PDA

View Full Version : Federer sau Roddick



Ady
10th September 2006, 08:21
Cine credeti ca o sa castige?
scrieti pe thread-ul asta... ganditi bine inainte pentru ca cei care pierd vor tine la avatar o saptamana poza cu cel care a castigat. :D
examplu : ai pariat pe roddick si a castigat fed ==> tii poza cu fed o saptamana
cei care au castigat nu au nimic de facut decat sa se bucure de victorie :)
tineti minte toata chstia este un pariu intre prieteni si nu ar trebui sa iasa scantei .... aaaa si ideal ar fi ca cei care pierd sa si onoreze pariul, nu ca data trecuta cand au scris doar 2-3 oameni ....

astea fiind spuse

Ady_Einstein : Federer def. Roddick

luma
10th September 2006, 08:23
Federer :)

ana888
10th September 2006, 08:45
federer:ok:

lucian_iasi
10th September 2006, 10:52
Roddick :ok: :ok: :ok: :ok:

adriana18p
10th September 2006, 11:49
Federer

TenisFan
10th September 2006, 12:53
Cred ca ziua de ieri a fost cea mai fericita pentru Fedex...Nu ca ar fi castigat el cu Davydenko(a fost mega plictisit pe teren pana si fratele lu` Davydenko stia rezultatu`) ci pt ca a castigat Roddick si-l poate dezmembra in finala... /hello :evil: Atat ii trebuie lu` Roddick sa vina la fileu sa vezi cum fulgera pe langa el o castigatoare...Atat ii trebuie lu` Roddick sa stea pe fund sa vezi ce forehand-uri ii aplica helvetul... :evil: Deci oricum ai da-o Roddick pierde... :(
Eu daca as fi in locul lui nici nu m-as mai prezenta la meci m-as duce cu Sharapova la o cina romantica sau film... :ok: Si ca o mica observatie: vad ca toate fetele care au la avatar poza altor jucatori in corpore au prezis ca Fedex va castiga ca sa-si pastreze poza cu actualii jucatori... :yeah:

Black Mamba
10th September 2006, 14:01
Eu cred ca va fi mai greu pentru Fed decat la Wimbledon. Andy are de partea sa un public galagios si pare a-si fi imbunatatit vizibil jocul... Pe de alta parte... nu cred ca e suficient. :D

Fed in 4 seturi. Dar nu ma supar asa rau daca castiga Andy.

ana888
10th September 2006, 14:06
Si ca o mica observatie: vad ca toate fetele care au la avatar poza altor jucatori in corpore au prezis ca Fedex va castiga ca sa-si pastreze poza cu actualii jucatori... :yeah:

:D sper sa nu trebuiasca sa imi schimb poza de la avatar...mai ales acum ca e bcr open...

dardar_3
10th September 2006, 14:11
Roddick/OLE/Roddick/OLE/....:drak:

adriana18p
10th September 2006, 14:33
Si ca o mica observatie: vad ca toate fetele care au la avatar poza altor jucatori in corpore au prezis ca Fedex va castiga ca sa-si pastreze poza cu actualii jucatori... :yeah:

nu e de asta :P dar el vreau sa castige si o sa castige sigur
chiar si in 3 seturi d c nu?:D sa il umileasca si un set la 0 daca se poate :P nu ma supar :D

raul97
10th September 2006, 16:24
Roddick

Sasuke Uchiha
10th September 2006, 18:26
federer

Ady
10th September 2006, 19:29
Cateva motive pentru care ati putea sa il alegeti pe federer:

roger federer da in judecata NBC pentru ca "Lege si ordine" sunt de fapt trademark-uri pentru dreapta si reverul lui

daca hartia bate piatra , piatra bate foarfecele, foarfecele bate hartia, ce le bate pe toate 3 la un loc ? Raspuns: Federer

Daca printr-un incredibil paradox spatiu-timp, Roger Federer ar juca cu el insusi intr-un meci "cel mai bun din 5 seturi" la Wimbledon, ar castiga. Punct.

Roger Federer e singurul om din istorie care a reusit sa invinga un perete la tennis

nu exista steroizi in tennis, doar jucatori asupra carora a suflat federer

daca ar fi inmagazinata, puterea generata de dreapta lui Federer ar putea tine Elvetia pentru 44 de minute

prima lege a termodinamicii spune ca energia nu poate fi nici creata nici distrusa ... decat daca il intalneste pe federer pe un teren de tennis

cineva a incercat candva sa ii spuna lui federer ca dreapta lui nu este cea mai buna din istoria tennisului. asta a fost inregistrata ca fiind cea mai mare greseala pe care a facut-o cineva

dreapta lui federer este singura mana care bate chinta roiala

leagea a 3-a a lui newton e gresita: desi ea spune ca pentru fiecare actiune exista si o reactiune, nu exista nici o forta egala ca reactie la dreapta lui federer

exista o ordine in univers : (1)spatiul(2)timpul(3)roger federer ... haha glumeam, federer vine primul .

o minge lovita cu dreapta de federer a depasit viteza luminii, s-a intors in timp si a lovit avionul Ameliei Earthart in timp ce acesta traversa Pacificul. Mister lamurit.

mai rapid decat sunetul ... mai puternic decat o locomotiva ... capabil sa sara peste zgarie-nori ... da acestea sunt cateva din exercitiile de incalzire ale lui federer

superman s-a uitat la reluarea finalei din 2005 de la Wimbledon. a plans apoi pana a adormit

cum presedintele roosevelt spunea candva : "nu avem de ce sa ne temem decat de teama insusi. si de federer jucand."

federer nu viseaza cu ochii deschisi. e prea ocupat sa le ofere cosmaruri celorlalti jucatori

intr-o noapte roddick a visat ca il batea pe federer la wimbledon in 3 seturi. dimineata l-a sunat si si-a cerut scuze

roger federer a sarit de pe empire state building. si-a luxat glezna. a fost o accidentare minora.

cand spui "nimeni nu-i perfect", roger federer ia asta ca pe o insulta personala.

"the manhattan project" nu a intentionat sa creeze arme nucleare, se dorea reproducerea puterii distructive din forehand-ul lui federer. nu au fost nici macar p-aproape.

roger federer poate sa isi tina respiratie timp de 9 ani

in primul episod din star trek next generation, roger federer poate fi vazut alimentand USS Enterprise cu forehand-uri

daca il vezi pe federer, si el te poate vedea. daca nu il poti vedea pe federer, poti fi doar la cateva secunde departare de la a primi un forehand ucigator

superman are doua slabiciuni. prima e kryptonita. si a doua e dreapta lui federer

sunetul lui roger federer lovind gresit o dreapta poate sa vindece cancerul. pacat ca nu a ratat niciodata

ce se intampla cand mergi mai repede decat viteza luminii? oamenii de stiinta au emis teoria ca ai putea prinde din urma o drapta lovita de federer

frica nu e singura emotie pe care federer o poate detecta. el poate detecta de asemeni speranca, ca in " sper sa nu joc cu federer"

federer isi poate castiga serviciul la 0 . poate face asta servind doar de 3 ori .

dragostea nu doare. sa joci cu federer doare.

zambetul lui federer a adus un catelus inapoi la viata

telescopul hubble a fost dereglat de saritura unui servici cu kick al lui federer

cand federer joaca tennis, el loveste doar cu 1% din puterea sa. la 2% mingea ar exploda la impactul cu racheta. la 3% oamenii mor.

o dreapta lovita de federer este metoda de executie preferata in 17 state.

cand ivan lendl te loveste cu o dreapta te darama. cand federer te loveste cu o dreapta nu te darama, dar daca te uiti in jos vei observa o gaura de dimensiunile unei mingi de tenis in piept.

nimic nu poate scapa gravitatiei unei gauri negre. cu exceptia lui federer. federer poate face servici-vole oriunde

de fiecare data cand returnezi o dreapta de-a lui federer iti pierzi un an din viata

impotriva oricaror credinte, uraganele nu sunt formate de energia aerului cald din spre ocean, ci de federer exersand loviturile

evenimentele povestite in filmul armageddon au fost fictionale. ceea ce s-a intamplat cu adevarat a fost ca federer a lovit asteroidul cu unul din forehand-urile sale top spin si a salvat lumea.

bush si blair au gresit cand au atacat iracul. federer are toate armele de distrugere in masa

s-au cheltuit miliarde pe dezvoltarea echipamentelor anti-racheta. ceea ce aveau nevoie era roger federer

federer e atat de rece incat atunci cand mananca inghetata ii creste temperatura corpului.

federer loveste dreapta asa de curat ca ai putea manca de pe ea.

mcdonald's a servit milioane si milioane. federer poate servi mai mult.

la razboi nu castiga nimeni. decat daca esti federer intr-o duminica la alegere

cea mai trista parte din viata unui jucator nu este atunci cand afla ca mos craciun nu este adevarat, ci cand afla ca federer este.

dreapta lui federer e asa de puternica incat se poate vede din galaxia andromeda cu ochiul liber

Black Mamba
10th September 2006, 19:59
intr-o noapte roddick a visat ca il batea pe federer la wimbledon in 3 seturi. dimineata l-a sunat si si-a cerut scuzeLol, asta e tare. :D

De unde le-ai luat?

Sorin Blaj
10th September 2006, 20:04
La noi va fi noapte cand se va disputa finala. Ar fi tare ca visul sa devina realitate.

Ady
10th September 2006, 20:12
le-am tradus dupa un forum strain
primele sunt niste adaptari dupa niste bancuri cu chuck norris... daca te uiti sunt multe drepte implicate :) ... apoi fiecare si-a adus aportul ...

Vadim
10th September 2006, 21:22
Si eu merg pe Federer, desi sunt sigur ca Roddick o sa pompeze in el ca in hotii de cai. Poate o sa i se faca iar rau de la stomac din cauza asta.

luma
10th September 2006, 21:42
La noi va fi noapte cand se va disputa finala. Ar fi tare ca visul sa devina realitate.


Eu ce sa inteleg de aici? Ca spui Roddick???:)

lethal
10th September 2006, 22:36
castiga Roddick in 5 seturi ;)

ana888
10th September 2006, 22:38
lethal sa nu se intample sa schimbi poza...k imi place aia pe care o ai acum :)

lethal
10th September 2006, 22:45
am vrut sa zic ca Pavel castiga dar ziceati toti ca is nebun asa ca am zis si eu ceva ;) oricum Pavel ramane cel mai bun jucator dupa Nastase si pt mine un idol la fel ca si Agassi . Roddick dupa parerea mea are un super serviciu plus o America langa asa ca va da tot ce are mai bun

Sorin Blaj
11th September 2006, 00:41
FINALA dintre cei doi la US OPEN: SENZATIONALA.

Federer a castigat primul set cu 6-2, dar pe ultimul serviciu al acestuia Roddick a reusit un break de senzatie.

In setul doi, Roddick a facut un break alb si a condus cu 2-0. De aici jocul este din ce in ce mai spectaculos, Roddick castigand si prin venirile la fileu.

adriana18p
11th September 2006, 02:19
un meci care a avut de toate
chiar nu ma asteptam sa joace asa de bine roddick
acuma am nervi ca fed nu i-a luat un set la 0 , a avut de 2 ori ocazia :D:P
merita din plin fed sa castige,omul asta le are pe toate

Sasuke Uchiha
11th September 2006, 02:21
frumoasa finala...
federer the one !

luma
11th September 2006, 02:21
Da Adriana este un campion!

luma
11th September 2006, 02:22
castiga Roddick in 5 seturi ;)

Lethal, imi pare rau!:D

adriana18p
11th September 2006, 02:26
asa e o finala ff frumoasa, desi imi era somn nu am putut inchide un ochi
tb sa recunosc ca mi-a cam fost frik in setul 3:D

luma
11th September 2006, 02:33
Nu stiam nici eu ce se prea intampla! Roddick chiar juca extraordinar! Si Federer avea o mina...de parca nu-i pasa...si eu deja urmaream meciul in picioare.:D Oricum...bravo Federer!!! Si... excelent Roddick, sa recunoastem ca a jucat f bine, chiar neasteptat.

roxirf
11th September 2006, 02:36
felicitari roger!
chiar as vrea sa stiu cum va simtiti cei care nu-l suferiti pe federer si care ati tinut cu roddick,oricum roger este un mare campion in ciuda faptului ca nu va place!

Black Mamba
11th September 2006, 02:42
Eu cred ca va fi mai greu pentru Fed decat la Wimbledon. Andy are de partea sa un public galagios si pare a-si fi imbunatatit vizibil jocul... Pe de alta parte... nu cred ca e suficient. :D

Fed in 4 seturi. Dar nu ma supar asa rau daca castiga Andy.Damn, I am so good! :D :yeah:

N-am apucat sa vad decat ultimul set: Fed lovea mingea ca un robot... Nu l-am vazut asa turneul asta... :ok:

Da, este un mare campion. Pentru mine cel mai mare deja. Pentrul restul ar mai trebui sa mai aiba un sezon ca asta. :D

Liviu
11th September 2006, 02:52
Federer e cel mai bun . Pune preţ pe inteligenţa şi tehnica în joc spre deosebire de Roddick care pune forţa în prim-plan . Un tenis mai frumos dar şi mai eficient - cel pe care-l practică elveţianul.

TenisFan
11th September 2006, 02:53
Deci ca sa explic ce s-a intamplat pt ca am vazut fete nedumerite pe aici...Fedex n-a fost niciodata in pericol el putea sa dea 6-0 in primul set precum si in setul 4 cu o foarte mare usurinta...De ce n-a dat?Pt ca nu vrea sa castige totul asa de usor...E totusi o finala de US Open...Probabil pe Hewitt era mega nervos cand i-a dat de doua ori 6-0 in finala...De data asta Roddick era de-al publicului si nu putea sa-si bata joc de el in ultimul hal(poate se lasa de tenis :( )...In virtutea a ceea ce am zis mai sus in setul 2 Roddick nu a echilibrat jocul ci Fedex l-a lasat sa revina in meci deoarece el continua sa caute un adversar si a vazut ca Roddick in primul set are presiune pe el si e cazut psihic...I-a dat un set si Roddick a inceput sa joace precum a jucat in tot turneul adica la cea mai buna stare a lui...Setul 3 se putea incheia mult mai repede daca Fedex concretiza mingile de break avute ma rog mi s-a parut ca l-a iertat de cateva ori cand l-a avut la mana(adica la minge de break a tratat niste lovituri mai relaxat asa)...Stiu ca si Roddick a avut vreo cateva mingi de break pe serviciul lui Fedex ba chiar a avut 40-0 dar atunci helvetul si-a zis: l-am lasat prea mult...Si de acolo a apasat pedala si restu` e joaca de copii(adica de genii adica de De magicus Federerus)... :o:

Black Mamba
11th September 2006, 03:02
Nu cred ca l-a lasat pe Andy sa revina in meci, mai degraba s-a relaxat prematur. E o mica diferenta... ;) Eu nu cred in cadouri la nivelul asta si Roger nu si-ar permite asa ceva. Este extraordinar Roger dar asa chiar si el putea scapa un meci din mana.

Apropos, 17 asi pentru Fedex si 7 pentru Andy. :D

luma
11th September 2006, 03:03
Lui tenisfan ii place sa glumeasca si...sa ne lumineze!!! :D

roxirf
11th September 2006, 03:05
Nu cred ca l-a lasat pe Andy sa revina in meci, mai degraba s-a relaxat prematur. E o mica diferenta... ;) Eu nu cred in cadouri la nivelul asta si Roger nu si-ar permite asa ceva. Este extraordinar Roger dar asa chiar si el putea scapa un meci din mana.

Apropos, 17 asi pentru Fedex si 7 pentru Andy. :D

n-ar trebui sa te mire deoarece in cele 11 meciuri anterioare doar in doua roddick a dat mai multi asi decat roger iar in unul au dat amandoi 9 asi!:)

Black Mamba
11th September 2006, 03:09
Nu stiam de chestia asta. :)

Atunci inseamna ca Roger returneaza excelent. Bine, stiam lucrul asta dar totusi... in fata lui Roddick... :)

TenisFan
11th September 2006, 03:19
Nu cred ca l-a lasat pe Andy sa revina in meci, mai degraba s-a relaxat prematur. E o mica diferenta... ;) Eu nu cred in cadouri la nivelul asta si Roger nu si-ar permite asa ceva. Este extraordinar Roger dar asa chiar si el putea scapa un meci din mana.

Apropos, 17 asi pentru Fedex si 7 pentru Andy. :DMa crezi nu ma crezi asta e realitatea...Poti sa-i spui tu cum vrei...Relaxare prematura sau amnezie temporara Fedex i-a dat un set lui Roddick ca sa simta si el ca va cuceri inca o finala la Us Open...Nemtii au dat 13-0 lu` San Marino...Ce rost avea daca Fedex facea acelasi lucru cu Roddick?Nu era nici spectacol nici spectatorii nu se simteau in priza si probabil ca toti telespectatorii se plictiseau sa-l tot vada p-ala defiland si asteptand finalul stiut de intreaga planeta...Mai bine asa: 1-1 la seturi parca e strans parca isi revine americanu` parca...Tu nu poti decat glumi spunand ca Fedex putea sa scape jocul din mana cu atat mai mult cu cat Roddick nu este individul care sa-l poata pune pe elvetian sa joace sa zicem la 50% din potential...Probabil crezi ca sunt absurd cand spun toate chestiile astea teribile e dreptul tau sa crezi asta eu am sa le pun pe tapet pt ca asta e realitatea pe care o vad...Ah si eu nu glumesc cand vine vorba de jocul lui Fedex... :(

lethal
11th September 2006, 09:45
hai ca am pus poza cu marele maestru la avatar eu nu am zis ca nu imi place Fed dar pur si simplu ma plictiseste sa il tot vad castigand atata si mai tin si cu adversarii lui

Ady
11th September 2006, 09:53
asteptam si pe ceilalti:
lucian_iasi, dardar_3, raul97, Sorin Blaj

lucian_iasi
11th September 2006, 10:27
asteptam si pe ceilalti:
lucian_iasi, dardar_3, raul97, Sorin Blaj

Multumit???:mda:

Ady
11th September 2006, 10:28
cool :)

Cristi
11th September 2006, 11:01
Federer nu a facut in viata lui nimic pentru tenis in sine, spectacol, fani sau conationali si nici nu va face vreodata cu exceptia zilei in care se va retrage. Nu i-a luat lui Roddick nici un set la 0 dintr-un motiv foarte simplu: nu a putut sau a calculat el ca nu merita efortul. Nu i-a facut cadou nici un set. Putin ii pasa lui de cei care il idolatrizeaza si ar vrea sa vada cum il spulbera pe Roddick. Asta este ceea ce il caracterizeaza cel mai bine: putin ii pasa in general si din cauza asta nu o sa imi placa niciodata. Probabil ca lacrimile de crocodil pe care le etaleaza cand si cand sunt comandate de sponsori (as putea crede ca ar putea fi astfel determinat sa piarda cate un set din cand in cand) si pentru a le genera foloseste niste ceapa ascunsa in prosop. Sau poate isi imagineaza ca va trebui sa joace tenis pana la sfarsitul vietii.

Fanii lui pot sa ii dedice lui Federer lungi poeme epice si sa ii ridice osanale cat vor, e dreptul lor. Eu nu neg ca joaca foarte bine ("discutabil", vorba lui Cornel Dinu, cel mai bine) insa pentru atitudinea lui eu nu il voi "inghiti" niciodata. Este un jucator nascut sa castige meciuri, nu sa joace tenis. Unii vor spune ca e tot aia. Eu nu sunt de acord, si e dreptul meu.

Dragosh-Razvan
11th September 2006, 12:29
Pai unde e Elvetia si unde e Germania... . Acum are si tenisul "schumacher-ul" lui. Nici ala nu mai e spectaculos de ani buni iar la inceputuri te incanta faptul ca era tanar si-i "facea" pe "bosorogi". Cu tot cultul, mondial, Ferrari si cu cu toate ca l-a facut om, nici acum nu vorbeste italiana. Bine ca a invatat-o si Mutu.
E un comportament specific teuton ? Neee. Pai cica la 15 ani, la nervi, rupea rachetele de pamant. Da, nici eu nu mi-l inchipui. Da' poate o fi gasit intr-adevar acel echilibru mental de care tot vorbeste.

Oricum e bine. Ma bucur pentru mine ca traiesc istorie, recorduri spulberate, in cele mai multe sporturi (ca tot vorbeam la inceput de Formula 1). Intrebarea e, pana cand ?

Pana o sa faca fileul mai inalt, o sa limiteze anumite specificatii la materialul de concurs, o sa elimine prima greseala, etc (zic si eu asa). Deja la mingi sa umblat, nu ?

Cristi
11th September 2006, 12:38
Pana cand tenisul se va intoarce acolo de unde a inceput: pe zgura pe "continent", America de Sud si SUA respectiv pe iarba in Anglia si Australia/Noua Zeelanda, fara suprafete modificate genetic care distrug articulatiile si de multe ori si spectacolul.

roxirf
11th September 2006, 13:38
. Nu i-a luat lui Roddick nici un set la 0 dintr-un motiv foarte simplu: nu a putut sau a calculat el ca nu merita efortul. .

intr-adevar in aceasta finala roger nu i-a luat set la 0 lui roddick dar stai linistit ca inainte a facut-o mai exact in finala din 2004 de la bangkok ,scor final 6-4 6-0!

TenisFan
11th September 2006, 13:48
Federer nu a facut in viata lui nimic pentru tenis in sine, spectacol, fani sau conationali si nici nu va face vreodata cu exceptia zilei in care se va retrage. Nu i-a luat lui Roddick nici un set la 0 dintr-un motiv foarte simplu: nu a putut sau a calculat el ca nu merita efortul. Nu i-a facut cadou nici un set. Putin ii pasa lui de cei care il idolatrizeaza si ar vrea sa vada cum il spulbera pe Roddick. Asta este ceea ce il caracterizeaza cel mai bine: putin ii pasa in general si din cauza asta nu o sa imi placa niciodata. Probabil ca lacrimile de crocodil pe care le etaleaza cand si cand sunt comandate de sponsori (as putea crede ca ar putea fi astfel determinat sa piarda cate un set din cand in cand) si pentru a le genera foloseste niste ceapa ascunsa in prosop. Sau poate isi imagineaza ca va trebui sa joace tenis pana la sfarsitul vietii.

Fanii lui pot sa ii dedice lui Federer lungi poeme epice si sa ii ridice osanale cat vor, e dreptul lor. Eu nu neg ca joaca foarte bine ("discutabil", vorba lui Cornel Dinu, cel mai bine) insa pentru atitudinea lui eu nu il voi "inghiti" niciodata. Este un jucator nascut sa castige meciuri, nu sa joace tenis. Unii vor spune ca e tot aia. Eu nu sunt de acord, si e dreptul meu.Ok eu nu vreau sa jignesc pe nimeni dar imi pare rau pt tine...In primul rand pentru ca ai venit aici sa vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti: tenisul!Cand te vad asa inversunat impotriva lui De magicus inteleg ca o iei ca pe un afront personal...Ceea ce ma deranjeaza pe mine ca persoana pt ca ma uit la acelasi lucru ca si tine este faptul ca tu nu crezi ca elvetianul face spectacol...Inseamna ca nu intelegi jocul asta...Restul despre el este discutabil cum cu delicatete te exprimi imprumutand de la Dinu...Da poate sa le dea seturi pentru ca primeste comanda de la sponsori asta nu ma intereseaza pe mine eu spun ce face el pe teren si cand da seturi spun ca da seturi nu ma intereseaza care e cauza...Suntem in secolul vitezei fiecare moment al unui mare eveniment se plateste scump de catre marile firme si acestea ar dori ca finalele sa se prelungeasca pt reclame...Ma rog e o discutie mai ampla si nu aici voiam sa ajung...Este injositor pt tine ca persoana Cristi,pt ca nu stii cum este Federer,sa spui ca nu-i pasa de tenis de fani si de nimic...Stiu ca te doare faptu` ca numai el castiga dar asta e o izbucnire de individ care nu stie sa piarda si care ia lucrurile astea in mod personal...Desi timpul il preseaza pe Fedex si asa mai departe am aflat ca este cel mai ingaduitor cu oamenii cu copiii si cu presa...Este jucatorul care-si face timp pt inca un interviu daca e nevoie asa ca bazaconiile pe care le inventezi tu sunt total nefondate...Sigur e dreptul tau sa spui orice porcarie precum si dreptul meu e sa spun ceva despre orice porcarie pe care o vad...Faza interesanta e ca esti asa de inversunat incat te contrazici pe tine: cica e "programat sa castige meciuri nu sa joace tenis"...Pai din cate stiu eu pt a castiga un meci de tenis trebuie sa stii ceva tenis sa joci ceva tenis ca sa castigi un meci de tenis...Adica daca stii handbal sau golf(Tiger Woods tinea cu Federer :happy ) extrem de bine nu cred ca poti sa castigi la tenis...Si inca o chestie interesanta: Roddick care nu stie tenis decat da foarte tare in primul serviciu probabil ca era ridicat in slavi daca printr-un miracol castiga finala...As putea sa aduc atatea argumente dar ce rost are daca tu esti fanatic si urasti unele persoane pt ca sunt foarte bune la ceva...:yeah: :o: /hello Hai roddick!Hai Youzhny!Hai Davydenko! :evil:

Black Mamba
11th September 2006, 14:58
Nu merita efortul sa-i explici TenisFan... ;)

Stie tenis dar nu poate inghiti deloc faptul ca exista cineva care sa joace asa de bine pentru o perioada asa de lunga. Asta e. Si eu as putea inventa o gramada de scuze si motive ca mi-e antipatic (posturile lui - castiga la Wimbledon pentru ca e ierbivora, a declarat la un US Open din anii trecuti ca il va bate usor pe Pavel si alte lame excuses) dar pana sa ajungi sa postezi ceva care nu are nici o legatura cu realitatea este o cale lunga.

C'est la vie.

Cristi
11th September 2006, 15:08
intr-adevar in aceasta finala roger nu i-a luat set la 0 lui roddick dar stai linistit ca inainte a facut-o mai exact in finala din 2004 de la bangkok ,scor final 6-4 6-0!

I-a luat si lui Nadal un set la 0, la Roland Garros. Nu a putut sa o faca ieri, dintr-un motiv sau altul. Oricum, greu sa ii iei lui Roddick un set la 0, pt ca intr-un set tot are minim 1 game cu 2 asi si 2 servicii practic nereturnabile...

Nu imi place nici cum joaca Roddick despre care de altfel am zis ca e o caricatura a lui Federer. Poate il invata Connors (un geniu al tenisului si o legenda - ma mira ca a acceptat sa antreneze un 'ghiogar' ca Roddick). Nu credeam ca poate sa il bata Roddick pe Federer. Nici Davydenko nu imi place (la ce bun sa il bati pe Haas daca te faci de ras in fata lui Federer - vai de el). Youzhny? mai curand, baiatul asta stie cate ceva dar nu mai e la prima tinerete!

Faptul ca am spus ca lui Federer nu ii pasa de fani este o impresie a mea personala (nu ai cum sa *stii* asa ceva decat daca esti Federer) bazata pe fapte concrete. Declaratii: A declarat ca tenisul e abia pe locul 4-5 in topul sporturilor lui preferate, ca e nitel obosit pt ca inainte de meci s-a uitat pana tarziu la NBA, ca vrea sa se apuce de golf profesionist (nu vad de ce ar inventa asa ceva si, mai rau, de ce ar spune asa ceva daca i-ar pasa de ce cred fanii despre el). Fapte: s-a retras de multe ori de la turneele de la sfarsit de an cand era clar ca nu mai poate scapa locul 1 ATP (accidentat sau nu), a refuzat sa participe in cupa Davis (reprobabil dupa parerea mea) si a lipsit de la destule turnee din Elvetia, care erau dotate cu puncte putine si se jucau pe zgura.

Nu stiu daca faptul in sine ca Federer castiga tot (ma rog, nu chiar tot, sa ne amintim de sezonul pe zgura) ma enerveaza. Nu cred (analogia cu Schumacher e relevanta: nu imi placea germanul nici inainte sa devina n-tuplu campion, tineam cu Hakkinen si nu ma deranja cand castiga finlandezul "tot", la fel tineam si cu Agassi in anii in care a fost nr. 1).

De asemenea eu nu il criticam pe Federer ca executant de lovituri de tenis deci nu vad ce legatura are faptul ca stiu/nu stiu tenis cu parerile emise de mine mai devreme. Voi lasa expertii in tenis :P sa se pronunte asupra afirmatiei conform careia Federer nu s-a nascut sa joace tenis...

TenisFan
11th September 2006, 16:19
Pe mine ma deranjeaza faptul ca tu spui ca el nu stie tenis stie sa castige si ca nu face spectacol...Si apropos sa stii ca lui Nadal n-o sa-i ia niciodata un set la 0 pe zgura cum nu i-a luat nici la Roland anu` asta ci i-a luat la Wimbledon e alta mancare de peste...Deci:
"You just have to sit back and say 'Too good' sometimes. Hope he gets bored or something."
- Andy Roddick, after losing to Federer in the Wimbledon 2005 final. -


"We're on Earth, but he's playing on a different planet."
- Nicholas Kiefer, after losing to Federer in the fourth round of the U.S. Open 2005. -


"He's the best I've ever played against," said 35-year-old Agassi, who has battled against the likes of Jimmy Connors, John McEnroe, Ivan Lendl and Pete Sampras, who won an all-time best 14 grand slam singles titles. “I've played a lot of them over the years, but there's a safety zone, there's a place to get to, there's something to focus on, there's a way, Anything you do, he potentially has an answer for, and it's just a function of when he starts pulling the triggers necessary to get you to change to that decision"
- Andre Agassi, after Federer defeated him in the finals of the same tournament. -


"I think he can dominate tennis for as long as I did... We have the same temperament and like me, he makes playing look easy...He can do just about anything he wants with a racquet and he dominates everybody as I did several years before."
- Pete Sampras, Winner of 64 Single Titles (14 Grand Slams) and 2 Doubles Titles!!! With a Singles Record: 762 – 222, Birthdate: 12 Aug. 1971. Federer beat Sampras in their only meeting - at Wimbledon in 2001 -


"There's probably not a department in his game that couldn't be considered the best in that department. You watch him play Hewitt and everybody marvels at Hewitt's speed, as well as myself. And you start to realize, `Is it possible Federer even moves better?' Then you watch him play Andy [Roddick], and you go, `Andy has a big forehand. Is it possible Federer's forehand is the best in the game?' You watch him at the net, you watch him serve-volley somebody that doesn't return so well and you put him up there with the best in every department. You see him play from the ground against those that play from the ground for a living, and argue he does it better than anybody."
- Andre Agassi, Winner of 60 Single Titles (8 Grand Slams) and 1 Double Titles!!! With a Singles Record: 860 – 266, Birthdate: 29 Apr. 1970 -


"Roger Federer is the only guy I watch for his strokes. He is just beautiful. He can hit every single shot you could ever think of. John [McEnroe] and Ilie [Nastase] were very talented but you always knew there were some shots they couldn't hit. Not with Federer. I would go and watch him practise, he's so good."
- Ivan Lendl, Winner of 94 Single Titles (8 Grand Slams) and 6 Double Titles!!! With a Singles Record: 1070 – 238, Birthdate: 7 Mar. 1970 -


“We have a guy from Switzerland who is just playing the game a way I haven't seen anyone - and I mean anyone - play before. How fortunate we are to be able to see that. If he stays healthy and motivated - and the wonderful feel he has stays with him - he is the kind of guy who can overtake the greatest."
- Boris Becker, Winner of 49 Single Titles (6 Grand Slams) and 15 Double Titles!!! With a Singles Record: 713 – 214, Birthdate: 22 Nov. 1967 -


"I'd like to be in his shoes for one day to know what it feels like to play that way."
- Mats Wilander, Winner of 33 Single Titles (7 Grand Slams) and 7 Double Titles!!! With a Singles Record: 571 – 222, Birthdate: 22 Aug. 1964 -


"If I'm in the same company as Roger Federer, I can feel pretty good about that. He's the best player I've ever seen play."
- John McEnroe's comment to the Houston Chronicle, Nov. 10, 2005. -


"He's the most gifted player that I've ever seen in my life. I've seen a lot of people play. I've seen the (Rod) Lavers, I played against some of the great players - the Samprases, Beckers, Connors', Borgs, you name it. This guy could be the greatest of all time. That, to me, says it all."
"If you want to be a tennis player, then mould yourself on Roger Federer. I won three Wimbledon titles and I wish I could play like him."
- John McEnroe, Winner of 76 Single Titles (7 Grand Slams) and 69 Double Titles!!! With a Singles Record: 867 – 192, Birthdate: 16 Feb. 1959 -


"Oh, I would be honoured to even be compared to Roger. He is such an unbelievable talent, and is capable of anything. Roger could be the greatest tennis player of all time."
- Rod Laver, Winner of 39 Single Titles (11 Grand Slams) and 27 Doubles Titles!!! With a Singles Record: 392 – 99, Birthdate 9 Aug. 1938, considered by some the greatest player to ever play the game of tennis. -


"Roger Federer is the most talented tennis player I have ever seen. He has the capacity to become the greatest in history."
- Nick Bollettieri, Nick Bollettieri's training and development system is recognized around the world. He has developed or coached many of the world's top players. -


"Roger is a complete player. What he has, and it's not luck, is the ability to change his game slightly as to what his opponent's doing to him."
- Jack Kramer, an all-time great of the game. -

Black Mamba
14th September 2006, 13:00
Dupa US Open:


Find a selection of impressive statistics after Roger’s victory in Flushing Meadows.

1
Roger is the first player of the Open era after Rod Laver (1969) to play all four Grand Slam finals in one season.

3
The number of Roger’s consecutive victories at the US Open. He has joined Ivan Lendl (1985-87) and John McEnroe (1979-81) – the only players of the Open era to have won the US Open three times in series before him.

6
The number of consecutive Grand Slam finals Roger competed in. He has levelled Rod Laver (Australia) and is now just one short of Australia’s Jack Crawford (7).

8
The total number of tournament titles captured by Roger so far this season.

9
The number of Grand Slam titles Roger has taken home since the beginning of his career.

10
The number of consecutive Grand Slam semi-finals Roger has reached since Wimbledon 2003 - levelling Ivan Lendl’s record.

27
The total number of Roger’s titles on hard court. He has joined Ivan Lendl but still stays a respectable distance from the two players leading the ranking: André Agassi (46) and Pete Sampras (36).

41
The number of titles Roger has won on the professional Tour since the beginning of his career.

62
The number of matches (out of a total of 63!) in the US at which Roger managed to defeat his opponent since losing to Dominik Hrbaty in Cincinnati in 2004.

75
The number of matches Roger has played this year – winning 70 of them. Only Russia’s Davydenko played more than him: 77.

136
Roger has been dominating the ATP rankings for 136 weeks. Only Jimmy Connors (160) and Ivan Lendl (157) have done better than that.

2495
The number of points Roger is ahead of Rafael Nadal in the ATP champions race. Roger leads the ranking with 7295 points, his number one opponent counting 4800.

css2
15th September 2006, 17:08
degeaba ii spuneti voi lui cristi chestiile astea.nu stiu daca stie prea mult tenis dar spune niste lucruri de te lasa pe spate.bai cristi tu nu vezi ca ai cam ramas printre singurii din forumul asta care spune timpenii despre federer?
tu nu vezi cum joaca federer?.

dianette_d
16th September 2006, 00:43
bai cristi tu nu vezi ca ai cam ramas printre singurii din forumul asta care spune timpenii despre federer?
Vaaaai, da' daca te referi la plecarea mea sa stii ca n-am plecat. Aici is. :D
Si te-am si salutat da' tu nu mai ai ochi pentru mine. :D

a_ndrada
18th September 2006, 20:35
cand ai afirmat ca nu-i pasa de fanii lui,nu stii despre ce vorbesti....este unul din putinii jucatori care au o legatira f stransa cu fanii sai....cat despre lacrimile de crocodil si ce-ai mai zis tu...n-are rost sa comentam...sunt niste aberatii...federer e cel mai tare...poate sa zica oricine orice..

luma
18th September 2006, 20:48
Federer are pe site o sectiune dedicata fanilor. Cine vrea sa-l intrebe ceva...e ok! Sunt tot felul de intrebari, de la emotii simtite la lovituri si sfaturi si chiar despre...bandana (pe asta am citit-o mai demult, prin primavara).
Este un jucator complex dar poate tocmai faptul ca este introvertit place mai putin...celor care apreciaza stilul Nadal.
Recunosc ca mie imi place Federer (sorry diana!). :) :)

praf_de_stele
22nd April 2007, 23:59
eu tin cu roddick, dar federer e prea bun...

krydo
23rd April 2007, 01:28
eu tin cu roddick, dar federer e prea bun...

Asa tineam si eu inainte dar mi-am dat seama ca bietul Andy e o cauza pierduta... :P

Andreea
23rd April 2007, 16:55
Niciodata nu mi-a placut stilul de joc al lui Roddick.

dextercioby
23rd April 2007, 17:06
Niciodata nu mi-a placut stilul de joc al lui Roddick.

Mie nu mi se pare c-ar avea asa ceva. Stil, adica...:o:

Universal
23rd April 2007, 17:13
Roger Federer

praf_de_stele
23rd April 2007, 17:49
Asa tineam si eu inainte dar mi-am dat seama ca bietul Andy e o cauza pierduta... :P

da...trebuie sa recunosc ca andy nu are un joc care sa-l aduca la victorie. se bazeaza doar pe serviciile alea rapide si puternice si cand nu-i merge serviciul e dezastru pt. el. dar parca si-a mai revenit putin de cand se antreneaza cu connors.

Cipri
23rd April 2007, 22:33
Rodick mi se pare intr-o scadere de forma ... nush ce ma face sa cred ca nu prea va face nik la Wimbledon daca nu ii va functiona serviciul