PDA

View Full Version : Am avut o majoritate: PDL - (PSD+PC)



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Bancaru
8th December 2008, 16:46
Ce pareri aveti?

Balaci
11th December 2008, 11:10
Sa ne traiasca, sa infloreasca!

Cristian
11th December 2008, 14:48
Intr-o exprimare cruda: "rahat amestecat"

Vladek
11th December 2008, 14:51
Avem o majoritate de jeguri imputite si o opozitie de jeguri la fel de imputite. Initialele in sine sunt complet irelevante.

Elphax
11th December 2008, 15:45
Bancarule te-ai grabit, momentan avem doar un premier desemnat ...

Cristian
11th December 2008, 17:32
Bancarule te-ai grabit, momentan avem doar un premier desemnat ...

Nu s-a grabit deloc, avem un premier desemnat in persoana lui Teodor Stolojan care va urma sa fie "aprobat" in parlament. Cu alte cuvinte puteti fi siguri ca cei de la PD cu cei de la PSD isi vor imparti ministerele.

Elphax
11th December 2008, 17:35
Nu s-a grabit deloc, avem un premier desemnat in persoana lui Teodor Stolojan care va urma sa fie "aprobat" in parlament. Cu alte cuvinte puteti fi siguri ca cei de la PD cu cei de la PSD isi vor imparti ministerele.

asta nu e sigur pana in ziua votului :)

sa nu uitam ca prima oara se voteaza presedintele senatului, apoi cel al camerei deputatilor si abia a doua zi se voteaza propunerea de guvern :D

Bancaru
11th December 2008, 17:50
Eu am spus ca ar fi cea mai mare farsa din istoria politica romaneasca si totodata cea mai mare cacealma. Nu cred ca Geoana anunta ca merge cu PDL iar Boc nu cred ca zicea ca fac alianta cu PSD. Raspunsurile lor sunt ceea ce in engleza este final decision. Nu poti sa o iei fara sa ai o baza. Decat daca esti prost. Deci majoritatea exista.

YoYoyOi
12th December 2008, 00:55
un mare bulsit a ajuns toata politica asta... traiasca FSN-ul :headbang:

six
12th December 2008, 21:50
la fraierii astia le dau maxim....06 luni de "prietenie" :happy

miril
13th December 2008, 09:37
Mai aveti putintica rabdare, stimabililor.

Charon
13th December 2008, 10:41
am incredere ca alianta asta va arunca si ultima lopata peste sicriul Romaniei!
Vreau bataie,sange,falimente,somaj,foamete,lupte de strada pentru ca romanii asta merita!

Traiasca PACTUL PENTRU ROMANIA,fara el circul nu era complet!:)

Romeo
13th December 2008, 11:50
Eu am spus ca ar fi cea mai mare farsa din istoria politica romaneasca si totodata cea mai mare cacealma. Nu cred ca Geoana anunta ca merge cu PDL iar Boc nu cred ca zicea ca fac alianta cu PSD. Raspunsurile lor sunt ceea ce in engleza este final decision. Nu poti sa o iei fara sa ai o baza. Decat daca esti prost. Deci majoritatea exista.

toti au provenit din acelasi PCR in care toti se aflau in treaba si trecea timpul. Au fost ani buni, au urmat altii mediocri, apoi au venit cei rai. Dupa ultimii 4 ani de galagie, electoratul s-a scarbit. Acest nou FSN poate fi o revenire la o politica unica de inaintare a Romaniei unde nimeni nu stie. De va fi bine sau rau, vom vedea. Interesant este daca PSD va accepta sa fie dirijat de Base. Am vazut doar ca nea Traian nu a facut justitia cu care s-a laudat, asa ca totul este OK pentru toata lumea.

Cristian
13th December 2008, 14:49
un mare bulsit a ajuns toata politica asta... traiasca FSN-ul :headbang:

S-a intors PD-ul la partidul "mama" :cry: Eu cand va ziceam ca e un rahat politica romaneasca...

J.Bond
13th December 2008, 14:56
S-a intors PD-ul la partidul "mama" :cry: Eu cand va ziceam ca e un rahat politica romaneasca...

Cine s-a intors? :) Care PD?:) Nu degeaba ziceam eu ca unii chiar au ramas cu timpul cam in urma.

Daca nu ati aflat inca se pare ca trebuie sa va mai improspatez memoria la unii de pe aici. PSD+PC sunt cei care au venit spre PDL ca inima deschisa. ;)

Bancaru
13th December 2008, 14:57
Da, s-au intalnit la jumatatea drumului, la Cotroceni. Si sa stiti ca nu e FSN-ul vechi, pentru ca acum e si PC la mijloc. E altceva...

Cristian
13th December 2008, 15:05
Cine s-a intors? :) Care PD?:) Nu degeaba ziceam eu ca unii chiar au ramas cu timpul cam in urma.

Daca nu ati aflat inca se pare ca trebuie sa va mai improspatez memoria la unii de pe aici. PSD+PC sunt cei care au venit spre PDL ca inima deschisa. ;)


Hai ma Marker, astia din politica hoti s-au nascut, hoti vor muri, iar noi cetatenii de rand trebuie sa le inghitim gogosile.
Cand ii vad cat de escroci sunt, din 4 in 4 ani ne cer votul cu o mare dezinvoltura...

J.Bond
13th December 2008, 15:59
Hai sa va zic un lucru ca sa nu ramaneti pe ganduri.

- PD-L este partidul care a câștigat alegerile. Incontestabil! PD-L este partidul care i-a dat cu flit în ochi partidului lui Iliescu. Da, da! A îndrăznit și a reușit. In 2004 in Bucuresti, imediat dupa alegeri 10 000 de oameni strigau in strada: Ole, ole, ole, PSD nu mai e!:) La fel este incontestabil.
- Se știe că în PSD sunt două tabere. PSD se rupe, nu azi sau mâine, dar foarte curând. Nu sunt mama Omida ca să știu ce si cum.;)
- PD-L trebuie să fie la guvernare. De asta a făcut cel mai mare compromis aliindu-se cu bandiții din PSD. PD-L nu are voie să-și decepționeze alegătorii și promisiunile din campanie pot prinde viață doar cu PD-L la guvernare.
- Fiti convinsi ca PSD-iștii la guvernare in GUVERNUL STOLOJAN, nu vor avea mână liberă să facă la guvernare ce vrea mușchiul lor. Nu vor putea face nici măcar ceea ce făceau liberalii când ei, PSD-iștii, doar șantajau.;)

miril
13th December 2008, 16:04
Mai, tu crezi ce spui? Daca da, atunci sunt ingrijorat pentru starea ta. Nu spun care.

Charon
13th December 2008, 16:49
"să-și decepționeze alegătorii și promisiunile" asta e epocala!:happy
doamne ce indoctrinati!:confused:

J.Bond
13th December 2008, 16:54
Mai, tu crezi ce spui? Daca da, atunci sunt ingrijorat pentru starea ta. Nu spun care.

Evident ca de la antibasescienii notorii ca si tine nu te puteai astepta la altfel de replici, de exemplu unele bazate strong cu contraargumente la afirmatiile strong afisate de mine mai sus. Si incontestasbile pe deasupra. Asa ca mai astept replici din astea banale de la unii ca tine.:)
Mirile draga(si tovarasu de suferinta Bancaru:), multumeste-te in continuare sa ne arati ca il pupi undeva(stii tu mai bine:)) pe Tariceanu chiar daca acesta a fost un dezastru pentru Romania. Bine c-am scapat de el in sfarsit.:ok:
Asteptam si ceva replici mai consistente(daca se poate:) va rog) macar de la PSD-istii notorii de aici.:):D.

J.Bond
13th December 2008, 16:55
"să-și decepționeze alegătorii și promisiunile" asta e epocala!:happy
doamne ce indoctrinati!:confused:]
Ce va spuneam! Nici macar nu a trecut mult timp si inca o replica banala.:ok:

Gabri3l
13th December 2008, 17:02
- PD-L este partidul care a câștigat alegerile. Incontestabil! PD-L este partidul care i-a dat cu flit în ochi partidului lui Iliescu.
- Se știe că în PSD sunt două tabere. PSD se rupe, nu azi sau mâine, dar foarte curând. Nu sunt mama Omida ca să știu ce si cum.;)

era de asteptat sa fie 2 tabere in psd.... daca se va rupe? probabil....i don't care...


- Fiti convinsi ca PSD-iștii la guvernare in GUVERNUL STOLOJAN, nu vor avea mână liberă să facă la guvernare ce vrea mușchiul lor. Nu vor putea face nici măcar ceea ce făceau liberalii când ei, PSD-iștii, doar șantajau.;)
cu siguranta nu vor mai putea santaja ca pe pnlei...... ca altfel s-ar putea trezi aruncati pe afara de la guvernare...

Charon
13th December 2008, 17:09
]
Ce va spuneam! Nici macar nu a trecut mult timp si inca o replica banala.:ok:

eu am mila de astia ca tine,care vad in politica si politicieni salvarea neamului!:)
Pacat ca dupa 18 ani in care (cred) i-ai vazut pe toti la gustatul ciolanului,ai asemenea sperante!

Eu unul, pe astia ca voi,care pun botul la cuvinte mari,care sunt folositi ca masa de manevra, v-as executa fara regrete!:ok:
Gasesc oarecum normal ca politicienii romani sa fie cum sunt, cand vad pulimea la stadiul ei natural,de amiba care inghite promisiuni,ulei,zahar si poate niste carnati!

J.Bond
13th December 2008, 17:13
cu siguranta nu vor mai putea santaja ca pe pnlei...... ca altfel s-ar putea trezi aruncati pe afara de la guvernare...

:ok: De exemplu toata lumea stie ca in guvernarea precedenta cei de la PNL in cardasie cu cei de la PSD au facut tot posibilul dupa inlaturarea PDL de la guvernare ca sa impiedice functioarea Justitiei. Din pacate pentru ei, nu au reusit sedi au incercat cu toate puterile sa inlature si procurorii care s-au dovedit intangibili.:ok:
Acum in guvernarea Stolojan cei de la PSD vor fi nevoiti sa lase Justitia sa lucreze in continuare. Si chiar incepe sa-mi fie mile pentru unii de la PNL in acest sens, de exemplu Pacuraru, Remes, Muresan dar si altii care vor fi nevoiti sa combata in fata Instantelor de Judecata in viitorul foarte apropiat. :)
La Minesterul Justitiei ar fi de preferat un independent iar cel mai apreciat in tara dar si la Bruxelles este Monica Macovei. :ok:

J.Bond
13th December 2008, 17:19
eu am mila de astia ca tine,care vad in politica si politicieni salvarea neamului!:)
Pacat ca dupa 18 ani in care (cred) i-ai vazut pe toti la gustatul ciolanului,ai asemenea sperante!

Eu unul, pe astia ca voi,care pun botul la cuvinte mari,care sunt folositi ca masa de manevra, v-as executa fara regrete!:ok:
Gasesc oarecum normal ca politicienii romani sa fie cum sunt, cand vad pulimea la stadiul ei natural,de amiba care inghite promisiuni,ulei,zahar si poate niste carnati!

Din ce se vede se pare ca politica nu e de tine si vorbesti generalitati la fel ca un chibit de pe margine. Am mai intalnit eu din astia ca tine care-si dau cu parerea fara sa zica nimic concret.:) Asa ca mai bine stai pe bara in continuare.;)

Charon
13th December 2008, 17:27
Doamne fereste sa ajung in fenomenul politica,ma tin departe de curve!:ok:
In schimb pe tine te vad in fenomen,lipind afise,impartind ajutoare si pixuri la colt de strada,vad in tine o ferventa care ma face sa cred ca tu visezi sa ajungi sa mirosi cascavalul!
Ramne doar visul,caci tu nu ai viitor,perspectiva ta e cea a calului de curse!

P.S. Un sfat,votul po****r spune pe bune :65% din po****tie,nu da 2 bani pe propagandisti astia de bufet,pe gornistii de duminica,pe stanga,pe dreapta,pe portocaliu,rosu sau galben!:ok:

miril
13th December 2008, 18:42
Am inteles, Marker, n-ai scapare. Argumente? Cu tine? Acum un an ti-as fi raspuns, acum stiu ca-i pierdere de vreme. Si n-are de a face ca fiecare tine la...culoarea lui ci pentru ca pur si simplu tu porti un monolog.

J.Bond
13th December 2008, 19:05
Am inteles, Marker, n-ai scapare. Argumente? Cu tine? Acum un an ti-as fi raspuns, acum stiu ca-i pierdere de vreme. Si n-are de a face ca fiecare tine la...culoarea lui ci pentru ca pur si simplu tu porti un monolog.

Treaba ca mi-ai fi raspuns acum un an nu tine nici macar pentru cei de pe margine ca Legion, dara-mi-te cu mine.:) Mai gandeste-te un pic.:ok: Stii foarte bine ca ce am zis eu este adevarat si te-a pus pe tine in inferioritate intelectuala de a da o replica pe masura avand in vedere ca esti decat un antibasescian convins.;)

Hai sa va zic un lucru ca sa nu ramaneti pe ganduri.

- PD-L este partidul care a câștigat alegerile. Incontestabil! PD-L este partidul care i-a dat cu flit în ochi partidului lui Iliescu. Da, da! A îndrăznit și a reușit. In 2004 in Bucuresti, imediat dupa alegeri 10 000 de oameni strigau in strada: Ole, ole, ole, PSD nu mai e!:) La fel este incontestabil.
- Se știe că în PSD sunt două tabere. PSD se rupe, nu azi sau mâine, dar foarte curând. Nu sunt mama Omida ca să știu ce si cum.;)
- PD-L trebuie să fie la guvernare. De asta a făcut cel mai mare compromis aliindu-se cu bandiții din PSD. PD-L nu are voie să-și decepționeze alegătorii și promisiunile din campanie pot prinde viață doar cu PD-L la guvernare.
- Fiti convinsi ca PSD-iștii la guvernare in GUVERNUL STOLOJAN, nu vor avea mână liberă să facă la guvernare ce vrea mușchiul lor. Nu vor putea face nici măcar ceea ce făceau liberalii când ei, PSD-iștii, doar șantajau.;)

In rest, ai grija de dementul ala de Tariceanu(prietenul tau) ca incepe sa scoata lumea pe strada cu taxa aia idioata. :)

:cya:

Gabri3l
13th December 2008, 19:59
:ok: De exemplu toata lumea stie ca in guvernarea precedenta cei de la PNL in cardasie cu cei de la PSD au facut tot posibilul dupa inlaturarea PDL de la guvernare ca sa impiedice functioarea Justitiei. Din pacate pentru ei, nu au reusit sedi au incercat cu toate puterile sa inlature si procurorii care s-au dovedit intangibili.:ok:
Acum in guvernarea Stolojan cei de la PSD vor fi nevoiti sa lase Justitia sa lucreze in continuare. Si chiar incepe sa-mi fie mile pentru unii de la PNL in acest sens, de exemplu Pacuraru, Remes, Muresan dar si altii care vor fi nevoiti sa combata in fata Instantelor de Judecata in viitorul foarte apropiat. :)
La Minesterul Justitiei ar fi de preferat un independent iar cel mai apreciat in tara dar si la Bruxelles este Monica Macovei. :ok:
corect.... justitia ar trebui sa incapa pe mana unui ministru independent...

rob_din
13th December 2008, 20:01
Monica Macovei e FOOAAAAAARTE INDEPENDENTA

J.Bond
13th December 2008, 20:11
Monica Macovei e FOOAAAAAARTE INDEPENDENTA

Bineinteles.:ok: Cat a fost ministru in guvernarea trecuta i-a cam deranjat pe toti incepand de la PSD pana la PDL si sfarsind prin a fi data afara de catre cei care au obstructionat Justitia, de catre acei parlamentari aratati cu degetul pana si de cei de la Bruxelles.;)
Iar daca nu va fi numit un ministru independent nu ne ramane decat sa speram ca noul ministru al Justitiei sa nu fie unul de la PSD, sa ne reintoarcem iar pe vremea lui Stanoiu si Amariei tocmai acum cand suntem sub clauza de salvgardare.

rob_din
13th December 2008, 20:49
PSD a acceptat pana si prezenta UDMR in guvern. Ma rog nu PSD-ul, ci fripturistii din PSD.

Bancaru
13th December 2008, 23:31
UDMR nu mai e la guvernare. Vor primi portofolii de mana a 2-a si vor sustine guvernul in parlament. In parlament si nu in opozitie cum a zis o vita la Realitatea TV.

rob_din
13th December 2008, 23:44
UDMR nu mai e la guvernare. Vor primi portofolii de mana a 2-a si vor sustine guvernul in parlament. In parlament si nu in opozitie cum a zis o vita la Realitatea TV.

Cred ca nu prea stii ce inseamna guvernare. Si pe tine te-a "dezinformat" presa noastra superinteligenta. Boc a spus clar ca UDMR-ul va primii posturi de secretari de stat. Asta inseamna ca ranan la guvernare pentru al 13-lea an consecutiv. mare performanta pentru un partidulet practic inexistent

Bancaru
13th December 2008, 23:48
rob_din, ce bine ca esti aici sa ma luminezi. Baiatule, cred ca tu nu tei uitat la ce au debitat tampitii aia de la PSD precum si *****elul ala mic de Boc. Le-au data acolo ceva sa le inchida botul si la unii si la altii plus alora care in prostia lor cred ca PDL are cuvant.
In plus UDMR e bun de conserva. In cazul in care se duce naibii lucrarea lui Basexu cu PDL din cauza aliantei su PSD, ii dau naibii si pe astia, ii scot de la naftalian pe UDMR si deja cred ca au inca vreo 8 parlamentari de la PNL. Nu vedeti ca aia din Moldova se rascoala ca nu ami sunt la putere. Romanul nu mai stie sa fie si in opozitie.

miril
13th December 2008, 23:51
Partid inexistent este PC-ul. Ungurii sunt un partid mic dar stabil si activ. Macar d'ar fi si romanii asa pragmatici ca maghiarii si nu ne-ar fi chiar asa de rau.

rob_din
13th December 2008, 23:51
Te certi si tu ca sa nu te plictisesti. Stai putin sa vedem ce le da. Si daca le da secretar de stat la turism tot la guvernare se cheama. Si de acolo se fura fara probleme, nu te preocupa

rob_din
13th December 2008, 23:53
Nu decizi tu, Rob, cum percep maghiarii. Partid inexistent este PC-ul. Ungurii sunt un partid mic dar stabil si activ. Macar d'ar fi si romanii asa prgmatici ca maghiarii si nu ne-ar fi chiar asa de rau.

Pai Marko Bela a zis acum cateva zile ca nu sunt partid, il contrazici? Este o rusine ca in anul 2008 sa avem inca "partide" etnice care sa fie luate la guvernare exclusiv pentru acest motiv.

miril
14th December 2008, 00:00
Sunt etnici pentru ca maghiarii ii voteaza. Oricum acea po****tie nu voteaza pe altcineva. Sunt mai parolisti decat toata sleahta parlamentara neaosa, indiferent de culoare. Stii la ce sa te astepti sau nu de la ei, lucru pozitiv in sensul constructiv al cuvantului. In ciuda a ceea ce afirma Bela, probabil conjunctural, eu ii percep ca partid.

Adi Da Samraj
14th December 2008, 00:16
La facerea lumii, Dumnezeu, pentru a-i ajuta pe oameni sa prospere, a hotarat sa dea printr-o "Lege Divina" fiecarei natii cate doua virtuti. Astfel, El i-a facut :

- pe elvetieni - ordonati si respectuosi fata de legi;
- pe englezi - perseverenti si studiosi;
- pe japonezi - muncitori si rabdatori;
- pe francezi - culti si rafinati;
- pe spanioli - veseli si ospitalieri etc.

Cand a ajuns la romani, I-a spus ingerului consilier care si
nota:
- romanii vor fi inteligenti, cinstiti si buni politicieni;



Dupa ce a publicat-o in "Monitorul Celest", ingerul a remarcat:
- Doamne, ai dat tuturor popoarelor cate doua virtuti, iar
romanilor trei. Oare in acest fel, nu cumva ei ii vor depasi
si exploata pe toti ceilalti?
- Aoleu, asa e! Ai dreptate! Atunci sa revenim cu o
"Ordonanta". Pentru ca virtutile Dumnezeiesti, o data
acordate, nu se mai pot lua inapoi, precizez ca nimeni nu va
putea avea mai mult de doua virtuti, din cele trei, in
acelasi timp !



Si astfel, se explica de ce romanii care:
- sunt inteligenti si cinstiti, in nici un caz nu fac politica;
- sunt cinstiti si fac politica, categoric nu sunt inteligenti;
- fac politica si sunt inteligenti, fara nici un fel de
dubiu, nu sunt deloc cinstiti.

YoYoyOi
14th December 2008, 01:32
Foarte corect :D

miril
14th December 2008, 09:42
22 decembrie. Interesanta ziua investiturii.

Charon
14th December 2008, 10:33
si la ora de prime time,sper sa-l vedem pe Iliescu de mana cu Base proclamand victoria democratiei,a votului po****r si a pactului pentru ROmania!:(
AM INVINS!:happy
acum 19 ani se tragea la televiziune,azi se trage cu ajutorul ei!

Gabri3l
14th December 2008, 10:51
Roberta Anastase, favorita PDL pentru șefia Camerei Deputaților :):ok:

PDL ar putea să o nominalizeze pe Roberta Anastase pentru funcția de președinte al Camerei Deputaților, liderii partidului luând în calcul și varianta desemnării Monicăi Iacob Ridzi pe acest post, care, însă, este în cărți pentru postul de ministru al Tineretului.


Principalul candidat pentru funcția de președinte al Camerei Deputaților este Roberta Anastase, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse PDL. Deputatul Roberta Anastase este secretar executiv al PDL, ea fiind aleasă deputat în anul 2004 și europarlamentar în 2007. La parlamentarele din 30 noiembrie, Anastase și-a asigurat în mod confortabil mandatul de deputat de Prahova.
http://www.cotidianul.ro/roberta_anastase_favorita_pdl_pentru_sefia_camerei _deputatilor-67547.html

Lordliv
14th December 2008, 14:06
Adunate...

Aprecieri dure peste care s-a trecut. Au avut si au dreptate! Dar in final “Cine se-aseamana, se-aduna”.

Boc despre conducerea PSD:
“PSD este principalul nostru adversar si este inamicul numarul 1 al modernizarii Romaniei”

“Ar trebui sa le spunem romanilor cum arata Romania in guvernarea 2000-2004, cand ministrul justitiei dadea ordin instantelor cum sa judece, curtea de conturi controla toti adversarii politici ai PSD. Pe vremea aceea se obtinea un loc de munca, daca faceati sluj in fata PSD și erati dati afara daca vorbeati urat PSD-ul. Nastase, Mitrea, Tariceanu, Geoana sunt pregatiti sa readuca Romania in clientelism, coruptie și disperare pentru cetateni. Exista pericolul de a duce Romania inapoi”


Vanghelie despre Videanu:
“Videanu este un nemernic, un hot si un magar…lumea crede minciunile gogonate ale acestui maimutoi oparit?…un matur infractor obraznic”.


Boc despre Vanghelie:
Vanghelie nu este decat “un iepuras aruncat in batalie dupa modelul altor iepurasi ai PSD la Primaria Generala a municipiului Bucuresti”.


Boc despre PSD:
“PSD reprezinta trecutul Romaniei și stagnarea și ar trebui sa ramana dincolo de butoanele puterii“.


“In Romania guverneaza enormitati mai mari decat carul. Geoana este coautor la ceea ce se intampla in Romania. El a format Cabinetul Tariceanu 2, prin sprijinul pe care l-a acordat. El a oprit trenul care putea sa stopeze guvernarea PNL. Tot ce spune Geoana ca sunt nenorociri in tara, el este coautor. In guvernarea Tariceanu, la putere este PSD și PNL. PSD, prin mana lui Tariceanu, guverneaza in Romania. El este partaș la tot ce merge prost in Romania, iar gestul PSD de a spune ca vor schimbare este… Schimbare a ce?! Ca ei sunt la putere”.



“PSD este un partid care nu a reușit se reformeze și ar trebui sa plece in istorie, dupa fostul sau lider, Ion Iliescu”.


“PSD ca are motive sa se teama de lupta anticoruptie dusa de Monica Macovei, … Mircea Geoana ar face orice, numai lege sa nu fie in tara”.


“PSD este fricos, PSD-ului ii este frica de prezenta PD la guvernare, prin sustinerea luptei anticoruptie, care deranjeaza toate cercurile de interese ale PSD”.


“Mircea Geoana nu poate fi luat in serios. Cum sa iei in serios un om care trimite romanii in cosmos, pune GPS-uri pe tractoare, propune amnistie fiscala. PSD-ul trebuie sa ramana in afara butoanelor puterii pentru a putea sa ajunga un partid cu adevarat democratic”.


Stolojan despre Geoana:
“Geoana nu merita sa fie nici macar in Parlament, daramite in functia de prim-ministru”, …de cate ori PSD-ul a spus ca vrea sa faca un partid mai bun, a scos in fata aceeasi oameni urmariti de DNA, care fug de justitie ca dracu’ de tamaie… Nastase, Mitrea si altii”.


“Spre deosebire de ceea ce este in mintea ratacitoare și schimbatoare a domnului Geoana, spunem foarte limpede: criza financiara internationala este rezultatul neglijarii brutale a fundamentelor economiei de piata”, a spus Theodor Stolojan.


“Geoana si Tariceanu – care a platit tot timpul o taxa de protectie PSD pentru a ramane la guvernare – viseaza din nou la socialismul de stat, atat de drag PSD”.


Videanu despre Geoana:
“Mircea Geoana a aratat tuturor cum intelege PSD sa faca politica: amesteca legea fundamentala a statului cu procesul necesar al asfaltarilor din Bucuresti”.Continuand in acest fel, Mircea Geoana risca sa devina Ariciul Pogonici al politicii romanesti”



“Geoana nu a evoluat din nici un punct de vedere si confirma inca o data si fara nici un dubiu eticheta prostanac ce i-a fost lipita pe frunte de seful sau politic”.



Mitrea despre Videanu
“Nu exista persoana care sa spuna despre Videanu ca nu e smecher”.


Blaga despre Hrebenciuc
“Intai a reactivat teme prin oameni de o moralitate indoielnica, continuand cu nascociri de documente. Apoi a inventat marturii folosind batrani ********i precum Adamescu si asa-zise instructaje de doua luni la Scoala de ofiteri de la Baneasa. Hrebenciuc reactioneaza precum guzganii cand simt ca vasul se scufunda”.

:happy:happy:happy

Datenshi
14th December 2008, 14:18
Roberta Anastase, favorita PDL pentru șefia Camerei Deputaților :):ok:

PDL ar putea să o nominalizeze pe Roberta Anastase pentru funcția de președinte al Camerei Deputaților, liderii partidului luând în calcul și varianta desemnării Monicăi Iacob Ridzi pe acest post, care, însă, este în cărți pentru postul de ministru al Tineretului.


Principalul candidat pentru funcția de președinte al Camerei Deputaților este Roberta Anastase, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse PDL. Deputatul Roberta Anastase este secretar executiv al PDL, ea fiind aleasă deputat în anul 2004 și europarlamentar în 2007. La parlamentarele din 30 noiembrie, Anastase și-a asigurat în mod confortabil mandatul de deputat de Prahova.
http://www.cotidianul.ro/roberta_anastase_favorita_pdl_pentru_sefia_camerei _deputatilor-67547.html

Ce pot sa zic, marinaru' n-are gusturi rele la femei. :D

J.Bond
14th December 2008, 15:36
Asta face parte din campania de promovare a tinerilor de viitor din PDL.:) Ceea ce ar fi fost bine sa se intample la fiecare partid in parte. Oricum datorita votului asa zis uninominal marea majoritate din parlamentari sunt noi.:ok: Pana si in PSD juma' din vechea garda de parlamentari a spus adio Parlamentului.;)

Elena Udrea ar trebui sa primeasca si ea o functie importanta in Guvernul Stolojan. :)

Datenshi
14th December 2008, 15:40
Ministrul Curateniei si Muraturilor sau ce?

J.Bond
14th December 2008, 15:44
Adunate...

Aprecieri dure peste care s-a trecut. Au avut si au dreptate! Dar in final “Cine se-aseamana, se-aduna”.

Boc despre conducerea PSD:
“PSD este principalul nostru adversar si este inamicul numarul 1 al modernizarii Romaniei”

“Ar trebui sa le spunem romanilor cum arata Romania in guvernarea 2000-2004, cand ministrul justitiei dadea ordin instantelor cum sa judece, curtea de conturi controla toti adversarii politici ai PSD. Pe vremea aceea se obtinea un loc de munca, daca faceati sluj in fata PSD și erati dati afara daca vorbeati urat PSD-ul. Nastase, Mitrea, Tariceanu, Geoana sunt pregatiti sa readuca Romania in clientelism, coruptie și disperare pentru cetateni. Exista pericolul de a duce Romania inapoi”


Vanghelie despre Videanu:
“Videanu este un nemernic, un hot si un magar…lumea crede minciunile gogonate ale acestui maimutoi oparit?…un matur infractor obraznic”.


Boc despre Vanghelie:
Vanghelie nu este decat “un iepuras aruncat in batalie dupa modelul altor iepurasi ai PSD la Primaria Generala a municipiului Bucuresti”.


Boc despre PSD:
“PSD reprezinta trecutul Romaniei și stagnarea și ar trebui sa ramana dincolo de butoanele puterii“.


“In Romania guverneaza enormitati mai mari decat carul. Geoana este coautor la ceea ce se intampla in Romania. El a format Cabinetul Tariceanu 2, prin sprijinul pe care l-a acordat. El a oprit trenul care putea sa stopeze guvernarea PNL. Tot ce spune Geoana ca sunt nenorociri in tara, el este coautor. In guvernarea Tariceanu, la putere este PSD și PNL. PSD, prin mana lui Tariceanu, guverneaza in Romania. El este partaș la tot ce merge prost in Romania, iar gestul PSD de a spune ca vor schimbare este… Schimbare a ce?! Ca ei sunt la putere”.



“PSD este un partid care nu a reușit se reformeze și ar trebui sa plece in istorie, dupa fostul sau lider, Ion Iliescu”.


“PSD ca are motive sa se teama de lupta anticoruptie dusa de Monica Macovei, … Mircea Geoana ar face orice, numai lege sa nu fie in tara”.


“PSD este fricos, PSD-ului ii este frica de prezenta PD la guvernare, prin sustinerea luptei anticoruptie, care deranjeaza toate cercurile de interese ale PSD”.


“Mircea Geoana nu poate fi luat in serios. Cum sa iei in serios un om care trimite romanii in cosmos, pune GPS-uri pe tractoare, propune amnistie fiscala. PSD-ul trebuie sa ramana in afara butoanelor puterii pentru a putea sa ajunga un partid cu adevarat democratic”.


Stolojan despre Geoana:
“Geoana nu merita sa fie nici macar in Parlament, daramite in functia de prim-ministru”, …de cate ori PSD-ul a spus ca vrea sa faca un partid mai bun, a scos in fata aceeasi oameni urmariti de DNA, care fug de justitie ca dracu’ de tamaie… Nastase, Mitrea si altii”.


“Spre deosebire de ceea ce este in mintea ratacitoare și schimbatoare a domnului Geoana, spunem foarte limpede: criza financiara internationala este rezultatul neglijarii brutale a fundamentelor economiei de piata”, a spus Theodor Stolojan.


“Geoana si Tariceanu – care a platit tot timpul o taxa de protectie PSD pentru a ramane la guvernare – viseaza din nou la socialismul de stat, atat de drag PSD”.


Videanu despre Geoana:
“Mircea Geoana a aratat tuturor cum intelege PSD sa faca politica: amesteca legea fundamentala a statului cu procesul necesar al asfaltarilor din Bucuresti”.Continuand in acest fel, Mircea Geoana risca sa devina Ariciul Pogonici al politicii romanesti”



“Geoana nu a evoluat din nici un punct de vedere si confirma inca o data si fara nici un dubiu eticheta prostanac ce i-a fost lipita pe frunte de seful sau politic”.



Mitrea despre Videanu
“Nu exista persoana care sa spuna despre Videanu ca nu e smecher”.


Blaga despre Hrebenciuc
“Intai a reactivat teme prin oameni de o moralitate indoielnica, continuand cu nascociri de documente. Apoi a inventat marturii folosind batrani ********i precum Adamescu si asa-zise instructaje de doua luni la Scoala de ofiteri de la Baneasa. Hrebenciuc reactioneaza precum guzganii cand simt ca vasul se scufunda”.

:happy:happy:happy

Si cu atat ar putea fi mai mare uimirea pentru unii neavizati cum se face ca PSD a virat brusc apre PDL si a dorit sa intre la guvernare alaturi de PDL. Ciolanul bata-l vina. ;)Nu ar mai fi rezistat ei atatia ani in opozitie.:)
Oricum cei de la PSD vor trebui sa se dovedeasca pe viitor ceva mai putin vocali de data asta la adresa PDL daca nu vor vrea sa fie zburati de la guvernare. Macar 1 an cred ca rezista si ei.:):ok:

J.Bond
14th December 2008, 15:50
Ministrul Curateniei si Muraturilor sau ce?

Misoginule! :)Avand in vedere functia ei in partid cred ca i s-ar potrivi cel mai bine functia de secretar general(la nivelul guvernului).

Lordliv
14th December 2008, 16:07
Roberta Anastase, favorita PDL pentru șefia Camerei Deputaților :):ok:

PDL ar putea să o nominalizeze pe Roberta Anastase pentru funcția de președinte al Camerei Deputaților, liderii partidului luând în calcul și varianta desemnării Monicăi Iacob Ridzi pe acest post, care, însă, este în cărți pentru postul de ministru al Tineretului.


Principalul candidat pentru funcția de președinte al Camerei Deputaților este Roberta Anastase, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse PDL. Deputatul Roberta Anastase este secretar executiv al PDL, ea fiind aleasă deputat în anul 2004 și europarlamentar în 2007. La parlamentarele din 30 noiembrie, Anastase și-a asigurat în mod confortabil mandatul de deputat de Prahova.
http://www.cotidianul.ro/roberta_anastase_favorita_pdl_pentru_sefia_camerei _deputatilor-67547.html

:ok:

Are o origine sanatoasa , tata-activist pcr la uzina 1mai :D,varu-sau ,Mihai Apostolache ,deputat PSD in acelasi oras,Mioara Roman ar scarmana-o putin:D,Paula Ivanescu -fosta lidera PD din Prahova ,aia cu legalizarea bordelurilor, o invidiaza,asa ca este tocmai buna de o functie peste pedisti si pesedisti:rolleyes:

J.Bond
14th December 2008, 16:08
PROTOCOL DE CONSTITUIRE
A COALIȚIEI PENTRU ASIGURAREA GUVERNĂRII
PARTENERIAT PENTRU ROMÂNIA
2008 - 2012

Având în vedere:
> Faptul că în urma alegerilor parlamentare din data de 30 noiembrie 2008 Partidul Democrat-Liberal a obținut cele mai multe mandate parlamentare iar Alianța Politică PSD+PC a obținut majoritatea voturilor valabil exprimate, dar niciun partid politic nu a obținut majoritatea absolută în Parlament,
> Responsabilitatea ce revine factorilor politici din România în această perioadă dificilă, de criză economică pe plan european și mondial, precum și responsabilitatea în fața electoratului care a acordat cel mai mare număr de voturi celor două formațiuni politice,
> Necesitatea asigurării unei majorități parlamentare solide, capabilă să susțină un Guvern puternic, care să adopte măsurile necesare în vederea:
• asigurării stabilității macroeconomice a României în contextul unui climat economic european și mondial dificil
• limitării efectelor crizei economice
• continuării reformelor pentru modernizarea României în scopul afirmării ei în cadrul sistemelor politico-economice consolidate ale lumii
• păstrării locurilor de muncă, reducerii sărăciei și asigurării stabilității veniturilor pentru o parte cât mai largă a po****ției
• promovarea intereselor si consolidarea rolului și statutului României în structurile politico-administrative și de securitate ale UE și NATO și respectiv, in ansamblul relațiilor internaționale
Ținând seama de:
> Prevederile art.103 alin.(3) din Constituția României, conform cărora „programul și lista Guvernului se dezbat de Camera Deputaților și de Senat, în ședință comună. Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorității deputaților și senatorilor”;
> Prevederile art.36 din Legea partidelor politice nr.14/2003, cu modificările și completările ulterioare, conform cărora „Dacă nici unul dintre partidele politice participante la scrutin nu a obținut majoritatea absolută în Parlament, partidele politice cu reprezentare parlamentară pot constitui coaliții pentru asigurarea guvernării. Coalițiile nu sunt supuse înregistrării, iar protocolul de constituire va cuprinde numai dispoziții privind asigurarea guvernării și a sprijinului parlamentar.”



Cele două formațiuni politice convin următoarele:

Art.1 - Se constituie Coaliția “Parteneriatul pentru România”, formată din PD-L și Alianța Politică PSD+PC, având ca scop, conform legii, asigurarea guvernării și a sprijinului parlamentar corespunzător.

Art.2 - Cooperarea dintre cele două părți are la bază principiul asumării în comun a guvernării, printr-o colaborare la nivel parlamentar, guvernamental și local, conform prevederilor constituționale, legale și ale prezentului Protocol.

Art.3 - Părțile își respectă identitatea ideologică și doctrinară, precum și apartenența la familiile lor politice europene.

Art.4 – Obiectivele guvernării pe care se construiește cooperarea dintre cele două partide sunt următoarele:
1. Asigurarea unui climat economic de stabilitate, în contextul crizei economice globale
2. Protejarea locurilor de muncă, prioritate a perioadei următoare, precum si crearea de noi locuri de muncă, inclusiv în mediul rural
3. Protejarea și creșterea graduală a puterii de cumpărare a po****ției
4. Asigurarea unui sistem fiscal echitabil prin menținerea cotei existente de 16% și acordarea de compensații și deduceri fiscale pentru persoanele cu venituri mici precum și reducerea numărului de taxe și impozite
5. Adoptarea unui regim riguros de cheltuire a banului public și trecerea la elaborarea bugetului de stat în sistem multianual
6. Asigurarea resurselor financiare necesare susținerii sistemului pensiilor de stat, inclusiv prin cuprinderea în această categorie a pensiilor din agricultură, avându-se în vedere principiile contributivității și solidarității
7. Continuarea procesului de reformă în domeniul justiției in vederea garantării independenței acesteia, neimplicării politicului în actul de justiție și asigurării accesului egal al tuturor cetățenilor la justiție
:ok:

9. Asigurarea unui cadru normativ și instituțional stabil în scopul stimulării activității IMM-urilor și asigurării unui mediu de afaceri predictibil
10. Sprijinirea, prin măsuri concrete, a agriculturii, inclusiv prin acordarea de subvenții și reabilitarea sistemului național de irigații
11. Realizarea unui ritm înalt de absorbție a fondurilor europene și asigurarea resurselor financiare necesare pentru cofinanțarea proiectelor realizate cu acestea
12. Realizarea Programului Național pentru construirea de locuințe sociale și pentru tineri
13. Dinamizarea și simplificarea administrației publice prin reformarea structurilor administrative si reducerea birocrației
14. Dezvoltarea într-un ritm foarte rapid a sistemului de infrastructură din România, îndeosebi a celei rutiere și feroviare, inclusiv pentru orașele mici și mediul rural
15. Asigurarea securității energetice a României și a cetățenilor săi, inclusiv prin promovarea tehnologiilor ecologice alternative
16. Reforma în domeniul educației, având la bază ridicarea nivelului de performanță a sistemului educațional și asigurarea unor venituri decente pentru cei care își desfășoară activitatea în cadrul acestui sistem, in conformitate cu prevederile Pactului pentru Educație
17. Reforma în domeniul sanitar, având la bază necesitatea asigurării calității serviciilor pentru toți beneficiarii sistemului de asigurări de sănătate din România
18. Creșterea alocațiilor pentru copii
19. Dezvoltarea durabilă și reducerea decalajelor între dezvoltarea marilor și micilor orașe precum și între zonele rurale și cele urbane dezvoltate
20. Asigurarea condițiilor necesare în domeniul cercetării științifice și tehnice în vederea afirmării activității de creație și inovare, dezvoltării unor tehnologii autohtone avansate, creșterii competitivității produselor românești
21. Relansarea turismului și a sportului ca domenii de importanță națională
22. Adoptarea legii privind sistemul unitar de salarizare a persoanelor plătite de la bugetul statului

23. Creșterea eficienței activității parlamentare și consolidarea credibilității acestei instituții fundamentale a democrației
24. Continuarea reformei sistemului electoral:ok:
25. Consolidarea rolului și statutului României în UE ca stat activ și implicat, capabil să își promoveze interesele în strânsă cooperare cu partenerii săi europeni, ca al șaptelea stat ca mărime al UE

Art.5 - Mecanismul de funcționare a Coaliției de guvernare se asigură prin cooperarea pe plan politic, guvernamental, parlamentar și la nivel local.


Art.6 - Părțile vor elabora, în termen de 3 zile de la semnarea prezentului Protocol, Programul de guvernare care va cuprinde și măsurile anticriză, ce va fi adoptat în maxim 2 zile de forurile statutare ale celor două părți.

Art.7 - Părțile semnatare ale prezentului protocol vor avea candidați proprii la funcția de Președinte al României, în alegerile prezidențiale ce vor avea loc în cursul anului 2009.

Art.8 - (1) Prezentul Protocol este valabil pe durata mandatului Parlamentului ales la alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008 (2008 - 2012).
(2) Prezentul Protocol intră în vigoare după semnarea sa de către Președinții celor două părți, sub condiția adoptării ulterioare de către părți a Programului de guvernare.
(3) Încetarea prezentului Protocol are loc în următoarele situații:
1. la expirarea duratei prevăzute la alin (1)
2. prin convenția părților
3. prin încălcarea, de către o parte, a prevederilor prezentului Protocol, a Programului de guvernare prevăzut la art.6. și a altor înțelegeri ulterioare, constatată în cadrul BPCC.


Președinte,
Mircea Geoană
Președinte,
Emil Boc

Lordliv
14th December 2008, 16:14
saracu' boc,iar este al 2 lea...:mda:

J.Bond
14th December 2008, 16:16
Poate doar pe hartie.:) Avand in vedere ca PSD a fost cel care a virat spre PDL de frica opozitiei si ca prim-ministru este Stolojan n-as prea crede.;)

miril
14th December 2008, 16:20
Au virat?!?! La ciolanul FSN. Sunt impreuna din 22 decembrie 1989. Aniverseaza investirea la 19 de ani de la continuarea dictaturii ********ocomunsite. Esalonul doi si trei, hai pe ei! "Jos cu pretorul fascist". "Vrem guvern democrat, liber, al poporului".

Elphax
14th December 2008, 17:16
deci se pare ca avem documentul care va consolida aceasta alianta

vreau sa vad cat de curand si programul de guvernare si cine va fi independentul de la Justitie :)

totusi sunt foarte curios ce parere au alegatorii care au votat PSD respectiv PDL legat de aceasta 'coalitie'

J.Bond
14th December 2008, 17:20
FSN e istoria. Va urma oare PNL?:)

Aroganta Tariceanului de a refuza invitatia PARTIDULUI DE DREAPTA PDL care a castigat in alegeri de a li se alatura la guvernare ar putea insemna inceputul sfarsitului pentru cei din PNL.;)Articolul 24 din Pact ar trebui sa le puna multa semne de intrebare lor. Dar in fine, pe mana lor vor pierde. ASTA LA VISTA!:)

De remarcat ca in protocolul ala sunt cuprinse numeroase articole favorabile PDL printre care si cota unica, independenta justitiei, imbunatatirea legii de vot uninominal, descentralizarea si alte cateva.
PDL isi va duce sigur mandatul de 4 ani la guvernare chiar daca PSD ar putea dezerta la un moment dat deoarece la cum este acum legea sistemul electoral de votare si la cum se preconizeaza a fi(uninominal pur asa cum doreste majoritatea romanilor), cei din PNL ar vota si cu 2 maini ca sa mentina guvernul Stolojan si sa nu se ajunga la anticipate fiindca sunt constienti ca multi PNLei isi vor pierde scaunele. Asa ca daca nu au vrut sa sustina PDL de la guvernare PNL va fi fortat sa ii sustina din opozitie.:ok:

miril
14th December 2008, 18:37
Daca poporu-i tampit PNL va fi istorie. N-ar fi prima data. Vezi istoria din ultimii 60 de ani. Opozitia este necesara, pentru a marca ca nu ciolanul este important. Cel putin PNL s-a tinut de cuvant nu s-a oferit in...pat cu dusmanul.

Marius
14th December 2008, 18:44
Macar si pentru tampenia asta, la prezidentiale ma duc la vot doar ca ii dau una peste bot baselului...

rob_din
14th December 2008, 18:56
Daca poporu-i tampit PNL va fi istorie. N-ar fi prima data. Vezi istoria din ultimii 60 de ani. Opozitia este necesara, pentru a marca ca nu ciolanul este important. Cel putin PNL s-a tinut de cuvant nu s-a oferit in...pat cu dusmanul.

Fiindca nu i s-a oferit partida de...........guvernare.

PDL-ul a mers de la bun inceput pe varianta cu PSD-ul si viceversa. "Negocierile" cu PNL au fost de ochii lumii

rob_din
14th December 2008, 18:59
Sa vedem cat rezista "monstruoasa coalitie". Eu zic ca rezista pana cand este Basescu reales

Charon
14th December 2008, 19:05
cu hienele astea,ii dau maxim 2 luni!:ok:
abia astept sa vad pe cine va arunca vina baselu,pentru criza in care intram!
cota 2 la 1 ca lui Stolo ii va pica placa dentara pana in aprilie!:yeah:

Gabri3l
14th December 2008, 19:26
PDL avand premierul va guverna pana la finele mandatului.... avand in vedere sist de vot nu va risca nimeni sa pice guvernul mai ales ca marea majoritate din parlamentari alesi sunt noi si nu-si vor risca scaunul de parlamentar la unele aventuale alegeri anticipate...

Taricelu chiar a fost un mare prost fiindca in loc sa accepte oferta PDL de a veni la guvernare a ales sa ii sustina din opozitie in parlament ....si doar sa mai bazaie un pic pe la tvuri...

miril
14th December 2008, 19:49
Sa vedem cat rezista "monstruoasa coalitie". Eu zic ca rezista pana cand este Basescu reales

De acord. Tariceanu a fost destept ca nu a cedat. A anticipat ca va fi refuzat si a pus conditii grele. Daca chiar ar fi fost disperat dupa ciolan ar fi cazut usor la intelegere cu PD-L care ar fi avut mult mai multe posturi in guvern decat cu PSD. Macar asa poate face opozitie cu constiinta impacata. Concluzia, sa nu vorbim prostii. Intre timp, ia cititi ce dulce suna:

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=292919&page=46

Lordliv
14th December 2008, 19:53
Prezenta unor radacini solide in FSN-ul ilescian ,face ca democratia in Romania in conditiile unei perioade de criza, sa fie in pericol!

Faptul ca se incearca punerea mainii pe putere in judete ,de catre un singur partid creaza premisele unui inceput de totalitarism...

Sunt destui cretini in parlament care sub acoperirea a peste 70% cu minoritatile sa incerce sa promoveze niste proiecte de lege, gen paritatea stirilor pozitive cu cele negative in media sau interzicerea criticarii politicii bancare sau chiar economice a noului guvern sub pavaza subminarii economiei nationale.:D

Elphax
14th December 2008, 20:01
pai nu , primele miscari vor fi in directia schimbarii constitutiei, cu acordare de puteri presedintelui, poate si parlament unicameral ;)

rhadoo
14th December 2008, 20:09
cum spuneam dupa alegeri udmr sare din schema,lucru care arata cat de curva e politica si mai ales politicienii

Marius
15th December 2008, 08:26
As fi curios ce parere aveti de urmatorul editorial:


Muschiul transpartinic

In Studioul 4 al Palatului Parlamentului, istoria se-nvartosa c-a reusit sa-i adune din nou la aceeasi masa pe revolutionari. Numai ca nu mai erau in pulovere, ci in haine scumpe. Pesemne ca revolutia a invins, mi-am spus asezandu-ma mai bine in fotoliu, ca sa nu pierd momentul cu "Veniti sa aparati democratia!".

Dar atunci era frig si oamenii au venit pe jos de la coada la lapte. Acum au sosit de la Clubul Diplomatilor, pe gume de Mercedes, direct in lacasul lasat mostenire de Al Batran.

Si in timp ce ma gandeam ca nu putem scapa de comunisti, si tot dintre ei alegem, am realizat ca macar astia-s de treaba, si-si incheie spiciurile cu "Doamne-ajuta!".

Vesel, cu mintea golita de angoase, mi-a zburat capul la Dorin. Prietenul meu n-a mai avut rabdare doua zile sa vada cum iese tara din mamaliga, scuturandu-se de cocoloase-cocoloase, si a plecat inapoi in patriile de soare pline unde fugise rupand pamantul acum ceva ani.

Degeaba i-am spus sa stea, ca ma lasa dezbracat in fata bucuriei, sa-mi tremure toate alea de extaz. De-acum sase luni, cand s-a intors acasa, a dat spaga 300 de milioane.

Duca-se, nu-i momentul pentru detractori. Avem de construit tara si trebuie sa ne bagam in seama daca vrem sa demonstram ca fara noi nu se poate. Sa fim peste tot, ca Marian Oprisan. Care cand era in spatele lui Mircea Geoana, cand langa el, cand in spatele lui Miron Mitrea in timp ce acesta dadea interviuri, pana cand i s-a luat sincron si lui si, de cate ori avea ocazia, langa Theodor Stolojan, ca sa dea mana barbateste, dand de inteles.

Punandu-l pe premierul desemnat intr-o postura si mai penibila decat cea de la poza de grup, unde a fost plasat in randul doi, sa ne intelegem! Sa priceapa toti ca protocolul de guvernare nu-i un moft, ci expresia muschiului transpartinic.

Care muschi nu-l va lasa de "draga Stolo" sa-l taie capul. Cel putin asa arata zorii noii puteri, care-si incepe domnia prost. Si in timp ce clameaza reunirea tuturor competentelor pentru un plan anticriza baga o risipa: sparge ministere si instituie dregatorii neconstitutionale (vicepremieri) pentru a avea Mos Craciun drum pe la toti copiii. Si le trebuie la toti aparat (cabinet din trei sau cinci functii, consilieri, purtatori de tava).

Ce-ar fi insemnat sa intre si UDMR la guvernare, in loc sa fie lasati liderii maghiari la vatra? Nu ceea ce atrage atentia Veresoy Attila, ca tot vorbim de bani: "Mi-e teama ca acum banul public se va redirectiona spre alte zone". Adevarat grait-ai!

Nu faptul ca se inmulteste aparatul ma intriga cel mai tare. Ci ideea ca Stolojan are mainile legate, orice decizia a sa putand fi cenzurata politic - concludenta este o prevedere a intelegerii parafate duminica, potrivit careia premierul va putea propune revocarea unui ministru doar dupa ce intreaba presedintii partidelor.

Mai departe: nu va avea nici un cuvant de spus in gestionarea problemelor din Sanatate, de exemplu, daca acest domeniu revine PSD. Pentru ca tot aparatul dintr-un minister va apartine aceluiasi partid, iar o mustruluiala adresata sefului de la Siguranta Alimentelor va genera presiuni. Dar acelasi model va fi si daca Sanatatea revine PD-L.

Sunt curios cum o sa arate poza de grup cand se vor lua de cap, iar Mitrea si Oprisan il vor apuca pe Boc de cate-un capat si-l vor intinde pana cand il vor face de 2 metri. De la Mos Craciun primesc guvernare, dar sa vedem ce le-aduce Iepusarul.

... In 22 decembrie 1989 eram convinsi ca vom incepe sa construim o societate bazata pe competitie si performanta, ca interventiile de sus in jos vor ramane in muzeul neputintei, ca nu-i destul sa ai gura de activist pentru a calca pe strada Sperantei. In 22 decembrie 2008, cand Studioul 4 se muta la guvern, constiinta e un concept depasit. Numai muschiul e vesnic.

Cristian Mihai Chis

http://www.ziare.com/index.php?module=news&news_id=544509

Bancaru
15th December 2008, 09:50
PDL avand premierul va guverna pana la finele mandatului.... avand in vedere sist de vot nu va risca nimeni sa pice guvernul mai ales ca marea majoritate din parlamentari alesi sunt noi si nu-si vor risca scaunul de parlamentar la unele aventuale alegeri anticipate...

Taricelu chiar a fost un mare prost fiindca in loc sa accepte oferta PDL de a veni la guvernare a ales sa ii sustina din opozitie in parlament ....si doar sa mai bazaie un pic pe la tvuri...

Astea da virtuti - nu votam pe invers ca ne pierdem locul. Pai asta a facut si PSD in momentul in care a "sustinut" guvernul Tariceanu. Nu s-a gasit nimeni sa spuna adevarul. Asta era - nu voiau sa pice guvernul, deci alegeri anticipate, pentru ca nu erau pregatiti de asa ceva. Sa nu uitam ca la un moment dat ajunsesera la 23%.
Parlamentarii PDL au vantaje ca sunt la putere? Eu credeam ca au venit sa se sacrifice pentru tara.
Gabri3l, ce uiti tu acum e ca PDL se afla la guvernare, ceea ce inseamna ca te cam scufunzi. Mai ales ca e o perioada grea. Dupa 2 ani, daca dai flit PSD s-ar putea sa se duca in alta barca, la PNL, sa faca mjority acolo si sa dea jos PDL la guvernare. Sa stii ca daca pica guvernul nu se dizolva parlamentul. Deci aia raman pe scaunele lor.

miril
15th December 2008, 10:54
Raman pe scaune, Bank si vor "Ciolan, Ciolan, Ciolan", "Cu muistar", daca se poa. "Cum(ui) sa nu, pentru Dvs"? Garantul garantarii, Ba Secu, care terifiat de gandul ca-l mananca gaia la anul daca nu iese, nu-i vorba de ce mananca el zilnic, a ordonat impreunarea tarfotinelor ca sa-si mai dovedeasca impotenta inca cinci ani, la anul...si la mai muilti. Doamne, fereste-ne, nu ne FSN-ii! Si cum pezevenghiului batran ii plac sub asternut jocurile cu...uni(li), de pe pozitia Stolo, pardon, Sado, vor urma, uninominale varianta Chef-u, uniCamerale (se chema, la separe, cu acxant), uniConstiutionale (constitutie...sanatoasa, fireste) si uniRepubicane (sic) Prezidentiale. Ba, desteptati-va, indiferent de culori, astia instaureaza Dictatura Baselului asupra miticilor si noi ne certam precum chiorii pentru Roberta A lu' Nastase, noua Lenuta a Presedintelui. Ii place...prospaturili, Pezevenghiului Edec. Mie mi-e greata. Dar nu ajunge doar muistarul, trebuie si ceva bordura. Bordura de la iesitul in strada. Daca nu cumva e prea traziu. Si cand v-am zis ca-i Psycho, Daddy ( a se citi, Tatucu)! Too Late de tot, Boys! Nu ma intrebati de unde vine...boy-i. Intelegeti si singuri. Sunteti Baieti Mari, fetelor!

Nightwish
15th December 2008, 11:04
Mai Marker, tu nu obosesti? :D
Ontopic:
1. S-a reunit Fesenelu :(
2. E bine ca Fesenelu ajunge la putere intr-o perioada de criza, poate la urmatoarele alegeri vor avea cu 10-20% mai putine voturi ( pedele + pesede cumulat )
3. E un lucru bun faptul ca va fi Stolo prim ministru, decat vreun amator intr-ale economiei...

rob_din
15th December 2008, 11:11
Mai Marker, tu nu obosesti? :D
Ontopic:
1. S-a reunit Fesenelu :(
2. E bine ca Fesenelu ajunge la putere intr-o perioada de criza, poate la urmatoarele alegeri vor avea cu 10-20% mai putine voturi ( pedele + pesede cumulat )
3. E un lucru bun faptul ca va fi Stolo prim ministru, decat vreun amator intr-ale economiei...

Nici nu stii ce gluma buna ai zis, din pacate tocmai peste un amator am dat

Nightwish
15th December 2008, 11:30
rob_din, il prefer la orice ora pe Stolojan in locul lui Geoana :cry:, Adrian Nastase sau Blaga...
Le: cum era aia cu " romanii sa nu mai plateasca 1 an - 2 ratele la banci? " :D

rob_din
15th December 2008, 11:54
Nu mai conteaza

Potrivit unor surse democrat liberale, Theodor Stolojan va anunța în scurt timp renunțarea la nominalizarea pentru ocuparea postului de premier. Nu se cunosc la această oră detalii legate de motivele care îl fac pe liderul democrat-liberal să ia această decizie.

La această oră, liderii democrat liberalii sunt într-o ședință. Potrivit acelorași surse la 12.30 președintele Traian Băsescu ar urma să-l anunțe premier pe Emil Boc.

miril
15th December 2008, 12:02
Nu mai conteaza

Potrivit unor surse democrat liberale, Theodor Stolojan va anunța în scurt timp renunțarea la nominalizarea pentru ocuparea postului de premier. Nu se cunosc la această oră detalii legate de motivele care îl fac pe liderul democrat-liberal să ia această decizie

Ce secret? Ca si acum patru ani, pe motive de boala. Sa vedem cum reationeaza PSD-ul care au negociat la masa avand un alt nume pe post de premier. Nu cred ca are vreo importanta dar merita mentionat.

rob_din
15th December 2008, 12:08
In tara asta chiar e totul posibil

miril
15th December 2008, 12:18
Ingrijorator, as zice.

rob_din
15th December 2008, 12:24
Daca chiar e pus Boc putem pleca in Congo linistiti, refuz sa cred ca Basescu e atat de inconstient

Sergiu
15th December 2008, 12:27
Asteptam cu nerabdare lacrimile lui Basescu. Sa vedem daca le mai le are cu actoria.

miril
15th December 2008, 12:28
Nu-i inconstient e doar un PERVERS PSIHOPAT. Mitica si Sandel trateaza fotbalul mult mai responsabil.

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/832440/STOLOJAN-S-A-RETRAS/

rob_din
15th December 2008, 12:32
Eu am mai spus-o: Basescu si daca face un guvern format din el insusi face scandal. Omul asta pur si simplu nu se poate abtine

miril
15th December 2008, 12:35
Eu am mai spus-o: Basescu si daca face un guvern format din el insusi face scandal. Omul asta pur si simplu nu se poate abtine

Mie-mi spui. Sa nu dau search. Din 2005.

Datenshi
15th December 2008, 12:38
Cine o fi in pole-position, Boc?

Elphax
15th December 2008, 12:39
evident, totusi argumentul lui Stolo e complet idiot. adica te desemneaza Zeus, pardon, Base, in functia de prim ministru, si iti permiti sa refuzi?

nashpa

miril
15th December 2008, 12:39
Lista neagra a lui Basescu. In frunte cu Theodor Stolojan. Cioc Boc, treci la loc. Sa vezi pe oamenii presedintelui cum o scot din condei. Numai ei. Conform EvZ, noul...Boc este Emil. Sper ca Stolojan sa indraznesca candva sa...stea la povesti. Nu va faceti iluzii, nu injurati omul, prea mult, aici este mana lui Basescu. Mana proasta de data asta. Mi-ar place sa i-o fi facut-o Stolo. A inceput sa-mi fie drag. Imi vine sa plang, fratilor romani.

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/832381/Lista-neagra-a-lui-Traian-Basescu/

rob_din
15th December 2008, 12:41
Urmatorul ghilotinat se pare ca va fi Boc, s-a saturat si de asta Basescu

Elphax
15th December 2008, 12:46
pai ce face, ii elimina pe toti?

Jerome LeBanner
15th December 2008, 12:49
Nope, targetul e elena udrea

miril
15th December 2008, 12:49
Intre timp Realitatea TV se comporta online ca si site-ul echipei Progresul Bucuresti, "Nerwork error". La figurat, presupun. Daca se va satura de Boc, se vor satura si ei de el. Cine stie ce-o fi la mijloc. Intarata-i drace, am uitat de emoticon! Poate se curata intre ei. Pentru binele Romaniei. Atunci chiar ca as varsa o lacrima pentru ei. De fericire.


Nope, targetul e elena udrea

Unde, la closet?

resita
15th December 2008, 12:51
vai de politica noastra :rosu::rosu::rosu:

Sergiu
15th December 2008, 12:51
Pentru Boc e riscanta faza asta. In cazul unui esec pierde primaria Clujului, si mai mult ca sigur si presedentia partidului si cum n-are nici post de parlamentar va sta pe tusa patru ani.

rob_din
15th December 2008, 12:53
Președintele Traian Băsescu a semnat decretul prin care Emil Boc este desemnat premier, după ce Theodor Stolojan a renunțat la această funcție, portivit unor surse PD-L.

De rasul curcilor, ma rog de rasul bocilor

resita
15th December 2008, 12:56
Președintele Traian Băsescu a semnat decretul prin care Emil Boc este desemnat premier, după ce Theodor Stolojan a renunțat la această funcție, portivit unor surse PD-L.

De rasul curcilor, ma rog de rasul bocilor

si uite cum boc poc ajunge premier :happy:happy
sa vedem cine vine primar la cluj acum :drak:

miril
15th December 2008, 12:57
Avem o majoritate? Cum procedam... s-o dinamitam? Cioc Boc. Boc, ca Boc, dar Traian a inceput sa miroasa a secarica. De la Korsakoff citire. Clasicii, bre! Ah, uitasem, si...Gusa.

Elphax
15th December 2008, 12:58
cine e viceprimar la Cluj?

J.Bond
15th December 2008, 13:00
Ia priviti cum au dat repede navala toti antibasescienii pe forum.:cry:

Emil Boc mi se pare o solutie buna ca premier. ;) Iar antibasescienii notorii ar trebui sa se intrebe si sa isi raspunda singuri pentru ca Emil Boc este personalitatea politica a celui mai mare partid politic din viitorul Parlament, adica PDL ;) si persoana cea mai respectata in tot Ardealul, fiind omul care a castigat de departe la alegerile locale in cel mai mare oras din Romania -Cluj deci o persoana cu mare credibilitate printre oamenei. Aici parerea celor cativa antibasescieni notorii de pe forum ne putem sterge undeva in dos:) cu ea. Pai va dati seama cum ar fi fost ca alde Geoana sa aiba aspiratii ca premier cand el a candidat intr-o comuna oarecare din Romania spre deosebire de Emil Boc de la Cluj.:ok:

miril
15th December 2008, 13:01
Ce-ar fi ca PSD sa zica PAS? Marker, razi ca un inconstient. Aici nu-i vorba de anti si pro ci de faptul ca astia, indiferent de culoarea politica se joaca cu destinele tarii. Uite premierul, nu e premierul. Pe tine nu te ingrijoareaza un pic? Pun si eu niste intrebari...

Elphax
15th December 2008, 13:01
Emil Boc mi se pare o solutie buna ca premier. ;) Iar antibasescienii notorii ar trebui sa se intrebe si sa isi raspunda singuri pentru ca Emil Boc este personalitatea politica a celui mai mare partid politic din viitorul Parlament, adica PDL ;) si persoana cea mai respectata in tot Ardealul, fiind omul care a castigat de departe la alegerile locale in cel mai mare oras din Romania -Cluj deci o persoana cu mare credibilitate printre oamenei. Aici parerea celor cativa antibasescieni notorii de pe forum ne putem sterge undeva in dos:) cu ea. Pai va dati seama cum ar fi fost ca alde Geoana sa aiba aspiratii ca premier cand el a candidat intr-o comuna oarecare din Romania spre deosebire de Emil Boc de la Cluj.:ok:

totusi asta e bancul zilei :happy

POC !

J.Bond
15th December 2008, 13:03
totusi asta e bancul zilei :happy

POC !

adica vrei sa zici ca PDL nu e cel mai mare partid din Parlament la ora actuala. Daca da inseamna ca habar nu ai de politica si chiar iti dai si tu cu parerea.;)

J.Bond
15th December 2008, 13:04
Ce-ar fi ca PSD sa zica PAS?

Sunt convins ca asta ar vrea liberalii ca si tine;) dar din pacate ciolanul puterii ii va mentine in continuare alaturi de PDL.;)

Elphax
15th December 2008, 13:04
adica nu ... no comment!

Sergiu
15th December 2008, 13:04
Marker orice senator are colegiu de vreo 130.000 de oameni. Si acolo Geoana a luat peste 60% parca.
Viceprimari la Cluj sunt un PDL-ist si un UDMR-ist, nimeni de care sa fi auzit.

resita
15th December 2008, 13:06
cititi ce scria pe blogul gardianul in 02.12.2008 http://blog.gardianul.ro/2008/12/02/scenarii-scenarii/

Jerome LeBanner
15th December 2008, 13:07
Fiindca iuzarul Marker a atins pragul penibilului propun ca toti care scriem pe aici sal trecem in bloc pe lista noastra de ignore. ce ziceti?

miril
15th December 2008, 13:07
Sunt convins ca asta ar vrea liberalii ca si tine;) dar din pacate ciolanul puterii ii va mentine in continuare alaturi de PDL.;)

Nu ma confunda cu activisti ca tine. Aici nu-i vorba de liberali, ci de un lucru grav, care nu are de a face cu culoarea politica. Intamplator sau nu, liberalii nu sunt implicati, acum, in acesta mascarada.

J.Bond
15th December 2008, 13:09
Marker orice senator are colegiu de vreo 130.000 de oameni. Si acolo Geoana a luat peste 60% parca.
Viceprimari la Cluj sunt un PDL-ist si un UDMR-ist, nimeni de care sa fi auzit.

Da e adevarat. Dar daca erau unii cu pareri echilibrate pe aici macar trebuiau sa fie mai echilibrati in opinii fata de o mpersonalitate respectabila si aleasa de cetateni intamplator sau nu in cel mai mare oras din Romania. Si reconfirmat ca primar as mai aduga. Dar stim ca unii antibasescieni sunt obligati sa priveasca doar intr-o directie anume.;)

J.Bond
15th December 2008, 13:12
Nu ma confunda cu activisti ca tine. Aici nu-i vorba de liberali, ci de un lucru grav, care nu are de a face cu culoarea politica. Intamplator sau nu, liberalii nu sunt implicati, acum, in acesta mascarada.

Eu nu te confund. Reiese clar din mesajele tale. Mai activist ca tine nu stiu cine ar mai putea fi avand in vedere ca tu il laudai pe Tariceanu de fiecare data cand o lua pe aratura. Asa ca sa lasam deoparte chestia asta.;)

Bancaru
15th December 2008, 13:14
Boc premier. Hahahahahahaha...

rob_din
15th December 2008, 13:15
Nu-l dau pe Ignore, am si eu motive sa rad din cand in cand.

Gabri3l
15th December 2008, 13:15
Boc mi se pare o solutie mai buna pentru PDL ca prim-ministru decat draga Stolo...:ok:

rob_din
15th December 2008, 13:17
Boc mi se pare o solutie mai buna pentru PDL ca prim-ministru decat draga Stolo...:ok:

Doamne Dumnezeule, acum cateva zile ne spuneai cat de bine e sa fie desemnat Stolojan

Romeo
15th December 2008, 13:18
Ce-ar fi ca PSD sa zica PAS? Marker, razi ca un inconstient. Aici nu-i vorba de anti si pro ci de faptul ca astia, indiferent de culoarea politica se joaca cu destinele tarii. Uite premierul, nu e premierul. Pe tine nu te ingrijoareaza un pic? Pun si eu niste intrebari...

Italienii sunt si ei specialisti in schimbat guverne, la noi doar pe vremea Tapului s-au schimbat, altfel toti au stat 4 ani.
Parca totul se intampla dupa cum vroia Base. Acum Base isi asuma guvernarea, cu PSD sau PNL, sau cu guvern minoritar, totul este posibil. Cine va conduce finantele va fi adevaratul sef al statului, alaturi de Isarescu, sau o vom duce din ce in ce mai rau.

miril
15th December 2008, 13:18
Nu-l dau pe Ignore, am si eu motive sa rad din cand in cand.

Pe Bancaru? Ar fi o greseala :D. Stai putin, Romeo, una este sa schimbi guvernele si alta sa schimbi candidatii, de la o zi la alta si nu o data ci de doua ori. Ma refer si la 2004. Stai ca nu va fi nici ultima oara. Este o neseriozitate totala din parte PD-L-ului. Cat nu-i am eu la inima pe PSD-isti, ma refer la politicenii, dar ce fac PD-L-istii cu nominalizarea, manati din umbra de Basescu... Bataie de joc.

resita
15th December 2008, 13:21
o marionete in mana altei marionete

bleh, mi-e scarba de politica noastra.

draga stolo era de 100 de ori mai bun decat poc

J.Bond
15th December 2008, 13:23
Parca totul se intampla dupa cum vroia Base. Acum Base isi asuma guvernarea, cu PSD sau PNL, sau cu guvern minoritar, totul este posibil. Cine va conduce finantele va fi adevaratul sef al statului, alaturi de Isarescu, sau o vom duce din ce in ce mai rau.

Finantele si Internele vor fi date pe mana unor oameni responsabili din PDL.
Justitia va incapea pe mana unui independent.;)

miril
15th December 2008, 13:25
Boc e mai...crud. Asa vrea Chef-ul! Cine stie ce tactica tampita urmaresc astia. Vai de popor!

Gabri3l
15th December 2008, 13:27
incepe sa imi fie clar ca in PDL se doreste promovarea in functii importante chiar si de prim-ministrii a unor oameni tineri si responsabili din PDL.... se pare ca ordinul din deal a fost deja dat....Boc premier, Robertina sefa deputatilor:ok: si vom mai vedea si pe viitor....drago Stolo era cam expirat.

Gabri3l
15th December 2008, 13:32
ma mir ca pana mai ieri unii de pe aci il criticau pe Stolojan si-l faceau in fel si chip iar azi mai ca il regreta:)...

rob_din
15th December 2008, 13:32
o marionete in mana altei marionete

bleh, mi-e scarba de politica noastra.

draga stolo era de 100 de ori mai bun decat poc

Sunt solutii mult mai bune decat Stolojan, dar macar ala avea o idee despre ce ar trebui facut. Boc e o gluma, o noua demonstratie ca pe Basescu (si nu numai) il doare undeva de ce se intampla cu adevarat in tara.

J.Bond
15th December 2008, 13:36
ma mir ca pana mai ieri unii de pe aci il criticau pe Stolojan si-l faceau in fel si chip iar azi mai ca il regreta:)...

Nu te mai mira. Antibasescienii notorii gasesc la oricine ceva de criticat. E adevarat ca acum o se le fie un pic mai greu cu Boc dar stai sa vezi ca nu e timpul pierdut.:) Daca la Stolojan ziceau ca e curva batrana si ca a fost ******** acum vor zice de Boc ca e prea crud si ca n-are minte desi a fost ales primar de catre romani de 2 ori in cel mai mare oras din Romania.;)

J.Bond
15th December 2008, 13:38
Boc e mai...crud. Asa vrea Chef-ul! Cine stie ce tactica tampita urmaresc astia. Vai de popor!


Sunt solutii mult mai bune decat Stolojan, dar macar ala avea o idee despre ce ar trebui facut. Boc e o gluma, o noua demonstratie ca pe Basescu (si nu numai) il doare undeva de ce se intampla cu adevarat in tara.

Ce va ziceam eu mai sus!:) Nici nu atrecut prea mult timp.:cry: :cry:

Sergiu
15th December 2008, 13:40
Marker, stai linistit eu am patru ani de experienta in a-l critica pe Boc, nu e greu deloc, nici nu stiu cu ce sa incep.

Bancaru
15th December 2008, 13:44
Cei doi B. B si b

miril
15th December 2008, 14:17
Un comentariu la cald:

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/832458/De-data-asta-Basescu-plange-pe-bune/

Elphax
15th December 2008, 14:26
ce reprezinta aceasta zi pentru coalitia PSD-PDL? o apropiere sau primul hop?

miril
15th December 2008, 14:34
ce reprezinta aceasta zi pentru coalitia PSD-PDL? o apropiere sau primul hop?

Primul...boc. Boc Cel mic, mic. Nicio bturuga, totusi. Basescu d'abia mai tine toporul. Din motive strict...biologice.

J.Bond
15th December 2008, 15:09
Marker, stai linistit eu am patru ani de experienta in a-l critica pe Boc, nu e greu deloc, nici nu stiu cu ce sa incep.

Ca nu cumva sa te obosesti prea mult sa cauti, am extras eu cartea de vizita completa a lui Emil Boc.

CARTE DE VIZITĂ EMIL BOC


Date biografice:
Data și locul nașterii: 06.09.1966, Răchitele, jud. Cluj
Starea civilă: căsătorit, doi copii


Studii:
1991 - Facultatea de Istorie și Filosofie
1995 - Facultatea de Drept


Stagii de pregătire și burse în străinătate:

> ianuarie 1992 - iulie 1992 - bursa la Universitatea din Nottingham, Anglia, în domeniul științelor socio-psihologice;
> februarie 1994 - iunie 1994 - visiting scholar la Universitatea din Pittsburgh, S.U.A. (științe politice)
> ianuarie - aprilie 1996 - visiting scholar la University of Virginia, Charlottesville, S.U.A. (științe politice și administrație publică);
> februarie - martie 1997 - bursa Tempus la Universite Libre de Bruxelles
> februarie - martie 1998 - visiting scholar la Michigan State University, East Lancing, în cadrul Programului "Michigan Political Leadership "/ "Transylvania Political Leadership Program";
> aprilie - mai 1999 bursa Tempus la Universite Libre de Bruxelles.


Activitate politică:
2000 - a devenit președinte al Biroului Permanent Județean al PD Cluj, iar la alegerile parlamentare din noiembrie 2000, a fost ales deputat din partea PD
2001 - a fost ales vicepreședinte al Comisiei Juridice din Camera Deputaților. Peste trei ani a devenit președinte executiv al PD și liderul grupului PD din Camera Deputaților.
2004 - după o confruntare cu Ioan Rus, a câștigat primăria Clujului și a renunțat la postul de deputat.
2005 -2007 președintele executiv al Partidului Democrat
2007 - prezent - președintele Partidului Democrat-Liberal
2008 - a fost reales în funcția de primar al Clujului, cu peste 76% dintre voturi.


Activitate profesională
> profesor, Școala Normală "Gheorghe Lazăr" Cluj-Napoca (1991 - 1993)
> preparator, catedra de Istorie contemporană și științe politice
> asistent - facultatea de Științe Politice și Administrative (1994-1997)
> Lector (din 1997) Facultatea de Științe Politice și Administrație Publică/Facultatea de Drept Universitatea "Babeș-Bolyai", Cluj-Napoca
> Membru al LADO Cluj din 1998
> Avocat - Baroul Cluj începând din 1996

Limbi străine: engleză și franceză

Atat si nimic mai mult de spus.;)

Elphax
15th December 2008, 15:39
astea le poate gasi oricine e interesat, nu trebuie sa faci spam pe forum ;)

Gabri3l
15th December 2008, 15:39
NEWS ALERT
PSD: “L-am vrut pe Stolojan, acuma noi nu mai vrem pe altul”

poate vor pleca psdistii:)...desi cred ca tot ciolanul va avea o importanta mai mare:rolleyes:

Sergiu
15th December 2008, 15:41
Pe vremea cat preda la Universitate si era si deputat dadea de cateva ori pe semestru pe la cursuri, spun asta din surse sigure. Spre deosebire Hardau venea aproape in fiecare saptamana chiar si cand era ministru. Apoi dupa 2004 mai mult pe la Bucuresti.

Fonduri europene atrase zero. Toti apropiatii au luat loc pe langa el. In audiente se ajunge mai greu ca la Papa. Autobuzele sunt arhipline mai tot timpul la orele de varf, stai ca sarmalele in ele. A asfaltat si el cateva strazi, dar cladirile tot urat arata. Praful in oras e tot timpul prezent.

J.Bond
15th December 2008, 15:45
Boc a fost reales cu 70% in vara. Alte comentarii nu isi mai au loc rostul.:ok:

Sergiu
15th December 2008, 15:53
Clujenii au votat notorietatea nu omul. Adica au considerat ca da foarte bine sa ai primar presedintele unui partid puternic. Si credeau in acest mod orasul va primi mai multe fonduri. S-au inselat ce sa zic.
Daca Boc nu ar fi fost presedintele PD-ului poate nici n-ar fi castigat.

Cristian
15th December 2008, 16:40
Un singur lucru am de zis despre politicienii romani, aliantele... etc : CIRC.

miril
15th December 2008, 17:04
Limbi străine: engleză și franceză
Atat si nimic mai mult de spus.;)

Rectificare la WC, pardon, la CV-ul lui Mini Me, in loc de "Limbi straine" se va citi "Limbile nu sunt straine de mine". Atat si nimic mai mult de spus.;)

Jerome LeBanner
15th December 2008, 17:08
Pe vremea cat preda la Universitate si era si deputat dadea de cateva ori pe semestru pe la cursuri, spun asta din surse sigure. Spre deosebire Hardau venea aproape in fiecare saptamana chiar si cand era ministru. Apoi dupa 2004 mai mult pe la Bucuresti.

Fonduri europene atrase zero. Toti apropiatii au luat loc pe langa el. In audiente se ajunge mai greu ca la Papa. Autobuzele sunt arhipline mai tot timpul la orele de varf, stai ca sarmalele in ele. A asfaltat si el cateva strazi, dar cladirile tot urat arata. Praful in oras e tot timpul prezent.


Pai ce sa va facem daca nu lati mai vrut pe Funar:happy

Marius
15th December 2008, 19:46
Credeam ca nu poate exista un premier mai tampit ca tariceanu. Continui sa cred asta, mai vorbim peste cateva luni.

J.Bond
15th December 2008, 21:36
Mai tampit ca Tariceanu sigur nu poate fi.:ok:

miril
16th December 2008, 08:32
Despre slugi numai de bine! Sa vedem daca rezista patru ani cu indicii economici favorabil si cu laturile venite de sus de tot, ad modum continuum, cum a fost cazul tampitului Tariceanu. Deocamdata PD-L s-a afirmat prin esecuri, desi sunt sustinuti de sus, sau tocmai de aceea, Stolojan fiind dovada cea mai graitoare. Sincer, il apreciez pe Stolo pentru gest, a dovedit ca macar in ultima clipa un politician isi asuma esecul cu demnitate. "Vreti sa faceti guvernare dupa cum bunul plac, atunci asumati-va si responsabilitatea, Boculet si Mirciulica...dragii Mosului".

Romeo
16th December 2008, 08:46
Stai putin, Romeo, una este sa schimbi guvernele si alta sa schimbi candidatii, de la o zi la alta si nu o data ci de doua ori. Ma refer si la 2004. Stai ca nu va fi nici ultima oara. Este o neseriozitate totala din parte PD-L-ului. Cat nu-i am eu la inima pe PSD-isti, ma refer la politicenii, dar ce fac PD-L-istii cu nominalizarea, manati din umbra de Basescu... Bataie de joc.

noi altceva nu avem de facut decat sa vedem prostiile astea la TV. Nu a fost dorit sau nu a mai vrut Stolo, OK, eu l-as fi preferat pe el in locul papagalului, dar nu ma voi duce sa-i schimb alegerea lui Frankenstein. Nevoile tarii sunt cu totul altele decat ni se arata la TV si nu am nicio garantie ca PSD sau PD Boc au competenta de a le rezolva. De altfel optiunea mea a fost ca nimeni din cei care au candidat nu are ce cauta la conducerea acestei tari. De altfel acum nu ma va mai surprinde nimic, Taricelu trebuie schimbat si oricine va fi sa duca guvernul pana in primavara. De acolo trebuie o strategie clara cu oameni pregatiti si iar nu are cine sa o faca. Base spunea ca nimeni din PDL nu se ridica la competenta lui Stolo, ceea ce spuneam si eu: PDL nu are oameni, de aceea singurul lor om care a reusit este Zeus. Restul, care ai castigat primarii locale au fost pe principiul: nu vrem PSD, alegem PDL. Boc a profitat si de venirea Nokia, dar si de un oras care apreciaza ce a facut primarul (Funar a stat 8 sau 12 ani).

Romeo
16th December 2008, 08:54
Pe vremea cat preda la Universitate si era si deputat dadea de cateva ori pe semestru pe la cursuri, spun asta din surse sigure. Spre deosebire Hardau venea aproape in fiecare saptamana chiar si cand era ministru. Apoi dupa 2004 mai mult pe la Bucuresti.

Fonduri europene atrase zero. Toti apropiatii au luat loc pe langa el. In audiente se ajunge mai greu ca la Papa. Autobuzele sunt arhipline mai tot timpul la orele de varf, stai ca sarmalele in ele. A asfaltat si el cateva strazi, dar cladirile tot urat arata. Praful in oras e tot timpul prezent.

este o prostie sa fii si profesor si deputat, dar ce nu se poate la noi ? Cine are curajul sa taie banii parlamentarilor venitri din diverse surse ?
Nu mi se pare normal ca primaria sa plateasca ca sa fie mai multe autobuze, transportul in comun este ceva separat, numai la noi este altfel. Crezi ca primariile germane au treaba cu autobuzele ? No, acolo trebuie sa se descurce din biletul de 2,5 E si sa respecte si normele de poluare. La noi daca ar fi beletul 2,5 nu ar mai merge nimeni.
Cladirile iar nu sunt treaba primariei, aspectul strazilor da. Daca cladirile sunt proprietati private, nu vei convinge multa lume sa isi puna cartoane pe ziduri si sa arate si blocurile alea altfel.

rob_din
16th December 2008, 10:19
Se zvoneste ca Elena Basescu va fi secretar de stat la Ministerul Tineretului si Sportului.

moty
16th December 2008, 10:21
Sper sa ramana un simplu zvon.

Elphax
16th December 2008, 10:25
am auzit si eu la ZU - ar fi a doua lovitura a PDL, asta ca sa il consoleze pe Zeus ca a ramas fara Robocop

Charon
16th December 2008, 11:10
Se zvoneste ca Elena Basescu va fi secretar de stat la Ministerul Tineretului si Sportului.

:confused: ce oameni de *****,o tuta glosy, secretar de stat?

Sergiu
16th December 2008, 11:33
Vedeti ca-i suparati pe cei de la realitatea care o considera (pe baza valorii si nu notorietatii) ca una dintre cei mai buni politicieni tineri.

Elphax
16th December 2008, 11:42
te mira chestia asta la Realitatea ?

Grecu_
16th December 2008, 12:16
Vedeti ca-i suparati pe cei de la realitatea care o considera (pe baza valorii si nu notorietatii) ca una dintre cei mai buni politicieni tineri.

Pe langa astia ii mai suparati si pe Gabri3l si pe Marker, antibasescieni notorii ce sunteti! :happy:happy:happy

Charon
16th December 2008, 12:19
Vedeti ca-i suparati pe cei de la realitatea care o considera (pe baza valorii si nu notorietatii) ca una dintre cei mai buni politicieni tineri.

deci o sa avem un premier care "editeaza perfect cateva fraze" si secretari de stat care mormaie pe 20 de mii de euro lunar de la Luxten!:confused:

miril
16th December 2008, 12:43
Vom avea multe succesuri, de acum incolo, tovarasi! Alte comentarii nu isi mai au loc rostul :ok:.

rob_din
16th December 2008, 13:07
Eu nu cred varianta cu Basescu Lenuta secretar la Tineret si Sport, dar daca ar fi asa am inteles ca prima masura va fi desfiintarea Federatiei de Sah si infintarea Federatiei de Modelling si Hairstyiling

Jerome LeBanner
16th December 2008, 13:21
Nu uita de silicon sau cum se cheama rahatul ala care shil baga in biuze

Romeo
16th December 2008, 13:56
Base a reusit sa nu contrarieze foarte mult electoatul sau, dar daca situatia va fi nasoala si fi-sa va fi la vreun minister ar fi o uriasa bila neagra pentru Base. E treaba lui ce alege, dar cred ca ar fi cea mai mare greseala din cariera.

Jerome LeBanner
16th December 2008, 14:08
Stai linistit, ca vin unii ca Marcar si itzi explica ca, de fapt, colagen basescu e o mare specialista (doar nu degeaba ia maruntzisul ala la luxten) si traieste intrun apartament cu 2 camere si suntem noi f. invidiosi ca e frumoasa si foarte desteapta si modesta.

J.Bond
16th December 2008, 14:13
Vedeti ca-i suparati pe cei de la realitatea care o considera (pe baza valorii si nu notorietatii) ca una dintre cei mai buni politicieni tineri.

Nominalizarea lor s-a bazat si a fost desfasurata cu ajutorul celor mai importante 4 insitutii de sondare a opiniei publice. ;)

J.Bond
16th December 2008, 14:23
Apropo de RealitateaTV. Daca pana si miril afirma cu tarie asta nu stiu ce ar mai fi trebuit de spus.:D


Realitatea este, fara indoiala, cel mai bun post de televiziune de stiri, in ciuda faptului ca este vizibil de partea uneia din...parti.

Una din parti, adica national-liberala. RealitateaTV musteste de liberali cu contracte de munca printre care as aminti doar cativa: Mircea Dinescu, Stelian Tanase, Sorin Rosca Stanescu, Cornel Nistorescu, Razvan Dumitrescu si altii. Daca Antena3 este pe fata o televiziune anti-Basescu asta nu inseamna automat ca RealitateaTV este pe fata pro-Basescu. As putea spune ca este chiar impartiala daca nu ar mai predomina asa mult accentele national-liberale.
Oricum ma bucur ca pana si tu accepti faptul ca "Realitatea este, fara indoiala, cel mai bun post de televiziune de stiri". :ok:

rob_din
16th December 2008, 14:34
Noapte buna, Marker. Vise placute

Grecu_
16th December 2008, 14:34
Apropo de aberatii, nu iti ajunge ca ai pus postul asta pe inca un thread, cat de cat relevant?:headbang:

J.Bond
16th December 2008, 14:41
Apropo de aberatii, nu iti ajunge ca ai pus postul asta pe inca un thread, cat de cat relevant?:headbang:

De ce, va supara adevarul daca l-am scris si aici?:) Hai fiti si voi baieti buni si recunoasteti si voi cum a facut-o si miril mai sus.;)

J.Bond
16th December 2008, 14:43
Noapte buna, Marker. Vise placute

Somn usor rob_din.:)

J.Bond
16th December 2008, 19:11
Se zvoneste ca Elena Basescu va fi secretar de stat la Ministerul Tineretului si Sportului.

Nici acum n-ai nimerit.:D


Elena Băsescu nu vrea să fie secretar de stat
Pentru a pune capăt zvonurilor potrivit cărora ar urma să dețină funcția de secretar de stat în Ministerul Tineretului, Elena Băsescu a făcut o declarație prin care a anunțat că dorește să rămână stagiar la Parlamentul European , iar prima funcție importantă pe care o va ocupa să îi fie desemnată "în urma votului public".:ok:

Cata modestie la fatuca asta! :no: Stie deja ca timpul e in avantajul ei. Bravo ei. :ok:

Datenshi
16th December 2008, 20:36
Marker, aia e o tuta si va ramane o tuta, nu are cu ce sa o avantajeze timpul. Singurul lucru comun cu politica e tacsu'.

rob_din
16th December 2008, 20:42
Nici acum n-ai nimerit.:D



Cata modestie la fatuca asta! :no: Stie deja ca timpul e in avantajul ei. Bravo ei. :ok:

:):):):)

Tie chiar nu ti-e jena cand citesti ce scrii?

miril
16th December 2008, 22:07
"Nu".

Balaci
16th December 2008, 22:12
Intrebare: Marker e masochist? Nu vede ca toti il flegmeaza pe aici? sau e platit la post?

Datenshi
16th December 2008, 22:50
Daca citesti ziarele online sau portalurile de stiri, sunt aplaudaci din astia peste tot. Imi vine greu sa cred ca sunt oameni care fac asta doar din pasiune.

J.Bond
17th December 2008, 00:06
Intrebare: Marker e masochist? Nu vede ca toti il flegmeaza pe aici? sau e platit la post?

Nu putica mica PSD-ista. :)Scopul meu a fost sa arat celor cu bunj simt care citesc aici cat de penibili pot fi toti anti-basescienii notorii de pe forum. ;)
Ia sa vedem pe cine avem azi pe lista rusinii: Balaci, Bancaru, Miril, Jerome Lebanner, Nightwish, Sergiu, Legion. Sper sa nu fi uitat pe nimeni dar se stiu ei care mai sunt.:)

delaparis
17th December 2008, 00:10
Balaci si Marker atentie la limbaj

J.Bond
17th December 2008, 00:13
:):):):)

Tie chiar nu ti-e jena cand citesti ce scrii?

Nu, pentru ca imi place sa-i iau in ras pe unii ca tine care nu prea le nimereste cand vrea si el sa para interesant. ;) Recunoaste si tu chiar daca ti-e mgreu ca ai dat chix cu Elena Basescu. Oricum la alegerile viitoare sigur va intra in Parlament daca va candida pentru ca nu poti sa te opui daca asa vor romanii. Si cand zic romanii, ma refer la marea majoritate nu la antibasescieni.;)

Am uitat sa-l trec in lista aia si pe PSDist ul rob_din.:D

J.Bond
17th December 2008, 00:16
Balaci si Marker atentie la limbaj

Uite in sfarsit pe cineva responsabil si cu bun simt de care ziceam care citeste forumul si se exprima normal. Este bine ca se mai gandeste cineva totusi sa le mai atraga din cand in cand atentia la antibasescienii pe care i-am scos la rampa.:) Delaparis, mai bine mai tarziu decat niciodata. Respect!:ok:

delaparis
17th December 2008, 00:23
Precizez ca nu intervin aici decat pentru a atrage atentia la regulamentul forumului Onlinesport.

Gabri3l
17th December 2008, 00:26
Base a reusit sa nu contrarieze foarte mult electoatul sau, dar daca situatia va fi nasoala si fi-sa va fi la vreun minister ar fi o uriasa bila neagra pentru Base. E treaba lui ce alege, dar cred ca ar fi cea mai mare greseala din cariera.

stai linistit Romeo ca era doar un zvon asta... :rolleyes:

J.Bond
17th December 2008, 00:30
Precizez ca nu intervin aici decat pentru a atrage atentia la regulamentul forumului Onlinesport.

Bravo! :ok:

Sergiu
17th December 2008, 00:50
S-o lasam in pace pe Lenuta Basescu. Chiar nu merita.

Conform antena3
http://www.antena3.ro/stiri/politica/emil-boc-avem-18-ministere-in-acest-moment-executivul-va-avea-21-de-membri_60359.html

Daca ar fi asa ar fi super, adica PSD ar avea Economie, Ministerul Muncii, IMM-urile si mediul de afaceri, practic ei vor gestiona actuala criza. Desigur ar fi fost bun si ministerul Dezvoltarii Regionale, dar daca ramane asa eu zic ca e foarte bine in conditiile date.

rob_din
17th December 2008, 01:23
S-o lasam in pace pe Lenuta Basescu. Chiar nu merita.

Conform antena3
http://www.antena3.ro/stiri/politica/emil-boc-avem-18-ministere-in-acest-moment-executivul-va-avea-21-de-membri_60359.html

Daca ar fi asa ar fi super, adica PSD ar avea Economie, Ministerul Muncii, IMM-urile si mediul de afaceri, practic ei vor gestiona actuala criza. Desigur ar fi fost bun si ministerul Dezvoltarii Regionale, dar daca ramane asa eu zic ca e foarte bine in conditiile date.

Incepi sa suni ca varianta PSD-ista a lui Marker. Chiar "super" sa fie?

Sergiu
17th December 2008, 09:46
Super bine sigur nu e, dar in conditiile date(alianta cu necuratul) daca s-ar obtine ministerele alea e un lucru bun zic eu. Adica sa nu lasi pe mana incompetentilor economia. Si pe de alta parte macar acuma la inceput de drum merita sa le acordam o sansa.
Stiu ca au ratat ei multe sanse, dar nici cu critica neincetata nu e prea bine ca ajungem la fel ca Basescu.

Nightwish
17th December 2008, 09:50
Nu putica mica PSD-ista. :)Scopul meu a fost sa arat celor cu bunj simt care citesc aici cat de penibili pot fi toti anti-basescienii notorii de pe forum. ;)
Ia sa vedem pe cine avem azi pe lista rusinii: Balaci, Bancaru, Miril, Jerome Lebanner, Nightwish, Sergiu, Legion. Sper sa nu fi uitat pe nimeni dar se stiu ei care mai sunt.:)

Sa inteleg ca daca cineva de pe forum nu iti impartaseste punctul de vedere si te vede ca pe un aplaudac penibil si gretos intra automat pe o lista a rusinii? :happy:happy Ce tare:D

J.Bond
17th December 2008, 11:19
Super bine sigur nu e, dar in conditiile date(alianta cu necuratul) daca s-ar obtine ministerele alea e un lucru bun zic eu. Adica sa nu lasi pe mana incompetentilor economia. Si pe de alta parte macar acuma la inceput de drum merita sa le acordam o sansa.
Stiu ca au ratat ei multe sanse, dar nici cu critica neincetata nu e prea bine ca ajungem la fel ca Basescu.

Mai PSD-istule, adica vrei sa spui ca la PSD e competenta intruchipata in domeniul economiei. Hai lasa-ne! :) Chiar asa au reusit sa te pacaleasca sefii tai?:)
Oricum prim-ministrul Boc va infiinta mai mult ca sigur o comisie formata din cei mai buni specialisti in economie, finantisti si bancheri care sa poata lua o decizie in ansamblu asupra planului de depasirire a perioadei de criza.;)

Jerome LeBanner
17th December 2008, 11:23
....Oricum prim-ministrul Boc va infiinta mai mult ca sigur o comisie formata din cei mai buni specialisti in economie, finantisti si bancheri care sa poata lua o decizie in ansamblu asupra planului de depasirire a perioadei de criza.;)

:happy:happy

Marcare, te rog eu, nu mai intra pe forum, din cauza ta nu mai pot sa muncesc:happy

rob_din
17th December 2008, 11:52
Penibilii isi impart ministerele ca la 6 din 49, iar PSD-ul ofera pe tava PDL-ului cele mai importante ministere. Un partid de imbecili corupti.

Elphax
17th December 2008, 11:57
sau 2 :D

rob_din
17th December 2008, 12:03
Pana acum vad doar unul. Cum naiba sa le dai PDL-istilor Economia/Finantele si Transporturile?

miril
17th December 2008, 12:15
Poate sunt planuri sa se unesca. Vorbesc serios, ma refer mai ales, in acest caz, la aripa neconservatoare din PSD.

Sergiu
17th December 2008, 12:15
Sincer mie nu prea imi pasa de transporturi. Oricine ar fi tot n-o sa faca treaba.

Sorin Blaj
17th December 2008, 12:55
N-am mai intrat de ceva timp.

Pana nu vedem cine vor fi ministrii, este prematur sa ne pronuntam.

Cat priveste Ministerul de Finante, PSD-ul nu avea din start prea multe sanse, deoarece toti oamenii potentiali erau impotriva sistemului de impunere proportional.

Elphax
17th December 2008, 13:05
oricum toate sunt temporare, dupa alegerile prezidentiale PDL o sa ii zboare pe PSD din guvern si va incepe din nou show-ul :)

J.Bond
17th December 2008, 13:10
oricum toate sunt temporare, dupa alegerile prezidentiale PDL o sa ii zboare pe PSD din guvern si va incepe din nou show-ul :)

Gandim la fel.:ok: Asa ar fi si corect ca PSD sa fie aruncat in popzitie dupa o perioada de timp.;)

J.Bond
17th December 2008, 13:16
N-am mai intrat de ceva timp.

Pana nu vedem cine vor fi ministrii, este prematur sa ne pronuntam.

Cat priveste Ministerul de Finante, PSD-ul nu avea din start prea multe sanse, deoarece toti oamenii potentiali erau impotriva sistemului de impunere proportional.

PSD va alege din prima MIRA ca sa-si satisfaca baronii locali. Nici nu se pune problema in aceasta privinta.;) Finantele ar fi bine sa revina PDL in acest sens.;)

Elphax
17th December 2008, 13:17
Markere chiar nu gandim la fel, DELOC! eu gandesc singur ;)

ceea ce am spus nu e o deductie, e o parere a unui lider PDL cu care am discutat acum 2 zile ...

J.Bond
17th December 2008, 13:21
Markere chiar nu gandim la fel, DELOC! eu gandesc singur ;)

ceea ce am spus nu e o deductie, e o parere a unui lider PDL cu care am discutat acum 2 zile ...

Pai asta ziceam si eu de ceva zile aici ca PSD va fi aruncat in opozitie dupa o perioada de timp si am si eu surse demne de incredere fi sigur nu numai tu. :)

Gabri3l
17th December 2008, 13:23
PSD va alege din prima MIRA ca sa-si satisfaca baronii locali. Nici nu se pune problema in aceasta privinta.;) Finantele ar fi bine sa revina PDL in acest sens.;)

psdistii au ales deja internele... vai mama lor!
trebuia sa i se lase lui Blaga acest minister, cred ca si unii de la ei ar fi preferat acest lucru.

J.Bond
17th December 2008, 13:45
Daca PSD a ales deja MIRA, PDL ar trebui sa aleaga Finantele si Economia.:ok:

Sergiu
17th December 2008, 14:54
S-a terminat si licitatia. Domnu sa ne ajute cu PDL la economie.

lucian_iasi
17th December 2008, 15:00
PDL:
- Ministerul Finanțelor
- Ministerul Transporturilor și Infrastructurii
- Ministerul Economiei
- Ministerul Apărării Naționale
- Ministerul Dezvoltării Regionale și Locuinței
- Ministerul Comunicațiilor
- Ministerul Tineretului și Sportului
- Ministerul Turismului

PSD+PC:
- Ministerul Educației și Cercetării
- Ministerul Sănătății
- Ministerul Agriculturii și Desvoltării ruurale
- Ministerul Internelor și Reformelor Administrative
- Ministerul Afacerilor Externe
- Ministerul Mediului și Dezvoltării Durabile
- Ministerul pentru IMM și mediul de afaceri
- Ministru delegat pentru relația cu Parlamentul

Elphax
17th December 2008, 15:03
"specialistii" de pe la televiziunile de stiri spun ca PSD a castigat aceasta imparteala, au ministerele care dau bani si au grija de oameni, in schimb PDL au cele responsabile cu cheltuieli si cu bunul mers al economiei
de asemenea, foarte important, PSD are autoritatile de reglementare - foarte importante legat de cheltuielile din buget ;)

J.Bond
17th December 2008, 15:13
Este foarte clar ca PDL a luat ministerele unde vor veni cei mai multi bani.(Transporturile, Dezvoltarea dar si MapN) plus ca mai au si Finantele si Economia.:ok:


Iar PSD a pus mana pe cateva ministere sociale.(Munca, Sanatate, Educatie, Agricultura).
Ramane sa vedem daca se vor descurca la Educatie. Mai bine zis daca vor gasi banii sa le majoreze salariile profesorilor asa cum au promis in campania electorala. Am unele dubii serioase aici.:D

Insa pe langa toata imparteala asta de ministere, cel care le va coordona va fi prim-ministrul Emil Boc de la PDL care va trebui sa isi asume o mare parte din responsabilitatea viitorului guvern. Eu ii dau ceva sanse macar de incurajare. Cel putin pentru 1 an de zile.;)

J.Bond
17th December 2008, 15:18
La ministerul Justitiei va fi un independent. E foarte bine pentru ce va veni la acest minister va scapa in continuare de influenta PSD.;)

Gabri3l
17th December 2008, 15:21
un lucru pozitiv ca psd nu a pus mana pe justitie....in rest nu prea ma intereseaza.

4star
17th December 2008, 15:25
Ramane sa vedem daca se vor descurca la Educatie. Mai bine zis daca vor gasi banii sa le majoreze salariile profesorilor asa cum au promis in campania electorala. Am unele dubii serioase aici.:D



SI te bucuri?
Nu stii cum e mersul?
Ministerul educatiei nu trebuie sa gaseasca bani nicaieri. Ministerul educatiei cere bani de la buget. Acei 6% din PIB. Responsabilitatea realizarii veinturilor bugetare si alalocarii banilor catre ministere este la Min finantelor. Daca Min finantelor nu aloca acei bani, psd va arata cu degetul spre pdl.

Bancaru
17th December 2008, 15:29
PSD va arata cu degetul spre PDL. Ce nenorocire. Ar fi prima si cea mai mare insulta. Ma rog, mai putin faza aia pe care a spus-o Geoana despre presedintele romanilor (romanilor care tin cu PDL) ca se trezeste cu wiskey, sta peste zi cu wiskey si adoarme cu wiskey. Eu zic asa: daca Geoana uitat, Basescu nu uita. NIMIC. Geoana e in colimator.

4star
17th December 2008, 15:49
E.. n-am zis ca-i nenorocire .. doar i-am explicat, ca se bucura crezand ca va da psd ul din colt in colt.

miril
17th December 2008, 16:07
PSD are un minister foarte important pe vreme de criza, a se citi printre randuri, greve. Ministerul de Interne. Daca se va arata cu degetul, de la invatamant, spre ex. cu degetul catre...curtea PD-L, la finante, atunci in functie de starea de spirit, va fi in stare sa le puna sub control sau va fi neputincios in fata situatiei. Depinde ce se doreste. Ma intreb, dar corespondentul ministerului Muncii in ce curte se afla? Interesant din motivele expuse mai inainte, desi segmentele sociale cu tendinta de greva se afla aproape in totalitate sub influenta PSD-ului. PD-L are minstere grele, ca pondus, dar daca nu sunt bine administrate pondusul il va strivi pe Boc. Din mic mai nimic.

Bancaru
17th December 2008, 16:16
Sa nu uitam ca fiecare ministru are in sacosica data cadou de Basescu cu ocazia numirii si a Craciunului un dosar la DNA. Din pacate pentru ei, cel putin deocamdata, toate achizitiile publice au fost sistate. Numai scolile (institutiile de invatamant) mai pot face achizitii. E criza.

Nightwish
17th December 2008, 16:23
E normal.. Va spun din sursa sigura ca in acest moment nu exista bani pentru plata salariilor bugetarilor... Cam toti oamenii Ministerului de Finante au fost reprofilati la recuperare creante :D

J.Bond
17th December 2008, 17:51
PSD are un minister foarte important pe vreme de criza, a se citi printre randuri, greve. Ministerul de Interne. Daca se va arata cu degetul, de la invatamant, spre ex. cu degetul catre...curtea PD-L, la finante, atunci in functie de starea de spirit, va fi in stare sa le puna sub control sau va fi neputincios in fata situatiei. Depinde ce se doreste. Ma intreb, dar corespondentul ministerului Muncii in ce curte se afla? Interesant din motivele expuse mai inainte, desi segmentele sociale cu tendinta de greva se afla aproape in totalitate sub influenta PSD-ului. PD-L are minstere grele, ca pondus, dar daca nu sunt bine administrate pondusul il va strivi pe Boc. Din mic mai nimic.

Pentru cei de la PNL, resemnati-va cu opozitia baieti ani multi de acum inainte. Va ajunge cat ati furat 4 ani de zile, cu precadere in ultimii 2 ani.:ok: Tariceanu am vazut cu totii in acesti ani cat de mic a putut sa fie, milogindu-se de cei de la PSD doar de dragul a mai ramane premier cativa ani de zile si la sughitul unuia ca Patriciu.:)

Deocamdata Boc e la inceput. Nici nu o sa-ti vina sa crezi ce ar putea face timp de 4 ani de zile. ;)Hai acum bagati placa aia cu trompeta si marioneta lui Basescu, ca doar de asta sunteti unii capabili sa afirmati despre Boc.:)

J.Bond
17th December 2008, 17:55
SI te bucuri?
Nu stii cum e mersul?
Ministerul educatiei nu trebuie sa gaseasca bani nicaieri. Ministerul educatiei cere bani de la buget. Acei 6% din PIB. Responsabilitatea realizarii veinturilor bugetare si alalocarii banilor catre ministere este la Min finantelor. Daca Min finantelor nu aloca acei bani, psd va arata cu degetul spre pdl.
Nu cred ca s-a bucurat nimeni.;) Odata ce va fi adoptat bugetul pe anul viitor, deci si de catre PSD, inseamna ca se pot gasi bani. Si nu se va mai arata nimeni cu degetul.;)

irinaidu
17th December 2008, 19:34
marker, tu esti serios sau iti place umorul negru si eu nu ma prind? just curious.

miril
17th December 2008, 19:45
Pentru cei de la PNL, resemnati-va cu opozitia baieti ani multi de acum inainte. Va ajunge cat ati furat 4 ani de zile, cu precadere in ultimii 2 ani.:ok: Tariceanu am vazut cu totii in acesti ani cat de mic a putut sa fie, milogindu-se de cei de la PSD doar de dragul a mai ramane premier cativa ani de zile si la sughitul unuia ca Patriciu.:)

Tu oi fii de la PD-L, eu nu sunt de la PNL, sa ne intelegem. Incearca sa dialoghezi pe teme politice nu sa vii cu lozinci, aiurea. Am pus in discutie o eventuala zona fragila din jumatatea PD-L, atat.

rob_din
17th December 2008, 20:24
Eu in continuare cred ca Marker e de fapt sarcastic, fiindca refuz sa cred ca un om cu mintea la cap poate gandi asemnea lucruri

miril
17th December 2008, 20:36
Ce mai conteaza. Too late!

Lordliv
17th December 2008, 21:06
@ marker

Maestre cred ca este reconfortant pentru semenii tai pedisti din teritoriu sa vada atata abundenta de optimism emanata din tine!:rolleyes:
Mai ales ca daca se va merge pe ministerul monocolor pana la directorasul din judet,pedistii vor trebui sa treaca la PSD ca sa puna mana pe un deconcentrat:D
Unde sa le mai dai functii in teritoriu baietilor sau blondelor doritoare cand Agricultura,Sanatatea,Educatia,Mediul, Munca,Administratia si Internele,IMM-urile,Agentiile Guvernamentale gen ADS,ANL,SAPARD,A. Spatiala ( ce sansa pentru Geoana:drak:) A. N. de Consultanta Agricola,A. R .de Deazvoltare,A.N. de Ocupare a Fortei de munca, etc sunt la PSD?!
Baietii destepti de la PD au luat ministere numai pentru gastile lor vesnic flamande...

ps.o veste buna de la PE: nu s-a votat trecerea la saptamana de lucru in UE de 48 de ore :yeah:, asa cum doresc magnatii " saraciti " in urma crizei:mda:

rob_din
17th December 2008, 21:48
Sper ca zvonul asta sa fie la fel de fals precum cel cu Elena Basescu secretara la Tineret. Cica turismul va reveni Elenei Udrea.

rob_din
17th December 2008, 22:02
Cate ceva si depsre Gheorghe Buta, asa-zisul independent ce ar urma sa conduca justitia

http://lucian-cosmin.blogspot.com/2007/12/arlatani-cu-robe-reproducere.html

http://www.cotidianul.ro/magistratii_au_dat_concurs_pe_bancuri-9737.html


Am inteles ca prin presa locala au aparut acuzatii si mai grave la adresa acestuia, asa ca "viitorul suna bine"

J.Bond
17th December 2008, 22:19
Sper ca zvonul asta sa fie la fel de fals precum cel cu Elena Basescu secretara la Tineret. Cica turismul va reveni Elenei Udrea.

Si daca Elena Udrea va prelua Turismul sper ca n-ai de gand sa te spanzuri, nu?:) Nu de alta dar vor pierde cei din PSD un tanar vlastar PSD-ist de succes ca tine.:cry:

Iti dau o veste proasta pentru tine:

Elena Udrea - Minesterul Turismului
Raluca Turcan - Ministerul Culturii
Monica Iacob Ridzi - Ministerul Tineretului si Sportului

Ai mai sus doar 3 exemple de politicieni tineri din PDL care vor promovati in functii importante.:ok: Iar acest lucru este apreciat de electoratul roman care s-a saturat de moacele vechi de politicieni si expirate. In PSD ar trebui sa mai treaca niste ani pana vor scapa si ei de niste expirati pe care ii tot activeaza in functii cheie.;)

Mai Rob_din, nu stiu de ce dar imi dai impresia ca tu esti unul din acei cativa "roscovani" care combat cu succes pe blogul Elenei Udrea cu tot felul de comment-uri unul si unul mai trasnite.:)


Cate ceva si depsre Gheorghe Buta, asa-zisul independent ce ar urma sa conduca justitia

http://lucian-cosmin.blogspot.com/2007/12/arlatani-cu-robe-reproducere.html

http://www.cotidianul.ro/magistratii_au_dat_concurs_pe_bancuri-9737.html


Am inteles ca prin presa locala au aparut acuzatii si mai grave la adresa acestuia, asa ca "viitorul suna bine"

Justitia ar urma sa incapa pe mana unuia Barsan sau a sefei procurorilor, Kovesi.;)

Gabri3l
17th December 2008, 22:33
Si daca Elena Udrea va prelua Turismul sper ca n-ai de gand sa te spanzuri, nu?:) Nu de alta dar vor pierde cei din PSD un tanar vlastar PSD-ist de succes ca tine.:cry:

Iti dau o veste proasta pentru tine:

Elena Udrea - Minesterul Turismului
Raluca Turcan - Ministerul Culturii
Monica Iacob Ridzi - Ministerul Tineretului si Sportului

Ai mai sus doar 3 exemple de politicieni tineri din PDL care vor promovati in functii importante.:ok: Iar acest lucru este apreciat de electoratul roman care s-a saturat de moacele vechi de politicieni si expirate. In PSD ar trebui sa mai treaca niste ani pana vor scapa si ei de niste expirati pe care ii tot activeaza in functii cheie.;)

Markere,
ai uitat sa spui de Robertina care ar putea fi sefa deputatilor:)...

delaparis
17th December 2008, 22:37
Eu in continuare cred ca Marker e de fapt sarcastic, fiindca refuz sa cred ca un om cu mintea la cap poate gandi asemnea lucruri


Mai Rob_din, nu stiu de ce dar imi dai impresia ca tu esti unul din acei cativa "roscovani" care combat cu succes pe blogul Elenei Udrea cu tot felul de comment-uri unul si unul mai trasnite.:)

Astfel de postari reprezinta atacuri la persoana deci nu au locul pe forum politica ...

Va rog frumos sa evitati in viitor :)

J.Bond
17th December 2008, 22:37
Markere,
ai uitat sa spui de Robertina care ar putea fi sefa deputatilor:)...
Scuze, am uitat de ea.:) Sunt prea multe femei tinere si frumoase de viitor in PDL.:ok:

J.Bond
17th December 2008, 22:41
Astfel de postari reprezinta atacuri la persoana deci nu au locul pe forum politica ...

Va rog frumos sa evitati in viitor :)

De acord.:ok: Sper sa se abtina pe viitor mai ales ca el e si moderator.:ok:

Bancaru
17th December 2008, 22:43
Eu abia astept sa vina pasarile astea 4 sa conduca tara. Spre rapa. O sa ne facem de *****. Numai cu par blond pubian ne putem afisa? Turcan? Pai e singura capabila la cultura sau e singura capabila sa i-o suga lui Basescu sau altuia? Pai nu mai e nimeni acolo? Pana acum il aratau pe Blaga la bobor de parca era Sf Dumitru Basarabov. Si acum e lasat pe afara. Cum vine asta? Macar in putina judecata mai sper. Macar cele 6 luni cat vor sta impreuna sa nu ne faca greata de tot.
Gabri3l3, ce stii tu despre Roberta Flock, asta? Hai, kill me softly.

@ delaparis-ule, daca tot te dai moderator pe aici, vezi ca nu ai voie sa postezi consecutiv intr-un anume interval. Mai cauta si tu. Cica zice la regula ment: FOLOSITI BUTONUL EDIT. Ce parere ai? Te bagi?

Ia te uita, PORCUL:

rob_din
17th December 2008, 22:44
http://www.youtube.com/watch?v=JvBudIX-JNg


Asta cu cine s-o fi "conversat" ca sa ajunga presedinte Camerei Deputatilor? Mare ti-e gradina Doamne

rob_din
17th December 2008, 22:48
N-ati vazut cine se bate pentru MIRA? Doi interlopi

Elphax
17th December 2008, 22:49
oricum , decat o neteda gen Sulfina Barbu, e de preferat o fufa gen Elena Udrea in guvern :)

cat despre celelalte - no comment :happy

delaparis
17th December 2008, 22:52
http://www.youtube.com/watch?v=JvBudIX-JNg


Asta cu cine s-o fi "conversat" ca sa ajunga presedinte Camerei Deputatilor? Mare ti-e gradina Doamne


cu un norocos :D

Vezi ca in Franta Rachida Dati a fost pusa ministru justitiei apoi e insarcinata azi dupa un an :D ... are si ea conversatie deh :D

resita
17th December 2008, 22:52
vai de noi, daca intradevar astia vor ajunge ministrii atunci e de rau.


Ministerele PSD

Vicepremier - Dan Nica
Ministerul Administratiei si Internelor - Gabriel Oprea sau Catalin Voicu
Ministerul Afacerilor Externe - Cristian Diaconescu
Ministerul Agriculturii - Ilie Sarbu - Valeriu Steriu
Ministerul Muncii, Familie si Protectiei Sociale - Marian Sarbu
Ministerul Sanatatii Publice - Irinel Popescu - Florian Popa - Rodica Nassar
Ministerul Educatiei si Cercetarii - Ecaterina Andronescu - Lia Olguta Vasilescu
Ministerul Mediului - Nicolae Nemirschi - Rovana Plumb
Ministerul IMM-ului si Mediului de Afaceri - Constantin Nita
Ministrul pentru Relatia cu Parlamentul - Victor Ponta


Ministerele PD-L

Ministerul Apararii Nationale - Mihai Stanisoara
Ministerul Tineretului si Sportului - Monica Iacob Ridzi
Ministerul Turismului - Elena Udrea
Ministerul Culturii, Cultelor si Patrimoniului National - Teodor Paleologu sau Sever Voinescu
Ministerul Finantelor Publice - in asteptare
Ministerul Economiei - Gheorghe Pogea
Ministerul Dezvoltarii Regionale si Locuintei - Vasile Blaga
Ministerul Transporturilor - Razvan Murgeanu - Radu Berceanu
Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale - Bogdan Cantaragiu - Catalin Marinescu

Ministerul Justitiei - Corneliu Barsan (independent)

Bancaru
17th December 2008, 22:53
Buna ziua, my name is Bancaru, I came from Romania, the tara where Marker traieste. Marker and Gabri3l traieste cu idea ca PD-L is a serious party. Do nor worry, they are sedati. Au primit barbiturice cu trust and lust de la Basescu si Rizdi (asa o cheama?).
Also I would like sa stiu ce the fuck face super moderator fromparis.

delaparis
17th December 2008, 22:56
Bancare eu nu ma amestec in politica din Romania :D ... userii sunt liberi sa-si exprime opinia ... cititorii judeca :)

Gabri3l
17th December 2008, 22:59
Eu abia astept sa vina pasarile astea 4 sa conduca tara. Spre rapa. O sa ne facem de *****. Numai cu par blond pubian ne putem afisa? Turcan? Pai e singura capabila la cultura sau e singura capabila sa i-o suga lui Basescu sau altuia? Pai nu mai e nimeni acolo? Pana acum il aratau pe Blaga la bobor de parca era Sf Dumitru Basarabov. Si acum e lasat pe afara. Cum vine asta? Macar in putina judecata mai sper. Macar cele 6 luni cat vor sta impreuna sa nu ne faca greata de tot.
Gabri3l3, ce stii tu despre Roberta Flock, asta? Hai, kill me softly.

@ delaparis-ule, daca tot te dai moderator pe aici, vezi ca nu ai voie sa postezi consecutiv intr-un anume interval. Mai cauta si tu. Cica zice la regula ment: FOLOSITI BUTONUL EDIT. Ce parere ai? Te bagi?

Ia te uita, PORCUL:


pt Bancar only: http://www.roberta.anastase.eu

Roberta Anastase - sefa PDL Prahova - a castigat lejer(peste 50%) la alegerile parlamentare candidand in cel mai mare si important oras din Prahova - Ploiesti (nu intr-un orasel oarecare ca Adi Nastase de exemplu furisat pe la Mizil sau mai stiu eu pe unde)...
- Deputat de Prahova în Parlamentul României : 12 propuneri legislative, 26 de luări de cuvânt în plen, 8 întrebări si interpelări, 22 de declaratii politice
- Reprezentant al României în Parlamentul European : 57 de interventii în plen, 120 de amendamente la propuneri legislative, 7 întrebări adresate Comisiei Europene sau Consiliului Raportor al Parlamentului European pe tema politicii europene la Marea Neagră
kill you softly.;)

Elphax
17th December 2008, 23:03
http://media2.gruprc.ro/photo/thumbs/800_600/122008/2635a9a3e886fc69952555fa8a49d251.jpg

Bancaru
17th December 2008, 23:03
Delaparis, asta nu inseamna ca terbuie sa te amesteci daca unul spune despre altul ca e sarcastic, argumentul fiind ca nu ne referim la persoane. Ei, daca tot esti asa vigilent, eu ti-am sugerat ca nu e regulamentar sa scrii 2 mesaje unul dupa altul intr-un interval asa de scurt. Avem si noi buton de edit in Romania. Pai nu e pacat sa nu il folosim?
PDL se pare ca a lasat afara cei mai notorii oameni pe care ii are. Nu multi, dar sunt. Pai Blaga era la un moment dat in cati pentru PM si tu il lasi afara complet. Uitati-va ce gusati au aparut in Guvern. Tenebrosi de genul asta ma fac sa ma cutremur. Abia astept sa vina vremea in care Gabr3l o sa il pomeneasca in rugaciuni pe Tariceanu, iar Mark3r o sa aibe o poza cu CPT in portofel.

J.Bond
17th December 2008, 23:06
Buna ziua, my name is Bancaru, I came from Romania, the tara where Marker traieste. Marker and Gabri3l traieste cu idea ca PD-L is a serious party. Do nor worry, they are sedati. Au primit barbiturice cu trust and lust de la Basescu si Rizdi (asa o cheama?).
Also I would like sa stiu ce the fuck face super moderator fromparis.

Hello! My name is Marker. I would like to say you that the Bank Miril is one of the crazy anti-basescians people of here. :D

delaparis
17th December 2008, 23:07
@ delaparis-ule, daca tot te dai moderator pe aici, vezi ca nu ai voie sa postezi consecutiv intr-un anume interval. Mai cauta si tu. Cica zice la regula ment: FOLOSITI BUTONUL EDIT. Ce parere ai? Te bagi?




Corect ... trebuie evitat postari consecutiv.

Dar acolo a fost diferenta de o ora intre postari deci nu cred ca mai putea sa dea EDIT ;)

Elphax
17th December 2008, 23:08
o sa fie simpatica treaba - greii psd, baroni versati vs. fufele de la PD :D

Gabri3l
17th December 2008, 23:11
Delaparis, asta nu inseamna ca terbuie sa te amesteci daca unul spune despre altul ca e sarcastic, argumentul fiind ca nu ne referim la persoane. Ei, daca tot esti asa vigilent, eu ti-am sugerat ca nu e regulamentar sa scrii 2 mesaje unul dupa altul intr-un interval asa de scurt. Avem si noi buton de edit in Romania. Pai nu e pacat sa nu il folosim?
PDL se pare ca a lasat afara cei mai notorii oameni pe care ii are. Nu multi, dar sunt. Pai Blaga era la un moment dat in cati pentru PM si tu il lasi afara complet. Uitati-va ce gusati au aparut in Guvern. Tenebrosi de genul asta ma fac sa ma cutremur. Abia astept sa vina vremea in care Gabr3l o sa il pomeneasca in rugaciuni pe Tariceanu, iar Mark3r o sa aibe o poza cu CPT in portofel.

bancare...nu mai visa la altii sa fie ca tine care sa ii faca rugaciuni lui Taricelu ca nu prea o sa gasesti aici...punct.

rob_din
17th December 2008, 23:12
o sa fie simpatica treaba - greii psd, baroni versati vs. fufele de la PD :D

:)

delaparis
17th December 2008, 23:20
o sa fie simpatica treaba - greii psd, baroni versati vs. fufele de la PD :D


:)
ia uite cum se iubesc baietii :D
Tot la urechea prapastiei asculta si tot acolo se hranesc :D ... fausse alerte internet :ok:

J.Bond
17th December 2008, 23:20
o sa fie simpatica treaba - greii psd, baroni versati vs. fufele de la PD :D

M-ai spart cu greii din PSD.:cry: Oamenii s-au saturat de moacele vechi si vor prefera niste "prospaturi":) politice care sa fie la conducere.;):happy

Bancaru
17th December 2008, 23:25
Fromparis (adica delaparis) ia vezi tu posturile 214 si 215. Hai sa nu ne mai cufurim. Gabri3l3, ca orice dependent acum esti in faza de negare.
Nu stiu cum se face dar o vad pe Andronescu asta destul de des in Carrefour Orhidea. Eu eram sa cumpar hrana de animale de la Animax ea impingea un carut. Alta data eram la Marks & Spencer ea impingea un carut. Sa ii zica si ei cineva ca nu mai suntem in campanie electorala si nu se cada in calitate de ministru sa faci shopping de fas. Cum naiba sa o aduci pe asta inapoi? E inuman. E depasita. E frustrata. Nu cumva a fost detronata inainte de incheierea mandatului si se smiorcaia pe la TV? Ma rog, daca ma uit bine Boz aduce cu Nastase, doar ca nu e grizonat si e mai mic. Mult mai mic.

Ce amuzant e Marker, pe bune. Si el rade de se prapadeste de ce spune.

delaparis
17th December 2008, 23:34
Fromparis (adica delaparis) ia vezi tu posturile 214 si 215. Hai sa nu ne mai cufurim..

am unit acolo ... de fapt am citit crucish ora 22 si 23 :groggy:

Da, trebuie dat EDIT in loc de postari consecutive .... asta scrie in regulament ols :ok:

Bancaru
17th December 2008, 23:42
Oke, cum zic francejii tai.

Datenshi
18th December 2008, 00:17
Berceanu la infrastructura si transporturi. Asta nu ar fi mai potrivit pe infrastructura unui streang sau ceva de genul asta?
Oricum, cred ca turismul sexual va avea o crestere foarte mare cu Udrea acolo. :D
Catalin Voicu pare foarte potrivit dupa fata pentru eradicarea interlopilor. :cry:
Androneasca e nevinovata saraca, nu stiu de ce au adus-o iar sa se chinuie.

De restul nu comentez momentan.

Balaci
18th December 2008, 00:21
Ion Sbarciu = Adrian Paunescu? Din poza asa reiese...

Lordliv
18th December 2008, 00:29
Berceanu la infrastructura si transporturi. Asta nu ar fi mai potrivit pe infrastructura unui streang sau ceva de genul asta?
.

Daca macar 10% ar fi adevarat din ce se publica aici,atunci ai dreptate:D

http://www.expresul.ro/articole.php?rubrica=10&stire=10298

Cipri
18th December 2008, 00:41
Daca macar 10% ar fi adevarat din ce se publica aici,atunci ai dreptate:D

http://www.expresul.ro/articole.php?rubrica=10&stire=10298
De Berceanu se stie demult ca a facut manevre ...
Oricum un articol foarte bun , mersi pentru link :ok:

Bancaru
18th December 2008, 00:42
Celor doi juni infierbantati de prezenta fufelor, padon, fustelor in guvern. Normal ca eu, PNL-ist macabru, nu ma pot impaca cu ideea ca AM pierdut alegerile si nu AVEM ciolan. Sa trecem peste aspectele astea. Cititi din Cotidianul:

Boc: „Ne-au făcut, coane, asta e!“

Mulți dintre greii PDL sunt nemulțumiți că în Guvern au fost trimise cadre tinere, în detrimentul politicienilor cu experiență. „Este un guvern de fătuci“, a declarat unul dintre liderii democrat liberali.


Jumătatea de guvern a lui Boc stă pe un butoi cu pulbere. Lăsați pe dinafară, greii din PDL mârâie nemulțumiți pe la colțuri și așteaptă eșecul viitorilor miniștri portocalii. Vasile Blaga, Sulfina Barbu, Radu Berceanu, Ioan Oltean, Cezar Preda, adică altădată locomotive ale partidului, au pierdut funcțiile pe care le vizau în Executiv sau în Parlament, fiind nevoiți să facă loc tinerilor, așa cum a tunat de la Cotroceni.

Însuși președintele partidului, Emil Boc, e nemulțumit de rezultatul negocierilor, el exclamând pe holurile Parlamentului, după împărțirea ministerelor: „Ne-au făcut, coane, asta e!“. Surse din conducerea partidului au confirmat pentru Cotidianul că starea de spirit din PDL este foarte proastă: „Mulți dintre colegi au fost surprinși sincer că am pierdut Internele, asta fiind și prima noastră opțiune. Am aflat din partea cealaltă, pe surse, de la colegii din PSD ce s-a discutat acolo și nu suntem deloc încântați“.

Nu numai rezultatul tratativelor cu PSD îi nemulțumește pe democrat liberali, ci și nominalizările interne pe portofoliile obținute: „~sta nu e guvernul PDL, este guvernul fătucilor. S-au dat ministere la domnișoare: Ridzi, Turcan, Roberta, pentru că domnișoarele sunt valoroase acum. Noi, ăștia, care știm politică și care am tras partidul după noi, ne dăm la o parte, facem loc tinerelor. Nu tinerilor. Ca să nu mai zic că au pierdut Agricultura, Mediul, Internele, ministere grele. Ce-au luat? Ce-au negociat? N-au luat nimic. Unde e energia partidului?“, au declarat pentru Cotidianul surse din conducerea PDL. „Și Stolojan, de ce credeți că s-a retras, tot d-aia, pentru că i-au făcut alții programul de guvernare și Guvernul“, continuă sursele citate.

Dacă Vasile Blaga are șanse să prindă un minister în Cabinetul Boc, respectiv cel al Dezvoltării Regionale, o parte dintre colegii lui nu intră deloc în Executiv. Sulfina Barbu, favorită pentru Ministerul Mediului, va rămâne doar parlamentar. „Nu sunt supărată. Nu mă cramponez de minister, am alte proiecte de care o să mă ocup din Parlament. Știam de la bun început că negocieri înseamnă și pierderi, nu numai câștig, și eu cred că echipa noastră s-a descurcat bine“, ne-a declarat Sulfina Barbu. Portofoliul Mediului este însă unul extrem de important, în visteria lui intrând cea mai mare parte a fondurilor europene.

Un alt mare învins al tratativelor cu PSD este Radu Berceanu, fost ministru al Transporturilor în primul Cabinet Tăriceanu și foarte bine cotat pentru același post în formula PDL-PSD. Se pare însă că Berceanu ratează portofoliul, el aflându-se pe lista neagră a președintelui Traian Băsescu. În aceeași situație se află și Ioan Oltean, vicepreședinte PDL, care, la începutul negocierilor, era în cărți pentru șefia Camerei Deputaților. Intrat și el în dizgrația șefului statului, Oltean a primit deocamdată numai șefia interimară a grupului PDL din Cameră, postul de președinte revenindu-i cel mai probabil Robertei Anastase. Un alt vicepreședinte, Cezar Preda, a fost lăsat și el în afara jocului, deși ar fi trebuit să primească șefia grupului PDL în Cameră. El va rămâne în schimb șeful Comisiei SIE din Cameră.

Incertă era la ora închiderii ediției și situația prim-vicepreședintelui Adriean Videanu, apostrofat și el de Traian Băsescu sâmbăta trecută la reuniunea PDL de la Clubul Diplomaților. Videanu ar urma să fie nominalizat la Finanțe sau la Economie, în tandem cu Gheorghe Pogea.

Deși le-a transmis că au mână liberă la negocieri, președintele Traian Băsescu le-a trasat foștilor colegi de partid câteva direcții de urmat la masa tratativelor: să deschidă ușile Guvernului pentru tineri, să nu fie numiți miniștri oameni care nu au dat piept cu electoratul sau care nu au confirmat, și să se renunțe la „veșnicii“ din partid. Cei din urmă sunt exact liderii PDL, participanți la negocieri.

www.cotidianul.ro
Eu nu zic daca e corect sau nu, eu vreau sa subliniez ca e macel in spatele perdelelor astea soioase. Ca nici cu Videanu, Berceanu, Cezar Preda sau Olteanu, mai ales asta, nu imi este rusine.

@Ballaci, prietenul meu oltean, si mie mi s-a parut ca e Paunescu. Culmea e ca seamana.

Vladek
18th December 2008, 09:35
Jigodii imputite :headbang: :headbang:. Mereu, mereu la ciolan, vesnic nesatui. Pe cand infiintam dracului o organizatie terorista sa incepem sa aruncam in aer gipane si burdihane ale rahatilor astia ? Ca votatul e un rahat in varf de bat, votezi ce vrei tu si iese ce vor ei.

miril
18th December 2008, 09:48
Hello! My name is Marker. I would like to say you that the Bank Miril... :D

Rong, Tha neim of Banca este The Miril Bank. Foarte independent One. Lasand gluma la o parte, nominalizarea finala ne va da informatii interesante despre cam ce vrea acest boc, pardon, bloc politic. Nu vreau sa speculez...anticipat.

Romeo
18th December 2008, 10:15
Mulți dintre greii PDL sunt nemulțumiți că în Guvern au fost trimise cadre tinere, în detrimentul politicienilor cu experiență. „Este un guvern de fătuci“, a declarat unul dintre liderii democrat liberali.

Deși le-a transmis că au mână liberă la negocieri, președintele Traian Băsescu le-a trasat foștilor colegi de partid câteva direcții de urmat la masa tratativelor: să deschidă ușile Guvernului pentru tineri, să nu fie numiți miniștri oameni care nu au dat piept cu electoratul sau care nu au confirmat, și să se renunțe la „veșnicii“ din partid. Cei din urmă sunt exact liderii PDL, participanți la negocieri.



spiritul alegerilor este altul fata de toate comentariile de la TV. In primul rand, ne-am exprimat sila fata de tot ce a fost, de aceea 61 % nu ne-am dus la alegeri. M-a interesat in cur ca va iesi cu 3 alesi mai mult PSD sau PDL, oricum niciunul nu-mi inspira incredere, nici Blegu (refuzat de bucuresteni, prima infrangere a anti-PSD ului in Buc), nici Videanu, nici Geoana. Deci solicitarea lui Base pentru oameni noi poate avea si explicatii constructive, nu numai atacuri la adresa lui. Oamenii educati in spiritul libertatii pot gandi altfel, desi impresia exprimata la alegeri este ca in 20 de ani nu s-a facut NIMIC. Apoi PDL isi datoreaza victoria lui Base. Fara el Blegu & Co ar fi obtinut jumatate. Base a avut mereu initiativa (buna sau rea, a avut) si a tras dupa el partidul. Ce-ar fi fost PD cu Petrica, in 2008 ? Cat s-ar fi obtinut fara fantoma Stolo ?
Exista posibilitatea, cu tineri in guvern, sa se inceapa ceva in tara asta, nu numai sa se carpeasca. Din pacate raman pesimist, tineretul nu ma face sa cred ca este interesat de ce vrea po****tia (si nu ma refer numai la pomana PSD ista) ci de tot felul de prostiri in media. Vom vedea azi ministrii si pana la 1 ianuar sa vedem primele masuri de imagine ale guvernului Boc. Abia dupa 5 ianuar asteptam lupta cu criza.
Deocamdata se 'inmormanteaza' vaccinul lui Nicolaescu si se arunca vina situatiei actuale pe vechiul guvern (intotdeauna a fost astfel).

miril
18th December 2008, 10:31
Deocamdata se 'inmormanteaza' vaccinul lui Nicolaescu si se arunca vina situatiei actuale pe vechiul guvern (intotdeauna a fost astfel).

Vaccinul nu este al lui Nicolaescu, se paractica in toata Europa, indiferent de cel care-l furnizeaza si ar fi iresponsabil dpdv medical daca s-ar renunta la el. In schimb ar trebui ca po****tia sa-i se dea posibilitate sa aibe acces la o campanie de informare adecvata, nu cum s-a procedat pana acum. In rest, cam ca mai sus.

rob_din
18th December 2008, 10:38
Comisioanele pentru vaccin sunt ale lui Nicolaescu. Nicaieri in lume nu se achizitioneaza o asemnea cantitate atata timp cat nu stii cati vor accepta sa faca vaccinul. Dar asta e, trebuia sa mai fure si ei nitel

Nightwish
18th December 2008, 10:49
Pentru cei care considera fosta guvernare dezastruoasa:
http://www.zf.ro/zf-24/ce-si-a-propus-si-ce-a-realizat-guvernul-ajuns-la-final-de-mandat-cititi-datele-macroeconomice-3667375/

Sper sa putem citi cifre asemanatoare si dupa terminarea mandatului viitorului guvern...