PDA

View Full Version : Turul Frantei - Comentariu Eurosport



xpix
19th July 2004, 17:06
Salutare,

Am observat ca toti prietenii mei care se mai dau pe bitze, fie ca sunt cursiere sau montain bike-uri si mai au o idee ce inseamna ciclismul, nu le place cometariul celor doi domni de la Eurosport.

Pe de alta parte mai am prieteni care nu au nici mai vaga idee despre ce inseamna ciclismul dar care sunt foarte multumiti de cometariul acestora.

De aceea am hotarat sa fac un poll ca sa vad cum sta treaba.

fia
19th July 2004, 17:34
In primul rand ca eu nu consider ca daca nu esti ciclist nu stii ce e aia ciclismul.. Eu merg pe bicicleta de 2-3 ori pe an, dar cu toate astea stiu o groaza despre ciclism.

Legat de comentariu, anul asta nu am auzit nici un cuvintel, dar anii trecuti imi placea. Aflai o groaza de chestii si nu te plictiseai (mai ales cand era o etapa de plat din care transmiteau 4h :D).
Pe de alta parte am avut ocazia anul asta sa ascult si un comentariu "strain". Ok e altfel... Dar tot mai mult parca imi placeau R & R :ok:

Profetu
19th July 2004, 18:40
Nici eu nu sunt ciclist ... (offtopic: vreau zilele astea sa-mi iau o bicicleta) insa imi place foarte mult comentariul Turului de la Eurosport. Mi se pare antrenant si in acelasi timp amuzant.

aclambiron
21st July 2004, 03:52
Am votat si eu.Nu sunt ciclist dar imi place comentariul.Imi placea si mai mult anii trecuti.Parca anul asta Banciu si Naum si-au mai pierdut din farmec.Cel putin pana in etapele din Pirinei.Acum si-au mai revenit.Nu prea mi-a placut cand l-au chemat pe Tuca.Ideea de a chema si pe altcineva cunoscut sa comenteze o etapa a fost buna doar ca Tuca nu prea avea habar desi el zicea ca e mare fan si ca urmareste de mult Turul.Vorbea numai tampenii.Pe langa ca isi tot batea joc de Voeckler (nejustificat) l-a si facut pe Radu Moraru papagal.Cred ca a exagerat.

xpix
21st July 2004, 08:20
Fia a scris:
In primul rand ca eu nu consider ca daca nu esti ciclist nu stii ce e aia ciclismul..

Parerea mea:
pana nu ai ajuns in varful unei catzarari de categ. I sau pana nu ai tras un sprint pe viatza si pe moarte fie ca te urmarea un caine fioros fie ca faceai intrecere cu un prieten sau pana nu ai pedalat o zi intreaga fara oprire nu poti spune ca sti cu adevarat ce e ala ciclismul.

Poate cunosti cine participa la Turul Frantei, ce reprezinta el pt sportul mondial, ce pret are bitza lui Armstrong dar nu vei sti niciodata cum se simt ciclisti pe o catzarare de categ I sau pe ultima 100 de metri de sprint.

fia
21st July 2004, 08:26
Avem pareri diferite despre notiune de ciclist:
La mine ciclist inseamna ca esti legitimat la un club, participi la competitii, etc. D-aia dupa cum vezi nimeni nu a votat ca e ciclist...
Oricum unde sa mergi pe catarare de categoria I in Romania? Pe Transfagarasanu? Pai ala e deja contratimp individual, ca nu stiu cati merg cu tine :D... ca e greu... iti trebuie conditie fizica nu gluma.

Darkslowstar
21st July 2004, 10:02
Nu mai sunt ciclist dar cand eram la scoala urcam des cu MTB-ul pe drumul de Poiana, 12 km, diferenta de nivel 400-500 m, cam de catgoria a III sau chiar a doua asa ca stiu un pic prin ce trec rutierii din Turul Frantei.
Pana anul trecut eram fani ai celor doi, dar anul asta au aratat ca nu sunt decat doi tembeli cu ifose. N-am vazut decat vreo 3 etape la TV dar m-au enervat cumplit cu antipatia lor fatisa fata de Armstrong. Au vorbit/insinuat incontinuu despre asa-zisul dopaj al lui Lance.
Chiar intentionez sa scriu la Eurosport sa ma plang de ei. In ultimele 2 zile s-au mai potolit (probabil li s-a atras atentia) si sper sa fie ultimul an cu ei la pupitru.

xpix
21st July 2004, 10:40
Fia a scris:
La mine ciclist inseamna ca esti legitimat la un club, participi la competitii, etc. D-aia dupa cum vezi nimeni nu a votat ca e ciclist...
Oricum unde sa mergi pe catarare de categoria I in Romania? Pe Transfagarasanu? Pai ala e deja contratimp individual, ca nu stiu cati merg cu tine ... ca e greu... iti trebuie conditie fizica nu gluma.
---------------------
Nu cred ca treaba se pune chiar asa. Eu unul nu consider ca tre sa fi inscris la un club ca sa fi ciclist iar participarea la competitii nu e o necesitate. O urcare de categ I o poti urca si de capul tau iar o cursa cu nishte prieteni bine antrenati si care te motiveaza sa bagi cat poti de tare e echivalenta unei competitii.
Ideea principala e sa te cari cat mai mult si sa o faci cu cap.

Intradevar nu stiu nici eu prea multe catarari de categ I pe care le poti parcurge cu o cursiera dar la fel de bine poti sa urci pe o carare sau drum forestier de munte cu un montain-bike.

fia
21st July 2004, 10:51
In cazul asta eu sunt cam asa... un sfert de ciclist... sau 1 treime :p.

Oricum de la ce am plecat... cometariul celor 2: dupca cum am zis: anii trecuti mi-a placut, anul asta nu i-am auzit :D...

xpix
21st July 2004, 11:23
Mai pierdem si noi putin vremea. ;)

aclambiron
22nd July 2004, 21:04
Azi a fost invitat Florin Calinescu la Eurosport sa comenteze Turul.Mi-a placut mult mai mult decat Tuca.Dupa mine si-au revenit total comentatorii si acum sunt ca si in anii trecuti. :ok:

Darkslowstar
23rd July 2004, 15:58
Azi a fost invitat Florin Calinescu la Eurosport sa comenteze Turul.Mi-a placut mult mai mult decat Tuca.Dupa mine si-au revenit total comentatorii si acum sunt ca si in anii trecuti. :ok:

Si-au revenit pt. ca se pare ca au fost trasi de urechi de conducere (prob) pt. comentariile lamentabile din zilele precedente. Cum au scapat de obsesiile anti-Armstrong cum parca sunt cei de alta data.