PDA

View Full Version : Prima manevra PD: Stolo renunta, Boc prim-ministru!



Elphax
15th December 2008, 14:26
A doua zi dupa semnarea parteneriatului de guvernare PSD-PDL, primul ministru desemnat, Stolojan, a renuntat la functie, cu "motivul" :
argumentul meu este ca cei 2 presedinti care au semnat trebuie sa-si asume acest parteneriat prin cele mai importante functii in stat, functia de prim-ministru si de presedinte al Senatului [...] presedintele Romaniei, potrivit Constitutiei, este singurul care va lua decizia cine va fi desemnat prim-ministru din randurile PD-L [...] prin acest gest al meu vreau sa dau o speranta generatiei tinere de politicieni. E un inceput de viata politica noua in Romania.
Basescu l-a desemnat pe Emil Boc, primarul Clujului si presedinte al PDL ca prim-ministru. Totusi la TV parea marcat, emotionat, trist chiar, ma asteptam sa ii scape si o lacrima ...

Care sunt de fapt culisele acestor miscari?
- Stolojan nu a participat la negocierile la varf PDL-PSD pentru stabilirea "parteneriatului" si a conditiilor mai mult sau mai putin secrete. Boc so Geoana au condus negocierile
- Stolojan ar fi trebuit sa traseze programul de guvernare - multe idei nu convin PSD
- Stolojan ar fi trebuit sa numeasca ministri - cei din PDL nu au fost de acord cu unele persoane (fosti liberali?)
- Stolojan cedeaza initiativa membrilor "mai tineri" PDL si celor care au condus negocierile - rezulta Boc prim-ministru

Cum sta treaba de fapt - e prea slab Stolojan pentru a-si impune punctele de vedere? Dovedeste ca are coloana vertebrala si nu accepta compromisul in cadrul PDL sau cu PSD? Va fi Stolojan o varianta de backup pentru Boc, eventual dupa Alegerile din 2009?

Ramane de vazut ...

Razvan T.
15th December 2008, 15:01
Si am ramas noi fara primar :D:D
Merem sa votam alt primar :D

Boc acuma vrem si noi stadion :D Nasul PREMIER -> FINUL Presendite CJ Cluj :ras-plans:

J.Bond
15th December 2008, 15:11
Si am ramas noi fara primar :D:D
Merem sa votam alt primar :D

Boc acuma vrem si noi stadion :D Nasul PREMIER -> FINUL Presendite CJ Cluj :ras-plans:

Daca va face ca prim-ministru pentru Romania macar 3 sferturi:) din ce a realizat pentru Cluj ca primar atunci totul va fi OK.:ok:

Razvan T.
15th December 2008, 15:13
Daca va face ca prim-ministru pentru Romania macar 3 sferturi:) din ce a realizat pentru Cluj ca primar atunci totul va fi OK.:ok:

Pt. mine nu conteaza, io vreau stadionul :D
Si sa o ducem bine :D:D

miril
15th December 2008, 15:23
Daca tot vine Boc in Cotroceni poate salveaza Progresul:drak:. Poate asa ii voi da si eu girul mai ales daca Ponta...:evil: Oricum ar fi si oricare ar fi motivul, ce s-a intamplat astazi nu are cum sa pice bine in tabara PD-L. Noroc ca romanii...e uituci.

Sergiu
15th December 2008, 15:34
Daca va face ca prim-ministru pentru Romania macar 3 sferturi:) din ce a realizat pentru Cluj ca primar atunci totul va fi OK.:ok:

ceva nerealizari (luate de la un contracandidat cu care sunt 90% de accord)
Coruptia din primarie, creata de sistemul greoi de autorizare a constructiilor, care ii favorizeaza pe cei cu relatii in Primarie si ii defavorizeaza cras pe cei mai multi clujeni;
• neatragerea niciunui euro din fonduri europene, cu toate ca mai mult de jumatate din fondurile europene destinate Romaniei sint destinate programelor locale
• abordarea populista a mandatului de primar, la inceputul mandatului, prin acordarea de audiente pentru toata lumea, in ideea de a demonstra ca primarul poate rezolva problemele tuturor clujenilor; acest fapt este omeneste imposibil si nu acesta este rolul primarului (s-a ajuns astfel la situatia in care, pentru o audienta intr-o problema importanta, care chiar ar necesita interventia primarului, acest lucru este posibil dupa un an sau doi de zile);
• naveta permanenta Cluj-Bucuresti a primarului, care a determinat carente in gestionarea aparatului tehnic al Primariei si delegarea unor atributii ale sale catre consilieri si angajati ai Primariei (in acest fel, practic, Primaria Clujului a fost condusa mai mult prin telefon);
•ultima imbunatatire a sistemului de transport in comun, prin achizitionarea de autovehicule noi, a fost realizata in anul 2004;
• politizarea excesiva a Primariei, in detrimentul interesului local.

La realizari pot spune ca a asfaltat niste strazi si a facut centrul un pic mai frumos, dar si acum mai e de lucru acolo, a organizat ceva mai bine pietele din oras si ceva parcari.

Elphax
15th December 2008, 15:42
incep sa iasa la suprafata neintelegerile:

Gandul : o clauza se refera la faptul ca primul ministru poate propune motivat revocarea unui ministru numai dupa consultarea prealabila a conducerii celuilalt partid.

"Prevederea naste deja interpretari diferite, in timp ce democrat-liberalii spun ca PSD nu are drept de veto in ceea ce priveste revocarea ministrilor, social-democratii sustin contrariul", ceasta clauza, care limiteaza drastic puterile primului ministru, s-ar putea adauga la cauzele nemultumirii lui Theodor Stolojan.

Balaci
15th December 2008, 15:44
E, sa nu exageram Boc a fost ok ca si primar, nu stiu cat e meritul lui si cat e al resurselor umane ale orasulu, de care Funar si-a batut joc in mod repetat, insa per total s-a descurcat bine! Orasul e prosper si arata super bine! Ca a politizat, e altceva...

Sergiu
15th December 2008, 15:48
Balaci, intr-adevar se pare ca la vreo 30 si ceva la suta le-a placut si l-au revotat, dar mai exista si altii carora ori nu le pasa ori au votat altceva.

Adi Da Samraj
15th December 2008, 15:48
BATAIE DE JOC ! :rosu::rosu::rosu:

in toata lumea asta de cind sa stie omenirea numai 2 cazuri au fost de renuntare a unor prim-ministri desemnati : IRAK si ROMANIA ! :rosu:

Nightwish
15th December 2008, 16:24
Daca va face ca prim-ministru pentru Romania macar 3 sferturi:) din ce a realizat pentru Cluj ca primar atunci totul va fi OK.:ok:

Fantana lui Boboc a costat 1.5 mil. eur iar cosmetizarea centrului Clujului ( Bd Eroilor ) a costat alte 3 mil. euro....Enorm :headbang:...
Multa lume face greseala ca il compara cu Funar si ajunge la concluzia ca Boc ar fi un primar foarte bun... Nu Boc e un primar foarte bun, ci Funar era un primar f. prost...
Marker, stii cat a durat obtinerea unei autorizatii de constructie ( o reclama luminoasa ) pentru un imobil situat in centrul Clujului? 14 luni, baga-mi-ash picioarele in ei de incompetenti :headbang:

JJ
15th December 2008, 21:11
Si am ramas noi fara primar :D:D
Merem sa votam alt primar :D

Boc acuma vrem si noi stadion :D Nasul PREMIER -> FINUL Presendite CJ Cluj :ras-plans:

Pai dom' presedinte, cu declaratia aia de acum 3 zile ca nici un ales local nu va fi in guvern cum ramane?

Elphax
15th December 2008, 21:46
pai va fi 'peste' guvern :D

J.Bond
16th December 2008, 00:02
Cert este ca de acum inainte nu vor mai exista contre intre Presedintele Romaniei si prim-ministru. La fel de cert este ca acest fapt ii cam macina pe unii, de pe la Antene. Pe antibasescienii aia notorii de acolo ca nu mai are cu cine sa se certe Presedintele si ca isi va putea duce la indeplinire unele proiecte prezidentiale cum ar fi de exemplu Pactul pe Educatie care nu necesita amanare. Si o va tine tot asa pana la alegerile prezidentiale si va iesi din primul tur fara probleme.:)

Sergiu
16th December 2008, 01:09
Pai nu s-a semnat cu surle si trambite? Si parca PSD era cel cu opinie diferita.

Elphax
16th December 2008, 10:39
Cert este ca de acum inainte nu vor mai exista contre intre Presedintele Romaniei si prim-ministru. La fel de cert este ca acest fapt ii cam macina pe unii, de pe la Antene. Pe antibasescienii aia notorii de acolo ca nu mai are cu cine sa se certe Presedintele si ca isi va putea duce la indeplinire unele proiecte prezidentiale cum ar fi de exemplu Pactul pe Educatie care nu necesita amanare. Si o va tine tot asa pana la alegerile prezidentiale si va iesi din primul tur fara probleme.:)

Din cate am inteles , duminica seara, dupa intalnirea cu Boc si Geoana, Stolojan l-a sunat pe Basescu si i-a spus ca renunta. Basescu a incercat sa-l opreasca, si au amanat decizia pana dimineata. (ideea e ca Stolo ar fi fost un prim-ministru de decor, fara putere decizionala legata de numiri in functie sau decizii economice sau sociale majore)

Tarziu in noapte Basescu s-a certat cu Boc, Blaga etc care i-au cam fortat mana, inclusiv legat de Alegerile prezidentiale din toamna. Dimineata Basescu l-a sunat din nou pe Stolo si i-a spus ca e mai bine pt. partid sa fie Boc.
Asa s-a facut liniste in PDL dar se pare ca a scazut f. mult puterea fostilor liberali veniti cu Stolo.

Este clar ca daca Basescu ii spunea lui Stolo sa nu renunte, Boc ramanea primar. Si este clar ca, neavand nici un fost PLD-ist in guvern, vechii lideri ai PD si-au impus punctele de vedere in partid, si, deci, Zeus si-a mai pierdut din influenta.

J.Bond
16th December 2008, 14:37
Man, e clar ca PDL ar putea primi unele ministere prin care se pot duce la indeplinire cateva din obiectivele propuse de Adminstratia Prezidentiala printre care Pactul pe Educatie si Sanatate. ;)

J.Bond
16th December 2008, 14:39
Mama lui Emil Boc, despre fiul său: S-a născut băiat deștept!:)

Mama președintelui PD-L și premierului desemnat al României spune că fiul său "s-a născut deștept" și "mintea nu i-o poate lua nimeni".:D Părinții și familia lui Emil Boc din Răchițele, județul Cluj, îl susțin și sunt încântați de mutarea acestuia la Palatul Victoria.

Jerome LeBanner
16th December 2008, 14:42
Mama lui Emil Boc, despre fiul său: S-a născut băiat deștept!:)

Mama președintelui PD-L și premierului desemnat al României spune că fiul său "s-a născut deștept" și "mintea nu i-o poate lua nimeni".:D Părinții și familia lui Emil Boc din Răchițele, județul Cluj, îl susțin și sunt încântați de mutarea acestuia la Palatul Victoria.

Biografia romantata a familiei Ceausescu am invatato, de voie, de nevoie, dar te rog sa ma crezi ca cea a lui Bobu oricum am uitato:happy

J.Bond
16th December 2008, 14:45
Biografia romantata a familiei Ceausescu am invatato, de voie, de nevoie, dar te rog sa ma crezi ca cea a lui Bobu oricum am uitato:happy

Orice ai zice tu, nimeni nu-l cunoaste mai bine pe Boc decat parintii lui.:D:drak:

Jerome LeBanner
16th December 2008, 14:52
Posibil, eu am vrut sa zic altceva, activistule:happy

J.Bond
16th December 2008, 14:59
Posibil, eu am vrut sa zic altceva, activistule:happy

Pai cine sa te mai inteleaga si pe tine, activistule. :cry:

Nightwish
16th December 2008, 15:03
Mama lui Emil Boc, despre fiul său: S-a născut băiat deștept!:)

Mama președintelui PD-L și premierului desemnat al României spune că fiul său "s-a născut deștept" și "mintea nu i-o poate lua nimeni".:D Părinții și familia lui Emil Boc din Răchițele, județul Cluj, îl susțin și sunt încântați de mutarea acestuia la Palatul Victoria.

Auzi, mai dute-n p..a cu piticu tau cu tot :rosu:
Parca esti un lingau din Epoca de Aur, asa te comporti pe forumul asta...

J.Bond
16th December 2008, 15:07
Auzi, mai dute-n p..a cu piticu tau cu tot :rosu:
Parca esti un lingau din Epoca de Aur, asa te comporti pe forumul asta...

Mai dute-n p..a tu bai nervosule care nu esti in stare sa porti un dialog pe un forum.:rosu:

Elphax
16th December 2008, 15:14
linistiti-va pls, si incercati sa fiti mai obiectivi ...

Nightwish
16th December 2008, 15:14
Daca tu intelegi prin dialog copy/paste de pe diverse siteuri cu bigrafia bobocului, nu, nu sunt in stare sa pot un dialog cu tine...
LE: ce pana mea sa dialoghez? Faptul ca ma-sa zice ca era un copil destept? :groggy:

Bancaru
16th December 2008, 15:21
Nu ma intereseaza cine in cine isi baga benisul, dar cam are dreptate Nightwish. M-a pufnit si rasul cand am citit aia cu pititcul. Boc cel Mic. Nu imi dau seama ce e asa de greu sa iti dai vezi ca e marioneta lui Basescu. L-a lasat pe scaunul de presedinte al PD numai ca sa i-l tina cald. A si spus daca va aduceti aminte discursul lacrimogen de la revedere, cu v-am lasat PD nu stiu unde *****, vreau sa-l gasesc intact. Guvernul asta nu se va rupe in 2 ci in 3, pntru ca pun pariu ca o parte din cei plecati de la PNL stramba deja din nas. Iar Stolojan e negru de suparare. Unii zic ca sambata i-au fost bagati pe gat oameni pe care nu ii voia. Asta e varianta soft. Varianta hard(core) ar fi ca l-a bagat in ***** ma-sii. Ceea ce si pana pentru Basescu e mai mult decat injositor, dar nu imposibil, pentru ca l-am mai auzit cum balacareste.

J.Bond
16th December 2008, 15:25
Daca tu intelegi prin dialog copy/paste de pe diverse siteuri cu bigrafia bobocului, nu, nu sunt in stare sa pot un dialog cu tine...
LE: ce pana mea sa dialoghez? Faptul ca ma-sa zice ca era un copil destept? :groggy:

Nu ma refeream neaparat la acel mesaj cu mama lui Boc:) ci la faptul ca te-ai bagat prost in seama cu un alt mesaj.;) In fine, cum ti-a zis si elphax, sper si eu sa te linistesti si sa fi mai obiectiv.:ok:

J.Bond
16th December 2008, 15:28
Nu ma intereseaza cine in cine isi baga benisul, dar cam are dreptate Nightwish. M-a pufnit si rasul cand am citit aia cu pititcul. Boc cel Mic. Nu imi dau seama ce e asa de greu sa iti dai vezi ca e marioneta lui Basescu. L-a lasat pe scaunul de presedinte al PD numai ca sa i-l tina cald. A si spus daca va aduceti aminte discursul lacrimogen de la revedere, cu v-am lasat PD nu stiu unde *****, vreau sa-l gasesc intact. Guvernul asta nu se va rupe in 2 ci in 3, pntru ca pun pariu ca o parte din cei plecati de la PNL stramba deja din nas. Iar Stolojan e negru de suparare. Unii zic ca sambata i-au fost bagati pe gat oameni pe care nu ii voia. Asta e varianta soft. Varianta hard(core) ar fi ca l-a bagat in ***** ma-sii. Ceea ce si pana pentru Basescu e mai mult decat injositor, dar nu imposibil, pentru ca l-am mai auzit cum balacareste.
Si daca zici tu ca e marioneta sa inteleg ca te deranjeaza rau pe tine asta sau faptul ca nu mai are cine sa il contreze pe Presedintele Romaniei, asa cum facea dementul ala de Tariceanu?

Jerome LeBanner
16th December 2008, 15:35
Si daca zici tu ca e marioneta sa inteleg ca te deranjeaza rau pe tine asta sau faptul ca nu mai are cine sa il contreze pe Presedintele Romaniei, (asa cum facea dementul ala de Tariceanu?)

Pt. un om cu bun simt, ambele sunt deranjante.
PS. Nightwish, nu te enerva asa, suntem in post, comemoram 19 ani, nu merita:no:

J.Bond
16th December 2008, 15:38
Pt. un om cu bun simt, ambele sunt deranjante.
Aici suntem de acord.:ok: Unii stiu sa zica de Boc doar ca e marioneta.;)[/QUOTE]

Bancaru
16th December 2008, 15:45
Si daca zici tu ca e marioneta sa inteleg ca te deranjeaza rau pe tine asta sau faptul ca nu mai are cine sa il contreze pe Presedintele Romaniei, asa cum facea dementul ala de Tariceanu?

Pe mine ma deranjeaza ca avem un PM propus care nu e mai valoros decat o carpa in postura asta. Normal ca ma deranjeaza in momentul in care nu mai reuseste sa gandeasca singur. Oare Stolojan o fi avut crampe de si-a depus mandatul? Pai mai sunt separate puterile in stat sau nu? Justitia deja o controleaza prin uneltele gen DNA, cat ar mai fi pana la parlament, daca si acolo isi pune puppeturile lui? Unde ajungem asa? E un lucru rau sa fie idei contradictorii intre PM si presedinte?

Elphax
16th December 2008, 16:04
Bancarule - tocmai s-au impacat: Boc a fortat, Stolo a plecat, Base a acceptat

si totusi, Stolo continua sa ia parte la negocieri si la realizarea programului de guvernare, nu e exclus sa il vedem si in guver :happy

Bancaru
16th December 2008, 16:30
Elphax, inutil sa iti aduc aminte ca inca nu avem guvern, dintii scrasnesc, scandalurile abunda si suntem abia la inceput, nu au trecut 10 zile de la lipitura asta cu iz de trandafiri de mai. Mai vorbim si mai tarziu. Poate nu l-ai vazut azi pe Stolojan ce mecla avea cand a dat ceva declaratii si poate nu ai citit ce a zis Basescu despre decizia lui Stolojan.

miril
16th December 2008, 16:48
Acest guvern trebuie pana la urma sa treaca de parlament. Daca ajunge acolo. Si va ajunge. Si va si trece, cred eu. Restul va fi istorie. Scrisa pe 22 decembrie 2008.

resita
16th December 2008, 17:02
scuze de offtopic dar nu m-am putut abtine

imagine preluata de pe blogul lui arhi
http://img218.imageshack.us/img218/3046/runawaybride1jw0.jpg (http://imageshack.us)

kerosene
16th December 2008, 22:14
Deci,Basescu e si presedinte si premier.Desteapta mutare !

moty
16th December 2008, 22:23
Avem puteri separate in stat, cica :(

4star
16th December 2008, 22:27
:headbang: Pana acum nu ai trait in ro? Ai avut cumva parerea ca separatia puterilor e altceva decat "povesti cu democratie"?

moty
16th December 2008, 22:34
Am crezut chestia asta..... cateva zile

Datenshi
16th December 2008, 22:39
Cand, in 90? :D

moty
16th December 2008, 22:39
Sincer, cred ca in 89 :D

kerosene
16th December 2008, 23:20
La istorie asa am invatat,ca fiecare e cu treaba lui.Dar se pare ca astia(politicienii) au lipsit de la ore :D

Gabri3l
17th December 2008, 00:40
Deci,Basescu e si presedinte si premier.Desteapta mutare !
desteapta mutare... de acum nu vor mai exista scandaluri intre primii 2 oameni in stat..... ca pe vremea lui Iliescu cu Nastase.

J.Bond
17th December 2008, 00:44
Corect. Macar Basescu si Boc sunt apreciati de romani iar Boc este si nou:), nici nu se compara cu comunistii si penalii aia doi(Iliescu si Nastase), doua triste figuri ale politicii romanesti.:)

Elphax
17th December 2008, 11:48
Boc e apreciat de Basescu si de clujeni probabil. sper sa il apreciem si noi peste cativa ani, desi nu cred ca il prinde 2010 premier ...

Nightwish
17th December 2008, 12:14
Boc e apreciat de Basescu si de clujeni probabil. sper sa il apreciem si noi peste cativa ani, desi nu cred ca il prinde 2010 premier ...

De unii clujeni, da :D

Sergiu
17th December 2008, 12:18
Din cate stiu eu nici macar nu-si va da demisia din postul de primar. Deja se bazeaza ca va sta sub 6 luni premier si apoi sa revina ca primar.

Elphax
17th December 2008, 13:06
nu 6 luni, pana dupa prezidentiale - sau cum spunea Funar aseara, o sa dea o ordonanta ca alesii locali pot lua o pauza de 1-3 ani daca au functii in guvern :happy

Vladek
17th December 2008, 14:56
Lasati mai omul in pace sa se antreneze pentru functia de mini-premier :lol: