PDA

View Full Version : tennis-facts.com si in limba romana



Apollo13
29th December 2008, 16:42
Salut,

La inceputul anului am facut un mic site in limba engleza cu cateva exercitii si articole de tenis. Am decis sa l traduc si in romana si am reusit sa-l termin acum cateva zile. In el am reusit sa introduc din pacate doar cateva articole si exercitii, dar sper ca si cu ajutorul vostru sa reusesc sa-l mai impanez putin.

Cert este ca in limba engleza sunt destule site-uri de gen foarte bune dar majoritatea sunt cu bani, iar in limba romana nu am gasit nici unul care sa acopere acest subiect. Asa ca daca aveti timp si vreti sa dati un ochi il puteti gasi la:

http://www.tennis-facts.com/RO/

Sorin Blaj
29th December 2008, 18:20
FELICITARI Apollo13!!!

printulmiskin
29th December 2008, 18:31
Buna initiativa..Am mai multe articole traduse de mine ,daca te intereseaza ,ti le pot furniza..

Apollo13
29th December 2008, 19:21
Sorin Blaj - mersi

printulmiskin - sigur ar fi perfect, poti sa mi le trimiti pe mail sau daca vrei poti folosi formularul de pe pagina. Daca vrei imi poti trimite si numele si clubul unde antrenezi/joci si le trec in dreptul articolelor

Apollo13
30th December 2008, 14:59
Am primit ieri un articol foarte interesant numit TRECEREA DIN APARARE IN ATAC, l-am trecut deja in sectiunea articole a paginii. Cei interesati il pot gasi aici:
http://www.tennis-facts.com/RO/articole_tenis/trecerea_din_aparare_in_atac.php

Apollo13
8th January 2009, 14:42
inca doua articole in limba romana la tennis-facts.com (http://www.tennis-facts.com/RO/):

primul se numeste "Bun parinte de tenismen" si il puteti gasi la:
http://www.tennis-facts.com/RO/articole_tenis/bun_parinte_de_tenismen.php

al doilea se numeste "Antreneaza-te corect" si poate fi gasit la:
http://www.tennis-facts.com/RO/articole_tenis/antreneaza_te_corect.php

Doua articole de calitate din lunga lista furnizata de printulmiskin. In cel mai scurt timp sper la reusesc sa le postez pe toate.

Ii astept in continuare pe cunoscatorii de tennis de pe forum sa ajute la dezvoltarea acestui proiect.
Multumesc

sp00q
13th January 2009, 19:40
Foarte fain saitul si foarte interesante articolele. Sincere felicitari.

Vad totusi o problema. Articolul Antreneaza-te corect de exemplu inteleg ca e scris de Paul Annacone?... Mi-e greu sa cred ca te-ai intalnit la o bere cu Annacone si ti-a dat articolul spre publicare... Banuiesc atunci ca ai publicat articolul fara acordul lui, ceea ce nu e chiar etic (ca sa nu mai vorbim ca pot aparea chiar probleme legale).

In rest... Numai de bine!

printulmiskin
13th January 2009, 22:28
Foarte fain saitul si foarte interesante articolele. Sincere felicitari.

Vad totusi o problema. Articolul Antreneaza-te corect de exemplu inteleg ca e scris de Paul Annacone?... Mi-e greu sa cred ca te-ai intalnit la o bere cu Annacone si ti-a dat articolul spre publicare... Banuiesc atunci ca ai publicat articolul fara acordul lui, ceea ce nu e chiar etic (ca sa nu mai vorbim ca pot aparea chiar probleme legale).

In rest... Numai de bine!

Da,ai dreptate cred,uite cum intru eu in belele vrind sa fac un bine.Te pomenesti ca imi cere Anacone daune vreo citeva milioane ,ca ii traduc articolele si ii fac cunoscute zicerile fanilor tenisului din Romania.Rog proprietarul sitului sa mediteze la asta si sa stearga articolele ,daca alta solutie nu exista.Sau chiar are ocazia sa bea o bere cu Paul vreodata si sa-i ceara acordul.

mihai_marculesc
13th January 2009, 23:09
Foarte inteligenta remarca lui sp00q !!! :headbang:

La sfarsitul unui meci de tenis, cei doi competitori isi dau mana in mod simbolic ! Aici, nu se stie decat a se da in cap unuia care chiar face ceva bun !

Intr-adevar, foarte inteligenta remrca !!!

sp00q
14th January 2009, 00:45
Da,ai dreptate cred,uite cum intru eu in belele vrind sa fac un bine.Te pomenesti ca imi cere Anacone daune vreo citeva milioane ,ca ii traduc articolele si ii fac cunoscute zicerile fanilor tenisului din Romania.Rog proprietarul sitului sa mediteze la asta si sa stearga articolele ,daca alta solutie nu exista.Sau chiar are ocazia sa bea o bere cu Paul vreodata si sa-i ceara acordul.

Nu iti va cere Annacone daune de milioane dar ar fi frumos din partea celui care publica sa ii ceara acordul mai intai... Sunt sigur ca nu s-ar supara si ca o sa vi-l dea cu placere.

Apollo13
14th January 2009, 23:21
O remarca corecta intr-adevar, desi nu cred ca domnul Anacone va cauta articole de tennis in limba romana pe site-ul meu, cu toate ca eu continui sa sper ca intr-o zi ma va contacta sa ma invite la o bere. Cat despre legalitate iar nu cred ca voi avea probleme in special in tara noastra unde 90% dintre utilizatorii acestui site (inclusiv eu) posteaza de pe computere cu windows-ul cumparat de la piata sau downloadat gratis de pe net.

Dar si un mare DAR, daca vrei sa schimbi ceva trebuie sa incepi cu tine si ceea ce voi face (nu, nu voi cumpara windows cu licenta) este sa mi folosesc putina experienta in jurnalistica si sa schimb articolele introducand cateva citate cu mici schimbari si adaugiri si voi scoate numele lui "printulmiskin" (caruia ii multumesc inca o data pentru bunavointa de a impartasi cu mine si cu voi materialele sale) in cel mai scurt timp posibil pentru a evita orice fel de invinuire.

In continuare astept de la voi materiale (mai mult sau mai putin originale) pentru ca prin informare si mai mult printr-o informare centralizata putem sa imbunatatim si mai mult tenisul romanesc. Oferind aceste informatii nu numai antrenorilor dar si jucatorilor si parintilor, ii ajutam si pe ei sa inteleaga si mai bine ce inseamna tenisul de performanta cu toate sacrificiile si beneficiile sale.