Se pare ca sunt o gramada de zvonuri legate de Schumi si de ce va face de acum incolo (numai vreo 6-8 zvonuri date cata mai sus). Nu cred ca va mai continua ca pilot in F1, si sigur nu va mai concura la o alta echipa din Marele Circ, (poate isi face el una proprie).
Daca ai tinut cu M. Schumacher de cand a intrat in F1 pana acum si ai inghitit toate relele pe care le-au spus prietenii cand el nu castiga sau avea un abandon, dar le si radeai in nas cand Schumi castiga, este totusi mai greu sa treci la alt pilot in timp asa de scurt. Poate urmaresti ce se intampla in continuare la Ferrari, dar cam atat.

:thinkso:

Lordul
5th January 2007, 23:02
Merg pe mana lui Raikkonnnen da sa tine-ti minte urmatoarele nume : Robert Kubica omul racheta ;sebastian vettel , heikki kovallainnnen , lewis hamilton

Travis Daye
6th January 2007, 16:19
kubica poate da... dar te bazezi prea mult pe acesti 3 care inca n-au debutat :)

Lordul
6th January 2007, 16:41
250 de starturi ce aprope de Ricardo Patresse pacat ca cel care va dobory recordul lui PAtresse va fi Rubens Barricehllo in 2008

Sorin Blaj
7th January 2007, 15:44
Alesi: “Paradisul îl așteaptă pe Kimi la Ferrari”


Jean Alesi crede că Raikkonen se află la momentul culminant al carierei în postura sa de pilot al echipei Ferrari. Francezul, care a concurat pentru Ferrari între 1991 și 1995, susține că nu există o echipă mai bună pentru care să lucrezi în Formula 1, întrucît Ferrari nu este numai una dintre cele mai bune echipe, ci și cea mai recunoscută și admirată din Formula 1.

„Ferrari? Este locul cel mai bun din Formula 1”, a spus Alesi (foto) pentru revista germană Auto Motor und Sport. “Pe Raikkonen îl așteaptă un paradis. Îmi amintesc cînd dădeam autografe o oră întreagă pe o autostradă din Italia – doar pentru că pilotam pentru Ferrari. Este ca și cum ai fi un doctor – ești respectat pentru asta în toată lumea”, a mai spus Alesi.

În vîrstă de 42 de ani, acesta a vorbit și despre retragerea lui Michael Schumacher, spunînd că germanul și-a ales perfect momentul ieșirii din scenă. “Știu că multă lume spune că Michael ar fi putut continua pentru totdeauna, dar sînt și mai mulți care cred că este prea bătrîn. Eu cred că a ales momentul perfect”, a încheiat Alesi.


Sursa: autof1.ro

Darth Revan
3rd February 2007, 13:05
Se pare ca sunt o gramada de zvonuri legate de Schumi si de ce va face de acum incolo (numai vreo 6-8 zvonuri date cata mai sus). Nu cred ca va mai continua ca pilot in F1, si sigur nu va mai concura la o alta echipa din Marele Circ, (poate isi face el una proprie).
Daca ai tinut cu M. Schumacher de cand a intrat in F1 pana acum si ai inghitit toate relele pe care le-au spus prietenii cand el nu castiga sau avea un abandon, dar le si radeai in nas cand Schumi castiga, este totusi mai greu sa treci la alt pilot in timp asa de scurt. Poate urmaresti ce se intampla in continuare la Ferrari, dar cam atat.

:thinkso:

Crede-ma ca am fost un mare fan al lui Michael(si voi fi mereu),nici azi nu pot uita sezoanele de frustrari(97,98) si eliberarea din 2000(ma uit la F1 din 96).
Totusi,eu pot sa trec la Jenson Button f.usor de la anul;chiar daca eram fan Schumi,mereu am mai avut inca vreo 2-3 favoriti si m-am pregatit pentru o posibila retragere a sa.Am tinut cu Herbert,Irvine(totusi am vrut ca Schumi sa aduca la Ferrari titlul dupa 20 de ani si nu el),Ralf(of course),Button si Heidefeld.Daca tii cu cineva nu trebuie sa-i excluzi automat pe ceilalti,trebuie sa aiba o perspectiva mai generala.