PDA

View Full Version : Romania suflet mare...dar prea trist...!!!



insider
22nd July 2004, 01:00
Am citit un articol superb astazi in ziarul" Ziua" un articol in care elevii unui liceu din Bucuresti au curajul sa spuna ce se intampla in realitate in sistemul scolar romanesc!Ma bucur sa vad tineri curajosi mai ales pentru ca am lucrat in sistem pentru o perioada dupa care am inteles ca nu e cazul sa accept minciuna si falsul in acest sistem, care nu demult era un sistem cu rezultate deosebite,astfel incat am iesit hotarat din sistem!Chiar daca nu mai lucrez in invatamant ,domeniul in care m-am desavarsit(sportul de performanta) este poate chiar mai bolnav decat invatamantul,pentru simplul motiv ca se invart bani multi si ca atare nu e posibil sa existe decat interese...si multa minciuna,lasitate,duplicitate sau ipocrizie...si asa mai departe!ROMANIA este o tara cu resurse umane deosebite,insa cei care reusesc o vor face DOAR IN STRAINATATE si nu in ROMANIA!DE CE?pentru ca suntem fomisti si nu putem sa stam pasivi la succesul celor de langa noi...asa ca ...nu ii recunoastem!e cel mai simplu,de ce sa acceptam ca exista capacitati si valori...mai bine sa fim toti mediocrii decat sa lasam sa scape vreo excetie! Sper din tot sufletul sa se intample ceva bun in sportul romanesc dupa J.O. de la Atena!Poate ca o sa existe tineri cu tupeu si curaj sa spuna ce se intampla in sportul romanesc si vor gasii de asemenea si suportul necesar ca sa poata face o REVOLUTIE fata de mafia din conducerile federatiilor romanesti!SA speram ca romanii se vor dovedii inca odata curajosi si plini de impliniri!Oare exista inca nebuni care sa spuna ceea ce vad?sau suntem prea saraci sa ne permitem LUXUL sa iesim la rampa?Sa ne ajute Dumnezeu !

ricky
5th October 2004, 08:26
Adevarat graiesti !
Dar...de ce nu aceasta "revolutie" si din partea profesorilor de sport de la "SCOLILE SPORTIVE" ?
Am trait in preajma unei asemenea scoli si am destui prieteni care au lucrat pe acolo !
Acum, mai mult ca inainte, isi rezolva problemele personale...in timpul serviciului !
Sectia FOTBAL, mai ales ! " Le dau o minege si se descurca ei !"

O zi faina !