PDA

View Full Version : Stadionul Steaua



Pages : [1] 2

SORENSEN
8th September 2006, 13:07
As vrea ca aici sa punem poze cu stadionul nostru ...
Atat din trecut cat si din cele de acum cu renovarea in curs..
De asemenea ar fi bine si cele cu oamenii in el..coregrafii ..cum numai noi stim sa le facem.

SORENSEN
8th September 2006, 13:10
A se observa ca se pun atat garduri cat si pexiglass ..interesanta combinatie...Cred ca va fi un stadion adevarat si cu timpul chiar va fi de 5 stele (conditie eliminatorie UEFA princ trebuie sa aiba 50 000 de locuri in sus...)

Jerry20cm
8th September 2006, 13:14
ar trebuii vopsite si scaunele alea :mda:
in rest arata excelent , dak era el putin mai marisor(cu vreo 10 mii locuri asa), ma descaltam la intrare :D

SORENSEN
8th September 2006, 13:30
O arata mai aiurea scaunele ..dar sa vezi cum va arata stadionul la meciurile din Liga ..minunat...

B0gdaaaN
8th September 2006, 13:37
frumos stadionul....o intrebare...scaunele sunt murdare sau pur si simplu s`au decolorat de la soare?

Jerry20cm
8th September 2006, 13:39
decolorate

SAMM
8th September 2006, 13:43
decolorate

de fapt se vede asa mai mult pt ca unele scaune n-au spatare au fost rupte si de aia se vede asa

era imposibil sa se decoloreze unele si unele nu, ori toate ori nici unul

Jerry20cm
8th September 2006, 13:44
pai sunt decolorate cele vechi.
alea care au fost rupte au fost inlocuite cu unele noi.

SORENSEN
8th September 2006, 13:46
Nu stiu pana la aproba contrarie (meciurile din CL la care vreau sa ma duc) eu cred ca sunt murdare..desi majoritatea zic ca-s decolorate...
oricum Anul trecut pe vremea asta vorbeam cu mai multi prieteni sic redeam ca Becali nu va investii prea curand in stadion...dar Becali pana la urma a inceput un proces de modernizare care a adus stadionul la un standard normal in Europa...
Apopo am m-ai spus ...in alta parte..stad ...PUTEA organiza meciuri de UCL daca avea gazon mai bun decat ce a fost cu Valencia de ex...dar pana la urma oricum trebuia modernizat si bine a facut Becali cu cei de la club de s-au gandit sa refaca stad. Steaua...
probabil toti vrem inca vreo 10 000 de locrui si tribune acoperite ..poate in caitva ani vom avea sia sta...

SORENSEN
8th September 2006, 13:48
Dupa ce vad din poze pexiglass-ul e pus in zona rezervata suporterilor oaspeti de la peluza sud/2...
Frumos ar fi fost sa fie pus peste tot..dar banuiesc ca e mai scump...

Jerry20cm
8th September 2006, 13:49
eu unul nu ma asteptam la asa o investitie din partea lu' Becali
4.300.000 euro pe transferuri(e adevarat ca au si intrat 3.8000.000 euro)
1.200.000 euro pe noua noastra tabela de marcaj
2.000.000 euro pt. stadion.

myke
8th September 2006, 13:54
daca ne calificam 3-4 ani la rand in grupe o sa faca becali sigur din banii pe care o sa ii ia stadionul mai mare si tribunele acoperite. acum unde sunt contestatarii conducerii stelei? transferuri arhisuficiente, antrenor peste care nu se baga, jucatori cu salariile platite la timp si salarii mari, stadion de nivel european, echipa in UCL, doua campionate la rand, ce mai poti cere acum conducerii?

acum trebuie doar sa avem grija noi, suporterii de stadion. sa nu distrugem gardu si plexiglasul, sa numai rupem scaunele. ar fi pacat sa ne batem joc de bijuteria noastra. e bine ca meciul cu rapid se joaca tot pe lia, pt ca in ghencea rapidisti ne-ar fi distrus o peluza.

SORENSEN
8th September 2006, 13:55
Da ..Steaua a cheltuit cam 7,5 mil euro..o suma enorma pt ROmania...
Dar sa nu uitam ca din tranferuri am obtinut cam 3,8 mil euro iar din participarea in Cupa Uefa undeva intre 4-5 mil euro deci practic nu a dat nici un ban din buzunarul lui Becali..a zis-o si el...
Apoi in stadion s-au bagat anul asta cam 3 mil euro: parcare refacuta,lucrari la fundatie(sau ceva in genul asta),tabela video,cosmetizare/renovare interior stadion cat si zona exterioara ...
Era si timpul.

Jerry20cm
8th September 2006, 13:56
intr-adevar MnM , dar eu unul nu ma asteptam ca bani luati de la UEFA sa-i bage tot in echipa/stadion etc.
E incurajator faptul ca se vrea a face o echipa mare:ok:

SAMM
8th September 2006, 14:12
pai sunt decolorate cele vechi.
alea care au fost rupte au fost inlocuite cu unele noi.

care vechi, au fost puse toate o data

Jerry20cm
8th September 2006, 14:14
pai si de cand le-au pus , vrei sa-mi spui mie ca nu s-a mai inlocuit nici-unul ?

Zax
8th September 2006, 14:15
e bine ca meciul cu rapid se joaca tot pe lia, pt ca in ghencea rapidisti ne-ar fi distrus o peluza.

tu ai vazut ce masuri de securitate vor fi de acum incolo pe Ghencea? imposibil sa se mai intample asa ceva

SAMM
8th September 2006, 14:18
pai si de cand le-au pus , vrei sa-mi spui mie ca nu s-a mai inlocuit nici-unul ?

ba da, dar acolo se vede ca jumatate sunt decolorate, si nu cred ca s-au inlocuit jumatate din scaune

cred ca n-au spatar asta e cauza

Zax
8th September 2006, 14:22
scaunele sunt intregi sunt noi, numai ca unele sunt de o nuanta mai deschisa iar altele mai inchisa , eu sunt de parere ca scaunele ar trebui sa fie toate albastre de aceasi nuanta.

Jerry20cm
8th September 2006, 14:24
da-le drqe de scaune , ca ne contrazicem pana maine:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

Zax
8th September 2006, 14:33
http://img106.imageshack.us/img106/2418/steayapc2.jpg

SORENSEN
8th September 2006, 14:40
Nu mai par asa decolorate...

SORENSEN
8th September 2006, 19:11
In pic de atmosfera de pe stadionul nostru...
http://www.youtube.com/watch?v=KXJ9r...elated&search=
http://www.youtube.com/watch?v=myZLeb8OS8U&mode=related&search=

Gabriel28
10th September 2006, 07:47
as vrea pe masura ce sunt disponibile cei care au posibilitatea de a face poze cu noua arena...si noile amenajari sa bage nist elinkuri cu pozele aici (cu o rezolutie cat mai mare daca se poate).

SORENSEN
10th September 2006, 11:47
Poza cu zona caselor de bilete...

dede
11th September 2006, 23:52
Invitat la emisiunea Fanatik (OTV), presedintele LPF, Dumitru Dragomir, a dezvaluit

„Singurul stadion competitiv încadrat în normele UEFA este «Steaua».
În doi ani de zile nu o să mai putem juca în preliminarii decît pe «Steaua». Dacă Rapid cîştigă în acest sezon campionatul ori joacă la Viena, ori la Budapesta ori pe stadionul «Steaua».
Îţi trebuie parcare de 10.000 de maşini, 600 de locuri pentru ziarişti, două saloane de protocol, e o nenorocire ce ne cere UEFA. La Steaua nu mai cunoaşteţi nimic, de la parcarea oficialilor UEFA pîna la protocol.
Nu te încadrezi cu nimic în afara de «Steaua». Nimeni nu se interesează. Guvernul ar trebui să vadă. Dinamo dacă o să cîştige campionatul anul acesta nu poate să joace acasă în Liga Campionilor!”

:D

SORENSEN
12th September 2006, 00:01
Vrei liga campionilor..tre sa vi cu un stadion decent...Bine ca Becali s-a trezit si a investit in stadion...abia astept tabela video.

myke
12th September 2006, 10:35
meciul cu gloria e primul pe ghencea. prezenta obligatorie pe 20, sa ne acomodam inainte de liga :D.

dede
12th September 2006, 16:03
"Meciul Romania-Belarus, programat pentru data de 7 octombrie, se va disputa pe stadionul Steaua, a anuntat astazi FRF. Initial, partida trebuia sa se joace la Constanta, dar UEFA si Federatia din Belarus au acceptat solicitarea FRF de a muta locul de desfasurare. Astfel, dupa patru ani, "nationala" Romaniei revine in "Ghencea"." stelisti.ro

SORENSEN
16th September 2006, 14:27
Imagini noi...

maximus3ad
16th September 2006, 14:39
mai trebuie marit si acoperit si Steaua va avea stadion occidental

dede
16th September 2006, 20:34
zicea Becali ieri pe tvsport ca la anul vrea sa inceapa constructiile pt marirea stadionului cu 30 000 de locuri

daca e adevarat, ar fi o veste buna :D

SORENSEN
16th September 2006, 23:52
Nu prea e normal ca 57 000 de locuri e ok in cupe dar in campionat ar fi dezolant...

starsteel
17th September 2006, 13:24
Pe Steaua inca 15.000 locuri plus tribunele acoperite ar reprezenta o actiune mai mult decat binevenita ar ridica si stadionul la rangul pe care il are echipa.

Zax
17th September 2006, 13:27
Nu prea e normal ca 57 000 de locuri e ok in cupe dar in campionat ar fi dezolant...

uita-te in Italia, Olimpico in campionat nu e nici jumate plin....

SORENSEN
18th September 2006, 11:43
Pe Steaua inca 15.000 locuri plus tribunele acoperite ar reprezenta o actiune mai mult decat binevenita ar ridica si stadionul la rangul pe care il are echipa.
peste 50 000 poate primi 5*..dar e greu la noi sa se faca asa ceva...
pt 4* poate avea de la 30 000 locuri...
Stadion pt noi ar fi undevA LA 35 000 LOCURI ..daca la meciul cu Rapdi au fost cam 30 000 de oameni probabilc ud DInmo va fi mai mult si in cupele europene.
Deci nu vad de ce am face stadion peste 40 000 de locuri nu e logic...
la 35 000 oricum ar fi cel mai mare stadion dupa National

starsteel
18th September 2006, 12:44
Ma gandeam ca daca acum stadionul are cam 30 randuri (apropo cat are exact?) la aproximativ 30.000 locuri atunci cu inca sa zicem 10-15 randuri de jur imprejur plus un acoperis dragut care sa integreze si tribuna oficiala realizam un stadion cochet si rezonabil in ceea ce priveste capacitatea.

Hard
18th September 2006, 23:04
voi stiti ce inseamna financiar vorbind sa maresti stadionul Steaua cu 15 mii locuri? inchipuiti-va ce trebuie facut acolo ca sa poti mari stadionul

SORENSEN
18th September 2006, 23:14
Pai eu zic ca undeva intre 10 si 20 mil euro...si avand in vedere ca e spatiu cred ca se paote realzia o marire cu 10-15 000 de locuri...acum nu stiu ..bani ar fi zic eu..atat de la echipa cat si de la Becali...
Dar probabil ar dura undeva la 1 sau chiar 2 ani...partea buna e ca am impresia ca se paote juca pe el...

myke
18th September 2006, 23:45
tribuna a doua e mai greu de marit. ar trebui daramata sala de gimnastica din complex. ceea ce ar fi pacat. multe fete s-au antrenat acolo inainte de olimpiade. am facut tennis in ghencea si sotia profului era antrenoare acolo la tennis mai veneau fete de la lot. oricum, sunt curios ce mai zice acum armata despre stadion.

SORENSEN
19th September 2006, 11:48
Mda nu stiu...e greu cu stadionul ..nici nu se stie daca armata a data cordul..dar sunt bani... sa vedem ...oricum o marire de 10 000 de locuri ar fi utila peste ar fi si nu.

starsteel
19th September 2006, 14:04
tribuna a doua e mai greu de marit. ar trebui daramata sala de gimnastica din complex. ceea ce ar fi pacat. multe fete s-au antrenat acolo inainte de olimpiade. am facut tennis in ghencea si sotia profului era antrenoare acolo la tennis mai veneau fete de la lot. oricum, sunt curios ce mai zice acum armata despre stadion.
Mai myke se pare ca ai o amintire legata de sala de gimnaistica si probabil de o fata din acea sala :D daca e nevoie o mutam, important e sa facem un stadion pe masura numelui echipei Steaua.

pinki
19th September 2006, 17:28
pana una alta, avem un stadion tare frumos :D

myke
19th September 2006, 20:58
starsteel eram tare obosit aseara si am scris aiurea rau. acum numai pot edita mesaju. am un respect mare fata de antrenorul meu de tennis. sotia lui lucreaza in acea sala. acolo s-au antrenat cateva dintre fetele care au mers la ultimele 2 olimpiade. nu am avut nicio prietena pe acolo deci nu ai nimerit-o. vreau si eu un stadion mai mare, dar sper ca asta nu va duce la distrugerea bazei sportive. a da si ne trebuie mai multe terenuri pt juniori.

SORENSEN
22nd September 2006, 23:29
Imagini noi...

SORENSEN
22nd September 2006, 23:32
Alte imagini...tot noi

pinki
22nd September 2006, 23:33
mai mai ce frumos e :D buna treaba au facut!

stelist4ever90
22nd September 2006, 23:37
naspa e ca inca nu a adus tabela cea noua

SORENSEN
23rd September 2006, 00:02
Si e posibil sa nu apara pana la meciul cu Real Madrid.
Mi-au placut fotoliile din zona rezervelor...

pinki
23rd September 2006, 00:06
ca la aeroport! numai sa nu adoarma in ele :happy

dede
23rd September 2006, 00:13
ce frumos ar arata stadionul cu inca vreo cateva mii de locuri si acoperit :rolleyes:

pinki
23rd September 2006, 00:18
da, acoperit! si fara suporteri care sa rupa scaune etc si sa fie toti cuminti si linistiti (adica sa nu se bata, in rest sa faca atmosfera) si asa sa ma duc si eu la stadion :D

SORENSEN
23rd September 2006, 01:56
Pai te asteptam la meciul cu DInamo din retur...cred ca o sa fim cuminti...in stadion (sa nu patam stadionul cu sange *****)...dar nimeni nu garanteaza ce va fi dupa...

SORENSEN
23rd September 2006, 11:45
Imagini de aproape cu gazonul...

SORENSEN
25th September 2006, 18:02
Gazonul de pe Steaua astazi...

pinki
25th September 2006, 18:05
ala care taie (sau ce-i face) iarba din prima poza seamana cu oli :happy :happy

SORENSEN
25th September 2006, 18:24
Probabil e un fel de Oli al tunderii si intretinerii unui gazon :evil:

pinki
25th September 2006, 18:29
pai atunci de=aia e gazonul asa frumos :D

Bumbescu
25th September 2006, 18:34
O fi reincarnarea lui nea Rudy.
Asta se ocupa de gazon acum 25 de ani cand pe ghencea era cel mai bun gazon.

starsteel
26th September 2006, 01:24
Urata plasa au pus in spatele portilor acum chiar regret ca mi-am luat bilete la peluza.

pinki
26th September 2006, 01:50
o sa vezi cu gaurele :happy

starsteel
26th September 2006, 11:36
Bravo pinky faci misto de mine, pune si tu sare pe rana.:headbang:

YoYoyOi
26th September 2006, 11:39
Cu gaurele sau nu, macar este pe stadion, si poate sa traiasca pe viu sentimentul de a fi acolo, sentiment pe care altii doar il viseaza.

starsteel
26th September 2006, 11:43
Recomand cu caldura tuturor stelistilor de pretutindeni sa vada cel putin o data un meci pe Steaua, eu am inaugurat seria in '89 la meciul cu Eindhoven trairile sunt deosebite merita orice efort pt. spectacolul tribunei. Pe langa acest spectacol am avut si sansa sa prind numai succese (chiar si acel 1-1 cu Liverpool a fost un succes prin maniera de joc) sper sa nu-mi stric palmaresul desi e extrem de greu anul asta cu super-puteri ale fotbalului european Lyon, Real si Kiev.

Bumbescu
26th September 2006, 11:46
In 89 mosule, asa tarziu?
Nimic nu s-a comparat cu semifinala cu anderlecht din 86.

SORENSEN
26th September 2006, 11:51
Pai normal nu oricand bati o superputere a momentului cu 3-0.
Am mai fost la peluza pe Ghencea cand era plasa si nu m-a deranjat...si nici asta dupa cum pare nu va deranja...
Si eu o sa stau la p1.
Va fi extraordinar.

pinki
26th September 2006, 12:01
Bravo pinky faci misto de mine, pune si tu sare pe rana.:headbang:

eh, hai, ca n-o sa fie asa de rau :D vorba lui Yoyoyoy (scuze dak am gresit nickul) macar esti pe stadion /hello

SORENSEN
26th September 2006, 12:14
Unde vom marca (a se vedea poza 2)...

starsteel
26th September 2006, 12:18
In 89 mosule, asa tarziu?
Nimic nu s-a comparat cu semifinala cu anderlecht din 86.
Normal ca semifinala CCE a fost de vis dar nici suspansul din meciul cu Valencia nu are egal, mai ales ca dupa meci am sarbatorit victoria cu o parte din echipa.

MariusTR
26th September 2006, 12:50
Aveam nevoie de acest stadion exact in meciul de azi cu Lyonul.
Stadionul asta plin inseamna un infern pentru adversari.
Aproape de teren, presiune uriasa, daca e ceva ce nu ne va lipsi in meciul de azi ( si cele de acum inainte ) este al 12-lea jucator. Stadionul asta plin, atat de aproape de gazon poate sa intimideze echipele mari.

SORENSEN
26th September 2006, 13:31
Nu e chiar asa ...pai acum ma uit la realuarea ManU-Celtic si un public ca cel de pe Old Traford ..canta tot meciul 75 000 de oameni aproape de gazon e greu de exemplu sa intimideze mai putind e ex de 25 000 din Ghencea si exemple sunt...
Avem un public minunat dar Lyon sau echipe de teapa ei nu se intimideaza la 50-70 000 de oameni aproape de gazon crezi ca o fac la 25 000.

MariusTR
26th September 2006, 13:33
Ok, nu sa intimideze, am exagerat , recunosc ... dar e totusi interesant sa-ti urle la ureche 20.000 oameni aproape de tine si sa te impinga de la spate :)
Ce trebuie sa recunoastem toti e ca Steaua se simte bine cu publicul langa ea ... din acest punct de vedere nu exista dubii. Steaua primeste adrenalina in portii mari astfel.

SORENSEN
26th September 2006, 14:00
Stiu..am fost de cateva ori sa beau apa de la tasnitoare si cand suporterii cantau parca erau pe umerii tai..era o senzatie incredibila...nu cred ca va intimida dar le va da aripi stelistilor.

Zax
26th September 2006, 14:28
fratilor sincer nu se compara nici o atmosfera din lume cu ce e pe Ghencea si ce ce fac suporterii Stelei la meciurile importante..stelistii urla cu toata fiinta lor, voi ati vazut ce-a spus Boskamp dupa Steaua Standard? ca n-a vazut in viata lui o asemenea atmosfera ostila...cei din anglia canta dar sunt linistiti, va zic ca nimic nu se compara cu atmosfera dupa Ghencea, stelistii au ceva aparte, au o rautate a lor..si o spun privind obiectiv nu subiectiv...daca se va mari cu 20.000 stadionu va deveni cel mai frumos stadion posibil !
ati mai vazut la vre-o alta echipa asa ceva?

http://www.youtube.com/watch?v=1ytm3NKtCI8
http://www.youtube.com/watch?v=8NCnow_Kzuc

dede
26th September 2006, 15:19
echipa se intoarce in sfarsit pe Ghencea :D si inca la ce meci :evil:
sper sa ne poarte noroc in seara asta :P

Prono3
26th September 2006, 15:48
mi s-a facut pielea de gaina numai cand am ascultat asta /hello

pinki
26th September 2006, 16:24
sper la meciul cu real sa prind si eu vreun bilet si poate o sa fiu si eu parte din aia care urla :D

bluesky
27th September 2006, 11:58
bv suporterilor care au facut o atmosfera fantastica cum greu vezi in rominia,bv lui gigi care a bagat bani si a facut stadionul sa arate impecabil

pinki
27th September 2006, 14:09
da, nota 10 pt stadion!

dede
27th September 2006, 15:22
ce diferenta intre stadionul care era acum un an si cel de acum :D alta lume... :rolleyes:

SORENSEN
27th September 2006, 16:53
Am ramas impresionat...parca si la iesire a fost mai bine..interiorul fff bun...daca ar avea si acoperis ar fi minunat.
Cateva poze...

SORENSEN
27th September 2006, 17:14
Alte poze...

Liviu
28th September 2006, 01:53
Întrebare : Ce se va întâmpla cu vechea tabelă de marcaj care va fi înlocuită ? Se va muta / se va vinde sau direct la groapa de gunoi cu ea ? Îmi aduc aminte cu nostalgie că tabela s-a defectat ( şi a fost reparată de abia prin 2003 parcă ) exact la primul meu meci la care am fost în Ghencea . Asta a fost în 1993 la un meci Steaua-Farul 0-0 când în timpul unei furtuni puternice , ori tabela a fost traznită de un fulger ori s-a produs un scurt-circuit , iar tabela a "dormit" pentru vreo 10 ani .

Bumbescu
28th September 2006, 10:14
Nu stiu de ce e toata lumea impresionata, pt ca in afara de gazon nu s-a facut aproape nimic la stadion.
Tabela e una temporara, de fapt e doar un ecran, copertina de la tribuna 1 tot sparta e, la intrare e aceeasi inbulzeala, dar toti ne lasam prostiti de cioban, ca vai ce mult a investit el.

SORENSEN
28th September 2006, 12:12
COpertina nu mai e sparta ..n-ai fost la stadion...acolo unde ra sparta s-au inlocuit sparturile...tabela ..da e un ecran exact aasa si unecran=>video wall asta isneaman ..ecran...
Vesnic nemultumit...chair ma intreb daca e ceva de ce nu te plangi.

Bumbescu
28th September 2006, 16:47
COpertina nu mai e sparta ..n-ai fost la stadion...acolo unde ra sparta s-au inlocuit sparturile...tabela ..da e un ecran exact aasa si unecran=>video wall asta isneaman ..ecran...
Vesnic nemultumit...chair ma intreb daca e ceva de ce nu te plangi.

Auzi baietas, poate n-ai fost tu la meci; copertina este neschimbata, daca te dinspre tribuna a 2-a , in al doilea sector al copertinei(travee daca stii ce-i aia) se vede o mare gaura, care de fapt e acolo de ani de zile.
Referitor la ecran sunt f curios cum o sa stea proiectorul ala acolo la meciul cu dinamo de ex, in mijlocul galeriei dinamoviste.

SORENSEN
28th September 2006, 23:55
Baietas poti spune cui vrei dar nu mie...ar trebui sa vorbesti civilizat ..cum ti-am vorbit si eu...
Repet nu e nicio o gaura in copertina...da poate fiecare a vazut alt stadion...ecranul aka videowall temporar daca distrus sau deteriorat de oaspeti e platit de echipa lor adica B& co il platesc ...asa nu e problema...
Oricum ....tu esti multumit de ceva ?..ce preferai ?sa ramana asa cum era...probabil

SORENSEN
29th September 2006, 00:24
Uite si o poza poate te convinge...

SORENSEN
29th September 2006, 01:13
Notă maximă
Răzvan Rotaru, Dan Udrea

Trimişii UEFA la meciul Steaua - Lyon au acordat cel mai bun calificativ organizării meciului de marţi seara. Cum după o pauză de 10 ani, Steaua a disputat din nou marţi seară un meci de Champions League, UEFA a acordat atenţie maximă acestei partide. Dacă atunci cînd se dispută meciuri pe terenurile lui Barcelona, Milan sau Chelsea, echipe cu state vechi în această competiţii, UEFA nu monitorizează îndeaproape organizarea deoarece în mod normal nu apar probleme, în Ghencea forul de la Nyon şi-a trimis o echipă de aproape 50 de inspectori. Scopul era clar, să vadă dacă Steaua poate sau nu organiza la nivel înalt un astfel de joc.

De ce au fost mulţumiţi
Chiar a doua zi după meci, UEFA a transmis raportul său. "Notă maximă pentru organizare. Felicităm Steaua pentru modul extraordinar în care s-a desfăşurat meciul cu Lyon", a sunat verdictul UEFA. Ce anume i-a impresionat cel mai mult? "Aţi reuşit să aduceţi la standarde occidentale un stadion pe care l-am vizitat în urmă cu o lună şi de care, sincer, ne-am îndoit că va putea fi apt de Liga Campionilor, cu atît mai mult cu cît timpul a fost foarte scurt. În plus, echipa noastră de specialişti a colaborat perfect cu echipa Stelei", stă scris în raport. În plus, UEFA a apreciat calitatea gazonului, sportivitatea extraordinară a spectatorilor şi modul în care s-au făcut intrarea şi ieşirea fanilor de pe stadion, neînregistrîndu-se nici măcar un incident. La raportul favorabil au contribuit şi declaraţiile francezilor, care au fost chestionaţi de UEFA în legătură cu organizarea partidei din Ghencea.

De ce au fost nemulţumiţi
Totuşi, elveţienii au avut şi nemulţumiri, enumerarea acestora demonstrînd clar că în Liga Campionilor organizarea e numai de 5 stele. A existat reproşul că s-a întîrziat cu 15-20 de secunde intrarea echipelor pe teren la începutul celor două reprize şi că intensitatea luminii de la nocturnă n-a fost la parametrii maximi încă de la începutul mişcărilor de încălzire ale celor două echipe. A treia nemulţumire s-a legat de copiatorul de la stadion, care nu are o capacitate foarte mare de a scoate copii de pe foaia oficială, cu echipele, care să fie oferite ziariştilor.



gsp.ro

SORENSEN
29th September 2006, 01:14
Investiţiile Stelei în stadion vor continua şi în perioada următoare. Noua tabelă, comandată deja în străinătate şi care i-a costat pe roş-albaştri peste un milion de euro, va fi gata abia la ultimul meci din grupă, cel cu Dinamo Kiev, programat pe 21 noiembrie. Pentru confruntarea cu Real Madrid, de pe 17 octombrie, pe stadion va funcţiona aceeaşi tabelă provizorie care a fost montată şi pentru meciul cu Lyon şi care a fost lăudată de trimişii UEFA. Tabela a redat înainte de meci toate rezumatele meciurilor din prima etapă a grupelor Ligii, a oferit în timp real informaţii despre meciul Steaua - Lyon, dar şi rezultatele on-line ale celorlalte 7 meciuri disputate la aceeaşi oră cu disputa din Ghencea.

Încep lucrările la terenul sintetic
Odată terminate lucrările de la gazonul terenului principal al complexului din Ghencea, conducerea Stelei a trecut şi la celelalte suprafeţe de joc aparţinînd echipei. Astfel, terenul de zgură, aflat lîngă terenul 6 de antrenament, va fi realizat cu iarbă sintetică, în aşa fel încît Olăroiu şi elevii săi să se poată pregăti fără probleme şi pe timp de iarnă tot în Ghencea.

gsp.ro

Mda oricum e buna si actuala tabela pana vine cea noua...

Bumbescu
29th September 2006, 09:23
Baietas poti spune cui vrei dar nu mie...ar trebui sa vorbesti civilizat ..cum ti-am vorbit si eu...
Repet nu e nicio o gaura in copertina...da poate fiecare a vazut alt stadion...ecranul aka videowall temporar daca distrus sau deteriorat de oaspeti e platit de echipa lor adica B& co il platesc ...asa nu e problema...
Oricum ....tu esti multumit de ceva ?..ce preferai ?sa ramana asa cum era...probabil

Nu zau? Dar tu imi poti spune mie ca n-am fost la meci?
Si unde e necivilizatia in "baietas"?
Copertina e sparta ma, o sa-ti fac o poza la urmatorul meci ca sa te lamuresti ca nu s-a reparat nimic. Poate ai nimerit tu pe alt stadion,poate te-ai ratacit in Bucuresti .
Si nu ma multumeste nimic,asta ca sa fi tu fericit.

SORENSEN
29th September 2006, 12:02
Stai linistit ca eu merg si la Real si chiar o sa ma uit si mai atent..pana atunci raman la parerea si la ce am vazut marti.

SORENSEN
5th October 2006, 22:37
"Stadionul Ghencea va fi un stadion modern, cu o capacitate de 60.000 de locuri, cu nimic mai prejos decat stadioanele din Europa".Gh Becali
gsp.ro

Ma apuca rasul ...cand o sa fie Ghencea stadion de 60 000 ..are sanse Becali la presedentie...si oricum 60 000 nu ar avea nici un sens.

YoYoyOi
5th October 2006, 22:39
Pai ba are sens ca acum trebuie sa incapa si galeria lui Dinamo linga noi. Nu vezi ca ne infratim si ca impartim cu ei ce avem mai bun la club?

pinki
5th October 2006, 22:39
pana una alta, e la nostru, ce sa caute cainii pe el? eu zic sa facem un memoriu catre nea jiji :D

SORENSEN
5th October 2006, 22:56
Pai ba are sens ca acum trebuie sa incapa si galeria lui Dinamo linga noi. Nu vezi ca ne infratim si ca impartim cu ei ce avem mai bun la club?

Abia acum are sens ..:D ..Becali ne uimeste cu ideile sale...dar de votat tot nu ne face..sau?!?!?! :happy

YoYoyOi
5th October 2006, 22:58
Da sa-l voteze MM si cine l-a incaltat dimineata!!!

dede
6th October 2006, 16:27
Pai ba are sens ca acum trebuie sa incapa si galeria lui Dinamo linga noi. Nu vezi ca ne infratim si ca impartim cu ei ce avem mai bun la club?
pt ei nu trebuia sa se deranjeze ca oricum sunt putini...

pinki
6th October 2006, 16:37
oricum nu trebuia sa se deranjeze deloc. dar probabil vrea voturi si de la dinamovisti :ras-plans:

SORENSEN
7th October 2006, 16:13
FC Steaua a început discuţiile pentru mărirea capacităţii stadionului




FC Steaua a avut o întâlnire cu firma germană de construcţii Dondge şi cu o firmă de proiectare în vederea studierii posibilităţii de mărire a capacităţii şi de acoperire a stadionului din Bulevardul Ghencea.

Directorul executiv al FC Steaua, Valeriu Argăseală, a declarat că firma germană a construit Olympiastadion din Berlin, stadioanele din Hamburg, Frankfurt şi Mainz, gara din Berlin şi cel mai mare hangar pentru aeronavele Airbus 380.

Argăseală a precizat că firma germană va începe studiul şi va realiza trei variante, dintre care se va alege una, urmând apoi să fie făcuţi toţi paşii de proiectare, execuţie şi construcţie.

Oficialul stelist a menţionat că în aproximativ o lună şi jumătate va avea loc o nouă întâlnire pentru a vedea proiectele firmei. Argăseală a spus că acoperirea şi mărirea capacităţii se pot face fără nicio problemă. "Rămâne să studiem apoi care este varianta cea mai bună. În principiu vor fi trei variante: cu spaţii, fără spaţii, al doilea nivel să fie pe piloni individuali sau pe vechea structură şi aşa mai departe. Este hazardat acum să oferim un termen de realizare. Vom vedea pe parcurs", a adăugat Argăseală.

prosport.ro

pinki
7th October 2006, 16:17
pai daca se ocupa astia de stadionul nostru, e super bine! ne fac un stadion de sa ne mandrim cu el peste tot! asa ca... :ok:

STEAUA-MANIA
7th October 2006, 16:43
Mda,ne marim stadionul ca sa incapa cat mai multi dinamovisti....:rosu: jiji...

SORENSEN
7th October 2006, 16:51
Lasa ma ...ca e pt noi nu pt ei..ca vin cu miloaga si ii lasam si pe ei..asta e alta treaba...plus ce mai mare umulinta decat sa joaca in Ghencea in UCL si sa fi caine :ok: ...nu prea e :evil:

STEAUA-MANIA
7th October 2006, 16:54
M-n-M:mai mare e umilinta ca un conducator de-al STELEI,sa lase pe dinamo sa joace pe STEAUA...Imagineaza-ti ca Laporta ii invita pe cei de la real si viceversa sau cei de la atletico de la madrid ii cheama pe real sa joace pe Vicente Calderon...:rosu:
Oricum,sper sa-l faca de minim 60.000.Am sa-mi fac abonament!:D

starsteel
7th October 2006, 16:59
Umilinta suprema e pt. dinamovisti chiar nici nu stiu daca e bine sau nu sa joace pe Steaua. Stadionul daca il marim cu 15-20.000 de locuri e super nu trebuie neaparat de 60.000. In mod sigur se va adopta o solutie de etajare care poate zic eu mari cu maxim 30-32.000 de locuri deci maxim ar cam fi 60.000. Deci pronosticul meu intre 45-60.000 locuri. Perfect!/hello

SORENSEN
7th October 2006, 17:09
EU as considera optim...campionat-cupele europene max 40 000 de locuri...hai poate 45 000 locuri...
60 000 in campionat arata dezolant..cum a fost pe NAtional in vara...

SORENSEN
12th October 2006, 00:25
Ghencea la ROmania-Belarus...

Liviu
5th November 2006, 19:51
A venit tabela aia de marcaj ? Sau dacă nu , ştie cineva când vine , că s-a promis că până la meciul cu Kiev e montată ? Sau va apărea iar aia improvizată ?
Altceva . Este adevărat că tabela e una second-hand ? Şi că a fost tabela stadionului olimpic din Sydney ?

"Stadionul Ghencea va fi un stadion modern, cu o capacitate de 60.000 de locuri, cu nimic mai prejos decat stadioanele din Europa".Gh Becali
gsp.ro
E cam mult 60.000 . Să fim serioşi . Nici la meciurile cu Dinamo sau Rapid nu ar fi sigur că s-ar umple... Sezonul ăsta doar cu Standard , Lyon şi Real a fost casa închisă .
Eu zic că ar fi rezonabil să se mărească până la 40-45.000 . Dar neapărat acoperit tot stadionul , ca în Anglia , pentru o mai bună acustică .

YoYoyOi
5th November 2006, 20:03
Din cite stiu eu tabela trebuia sa ajunga de mult, chiar de la inaugurarea noului gazon. Dar s-a pierdut pe drum, asta e explicatia oficiala. Cum s-a pierdut, nu pot sa inteleg ca doar nu era o sacosa, sau o umbrela. E ditamai tabela. Cica a fost trimisa in alta parte din greseala. Si da, a fost utilizata la jocurile olimpice de la Sidney.

SORENSEN
6th November 2006, 00:43
Mda tabela a disparut in neant undeva...

starsteel
6th November 2006, 15:57
"Trimisa in alta parte" ?!.....astea sunt bancuri ?

YoYoyOi
6th November 2006, 19:21
Mai eu la momentul respectiv asa am auzit. Ce s-a intimplat de atunci nu stiu .

pinki
10th November 2006, 10:43
concluziile mele dupa aseara: gazonul are (multe) nuante de galben, in zona portarilor nu mai exista iarba, tabela aia nu mai e, scaunele sunt varza rau... super investitie, a rezistat mai mult de-o groaza :mda:

SORENSEN
10th November 2006, 11:23
In zona portarilor e oarecum normal ..zona galbena iar e oarecum normal...chestia e ca din primavara nu ar mai fi normal nuantele de galben ...pt ca deja trebuie sa fi prins oarece rezistenta...
La portari e greu de rezolvat trebuie pus alt tip de iarba...ma mir ca astia nus tiau ca trebuie folosita o iarba modific. genetic rezistenta la "stress" sau la multe calcaturi pt ca portarul sta in zoan respectiva mai tot timpul...

Scaunele nu au fost schimbate decat cele stricate deci ....
Tabela..aia cumparata nu a venti sau ..tot ma gandesc ca de fapt nu au luat-o...
Asta inchiriata e destul de scumpa adica nus tiu 10 000 de euro pe meci parca asa ca ....

starsteel
10th November 2006, 12:05
concluziile mele dupa aseara: gazonul are (multe) nuante de galben, in zona portarilor nu mai exista iarba, tabela aia nu mai e, scaunele sunt varza rau... super investitie, a rezistat mai mult de-o groaza :mda:
Gazonul logic ca nu putea sa arate altfel trebuie tinut cont ca mai are pana la maturizare, tabela cine stie daca mai vine, scaunele mereu au fost modeste deci nu pot rezista se decoloreaza dupa o luna de vara, singura zona care e de toata lauda ramane tribuna oficiala. Oricum zona stadionului permite lucrari de modernizari/completari asa ca pe viitor vom avea un stadion la standarde europene.

pinki
10th November 2006, 12:35
sa nu se inteleaga cumva ca nu mi-a placut :D da' am fost doar putin dezamagita :D

Ioca10
10th November 2006, 12:45
sa nu se inteleaga cumva ca nu mi-a placut :D da' am fost doar putin dezamagita :D

Gazonu e putzin galbejit din doua motive din cauza anotimpului dar si din cauza faptului ca s-a luat vopseaua cu care s-a vopsit imediat dupa ce au terminat lucrarile,la portari e normal sa nu fie iarba.
Iar tabela noastra soseste la meciul cu Kiev asta a fost doar inchiriata:D

SORENSEN
10th November 2006, 14:40
Mai soseste ea oare pt meciul cu Dynamo Kiev...

Liviu
12th November 2006, 20:19
... Si da, a fost utilizata la jocurile olimpice de la Sidney.
Pai daca a fost tabela stadionul olimpic ar putea sa fie una din astea doua (sau sa arate la fel) :

18666

SORENSEN
12th November 2006, 23:41
Pai 2 ...ca nu e pe leduri (varianta 1)..dar cand o veni daca va venii nu prea se stie...

Liviu
13th November 2006, 00:22
E oficial : tabela va aparea de abia la primavara...(V.Argaseala la Antena1)

SORENSEN
13th November 2006, 01:26
La p***-vara...au amanta-o pana probabil nu va venii...nu inteleg cat de greu e sa cumperi o tabela...nu vreau sa ma gandesc e sa reamenajezi un stadion cum e al nostru...proababil vreo 5-10 ani.

YoYoyOi
13th November 2006, 10:42
Tabela este cumparata deja MnM si e la Bucuresti. Doar ca firma care trebuie s-o monteze a dat termenul de montare in primavara.

SORENSEN
13th November 2006, 13:05
A ok ..atunci m-am enervat degeaba...am crezut ca e pieduta pe undeva prin tarile mai calde....

SORENSEN
14th November 2006, 11:37
Tabela vine la primavara

STEAUA Valeriu Argaseala a declarat ca mult asteptata tabela de marcaj din strainatate nu va mai ajunge pâna la meciul cu Dinamo Kiev. “Din pacate, daca pâna acum ni se promisese ca pâna la jocul cu ucrainenii ne va fi trimisa tabela de peste Ocean, în cele din urma, zilele trecute, am fost informati ca aceasta va ajunge tocmai la primavara”, a afirmat Argaseala.
prosport.ro

PROBLEMA. Fara tabela noua
Dupa ce la partida de acasa, cu Real Madrid, stadionul din Ghencea a avut montata o jumatate a tabelei ultramoderne pe care Steaua a comandat-o la firma Panasonic, acum se apeleaza tot la cea veche. Motivul este acela ca transportul cu toate piesele care mai lipsesc nu poate ajunge in timp util la Bucuresti, macar pentru ultima etapa, totul abandonindu-se pina la inceputul anului viitor. Jumatatea deja montata a fost data jos pentru a nu se risca defectarea ei.
spt.ro
:headbang:

SORENSEN
21st November 2006, 12:46
Poze cu tabela pt meciul cu Dynamo K...

PS :Copertina ? probabil ca nu :evil:

Bumbescu
21st November 2006, 12:49
Da copertina aia tot n-au reparat-o:D

Toshiro
21st November 2006, 15:26
Mai intalnesc pe ici, pe colo, afirmatii ale unor pretinsi cunoscatori ai fotbalului romanesc. Succesele Stelei sunt explicate prin sprijinul familiei Ceausescu, dar nimeni nu explica de ce in primii 20 de ani ai dictatorului (1965-1984) Steaua nu a castigat decat... 3 titluri, cat Craiova. Iar Dinamo 8...

Aceiasi "cunoscatori" vad blaturi in orice meci al Stelei si furt la orice titlu. Dar nimeni nu-si aminteste cum a castigat Dinamo titlul din '90, cand atentia era indreptata spre CM din Italia si Steaua juca cu rezervele... Sau cum a castigat Craiova titlul la golaveraj in 1991, dupa un meci de pomina, castigat la Hunedoara si dovedit blat. Blat pentru care a fost penalizata doar Corvinul!!!
Sau cum Steaua a castigat dupa Revolutie mai multe titluri decat toate rivalele ei...

Si nimeni nu explica de ce Steaua a avut stadionul ei abia in... 1974... Stadion pe care, pe vremea gradenelor, incapeau 50 000 de spectatori. Si de ce un stadion asa mare, daca, zic ei, Steaua nu avea suporteri?

Stadionul pe care Steaua isi va castiga dreptul de a evolua din nou in primavara europeana...
Stadionul care, iarasi, va intampina vedetele fotbalului european. Acum, la anu', mereu...

YoYoyOi
21st November 2006, 15:29
Toshiro, sint unii cunoscatori despre care vorbesti tu, care nu stiu nici istoria stadionului lor, ce sa mai stie de stadionul Steaua.

Toshiro
21st November 2006, 15:32
Da, sunt unii care se straduiau sa-mi explice ca potcoava unui anumit stadion e datorata... bombardamentelor americane din timpul razboiului, cand ei ramasesera... singuri impotriva tuturor...

SORENSEN
22nd November 2006, 16:00
Stadionul la meciul cu Dynamo K...cu tot cu spectatori...

YoYoyOi
29th November 2006, 11:06
UEFA laudă Steaua
Conducerea campioanei a primit ieri de la forul european raportul privind organizarea ultimului meci din grupa E a Ligii Campionilor, cel cu Dinamo Kiev. "Ne-au transmis că a fost cea mai bună organizare dintre toate cele 3 jocuri și ne felicită pentru faptul că, deși am revenit după 10 ani în această competiție, ne-am ridicat la pretențiile lor. Chiar au făcut o comparație și au spus că nu e nici o diferență între un joc disputat pe Ghencea și unul susținut pe Nou Camp, din Barcelona, din punctul de vedere al organizării", a declarat ieri directorul executiv al campioanei, Valeriu Argăseală.
GSP

stelist4ever90
29th November 2006, 18:27
asta e tabela noua? din cate stiu eu asta de la meciu cu kyev e tot aia imchiriata aia mare-mare :D se monteaza la primavara

YoYoyOi
29th November 2006, 18:59
Da, stii bine. Doar in retur vom vedea tabela aia mare-mare. :D

starsteel
19th January 2007, 20:52
"Stadionul Steaua va avea 60.000 de locuri", a spus Becali. Onlinesport
Nu cred ca asta a fost mesajul.....declaratia lui Becali a fost, "vin la Bucuresti sa prezinte un proiect de 60.000 locuri". Sa prezinte e departe de "va avea", in mod sigur exista mai multe variante.

YoYoyOi
19th January 2007, 20:56
Entuziasmul:D

SORENSEN
19th January 2007, 21:15
Chiar e aberant proiectul....e o grandomanie fara motiv...un stadiond e 60 000 nu isi are utilitatea decat poAte 3-4 meciuri pe sezon...

RedStar
19th January 2007, 21:21
Dar alea 3-4 meciuri pe sezon fac 50% din bugetul clubului ;)

SORENSEN
19th January 2007, 21:55
Asta zici tu...dar nu e chair asa...apoi acele 3-4 meciuri nu vin mereu..desi sunt de dorit...
Apoi Stadionul va costa o avere chiar si pt megalomanul Jiji...el crede ca se face treaba in maxim 10 milioane ..il auzisem acum ceva luni..dar e clar ca fara 30 mil nu se poate discuta...marirea capacitatii ..cam improvizat...Unu nou cam 100 milioane de euro daca 120 mil euro ..deci vise megalomanice si fara sens...


Cand putea renova si creste capac. la vreo 40-45 000 locuri si acoperire 2/3 si cu un cost de 15-20 mil euro...altceva era..mai realist...

Nici tabela aia nu a venit si el se tine de bancuri cu noi...

YoYoyOi
19th January 2007, 21:59
tabela a venit mai...s-a zis ca o instaleaza abia in primavara...doar ca acum e iarna, calendaristic:D

RedStar
19th January 2007, 22:32
Asta zici tu...dar nu e chair asa...apoi acele 3-4 meciuri nu vin mereu..desi sunt de dorit...
Apoi Stadionul va costa o avere chiar si pt megalomanul Jiji...el crede ca se face treaba in maxim 10 milioane ..il auzisem acum ceva luni..dar e clar ca fara 30 mil nu se poate discuta...marirea capacitatii ..cam improvizat...Unu nou cam 100 milioane de euro daca 120 mil euro ..deci vise megalomanice si fara sens...


Cand putea renova si creste capac. la vreo 40-45 000 locuri si acoperire 2/3 si cu un cost de 15-20 mil euro...altceva era..mai realist...

Nici tabela aia nu a venit si el se tine de bancuri cu noi...


Chiar si 30 mil euro e o suma usor acoperit. Un calcul sumar arata ca un scan de pe stadion ar trebui sa acopere 500 Euro investitie.
Peentru o finantare de durata medie, cam 10 ani, un scan ar trebui sa acopere 50 Euro investitie, bani pe care ii poate produce lejer.

Pentru o finantare pe 20 de ani s-ar injumati suma si ar fi 25 Euro / scaun / an.


Presupunem ca sunt 4 meciuri cu casa inchisa pe an. Incasarile dintr-un meci platesc stadionul, celelalte revin clubului.
Nu o sa fie chiar 60000 pe meci, punem 55000. Pretul unui bilet mediu ar fi de 25 Euro deci s-ar incasa 1.375.000 Euro pe meci.
Asta ar insemna doar un stadion plin pe an si se acopera costul stadionului.
Plus ca ar mai fi venituri din vanzarea de bauturi si snacks, plus chiria pentru parcare si loje.

Pare o suma mare 30 mil Euro, dar daca faci un calcul ajungi la concluzia ca va castiga clubul Steaua mult mai mult.

SORENSEN
19th January 2007, 23:02
In medie 25 euro pe bilet nu pot fi prea multe meciuri si sa se umple un stadion de 60 000...3-4 nici macar ..

Tabela aia o s-o instaleze alta data...in primavara aia care va venii...
Pariu ca la meciul cu Sevilla nu va fi tabela aia?....poate aia inchiriata...

RedStar
19th January 2007, 23:26
Au fost 4 meciuri cu casa inchisa de 50000 de oameni in 2006 pe Stadionul National anul trecut. Media a fost parca de 25 de Euro.

STEAUA-MANIA
19th January 2007, 23:28
Ar fi ceva,sa se mareasca capacitatea stadionului.Olympiakos are un stadion asemanator,ca si capacitate.Daca il face 1/2 cum arata allianz arena...eu sunt multumit,hehehe.

SORENSEN
20th January 2007, 00:59
Dar dar cuma r arata in campioan tcu 10 000 oameni cat e media sezonul asta dezolant...dar cum vreti daca credeti in gogosi e treaba voastra.

Poate va face stadion...sau il va renova pe asta...dar 60 000 improbabil.

STEAUA-MANIA
20th January 2007, 02:47
La marile cluburi,stadioanele nu sunt "formate" doar dintr-un teren pe care joaca 22 de jucatori,existenta a 2 porti.Implica si prezenta unor magazine de haine ,fast-food-uri,cinematografe,muzeu,samd,samd.Ceva in genul mall-urilor.In plus,la un asa stadion,s-ar putea organiza concerte.Veti vedea,pt sezonul viitor,se vor vinde mai multe abonamente si va fi mai greu sa iei bilet de la casele de bilete.

Snake_21
22nd January 2007, 21:57
O sa vedem daca ar fi ceva adevarat m as bucura sa fie un stadion de 60000 de locuri, dar ramane de vazut :D

starsteel
23rd January 2007, 10:08
Chiar e aberant proiectul....e o grandomanie fara motiv...un stadiond e 60 000 nu isi are utilitatea decat poAte 3-4 meciuri pe sezon...

Un calcul economic poate duce la constatarea ca 3-4 meciuri dintr-un an aduc o reteta superioara tuturor celorlalte partide disputate in acel an.

Nico21
23rd January 2007, 10:32
ce pun astia botul la tot ce spune Fecali si Mimi...:groggy:

Toshiro
23rd January 2007, 10:53
ce pun astia botul la tot ce spune Fecali si Mimi...:groggy:Bun, am inteles, ii faultezi pe stelisti... Da' cu biata limba romana ce ai, bre?:groggy:

YoYoyOi
26th January 2007, 07:38
Allianz Ghencea?
Miercurea viitoare, stadionul Ghencea va fi inspectat de o echipă de arhitecți nemți, conducerea Stelei intenționînd să afle cum se poate mări capacitatea arenei la 60.000 de locuri. "După ce vor finaliza proiectul, mă duc la Frunzăverde și îi zic: «Asta vreau să fac pentru Steaua și pentru România. Ești ministru, ia o hotărîre». Stadionul nu poate să arate ca Allianz Arena, dar va fi unul de 60.000 de locuri și acoperit!", a zis Gigi Becali. Construcția lui Allianz Arena a costat 340 de milioane de euro.
GSP

SORENSEN
26th January 2007, 10:03
cum Alliana Ghencea cand clar Becali a zis ca nu va arata nici pe aproape dar va avea cam 60 000 si va fi acoperit...

YoYoyOi
26th January 2007, 12:22
Parca n-ai cunoaste povestea cu tantarul si armasarul:rolleyes:

Liviu
26th January 2007, 12:39
Nu da Becali atatia bani pentru a mari stadionul la 60.000 . Aici e vorba de zeci de milioane de euro . Iar clubul , daca nu ne calificam si la anul in CL , nu o sa mai aiba de unde...
Raman la parerea ca pentru cateva meciuri pe an (alea din CL sau faze superioare UEFA-daca exista) nu se merita o asemenea marire a capacitatti .

Gontel
26th January 2007, 13:19
stadionul nu s-ar umple la 60000 spectatori decat doar la marile meciuri europene.
in orice caz, asta e o mare gogoasa cu marirea capacitatii.

starsteel
26th January 2007, 18:53
Stadionul ar putea fi cochet numai prin acoperirea tribunei 2 si peluzelor....atunci ar avea aspect de stadion modern. Daca se mai fac si 12.000 locuri atunci e perfect.

pinki
26th January 2007, 19:23
cochet :ras-plans: nu stiam ca ai calitati de designer :happy

SORENSEN
27th January 2007, 15:51
" In rest, s-auzim numai de bine si ne vedem in Templu pe 15 februarie, cand, tinand cont de seriozitatea proverbiala a japonezilor, speram sa admiram impreuna noua tabela electronica si sa vedem la sfarsitul meciului un scor care sa se termine in... 0!!!" MM Stoica pe site-ul oficial...


:ok: /OLE/

YoYoyOi
27th January 2007, 15:57
:lol: ce tare:D

STEAUA-MANIA
31st January 2007, 12:55
Nemții care au modernizat Olympiastadion din Berlin au venit să vadă stadionul Ghencea
2007-01-31 12:18:00

Reprezentanții firmei germane Donges au ajuns la stadionul Ghencea pentru a analiza posibilitatea ca stadionul Stelei să fie acoperit și să i se mărească numărul de locuri. La ora 12, nemții au cerut să fie duși la sectorul cu fotolii pentru a avea o vedere de ansamblu a stadionului. După ce au trecut pe la masa presei, s-au retras într-un birou cu directorul executiv al clubului, Valeriu Argăseală.
Firma Donges s-a ocupat de modernizarea stadionului Olimpyastadion (foto) din Berlin.
stelisti.ro
gigi o fi avand pacatele sale..ca toti...insa,daca reuseste sa mareasca stadionul...jos palaria.
bluesky,crezi ca la un meci cu dinamo nu se strang 60.000?cu atat mai mult cu cat,o marire a stadionului ar implica si aparitia unor magazine,restaurante,samd.Ar fi ceva in genul mall.
yoyo-lumea tre sa vina la stradion indiferent de stilul de joc,antrenor,jucatori ,conducatorii clubului.

bluesky
31st January 2007, 13:03
ar fi ceva sa mareasca capacitatea la 60000 de locuri .daca steaua va continua sa prinda liga campionilor lumea o sa umple stadionul nu numai la meciurile din cupele europene ci si la cele din campionat unde in ultimile etape daca ati observat stadionul era pe jumatate plin in meciuri cu forex sau apulum..

YoYoyOi
31st January 2007, 13:25
Se poate ca si aceasta schimbare a sistemului de joc sa aduca mai multa lume la stadion. Lumea o sa vina pentru goluri si pentru spectacol, deci marirea capacitatii este binevenita.

the lion king
31st January 2007, 13:30
Allianz Ghencea?
Miercurea viitoare, stadionul Ghencea va fi inspectat de o echipă de arhitecți nemți, conducerea Stelei intenționînd să afle cum se poate mări capacitatea arenei la 60.000 de locuri. "După ce vor finaliza proiectul, mă duc la Frunzăverde și îi zic: «Asta vreau să fac pentru Steaua și pentru România. Ești ministru, ia o hotărîre». Stadionul nu poate să arate ca Allianz Arena, dar va fi unul de 60.000 de locuri și acoperit!", a zis Gigi Becali. Construcția lui Allianz Arena a costat 340 de milioane de euro.
GSP

:D 60 000? de locuri?:D invitati si extraterestrii?:ras-plans:

SORENSEN
31st January 2007, 13:33
Este bine venita...dar nu stiu daca 60 000 e solutia..dar cum eu fsot destul pe la stadion e cam greu sa se paota asa ceva...practic o dublare a capacitatii..ceea ce nu prea e posibil....cu eforturi prea mici...cum vrea BEcali...
Dar 45 000 de locuri de exemplu ca spatiu e perfect realizabil...sa vedem ce zic nemtii

SORENSEN
31st January 2007, 13:34
:D 60 000? de locuri?:D invitati si extraterestrii?:ras-plans:

oltene ce se aude cu stadionul mititelului ? ca se lauda acum ceva vreme :groggy:

STEAUA-MANIA
31st January 2007, 13:36
soresen,da-le pace..nu exista atata praz in oltenica,cat sa-si faca un stadion....:)
Gigi Becali spune că poate moderniza stadionul Steaua în 6 luni
sursa:newsin
wow,6 luni...clar,gigi are lampa lui aladin...:happy :ras-plans: :great:

the lion king
31st January 2007, 13:46
:D am vizitat si eu capitale....dar ca a noastra....:ras-plans:bai,ceauseilor....:D ,bai alde guta si minune:D

SORENSEN
31st January 2007, 14:06
Credeam ca vorbesti de Jean de la Craiova...:ras-plans:

Oricum avem un stadion ok...sa speram ca se vor aduce imbunatatiri suplimentare...

walt.mann
31st January 2007, 14:24
Trebuie vazut clar daca, intr-adevar, stadionul poate fi extins in 6 luni, altfel riscam sa nu jucam acas in CL.

SORENSEN
31st January 2007, 14:32
Pai depinde ce vrea...daca vrea sa acopere stadionul si eventual sa mai puna 5-10 000 de locuri se poate face in 6-8 luni

the lion king
31st January 2007, 14:33
Credeam ca vorbesti de Jean de la Craiova...:ras-plans:

Oricum avem un stadion ok...sa speram ca se vor aduce imbunatatiri suplimentare...

:) frate,Craiova nu e capitala ...tu ai vizitat alte capitale?:headbang: ba,tigania scrie pe voi,o alta capitala si oras ma i "murdar "ca si buc nu am vazut....:D

SORENSEN
31st January 2007, 14:41
Aici vorbim de stadionul Steaua...dar ca idee nu stiu daca stii dar in Bucuresti sunt foarte multi olteni...deci pun si ei umarul la ceea ce e Bucurestiul acum...ca si moldoveni sau alti munteni...

dardar_3
31st January 2007, 14:47
:) frate,Craiova nu e capitala ...tu ai vizitat alte capitale?:headbang: ba,tigania scrie pe voi,o alta capitala si oras ma i "murdar "ca si buc nu am vazut....:D

O fi Bucurestiul murdar insa nu tre sa compari zonele limitrofe cu Drumul Taberei si Ghencea...:ok:...

Ca si in Craiova sunt ceva maldare pe ici pe colo...:ok:...

Si tigani sunt slava domnului peste tot...

STEAUA-MANIA
31st January 2007, 16:05
Steaua ar putea juca pe Ghencea în timpul lucrărilor de modernizare de la stadion
2007-01-31 15:33:00

"Ne-au fost propuse două variante: mărirea capacității la 45.000 de locuri sau 60.000 de locuri. Vom vedea dacă este posibil să adaugăm două inele ca să ajungem la 60.000 de locuri”, a declarat Valeriu Argăseală după discuția cu reprezentanții firmei germane de construcții care au venit să vadă stadionul Ghencea pentru o posibilă modernizare.

Pe perioada lucrările, Steaua ar putea evolua tot în Ghencea. ”Va fi ceva mai greu pentru ei, dar se poate desfășura competiția", a mai spus Argăseală
stelisti.ro
UN STADION MARE,O ECHIPA MARE,SUPORTERI PE MASURA=STEAUA!
sorensen,mie mi se pare mie...toate echipele cu multi suporteri au stadioane de peste 45...fug de stadioanele mici,vezi arsenal.soon liverpool,bvb,schalke si altele.S-a vazut ca atunci cand vine vorba de meciuri mari,e moarte de om la bilete..tocmai de asta prevad o crestere a nr de abonamente vandute pt sez viitor.Dupa parerea mea,60 e perfect.

Extindere capacitate / Modernizarea stadionului Steaua va dura aproximativ trei ani
2007-01-31 16:21:00

In vederea extinderii capacitatii stadionului Steaua si acoperirii acestuia, oficialii echipei campioane au avut o intalnire cu reprezentantii germani ai firmei de arhitectura GMP si ai societatii de construcții Donges.

Valeriu Argaseala a afirmat ca au fost prezentate imagini cu diferite versiuni ale modalitatilor de conceptie si executare, urmand ca finalizarea discutiilor sa aiba loc ulterior. Din momentul in care lucrarile la stadion vor demara, modernizarea va fi terminata in termen de trei ani.

Potrivit lui Christian Hoffmann, arhitect la GMP, echipa campioana va beneficia de unul dintre cele mai moderne stadioane din Europa. "Va fi un stadion la standarde inalte, asemanator cu cele de la Cupa Mondiala din Germania. Nu pot da o suma estimativa pentru realizarea acestor lucrari", a declarat arhitectul.

stelisti.ro

SORENSEN
31st January 2007, 16:18
Deci pana la urma e mai probabil cu 45 000 de locuri..e mai bine asa...

Liviu
31st January 2007, 17:00
"Ne-au fost propuse două variante: mărirea capacității la 45.000 de locuri sau 60.000 de locuri. Vom vedea dacă este posibil să adaugăm două inele ca să ajungem la 60.000 de locuri”, a declarat Valeriu Argăseală
stelisti.ro
Adaugare de doua inele ce inseamna ? Supraetajare ?
Eu zic ca ar fi perfect 45.000 . Acum avem putin peste 27.000 deci 18.000 de locuri in plus (66%). Ar fi prea mare trecerea la 60.000 . In acel caz ar trebui dublate nr de locuri de parcare , o problema mare .
__________________

Postul nr 172 n-ar trebui sters ?

SORENSEN
31st January 2007, 17:27
Eu de mutl zic ca 40-45 000 ar fi ideal pt Steaua...

YoYoyOi
31st January 2007, 19:01
Pai daca ar fi facut de 60 000 ar fi adaugate 2 inele, iar pt 45 000, presupun ca s-ar adauga doar unul. Acum se poate face de 45 000 iar, daca va fi nevoie pe viitor, se mai poate adauga si alt inel si sa se faca trecerea la 60 000.

Zic si eu asa, dupa ureche de inelele alea, ca nu stiu planul de executie ca sa am o idee clara:D

Ulysses
31st January 2007, 21:15
oaaaaa 45000 ? ce-ar fi? si cand vor striga tribunele:STEAUA!!! si peluzele :VICTORIE!!! o sa le cada psihicul in chilotzi la alde niculescu sau maftei!:happy :happy :happy

Gontel
31st January 2007, 21:28
nu or sa mai joace atunci niculescu si maftei in Romania. cel mai probabil ii vom vedea prin Ucraina.

YoYoyOi
31st January 2007, 21:47
sau pe la Tiraspol :D

cris-cs
31st January 2007, 22:32
cica nea jiji becali vrea sa faca stadion de 60.000-70.000 de locuri. sunt curios daca se va tine de promisiune

the lion king
31st January 2007, 22:35
nu or sa mai joace atunci niculescu si maftei in Romania. cel mai probabil ii vom vedea prin Ucraina.
ca marea vedeta dinamovista marica.....:ras-plans:

Gontel
31st January 2007, 23:02
marica pare destul de bunicel. sa vedem cum mai continua.

Liviu
31st January 2007, 23:08
oaaaaa 45000 ? ce-ar fi? si cand vor striga tribunele:STEAUA!!! si peluzele :VICTORIE!!! o sa le cada psihicul in chilotzi la alde niculescu sau maftei!:happy :happy :happy
Eu cred ca Niculescu si ai lui ar trebui sa se gandeasca serios nu sa-si mareasca ci sa micsoreze stadionul sa se umple si el odata !:happy

Sa vedem cat costa . Nimeni nu a zis nimic de acest lucru , cam cat ar fi . Zeci de milioane tată...

Gontel
31st January 2007, 23:16
pai tocmai isi fac si ei stadion.

SORENSEN
31st January 2007, 23:51
Pai din ce am mai citit pt 45 000 de locuri un cost ar fi de 20-25 mil euro ....si pt 60 000 as zice undeva la 50-60 mil euro...

STEAUA-MANIA
1st February 2007, 01:11
Sorensen,crezi ca gigi o sa scoate toti banii?O sa isi asocieze numele stadionului cu un mare producator de cine stie ce..sau prestator servicii,gen fly emirates samd.

RedStar
1st February 2007, 01:15
Stadionul Steaua se va numi dupa marire Stadionul Computerland :evil:

YoYoyOi
1st February 2007, 12:51
Cozi la bilete pentru Steaua - Sevilla

Incepând cu aceasta dimineata, de la ora 11:00, au fost scoase spre vânzare tichetele in vederea meciului din Cupa UEFA dintre Steaua si Sevilla, pentru persoanele care nu detin abonament. Biletele costa 30 lei la peluze, 50 de lei la tribuna II-a, 100 de lei la tribuna I, 200 lei la tribuna 0 si 300 de lei la fotolii.

Directorul executiv al ros-albastrilor, Valeriu Argaseala, a declarat ca pâna astazi s-au vândut aproximativ 7.000 de bilete pentru jocul echipei lui Cosmin Olaroiu cu FC Sevilla din saisprezecimile Cupei UEFA.

La ora 10.00, la case se adunaseră peste 100 de persoane. Tichetele au fost puse în vânzare cu zece minute înainte de ora anunțată inițial pentru deschiderea caselor (11.00). Biletele la peluza a doua au fost cele mai căutate.

În perioada 22-31 ianuarie numai abonații FC Steaua au putut achiziționa bilete de la casele stadionului. Fiecare abonat a avut dreptul să își cumpere, de la casele special amenajate, un bilet în același sector de tribună în care are abonamentul, și, în limita stocului disponibil, încă un bilet în orice zonă a stadionului, de la alte case de bilete. Steaua are aproximativ 8.000 de abonați.

http://www.prosport.ro/usr/imagini/0-27999-cozi.jpg

STEAUA-MANIA
1st February 2007, 13:28
In 3-4 zile nu o sa mai fie bilete,decat la tribuna de la oficiala, trib 1,nu?:D

RedStar
1st February 2007, 13:31
Au stat la coada pentru bilete la peluze, cand am ajuns pe la 11:45 batea vantul la casele de bilete.
Eu mi-am luat la T2.

stelistul23
1st February 2007, 14:30
cine vrea bilete la meciul steaua -sevillia sa ma sune la nr 0747522261preturi foarte mici

bluesky
1st February 2007, 15:05
din cate se pare jiji este hotarit sa fac un sradio de 60000 de locuri ,chiar vreau sa vad asta

CrAzY92
1st February 2007, 16:21
“Templul” cu 45.000 de locuri sau cu 60.000 de locuri

Miercuri, la Stadionul Steaua, reputatele firme germane GMP (proiectare) si DONGES (constructii) au prezentat variante de marire a capacitatii si de acoperire a arenei din Bulevardul Ghencea, luand in calcul amplasamentul actual. Au fost discutii de principiu, cu privire la variante, termini, facilitatile necesare, care trebuie sa fie in concordanta cu normele FIFA, cele doua firme lasand la sediul clubului o oferta generala in acest sens. Dupa aceasta intalnire, cu caracter informal, discutiile vor fi continuate pentru a se ajunge la solutia cea mai viabila din toate punctele de vedere.

VALERIU ARGASEALA (Director Executiv FC Steaua): “Sunt firme recomandate de lucrarile efectuate, cum ar fi Olympiastadion, stadioanele din Frankfurt, Koln sau Stadionul Foshan din China, toate constructii de anvergura. Se vede ca oamenii sunt specialisti, preocupati de cel mai mic detaliu, dispusi la dialog. Cele doua variante propuse pentru Stadionul Steaua sunt de 45.000 de locuri si de 60.000 de locuri”.

STEAUA-MANIA
2nd February 2007, 01:20
Proiectanti din America

EVZ: Domnule Becali, ati angajat o firma pentru a reface stadionul Steaua, dar sunt inca probleme cu ministerul...

Gigi Becali: Nu asta ar fi problema. Ma inteleg eu cu ministerul. Problema e cu firma. Am renuntat la nemtii astia pe care-i adusesem. Dupa primele studii, numai devizul ma ducea la 120.000.000 de euro! Pai ce, sunt nebun, sa dau atatia bani?

E o suma enorma!

Pai, nu? Sunt dispus sa bag 10-20.000.000 de euro in stadion, dar ce, am innebunit, sa bag 120.000.000? astia voiau sa faca dupa modelul stadionului ala de la München...

Olimpyastadion?

Nu... alalalt...

Allianz Arena?

Asa! Ca Allianz Arena! Dar am renuntat. Pai, stadionul din Southampton a costat 35.000.000 de euro si e senzational! Gasim noi unii care sa faca stadionul Steaua asa cum vreau eu!

Unde-i gasiti?

Am aici pe cineva care a fost sef de santier la metroul din Los Angeles. O sa aducem niste proiectanti din America, sa faca dupa modelul pe care-l spun eu! Eu vreau asa, cu piloni de sustinere in lateral, cum am vazut eu prin strainatate. Sa maresc capacitatea cu
15-20.000 de locuri.

Investiti, dar stadionul nu-i al dumneavoastra. Daca ministerul nu-i de acord?

O sa fie. Nu-i nicio problema. N-am mai contactat acum ministrul pentru ca n-avea rost, renuntasem deja la firma asta. De ce sa mai vorbesc la minister, daca nu facem nimic deocamdata?

Teoretic, exista posibilitatea sa bagati banii in refacerea stadionului si apoi, nefiind proprietatea clubului, echipa sa fie obligata sa plece...
N-am nevoie sa fiu proprietar! Eu fac stadionul si gata! Cine sa ma dea pe mine afara? Oricum, toata lumea va sti ca eu l-am facut. Iar Steaua va juca acolo, nimeni n-o poate da afara.

"Pe urma vin eu!"

Sunteti sigur?

Astia mai stau la putere un an si jumatate, pana la alegerile urmatoare. Si pe urma vin eu! Castig sigur!

evz.ro
Mda..era prea frumos...

Ioca10
2nd February 2007, 11:16
Gigi,la ce sa te astepti de la el

Brian
2nd February 2007, 11:44
Gata...deja datzi vina pe GG...e vorba de 120 de milioane de euro....nu de un milion sau 2...el era dispus sa plateasca maxim 30 de milioane de euro, dar 120 este foarte mult... era normal sa se reorienteze....si in caz k unii chiar nu realizeaza, este important pentru el sa mareasca stadionul....

Ioca10
2nd February 2007, 11:47
Da nu e normal,daca ii chemi paia sa iti faca stadion ca in germania,sa iti ceara atat??

YoYoyOi
2nd February 2007, 11:54
Mai haideti sa fim seriosi....are GG bani, dar daca te gandesti si investitia de vara trecuta era un record pentru campionatul nostru. Si investitia preconizata acum de 10-20 de milioane de euro este un record. Dar pana la 120 de mil e cale lunga :rolleyes:
E GG dus cu pluta, dar chiar asa sarit de pe fix nu e ;)

Plus ca pe astia din Germania i-a chemat sa inspecteze si sa dea niste solutii de modernizare si de marire a capacitatii. Nu de a lua totul de la zero. Pai cu 120 de milioane se pot face 3 stadioane ca si Ghencea pornind de la fundatie.

Brian
2nd February 2007, 11:56
El a vrut sa mareasca stadionul, nu sa faca stadion ca in Germania....era logic sa coste super-mult....sumele care se vehiculau pentru marirea stadionului erau destul de "normale" pentru GG...dar 120 de milioane pentru o echipa romaneasca??Mult prea mult....

Brian
2nd February 2007, 11:57
Mai haideti sa fim seriosi....are GG bani, dar daca te gandesti si investitia de vara trecuta era un record pentru campionatul nostru. Si investitia preconizata acum de 10-20 de milioane de euro este un record. Dar pana la 120 de mil e cale lunga :rolleyes:
E GG dus cu pluta, dar chiar asa sarit de pe fix nu e ;)

Plus ca pe astia din Germania i-a chemat sa inspecteze si sa dea niste solutii de modernizare si de marire a capacitatii. Nu de a lua totul de la zero. Pai cu 120 de milioane se pot face 3 stadioane ca si Ghencea pornind de la fundatie.

Subscriu la tot ce ai scris mai sus!:ok:

Sevilla86
2nd February 2007, 12:32
Daca Gigi e dispus sa investeasca 30 mil in stadion e bine si asa!!!
Nici nu ar fi avut el 120 mil... chiar daca are 1 miliard, dar banii aia ii are investiti in afaceri, in proprietati... sa-l faca acum de 45.000 de locuri, iar pe masura ce isi amortizeaza investitia peste cativa ani, ar putea sa mai puna inca vreo 15-20.000 de locuri.
Sper sa nu fie prmisiuni electorale...

SORENSEN
2nd February 2007, 15:59
Problema costului mare e ca fundatia e facuta pe pamant si nu ar fi suportat greutatea noilor inele si ar fi trebuit intarituri...stiu pe cine din SUA care avea probleme cu fundatia tot pe pamant (la casa evident) si la costat intarirea vreo 50 000 dolarisi nu avea palat ci o casa normala ...va dati seama cat costa la un stadion ca Steaua si sa reziste la 60 000 spectatori...

Solutia mai nou vruta de GG este una ok...pt ca noile locuri nu se vor sprijini deloc pe vechea structura ci pe un numar de piloni...a se vedea stadionul gerland al lui lyon...

In poze se vad stalpii cred ca asta ar fi solutia gandita de GG la 20-25 mil euro...

SORENSEN
2nd February 2007, 16:05
Ce zicea GIgi tot in acelasi interviu...

"Pai, stadionul din Southampton a costat 35.000.000 de euro si e senzational!"

St Mary's Stadium,Southhamton categoria 4 UEFA...Capacitate 32,689
cost £(lire sterline)32 milioane...adica 51 mil euro...deci nu e chiar cum zicea GG ...apoi costul ok a fost ca era facut de la zero...mai ieftin decat Steaua care ar costa in plus datorita fundatiei...

Apropo GG a schimbat ...nu mai vrea 60 000..a inteles si el...vreo 15-20 000 in plus adica 43-48 000 de locuri...

Liviu
3rd February 2007, 10:52
Sigur ca acea suma de 120 milioane era pentru proiectul de 60.000 de locuri . Varianta cu 45.000 venea probabil undeva la jumatate . Ma indoiesc ca altii vor cere cu mult mai putin...
Cred ca ar trebui specificat clar firmelor respective sa vina cu un proiect care sa se incadreze in suma alocata de Steaua . Mai bine spus : ce s-ar putea face cu cca. 20.000.000 E ? (sau cat o fi acea suma)
Varianta cu 60.000 de locuri cred ca a murit . Nu se va putea realiza cu o suma sub 50.000.000 E . Eu as fi super-multumit si cu un stadion de 40.000 dar cu tribunele acoperite .

Elphax
3rd February 2007, 11:11
a cazut varianta sau nu?
parca trebuie minim 50.000 pt un meci de semifinala CL

Liviu
3rd February 2007, 11:16
A cazut varianta cu nemtii , prea costisitoare . Se cauta alti proiectanti si executanti mai ieftini , care sa vina cu alte variante :(
:rolleyes: 50.000 in semifinalele CL...sa ajungem noi acolo si mai vedem . Nu stiu daca te obliga sa ai asa mare capacitate dar sigur un numar mai mare de locuri decat in grupe pentru oficialii Uefa si presa.

SORENSEN
3rd February 2007, 11:38
a cazut varianta sau nu?
parca trebuie minim 50.000 pt un meci de semifinala CL

Nu e adevarat ....50 000 e pt a organzia o finala de UCL.

Nu ca o echipa din RO ar putea visa momentan macar la sferturi...:groggy:

Sevilla86
3rd February 2007, 12:28
Villareal a fost in semifinale si din cate stiu stadionul lor nu are in nici un caz 50.000 de locuri... parca in jur de 25.000.
Are dreptate SORENSEN.

bluesky
3rd February 2007, 16:05
jiji a renuntat la firma germana care a venit in rominia sa mareasca capacitatea stadionului din cauza pretului prea mare cerut de germani ,care au cerut 120 de mil de euro si jiji nu a acceptat.el sunind ca va gasi alta firma si va baga maxim 20 de mil de euro si va mari capacitatea stadionului la 60 de mii

YoYoyOi
3rd February 2007, 18:18
Steaua-F.C. Sevilla / Au mai rămas circa 3.000 de bilete pentru suporteri!


Cu mai puțin de două săptămîni înainte de meciul tur cu Sevilla, programat în Ghencea pe 15 februarie, conducerea Stelei a anunțat că s-au vîndut 90 la sută din cele 24.500 de bilete tipărite pentru acest joc. Ieri s-au epuizat cele de la peluza I, acolo unde stă galeria, și cele de la tribuna a II-a. "Mai avem la tribuna 0 și peluza a II-a, de sub tabelă, dar foarte puține, la fel ca la fotolii. Cele mai multe au rămas la tribuna I", a explicat aseară Valeriu Argăseală



A fost atata scandal in toamna cand a anuntat conducerea pretul biletelor pentru grupele CL. S-au temut ca nu vor fi pline tribunele. Acum pentru acest meci de UEFA, se pare ca se va juca din nou cu casa inchisa. Ceea ce inseamna ca si in UEFA se duc oamenii la meci nu doar ca sa vada granzii CL.
Asta nu dovedeste decat ca, nu este necesara ci obligatorie marirea capacitatii stadionului. Ca la un meci cu Unirea Urziceni sau UTA, nu va fi plins stadionul nu va fi o problema. Dar este o problema ca sunt unii care raman afara daca nu-si iau bilet la timp.

YoYoyOi
7th February 2007, 06:06
Tabela întîrzie
Deși Steaua a anunțat că noua tabelaă de marcaj, comandată la o firmă japoneză, ar urma să fie funcționabilă chiar la meciul tur cu FC Sevilla, de joia viitoare, este puțin probabil ca ea să fie montată pînă la acea dată. "Ea vine în componente separate și trebuie să găsim o echipă de specialiști care să lucreze la infrastructura ei. O să mai dureze ceva timp", a explicat Valeriu Argăseală. Cel mai probabil, tabela va fi dată în folosință în martie.

Da mult mai amana instalarea noii tabele.....Tot cauta specialisti de cateva luni:mda:

Gontel
7th February 2007, 14:56
ma ofer eu specialist sa montez tabela. :D

Liviu
7th February 2007, 22:37
Lasati mai , ca se pune in functiune la victoria cu Dinamo ! Sa tina si ei minte cu ce ocazie ne-am inaugurat noua tabela !:yes:

pinki
7th February 2007, 22:39
ma ofer si eu, specialista :cool:

SORENSEN
7th February 2007, 22:43
Tabela întîrzie
Deși Steaua a anunțat că noua tabelaă de marcaj, comandată la o firmă japoneză, ar urma să fie funcționabilă chiar la meciul tur cu FC Sevilla, de joia viitoare, este puțin probabil ca ea să fie montată pînă la acea dată. "Ea vine în componente separate și trebuie să găsim o echipă de specialiști care să lucreze la infrastructura ei. O să mai dureze ceva timp", a explicat Valeriu Argăseală. Cel mai probabil, tabela va fi dată în folosință în martie.

Da mult mai amana instalarea noii tabele.....Tot cauta specialisti de cateva luni:mda:

Totul pare cusut cu ata alba..daca tot doreau tabela gata ..chemai 5-6 japonezi si gata in 2 sapt o aveam..o taraganeaza ..zic eu suspect...avand in vedere ca trebuia sa vina in septembrie ..cel tarziu octombrie....

YoYoyOi
13th February 2007, 08:00
Verde pentru show


Peste gazonul din Ghencea a fost împrăștiat ieri îngrășămînt de culoare verde pentru a readuce iarba la viață. Ieri la prînz, cu 3 zile înaintea meciului tur cu FC Sevilla, la gazonul stadionului Steaua se lucra în ritm susținut. Din cauza faptului că avea porțiuni unde era ars și iarba lipsea sau aceasta nu avea culoarea naturală, terenul a fost stropit, de-a lungul său, cu un îngrășămînt specific, de culoare verde.
Operațiune a avut loc după ce iarba a fost tunsă, totul fiind supravegheat de Adrian Oprișan, directorul firmei care a realizat refacerea suprafeței de joc din Ghencea. Tractorașul care arunca substanța lăsa în urma lui un teren de un verde aproape perfect.

"Nu e vorba despre vopsirea terenului, ci despre fertilizarea lui. L-am ajutat pentru a-l mișca din hibernare. Am folosit un îngrășămînt care conține alge speciale. După ce s-a aruncat acest produs, l-am udat și imediat ce apa va ajunge la rădăcină, va reacționa și el va deveni verde. Nu este nimic anormal în această operațiune. Sînt intervenții de sezon anticipat, pentru că în această perioadă sînt temperaturi mult peste cele normale", a explicat Oprișan.



Asta ca sa respecte cererea celor de la Sevilla:D Nu e verde autocarul...dar e verde intens gazonul :happy

YoYoyOi
13th February 2007, 14:36
Bisnitarii au pus stapânire pe Ghencea
STEAUA De trei zile s-au epuizat biletele pentru meciul dintre Steaua si FC Sevilla, dar cine vrea neaparat sa intre la partida îsi poate achizitiona tichet de intrare chiar din fata stadionului. Aproximativ 20 de “afaceristi” stau la intrarea arenei din bulevardul Ghencea si îsi prezinta oferta: la peluza - 500.000, la tribuna a doua - 800.0000, iar pentru mai multe bilete se poate negocia, la fel ca si în cazul în care doresti bilete la tribuna I sau 0.

Prosport

Dracu ii mai intelege pe astia din presa :groggy:
Ieri in GSP scriau ca mai sunt 700 de bilete la trib I si loje, iar in Prosport scrie de cateva zile ca biletele s-au epuizat.

Sevilla86
13th February 2007, 14:48
Pana si la Piatra Neamt biletele sunt personalizate, au un cod de bare care contine datele posesorului. Asta incepand de la meciul Romania - Luxemburg cand se vor inaugura noile bilete electronice.
De ce nu se face si la Steaua ceva asemanator? Incepe sa devina ridicola povestea cu bisnitarii care vand chiar in fata stadionului fara sa fie deranjati de nimeni si in complicitate cu persoane din cadrul clubului care ar trebui sa se ocupe de vanzarea biletelor. Nu mi se pare un efort supra omenesc introducerea biletelor electronice de vreme ce s-a intamplat la Piatra Neamt!

SORENSEN
13th February 2007, 21:51
Pai fa si tu calcul de ce...se vorbeste ca unii de la Steaua se ocupa cu asta..eu as da si nume desi nu stiu cat de real e ...Strizu...

SORENSEN
13th February 2007, 21:54
Imagini cu gazonul ...

Sisk
13th February 2007, 22:04
misto pozele

SORENSEN
13th February 2007, 22:06
Mda sunt ok...
Se pare ca lucrarile au fost supervizate chiar de Oprisan ...patronul companiei care s-a ocupat de gazon ...

Liviu
13th February 2007, 23:19
Nu am putut observa din poze daca s-au remediat problemele gazonului din zona in care stau portarii , in 6 m . Dupa doar cateva meciuri in toamna , aparusera probleme acolo , gazonul "chelise" , fapt ce nu s-a intamplat nici pana acum pe Giulesti sau National .
____

Deci un fel de vopsire , au dat cu ingrasamant verde...sunt curios daca dupa ploaia de afara se decoloreaza ceva din verdele ala...:D

YoYoyOi
13th February 2007, 23:26
pai cica, intra la radacina si este absorbit de planta :rolleyes:

chiar ca m-am uitat si eu sa vad daca s-a remediat problema in fata portilor.
M-am enervat cumplit in toamna cand am vazut ca e lipsa iarba in careul mic:mda:
treaba de mantuiala :mda:

Ioca10
13th February 2007, 23:28
La insamantzare copii:D
Stropitori avem:happy

YoYoyOi
13th February 2007, 23:31
si samanta? :happy

Liviu
3rd March 2007, 12:11
Se mai aude ceva de tabela de marcaj ?

Vine , nu vine ?

YoYoyOi
3rd March 2007, 12:16
habar n-am ca deja se intinde prea mult problema :mda:

bluesky
3rd March 2007, 15:35
pai ne amina astia pina cind vor ei..

Snake_21
3rd March 2007, 19:55
Nu am mai auzit nimic de tabela :(

Liviu
9th March 2007, 23:08
Tabela noua la meciul cu Dinamo

Tabela de marcaj mult asteptata în Ghencea, înca din perioada când ros-albastrii jucau în Liga Campionilor, este gata. Tabela, care a costat 1.200.000 de euro, este realizata în Japonia, la cele mai înalte standarde. Deoarece Steaua are terenul suspendat doua etape, una pe care a jucat-o la Oradea, cu UTA, cealalta urmând a se disputa la Craiova, pe 17 martie, cu FC Arges, noua tabela de marcaj va fi pusa în functiune abia pe 7 aprilie, la derby-ul din Ghencea cu Dinamo. (prosport)
Sa speram ca de data asta se tin de cuvant si nu va mai aparea nicio problema...

Ioca10
9th March 2007, 23:11
Ura :D

Snake_21
9th March 2007, 23:11
Da... intai astept sa o vad si dupa aia mai vorbim ca asa a zis si acum ceva timp ca o pune in functiune si... :(

YoYoyOi
9th March 2007, 23:12
pai ar fi cazul s-o vedem ca imediat e un an de cand o tot lalaiesc

Ioca10
9th March 2007, 23:16
Oricum la cum veniti voi pe stadion tot la tv o vedetzi:D

Snake_21
9th March 2007, 23:19
La Ioca :P ca o vezi si pentru noi :P sa ne faci poze de aproape sa o vedem si noi :P:P

Sevilla86
9th March 2007, 23:20
Degeaba lauda ei atata tabela aia pt ca e la mana a doua... vine din Australia...
Oricum ar fi mai buna decat orice alta tabela din tara (cred:o:)

dede
9th March 2007, 23:21
minune... :D

Ioca10
9th March 2007, 23:25
Oricum e mai buna decat ce avem:D

YoYoyOi
9th March 2007, 23:27
si daca e second ce? chiar n-avem pe ce arunca banii numai pe tabele de zeci de milioane?
oricum o sa fie cea mai mare si moderna din tara.... si asta e tot ce conteaza.

Ioca10
9th March 2007, 23:30
Marimea conteaza deci:D
E macar avem cu ce ne lauda:D

bluesky
10th March 2007, 11:06
pai tabela am auzit ca spunea becali va costa 2 mil de dolarii cam multi sper sa merite,becali vrea sa mareasca stadionul ghencea la 60000 dar vad ca se zgirceste la bani,nu il inteleg de ce?se lauda ca cumpara CEC si spunea ca poate sa dea 500 mil de euro cash de ce nu ar avea 120mil euro ca sa mareasca stadionul?????

dede
10th March 2007, 11:37
vb de sute de mil de euro de parca ai vorbi de mii de lei...
e Becali bogatas, da' are si el niste limite...

YoYoyOi
10th March 2007, 12:48
:happy daca toata averea ta ar fi 200 de milioane de lei, tu ai da 180 de milioane ca sa cumperi o masina, de exemplu?

Sevilla86
10th March 2007, 14:13
Eu m-as gandi de 14 ori inainte sa dau peste 10% din avere ca sa fac un stadion de 60.000 de locuri, care la 90% din meciuri o sa fie... aproape gol.
Englezu, neamtu si spaniolu isi calculeaza in cati ani isi recupereaza banii pe care i-a bagat in stadion, dar la noi nu poate fi vorba de asa ceva. 120 mil de euro nu-i recuperezi intr-o viata de om... cel putin nu in Romania. Biletele sunt ieftine in comparatie cu alte campionate si lumea nu prea vine la stadion.

bluesky
10th March 2007, 17:38
or fi dar daca se lauda atata el de ce nu investeste???si publicul cu cit steaua va juca in liga campionilor cu atat fanii vor veni la stadion in nr mare chiar si in meciurile din campionat si in cele din cupa..

dede
10th March 2007, 18:10
investeste el ce investeste, dar nici nu poate sa arunce cu sutele de milioane de euro... mai are de muncit pana sa isi permita sa scoata vreo cateva zeci de milioane doar pt stadion

yoyo, tu pe mine m-ai intrebat? :D poti sa iei o masina si in rate, asa ca nu ar fi o probl prea mare :P

YoYoyOi
19th March 2007, 19:44
La meciul cu Dinamo se va inaugura noua tabelă electronică a stadionului Steaua!


Echipa din Bulevardul Ghencea va inaugura noua tabelă electronică la meciul contra lui Dinamo. Tabela, care a costat peste un milion de euro, a fost adusă din Japonia, iar finisarea montajului are loc în aceste zile.

Partida cu Dinamo este programată pe data de 7 aprilie, de la ora 19.00, pe stadionul din Bulevardul Ghencea, fiind primul meci jucat pe teren propriu de Steaua după suspendarea de două etape a terenului.
GSP


in sfarsit...