PDA

View Full Version : Concluzii inainte de Zilina



ieppy
22nd July 2004, 12:46
Dupa ce am vazut meciul amical de ieri cred ca putem trege concluziile perioadei de pregatire:

Portari:
Munteanu: portar de valoare, in duelurile unu la unu foarte puternic, parade exceptionale. Griji imi face insa statura lui si faptul ca in trecut a arata o slabiciune la centrari. Tinand cont de statura slovacilor asta ar putea fi o problema.
GAev: statura e mai impunatoare decat cea a lui Munteanu. Are reflexe bune insa este extrem de slab la loviturile libere. In meciul cu Sportul a luat un gol cel putin parabil. Oricum e un portar bun zic eu, care il poate suplini oricand pe Munteanu.

Fundasi centrali:
Ciobotariu: cam nesigur Ciobi in amicalul cu Sportul insa a aratat in cateva momente si experienta acumulata in strainatate rezolvand simplu una sau doua situatii periculoase pentru poarta noastra. AM impresia insa ca Andone le-a spus fundasilor sa o lase mai moale mai ales tinad cont de faptul ca antrenorul secund era in tribune. Mai degraba insa sper pentru ieri au fost la gauri la noi in aparare de mi sa facut rau.
Alistar: sigur, nu sa remarcat cu nimic, a aratat forma din retur unde a fost un jucator important in aparare.
Iordache: tanarul fundas are calitati dupa parerea mea insa se complica uneori inutil. Poate sa creasca mult. Din cei 3 cu care a inceput Ando meciul cu Sportul cred ca Iordache are cele mai multe probleme cu concurenta pe posturi.
Goian: probabile un fundas bun din moment ce joaca la noi, insa nu mi-am facut nici o parere clara despre el.
Galamaz: la fel ca Goian.
Burca: inca astept sa explodeze ca valoare are. Ii lipseste siguranta, lucru esential pentru postul lui.

Fundasi/mijlocasi laterali:
Balan: mi sa parut un jucator extrem de motivat. Alearga mult, are o tehnica multumitoare, e rau in joc. A a vut insa momente in care sa complicat prea mult si in care nu a reusit niste pase simple.
Irimia: foarte tehnic, are o viteza in minus fata de Balan. Oricum se bate de la egal la egal cu Balan pentru postul de titular si cred ca jucatoru care e mai in forma va juca.
Semeghin: bezmetic ca de obicei. Are momente cand te intrebi cum dracu de joaca asta fotbal. Are insa si momente cand face lucruri la care nu te astepti. Pasa geniala la golul lui Niculescu. Din pacate nu prea are concurenta pe postul lui. Daca ar avea poate sar concentra mai mult in timpul meciului.

Mijlocasi la inchidere:
NAidin: ma dezamagit. a gresit mult, a faultat dur de 2 ori si daca nu era amical nu prindea pauza in teren. Ar fi cazul sa isi ridice jocul ca altfel nu il vad bine.
Margaritescu: o surpriza placuta. A inceput slab cu 2 pase gresite si un galben luat pentru un fault dur. Dupa aceea insa sia dat drumul si a recuperat multe mingi. Favoritul meu pentru acest post. A si´inca ceva, chiar seamana un pic cu Haldan.
Badea: nu a jucat insa e o obtiune pentru acest post. Nu e un jucator spectaculos dar dupa parerea mea un jucator util.

mijlocasi ofensiv:
de aici devine complicat
Grigorie: sa vazut ca nu a jucat de mult fiind accidentat. Are sclipiri de geniu zic eu insa si meciuri in care zici ca nu e pe teren. Oricum un jucator extrem de valoros.
Tames: jucator cu o tehnica deosebita, care insa se complica destul de des. Este un jucator insa bun petru echipa.
Pacurar: o alta surpriza placuta. Tehnica buna, joaca cu capul sus, e tanar. A dat un gol de senzatie. Multi cred ca pleaca cu sansa a treia, insa eu zic ca in conditiile in care joaca totdeauna asa nu vad de ce nu ar fi titular.

Atacanti retrasi:
Danciulescu: nu cred ca trebuie sa spun cat de important e el. Nu are concurenta pentru acest post, nu numai la Dinamo insa nici in tara.
Ciubotariu: nu mi sa parut cine stie ce insa e in orice caz mai sigur decat ca fundas stanga.
Vladut Munteanu: Vladut a spus o chestie interesanta pe chat la gsp. A psus ca nu se bate cu Semeghin pentru postul lui. Inseamna ca el vrea sa joace atacant stanga, postul lui Zicu. PArerea mea este ca daca se tine de treaba are toate calitaile sa joace titular. Valoare are slava Domnuluí.

Atacanti:
Niculescu: atacantul dinamovist e favoritul pentru postul de titular. o sa fie greu sa il scoti din echipa.
Cigan: tanar si de perpectiva. mai are destul timp sa explodeze.
Dragan: nu a jucat insa nu cred ca e o solutie.
Baltoi: nu a jucat fiind bolnav insa cred ca este prima rezerva pentru Niculescu.

NU l-am inclus pe Petre pentru ca vroiam sa il scot in evidenta. Jucatorul asta e un fenomen, Dumnezeu sa ii dea sanatate si sa il tina la Dinamo pana la finalul carierei. E un jucator care poate juca pe orice post de la mijloc in afar de mijlocas la inchidere si poate juca si ca varf retras. Randamanetul lui nu scade si ramane acelasi luptator si pericol pentru poarta adversa. Dinamo far ael in acest moment e de neconceput.


CAm asta sunt concluziile mele. Parerea mea este ca in conditii normale nu ar trebuii sa avem probleme cu Slovacii.