PDA

View Full Version : Mai avem vreme de auditii ?



Ess
6th December 2008, 22:54
Pe "vremuri" (zic eu care sunt in ajunul pensionarii...ma rog...) una din placerile vietii, era sa las creierul sa taca si sa ascult, intr-o lumina difuza, intr-o usoara stare de ebrietate, compozitiile unor artisti: din inaltele sfere a jazz-ului pana la simplitatea lugubra a lui morrison, din intortocheata muzica al lui shuldiner pana la "toparceanu-easca" muzica vesela de gospel, de la "complicatul" celelalte cuvinte pana la arhaicul negura bunget...
nu imaginea, doar sunetul imi provoca admiratia acustica sau sila: dupa caz...

cu anii, desi resursele mele de a intra in posesia unor compozitii au crescut la infinit, am pierdut aceasta "placere", sau cum vreti voi sa-i spuneti...literalmente nu mai am rabdare sa mai ascult "ce spun altii"...

aveti si voi (desi imi voi atrage "simpatiile" de rigoare, aici vorbesc cu cei care cunosc) sentimentul acesta de lehamite?

oare unde se indreapta spiritul nostru?

aici as dezvolta un pic si spre alte sfere ale "consumului"

Ess
6th December 2008, 23:50
scuze de consecutiva, dar doresc ca platanul, caruia i-am vazut ce-i poarta pielea pe ytube, sa se abtina :D

delaparis
7th December 2008, 00:03
Eu ascult mult in ultimul timp in masina ... petrec cam trei ore pe zi in circulatie densa la Paris iar asta imi permite sa-mi iau doza zilnica de Deep Purple plus Beatles apoi mai dau si pe radio FM sa aud ceva afoni in plina glorie moderna :D

Ess
7th December 2008, 00:08
da parisiene! dar te mai BUCURI?
defapt asta era intrebarea mea inutila...

delaparis
7th December 2008, 00:15
Daca esti fan Deep Purple nu poti decat sa te bucuri cand beneficiezi de un moment in plus in viata sa ii asculti :)

Ess
7th December 2008, 00:51
mda...este si asta ceva...
sper ca fiica mea sa aibe in cultura generala de un child in time...

...dar totusi, din pacate, nu pot spera la asa mult...

spre alte idealuri se indreapta progeniturile noastre, andrei...spre alte sisteme de valori...

Elphax
7th December 2008, 01:11
eu mai ascult uneori, si nu doar in masina

chiar si muzica clasica uneori ...

YoYoyOi
7th December 2008, 02:17
Probabil ai fost tu prea proFUND sau dracu stie ce-am inteles io :D

De exemplu eu azi am avut chef de Clayderman si Morricone si am cotrobait prin cutiuta cu amintiri de unde am scos neste cd-uri cu trakuri si am ascultat asa pret de vreo 2 ore... si tare m-a atins la presetupa faza asta.

moty
7th December 2008, 05:20
mai rar, in masina, dar cand e o piesa "grea", din tinerete (nu, ess?), cant ca nebunu', de se uita lumea la mine (bine, ma ajuta si vocea, ce-i drept :happy)

Platanu
7th December 2008, 12:42
scuze de consecutiva, dar doresc ca platanul, caruia i-am vazut ce-i poarta pielea pe ytube, sa se abtina :DWOW,ce-mi poate pielea pe ytube? :D

miril
7th December 2008, 13:18
Muzica este o bucurie perena, o bucurie a sufletului, indiferent de gen sau de epoca. Nu ma va plictisi niciodata. Muzica buna, bineinteles. Confirm, lui Platanu-i poate pielea :yeah: Piele fina, de...progresist :D. Vreau sa spun prin asta ca suferinta ascute toate simturile.

miril
8th December 2008, 10:00
Inca o dovada de perenitatea muzicii:

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/831384/Clara-Haskil-un-geniu-din-Romania--VIDEO/

irinaidu
16th December 2008, 01:36
nu stiu daca avem aceeasi idee despre ce inseamna auditie. in mintea mea cuvintul se leaga, fara o logica anume, de muzica clasica. gen pe care il ascult foarte rar.
dar daca e vorba doar despre a scoate pick-upul vechi de cand eram copil si discurile cu baniciu ( pe care scrie cu litere mari dar inegale - te iubesc - era amorul meu de cand avem vreo 5 ani :P ) and company, atunci da, inca ascult muzica. faza cu pickupl e rezervata pt momente f proaste sau f bune. alea f bune sunt legate de obicei si de prezenta verii. ma simt complet fericita, daca afara e vara, daca se simte mirosul marii la mine in camera cand stau cu geamul deschis si daca nu e nimeni acasa si eu ascult muzica la pickup. nu are logica, dar presupun ca nici nu trebuie sa aiba.

dar apelez firesc si la noul meu prieten calculatorul. am o gramada de giga de muzica si o si ascult. e firesc folosita de multe or ca fundal pt alte activitati dar mai inca si momente in care doar o ascult. ascult versurile sau o ascult si aspecte din viata mi se deruleaza prin fata ochilor.

nu exista viata fara fantezie iar muzica isi are rolul ei in crearea fanteziei. ce profunda sunt la ora 2 noaptea.

zebe
23rd December 2008, 23:30
Da, sunt cazuri cand am chef dau drumu' la muzica si ma intind, sa ma uit la tavan si sa ascult, fie ca ii Morricone sau Clayderman, cum zicea cineva inainte, fie ca ii Amon Tobin, Portishead sau Bob Marley.
Da' asta destul de rar, cand chiar nu mai am chef de nimic si vreau sa evadez pentru cateva minute. Ii singura imprejurare in care ascult muzica.

TenisFan
23rd December 2008, 23:54
Socant sau nu eu am timp sa "ascult" muzica in autobuz dimineata in drumul lung (din cauza traficului) catre serviciu. Dar sensul care este folosit in thread pentru ascultat il uzitez in momentele de nostalgie. Si atunci simt nevoia sa ascult pian. Fie ca-i Mozart sau Art Tatum sau Morricone. Si de asemenea chestii legate de genul ambient. Am unele melodii preferate in momente dintr-astea. Si Hendrix. ;)

Platanu
31st December 2008, 13:42
Exista timp pentru auditii atata timp cat vrem sa ne destindem astfel.Timp exista.Chiar si in autobuz,vorba lui TenisFan.Totul e sa-ti placa muzica.