PDA

View Full Version : ce parere aveti de regulamentul localului ?



bog_tom
19th July 2004, 11:08
Le-am promis celor de la OLS TM 4 (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=3716) ca deschis acest thread si iata ca ma tin de cuvant :)

Sa prezentam faptele: terasa Gil & Hercules; sergio, setos cum il stim :drak:, avea la el o sticla de suc cumparata din oras. Cand am ajuns eu sergio avea sticla de suc sub masa. De ce ? Chelnerul ii spusese cu ceva timp in urma ca nu are voie sa consume bautura de orice tip cumparata din alt loc decat de la Gil & Hercules ! Dupa inca o incercare de a mai consuma ceva suc, sergio a fost obligat sa cumpere bere de la local (si-ar fi luat oricum).

Si asa am deschis o discutie pe ac. tema: e de condamnat regulamentul localului ? Trebuie sa tinem cont ca toti ceilalti de la masa faceam consumatie in acel moment !

I|MILAN a zis ca el e de acord cu ospatarul/regulamentul localului ... voi ce parere aveti ?

fia
19th July 2004, 11:40
Mie mi se pare normala... Sincer acum... Cei drept sa fie exprimata intr-un mod civilizat (am intalnit si localuri in care tonul era infect, dar asta e alta discutie). Poate cu o mica adaugire... sa ai voie sa consumi daca acel produs nu se gaseste in local. Evident nu trebuie dusa la extrem regula: de exemplu sa nu ai voie sa fumezi din pachetul tau, sa fii obligat sa cumepri tigari de la ei (asta sigur nu exista nicaieri)....

Utilizator
19th July 2004, 11:43
E o regula absolut normala, cum ar fi sa ai un restaurant in care cei ce-ti ocupa mesele consuma produse din alta parte? Ca sa accepti asta inseamna ca esti un mare samaritean, nu ca ai o afacere din care vrei sa castigi.

vasile314tzurka
19th July 2004, 11:45
asa e peste tot si mi se pare normal. ca ar fi luat sau nu e alta poveste. se putea incerca o incitare la bunavointa, dar asta tine de multe.

viole(n)t
19th July 2004, 11:53
bog_tom, mai ar fi o varianta pe care n-ai pus-o in poll:

"ce cauta sucurile la OLS Forum Meeting?"

bog_tom
19th July 2004, 11:56
eu am mai patit-o in complex acum 4-5 ani: erau 40 de grade afara si mi-am luat o sticla de apa minerala ca sa nu lesin .... am zis hai sa merg sa mananc totusi ceva si am mers la 3F; mi-am comandat ceva de mancare, am inceput sa mananc si imediat s-a luat de mine patronul localului: "cum de iti permiti sa bei apa minerala cumparata din alt local ?"
mie mi s-a parut ciudat .... ce era sa fac ? sa mai cumpar o sticla ? nu o terminasem nici pe cealalta ... si totusi facusem consumatie la localul respectiv


Evident nu trebuie dusa la extrem regula: de exemplu sa nu ai voie sa fumezi din pachetul tau, sa fii obligat sa cumepri tigari de la ei (asta sigur nu exista nicaieri)....
era o discutie si pe tema asta ... si chiar, de ce nu se aplica si faza cu tigarile ?

E o regula absolut normala, cum ar fi sa ai un restaurant in care cei ce-ti ocupa mesele consuma produse din alta parte? Ca sa accepti asta inseamna ca esti un mare samaritean, nu ca ai o afacere din care vrei sa castigi.
dar ceilalti de la masa faceam consumatie...

bog_tom
19th July 2004, 11:56
bog_tom, mai ar fi o varianta pe care n-ai pus-o in poll:

"ce cauta sucurile la OLS Forum Meeting?"
ei... a dres-o sergio pana la urma :D

Utilizator
19th July 2004, 12:49
era o discutie si pe tema asta ... si chiar, de ce nu se aplica si faza cu tigarile ?

dar ceilalti de la masa faceam consumatie...

Fortezi un pic cu tigarile :) intotdeauna au fost tratate ca un viciu/placere implicit al celui ce intra in carciuma, fiecare fumeaza alt tip de tigari si daca n-ai toata paleta nu poti obliga pe cineva sa le schimbe temporar. La fel si cu guma de mestecat. Specificul unei carciumi este sa-ti ofere mancare si bautura :). Dar referitor la tigari stii bine ca au aparut si la noi localuri unde nu poti fuma…din alte mtive decat cele comerciale, dar cu acelasi rezultat: nu cosumi tigari cumparate din afara localului. Din pacate :) probabil ca in cativa ani se va generaliza treaba.

Voi consumati din local…intri pe terenul relativitatii: ce consum minim pe persoana permite sa mai consumi si altceva din afara unitatii…Ce se fac cu ceilalti clienti care poate vor sa consume ce ai tu pe masa, iar carciuma nu are asa ceva. E mai simplu si, zic eu, normal sa interzici consumul produselor din afara. Si pana la urma e afacerea lui, el impune regulile pe care le crede de cuviinta pentru a avea profit.

Profetu
19th July 2004, 12:55
Trebuie sa tinem cont ca toti ceilalti de la masa faceam consumatie in acel moment !

Aceasta fraza pentru mine e suficienta pentru a ma face sa afirm ca nu sunt de acord cu ospatarul. Se intampla ca un anumit local sa nu aiba, efectiv, ceva pe gustul unei client ... daca intradevar nu exista acea bautura in acel local, atunci ospatarul era instruit de un patron "lacom" fara respect pentru clienti.

Nu am avut optiune in poll pe care s-o votez ... :(

bog_tom
19th July 2004, 12:56
Si pana la urma e afacerea lui, el impune regulile pe care le crede de cuviinta pentru a avea profit.
daca localul ar fi fost al meu, nu as fi interzis asa ceva (in limitele bunului simt) ...

vasile314tzurka
19th July 2004, 13:14
hehe:) cunosti o limita mai buna decit 0? eu nu. de exmplu aceasta regula e oricumvalavila oriunde. daca la intrare intrebati si rugati, am dopara asta si nu vreau s-o arunc poate era altceva, nu garantez. oricum daca nu va place nu mai mereti acolo si basta:)

Utilizator
19th July 2004, 13:26
daca localul ar fi fost al meu, nu as fi interzis asa ceva (in limitele bunului simt) ...
Defineste “limitele bunului simt” :), la aprecierea cui raman? Bun simt? Ar fi caz atipic, mai ales pe la noi. :)

bog_tom
19th July 2004, 13:36
Defineste “limitele bunului simt” :), la aprecierea cui raman?ma refeream la bunul simt al clientului/consumatorului - in exemplul de fata: daca sergio ar fi venit cu 2-3 sticle de suc si eventual 2 lazi de bere si ar fi baut alternativ din ele :)

Bun simt? Ar fi caz atipic, mai ales pe la noi. :)
chiar daca ar fi un caz atipic, eu m-as risca ...

sunt curios daca ar fi mai eficient un local care se bazeaza pe relatia proprietar-client decat unul care se limiteaza "doar" la a servi clientul ...

Utilizator
19th July 2004, 13:57
Inteleg ce vrei sa spui, dar in general clientii vin in local pentru o bere-doua si sa manance ceva. Daca vine o familie de ex. Si sotul bea o bere, iar copii si sotia suc cumparat de la METRO care-i afacerea? In curand o sa ai surpriza sa vezi localul full, dar consumatori ai produselor furnizate numai 5. S-ar putea sa ai surpriza neplacuta sa vrei sa organzezi un OLS meeting si desi voi ati fi consumatori seriosi :) sa nu gasiti locuri libere de astfel de “clienti”.
Daca organizezi evenimente ce implia multi clienti (nunti, botezuri, cumetrii, OLS meetinguri :)) atunci poti negocia cu patronul localului ce da el si ce aduci tu din alte surse.
Sau de ex. ieri am fost 5 maturi si doi copii la o carciuma si dua ce am comandat destul :) am pus pe masa apa si sucul copiilor (sper sa nu se supere Sergio :), pur si simplu doar copii au baut suc) si le-am cerut si pahare pentru ei. Au mustacit ospatarii dar daca faceau figuri pierdeau o comanda consistenta.
Sau daca vrei sa consumi bauturi luate din alta parte, le tii mai la dos si consumi pe sest. Am mai rocedat si eu asa prin studentie.

bog_tom
19th July 2004, 14:14
Inteleg ce vrei sa spui, dar in general clientii vin in local pentru o bere-doua si sa manance ceva. Daca vine o familie de ex. Si sotul bea o bere, iar copii si sotia suc cumparat de la METRO care-i afacerea?
tocmai vorbeam de limita bunului simt ... normal ca intr-un astfel de caz as lua masuri ! la noi era tocmai invers: doar unul nu consuma/consuma altceva.


Sau daca vrei sa consumi bauturi luate din alta parte, le tii mai la dos si consumi pe sest. Am mai rocedat si eu asa prin studentie.
vaaaai... ce rusine :D

Utilizator
19th July 2004, 14:21
Decat sa apelez la bunul simt al altuia, mai bine ma protejez singur :) :ok:
Sau, daca vrei, am fost de o nesimtire “mascata” :) Imi fac mea culpa.

Vadim
19th July 2004, 14:26
Din cite spui tu, Gil & Hercules este un local care se respecta, asa ca reactia lor este normala. Manevre de astea poti face eventual la petreceri mai mari, cind inchiriezi un bar si ii stii pe cei din personal sau pe patron.

bog_tom
19th July 2004, 14:27
Din cite spui tu, Gil & Hercules este un local care se respecta, asa ca reactia lor este normala. Manevre de astea poti face eventual la petreceri mai mari, cind inchiriezi un bar si ii stii pe cei din personal sau pe patron.
noi nu aveam chef/nevoie de "manevre"... se respecta Gil & Hercules pana pe la ora 23 cand incepe seria de manele :)

bapsy
19th July 2004, 14:32
tocmai vorbeam de limita bunului simt ... normal ca intr-un astfel de caz as lua masuri ! la noi era tocmai invers: doar unul nu consuma/consuma altceva.
Este normal ca un restaurant/bar sa aibe asa o regula. Si intr-un regulament nu exista "in limita bunului simt". Drept urmare chelnerul este obligat sa se tina de aceasta regula, fara exceptii.

Este ca si cand in legislatia rutiera ar fi sti****t faptul ca semaforul este valabil doar in cazul in care nu ai cale libera...
Regula este regula, mie mi se pare normal sa primesc amenda pt ca am trecut pe rosu, chiar daca as fi singura pe strada.

fia
19th July 2004, 14:34
mie mi se pare normal sa primesc amenda pt ca am trecut pe rosu, chiar daca as fi singura pe strada.
Amenda ca amenda, dar iti ia permisul :headbang: :p

bog_tom
19th July 2004, 14:35
Regula este regula, mie mi se pare normal sa primesc amenda pt ca am trecut pe rosu, chiar daca as fi singura pe strada.
numai tu ? sau si ceilalti ? :drak:

Amenda ca amenda, dar iti ia permisul :headbang: :p
nu se ajunge la asa ceva daca stii sa negociezi :D

Utilizator
19th July 2004, 14:37
Negocierea amenzii tine de “bunul simt” al organului :)

bapsy
19th July 2004, 15:01
Voi ati uitat de tot de pietoni? De cand nu ati mai mers pe jos :D?

bog_tom
19th July 2004, 15:09
Voi ati uitat de tot de pietoni? De cand nu ati mai mers pe jos :D?
cam de 1h: am mers pe jos cam 10 m (din firma si pana la masina :D )

corinutza_88
19th July 2004, 17:04
eu cred ca e cam absurd regulamentul localului!

realmadrid.com
19th July 2004, 17:19
Nu are de ce sa fie absurd, este normal, pai cum sa te duci la un bar si in loc sa cumperi de la ei tu vii de acasa cu bautura, nu este normal

Sergio
19th July 2004, 22:22
Eu nu contest treaba cu sucul, dar ma intreb, daca se vindeau si geci de piele acolo, nu aveam voie sa vin imbracat cu asa ceva? Sau trebuia sa cumpar una de acolo? :cool:

GoPens
20th July 2004, 00:33
daca ar fi fost localul meu l-as fi instruit pe chelner "atrage-i atentia ca de principiu nu se permite si apoi lasa-l in pace"

viole(n)t
20th July 2004, 08:44
Restaurantele sunt unitatzi economice care au ca obiect de activitate comercializarea de mancaruri shi bauturi, iar pentru consumul "ad-hoc" al acestora, se pun la dispozitzie mese. Deci mi se pare normal gestul celor de la Gil Hercules - atata timp cat sergio nu a consumat din bautura lor, nu avea ce sa caute la masa... lor. Parerea mea.

Pe de alta parte, putea exista o situatzie in care Gil Hercules avea un contract de exclusivitate cu o firma de apa minerala, iar sergio sa consume alt sortiment... Deci restaurantul shi-ar fi incalcat in acest caz contractul cu unul din furnizori.

Una peste alta, sergio treci direct la bere cand mai vii la Forum Meetinguri...

P.S.: bog_tom, sunt curios: numele localului e Gil & Hercules sau Gil Hercules?

bog_tom
20th July 2004, 10:18
daca ar fi fost localul meu l-as fi instruit pe chelner "atrage-i atentia ca de principiu nu se permite si apoi lasa-l in pace"
sa stii ca a fost destul de insistent chelnerul !


Restaurantele sunt unitatzi economice care au ca obiect de activitate comercializarea de mancaruri shi bauturi, iar pentru consumul "ad-hoc" al acestora, se pun la dispozitzie mese. Deci mi se pare normal gestul celor de la Gil Hercules - atata timp cat sergio nu a consumat din bautura lor, nu avea ce sa caute la masa... lor. Parerea mea.

Pe de alta parte, putea exista o situatzie in care Gil Hercules avea un contract de exclusivitate cu o firma de apa minerala, iar sergio sa consume alt sortiment... Deci restaurantul shi-ar fi incalcat in acest caz contractul cu unul din furnizori.
mai nou sunt angajatul acestui local si profit de aceasta ocazie sa va anunt ca am facut gratis reclama localului :D


Una peste alta, sergio treci direct la bere cand mai vii la Forum Meetinguri...
sunt de acord :ok:

P.S.: bog_tom, sunt curios: numele localului e Gil & Hercules sau Gil Hercules?
in ciuda faptului ca pe net apar titulaturi de genul Gil & Hercules si Gil - Hercules, numele corect al localului este GIL HERCULES (http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/cod.do?cod='1815029') :)

Sergio
20th July 2004, 23:03
Mie mi se pare un scenariu demn de Seinfeld... :D
Bine macar ca in baruri sunt regulile aplicate la sange, ca in afara lor e vraiste. :rosu:

IlMILAN
24th July 2004, 15:54
Bai Bogdane am stat si am reflectat....cred ca la Gil Hercules sunt toti cu MILAN, si bineinteles pe Sergio cu tricoul lui Vieri pe el nu l-au suportat.....:D
Lasand gluma ti-am spus ca mie mi se pare ok cum a procedat chelnerul