PDA

View Full Version : NFL Draft 2009



Zabriskie
27th December 2008, 15:15
Stiu, e prea devreme de discutat despre mocks cand nu se stie nici ordinea finala, dar ma gandeam ca putem discuta despre ce jucatori vreti ca echipa favorita sa aleaga, ce "goluri" sunt in roster, cine va place din actuala clasa, etc.

Draftul de la anul o sa fie plin de underclassmen talentati care vor sa prinda un contract mai bun, temandu-se ca restrictie de salariu pt rookies pe care o planuieste Goodell o sa ii afecteze la buzunar :D. Asadar asteptati-va la mult mai multi redshirt sophomores si juniors in draftul asta.

Cel mai bine draftul asta sta la offensive linemani si linebackeri. Cred ca vor fi alesi cel putin 5 din fiecare in prima runda. La polul opus clasa de QB, RB si defensive line par cele mai slabe. Noroc cu underclassmenii ca altfel nu cred ca s-ar fi ales niciun QB in prima zi.

Colt McCoy, finalistul de la Heisman a declarat ca se va intoarce in NCAA, in timp ce Matthew Stafford a trimis deja hartiile pt a fi declarat eligibil. Dupa BCS championship game vom afla daca vor intra si Tebow, Harvin, Bradford, etc.

Zabriskie
27th December 2008, 15:23
Acum sa zic si pe cine vreau la Atlanta.
Brandon Spikes, LB, Florida. Cu putin noroc poate ajunge pana la mid 20's tinand cont ca probabil Aaron Curry, Laurinaitis sau Ray Maualuga vor fi luati pana atunci. E posibil sa ii depaseasca, depinde de cum se vor comporta la combine.
Cateva filmulete cu Spikes:
http://www.youtube.com/watch?v=XZIbdYWuDvA
http://www.youtube.com/watch?v=-salZZ7zTcE
http://www.youtube.com/watch?v=szVmTr-kEZg
http://www.youtube.com/watch?v=PJ8rVkOArog

Apropo, e junior, dar in mod sigur daca Florida castiga, si cred ca o vor face, o sa intre in draft.

effect
28th December 2008, 03:05
Pentru Baltimore vreau neaparat un CB . Starterii imbatranesc si am vazut ca din draftul anului trecut cornerii alesi in primele doua runde chiar s-au acomodat foarte bine in NFL in foarte scurt timp .
Apoi parca as mai vrea un WR si un RT (desi la WR as merge cu un free agent,stiind ca Baltimore n-au asa un history cu selectii bune de receiveri)

campuscodi
30th December 2008, 05:39
Sa zicem ca ordinea actuala ar fi asta:


2009 NFL Draft
1. Detroit Lions

2. St. Louis Rams

3. Kansas City Chiefs

4. Seattle Seahawks

5. Cleveland Browns

6. Cincinnati Bengals

7. Oakland Raiders

8. Jacksonville Jaguars

9. Green Bay Packers

10. San Francisco 49ers

11. Buffalo Bills

12. Washington Redskins

13. New Orleans Saints

14. Houston Texans

15. Denver Broncos

16. San Diego Chargers

17. New York Jets

18. Chicago Bears

19. Tampa Bay Buccaneers

20. Detroit Lions (from Cowboys)

21. Arizona Cardinals

22. Philadelphia Eagles

23. Minnesota Vikings

24. New England Patriots

25. Atlanta Falcons

26. Miami Dolphins

27. Baltimore Ravens

28. Philadelphia Eagles (from Panthers)

29. Indianapolis Colts

30. Pittsburgh Steelers

31. New York Giants

32. Tennessee Titans

Zabriskie
30th December 2008, 15:17
Nu e aia. Pats vor alege ultimii dintre echipele care nu au prins playoff'ul si Chargers primii dintre cele din playoff.

*drumroll*

Zabriskie's Mock Draft v 1.0 :D

1. Detroit Lions - QB Matt Stafford - Georgia. Clona lui Jay Cutler, de departe cel mai bun nfl prospect QB din draft.

2. St. Louis Rams - OT Michael Oher - Ole Miss. Multe nevoi dar OT e cea mai buna alegere tinand cont de valoarea celor de anul asta. Mai toata lumea il are pe Oher luat dupa Smith, dar Oher e senior si asta nu e de neglijat la o pozitie atat de importanta. Dupa senior bowl cred ca o sa il intreaca pe Smith.

3. Kansas City Chiefs - DE Brian Orakpo - Texas. Au nevoie de ajutor in ambele linii, dar pot gasii un prospect bun pt o-line in runda a 2'a, in timp ce every down defensive ends nu prea sunt.

4. Seattle Seahawks - OT Andre Smith - Alabama. Inlocuitor pt Walter Jones.

5. Cleveland Browns - OLB/ILB Aaron Curry - Wake Forest. Alegerea trebuie sa fie defensiva cu toate ca nu le-ar strica un RB.

6. Cincinnati Bengals - OT Eugene Monroe - Virginia. Daca mai tin la Palmer vor alege un OT, Andrews e FA si Levi Jones e batran.

7. Oakland Raiders - WR Michael Crabtree - Texas Tech. Russell, McFadden, Bush, Crabtree e o ofensiva foarte atractiva.

8. Jacksonville Jaguars - CB Malcolm Jenkins - Ohio State. Ii vad pe jags facand un trade pt a pune mana pe unul dintre OT de top, sa vedem daca au cu cine. Pana atunci putin ajutor pt defensiva a 24'a din liga la pass nu strica.

9. Green Bay Packers - DE Michael Johnson - Georgia Tech. Se zica ca are sindromul Gholston. Dar e cel mai mare si cel mai rapid DE din draft. You can't teach size and speed.

10. San Francisco 49ers - OT Jason Smith - Baylor. Principala nevoie e o-line.

11. Buffalo Bills - DE - Everette Brown - Florida State. Alegere riscanta, cica Brown dispare in timpul meciului. Totusi Schobel, Kelsay si ceilalti DE au vreo 10 sacks tot sezonul.

12. Washington Redskins - MLB James Laurinaitis - Ohio State. Washington o sa plece si pana o sa se retraga Fletcher din centru o sa ii ia locul.

13. New Orleans Saints - S Taylor Mays - USC. Nu cred ca va cadea pana aici totusi, s-ar putea sa il ia Al Davis cand o sa vada un safety de 6'4 care alearga 4.40.

14. Houston Texans - S William Moore - Missouri. E timpul pt un safety ca lumea. Daca pleaca Dunta Robinson s-ar putea sa aleaga corner.

15. Denver Broncos - MLB Ray Maualuga - USC. Ajunge cu experimentele Koutuvides sau Webster, Maualuga e ideal pt a opri run'ul.

16. New York Jets - CB Vontae Davis - Illinois. 29th pass ranked def.

17. Chicago Bears - WR Jeremy Maclin - Missouri. Ar merge si DE dar poate isi revine Anderson.

18. Tampa Bay Buccaneers - RB Beanie Wells - Ohio State. Rebuilding mode here we come. Graham si Dunn sunt batrani, tocmai bine sa iei cel mai bun RB din draft.

19. Detroit Lions (from Cowboys) - OT Eben Britton - Arizona. Clasica alegere QB - OT. Ar fi bine sa se uite prin FA dupa niste defensive players totusi.

20. New England Patriots - OLB Larry English - Northern Illinois. Pass rushing OLB. Acum pare "a reach" din cauza ca vine din div 2.

21. San Diego Chargers - NT BJ Raji - Boston College. Safety ar fi fost nevoia cea mai mare dar nu vad pe cine ar putea lua cu acest pick. Jamaal Williams nu mai are mult de jucat.

22. Arizona Cardinals - RB Knowshon Moreno - Georgia. Acum pare cea mai evidenta alegere din tot draftul.

23. Philadelphia Eagles - TE Jermaine Gresham - Oklahoma. Nu sunt convins ca o sa intre in draft, dar daca a intra Eagles au nevoie de un playmaker, LJ Smith avand un sezon slab si fiind FA.

24. Minnesota Vikings - QB Sam Bradford - Oklahoma. Meh, trebuia sa-l bag si pe asta undeva in prima runda :D. E posibil ca nici el sa nu intre, mai ales daca Sooners pierd.

25. Atlanta Falcons - SLB Brandon Spikes - Florida. Brooking nu mai poate, Boley e si el FA.

26. Miami Dolphins - CB DJ Moore - Vanderbilt. Un upgrade pt secondary e binevenit.

27. Baltimore Ravens - CB Domonique Johnson - Jackson State. 6'2, 4.40, DRC din anul asta. Si el e vazut acum cam pe la runda 3'a, dar dupa combine lucrurile se vor schimba.

28. Philadelphia Eagles (from Panthers) - OT Ciron Black, LSU. Ambii OT sunt batrani. Totusi pick'ul asta ar putea fi folosit intr-un trade.

29. Indianapolis Colts - DT Sen'Derrick Marks - Auburn. Colts au tot gasit talente pt d-line mai tarziu, e timpul si pt o alegere mai devreme mai ales ca acum nevoia e mai mare ca oricand.

30. Pittsburgh Steelers - G Duke Robinson - Oklahoma. Pick'ul ideal pt Steelers in prima runda.

31. New York Giants - WR Darrius Heyward-Bey - Maryland. Plaxico e gata, Toomer are 35 de ani.

32. Tennessee Titans - CB Victor Harris - Virginia Tech. Titans au suferit ceva din cauza secondary'ului sezonul asta.


pareri, comentarii, injuraturi? :D

Bronco
30th December 2008, 15:48
15. Denver Broncos - MLB Ray Maualuga - USC. Ajunge cu experimente Koutuvides sau Webster, Maualuga e idea pt a opri run'ul.


Ar fi ideal...Eu , unul, as fi fericit...

Zabriskie
30th December 2008, 16:32
Ma gandeam eu ca o sa iti placa :).

Mda, se pare ca New England vor alege dupa record, ceea ce mi se pare aiurea, macar atat sa fii fost consolarea, sa aleaga #20.

cristane
30th December 2008, 17:21
31. New York Giants - WR Darrius Heyward-Bey - Maryland. Plaxico e gata, Toomer are 35 de ani.


Good choice ;) Desi eu inca sper intr-o minune si sa nu fie luat Maclin pina atunci :D
Si eu sper ca Giants sa ia un WR cu primul pick, va fi clar postul cel mai neacoperit pt la anul (desi n-ar strica nici un RB, mai ales ca si Jacobs si Ward devin FA si nu prea cred ca vor fi tinuti amindoi). Apropo de WR, Toomer va fi si el FA iar Plax sigur nu va mai fi tinut. Din fericire, cu apararea sintem beton :D

effect
30th December 2008, 19:13
Daca as fi in locul celor de la Detroit nu as risca sa iau un QB cu 1st pick overall stiind ca n-am o linie care sa-l protejeze si totodata OT e o alegere mult mai potrivita si mai sigura
La fel pickul lui Vikings , cred ca n-apuca sa-l ia pe al doilea cel mai bun QB din draft pentru ca o sa ajunga la Detroit cu picku nr 20
In rest un mock destul de bun , se stie deja ca Raiders o sa-l ia pe Crabtree daca inca mai e in draft :)) , iar Jags ar fi luat si ei WR (in speta Crabtree) dar aleg BPA si merg cu un corner NFL ready decat cu vreun project WR
New York Giants - steal cu Darrius Heyward-Bey
Imi place alegerea lui Baltimore , dar daca Heyward-Bey is still around parca vad ca ramane in Maryland :D

cristane
31st December 2008, 00:07
Eu zic ca Detroit il vor lua totusi pe Stafford. Degeaba iau ei OT sau orice alta pozitie, daca nu are cine sa le faca jocul. Dupa anul asta catastrofal, cred ca cel mai important lucru pt Detroit e sa-si rezolve problema cu QB-ul, iar apoi sa construiasca echipa in jurul lui. Stafford e unul din cele mai bune prospecte (daca nu chiar cel mai bun prospect) ale drafturilor din ultimii ani, sa fie prosti sa nu o ia de la zero cu el QB, dupa anul asta de 0-16.

campuscodi
31st December 2008, 00:49
De obicei toate echipele care au reconstruit echipa "bine" au inceput mai intai cu liniile ofensive si defensive.... apoi au luat un "cocalar" pt aruncat mingi

Vezi exemplul celorlalti genii in reconstructii din anii trecuti

David Carr - Texans ..... detine recorudl NFL de cele mai multe sack-uri in primele 25 de meciuri jucate. Dupa 2 ani i-l iau pe Mario Williams (DT) si Chester Pitts (G) si uite ca acum o duc mai bine decat dupa draftarea si distrugerea fizica sadica a lui Carr.

Alex Smith - 49ers ---- si acum e accidentat.... oare cate meciuri o fi jucat in 3 ani de NFL

Lemmon sau nush cum i-l chema pe ala din Miami e acum cativa ani

Brody Coyle de la Chiefs --- care nici acum nu joaca la asteptarile pe care le-au avut KC cand au ales sa recontruiasca echipa incepand cu el (si de 2-3 ani inca mai pun caramizi la echipa :)) )



Daca anul asta au fost 2 QB care au facut ceva se datoreaza liniilor ofensive deja prezente acolo. Nu e o lege ca preamaritul QB draftat in prima runda sa fie Jesus on Earth. Cam 80% din ei nu mai prind anul 3-4 de NFL din cauza unei strategii proaste de HR.


Daca au ceva creier prin Detroit o sa inceapa sa reconstruiasca echipa cu capul si sa inceapa de la pozitiile cu "muschi" care iti protejeaza "creierul" pe care il vei drafta altadata.

anthynidiany
31st December 2008, 10:06
Pe Titans ii vad draftand prima data un CB

Zabriskie
31st December 2008, 11:00
desi n-ar strica nici un RB, mai ales ca si Jacobs si Ward devin FA

Ward a semnat in vara pe 3 ani. De Jacobs nu stiu dar chiar daca e FA o sa fie franchised 100%. Chiar daca pleaca nu cred ca o sa aleaga RB in prima runda, un RB de tipul lui Jacobs poti gasi mai incolo, Ringer de la Michigan State sau unul dintre cei de la LSU.


Cam 80% din ei nu mai prind anul 3-4 de NFL din cauza unei strategii proaste de HR.

Daca au ceva creier prin Detroit o sa inceapa sa reconstruiasca echipa cu capul si sa inceapa de la pozitiile cu "muschi" care iti protejeaza "creierul" pe care il vei drafta altadata.

80% e imens.
Lagat de strategie eu zic ca te grabesti. In primul rand ca Stafford are 21 de ani si in niciun caz nu o sa joace mai mult de 2-3 meciuri in primul an. Rookie Qb care sa joace toate meciurile vezi rar. Stai un an-doi pe bara si dupa aia joci 10 ani ca lumea.
Linia ofensiva ti-o poti regla mai incolo. Daca ai citit si pick'ul al doilea am zis ca vor mai lua un OT in conditiile in care mai au unul de anul trecut care nu a jucat chiar rau. Draftul de la anul plin de centrii de calitate (Luigis, Mack, Unger, Caldwell), dar centrii se aleg de obicei prin runda a 2'a sau a 3'a, la fel si guarzii.

Cleo Lemon a fost undrafted. Croyle draftat in runda a 3'a. Decat Carr si Smith sunt busts.

cristane
1st January 2009, 20:48
Ward a semnat in vara pe 3 ani. De Jacobs nu stiu dar chiar daca e FA o sa fie franchised 100%.

Cred ca te inseli. Stire de acum citeva zile (http://www.nydailynews.com/sports/football/giants/2008/12/23/2008-12-23_giants_brandon_jacobs_derrick_ward_on_ve.html). "Both are scheduled to become unrestricted free agents after the season, and while the Giants will likely re-sign one of them, it's hard to believe they'll have the money for both". Ar fi grozav daca totusi ar face ceva sa-i tina pe amindoi.

Apropo de Ringer si Stafford, tocmai ma uit la Georgia - Michigan State intr-un bowl game... pina acum defensivele se tin tare :)

codrutc
2nd January 2009, 11:28
Zabriskie, cred ca intre tine si Mel Kiper nu ar fi nici o diferenta daca verificam mock vs realitate dupa draft.
Acum sincer, te admir pentru cat de bine documentat esti si cat de multi jucatori din colegii stii.

Sunt de acord, Colts au nevoie de un DT dar daca Marvin nu-si va renegocia contractul s-ar putea sa ia un WR in round 1.
Eu sper ca Garcon sa se dezvolte intr-un WR meserias si sa nu fie nevoie.
Nu m-ar surprinde nici sa ia un RB, depinde ce cred despre viitorul lui Addai si daca e unul suficient de bun pentru a merita sa fie selectat la pozitia 29 sau mai jos.
Si un CB e posibil daca Hayden nu va fi pastrat sau daca Polian are in cap ca nu-l va semna pe Marlin Jackson dupa ce va reveni dupa accidentare.

Zabriskie
2nd January 2009, 12:32
lol, pai totusi e facut inainte de a aparea lista finala de undersclasmen, nu mai zic de offseason, senior bowl sau combine. mock'urile serioase sunt alea cu 2-3 zile inainte de draft. acum e mai mult o incercare de a pune jucatorii cei mai promitatori in functie de nevoile fiecarei echipe :).

codrutc
3rd January 2009, 09:01
Apropo, remarcabila performanta QB-ului Johnson de la Utah in meciul din seara asta. 3TD , 0 INT, dar cel mai mult mi-a placut viziunea si calmul baiatului.
De obicei QBii din colegii fie arunca mingea cand sunt sub presiune sau nu stiu sa evite sack-ul si sa arunce mingea aiurea, fara a fi penalizati cu "intentional grounding". Nu si baiatul asta, cel putin in meciul cu Alabama

Sinisther
6th January 2009, 15:31
9. Green Bay Packers - DE Michael Johnson

nu prea cred ... O-line e principala nevoie...sau LB daca trecem pe 3-4. Adevarul e ca experimentul cu Wells, Spitz si Cooledge in interiorul liniei ofensive trebuie sa inceteze....Wells e bun ca Center dar e prea fragil. Spitz e ok .... dar daca ramane la RG si nu e mutat in peste tot in linie. .... cu cine as vrea revin dupa ce aflu cine o sa fie noul coordonator defensiv

campuscodi
6th January 2009, 15:59
Mai ales anul asta in care sunt 4-5 centeri fenomenali care intra in draft

Zabriskie
8th January 2009, 18:30
http://www.nationalfootballpost.com/2009/01/sources-bradford-to-turn-pro/
Bradford o sa intre in draft. Foarte ciudat ca a anuntat asta inainte de meci.

Zabriskie
9th January 2009, 11:52
Si clasa de RB arata mult mai bine acum ca Wells, Shonn Greene (Iowa), Lesean McCoy (Pitt), PJ Hill (Wisconsin) au anuntat ca nu se vor mai intoarce in NCAA.

Sinisther
9th January 2009, 12:31
Cred ca "Beanie" a facut o alegere buna ca a declarat pt draft...clasa de RB nu era exceptionala anul asta asa ca are sanse serioase sa fie un top 15-20 pick. Browns, Bengals si Broncos au nevoie de un RB dar nu as neglija nici alte echipe mai ales ca sistemul cu 2 RB e din ce in ce mai indragit in NFL(si detestat in ligile de Fantasy Football :P )

Zabriskie
9th January 2009, 17:27
Nici McCoy nu e de lepadat, are 2 ani super buni in spate la Pittsburgh si cred ca e cel mai rapid RB de anul asta. In plus la el am vazut prima data wildcatul :D
M-am mirat cand am vazut ca intra in draft pt ca stiam ca e true sophomore dar se pare ca a facut un an de prep school pt a-si mari notele pt colegiu. Cred ca o sa fie ales dupa Beanie si Knowshon.

Zabriskie
13th January 2009, 17:33
Taylor Mays se intoarce pt ultimul an la USC, didn't see that comin'... anyway clasa de safetys de la anul e foarte, foarte solida.

Myron Rolle, tipul care spera sa obtina o bursa de studii la Oxford (a primit-o) a renuntat pentru moment la fotbal american desi era vazut ca un 1st day pick. Admirabil...

Sinisther
16th January 2009, 12:45
Imi place.... dintr-un anumit punct de vedere.... pozitionarea mai multor jucatori valorosi din colegii care ar fi eligibili pentru draft. Daca ati observat multi dintre cei care au avut un an bun au ales sa nu intre in draft. Toti declara ca ar vrea sa isi ajute echipa sa castige titlul anul viitor si chestii de genul asta....cand in cele mai multe cazuri e o simpla decizie finainciara....avand in vedere ca exista sanse destul de mari ca 2010 sa fie un sezon fara salary cap... ceea ce le-ar aduce castiguri substantiale jucatorilor din prima runda a draftului din 2010.

Pe de alta parte o serie de jucatori considerati medii (gen Sanchez ... QB USC) aleg sa intre in draft profitand de absenta unor "guaranteed 1st round picks". In situatia de fata Sanchez are sanse destul de mari sa fie al 2-lea QB luat in draft(adica in prima runda....cel tarziu inceputul rundei a 2-a).... Is foarte curios cine va avea de castigat cel mai mult din situatia asta(in afara impresarilor :D ).

Zabriskie
16th January 2009, 13:03
2009 e an slab pentru defense, chestia cu cba'ul a cazut si nu s-a mai grabit nimeni sa intre.

2010 e THE DRAFT.

Sanchez nu e chiar mediu, chiar daca ar fi intrat cu Bradford sau McCoy tot ar fi avut sanse mari sa fie ales devreme.

Zabriskie
25th January 2009, 12:42
Din ce am vazut pe cateva site'uri cam astia sunt jucatorii care au impresionat si au dezamagit la senior bowl'ul tocmai incheiat.

BJ Raji DT - Boston College - ma asteptam sa ii cresca cota, profita si de o clasa de DT slabuta.
Brian Cushing si Clay Matthews jr LB - USC
Louis Delmas S - Western Michigan
Alphonso Smith CB - Wake Forest - ball skils extraordinare, ideal pt cover 2, are doar 5'9 inaltime deci e greu sa fie ales in prima runda.
Brian Robiskie WR - Ohio State
Derek Williams WR - Penn State
Brandon Pettigrew TE - Oklahoma State - a excelat la blocking, e un TE complet.
Larry English LB/DE - Northern Illinois - asta a fost pariul meu in primul mock, pe vremea aia era dat prin runda a 3'a, acum e "a lock" pt prima zi.

William Moore S - Missouri - se pare ca o sa iasa din prima runda, atat de rau a fost
Rey Maualuga LB - USC - nu atat ca a dezamagit, dar a venit out of shape si asta da de gandit.
Graham Harrell QB - Texas Tech
Pat White QB - West Virginia - scouterii au fost suparati ca nu a exersat ca WR ci doar ca QB.
Michael Oher OT - neconvingator la pass blocking, ceea ce e vital pt un LT, pe asta nu l-am nimerit :).

codrutc
26th January 2009, 22:59
Vreau Colts sa-l drafteze pe Peria Jerry, DT, dar nu cred ca ajunge la noi (pozitia 27)

Legat de Pat White, un QB foarte productiv in college, baiatul tocmai asta vrea sa demonstreze, si anume ca vrea sa fie selectat pe post de QB ci nu de WR.
Dupa cat am inteles din articolul lui Par Kirwan (nfl.com), el chiar a impresionat asistenta pentru cat de bine a jucat QB.

Oricum, cred ca o sa fie un draft in care toata lumea va putea alege jucatori buni daca se pricep si au si noroc. Sunt o multime de juniori care au intrat in draft, pentru ca au bagat agentii frica
in ei ca nu se va finaliza CBA-ul si pierd sansele unor contracte profitabile.
Apropo de CBA , sunt sanse mari sa nu se finalizeze pentru ca nu se stie inca cine va fi seful sindicatului jucatorilor.

Zabriskie
27th January 2009, 00:09
Jerry o sa implineasca in curand 25 de ani, daca nu o sa joace din prima ca Haynesworth nu mi-as dori un jucator asa batran cu primul pick, mai bine tipul de la Auburn care are cam acelasi profil cu el, sau Evander Hood de la Missouri.

campuscodi
2nd February 2009, 00:11
http://myespn.go.com/blogs/nflnation/0-4-1074/Updated-2009-NFL-draft-order--1-thru-30.html

draft official list

Zabriskie
16th February 2009, 12:41
Mock 2.0, a durat ceva pana m-am decis la o varianta finala, drept urmare nu am mai avut timp si de comentarii.

1. Detroit - QB Matthew Stafford - Georgia
2. St. Louis - OT Eugene Monroe - Virginia
3. Kansas City - OT Andre Smith - Alabama
4. Seattle - WR Michael Crabtree - Texas Tech
5. Cleveland - Olb/Ilb Aaron Curry - Wake Forrest
6. Cincinnati - OT Michael Oher - Ole Miss
7. Oakland - DT BJ Raji - Boston College
8. Jacksonville - OT Jason Smith - Baylor
9. Green Bay - DE/Olb Brian Orakpo - Texas
10. San Francisco - CB Malcolm Jenkins - Ohio State
11. Buffalo - DE Everette Brown - Florida State
12. Denver - Ilb Rey Maualuga - USC
13. Washington - DE Aaron Maybin - Penn State
14. New Orleans - CB Vontae Davis - Illinois
15. Houston - DE Paul Kruger - Utah
16. San Diego - OT Eben Britton - Arizona
17. New York Jets - DE Tyson Jackson - LSU
18. Chicago - WR Jeremy Maclin - Missouri
19. Tampa Bay - QB Mark Sanchez - USC
20. Detroit (from Dallas) - LB James Laurinaitis - Ohio State
21. Philadelphia - RB Beanie Wells - Ohio State
22. Minnesota - DE Larry English - Northern Illinois
23. New England - DE/Olb Connor Barwin - Cincinnati
24. Atlanta - TE Brandon Pettigrew - Oklahoma State
25. Miami - G Duke Robinson - Oklahoma
26. Baltimore - CB Alphonso Smith - Wake Forrest
27. Indianapolis - DT Peria Jerry - Ole Miss
28. Philadelphia (from Carolina) - S Louis Delmas - Western Michigan
29. New York Giants - WR Darius Heyward-Bey - Maryland
30. Tennessee - CB DJ Moore - Vanderbilt
31. Arizona - RB Knowshon Moreno - Georgia
32. Pittsburgh - OT Phil Loadholt - Oklahoma

bason
16th February 2009, 13:27
10. San Francisco - CB Malcolm Jenkins - Ohio State

Nu cred ca va cadea pana pe 10 , cred ca Cleveland l-ar putea alege

15. Houston - DE Paul Kruger - Utah

Mi se pare mult mai bun : Tyson Jackson - LSU
Daca ar fi dupa mine as merge pe mana unui WR : Jeremy Maclin
Poate fi selectat si James Laurinaitis , ca tot la pus pe liber pe Greenwood

Cat despre pick 1 cred ca Matthew Stafford va fi ales de Detroit :ok:

campuscodi
16th February 2009, 14:51
Asa s-a zis si anul trecut de Matt Ryan.
Depinde la ce se gandeste Scharwtz.

Zabriskie
16th February 2009, 18:07
Asa s-a zis si anul trecut de Matt Ryan.


Cine a zis? In afara de Mayock (din motive subiective) parerea unanima e ca nu merita sa fie ales cu un top pick.


10. San Francisco - CB Malcolm Jenkins - Ohio State
Nu cred ca va cadea pana pe 10 , cred ca Cleveland l-ar putea alege


Daca cumva atat Curry si Orakpo nu mai sunt acolo e posibil, dar slabe sanse.



15. Houston - DE Paul Kruger - Utah
Mi se pare mult mai bun : Tyson Jackson - LSU


Jackson e DE in 3-4 si UT in 4-3. Kruger e cel mai bun LE prospect din draft. Pare un reach pt ca a jucat sezonul asta in NCAA dupa o pauza de 2 ani, nu a participat nici la East West Shrine Bowl nici la Senior Bowl, e putin under the radar in momentul de fata.

bason
16th February 2009, 19:28
Pai da ia ziceam si eu ca nu e un nume cunoscut ( Paul Kruger ) ca sa fie ales in prima runda.
Insa de " DE Michael Johnson - Georgia Tech " ce poti sa spui , e mai bun ca Kruger ca am vazut ca nu l-ai inclus in "mock" tau ?
Chiar am vazut un mock draft in care Texans il aleg pe Johnson .

r0bby
16th February 2009, 20:18
Michael Johnson are size insa mai trebuie sa lucreze la tehnica.

Zabriskie
16th February 2009, 21:09
Johnson are potential datorita talentului fizic pe care il are dar atitudinea lui lasa de dorit. Pe langa faptul ca e acuzat ca nu da totul pe unele plays a fost si singurul jucator care a refuzat invitatia la Senior Bowl fara sa dea explicatii. De obicei aia care refuza sa vina au asigurat un top pick, Johnson insa avea destule critici de demontat si drept urmare a sarit din prima runda pt moment. Vom vedea daca ramane asa si dupa combine.

edit: apropo de poll'ul de acum de pe nfl.com "Which is the most important factor in a player's draft standing?" urmariti de pe ce pozitie o sa fie selectat Chase Daniel, Heisman finalist anul trecut, si backup'ul sau Chase Patton.

bason
21st February 2009, 02:18
" Zabriskie " insa de Aaron Maybin DE ( Penn State ) ce poti sa imi spui , e un jucator de prima runda ?

Zabriskie
21st February 2009, 14:48
Ieri a fost masurat la 250 lbs in conditiile in care in decembrie cand a depus actele avea ~ 225 si specialistii il blamau ca a intrat in draft. Acum problema e daca isi pierde din explozie, vom vedea la combine. Eu l-am vazut doar la Rose Bowl unde nu a reusit mare lucru dar are high motor, s-a zbatut tot timpul. Sincer nu vad cum ar putea cadea mai jos de Patriots in prima runda.

http://g.imagehost.org/0213/aaron-maybin.jpg poza la 250 lbs

bason
21st February 2009, 15:04
Mersi , imi esti de mare ajutor ca pe unii jucatori chiar nu-i cunosc :ok:

UFO
21st February 2009, 18:50
Crabtree (top WR prospect) is out of the combine .... cica are "stress fracture" si va necesita o interventie chirurgicala pentru a fi reparata. Sa vedem cum il va afecta la draft asta

r0bby
21st February 2009, 22:18
S-a uitat cineva la NFL Scouting Combine (OL & TE)?

Michael Oher 21 reps
Eugen Monroe 23 reps
Max Unger 22 reps

K David Buehler 25 reps :shocked:

campuscodi
22nd February 2009, 05:14
:ras-plans: funny shit
el l-as angaja bodyguard pe kicker pt domnii "starlete" din OL

Zabriskie
22nd February 2009, 13:11
nu prea are relevanta. OT si TE au bratele mult mai lungi si de aici nr mic de reps in comparatie cu altii. Alex Boone a fost impresionant, 33 reps la 6'8, pacat pt el ca e bonehead si a fost arestat acum cateva saptamani.

Jared Cook, TE, South Carolina - 4.42 40, 41 vert cu 23 reps.

campuscodi
22nd February 2009, 15:05
Alex Smith era OT care a plecat in mijlocul Combine sa se antreneze acasa ?

PArca nu a avut timp 2-3 luni :))

r0bby
22nd February 2009, 18:12
nu prea are relevanta. OT si TE au bratele mult mai lungi si de aici nr mic de reps in comparatie cu altii. Alex Boone a fost impresionant, 33 reps la 6'8, pacat pt el ca e bonehead si a fost arestat acum cateva saptamani.

Jared Cook, TE, South Carolina - 4.42 40, 41 vert cu 23 reps.

Stiu ca nu are relevanta dar totusi sa luam exemplu:

Kenny Britt WR (arm span 34 inches) 23 reps
Michael Oher OT (arm span 33.5 inches) 21 reps

@campuscodi

Andre Smith pur si simplu nu era pregatit.

Zabriskie
22nd February 2009, 20:35
Heyward-Bey 4.30 - un caz rar in care timpul "masurat" la colegiu e confirmat la combine.

Legat de Andre Smith cred ca a pierdut vreo 5-6 mil.

LE: Damn, Cushing cred ca are vreo ruda pe la nfl network, incredibil cat de mediatizat a fost si la Senior Bowl si acum.

Sinisther
23rd February 2009, 12:15
Imi pare bine ca Ian Johnson a scos un timp foarte bun la 40 si printre cei mai buni timpi in shuttle-uri ..... chiar as vrea sa mearga undeva in runda a 2-3. Omul pune suflet in joc si ar fi pacat sa cada prea departe in draft

effect
23rd February 2009, 16:50
29. New York Giants - WR Darius Heyward-Bey - Maryland


Dupa ce combine a avut , cred ca a urcat vreo 10 pozitii .

Zabriskie
24th February 2009, 10:24
Nu cred ca merita un top 20 pick mai ales ca Maclin probabil o sa mai fie pe acolo. Oricum ma bucur ca l-am pus in prima runda cand tendinta in ultimele saptamani pe el era 35-40.
La fel l-am nimerit si pe Connor Barwin. The dude is a hell of an athelete. Ce bine i-ar sta alaturi de Abe in Atlanta.

Pe de alta parte n-am nimerit-o cu Little Animal. Desi nu pot sa inteleg cum a fost atat de slab in conditiile in care in timpul meciului e foarte rapid, e pe tot terenul, e mult mai "fluid" decat Maualuga si sa nu mai vorbim de calitatile de lider. Acum depinde de cat de mult tin cond GM'ii de straight speed pt ca in celelalte i-a cam batut pe toti TE.

r0bby
24th February 2009, 20:52
Stie cineva daca o sa apara vreun torrent cu NFL combine?

campuscodi
24th February 2009, 20:55
da. anul trecut au aparut pe TYT

Zabriskie
25th February 2009, 21:47
http://imatopprospect.com

TomBrady
27th February 2009, 23:51
deci nu avem si noi un video cu combineul?

Zabriskie
12th March 2009, 08:25
http://img150.imageshack.us/img150/8187/asmith090311blog.jpg (http://www.imagehosting.com/)

A.k.a
12th March 2009, 11:57
Nice pecs

Zabriskie
12th March 2009, 12:23
New England vor avea 6 picks din primele 100 dupa ce vor primi un 3rd round compensatory pick pt pierderea lui Asante.
Din cate mi-am dat eu seama cum lucreaza chestia asta cred ca doar Steelers ar mai trebui sa primeasca un 3rd rounder pt Faneca.

edit: Si Chargers, sigur vor primi pt Turner.

effect
12th March 2009, 20:06
Nice pecs

:lol::happy

titans_rulez
12th March 2009, 20:37
....la draq....
tipul asta a mancat colivia cu tweety
uite'l pe ala mic si galben cum se zbate sa iasa afara
elibereaza'l animalule....

urlacher9
12th March 2009, 20:50
that's my tipe of guy. Asa, mare, bine facut, hranit ca lumea. Pariu ca ii place shaworma?

Zabriskie
18th March 2009, 17:53
University of Michigan strongman defensive tackle Will Johnson flexed his muscles at his campus Pro Day in a performance reminiscent of weightlifters Hans and Franz of old Saturday Night Live fame. Johnson bench pressed 225 pounds a staggering 47 times, according to Gil Brandt of NFL.com. It's believed to be a record for an incoming NFL draft prospect, according to NFL Draft Scout.

Zabriskie
23rd March 2009, 07:02
Detroit au inceput discutiile cu jucatorul pe care il vor drafta. Din cate se pare e Jason Smith.

Zabriskie
28th March 2009, 02:54
funny mock: http://www.thebrushback.com/mockdraft09.htm

campuscodi
28th March 2009, 11:57
funny mock: http://www.thebrushback.com/mockdraft09.htm
Stafford cade in runda a -2a? :))

Zabriskie
28th March 2009, 13:42
e satira, nu are relevanta cum decurge draftul, comentariile sunt tari.

oricum daca e sa il laum in serios si sa il comparam cu mockurile de pe nfl.com nu e chiar mult mai rau :D

Zabriskie
3rd April 2009, 17:29
http://www.nfldraftbible.com/Latest/usc_linebackers_test_positive.html

Bwhahahahhahaha! Stiam eu de ce il aveam pe Cushing ca second rounder :D. De Matthews sunt putin surprins, nu are asa de multe masa musculara si incepuse sa imi placa ideea de a-l lua Atl @ 24.
No wonder SC had the no 1 defence...

**

Source: Defensive tackle Raji tested positive at NFL Combine.

Still a top 10 pick imo. Dar nu ca ar fi cine stie ce prospect ci pt clasa foarte slaba de DT.

r0bby
3rd April 2009, 18:01
Cushing stiu ca lua inca din colegiu,credeam totusi ca n-o sa iasa pozitiv.De Matthews nu sunt surprins,tatal lui e fost jucator de fotbal american si stie cum merge treaba.A crescut prea mult din liceu in colegiu.
Oricum nu cred ca o sa le afecteze asa de mult pozitia in draft.

Zabriskie
3rd April 2009, 20:26
La Cushing era evident. Poate doar oficialii NCAA cred ca te poti transforma asa doar cu proteine si antrenament la sala :D

http://f.imagehost.org/0034/cush.jpg (http://f.imagehost.org/view/0034/cush)


Legat de Matthews el oricum a avut o cariera destul de modesta in NCAA, de multe ori primind playing time putin chiar si in ultimul an. Dar el e exemplul de cat de mult te poate ridica un combine foarte bun.

r0bby
3rd April 2009, 22:02
Da,o gramada de atleti au folosit/folosesc juice.Sincer, sunt fan Brian Cushing si chiar este cunoscut ca un hard worker,team player.Acum sper totusi sa aiba o cariera buna in NFL.


Report of Matthews Drug Test Refuted
Posted by Aaron Wilson on April 3, 2009, 2:19 p.m.
In response to NFL Draft Bible’s report that USC linebacker Clay Matthews tested positive for steroids at the NFL Scouting Combine, the agent that represents Matthews has issued a denial.

In an e-mail sent to Rick Serritella at NFL Draft Bible from Athletes First vice president and general counsel Mark Humenik stated that neither Matthews or his agents have been informed of any failed drug test. Plus, he added that a lawyer for the league office told him that the NFL hasn’t received notification that any players have tested positive for steroids at the combine.

NFL Draft Bible also reported that USC linebacker Brian Cushing has tested positive for steroids.

Here’s an unabridged copy of the note:

“Our office represents Clay Matthews. Your website is reporting, via unnamed sources including one NFL team, that Clay tested positive for steroids at the NFL Combine. As I’m sure you know, the NFL Policy on Anabolic Steroids and Related Substances clearly states that “any Club or Club employee that publicly divulges, directly or indirectly, information concerning positive tests or other violations of this Policy (including numerical summaries or specific names of persons) or otherwise breaches the confidentiality provisions of this Policy is subject to a fine of up to $500,000 by the Commissioner.

“Further, neither Clay nor our office has received notification of any positive test, whether for steroids or any banned substance. I also have been informed by an attorney at the NFL League Office that they have not received notification from the Independent Administrator of any Draft-eligible players testing positive for steroids during the pre-employment drug testing conducted at this year’s Combine, and likewise, that they have not informed the member NFL clubs of any drug testing results. Govern yourself accordingly.

Sincerely, Mark Humenik Vice President & General Counsel Athletes First

A.k.a
4th April 2009, 12:16
La Cushing era evident. Poate doar oficialii NCAA cred ca te poti transforma asa doar cu proteine si antrenament la sala :D

http://f.imagehost.org/0034/cush.jpg (http://f.imagehost.org/view/0034/cush)

Cum evident? Dupa o saptamana de sala ma fac asa :))

campuscodi
5th April 2009, 02:02
Te poti face asa si fara "stero".
Am un prieten care lucra 3 zile pe saptamana si a ajuns un mosntru in 2 ani.
Conteaza si genele pe care le ai. Nu toata lumea poate sa fie cercetator la NASA, la fel cum nici toata lumea nu poate fi atlet profesionist.

Dar daca totusi i-au prins cu mata'n sac :ban::limba: "shame on theeeem" :))

Zabriskie
11th April 2009, 11:02
Chris Mortensen, of ESPN.com, reports the NFL has expanded the number of players invited to the 2009 NFL Draft. Southern California LB Brian Cushing, University of Georgia QB Matthew Stafford and Kansas State QB Josh Freeman will attend the draft. Wake Forest LB Aaron Curry, Texas Tech WR Michael Crabtree, University of Virginia OT Eugene Monroe, University of Mississippi OT Michael Oher, University of Texas DE Brian Orakpo and Baylor OT Jason Smith are also expected in New York.

georgebz
21st April 2009, 22:16
foarte interesant acest articol : http://sports.yahoo.com/nfl/news?slug=ms-thegameface041709&prov=yhoo&type=lgns :D

Sinisther
23rd April 2009, 10:31
http://blogs.nfl.com/2009/04/22/lb-curry-will-take-less-money-to-be-no-1-pick/


Daca si acuma Lions inca se mai gandesc sa il ia pe Stafford is prosti si isi merita soarta de cea mai slaba echipa din istoria NFL. ....da baga multi bani in pozitia de LB dar in momentul asta ar avea cel mai de temut grup de LB din NFL in Simms,Peterson si Curry.... Pot forte usor sa ia 2 OL solizi cu celalat pick din prima runda si primul pick din runda a 2-a ca sa il protejeze mai bine pe Culpepper care a impresionat in acest Offseason si alaturi de Calvin Johnson o sa reuseasca sa faca o treaba foarte buna in ofensiva...apoi cu pickurile din rundele inferioare iei cativa oameni de linie defensiva pt depth si esti aranjat pt un sezon decent iar la anu fie iei un QB in draft...fie faci un trade un o echipa care are deja 3 franchize QBs in roster(adica Packers :P )

campuscodi
23rd April 2009, 23:21
a vazut careva vreun anunt despre transmisia draftului pe nfl.com/live ?

poate avem noroc ca anul trecut si-l vedem online la o rezoluite buna

Zabriskie
24th April 2009, 11:27
o sa fie live pe nfl.com.
cred ca ma uit pe espn daca prind un stream de calitate, nu vreau sa strice Schefter tot suspansul.


Hai sa pun si ce jucatori vreau la Atlanta in prima zi.
Cred ca e foarte probabil un trade down, era si pana acum, dar dupa ce l-au luat pe Tony cred ca sansele au mai crescut. Ar fi ideal un deal ca cel facut de Eagles cu Panthers anul trecut, dar si 2 2nd round picks ar fi frumos.

Cred (mai mult vreau) ca Falcons vor pastra the 24th doar daca un top prospect cade serios. Si ma gandesc la Malcolm Jenkins (ar fi perfect in cover 2), sau unul dintre OT de top (Oher, Andre Smith).

Sper ca daca astia nu vor mai fi acolo atunci sa incerce un trade down, iar daca nu iese nimic sa aleaga din jucatorii care in mod normal ar fi disponibili si putin mai tarziu:
DE - Larry English*, Michael Johnson*, Connor Barwin*, Paul Kruger
S - William Moore*, Patrick Chung, Rashad Johnson
OLB - Clay Matthews*, Gerald McRath
DT - Ziggy Hood*, Jarron Gilbert
CB - Alphonso Smith, Jairus Byrd, Kevin Barnes
OL - Jamon Meredith, Duke Robinson, Alex Mack, Jonathan Luigs

* sunt cei care pot fi luati si @24 fara sa fie cine stie ce reach. Restul sunt early-mid second round prospects, doar putini dintre ei ar ramane pana la 55.

A.k.a
24th April 2009, 12:36
La ce ora incepe draftul?

cycloneclau
24th April 2009, 13:40
Schefter se muta la ESPN. Nu stiu de cand, dar a semnat deja. Au dezbatut pe podcastul Patriots Weekly vreo juma de ora asta si cu disparitia NFL Network. De acasa pana la serviciu m-am distrat enorm. Se mai uitau ciudat oamenii la mine la semafor ca radeam de unul singur in masina.

Faceau pariuri care va "muri" mai repede? Twitter sau NFL Network? Si au ajuns la consens ... NFL Network. Este prea scump pt operatorii de cablu. Oamenii nu prea mai vor sa plateasca in plus pt NFL Network (ca nu-i in general in grila de baza). Dupa comparatii cu alte televiziuni asemanatoarea (NBA TV, MLB TV) nu prea ii dadeau sanse mari nici NFL Network.

Sinisther
24th April 2009, 14:04
La ce ora incepe draftul?

4PM ET .... 23:00 la noi

campuscodi
24th April 2009, 17:23
http://static.nfl.com/static/content//catch_all/nfl_image/nfl-com_cropped_day1.png (http://www.nfl.com/live?icampaign=DraftLive_NFLN)

r0bby
24th April 2009, 23:05
Jason Campbell dispus sa plece daca Redskins il drafteaza pe Sanchez
http://blogs.nfl.com/2009/04/23/campbell-will-ask-for-trade-if-redskins-draft-a-qb/

Sinisther
25th April 2009, 10:01
http://www.nfl.com/news/story?id=09000d5d80ff7434&template=without-video-with-comments&confirm=true

OK asta ii prostie curata....41.7 mil garantati...ce dracu au vazut astia in Stafford...si se mira lumea ca industria de automobile din Detroit e pe butuci .... la felul cum se gandeste acolo lucrurile merg foarte bine ... pai cu 41.7 mil total il luau pe Curry pe 5 ani....si macar stiai ca iei un starter din prima zi ...nu pe cineva care freaca menta 1-2 ani dupa care devine un backup fara sperante de viitor.

cojanu
25th April 2009, 10:21
pai poate cred k o sa fie un fel de Matt Ryan.

Zabriskie
25th April 2009, 10:34
Si are sanse foarte mari. Bine, slabe sanse sa fie starter din week 1. Acum depinde de adaptare pt ca din ce am vazut eu e mai talentat decat Ryan, posibilitatile sunt nelimitate. Tot ce ii trebuie e o linie mai buna, nu era picioarele asa rapide ca Ryan off the snap si nici in colegiu nu prea stia ce sa faca daca era sub presiune (si avea cam cea mai slaba linie din SEC).
2 starteri in Oline + CJ si o sa fie OK.

Bronco
25th April 2009, 13:08
La ce ora, ora Romaniei, incepe draft-ul?

A.k.a
25th April 2009, 13:25
11

effect
25th April 2009, 14:42
NFL ar trebui sa seteze o limita pentru salariile debutantilor . E inadmisibil ca Stafford sa castige mai multi bani decat o face un superstar care are cativa ani la activ in liga.

A.k.a
25th April 2009, 15:46
Asta asa e in fiecare an

Sinisther
25th April 2009, 19:39
Daca tot nu am facut anu asta un Mock draft nu o sa il fac nici acuma..dar nu ma pot abtine sa nu zic ceva de Packers si ce-mi doresc in draft :P

Cred ca in varful listei pe McCarty si TT ar trebui sa fie urmatorii 4 oameni:

Jason Smith
Eugene Monroe
Andre Smith
B.J. Raji

dupa care trebuie trasa linie...daca nici unul din cei 4 nu mai e disponibil cand ne vine randul....si mai ales daca Tyson Jackson e inca disponibil... trebuie pus manuta pe telefon si sunat Mr. "Belicheat" ...daca nu cumva are deja un cameraman "instalat" in fiecare draft room :P ... si spus ca daca nu e de acord cu un trade il luam pe Tyson Jackson .... cred ca putem obtine un switch de 1st rounders + 2x 2nd(sau no 35+3rd rounder...sau ceva de genul asta).... oricare ar fi situatia nu il vreau pe Orakpo...asta e Gholston v2.0.

Daca merge trade-ul cu Pats la nr 23 fie prindem un faller(poate Maybin poate Jenkins)...daca nu Max Unger e tipul de OL pe gustul nostru ... adica unul care poate juca oriunde in linia ofensiva...apoi cu cele adunate in runda a 2-a luat un Ron Brace ca si NT pt rotatia cu "Big Grease" si Soi si un DE/OLB gen Connor Barwin si/sau un CB(one of the 2 Smiths....Sean e un monstru la 6' 4" si alearga sub 4,50 :P)

Zabriskie
25th April 2009, 21:24
Chiefs se pare ca se gandesc serios la Tyson Jackson @ 3. Ce surpriza ar fi, el si cu Vontae Davis au tot urcat/coborat in ultimele 2 saptamani, nasol pt Vontae ca are cam acelasi temperament ca fra'su'.
Jackson la Chiefs ar da peste cap multe calcule, nu mai am rabdare!:D

r0bby
25th April 2009, 22:52
Cam huiduit Matthew Stafford...

Zabriskie
25th April 2009, 22:53
As usual, gotta give the 1st pick a nice NY welcome. Super tare ca l-au aplaudat pe Oher, props to them.

campuscodi
25th April 2009, 22:56
http://www.justin.tv/insigniatv#shareform

draftulllll

r0bby
25th April 2009, 23:02
Se intrerupe streamul.

Sinisther
25th April 2009, 23:06
http://public.wmv.mobitv.com/wm44-320 ... nu e f buna calitatea dar pana revine NFL.com nu mai e altceva

r0bby
25th April 2009, 23:08
http://www.ustream.tv/channel/teddybear82 asta il folosesc

campuscodi
25th April 2009, 23:09
pac paaaaaaac
http://www.iasisevens.com/v2/index.php/tv-online/158-live-tv.html

is7s is back cu 2 canale ....primul espn, al doilea nfl network

A.k.a
25th April 2009, 23:10
Nu va merge nici voua live pe NFL.com?

Zabriskie
25th April 2009, 23:11
Dayum, Stafford's sister is hot!

O sa :headbang: pana la 24...

campuscodi
25th April 2009, 23:17
transmisia de la espn se vede perfect (primul canal pe sevens)....merge teava

r0bby
25th April 2009, 23:26
Tyson Jackson 3rd pick...:D

glumaproasta
25th April 2009, 23:27
nooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

scott piolli you dissapoint me

Zabriskie
25th April 2009, 23:28
Crabs cade din top 10 cel putin

bason
25th April 2009, 23:28
se pare ca avem parte de surprize in seara asta :)

Zabriskie
25th April 2009, 23:32
Surpriza se cam stia de cateva ore, uitati alta: Dorsey la Atlanta! Ok, si asta se discuta de cateva zile dar oricum ar fi blockbuster.


The WNBA draft didn't even have this much crying involved after each pick. :happy

r0bby
25th April 2009, 23:35
Ma asteptam la Sanchez..ma bucur ca a fost draftat Curry.

r0bby
25th April 2009, 23:39
Browns au facut trade...pa Sanchez.

campuscodi
25th April 2009, 23:44
http://www.ustream.tv/channel/2009-nfl-draft

Sinisther
25th April 2009, 23:48
Jets gave No. 17, a second rounder, Coleman, Ratliff, Elam for No. 5.

Zabriskie
25th April 2009, 23:52
Pt cam 2 sec mi s-a parut ca citesc Brett Favre la detaliile tradeului. Ratliff are sanse bunicele sa fie titular.

Daca Bengals il aleg pe Smith inaintea lui Monroe sunt retarzi.

OK, easy selection acum pt Raiders. Daca il vad pe Heyward-Bey ma cracanez de ras.

r0bby
25th April 2009, 23:54
Da...sunt retarzi.:|Totusi sper sa avem noroc si sa nu dam peste alt bust.

little_earl
25th April 2009, 23:57
a meritat numai pt fata lui crabtree

campuscodi
25th April 2009, 23:58
crabtree se zgarie cu furculita acum :)))

Zabriskie
25th April 2009, 23:58
bwhahahahhahahahahahahahahhahahahahahahahhahahahah ahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahhahahahahaa hhahahahahaha


ha


a meritat numai pt fata lui crabtree

n-am prins, eram ocupat cu tavalitu' pe jos, dar Crabs a zis acum 2 zile ca nu ar fi incantat sa ajunga la Raiders, good for him.

r0bby
26th April 2009, 00:03
Heyward-Bey peste Crabtree si Maclin,baad decision.

campuscodi
26th April 2009, 00:07
Ia sa te vedem Ted Thompson (GBP). Il iei pe Crabtree sau nu ?

Zabriskie
26th April 2009, 00:09
Lol, packers il iau pe Raji, e no-brainer. Poate Orakpo, depinde cat de high sunt on him, dar slabe sanse.

campuscodi
26th April 2009, 00:10
Eu il vad pe BJ Raji la telefon..s-ar putea sa-l ia pe asta.

r0bby
26th April 2009, 00:10
Da,B.J. Raji la Packers.

Sinisther
26th April 2009, 00:11
Raji My Man.... sweet

Zabriskie
26th April 2009, 00:14
Funny Monroe.

Raji, alegerea logica. Up next, Michael Oher.

little_earl
26th April 2009, 00:15
daca nici la 49ers n-ajunge crabtree..

campuscodi
26th April 2009, 00:18
Eu zic ca ajunge la 49ers :)

Zabriskie
26th April 2009, 00:20
Crabs cade din top 10 cel putin

almost had it...

Acum sunt curios pe cine alege Denver, Buffalo e DE, nici nu conteaa care, dar Denver a ramas fara primele 2 tinte si nu cred ca il vor lua pe Maualuga.

edit: Aah, uitasem ca l-au dat pe Peters, sa vedem, decizie grea

r0bby
26th April 2009, 00:23
Crabtree la 49ers...next Jerry Rice?

r0bby
26th April 2009, 00:31
Maybin ajunge la Bills cu Orakpo disponibil...baad.

EDIT:Moreno la Broncos.hahaha

little_earl
26th April 2009, 00:34
ce repede au ales redskins, de-ar fi mereu asa :D nu ne-am mai culca la 5

Zabriskie
26th April 2009, 00:37
Maybin e peste Orakpo ca si prospect, are timp sa invete de la 2 DE foarte buni against the run.

Moreno in Denver e rupere, numai sa pastreze McDaniels blocking scheme'ul si nu vad cum ar putea sa o schimbe intr-un offseason, dar cine stie.
Acum trebuie sa il dea pe Selvin Young, au deja un backup mai mult decat capabil in Torain.

campuscodi
26th April 2009, 00:42
Buna alegere pentru Saints. Poate in sfarsit echipa asta frumoasa reuseste sa apere un rezultat.

r0bby
26th April 2009, 00:45
Cushing going to Texans.

Zabriskie
26th April 2009, 00:47
Jenkins si Cushing sunt cred ca cele mai logice alegeri din tot draftul, practic BPA la position off need.

r0bby
26th April 2009, 00:49
Currently Active Users Viewing This Thread: 247 (8 members and 239 guests)

WTF??!

bason
26th April 2009, 00:50
ma asteptam daca nu e Jenkins....... e Cushing , va face echipa buna cu Ryans si June :ok:
Apropo cate runde sunt in seara asta , 3 ??

r0bby
26th April 2009, 00:55
Larry English..la asta nu ma asteptam

Zabriskie
26th April 2009, 00:56
Damn, l-au luat pe English si nu prea vad de ce ai lua un backup cu nr 16, poate sunt ingrijorati de Merriman...

Stealul de pana acum = Maclin

little_earl
26th April 2009, 00:56
maclin la browns? my prediction

cycloneclau
26th April 2009, 00:59
Mi l-au furat pe Larry English :angry: Il vrioam la Pats! :headbang:

r0bby
26th April 2009, 01:00
Cred ca il drafteaza pe Wells.

DAMN...ce naiba se intampla de sunt 300 de persoane pe threadu asta...

little_earl
26th April 2009, 01:02
why not get some more quarterbacks :D

Zabriskie
26th April 2009, 01:03
probabil din google, titlul e generic. Sau poate au venit sa vada my draft skills in actiune :D. Ok, maybe not



why not get some more quarterbacks :D

credeam ca chiar vor lua pe cineva util, acum m-am linistit :D

campuscodi
26th April 2009, 01:14
Oare l-a trezit cineva pe Eric Mangini ?
Sa-l anunte careva ca a inceput draft-ul :)))

r0bby
26th April 2009, 01:16
Jackson si Maclin o sa faca o pereche buna.

Zabriskie
26th April 2009, 01:17
Cel mai bun draft posibil pt Lions

dar sa nu ne grabim...

Doar un retard ar lua un blocking TE inaintea unui LT in conditiile in care ai luat un franchise QB mai devreme.

r0bby
26th April 2009, 01:27
Alex Mack la Browns...crazy draft.
Oher,Maualuga?

r0bby
26th April 2009, 01:41
Atlanta on the clock:D

Peria Jerry-great pick.

little_earl
26th April 2009, 01:41
e ok, OT am si zis ca o sa ia Ravens ...

Zabriskie
26th April 2009, 01:49
Putin dezamagit. De cateva luni am zis ca Jery e ultimul pe care il vreau. Si tinand cont ca TD a adus toti LB de la USC pt private workout ma gandeam ca sigur o sa ia unul dintre ei.

William Moore in runda a 2'a si uite asa ai 2 rookies care au impreuna aproape 50 de ani :D

campuscodi
26th April 2009, 01:57
uhuu.... go clay go


va recomand transmisia de la nfl netwrok.... m-am uitat la espn, dar bulangii tot dadeau de gol cine va fi ales inainte sa-l anunte roger godell

e mai palpitant cand nu stii cine e ales si auzi direct de la comissioneer

Sinisther
26th April 2009, 02:09
scump domnule scump .... un 2nd rounder + 2x3rd rounders


si un pic de offtopic .... ora 2:12 AM .....

Currently Active Users Viewing This Thread: 76 (6 members and 70 guests)

Zabriskie
26th April 2009, 02:17
Sinisther baga un ochi 1-2 pagini in urma se vezi cati erau atunci.
De acord cu tradeul, asta faci doar daca nu mai ai locuri in roster sau salary cap limitat.

PS: Daca ajunge Maualuga la Steelers e dureros...

Sinisther
26th April 2009, 02:22
din pacate pozitia de MLB nu mai e ce era in urma cu cativa ani ....jocul s-a schimbat si MLB s-a transformat intr-un rungame player .... si acolo orice jucator care placheaza bine e bun....nu se cauta un "big play guy" ...sau game changer sau cum vrei sa ii zici.....de aia oameni ca Maualuga si Laurinaitis cad in runda a 2-a ....sincer surpriza pt mine e ca s-au ales atatia receiveri si oameni ca "Beanie" au ramas pe langa ...desi cred ca va fi Cardinal

campuscodi
26th April 2009, 02:29
Si uite asa ajunge Maualuga la Steelers :(

Later edit: Pfiuuu

Zabriskie
26th April 2009, 02:35
Round 2, Pick 2 (34) (From Chiefs)
Round 2, Pick 9 (41) (From Packers)
Round 2, Pick 15 (47) (From Chargers)
Round 2, Pick 26 (58)
Round 3, Pick 9 (73) (From Packers)
Round 3, Pick 19 (83) (From Jets through Packers)
Round 3, Pick 25 (89)
Round 3, Pick 33 (97) (Compensatory selection)
Round 4, Pick 24 (124)
Round 5, Pick 34 (170) (Compensatory selection)
Round 6, Pick 26 (199)
Round 6, Pick 34 (207) (Compensatory selection)
Round 7, Pick 25 (234)

:(

Maualuga, Barwin, Robinson, Chung, Sintim - oricare 3 din astia si e un draft genial

totusi nu ma asteptam sa sara peste Rey...

alt edit: se pare ca Detroit nu are nevoie de O-line.

r0bby
26th April 2009, 02:35
Ma rog sa ajunga Maualuga la Bengals.

cycloneclau
26th April 2009, 02:37
O sa aiba din ce sa aleaga in training camps :D Daca nici acum nu o sa-si refaca defensiva ... atunci they suck! :P

Sinisther
26th April 2009, 02:42
Laurinaitis inaintea lui Maualuaga .... o alegere excelenta...omul e un A.J Hawk cu "motor" mai slab dar mai putin "white trash"

campuscodi
26th April 2009, 02:45
Se pare ca am gasit cel mai mare drop din acest draft..... Ray ...ce s-a intamplat baiete :)))

r0bby
26th April 2009, 02:46
Cel mai mare steal din draft.

Zabriskie
26th April 2009, 02:51
Se pare ca am gasit cel mai mare drop din acest draft..... Ray ...ce s-a intamplat baiete :)))

Everette Brown era top 15 pick acum cateva saptamani.

Pana la urma broncos iau ce avea nevoie, un run stuffer, funny cum acum 2 luni il dadeam @ 12 la ei.

edit: LOOOOOOOOOOOOOOL, Rey a violat pe cineva in ultimele zile? Excelent jucator Alphonso insa.

bason
26th April 2009, 02:52
se pare ca Rey trece si de Denver , r0bby roaga-te acum :P

campuscodi
26th April 2009, 02:59
Wow.... ce grup de LB au Bengals.... Maualuga, Keith Rivers si Dhani Jones. Anul asta au fost pe 9 la defensiva.... pacat ca ofensiva (LO) doarme.

Sinisther
26th April 2009, 02:59
ahhhh ... Maualuaga + Tank Johnson + Chris Henry + OchoCinco ..... good times ...... mai stie cineva ce se intampla cu Vick??? :P

r0bby
26th April 2009, 03:00
wooooo..Bengals draft Rey Maualuga!

Zabriskie
26th April 2009, 03:02
mai stie cineva ce se intampla cu Vick??? :P

daca dau 2 casti si un sac de mingi e al lor.


The Pats are killing this thing...

awww, solid pick Jairus Byrd, ballhawk, top cover2 CB, dar unde e OT'ul?

Zabriskie
26th April 2009, 04:03
Classic Al Davis tonight. A luat un gigel @47 care nu a fost invitat la combine, nu are profil pe nfl.com, Mayock a zis ca pana recent era un 7th round prospect, dar a alergat 4.4 la Pro Day.




William Moore in runda a 2'a si uite asa ai 2 rookies care au impreuna aproape 50 de ani :D

well, macar au experienta :D

Bronco
26th April 2009, 11:04
Despre BRONCOS...numai de bine.
Knowshon MORENO... imi placea inca din 2007 cand il vroiam in draft, dar nu era eligible. Acum, ca il avem sunt foarte multumit. Era timpul sa avem un 1000 yards rusher in echipa, si Moreno e chiar tipul asta. Cu Shanahan ca Head coach, nu cred ca ne-am fi ales cu Moreno. McDaniels face in sfarsit o miscare buna.

Tot in runda 1, l-am luat de Robert Ayers. N-am auzit de el, habar n-am cum joaca, insa sper sa fie o alegere inteleapta, desi Mayock zicea ca pare mai curand un one-year-wonder. Sper sa nu fie cazul.

In round 2, doi CB / Safety : Alphonso Smith si Darcel McBath. Daca pe Smith il vazusem intr-un meci anul trecut, si mi se pare ok, McBath e un necunoscut ptr. mine, iar :D Tot in runda 2, un TE. Aici n-am inteles de ce. Am vazut ce calitati are, dar avem TE la echipa, Tony Scheffler (despre care circula zvonul ca va fi dat la schimb...nu se stie inca cu cine... Nu mai e favorit la echipa, era prieten bun cu Cutler) si Daniel Graham, un fost Patriot, deci un favorit al lui McDaniels...

Pina acum, totul pare ok... Astept ziua a doua. La ce ora incepe, stie cineva?

Zabriskie
26th April 2009, 11:14
Sincer, Denver are cred ca cel prost draft dupa Raiders si Browns. Knowshon will be fine, nu stiu ce vor face cu Ayers, nu e nici OLB, nici DE, foarte riscant sa iei un jucator care nu se potriveste schemei doar pt ca e un bun atlet.
Apoi in runda a 2'a e jale. Alphonso e o alegere buna desi n-am inteles de ce au moved up ca sa il ia (dand 1st pickul de la anul), dar ceilalti sunt reaches and it's not even funny.

Cele mai bune drafturi de pana acum: Pats, Giants, Bills, ordinea e aleatorie. Imi mai plac destul de mult Ravens si Seahawks (care cica i-au scos tagul lui Leroy Hill, so much for a really nice LB corp, dar probabil era prea costisitor sa ii tina pe toti). Si am uitat de Rams, nice picks, JL FTW!
Draftul se reia la 14.

campuscodi
26th April 2009, 11:52
Se reia duminica la 17. Nu o sa fie pe sevens :))) pentru ca avem antrenament de la ora aia :))) uhuuu

Sunday Apr. 26, 2009
10 AM ET - Streaming NFL Network Coverage

r0bby
26th April 2009, 13:33
3rd pick pentru Bengals,Michael Johnson DE Georgia Tech si devine cel mai tare draft.:D

Zabriskie
26th April 2009, 14:59
Probabil una dintre cele mai importante stiri dupa ziua de ieri e ca s-a terminat streakul de 14 ani in care cel putin un jucator de la U of Miamie era draftat in prima runda. Si dupa cum arata lucrurile s-ar putea sa aiba cei mai putini jucatori draftati dupa multi, multi ani.

r0bby
26th April 2009, 16:38
Pai la ce te asteptai...la U este o reconstructie majora.Echipa este formata in mare parte din freshmans insa se va intoarce,mai ales la ce nume sunt acum: Marcus Forston,Sean Spence,Jacory Harris,Travis Benjamin,Graig Cooper,Aldarius Johnson,Marcus Robinson..etc

effect
26th April 2009, 17:38
Fucking Bengals , l-au draftat si pe Johnson in runda a treia . Cata bulanuuuuuuuu , robby ce ai mancat aseara ? :D

Zabriskie
26th April 2009, 17:50
Rashad Johnson o sa fie un steal serios. Am vazut ceva meciuri cu Alabama si tipul e foarte inteligent si rapid + ball skills pt a deveni un FS bun.

Big Al is still ballin', DE'ul ala l-as fi vrut si eu la Falcons... in runda a 5'a.

Zabriskie
26th April 2009, 19:13
Excelent value draft pt Bengals.

Superb ceea ce fac Patriots, sper ca peste cativa ani sa iti permita si Dimitroff sa se joace cu pickurile neavand nevoi urgente. Pats au facut rost de 2 2nd rounders in 2010.
Cum spunea cineva pe alt forum, "the pats are pick hos".

A.k.a
26th April 2009, 20:40
Unde va uitati?

Zabriskie
26th April 2009, 20:55
7 jucatori selectati in prima runda sunt din Jersey, nice, ce high school football s-o juca pe acolo...

eu ma uit pe NFLN via tvants

campuscodi
26th April 2009, 22:12
ceva stream aveti vreunul ?

Bronco
26th April 2009, 22:16
http://www.myp2p.eu/broadcast.php?matchid=37290&part=sports

Alege al 3-lea, Media Players 405 kbps...imi merge bine

campuscodi
26th April 2009, 23:30
http://nfl-24-7.blogspot.com/2009/04/live-nfl-4.html

campuscodi
27th April 2009, 02:42
and mrs irrelevant is a kicker.... very realistic :))))

TomBrady
27th April 2009, 07:14
unde vad cu ce s-au ales Pats?
mai ales picks '10

codrutc
27th April 2009, 11:08
Am urmarit si anul acesta draft-ul, sau mai degraba l-am mancat pe paine, ca de obicei.
Impresia mea generala este ca nu prea a fost plin de jucatori de valoare.
Cred ca vor fi multi "busts", in special din randul celor selectati in prima runda, posibil incepand cu QB-ul ales de Lions. Vom trai si vom vedea.
Echipele care au scouts buni cred ca mai degraba vor beneficia de jucatori din middle rounds.

In ce priveste pe Colts, al caror fan sunt dupa cum bine stiti, de obicei Polian este foarte bun si selecteaza bine, dar cu toate acestea nu sunt atat de entuziasmat anul acesta. Singurul de care sunt sigur ca va fi un jucator de elita este RB-ul Donald Brown (ce baiat, ce personalitate!) .
De restul, Doamne ajuta, sper sa iasa bine, cu DTii in special nu se stie niciodata, e un fel de aruncat cu zarul. Mai sunt putin optimist ce-i drept si in privinta lui Pat McAfee, noul punter si al receiver-ului de la BYU, Austin Collie.

effect
27th April 2009, 11:32
Sunt foarte fericit cu 1st rounderul de anul acesta , Oher era dat ca top 10-15 pick si intr-un draft cu multi jucatori suspectati ca ar fi busts , e bine ca am luat un sure thing. Mi-a placut si declaratia lui : "the Ravens got the best tackle in the draft" :D . M-am mirat cand Detroit au preferat sa ia TE la #20 cu Oher still on the board. O surpriza foarte frumoasa


Raiders au facut-o lata inca o data, puteau frumusel sa faca un trade down si sa-l aleaga pe DHB pe la pozitia a 12-15 . Plus ca am inteles ca au ales un no-name in runda a doua ,desi baiatul nu prea avea sanse sa fie draftat si il puteau semna ca undrafted free agent. Pats mi se par castigatorii dupa prima zi , au mers pe depth si s-au ales cu cativa jucatori foarte buni in 2nd round.

Iar overall , Bengals...i-au draftat pe Rei si Johnson , jucatori care au ceva character issues dar talentul lor nu poate fi contestat de nimeni . O sa fie interesant de vazut in 3-4 ani ce reachuri si projecturi au reusit si cate busturi avem dupa prima runda .

Zabriskie
27th April 2009, 12:25
UDFA signings http://www.nepatriotsdraft.com/2009/04/2009-undrafted-free-agent-signings-list.html

Bills cred ca au avut ce mai bun draft overall. Acum sa vedem cum se adapteaza Maybin, e destul de raw, dar potentialul e imens.

Sinisther
27th April 2009, 14:58
Packers dupa parerea mea au avut un draft foarte bun ....e drept linistit dar per ansamblu foarte bine gandit si axat pe nevoi.

Raji e cel mai bun NT care era pe piata in momentul de fata si cred ca va face un cuplu excelent alaturi de "Big Grease". Pe Clay Mathews cred ca am dat putin cam mult dar se potriveste schemei, solidifica grupul de LB(Kampman,Hawk,Barnett,Poppinga,Chillar,Bishop) si in plus vine cu Pedigree serios...Bunicul jucator NFL in anii 50....tatal jucator in NFL 19 sezoane(4 Pro Bowl) parca, unchiul e Hall of Famer...si in plus a fost un walk-on la USC ceea ce dupa mine inseamna dorinta de a juca fotbal si seriozitate in antrenamente(in 4 ani a ajuns de la 160 pounds la 240).

Linia ofensiva a fost adresata in ziua a 2-a cu T.J. Lang si OT Jamon Meredith(in a 5-a desi era prognozat sa mearga in a 3-a) ...ambii sunt foarte versatili primul e facut sa fie Guard iar Meredith e un RT project cu brate f lungi...ambii pot juca si au jucat fie guard fie tackle in linia ofensiva. In plus competitia sigur le va fi benefica avand in vedere ca in momentul de fata avem 10 OL in roster care se bat pentru 5 locuri + 2 rezerve.

FB Quinn Johnson a jucat LB si a fost mutat ca si FB in colegiu. E un FB "old-school" excelent la curatat linii de alergare... ii place sa loveasca oameni dar are deficiente la wrap-up...si practic ii scrie Special Teams pe frunte :D

DE Jarius Wynn e un DE de 3-4 luat pt competitie cu restul si nu cred ca va ajunge sa joace mult Duminica decat daca sunt ceva accidentari

restul CB Brandon Underwood si LB Brad Jones sunt proiecte indepartate..eventual oameni de Special Teams/Practice squad.... tot ce ar mai fi de mentionat e ca Jones a jucat 3-4 in colegiu dar are doar 232lbs care e destul de putin pt un 3-4 OLB in NFL

Zabriskie
27th April 2009, 15:05
Da, excelent draft, primele 2 selectii nu le poate contesta nimeni. Quinn Johnson e cel mai bun FB, si imi place foarte mult ca mai e cineva care are mai mult de un FB in roster (heck, sunt destule care nu au deloc). Pe TJ Lang l-au testat si Falcons, e genul de linemen versatil care sunt la mare cautare acum si care vad ca sunt pe placul packersilor in ultimii ani.


Legat de draftul Atlantei pot sa zic ca sunt foarte multumit si asta intr-o mare masura se datoreaza alegerii lui Sidbury in runda a 4'a, DE de la Richmond. Check out his spin move http://www.youtube.com/watch?v=I4OGaozeUcI http://www.youtube.com/watch?v=cPydgMoTs04
De cand l-au luat Bengals pe Johnson in runda a 3'a am tot sperat sa cada si sa il drafteze. Si uite ca a cazut pana in a 4'a. Probabil o sa fie Olb in noile 3-4 plays si DE la passing downs.

In rest as fi vrut un CB mai mare si un LB mai devreme, dar overall draftul e foarte solid tinand cont de cate holes avea echipa.

codrutc
28th April 2009, 23:41
S

Raiders au facut-o lata inca o data, puteau frumusel sa faca un trade down si sa-l aleaga pe DHB pe la pozitia a 12-15 . Plus ca am inteles ca au ales un no-name in runda a doua ,desi baiatul nu prea avea sanse sa fie draftat si il puteau semna ca undrafted free agent. Pats mi se par castigatorii dupa prima zi , au mers pe depth si s-au ales cu cativa jucatori foarte buni in 2nd round.


Ha, ha, am inteles ca tipul ales de Raiders in round 2 era la majoritatea echipelor la lista cu "undrafted free agents" . O singura echipa cred ca-l aveau in round 7.

Sinisther
29th April 2009, 00:13
eu am auzit pe NFL Network ca cei de la Bears l-ar fi sunat sa ii spuna ca ildrafteaza in runda a 2-a si ca se astepta sa fie in Chicago dar a fost "furat" de Raiders motiv pt care Bears au facut trade

Zabriskie
29th April 2009, 09:32
Kiper si Mayock il aveau ca 7th - udfa. Dupa ce a fost draftat si au stat putin sa-ti revina au zis ca a alergat 4.4 la pro day si ca asta l-a mai urcat pe draft boardul echipelor. Aia cu Bears e spusa de el, nu zic ca nu e asa, dar in euforia momentului zici multe, mai ales ca sa incerci sa insinuezi ca echipa care te-a luat in prima zi nu s-a facut de cacao. :)

Zabriskie
29th April 2009, 10:51
funny mock: http://www.thebrushback.com/mockdraft09.htm

acum e randul pt draft grades :D
http://www.thebrushback.com/draftgrades.htm

campuscodi
29th April 2009, 14:35
pe nfl.com la draft grades toata lumea a luat B, doar cowboys C si raiders D

codrutc
30th April 2009, 00:35
Chestia cu notele este hilara, ca sa nu zic o prostie. Ce sa faci, doar din asta traiesc unii. Sunt sigur ca majoritatea care dau note nici macar nu i-au vazut pe baieti jucand. Mel Kiper e un idiot, pentru unul care numai de asta se ocupa de dimineata pana seara habar nu are. Cred ca daca faci un sondaj printre fani inainte de draft, mock draft-ul rezultat este cel putin la fel de bun ca al lui Kiper, daca nu cumva chioar mai bun. La Colts le-a dat C sau C+. Nu ma deranjeaza deloc, dar ma intreb oare pe ce se bazeaza? Habar nu are, cred ca Bill Polian rade de se da pe spate, asta in cazul in care ii pasa. Notele ar trebui date peste cel putin 3 ani, nu acum.

campuscodi
30th April 2009, 01:49
Sau ar tb cineva sa-i traduca "Daca taceai, filozof ramaneai"

Zabriskie
1st May 2009, 00:51
Meh, pai atunci nu ar mai fi fun, ce ar trebui sa faca in timpul draftului? Nu mai zic ca datorita analistilor astia specializati pe draft a ajuns evenimentul sa fie mutat mai spre prime time pt ca se uita lumea. Daca nu ar fi oameni ca Mayock sau Kiper s-ar mai uita doar die hard fans si poate cativa care urmaresc un anumit jucator de colegiu.

E greu sa iti faci ca analist un draft board valabil si pt echipele din draft. Aici intervin schemele, multiplele interviuri pe care le pot face, pe cand un analist isi face boardul doar pe ce vede on tape si eventual dupa unu'-doua zvon despre caracterul jucatorului.
As vrea sa vad si eu un draft board complet al unui fan care sa tina dupa draft. Nu exista pt ca echipele stiu mult mai multe (ok, excludem Raiders) si au foarte multi oameni angajati pt asta.

Kiper a dat-o de multe ori in balarii, dar de cate ori nu au facut-o si echipele? Defapt daca stau sa ma gandesc mai bine sunt convins ca ar fi avut drafturi mai bune decat unii GMs. Think about it... daca ar fi asa de usor de stiut cum se adapteaza un jucator si cum o sa joace in 3-4 ani ar fi simplu si nu ar mai exista asta (http://www.google.ro/search?q=nfl+draft+busts&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a)

Si acum va las cu un citat din Kiper din 2006 pe cand respectivul nu jucase niciun meci in NCAA:


"Matthew Stafford eventually will be the No. 1 pick in the NFL draft."

codrutc
1st May 2009, 20:57
Meh, pai atunci nu ar mai fi fun, ce ar trebui sa faca in timpul draftului? Nu mai zic ca datorita analistilor astia specializati pe draft a ajuns evenimentul sa fie mutat mai spre prime time pt ca se uita lumea. Daca nu ar fi oameni ca Mayock sau Kiper s-ar mai uita doar die hard fans si poate cativa care urmaresc un anumit jucator de colegiu.


Scuza-ma dar nu am negat "the enterteinment value" a lui Kiper si nici faptul ca se se ocupa de draft. E treaba lui ce vrea sa faca in viata, dar asta nu schimba cu nimic ca habar nu are despre ce vorbeste atunci cand vine vorba de evaluarea jucatorilor. Nu ma deranjeaza faptul ca fac mock draft-uri sau cum le fac desi pun pariu ca mock-ul lui Zabriskie ar fi la fel de bun ca al lui Kiper daca tu ai dedica cel putin jumatate din timpul lui pentru a te informa. Mayock in schimb nu se ia atat in serios ca Mel Kiper si cred ca se pricepe chiar bine la evaluari.



Kiper a dat-o de multe ori in balarii, dar de cate ori nu au facut-o si echipele? Defapt daca stau sa ma gandesc mai bine sunt convins ca ar fi avut drafturi mai bune decat unii GMs. Think about it... daca ar fi asa de usor de stiut cum se adapteaza un jucator si cum o sa joace in 3-4 ani ar fi simplu si nu ar mai exista asta (http://www.google.ro/search?q=nfl+draft+busts&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a)

Si acum va las cu un citat din Kiper din 2006 pe cand respectivul nu jucase niciun meci in NCAA:

Bravo lui, a ghicit bine in cazul lui Stafford. Nu cumva a mai spus acelasi lucru si despre un alt jucator de atunci? Idea care ma deranjeaza, am spus si mai sus, este faptul ca se dau note pentru draft echipelor inainte ca jucatorii alesi sa fi calcat pe teren. Situatia se aseamana cu platitul de milioane de dolari la niste tineri care nu au dovedit inca nimic la nivel de NFL ( ma refer la salariile celor draftati in primul tur). Notele probabil se bazeaza pe chart-ul lui ( al lui Kiper), ceea ce dovedeste cat de slab evaluator este, atunci cand jucatorii desemnati slabi de catre el si pentru a caror selectionare echipele primesc note proaste, devin jucatori de success peste 2-3 ani sau chiar mai repede in unele cazuri.

campuscodi
24th July 2009, 10:21
http://www.nfl.com/news/story?id=09000d5d8116faa2&template=without-video-with-comments&confirm=true

Draftul va tine 3 zile din 2010