PDA

View Full Version : Juniorii Dinamovisti mai buni decat cei galactici



ieppy
20th July 2004, 11:05
Ieri in turneul organizat de Real Madrid pentru juniori echipa de juniori Dinamo Bucuresti a surclasat echipa similara Real Madrid cu scorul de 13-1!!!!! devenind astfel campioana mondial a cluburilor la grupa 1990.

Cu asemenea jucatori care vin viitorul suna bine!

ieppy
20th July 2004, 11:07
iata si comunicatul de pe fcdinamo.ro:

Dinamo s-a impus la Campionatul Mondial al cluburilor, la nivelul grupelor de copii nascuti in 1990, intr-o competitie organizata de Fundatia "Real Madrid". Pregatiti de Ianis Guda, pustii de 14 ani de la Dinamo s-au impus in aceasta dimineata, in meciul vedeta la acest nivel de varsta, in fata copiilor reprezentand "Fundatia Real Madrid". "Ma bucur foarte mult pentru acesti copii. Este o bucurie de nedescris in autocarul echipei. Sa invingi echipa lui Real Madrid reprezinta o performanta pentru orice fotbalist, chiar daca acum are doar 14 ani. In felul lor, pustii se simt galactici dupa acest success", a declarat Ianis Guda la finalul jocului castigat de grupa 1990 din Stefan cel Mare, cu un scor neverosimil: 13-1. "Pana acum castigasem toate jocurile in fata echipelor din Spania, din America de Sud, dar astazi, inaintea ultimului meci, am avut emotii. Crescuti in mentalitatea lui Dinamo, baietii au inteles ca locul 2 nu conteaza foarte mult. Au jucat exact si au castigat, iar scorul spune totul", a mai spus Guda, care a dat peste cap festivitatea de premiere organizata de "Fundatia Real Madrid".

Utilizator
20th July 2004, 11:21
Am mai spus-o si pe Intern, traditia de a da jucatori de valoare continua la Dinamo. Felicitari antrenorului Guda si copiilor din echipa pentru aceasta performanta. :ok:

Sorinskaya
20th July 2004, 16:08
cum am zis pe Dinamo-online, zic si aici... NU NE VINDE-TI ECHIPA !
Dinamo a ajuns o scoala de fotbal la nivel foarte inalt, pot zice... chiar mondial dupa scoru' cu mini-spaniolii numiti REAL MADRID
Echipele "mari" din Europa au echipe satelit prin toata lumea pentru a acapara noi talente. Ex: Ajax in Africa, Feyenoord in Polonia, samd... d'aia campionatul olandez e plin de "maimutze" sau est-europeni. Multi din jucatorii lor sunt luati de la o varsta mica. Baietzii astia ai nostri in 2 ani pot juca in divizia A, deci trebui tinuti, antrenati in continuare de antrenorii de mare calitate din Stefan cel Mare.
Si asta pt conducere : patience overcomes all things.
NU NE VINDE-TI ECHIPA !

Elgorriaga
20th July 2004, 22:37
Ma speriasem o clipa vazind ca Dinamo e mai tare ca Realu' ... dupa aia m-am linistit, era vorba de pushtanii lui Dinamo :) chit ca sint dinamovist pur-singe, eu aic ca mai e al dreq de mult pina departe, adica pina la trofeele europene ajunse la Madrid ...e departe chiar si pina la modelul Ajax, care pina acum citiva ani lua copiii de la propirul centru de juniori, ii baga in echipa mare, ii impingea in lume, lua ceva titluri nationale si ajungea relativ sus in Europa si apoi vindea pushtanii. (Chiar si ajax a renuntat insa la metoda asta, vorba lui Sorinskaya, le e mai usor sa faca scouting si sa cumpere din strainatate :D asta e...

Si totusi, parca viitorul arata satisfacator pentru Dinamo ... nu, nu bine, nici macar binisor, ci doar satisfacator. :)

alex36
21st July 2004, 07:05
BRAVO LOR!!....sunt mandru de performanta care au realizato