PDA

View Full Version : Bucurestenii, obligati sa spele trotuarul din fata casei



bog_tom
22nd July 2004, 13:57
Adoptata cu mai putine emotii a fost hotararea consilierilor prin care se instituie obligativitatea bucurestenilor de a-si matura si spala parcela de trotuar din fata casei sau a sediului de firma, precum si rigolele aferente. In acest sens, potrivit deciziei consilierilor din cadrul CGMB, trotuarele vor trebui curatate zilnic, iar in fiecare sambata, intre orele 7.00-12.00, locuitorii vor fi obligati sa spele peticul de trotuar din fata casei, in timp ce firmele vor face aceeasi operatiune in zilele de luni. In caz de neindeplinire a obligatiilor prevazute in hotararea aprobata ieri, bucurestenii sunt pasibili de o amenda intre 1 si 5 milioane de lei, in timp ce pentru persoanele juridice, amenda va fi intre 30 si 50 milioane de lei. Hotararea a vizat adoptarea unor masuri pentru imbunatatirea climatului de viata in Bucuresti

(c) Gardianul - 22 iulie 2004

cipi13
22nd July 2004, 14:50
Mi se pare exagerat.....nu cred ca asemenea masuri vor "imbunatati climatul de viata in Bucuresti"
Mai repede s-ar ocupa de strinsul gunoaielor mai des, ar pune lucratorii de la ADP sa intre si pe strazile secundare, iar gardienii publici ar trebui sa isi ia mai in serios slujba si sa amendeze pe cei care arunce pe jos sau lasa gunoiul pe unde la vine.....
Dupa asta ar merge si treaba cu spalatul trotuarelor.....

Utilizator
22nd July 2004, 15:53
Eu zic ca e o decizie buna…daca se leaga de ceea ce spune Cipi13. E necesar ca locuitorii unui oras sa inteleaga faptul ca trebuie sa faca si ei ceva ca sa fie bine. Daca stai si astepti la infinit sa-ti faca numai altul curatenie si nu intelegi ca trebuie sa contribui si tu un pic, nu vom iesi niciodata la liman. Degeaba colecteaza gunoierii jegul, daca arunci gunoaie, tigari etc. pe geam fara sa-ti pese si daca firmele nu curata dupa ce repara vreo conducta sau construiesc vreo casa nu va fi curatenie in veci. E necesara educarea civica a oamenilor, suferim aici. In alte tari civilizate se practica ceea ce vor sa faca mai-marii Bucurestiului.

cipi13
22nd July 2004, 16:05
Amenzi, amenzi, amenzi si iar amenzi......Asta trebuie ca sa intram in normal......
Nici o natiune din cele ce le admiram acum nu a ajuns la stadiul de acum fara asa ceva.
Imi spunea un prieten ca in Statele Unite cu ani buni in urma a fost lansata o campanie pentru curatenie....
A durat insa citiva ani buni pina cind lumea a intrat pe fagas....

bog_tom
22nd July 2004, 16:23
Amenzi, amenzi, amenzi si iar amenzi......Asta trebuie ca sa intram in normal......
Nici o natiune din cele ce le admiram acum nu a ajuns la stadiul de acum fara asa ceva.
Imi spunea un prieten ca in Statele Unite cu ani buni in urma a fost lansata o campanie pentru curatenie....
A durat insa citiva ani buni pina cind lumea a intrat pe fagas....
mi se pare normal si cred ca cea mai buna alegere pt. concetatenii nostri (ma refer la amenzi) :ok:

educatie prin amenzi ... ce bine suna !

cipi13
22nd July 2004, 17:23
Totul este ca amenzile sa fie aplicate in mod egal.....
Si pentru Ferentari, dar si pentru cartierul Primaverii..

Saber Rider
23rd July 2004, 02:54
As adauga la lista lui cipi13 si mizeria facuta de cainii cu stapan, in principal cei de la bloc, care ies dimineata si seara cu patrupedele si fac trotuarele si stradutele de printre blocuri pur si simplu pline de fecale care put de nu-ti mai tii nasul. Cel putin aici unde stau eu, e o mare comunitate in blocurile din zona de stapani cu diversi caini, care mai de care mai "cacaciosi". Mi-amintesc ca am vazut intr-un episod din Seinfeld ca cei din New York cel putin aveau obligatia de a curata instantaneu mizeria unui caine. Si nu cred ca neaparat din cauza amenzii, ci ca asa este normal si frumos. Totusi sunt in favoarea educarii prin amenzi, pentru ca este ultima solutie, si cea care in mod normal ar trebui sa dea rezultate imediate.

dlgicu
23rd July 2004, 03:14
Parca vad ca totul se transforma intr-o noua sursa de venituri (spagi) pentru cei care vor trebui sa aplice aceste amenzi... buba cea mare tot coruptia/coruptibilitatea ramane

cipi13
23rd July 2004, 10:54
Sunt de acord ca principala problema ramine coruptia, dar in primul rind ar treabui ca cei in masura sa isi faca datoria...
Daca imi aduc aminte bine, treaba cu adunatul dupa catel a fost reglementata deja, iar gardienii ar fi trebuit sa se ocupe de acest lucru......A vazut cineva ceva ?

Profetu
12th August 2004, 17:09
Adoptata cu mai putine emotii a fost hotararea consilierilor prin care se instituie obligativitatea bucurestenilor de a-si matura si spala parcela de trotuar din fata casei sau a sediului de firma, precum si rigolele aferente. In acest sens, potrivit deciziei consilierilor din cadrul CGMB, trotuarele vor trebui curatate zilnic, iar in fiecare sambata, intre orele 7.00-12.00, locuitorii vor fi obligati sa spele peticul de trotuar din fata casei, in timp ce firmele vor face aceeasi operatiune in zilele de luni. In caz de neindeplinire a obligatiilor prevazute in hotararea aprobata ieri, bucurestenii sunt pasibili de o amenda intre 1 si 5 milioane de lei, in timp ce pentru persoanele juridice, amenda va fi intre 30 si 50 milioane de lei. Hotararea a vizat adoptarea unor masuri pentru imbunatatirea climatului de viata in Bucuresti

(c) Gardianul - 22 iulie 2004


Mie mi se pare promitator. Toti trebuie sa punem "umarul" daca vrem ca orasul nostru sa fie curat. Din gura e usor de dat, dar din matura ...

Bineinteles ca se vor gasi voci (... deja s-au si facut auzite) care vor spune ca altele sunt prioritatile, ca e vorba de abuz, ca e greu ... dar eu zic ... toate la timpul lor. :ok:

cipi13
12th August 2004, 17:22
Zi si mie....
1. cine plateste pentru apa folosita, pentru detergenti, pentru furtune pentru galeti si altele necesare?
Pentru ca la multe blocuri este reala aceasta problema....
2. cine iese la spalat.....eu in timpul saptaminii muncesc cite 10 ore asa ca simbata nu am chef de spalat trotuare....si sunt oameni batrini care nu pot si sunt altii ocupati....nu e vorba ca nu se pune umarul dar este o decizie similara cu cea cu interzicerea traficului greu...
Ca idee sunt amindoua bune, dar nu a existat o consultare prealabila cu asociatiile de locatari sau cu transportatorii.....

gicu
12th August 2004, 18:00
cipi13, intr-o societate normala nu exista "nu am chef sambata" :) Nici in casa/apt. se poate sa nu ai chef, in schimb faci...pt. ca altfel de cearta nevasta :p

ps. cat despre consumabilele folosite in cazul blocurilor de locuinte, nu vad ce-i asa complicat sa se stabileasca de catre fiecare asociatie de locatari in parte. Se spune ca romanii sunt descurcareti :D

Profetu
13th August 2004, 09:25
Zi si mie....
1. cine plateste pentru apa folosita, pentru detergenti, pentru furtune pentru galeti si altele necesare?
Pentru ca la multe blocuri este reala aceasta problema....
2. cine iese la spalat.....eu in timpul saptaminii muncesc cite 10 ore asa ca simbata nu am chef de spalat trotuare....si sunt oameni batrini care nu pot si sunt altii ocupati....nu e vorba ca nu se pune umarul dar este o decizie similara cu cea cu interzicerea traficului greu...
Ca idee sunt amindoua bune, dar nu a existat o consultare prealabila cu asociatiile de locatari sau cu transportatorii.....

Cipi ...

1. noi trebuie sa platim pentru tot daca vrem sa avem curatenie pe strada. Eu sunt de acord sa dau cat trebuie pentru a asigura cele necesare;

2. se poate face curatenia de catre voluntari, bineinteles, recompensati de cei care "nu pot", se pot face conventii cu actualele "femei de servici" - cum e in cazul blocului meu, sau se poate face prin rotatie. Important este sa existe spirit civic si dorinta de mai bine.

cipi13
20th September 2004, 17:27
trebuie sa te contrazic....
in blocul meu sunt multi pensionari....care din lipsa de bani au renuntat la femeia de serviciu....si eu sunt de acord sa dau cit trebuie, dar in nici un cazsa platesc pentru tot blocul....
Pe de alta parte cu cheltuielile la apa inregistrate intr-un bloc contorizat complet trebuie impartite vei gasi destiu care nu vor fi de acord sa plateasca...
Nu vreau sa dau impresia ca sunt impotriva acestei decizii, este foarte buna, dar nu au fost gindite metode de punere in aplicare....

viole(n)t
22nd September 2004, 08:38
cipi13, problemele ridicate de tine se pot rezolva printr-o simpla sedinta a asociatiei de locatari

In general sunt de acord cu masurile de genul asta, care au ca efect cresterea responsabilitatii cetatenilor dpdv civic.

Am exemplul unei municipalitatzi din Germania care amendeaza proprietarii/locatarii shi pentru aspectul fatzadei cladirii. Nu shtiu cat e de raspandita chestia asta in Germania... dar mi se pare o idee buna