PDA

View Full Version : Campionatele Europene-Milano, 29 martie-5 aprilie 2009



Pages : [1] 2 3 4 5 6

ducus
5th December 2008, 17:29
Cum credeti ca ne vom descurca la Europenele de la anul?
Iata programul competitional:
http://www.euro2009.it/content_page.php?Id=10

mikeyy
5th December 2008, 17:49
E greu de zis de pe acum...mai e atat de mult timp si in plus tinand cont de toate schimbarile ce vor avea loc de la 1 ianuarie e aproape imposibil sa spunem cum va fi. Nici nu stim exact pe cine ne vom baza pt Europene....deocamdata niciun gimnast nu si-a recapatat forma maxima de concurs.

Andraf
5th January 2009, 22:21
La multi ani tuturor!!! Noul an sa va aduca multa sanatate, fericire si mult succes in viata!
Readuc in discutie formarea unei echipe de sustinatori ai Romaniei la aceste Campionate Europene de la Milano.
Asa cum am spus si alta data, eu sunt nerabdatoare sa vad pe viu o asemenea competitie. Cine se mai inscrie in echipa de sustinatori?

Tess_AN
6th January 2009, 18:37
La multi ani tuturor!!! Noul an sa va aduca multa sanatate, fericire si mult succes in viata!
Readuc in discutie formarea unei echipe de sustinatori ai Romaniei la aceste Campionate Europene de la Milano.
Asa cum am spus si alta data, eu sunt nerabdatoare sa vad pe viu o asemenea competitie. Cine se mai inscrie in echipa de sustinatori?
Mi-ar placea sa fac parte din echipa de sustinatori, dar trebuie sa recunosc cu parere de rau ca nu va puteti baza pe mine pentru CE de anul acesta.

niagara64
6th January 2009, 18:53
Mi-ar placea sa fac parte din echipa de sustinatori, dar trebuie sa recunosc cu parere de rau ca nu va puteti baza pe mine pentru CE de anul acesta.

Poate trecem oceanul la toamna?!

Tess_AN
6th January 2009, 19:05
Poate trecem oceanul la toamna?!
Anul trecut la Nationale, Ioana zicea (normal ca vorbea de teren propriu) sa ne intalnim cu totii la CM din 2010 (avantaj ca ne putem tot planui inainte ca avem timp) si tare mi-ar place. Normal ca m-ar tenta si Londra anul acesta.... dar stiu. De fapt si pentru CM 2010 e inca departe de spus clar... CE de anul asta la mine ar fi fost o varianta viabila daca erau cu o luna mai tarziu...
Oricum cei care merg la Milano sa strigati tare - si pentru cei ce nu ajungem in sala decat cu gandul... si asteptam cu nerabdare "raportul de la fata locului".

ioanavol
6th January 2009, 21:13
Anul trecut la Nationale, Ioana zicea (normal ca vorbea de teren propriu) sa ne intalnim cu totii la CM din 2010 (avantaj ca ne putem tot planui inainte ca avem timp) si tare mi-ar place. Normal ca m-ar tenta si Londra anul acesta.... dar stiu. De fapt si pentru CM 2010 e inca departe de spus clar... CE de anul asta la mine ar fi fost o varianta viabila daca erau cu o luna mai tarziu...
Oricum cei care merg la Milano sa strigati tare - si pentru cei ce nu ajungem in sala decat cu gandul... si asteptam cu nerabdare "raportul de la fata locului".

cu totii nu stiu, ca ma gandesc nu e usor pentru toata lumea sa vina in Olanda...cum nu ne e nici noua intotdeauna usor sa mergem in alta parte.
dar daca ne mobilizam din timp (lucru care, stiu, nu e caracteristic romanesc, din pacate...:P), atunci cel putin cei care vin de prin Europa pot rezerva zboruri f ieftine, cam cum gasise Andra pt Europene.

Eu am planuri mari pt 2010...dar sper ca macar 5 sa ne strangem sa urlam:D

La Londra nu stiu daca vin pt ca e la sf lui oct si se coincide cu o aniversare importanta in familie, pe care nu mi-as dori s-o pierd.

mikeyy
6th January 2009, 21:17
Obiectivul meu principal e tot 2010. Sper din tot sufletul sa se realizeze si sa mergem mai multi.
Apropo am aflat faptul ca exista sanse ca anul asta sa se tina Internationalele in primavara..date concrete inca nu stiu.

niagara64
6th January 2009, 21:56
Obiectivul meu principal e tot 2010. Sper din tot sufletul sa se realizeze si sa mergem mai multi.
Apropo am aflat faptul ca exista sanse ca anul asta sa se tina Internationalele in primavara..date concrete inca nu stiu.

Internationalele se tineau de obicei in primavara ca o verificare inaintea europenelor .Acum cum o fi nu stiu .Ca si europenele se tin mai devreme ca de obicei anul asta .

Andraf
8th January 2009, 20:02
Pe perioada europenelor biletele de avion pentru Milano au ajuns incredibil de ieftine!!! Intre 39 lei si 59 lei!!! adica sub 100 lei dus-intors.
Sper ca nu am devenit prea obositoare cu insistenta mea...

ioanavol
8th January 2009, 20:46
Nu ai devenit deloc, Andra...imi pare doar rau ca nu pot raspunde pozitiv entuziasmului tau. Sa ma vezi pe mine ce-o sa mai pisez lumea la cap incepand de prin octombrie, pentru Mondialele de la Rotterdam:P
Eu sper sa ti se mai alature cineva, ca singur nu-i asa de fain. Dar sigur mai gasesti acolo romani, caci sunt multi in Italia si s-or gasi si cativa fani ai gimnasticii printre ei.

Ramonica
14th January 2009, 15:36
Si eu sunt foarte interesata pt mondialele din 2010, sper doar sa fie bilete si mai ieftine, ca eu am salariu de profesor..... in tara,deci trebe sa fie reducere cu adevarat, cum sint preturile la pensiuni? sau apartamente care sa fie inchirite doar pt max 1 sapt.? Cam de asta am eu nevoie.....pt a reusi sa vin

ioanavol
14th January 2009, 16:47
Ramona, daca te intereseaza, mai vorbim in cateva luni, cand or sa se bage si biletele pe net. Nu stiu daca sunt si bilete mai ieftine sau daca profesorii au reduceri, dar in Londra anul asta un bilet costa 25-45 lire la fiecare finala de individual compus si 30-60 lire la fiecare dintre zilele cu finale pe aparate. Deci minim 110 lire in total.
Mai vedem cum o sa fie situatia in cateva luni (cine mai vrea sa vina, cam cat or sa fie biletele) si promit sa caut eu toate informatiile.

EDIT: vad ca olandezii s-au apucat deja de treaba, au facut deja site: http://www.gymnastics2010.com
iar biletele vor incepe sa se vanda incepand cu iunie 2009!!

mikeyy
14th January 2009, 18:32
Wow..sunt pusi pe treaba organizatorii olandezi, nu gluma!
Fata de italienii cu europenele.

Daca in iunie dau drumul la bilete...atunci pica chiar bine ca ne vom intalni la Nationale si atunci putem sa discutam mai bine ce facem.
Multumim Ioana ca ne tii la curent cu tot ce se intampla:ok:

Ramonica
15th January 2009, 13:15
Ramona, daca te intereseaza, mai vorbim in cateva luni, cand or sa se bage si biletele pe net. Nu stiu daca sunt si bilete mai ieftine sau daca profesorii au reduceri, dar in Londra anul asta un bilet costa 25-45 lire la fiecare finala de individual compus si 30-60 lire la fiecare dintre zilele cu finale pe aparate. Deci minim 110 lire in total.
Mai vedem cum o sa fie situatia in cateva luni (cine mai vrea sa vina, cam cat or sa fie biletele) si promit sa caut eu toate informatiile.

EDIT: vad ca olandezii s-au apucat deja de treaba, au facut deja site: http://www.gymnastics2010.com
iar biletele vor incepe sa se vanda incepand cu iunie 2009!!

Multumesc Ioana:ok:
Sper ca pina in 2010 sa am banii necesarii:happy, asta daca intre timp nu se intimpla sa cistig la Loto, si atunci nici o problema:lol:vin sigur...
Dar mai este si varianta sa ramin fara salariu:angry:si atunci, nu vin sigur, decit daca ma angajez in alta tara:happy:headbang:

Tess_AN
15th January 2009, 17:22
Multumesc Ioana:ok:
Sper ca pina in 2010 sa am banii necesarii:happy, asta daca intre timp nu se intimpla sa cistig la Loto, si atunci nici o problema:lol:vin sigur...
Dar mai este si varianta sa ramin fara salariu:angry:si atunci, nu vin sigur, decit daca ma angajez in alta tara:happy:headbang:
Ramona, esti de-a noastra! Cred ca simtul umorului uneste pe aici si ma bucur!

Andra mergi la Milano? Mai merge cineva? Avem reprezentanti/reporteri la Milano? (am auzit ca reporterilor ce si filmeaza le zice "filmasi" :D )

niagara64
15th January 2009, 17:43
Ramona, esti de-a noastra! Cred ca simtul umorului uneste pe aici si ma bucur!

Andra mergi la Milano? Mai merge cineva? Avem reprezentanti/reporteri la Milano? (am auzit ca reporterilor ce si filmeaza le zice "filmasi" :D )

Adica daca mergem undeva ne facem "filmasi":happy ?

crisloregym
15th January 2009, 21:33
Pentru 2010 imi pun si eu sperantele...atata vreme cat va cuprinde MUSAI si un "tur" de cateva zile al Amsterdamului:)

LuisaGym
15th January 2009, 23:40
Dragi forumisti, eu stau mai retrasa zilele astea (am ceva probleme in familie) dar sper ca in 2010 sa nu mai am nici o problema. Eu locuiesc in Olanda. Sa tineti cont de asta pt 2010, pt ca pot gazdui cu prietenie 1-2 persoane. Hai Romania!

ioanavol
16th January 2009, 13:35
Sper ca problemele sa treaca (repede)...

Iar incepand din vara putem pune tara la cale (cei interesati). Eu una o sa-mi iau biletele cat mai repede (dupa Nationale) pentru ca vreau sa apuc locuri bune.

crisloregym
16th January 2009, 22:21
Pai si eu vreau!!!:D

ioanavol
16th January 2009, 23:03
Pai si eu vreau!!!:D

:)
am vorbit la singular pentru ca nu pot pretinde nimanui sa se decida asa de devreme...
dar daca unii se vor hotari sa vina voi fi mai mult decat bucuroasa sa planuim si sa ne luam biletele impreuna :)

mikeyy
16th January 2009, 23:06
Cel mai bine ar fi sa avem biletele impreuna, ca sa nu fim imprastiati prin sala :)

ioanavol
16th January 2009, 23:14
Cel mai bine ar fi sa avem biletele impreuna, ca sa nu fim imprastiati prin sala :)

vom fi imprastiati oricum, cred, pentru ca nu e usor sa aduni oamenii cu un an inainte.
dar macar 2-3 sa fim impreuna.

mikeyy
16th January 2009, 23:25
Ioana, dar daca ne luam bilete in acelasi timp si sunt locuri libere...putem avea sansa sa stam unii langa altii nu? Te intreb ca tu ai mai trecut prin asta de 2 ori.

ioanavol
16th January 2009, 23:34
Ioana, dar daca ne luam bilete in acelasi timp si sunt locuri libere...putem avea sansa sa stam unii langa altii nu? Te intreb ca tu ai mai trecut prin asta de 2 ori.

da, daca le luam impreuna vom sta unii langa altii.

La Europene (2004 si 2007) vedeai harta salii cu locurile si-ti alegeai din locurile disponibile.

Tess_AN
16th January 2009, 23:38
Ioana, dar daca ne luam bilete in acelasi timp si sunt locuri libere...putem avea sansa sa stam unii langa altii nu? Te intreb ca tu ai mai trecut prin asta de 2 ori.
Am pus la diverse link-ul pt CM de la Londra. La sectiunea bilete zice: "Please note that booking fees apply on all tickets. Discounts available for parties groups of 10 or more."... Deci, daca sunt 10 hotarati si se iau bilete pe grup se primeste si reducere si normal locurile impreuna. "Banii jos, ochii la usa" din prima ca altfel se intampla ca la "10 negri mititei"... cine stie cati mai raman din ei.
La Milano nu am vazut reducere pentru grupuri (dar preturile sunt mult mai mici!) dar e reducere daca iti cumperi biletele inainte de 31 ianuarie.

mikeyy
16th January 2009, 23:46
Mi-e greu sa cred ca ne vom strange 10 persoane...la Ploiesti cred ca am fost 10 sau 11.

Mersi Ioana ca mi-ai zis...deci atunci cel putin in ce ma priveste pe mine...eu sunt din ce in ce mai hotarat sa vin..asa ca sunt sanse sa-mi iau bilete cand iti iei si tu ;)

crisloregym
17th January 2009, 00:03
Si eu...pentru ca oricum mi-am propus sa merg intr-o tara straina in fiecare an...anul asta va fi Spania sau Cehia:D. La anul, daca o sa fiu sanatoasa, Olanda (mai ales Amsterdamul):)

ioanavol
17th January 2009, 12:31
Cris, in octombrie prea frumoasa vreme aici nu va fi (cum nu e 95% din an :P), dar vizitam ce vreti voi. Daca ne planuim din vreme, imi pot lua si eu o sapt liber ca sa vedem si cate ceva. Nu uitati, eu stau f aproape si de Belgia si Germania, deci puteti spune c-ati fost in 3 tari straine in acelasi an :P

mikeyy
4th February 2009, 18:38
Fete - calificari: http://www.ueg-gymnastics.com/commstore/objekt.pl?katalog=downloads&Feld=datei&ID=713&inline

Iar incepem cu paralele :) In ultimii doi ani majoritatea marilor concursuri le-am inceput la paralele:
- mondiale 2007 finala pe echipe
- europene 2008 finala pe echipe
- JO Beijing: finala pe echipe
- JO Beijing: individual compus

EDIT:
Rectific....doar doua dintre gimnaste vor incepe la paralele, iar celelalte doua vor incepe la sarituri....ma uitasem doar la prima grupa unde aparea Romania :D

Tess_AN
4th February 2009, 19:03
Fete - calificari: http://www.ueg-gymnastics.com/commstore/objekt.pl?katalog=downloads&Feld=datei&ID=713&inline

Iar incepem cu paralele :)
EDIT:
Rectific....doar doua dintre gimnaste vor incepe la paralele, iar celelalte doua vor incepe la sarituri....ma uitasem doar la prima grupa unde aparea Romania :D
Daca eram in rotatie cu Rusia era mai bine, dar subdivizia 6 (ultima) si inceputul la sarituri eu cred ca e avantajos.
Inceputul la paralele la finala pe echipe la CE anul trecut a fost de bun augur.

Aici e ordinea intrarii in concurs la baieti: http://www.ueg-gymnastics.com/commstore/objekt.pl?katalog=downloads&Feld=datei&ID=710&inline - tot cu paralele se incepe - 4 din ei. Dar nu vad unde incep ceilalti 2? Parca se vorbea de 6 participanti, nu?

niagara64
4th February 2009, 19:09
Daca eram in rotatie cu Rusia era mai bine, dar subdivizia 6 (ultima) si inceputul la sarituri eu cred ca e avantajos. Inceputul la paralele la finala pe echipe la CE anul trecut a fost de bun augur.

Aici e ordinea intrarii in concurs la baieti: http://www.ueg-gymnastics.com/commstore/objekt.pl?katalog=downloads&Feld=datei&ID=710&inline - tot cu paralele se incepe.
Nu e completa inca .Baietii au 6 poziti de start iar aici nu apar decat 4.

Tess_AN
4th February 2009, 19:21
Nu e completa inca .Baietii au 6 poziti de start iar aici nu apar decat 4.
Pai 2 "casute necompletate" mai sunt in subdivizia 1 tot la paralele :P si la bara sau sarituri... Astea ar fi variantele ramase...

ioanavol
5th February 2009, 11:09
cine merge pana la urma (dintre suporterii de pe-aici)?

mikeyy
5th February 2009, 12:32
Daca eram in rotatie cu Rusia era mai bine, dar subdivizia 6 (ultima) si inceputul la sarituri eu cred ca e avantajos.
Inceputul la paralele la finala pe echipe la CE anul trecut a fost de bun augur.



Eu ma intreb oare cum le vor imparti pe fete pt cele doua subdiviziuni? Antrenorul decide sau se trage la sorti.

De exemplu presupun ca Diana Chelaru va face 2 sarituri...la cat de emotiva este (va amintiti ce emotii avea la Nationale cand aproape isi pierduse respiratia) cred ca ar fi mai bine sa inceapa in subdv 2 la paralele ca sa se obisnuiasca cu emotiile pana ajunge la ultimul aparat, la sarituri.

Pentru Sandra cred ca ar fi mai bine sa fie in ultima subdiviziune ca sa termine cu solul.
Pt Ana la fel..tot in ultima subdiviziune ar fi mai bine, ca si ea sa termine cu solul.
A patra gimnasta nu stiu care va fi....sper sa fie Gabita, dar in acelasi timp mi-as dori si Dana sa prinda un loc.

Tess_AN
5th February 2009, 18:22
Eu ma intreb oare cum le vor imparti pe fete pt cele doua subdiviziuni? Antrenorul decide sau se trage la sorti.

De exemplu presupun ca Diana Chelaru va face 2 sarituri...la cat de emotiva este (va amintiti ce emotii avea la Nationale cand aproape isi pierduse respiratia) cred ca ar fi mai bine sa inceapa in subdv 2 la paralele ca sa se obisnuiasca cu emotiile pana ajunge la ultimul aparat, la sarituri.

Pentru Sandra cred ca ar fi mai bine sa fie in ultima subdiviziune ca sa termine cu solul.
Pt Ana la fel..tot in ultima subdiviziune ar fi mai bine, ca si ea sa termine cu solul.
A patra gimnasta nu stiu care va fi....sper sa fie Gabita, dar in acelasi timp mi-as dori si Dana sa prinda un loc.
Mihai, imi place cum gandesti. Esti bun de antrenor! Parca am mai zis asta o data anul trecut!

Cred ca logica/tactica ta e buna. Intrebarea e: Toata lumea face 4 aparate?

niagara64
5th February 2009, 18:43
Mihai, imi place cum gandesti. Esti bun de antrenor! Parca am mai zis asta o data anul trecut!

Cred ca logica/tactica ta e buna. Intrebarea e: Toata lumea face 4 aparate?

Buna intrebare !

Cata_RB
5th February 2009, 18:43
Nu cred ca sunt obligate toate 4, mi s-ar parea absurd. Dar posibilitatea de a face toate sigur exista.

mesteritza
5th February 2009, 18:48
Din interviul lui Forminte am inteles ca in calificari toate gimnastele vor incerca sa faca toate cele 4 aparate dar nu cred ca sunt obligate.

Tess_AN
5th February 2009, 19:32
Din interviul lui Forminte am inteles ca in calificari toate gimnastele vor incerca sa faca toate cele 4 aparate dar nu cred ca sunt obligate.
Abia astept sa vad. A mai zis cineva pe aici ca abia asteapta concursurile. Ma alatur si eu! (mai ales ca asta inseamna ca a trecut iarna :rolleyes:

mikeyy
6th February 2009, 00:32
Toate vor face in calificari 4 aparate...poate doar Dana (daca va merge) sa faca sarituri si sol, caci cred a renuntat la barna si paralele, dar in rest celelalte fac 4 aparate.

Si in 2007 la Europenele individuale, toate fetele au facut 4 aparate...si Aluissa trebuia sa faca 4, daca nu se accidenta atunci :(

cata10
6th February 2009, 17:09
Cine din fetele nou-cooptate in lotul olimpic, in afara de Chelaru, ar mai avea dreptul sa concureze anul aceste in competitii oficiale de senioare? La europene, anul acesta, nu este sectiune si pt junioarele, nu-i asa?

mikeyy
6th February 2009, 17:19
In afara de Chelaru, Porgras si Sabau mai au varsta necesara.

cata10
7th February 2009, 12:31
In afara de Chelaru, Porgras si Sabau mai au varsta necesara.

Deci ar mai fi si alte variante pentru Europene; un pic de concurenta intre fete, pt a prinde echipa, nu strica, ba din contra....iar pt Mondiale s-ar forma o echipa frumusica (la Mondiale participa 6 fete, nu?) ....Si sa fie sanatoase, mai inainte de orice..

vlad001
7th February 2009, 14:33
Ana Porgras se reface dupa operatie si nu are sanse sa prinda europenele, poate mondialele.

Cata_RB
7th February 2009, 18:32
Daca stiu bine, nici la mondiale nu va fi concurs pe echipe anul asta. Sau am inteles gresit, Cata, si te referi la cate fete au voie sa participe...nu stiu cate :D

mikeyy
7th February 2009, 18:40
Mondialele de anul acesta sunt tot individuale deci fara proba de echipa, iar in ceea ce priveste nr de gimnasti este la fel ca la Europene: maxim 4 gimnaste si respectiv 6 gimnasti.

Tess_AN
8th February 2009, 10:05
La concurs pe echipe fete vor fi de acum incolo doar din 5.

Tess_AN
8th February 2009, 19:49
La concurs pe echipe fete vor fi de acum incolo doar din 5.
Trebuie sa corectez, la JO echipele sunt format din 5 si la CM din 6. - cf. Technical Regulation 2009 Section 2- ART de pe pagina FIG -> Rules

mikeyy
27th February 2009, 14:32
Usor usor incepem sa aflam participantii pt Europene.
Marea Britanie si-a numit reprezentantii la baieti:
Luke Folwell
Daniel Keatings
Daniel Purvis
Theo Seager
Louis Smith
Kristian Thomas
http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&task=view&id=784

mikeyy
2nd March 2009, 23:33
Elvetia a decis intr-o proportie de 50% pe cine va trimite la fete:
- sigure de participare: Ariella Kaeslin si Yasmin Zimmermann
- mai au sanse si: Linda Stämpfli, Carina Fürst si Lucia Tacchelli (urmeaza sa se aleaga)

LuisaGym
10th March 2009, 18:19
In sfarsit vesti bune despre Anamaria Tamarjan. Se pregateste la 4 aparate la capacitate maxima. Nu mai are dureri serioase. Sper mult sa fie sanatoasa si norocoasa!

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/de-4-x-tamirjan-la-europene-4037831

Tess_AN
10th March 2009, 18:36
Si eu sper la fel, Luiza. Bafta multa Ana! Ce mi-ar place sa o vad cu aur la individual compus!!!!!!!!!!

Cata_RB
10th March 2009, 18:42
Hmmm...as fi sperat intr-o exprimare mai hotarata legat de starea ei. De fapt nu spune nimic concret, ca e bine si lucreaza la capacitate intreaga. Sper sa despic eu firul in 4, si eu imi doresc sa fie europenele ei! Se pare ca dorinta de ieri cu articolul despre Ana mi-a fost indeplinita :D

cineva_cineva
10th March 2009, 19:50
Ma bucur mult de toate vestile bune de ieri si de azi! Si speram sa ne bucuram si pentru Ana si pentru celelalte fete si mai tarziu. Da, Cata, si eu, ieri cand citeam, ma gandeam, parca vad ca citeste cineva ce ai scris tu aici si maine aflam si despre Ana ceva!

mikeyy
10th March 2009, 20:08
Ma bucur Cata ca ti s-a inceplinit dorinta :)
Oricum foarte frumoase toate articolele din ultimele 2 zile (la cele din Prosport ma refer).

Facem un pronostic referitor la cineva merge la Euro?
Zic eu primul:

Fete: Izbasa, Tamarjan, Dragoi, Chelaru
Baieti: Selariu, Koczi, Berbecar,Stanescu,Popescu si Jivan

myrab3la_19
10th March 2009, 20:13
Ma bucur nespus pentru Ana!E preferata mea si imi doresc mult sa plece la mondiale cu o anumita reputatie.Ma enervez teribil cand cei de pe alte forumuri o si vad pe Afanasyeva ca favorita..eu cred ca Ana e o gimnasta mai buna si mai placuta decat Afanasyeva !Hai Ana!!!

AuriB
10th March 2009, 20:17
Multumesc doamnei Mirela Basescu!:floricica:
M-au bucurat mult articolele din ultimele zile.


Mihai,subscriu pronosticului tau.Si eu cred ca acestea vor fi echipele pt. europene.

mikeyy
10th March 2009, 20:20
Stiu cum sunt cei de pe celelalte forumuri...dar ma bucur oarecum ca o vad pe Afansyeva favorita...ca mai bine Ana le face o surpriza si sa-i lase pe toti cu gura cascata.
Hai Ana!

LuisaGym
11th March 2009, 16:37
Nu stiu daca s-a mai discutat asta pe forum dar am gasit o statistica a medaliilor la campionatele europene senioare. (google Participari si rezultate la campionatele europene de seniori: da statistica 1957-2006 in format pdf). Impreuna cu datele din 2007 si 2008 fetele au luat 119 medalii dintre care 40 aur, 43 argint si 36 bronz.

mikeyy
11th March 2009, 20:04
A fost un reportaj la TVR cu Nicusor Pascu. Acesta maine trebuie sa trimita o prima lista cu cei 6 gimnasti pt Europene, insa decizia finala o va lua dupa Cupa de la Cottbus.
A zis ca are 7 gimnasti care sunt pt Europene si ca ii va fi greu sa aleaga doar 6. Cei 7 sunt: Koczi, Selariu, Berbecar, Popescu D, Popescu C, Jivan si Stanescu.
In reportaj a mai fost amintit Flavius, de care Nicu Pascu a spus ca este cel mai bun gimnast pe care il are si ca are sanse mari la 3 medalii( 1 la individual si 2 pe aparate). Flavius a zis ca isi doreste inca un aur (dupa cel obtinut in 2006)

myrab3la_19
11th March 2009, 21:20
Cred ca pe Alin Jivan il va lasa acasa...despre fiecare a zis cate ceva de bine si ca au sanse acolo sau acolo,despre Alin nimic.

AuriB
11th March 2009, 21:34
Eu as dori sa nu fie Alin cel care ramine acasa.Ar fi foarte greu pentru el mai ales ca a fost atit de mult accidentat si a luptat mult sa-si revina si sa poata continua; ar fi pacat ca dupa olimpiada sa piarda si europenele,nu stiu ce moral ar mai avea sa continue.Sper sa fie in forma si sa poata concura cel putin la 2 aparate foarte bine.

niagara64
11th March 2009, 21:53
vreo inregistrare ,vre-un link ceva ptr interviul cu pascu ?

mikeyy
11th March 2009, 23:48
Doar pe site-ul TVR daca apare.....deocamdata nu a aparut ca am verificat.

anna.09
12th March 2009, 09:52
Nu stiu daca s-a mai discutat asta pe forum dar am gasit o statistica a medaliilor la campionatele europene senioare. (google Participari si rezultate la campionatele europene de seniori: da statistica 1957-2006 in format pdf). Impreuna cu datele din 2007 si 2008 fetele au luat 119 medalii dintre care 40 aur, 43 argint si 36 bronz.

Exista cel putin o greseala in acest pdf.
Din cate stiu Milo nu a fost niciodata campioana europeana absoluta, Gina a fost. Aici apare ca in '94 ar fi castigat Milo individual compusul urmata de Gina.In realitate a castigat Gina iar Milo a fost mult in afara podiumului.
Documentul face parte dintr-o serie, realizata probabil cu ocazia centenarului federatiei. Interesant, dar era bine sa fie fara greseli, doar e facut de Federatie.....!De fapt pare sa fie un fel de carte "Gimnastica 1906-2006 un secol de aur"
http://www.romgym.info/
Se gaseste la documentatii/Documente FRG/100 ani FRG

LuisaGym
12th March 2009, 10:37
Rezultate se gasesc si la

http://www.gymn-forum.net/Results/euro-results.html

Linkul de mai sus contine probabil rezulatele corecte.

mikeyy
12th March 2009, 10:58
Deci doar 3 gimnaste de la noi au reusit sa castige titlul european la individual: Nadia Comaneci, Daniela Silivas si Gina Gogean.
Va fi greu anul acesta, insa sper ca a patra gimnasta de la noi - campioana europeana absoluta sa fie Ana Tamarjan :) :ok:

LuisaGym
12th March 2009, 11:05
In schimb junioarele au castigat foarte multe titluri la individual compus: Emilia Eberle, Ekaterina Szabo (de 2 ori), Vanda Hadarean, Alexandra Marinescu (2 ori), Sabina Cojocar, Steliana Nistor. Au fost si foarte multe medalii de argint. Astea sunt date dintr-un document de pe site-ul FRG. Sper sa fie corecte.

anna.09
12th March 2009, 11:29
Da...gymn-forum e destul de bine documentat..imi place si mie.

mikeyy
12th March 2009, 21:24
Echipa Frantei:

Fete:
Marine PETIT
Youna DUFOURNET

Baieti:
Benoît CARANOBE
Hamilton SABOT
Thomas BOUHAIL
Yann CUCHERAT
Danny RODRIGUES
Cyril TOMMASONE

Vor merge doar 2 gimnaste deoarece restul nu sunt apte din cauza problemelor de sanatate.

Echipa Rusiei:

Fete:
Semenova
Afanasyeva
Goryunova
Berger

Aceasta gimnasta, pe nume Yulia Berger este noutate pt Rusia..este o specialista la sarituri si sol...aceste 2 aparate le va face si la Milano, iar celelalte 3 vor concura la toate cele 4 aparate.
Am cautat niste filmulete cu Berger si am gasit doar de anul trecut:
- sarituri:http://www.youtube.com/watch?v=M64M0Jigu-g (este o saritura tsukahara??)
- sol: http://www.youtube.com/watch?v=etpCFWZoVW8 (cat de cat ok, daca nu tinem cont de ratare...are potential)

niagara64
12th March 2009, 22:19
Barna lui Petit .Mi-a placut cum a lucrat la Montreal .
http://www.youtube.com/watch?v=debT7vzVTF8

niagara64
13th March 2009, 02:28
Barna lui Petit .Mi-a placut cum a lucrat la Montreal .
http://www.youtube.com/watch?v=debT7vzVTF8



rectific linkul (celalalt nu mergea )

http://www.youtube.com/watch?v=LQ96s9HQMDQ

anna.09
13th March 2009, 10:07
La Berger mie mi se pare ca este o saritura din stand pe maini cu 1.5 suruburi, un fel de Rudi grupat, (daca am dreptate este o saritura de 5.70)

mikeyy
13th March 2009, 11:21
rectific linkul (celalalt nu mergea )

http://www.youtube.com/watch?v=LQ96s9HQMDQ
Intr-adevar destul de ok barna ei...


La Berger mie mi se pare ca este o saritura din stand pe maini cu 1.5 suruburi, un fel de Rudi grupat, (daca am dreptate este o saritura de 5.70)

Multumesc Oana.
De cand toata lumea face Yurchenko, imi e greu sa recunosc celelalte sarituri :D

mikeyy
13th March 2009, 22:28
O sa pun aici rezultatele pe aparate de la nationalele Rusiei ca sa putem analiza mai bine situatia:

WAG EF

VT
1.Yulia Berger - 14,562
2.Kristina Goryunova - 13650
3.Anna Dementieva - 13475
4.Ramilya Mussina - 13375
5.Ekaterina Korodumova - 13, 325
6.Maria Chibiskova - 13312
7.Tatiana Nabiyeva - 7287
8.Aleksandra Telitsina - 6900

UB
1.Ksenia Semyonova - 15800
2.Aliya Mustafina - 15300
3.Ksenia Afanasyeva - 14700
4.Tatiana Nabiyeva - 14500
5.Yulia Berger - 14.250
6.Kristina Goryunova - 14125
7.Anna Dementieva - 14000
8.Yekaterina Kurbatova - 13650

BB
1.Aliya Mustafina - 14950
1.Ksenia Afanasieva - 14950
3.Ksenia Semyonova - 14725
4.Kristina Goryunova - 14675
5.Diana Sapronova - 13850
6.Svetlana Klyukina - 13475
7.Tatiana Solovyeva - 13425
8.Maria Chibiskova (Moscow) - 11400

FX
1.Ksenia Semyonova - 14925
2.Kristina Goryunova - 14825
3.Aliya Mustafina - 14700
4.Anna Dementieva - 14275
5.Anna Myzdrikova - 14200
6.Ksenia Afanasyeva - 13, 850
7.Yulia Berger - 13.825
8.Tatiana Solovyeva - 12675


Ce parere aveti?
Nu pot sa nu remarc notele foarte bune obtinute de Semenova la paralele si sol...chiar la sol mi se pare foarte buna nota (ea nici pe vechiul cod nu obtinea atat). Se vede ca a lucrat mai mult la paralele si sol.
La Semenova nu avem nota de la sarituri.
Afansyeva nu mi se pare asa un pericol..dar poate face surprize.

Dar eu ma tot gandesc la solul lui Semenova....poate fi un pericol si pt Sandra. Sandra dupa sol foarte bine executat la concursul Nadiei a luat 15.05.

Cata_RB
13th March 2009, 22:42
Tocmai ce ma uitam si eu pe note pe IG. Ma intrebam de ce a fost aleasa Berger cand Mustafina pare sensibil mai buna din clasamentele astea...dar in contextul unor campionate individuale Mustafina pierde pentru ca e cam a treia gimnasta buna pe aparate unde deja sunt 2 favorite in a prinde o finala. Cu Berger rusii vor cel putin finala la sarituri (ca si noi cu Diana Chelaru, de altfel :))

mikeyy
13th March 2009, 22:47
Mustafina inca e junioara...nu are voie la seniori.
La Berger singura mea nedumerire e daca 14.562 e media sariturilor...daca e media inseamna ca are 2 sarituri extrem de bune si se va bate pt aur cu Ariella Kaslin. Acum trebuie vazut si ce sarituri are Diana..poate vine cu vreo surpriza :)

AuriB
13th March 2009, 22:53
Frumoase note!totusi nu pot sa nu remarc ca nici Rusia nu prea sta bine la sarituri,notele de la sarituri mi se par destul de mici.La paralele,clar Semenova se va bate pentru aur la europene,la sol are ce-i drept nota buna dar sa nu uitam ca Sandra la concursul Nadiei nu a facut solul nou a facut doar 4 linii din vechiul sol si nu cele mai grele si a luat totusi 15 05.Eu zic ca la sol ,daca il executa bine Sandra nu poate rata medalia de aur.La birna note bune dar nu extraordinare,din cite imi aduc aminte la scAm Amelia a obtinut 14.750 sau cam pe acolo.Acuma sa vedem ce note vor obtine fetele noastre la concursul de miine si ne vom putea face o parere.


Apropo,putem vedea undeva concursul de miine?sau macar rezultate.

mikeyy
13th March 2009, 22:56
Apropo,putem vedea undeva concursul de miine?sau macar rezultate.

Deocamdata nu stiu nimic...sper sa aflu maine. Competitia (Jesolo) va incepe la ora 15 (ora Italiei)

Tess_AN
13th March 2009, 23:22
Ce parere aveti?
Cred Semenova urca pe podium la individual compus si paralele.

Edit: daca nu am gresit la calcule, (scazand suma notelor la aparate, din totalul de 58.200 postat la externe) la sarituri la Semenova iese 12.725. Asta 1.5Y cu cazatura sau ce saritura a facut?

Cata_RB
13th March 2009, 23:43
Ah, nu stiam ca e junioara :D
S-a refacut neasteptat de repede si de bine Semenova...ma intreb daca n-o fi fost o mica strategie sa spuna ca va lucra doar pe 2 aparate :P
Tess, mai degraba un FTY, probabil nici n-a apucat sa se antreneze prea mult, dar pana la CE sigur nu ramane cu el [daca a fost FTY].

mikeyy
13th March 2009, 23:53
Edit: daca nu am gresit la calcule, (scazand suma notelor la aparate, din totalul de 58.200 postat la externe) la sarituri la Semenova iese 12.725. Asta 1.5Y cu cazatura sau ce saritura a facut?

Tess...notele pe care le-am postat eu aici sunt de la finalele pe aparate. De la individual compus nu am notele defalcate....la AA stiu ca a cazut la sol la ultima diagonala(parca)

Probabil ca inca la sarituri nu e in forma foarte buna (mai mult de un FTY nu cred ca are)....dar recupereaza cu paralelul.

mikeyy
14th March 2009, 12:11
Echipa Ucrainei pt Euro: Holenkova, Demyanchuk, Koval, Kalashnik

Cupa Ucrainei - rezultate:
WAG EF
V: 1. Kostyuchenko 14.262, 2. Kalashnik 14.187, 3. Sergienko 13.987
UB: 1. Kostyuchenko 13.800, 2. Demyanchuk 13.775, 3. Holenkova 13.550
BB: 1. Shcherbatikh 14.775, 2. Demyanchuk 14.000, 3. Cherniy 13.725
FX: 1. Holenkova 14.525; 2. Cherniy 13.500, 3. Kononenko & Livchikova 13.425

myrab3la_19
14th March 2009, 12:31
Ce diferenta mare intre notele de la paralele si alte aparate..observ ca se pot lua foarte usor note peste 15.500 pe cand la barna sau sol...Cred ca nu s-a rezolvat nimic cu noul cod ba dimpotriva

cata10
14th March 2009, 12:41
S-a cam ales praful si de gimnastica din Ucraina. Cu notele astea nu prea pot emite pretentii la medalii
Ce note mici au la paralele, in conditiile in care notele sunt mari la acest aparat comparativ cu celelalte

crisloregym
14th March 2009, 22:14
Ce note mici la paralele!!! Era aparatul lor forte!!!In 2003 datorita dificultatii si executiei din calificari la paralele si barna erau pe punctul de a emite pretentii la aur...ciudat si, totodata, pacat....sper ca noi sa nu ajungem vreodata in aceasta situatie, desi...

rob_din
14th March 2009, 22:17
Am ajuns deja, poate chiar mai rau

niagara64
14th March 2009, 22:40
Sincera sa fiu , am ajuns sa-mi doresc ca daca e sa fie la Europene , sa fie macar un esec clar ,nu ceva caldut care sa pemita sa se intinda in continuare pelteau lui "merge si asa " .Macar de s-ar trezi adormitii din federatie sa vada cum stau lucrurile in realitate .

rob_din
14th March 2009, 22:47
Si eu vreau la fel, ori luam 3-4 medalii din care macar 1 de aur, ori nici o medalie. Parca vad ca unii se multumesc cu un bronzulet ceva

mikeyy
14th March 2009, 22:51
Din punctul meu de vedere din gimnastica romaneasca a disparut seriozitatea si disciplina. Cred ca exista prea multa libertate si un program inconstant de antrenament.
Din pacate nu se poate face gimnastica de performanta fara disciplina si reguli stricte.

Am fost iar orbit de pasiunea mult prea mare pe care o am si mi-am facut sperante ca aceste europene vor aduce mult succes Romaniei...insa chiar sunt dezamagit si cred ca doar o minune mai poate sa indrepte situatia.

rob_din
14th March 2009, 23:03
Nu cred ca astea sunt problemele. Mai curand la nivelul antrenorilor. Nu stiu, mie Forminte imi da impresia ca nu are nici un plan de antrenamente, nu are un plan de progres in elemente, nu are o idee clara despre ce trebuie facut. El a venit al lot cu Nistor si Izbasa si in rest nu a mai pus in valoare nici o alta gimnasta, chiar daca talente sunt.

Cata_RB
15th March 2009, 02:05
Nu mai vreau sa-mi dau cu parerea de unde vin problemele, pentru ca sunt prea suparata...in primul rand pentru ca ma gandesc la fete, care se chinuie atatia ani si realizarile intarzie. Chiar si cu accidentari, e clar ca nu progreseaza si aici nu e vina lor.

ioanavol
15th March 2009, 02:34
Dupa rezultatele de la Jesolo si eu sunt nedumerita in ceea ce priveste strategia de la lot si pesimista pentru Europene :(
Sper din toata inima sa ma insel!

Tracoromana
15th March 2009, 09:08
Din punctul meu de vedere din gimnastica romaneasca a disparut seriozitatea si disciplina. Cred ca exista prea multa libertate si un program inconstant de antrenament.
Din pacate nu se poate face gimnastica de performanta fara disciplina si reguli stricte.

Pana la urma ducem dorul stilului mai strict al lui Belu, pentru ca numai asa a fost disciplina si s-au respectat regulile. Eu personal duc dorul acestui stil pentru gimnastica. Iar stilul de "zbir" , de "nimeni nu misca in front" al Martei vad ca duce si el la rezultate.
Autodisciplina sau disciplinarea cu vorba buna vine cu varsta (vezi Pusa Dita/Tomescu, vezi fetele de la canotaj) si nu-i cazul la gimnastica.

In sfarsit, nu vreau sa reluam o discutie pe care am tot avut-o pe tema asta, era doar o constatare, sau mai degraba o concluzie.

Pe de alta parte in sezonul imediat dupa olimpiada, a mai scazut turatia motoarelor si alta data. Vezi Debrecen 2005 cand a participat numai Floarea la europeneSau Patras (2002?) cand a participat numai Oana Petrovschi.

(pardon am uitat de Catalina si Dana Sofronie la Debrecen 2005. N-ar fi trebuit sa uit, fiindca am fost acolo la fata locului, dar mi-a ramas in minte mai mult faptul ca Franta a luat atunci 2 medalii de aur la feminin si ca as fi vrut ca Suciu sa ia atunci aur la individual compus. Incepuse asa de bine la primele 4 aparate.... :rolleyes: Era de departe primul favorit. A facut varza la ultimele 2 :mda:. A luat atunci Razvan argintul, intrecut la mustata de Martinez.)

LuisaGym
15th March 2009, 17:55
Sincera sa fiu , am ajuns sa-mi doresc ca daca e sa fie la Europene , sa fie macar un esec clar ,nu ceva caldut care sa pemita sa se intinda in continuare pelteau lui "merge si asa " .Macar de s-ar trezi adormitii din federatie sa vada cum stau lucrurile in realitate .

Subscriu: ori s-o buseasca de tot si sa vina acasa fara nici o medalie ori sa fie un succes rasunator. Sincer eu prefer prima varianta cu conditia sa se schimbe ceva la lot. Eu am mai zis-o demult: daca pleaca Forminte cine vine? Pt ca daca Belu Bitang nu se intorc si Forminte e inlocuit de un incompetent va fi iar un sir de ani de incercari nereusite si timp pierdut pentru fete.

lory
18th March 2009, 17:19
stie cineva programul competitional ? e important sa stiu la ce ora se transmite duminica! multumesc!

ela_diana
18th March 2009, 19:47
Forminte mi se pare foarte arogant ( am revazut interviul cu el si cu sandra dupa medalia de aur la sol) , europenele de anul acesta vor fi un adevarat test , iar daca nu romania se va presenta modest , fara nici un plan , cred ca dupa mondiale il vor schimba , cel putin asa as vrea eu...

Iata un link pentru programul europenelor: http://www.gymnasticsresults.com/2009/euro2009wag.html#prg

venera
19th March 2009, 11:33
Forminte mi se pare foarte arogant ( am revazut interviul cu el si cu sandra dupa medalia de aur la sol) , europenele de anul acesta vor fi un adevarat test , iar daca nu romania se va presenta modest , fara nici un plan , cred ca dupa mondiale il vor schimba , cel putin asa as vrea eu...

Iata un link pentru programul europenelor: http://www.gymnasticsresults.com/2009/euro2009wag.html#prg
Nu am vazut transmisie pe Eurosport la europenele de gimastica decat intr-o singura zi, sper sa transmita TVR 2 ca de obicei, pe TVR nu este inca afisat programul..

mikeyy
19th March 2009, 21:55
Conform secretarului general al FRG, lotul feminin al Romaniei va fi format din Sandra Izbasa, Anamaria Tamarjan, Diana Chelaru (debut la competitiile de senioare) si Gabriela Dragoi (antrenori Nicolae Forminte, Liliana Cosma si Marius Vintila).

Lotul masculin va fi compus din Daniel Popescu, Razvan Selariu, Robert Stanescu, Marius Berbecar, Flavius Koczi si Alin Jivan (antrenori Nicusor Pascu, Stefan Gal si Ioan Suciu)

Sursa: Mediafax

Unde e Lucian Sandu la fete? Sper ca nu s-a intamplat la ce ma gandesc eu...adica ca a plecat.

Cata_RB
19th March 2009, 22:12
Multumim Mihai!
Eu ma bucur mult pentru Alin :) Sigur ca-mi pare rau pentru toti gimnastii sau gimnastele care raman acasa, insa Alin a avut accidentari, a tot ramas pe langa echipa pentru ca erau prea multi saritori...sper sa fie bine pentru el si pentru toti :ok:

myrab3la_19
19th March 2009, 22:23
Conform secretarului general al FRG, lotul feminin al Romaniei va fi format din Sandra Izbasa, Anamaria Tamarjan, Diana Chelaru (debut la competitiile de senioare) si Gabriela Dragoi (antrenori Nicolae Forminte, Liliana Cosma si Marius Vintila).

Lotul masculin va fi compus din Daniel Popescu, Razvan Selariu, Robert Stanescu, Marius Berbecar, Flavius Koczi si Alin Jivan (antrenori Nicusor Pascu, Stefan Gal si Ioan Suciu)

Sursa: Mediafax

Unde e Lucian Sandu la fete? Sper ca nu s-a intamplat la ce ma gandesc eu...adica ca a plecat.

Daca pleaca Lucian Sandu eu nu ma mai uit la gimnastica...mie imi place ce a facut cu fetele noastre,sper din suflet sa nu fie asa pt ca inlocuitor mai bun nu stiu daca exista:(

mikeyy
19th March 2009, 22:39
Daca pleaca Lucian Sandu eu nu ma mai uit la gimnastica...mie imi place ce a facut cu fetele noastre,sper din suflet sa nu fie asa pt ca inlocuitor mai bun nu stiu daca exista:(

Mira...e doar o banuiala. Insa nu inteleg de ce nu face parte din delegatia pt Europene.

Sri Ea
19th March 2009, 23:10
Conform secretarului general al FRG, lotul feminin al Romaniei va fi format din Sandra Izbasa, Anamaria Tamarjan, Diana Chelaru (debut la competitiile de senioare) si Gabriela Dragoi (antrenori Nicolae Forminte, Liliana Cosma si Marius Vintila).


Yay! That's my team! :ok:
Thanks for the news, Mihai!

Very happy about Jivan too for MAG!:)

21mai
20th March 2009, 00:14
Forminte mi se pare foarte arogant ( am revazut interviul cu el si cu sandra dupa medalia de aur la sol) , europenele de anul acesta vor fi un adevarat test , iar daca nu romania se va presenta modest , fara nici un plan , cred ca dupa mondiale il vor schimba , cel putin asa as vrea eu...

Iata un link pentru programul europenelor: http://www.gymnasticsresults.com/2009/euro2009wag.html#prg

ar fi foarte bine sa l schimbe, pentru ca din ce am citit el niuci macar la motivarea gimnastelor nu ajuta cu nimic si luand in considerare si notele de la ultima competitie e pus acolo doar ca sa nu zicem ca nu avem antrenor:no:

LuisaGym
20th March 2009, 01:25
@ Mihai: poate ca Lucian Sandu ramane acasa sa antreneze restul fetelor. Poate are omul o problema in familie si nu poate pleca. Eu refuz sa ma gandesc la posibilitatea ca ar fi plecat de la lot.

Vad ca Dana Druncea iar sta acasa. Dana chiar are motiv sa se planga ca a fost ignorata ca gimnasta. Ea nu prea a fost la concursuri mari si e din 2005-2006 la lot.

mikeyy
20th March 2009, 01:39
Dana acum chiar nu era in forma pt Europene...insa raman la parerea ca trebuia sa fie in echipa de la Beijing!

LuisaGym
20th March 2009, 01:42
Mihai cum de nu dormi la ora asta ?!!

mikeyy
20th March 2009, 01:51
Lucrez la un proiect si din cand in cand mai ma uit si pe forum :)

mikeyy
20th March 2009, 11:29
Vanessa Ferrari s-a retras de la Europene...a fost inlocuita de o alta gimnasta.

rob_din
20th March 2009, 11:45
Anunțați inițial ca participanți la etapa de Cupă Mondială de la Cottbus, Răzvan Șelariu, Cosmin Popescu, Alin Jivan, Flavius Koczi și Robert Stănescu nu vor lua startul la competiția din Germania. „Nu am mai plecat pentru că înscrierea s-a făcut târziu și nu am mai fost acceptați. Federația nostră a trimis lista după data limită de înscriere și nu s-a mai putut face nimic. Este o pierdere importantă pentru băieți pentru că era util acest concurs de la Cottbus, o verificare extrem de bună pentru Europene”, ne-a declarat Nicușor Pascu, antrenorul lotului olimpic.


În locul concursului din Germania, băieții vor susține o serie de teste în sala de gimnastică de la Lia Manoliu. Prima verificare a avut loc miercuri, iar astăzi, va avea loc cea de-a doua. „Astăzi va fi verificarea oficială, vor asista Mircea Apolzan, Nicolae Vieru și domnul Dan Grecu, care va fi și în comisia de arbitri la CE. Pregătirea decurge normal, încercăm să folosim cât mai bine zilele rămase până la începutul Europenelor (2-5 aprilie)”, a continuat Pascu.

LuisaGym
20th March 2009, 11:53
:confused: E foarte greu sa trimiti un fax.

Cata_RB
20th March 2009, 12:22
Vanessa Ferrari s-a retras de la Europene...a fost inlocuita de o alta gimnasta.

La asta chiar nu ma asteptam! :shocked: Mai ales ca e la ea acasa.
Probabil e hotarata sa continue si sa revina unde era...si nu vrea sa-si strice imaginea aparand in forma sportiva la care e acum. Destul de corect, pana la urma.

venera
20th March 2009, 13:06
[QUOTE=rob_din;2487819]Anunțați inițial ca participanți la etapa de Cupă Mondială de la Cottbus, Răzvan Șelariu, Cosmin Popescu, Alin Jivan, Flavius Koczi și Robert Stănescu nu vor lua startul la competiția din Germania. „Nu am mai plecat pentru că înscrierea s-a făcut târziu și nu am mai fost acceptați. Federația nostră a trimis lista după data limită de înscriere și nu s-a mai putut face nimic. Este o pierdere importantă pentru băieți pentru că era util acest concurs de la Cottbus, o verificare extrem de bună pentru Europene”, ne-a declarat Nicușor Pascu, antrenorul lotului olimpic.

La atata lipsa de responabilitate nu ma asteptam....e o neglijenta crasa in federatia asta...cand s-or duce doamne toti dinozaurii astia de acolo, care nu-si mai vad fundul de grasi ce sint...sa vina altii mai deschisi si cu interes sa faca ceva.

ioanavol
20th March 2009, 16:50
Ciudata neparticiparea asta a baietilor...banuiesc ca se duceau cu avionul, iar biletele de avion se rezerva din timp. Nu rezervi biletele pana nu te inscrii in competitie, deci nu-nteleg cum s-a ajuns sa se inscrie in ultimul moment.

mikeyy
20th March 2009, 20:51
Lista tuturor participantilor + antrenori + arbitrii :http://www.ueg-gymnastics.com/commstore/objekt.pl?katalog=downloads&Feld=datei&ID=736&inline

Pe langa lipsa lui Ferrari, va lipsi si la baieti rusul Devyatovski...o sansa mai mare pt baietii nostri la individual.

rob_din
20th March 2009, 21:16
La feminin lista confirma cat de mult a putut scadea gimnastica europeana. Practic singurele nume importante la nivel mondial sunt Izbasa, Tweddle si Semenova

crisloregym
21st March 2009, 12:10
Citeam parerile voastre despre Europene pe Diverse parca si ma gandesc acum ca daca nici in Europa nu iti propui s acastigi to (in conditiile in care Europa este deja aproape varza), pai la Mondiale mergi clar cu gandul de a te califica doar intr-o singura finala (eventual cea de la individual compus, ca dee, tre sa prinzi si tu un loc din cele 24). Mi-e ciuda, zau, ca Malina, Stela, Gabita, Anamaria, Amelia, Ana Porgras, Aluissa nu s-au nascut doar cativa ani mai devreme...mai ales Stelei...un an i-a lipsit:(

Referitor la lista: sa va uitati cine este liderul echipei Angliei...care, a propos, merge din ca in ce mai bine...

Nu o mai vad pe Stefani Bismpikou pe lista...s-o fi retras, oare?

Cata_RB
21st March 2009, 15:26
Si eu am remarcat lipsa lui Stefani Bismpikou, ma obisnuisem sa o vad mereu :)

Adde
22nd March 2009, 03:51
Referitor la lista: sa va uitati cine este liderul echipei Angliei...care, a propos, merge din ca in ce mai bine...



Te referi la Adrian Stan, nu? Ce inseamna de fapt aceasta functie de team leader, conducator de delegatie sau ce anume? Am vazut ca la noi e Anca Grigoras.

Citeam un articol despre Beth Tweddle, a inceput gimnastica la 7 ani (reluctantly - adica fara prea mare tragere de inima) si iat-o astazi, la 24 de ani!

mikeyy
23rd March 2009, 13:56
Desi nu apare in lista participantilor pt Europene, Vanessa inca are sanse sa concureze la Milano.
In articolul publicat astazi in IG antrenorul Italiei, Casella, declara ca procesul de recuperare a Vanessei merge bine, dar inca nu s-au decis daca aceasta va concura sau nu la Milano. Antrenorul spune ca vor lua aceasta decizie in ultimul moment si ca ar putea fi o surpriza pentru toata lumea.

Se mai spune faptul ca Vanessa se antreneaza pe toate cele 4 aparate si ca cel mai bine sta la barna si paralele.

Obiectivul lui Casella pt aceste europene este acela ca gimnastele antrenate de el sa prinda cateva finale.

http://intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=818:casella-ferrari-could-still-surprise-in-milan&catid=2:news&Itemid=166

Concluzia este: sa nu o scoti din calcul niciodata pe Ferrari...are o ambitie iesita din comun.

ioanavol
23rd March 2009, 14:00
Mie nu mi-e frica de Ferrari. Oricat ar fi de avantajata, Ana si Sandra ar treb sa-i dea clasa cam la toate aparatele la care participa (ele).
Iar Diana la sarituri nu o are adversara pe Ferrari, care, din cate stiu, nu are 2sarituri.

Eu chiar as vrea s-o vad. Decat sa stea acasa sa se antreneze, sa nu stim cum progreseaza si s-o vedem dupa aia iar in octombrie campioana mondiala:D

venera
23rd March 2009, 15:11
Mie nu mi-e frica de Ferrari. Oricat ar fi de avantajata, Ana si Sandra ar treb sa-i dea clasa cam la toate aparatele la care participa (ele).
Iar Diana la sarituri nu o are adversara pe Ferrari, care, din cate stiu, nu are 2sarituri.

Eu chiar as vrea s-o vad. Decat sa stea acasa sa se antreneze, sa nu stim cum progreseaza si s-o vedem dupa aia iar in octombrie campioana mondiala:D

Corect !

LuisaGym
23rd March 2009, 15:42
Am facut o comparatie intre notele la la baieti de la Cottbus si de la cupa mondiala de la Montreal. Notele alor nostri sunt sub podiumul de la Cottbus. Ma gandesc ca poate nu au aratat tot ce pot la Montreal si ca au mai avut timp sa recuperze. Eu totusi mai sper. Sunt tare curioasa sa vad ce se va intampla la europenele astea.

niagara64
23rd March 2009, 17:31
Pana la toamna (cel putin ) a face comparatie intre notele de la diferite competiti este contraproductiv .Inca nu s-au "trenuit" ca lumea nici arbitri pe noul cod .
Normal ca vor fi diferente de notare .

mikeyy
23rd March 2009, 22:34
Am realizat si noi pe blog o scurta prezentare a celor 4 fete care ne vor reprezenta la Europene: http://fangymnastics.com/2009/03/23/echipa-feminina-a-romaniei-la-campionatul-european-de-gimnastica-artistica-milano-2009/

LuisaGym
24th March 2009, 10:38
Un nou articolas cu Forminte. Desi a aparut azi sunt chestii pe cere le-am mai citit saptamana trecuta. Intr-un fel omul asta are dreptate intr-un fel nu. Pacat ca lotul nu are asistenta medicala. (De fapt este inadmisibil. )

http://www.gandul.info/sportul/tinerii-antrenori-romani-nu-cauta-nadii-pentru-1-000-de-lei-pe-luna.html?3941;4071264

Tess_AN
24th March 2009, 16:34
Un nou articolas cu Forminte. Desi a aparut azi sunt chestii pe cere le-am mai citit saptamana trecuta. Intr-un fel omul asta are dreptate intr-un fel nu. Pacat ca lotul nu are asistenta medicala. (De fapt este inadmisibil. )

http://www.gandul.info/sportul/tinerii-antrenori-romani-nu-cauta-nadii-pentru-1-000-de-lei-pe-luna.html?3941;4071264
LAMENTABIL!

Lamentabil e singurul cuvant ce pot sa il spun. Cine se scuza se acuza.

Dragulescu a vorbit la radio despre bani ca subiect adiacent dupa ce a discutat despre ce vrea sa faca antrenorul Dragulescu, ce isi propune, nu a inceput cu scuze.

Khorkina zice de „indrumare buna la antrenamente si atitudine corespunzatoare", de "noua generatie le preseaza, nu le da voie sa se relaxeze si le forteaza sa isi imbunatateasca elementele." iar noi desfiintam lotul de junioare si lasam fara slujba antrenorii ce au avut rezultate si nu s-au ascuns in spatele scuzelor de tot felul.

Ea afirma "competitia si rivalitatea sanatoasa (cinstita) e motorul ce conduce procesul de pregatire.” Iar la noi antrenorul coordonator se plange ca daca forteaza gimnastele il ameninta ca pleaca acasa….

De asemenea spunea „Accidentarile si problemele de sanatate sunt probleme des intalnite in sport. Nu pot si nu trebuie sa fie o scuza. La CE, ele (gimnastele) trebuie sa mearga cu gandul la aur sau sa nu participe deloc.” Si nu in ultimul rand : "Trebuie sa asteptam competitiile urmatoare si sa vedem rezultatele internediare inainte de JO 2012, sa vedem si sa analizam unde stam."

Asistenta medicala e responsabila cu pregatirea fetelor la sarituri ? Tot ea e cea care tine fetele cu acelasi sol de 3 ani de zile ?

Nu sunt antrenori ? Da, pentru ca pe cei ce au avut rezultate la trupa de junioare i-am dat afara (sa vedem ce va fi la barna in anii viitori !) Si pe Bugner au trimis-o acasa si cine mai stie cate alte metode de "promovare" a antrenorilor buni se aplica la Deva.

De la un antrenor al lotului national ma asteptam sa vorbesca de antrenamente, de gimnastica, de pregatire, de un plan de a creste valoarea gimnasticii nu de scuze si probleme organizatorice. Scuze si scuze e tot ce am auzit. Si asta in mod repetat.

Lamentabil e cel mai frumos cuvant ce il pot gasi. Pacat de talentul si munca fetelor.

LuisaGym
24th March 2009, 16:53
Sincer eu nu vad ce vina nemaipomenita are Forminte. El e un om mai modest cu aspiratii marunte care nu vrea sa faca patriotism si care totusi a avut rezultate bune ca antrenor la junioare. El nu vrea sa se dea singur afara pentru ca ii place acolo unde e. De ce ma rog nu-l da afara federatia? De ce nu-l trimit la un club? Forminte ca antrenor si ca persoana are limitele lui dar nu s-a pus singur antrenor la lotul national. Probabil nu face mai mult decat se cere si se asteapta de la dansul. Starea care este la lot nu e numai din cauza lui Forminte, e si din cauza "grasilor" de la federatie care merg in Dubai la cursuri de arbitri si se plimba dintr-o tara in alta. Din punctul meu de vedere Forminte e numai varful aisbergului care se cheama dezastru in gimnastica romaneasca. Daca federatiei ii pasa de rezultate nu se multumeau cu locul 4 pe echipe de 3 ani de zile 2006, 2007 si 2008. Pentru ca si in 2007 si 2008 tot pe locul 4 eram daca nu ne faceau rusii medalia cadou. Ar fi fost si antrenori la lot si asistenta medicala si probabil alt antrenor principal. "Dar merge si asa". Serios eu ma bucur ca Forminte sta la lot pentru ca ma tem ca daca pleaca va fi si mai prost tinand cont de interesele modeste ale federatiei.

Ca in orice domeniu: cine vrea performanta are grija sa fie oameni potriviti la locul potrivit. Daca nu se vrea performanta , atunci...

niagara64
24th March 2009, 17:49
Sincer eu nu vad ce vina nemaipomenita are Forminte. El e un om mai modest cu aspiratii marunte care nu vrea sa faca patriotism si care totusi a avut rezultate bune ca antrenor la junioare. El nu vrea sa se dea singur afara pentru ca ii place acolo unde e. De ce ma rog nu-l da afara federatia? De ce nu-l trimit la un club? Forminte ca antrenor si ca persoana are limitele lui dar nu s-a pus singur antrenor la lotul national. Probabil nu face mai mult decat se cere si se asteapta de la dansul. Starea care este la lot nu e numai din cauza lui Forminte, e si din cauza "grasilor" de la federatie care merg in Dubai la cursuri de arbitri si se plimba dintr-o tara in alta. Din punctul meu de vedere Forminte e numai varful aisbergului care se cheama dezastru in gimnastica romaneasca. Daca federatiei ii pasa de rezultate nu se multumeau cu locul 4 pe echipe de 3 ani de zile 2006, 2007 si 2008. Pentru ca si in 2007 si 2008 tot pe locul 4 eram daca nu ne faceau rusii medalia cadou. Ar fi fost si antrenori la lot si asistenta medicala si probabil alt antrenor principal. "Dar merge si asa". Serios eu ma bucur ca Forminte sta la lot pentru ca ma tem ca daca pleaca va fi si mai prost tinand cont de interesele modeste ale federatiei.

Ca in orice domeniu: cine vrea performanta are grija sa fie oameni potriviti la locul potrivit. Daca nu se vrea performanta , atunci...

Forminte nu e decat un parvenit si atat .Cum puii mei sa renunte el la un scaun bine platit (a uitat sa spuna cu cat e platit el ca antrenor de lot national in comparatie cu cei pe care ii deplange )?
Cum sa nu faca jocul celor de la federatie cand el este cel care a contribuit la jocul asta ?
El nu este decat omul federatiei si atat . Interesul lui este sa tina fetele la lot si atat ca sa-si justifice bani .
Jalnic si patetic ca specie . Sa-l inteleg si sa-l aprob pe Forminte este ca si cum as accepta mediocritatea si lipsa de caracter . Un om de caracter stie ce este aceea demisie de onoare .Acel lucru pe care il faci cand nu ai ce cauta intr-un loc .

venera
24th March 2009, 17:53
LAMENTABIL!

Lamentabil e singurul cuvant ce pot sa il spun. Cine se scuza se acuza.

Dragulescu a vorbit la radio despre bani ca subiect adiacent dupa ce a discutat despre ce vrea sa faca antrenorul Dragulescu, ce isi propune, nu a inceput cu scuze.

Khorkina zice de „indrumare buna la antrenamente si atitudine corespunzatoare", de "noua generatie le preseaza, nu le da voie sa se relaxeze si le forteaza sa isi imbunatateasca elementele." iar noi desfiintam lotul de junioare si lasam fara slujba antrenorii ce au avut rezultate si nu s-au ascuns in spatele scuzelor de tot felul.

Ea afirma "competitia si rivalitatea sanatoasa (cinstita) e motorul ce conduce procesul de pregatire.” Iar la noi antrenorul coordonator se plange ca daca forteaza gimnastele il ameninta ca pleaca acasa….

De asemenea spunea „Accidentarile si problemele de sanatate sunt probleme des intalnite in sport. Nu pot si nu trebuie sa fie o scuza. La CE, ele (gimnastele) trebuie sa mearga cu gandul la aur sau sa nu participe deloc.” Si nu in ultimul rand : "Trebuie sa asteptam competitiile urmatoare si sa vedem rezultatele internediare inainte de JO 2012, sa vedem si sa analizam unde stam."

Asistenta medicala e responsabila cu pregatirea fetelor la sarituri ? Tot ea e cea care tine fetele cu acelasi sol de 3 ani de zile ?

Nu sunt antrenori ? Da, pentru ca pe cei ce au avut rezultate la trupa de junioare i-am dat afara (sa vedem ce va fi la barna in anii viitori !) Si pe Bugner au trimis-o acasa si cine mai stie cate alte metode de "promovare" a antrenorilor buni se aplica la Deva.

De la un antrenor al lotului national ma asteptam sa vorbesca de antrenamente, de gimnastica, de pregatire, de un plan de a creste valoarea gimnasticii nu de scuze si probleme organizatorice. Scuze si scuze e tot ce am auzit. Si asta in mod repetat.

Lamentabil e cel mai frumos cuvant ce il pot gasi. Pacat de talentul si munca fetelor.

Nici nu mai doresc sa comentez, din punctul meu de vedere sint scuze lamentabile si tot ceea ce face Forminte este sa pregateasca terenul pt esec astfel incat daca nu fac nimic la europene, sa nu i se dea in cap. Ne si spune in interviu sa nu ne asteptam la foarte mult mult din parte echipei, deja se scuza in avans. Or fi probleme, nu zice nimeni, or fi si accidentari, mai mult ca sigur, dar cand au fost aceste lucruri asa scuze in fata unei competitii ? Nu are deloc incredere in elevele lui. Dezastru. Asta e performanta, se face si cu accidentari, e de preferabil sa nu, dar e inevitabil. Si totusi marii campioni au concurat cu dureri.

mikeyy
24th March 2009, 19:04
Razvan nu va mai merge la Euro: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/selariu-rateaza-europenele-4081899 :(
Ce pacat....isi dorea asa mult aurul la sol :(

rob_din
24th March 2009, 19:12
M-am saturat de Forminte si scuzele lui, Belu era mic copil pe langa Forminte la lamentari

Cata_RB
24th March 2009, 19:13
Ooooooof, ce veste rea, ce rau imi pare :( :( :(
Acele 50 de sutimi de anul trecut de la sol sunt marele lui regret. E bine insa ca e destul de optimist, sper sa se rezolve problema cu mana si sa-l vedem si in anii urmatori.

ioanavol
24th March 2009, 20:28
Razvan nu va mai merge la Euro: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/selariu-rateaza-europenele-4081899 :(

Cat de rau imi pare :( :(
Dar bineinteles ca sanatatea-i pe primul loc, sper din toata inima sa se faca bine si sa revina.

LuisaGym
24th March 2009, 20:52
Ma tem sa nu inceapa iar seria ghinioanelor caracteristice europenelor.

LuisaGym
24th March 2009, 21:33
Merge Cosmin Popescu in locul lui Razvan Selariu

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/schimbare-in-lotul-baietilor-4081981

niagara64
24th March 2009, 21:44
Merge Cosmin Popescu in locul lui Razvan Selariu

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/schimbare-in-lotul-baietilor-4081981


Sper doar sa se poata .Listele nominale definitive sunt inca din 12 martie . Au mai spus ei si de Cottbus ca se merge si au aflat ca nu se pot face inscrieri dupa deadline .

mikeyy
24th March 2009, 21:49
Se poate deoarece Razvan era inscris deja...si acum doar il inlocuieste. La europene si mondiale se permite inlocuirea unui gimnast pana in ultima clipa....doar la JO sunt mai stricte regulile.

La fel se va intampla si cu Ferrari daca se va recupera pana in ziua concursului.

Tracoromana
24th March 2009, 22:11
Razvan nu va mai merge la Euro: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/selariu-rateaza-europenele-4081899 :(
Ce pacat....isi dorea asa mult aurul la sol :(

Tare rau imi pare de Razvan!

rob_din
26th March 2009, 09:32
TVR2 transmite in direct probele de individual compus, prima parte a finalelor pe aparate si alternativ cu CE de Haltere partea a doua a finalelor pe aparate

ioanavol
26th March 2009, 10:00
TVR2 transmite in direct probele de individual compus, prima parte a finalelor pe aparate si alternativ cu CE de Haltere partea a doua a finalelor pe aparate

multumesc mult.

cine stie cum se poate vedea tvr2 pe net, va rog frumos sa-mi spuneti, ca sa pot urmari si eu cu comentariu romanesc.

rob_din
26th March 2009, 10:04
http://www.canale-tv.net/tv-channels/tv-live-portal-online.html

S-ar putea sa mearga aici.

aia
26th March 2009, 10:40
In " Jurnalul de Constanta " a aparut un articol despre CE de gimnastica 2009.Cum nu pot vedea editia on line a ziarului va pun articolul scanat C:\Documents and Settings\Alexandra\My Documents\001829.pdf

"C:\Documents and Settings\Alexandra\My Documents\001829.pdf" articol despre CE de gimnastica 2009

rob_din
26th March 2009, 10:41
Pai trebuie sa-l uploadezi pe forum ca sa-l putem vedea

rob_din
26th March 2009, 10:46
Asta e o adresa de pe calculatorul tau. Noi nu putem vedea ce ai tu pe calculator

Cata_RB
26th March 2009, 11:11
Probleme si pentru Sandra: http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/stringe-din-dinti-130554.html

aia
26th March 2009, 11:11
zau ca nu stiu cum

ioanavol
26th March 2009, 11:12
"C:\Documents and Settings\Alexandra\My Documents\001829.pdf" articol despre CE de gimnastica 2009

mai stii de unde ai downloadat fisierul, de pe ce site?

ca la mine nu merge jurnaluldeconstanta.go.ro

daca nu, imi poti trimite mie fisierul pe email (iti dau adresa pe PM) si-l pot pune eu aici apoi.

EDIT: ti-am trimis PM!

rob_din
26th March 2009, 11:18
Obiectivul stabilit de Federația Română de Gimnastică pentru CE din Italia este o medalie. "Mergem la Milano încrezători și cu speranța că vom reuși să ne îndeplinim obiectivele. Avînd în vedere situația dificilă prin care trece sportul românesc, obiectivul pentru aceste Europene este o medalie", a menționat Nicolae Forminte. Alături de Sandra Izbașa, din lotul României la Europene mai fac parte Gabriela Drăgoi, Anamaria Tămîrjan și Diana Chelaru.


Mie mi se pare absolut socant ce citesc, cum poti sa ai obiectiv la un European de gimnastica feminina o medalie, nici macar nu o vor de aur. Forminte a aflat antrenorul carui lot este? Poate o zice ca antreneaza la tir cu arcul si da, acolo acest obiectiv ar fi de salutat

ioanavol
26th March 2009, 11:30
Mie mi se pare absolut socant ce citesc, cum poti sa ai obiectiv la un European de gimnastica feminina o medalie, nici macar nu o vor de aur. Forminte a aflat antrenorul carui lot este? Poate o zice ca antreneaza la tir cu arcul si da, acolo acest obiectiv ar fi de salutat

De data asta-s de acord cu tine. Eu cred ca pana ajung la Milano obiectivul va fi 3 finale.

aia
26th March 2009, 11:41
o alta incercare

ioanavol
26th March 2009, 11:44
Multumesc mult, aia. Dar ai putea sa-mi trimiti si varianta originala prin email? As vrea sa vad articolul la rezolutie mai mare.

myrab3la_19
26th March 2009, 12:21
Problemele au recidivat probabil din cauza greutatii .De ce se forteaza la 4 aparate daca simte ca are dureri?
Si pana la urma de ce este Izbasa singura sansa la "O" medalie?De ce atata neancredere in Tamarjan sau Chelaru? Eu zic ca au fost fete si mai putine si tot s-a facut treaba ..am participat la mondiale cu doar 2 fete si tot am luat o medalie dar acum din 4 la un concurs reltiv slab ne multumim cu ce o fi.Putem face o petitie ca sa-l inlaturam pe omul asta de la lot? (e o intrebare retorica..stiu raspunsul)

ela_diana
26th March 2009, 12:59
Exact. Echipa nu este formata doar din sandra izbasa. Nu e necesar sa forteze.Daca sandra are acum probleme de sanatate sa se ocupe mai mult de celelalte fete. Tamarjan si Chelaru ar putea fi surprize placute pentru europene. Sunt tare dezamagita de ce se intampla la lot. Adica semenova se recupereaza si concureaza pentru aur iar fetele noastre se antreneaza la 30% din capacitate si mai mult nu pot.

LuisaGym
26th March 2009, 13:43
O sa ne multumim cu faptul ca participa. (Cumva eu tot mai am sperante).

Am citit un pic din articolul din ziarul de Constanta postat mai sus. In sectiunea "Buget redus" scrie ca Apolozan ar fi declarat "am ratat un concurs in Germania fiindca nu am stiut daca avem bani sa platim participarea acolo". Deci de aia nu s-au dus la Cottbus. Bine ca la Europene se duc cu toata gasca de oficiali de la federatie.

venera
26th March 2009, 14:17
Problemele au recidivat probabil din cauza greutatii .De ce se forteaza la 4 aparate daca simte ca are dureri?
Si pana la urma de ce este Izbasa singura sansa la "O" medalie?De ce atata neancredere in Tamarjan sau Chelaru? Eu zic ca au fost fete si mai putine si tot s-a facut treaba ..am participat la mondiale cu doar 2 fete si tot am luat o medalie dar acum din 4 la un concurs reltiv slab ne multumim cu ce o fi.Putem face o petitie ca sa-l inlaturam pe omul asta de la lot? (e o intrebare retorica..stiu raspunsul)

eu o zic scurt ca sandra se cam da la fund si isi pregateste terenul si ea, ca si forminte. are accidentari, o fi avand, nu zic, dar accidentari are si ana si gabi dragoi si nu le-am auzit de vreo declaratie acum, din ce stiu Ana va trage chiar tare pe toate 4 si avem o speranta si la medalie..in fine, astept concursul, sa nu vorbesc cu pacat..

niagara64
26th March 2009, 14:31
Durerile pe are le acuza provin in cea mai mare parte si din antrenamentul cu supragreutate .Kg in plus .
Cred ca e o nebunie ce face Forminte .Mizeaza pe "numele olimpic " Izbasa,pe cartea de vizita (vezi Khorkina ).Dar uita ca Khorkina avea macar grija sa vina in forma de concurs .
Ca intodeauna Sandra este cea mediatizata si daca nici acum nu este "impinsa"inainte in dauna altora chiar nu mai stiu ce sa zic ...

monalexa
26th March 2009, 15:11
Dar eu nu am vazut nicaieri sa scrie ca se bazeaza pe Sandra sa castige acea medalie pe care o au ei ca obiectiv... De ce tot ziceti ca echipa nu e formata doar din Sandra Izbasa? S-a insinuat undeva ceva de genul asta si eu n-am vazut? Eu cred tocmai ca pe Ana se bazeaza Forminte sa ia o medalie, indiferent la ce aparat, mai ales dupa articolul cu Sandra din GSP. Stiam ca nu e intr-o forma foarte buna si ca intotdeauna acuza dureri la glezna... probabil ca o data cu cresterea in greutate s-au inrautatit toate astea dar ma mira faptul ca si asa va concura pe 4 aparate... Probabil ca e o ambitie personala...

myrab3la_19
26th March 2009, 15:29
Dar eu nu am vazut nicaieri sa scrie ca se bazeaza pe Sandra sa castige acea medalie pe care o au ei ca obiectiv... De ce tot ziceti ca echipa nu e formata doar din Sandra Izbasa? S-a insinuat undeva ceva de genul asta si eu n-am vazut? Eu cred tocmai ca pe Ana se bazeaza Forminte sa ia o medalie, indiferent la ce aparat, mai ales dupa articolul cu Sandra din GSP. Stiam ca nu e intr-o forma foarte buna si ca intotdeauna acuza dureri la glezna... probabil ca o data cu cresterea in greutate s-au inrautatit toate astea dar ma mira faptul ca si asa va concura pe 4 aparate... Probabil ca e o ambitie personala...

Din ambitie personla poate sa o pateasca grav , sa se accidenteze si mai tare..antrenorul trebuie sa ia astfel de decizii nu ea,foarte bine ca e ambitioasa dar nu poate face de capul ei.Sandrei ii lipseste aur la individual si pana nu vad ce poate face Semenova nu prea cred ca are sanse ,argint a mai luat ,chiar nu vad motivul pentru care forteaza .

Tess_AN
26th March 2009, 16:36
Dar eu nu am vazut nicaieri sa scrie ca se bazeaza pe Sandra sa castige acea medalie pe care o au ei ca obiectiv... De ce tot ziceti ca echipa nu e formata doar din Sandra Izbasa? S-a insinuat undeva ceva de genul asta si eu n-am vazut? Eu cred tocmai ca pe Ana se bazeaza Forminte sa ia o medalie, indiferent la ce aparat, mai ales dupa articolul cu Sandra din GSP. Stiam ca nu e intr-o forma foarte buna si ca intotdeauna acuza dureri la glezna... probabil ca o data cu cresterea in greutate s-au inrautatit toate astea dar ma mira faptul ca si asa va concura pe 4 aparate... Probabil ca e o ambitie personala...
Adica la un concurs european participa Campioana Olimpica si Europeana in conditiile in care nu sunt foarte multe gimnaste cu pretentii la medalie in finala de la sol si tu Mona zici ca Forminte se bazeaza pe Ana cand el a declarat ca Ana si Gabi sunt la sub 50%??? Imi vine sincer greu sa inteleg ce logica e asta.
Vorbele lui Forminte nu le comentez ca nu am ce adauga la ce am zis deja in postul celalalt. Eventual sa-l etichetez (foarte urat din partea mea) ca si groparu' gimnasticii romanesti. Atentie nu am zis ca el a omorat-o (altcineva are meritul asta :mda:) ci doar ca o ingoapa.

mikeyy
26th March 2009, 16:39
Intr-adevar se pune mult accent pe Sandra...insa va zic ca presa alege despre cine sa se scrie. Numele "Sandra Izbasa" are prioritate la presa cand e vorba de articole de gimnastica, din cauza po****ritatii pe care o are Sandra. Pana si presa face diferente..dar asta, nu avem ce face.

Ceea ce nu imi place mie e faptul ca se aduc in prim plan problemele de sanatate ale Sandrei...aceste probleme le are de ani de zile, nu sunt o noutate, astfel de probleme au toate gimnastele..nu exista gimnasta sanatoasa. In plus daca astea sunt probleme grave...atunci nu stiu cum sa le cataloghez pe cele ale Stelianei, care a lucrat bandajata pe aproape jumatate de corp.

monalexa
26th March 2009, 16:59
Pai a mai zis despre Ana si ca "Se pregătește pe toate patru aparatele, cu obiectivul de a urca în cât mai multe finale și de a fi pe podium". Despre Sandra nu stiu sa fii zis ca spera la o medalie :o:

niagara64
26th March 2009, 17:02
Intr-adevar se pune mult accent pe Sandra...insa va zic ca presa alege despre cine sa se scrie. Numele "Sandra Izbasa" are prioritate la presa cand e vorba de articole de gimnastica, din cauza po****ritatii pe care o are Sandra. Pana si presa face diferente..dar asta, nu avem ce face.

Ceea ce nu imi place mie e faptul ca se aduc in prim plan problemele de sanatate ale Sandrei...aceste probleme le are de ani de zile, nu sunt o noutate, astfel de probleme au toate gimnastele..nu exista gimnasta sanatoasa. In plus daca astea sunt probleme grave...atunci nu stiu cum sa le cataloghez pe cele ale Stelianei, care a lucrat bandajata pe aproape jumatate de corp.


Mikeyy multe articole nu sunt initiate de ziaristi ci facute "la comanda" .Sunt putini ziaristi care nu se preteaza la " jocul relatiilor " ,joc in care sportivul "cere" un anume reportaj ptr a oferi anumite informatii .

myrab3la_19
26th March 2009, 17:07
Tactica lui Forminte..in loc sa gaseasca strategii ca sa mentina gimnastica pe linia de plutire el are strategii pt a se eschiva in fata eventualelor esecuri.

mikeyy
26th March 2009, 17:09
Mikeyy multe articole nu sunt initiate de ziaristi ci facute "la comanda" .Sunt putini ziaristi care nu se preteaza la " jocul relatiilor " ,joc in care sportivul "cere" un anume reportaj ptr a oferi anumite informatii .

Bineinteles..de aceea eu cea mai mare incredere o am in Prosport si in articolele scrise de Mirela B. Sunt articole de gimnastica, informatii care ne sunt folositoare noua suporterilor. In Prosport chiar nu apar articole de scandal, senzationale, in care se fac acuzatii sau altceva.

Tess_AN
26th March 2009, 17:10
Pai a mai zis despre Ana si ca "Se pregătește pe toate patru aparatele, cu obiectivul de a urca în cât mai multe finale și de a fi pe podium". Despre Sandra nu stiu sa fii zis ca spera la o medalie :o:
Poate o fi asa... Eu am dubii in multe pe care le aud... sau vad scrise... si cand info sunt contradictorii... Oricum, eu ma asteptam la 3 medalii (fara sa mentionam culoarea) pentru fete ca obiectiv.

ioanavol
26th March 2009, 17:16
Pai a mai zis despre Ana si ca "Se pregătește pe toate patru aparatele, cu obiectivul de a urca în cât mai multe finale și de a fi pe podium". Despre Sandra nu stiu sa fii zis ca spera la o medalie :o:

Eu stiu asta cu "e important sa participi, nu sa castigi", dar sa fim seriosi...Sandra este campioana olimpica la sol. Niciuna dintre cele cu care se batea pentru medalie acolo (Shawn, Nastia, Cheng) nu ii e concurenta aici.

Deci cum sa nu ia Sandra medalie europeana la sol? Nici nu mai zic de aur, pentru ca e accidentata, dar cum sa se prezinte doar asa, ca sa prinda finala? Asta gasesc eu inadmisibil.

Asta zic plecand de la ipoteza Monei ca Forminte nu vorbeste de Sandra cand zice de unica medalie pe care spera sa o castige. Ca daca se refera la ea, atunci inseamna ca Sandra cu accidentare, probleme de motivatie, kile in plus, face in ochii lui (si-n sansele pe care i le da) mai mult decat Ana, care-a muncit pe branci si care are, in momentul de fata, valoare peste Sandra cam la toate aparatele. Pai este ok asta?

Cum sa ai O SINGURA medalie ca obiectiv cand ai o campioana olimpica si multipla medaliata europeana si mondiala(Sandra), o medaliata europeana la sol (Ana) si o finalista olimpica la barna (Gabi)?? Pai pe cine trebuia sa aiba in echipa ca sa avem obiectiv 2 medalii sau macar una de aur? Pe Nadia???

monalexa
26th March 2009, 17:37
Cum sa ai O SINGURA medalie ca obiectiv cand ai o campioana olimpica si multipla medaliata europeana si mondiala(Sandra), o medaliata europeana la sol (Ana) si o finalista olimpica la barna (Gabi)?? Pai pe cine trebuia sa aiba in echipa ca sa avem obiectiv 2 medalii sau macar una de aur? Pe Nadia???

:happy Ai perfecta dreptate aici!
Eu cred totusi ca el nu se gandea nici la una nici la cealalta, de fapt cred ca spera ca totusi de undeva sa pice o medalie, indiferent de unde. Nu cred ca nu spera de la fiecare fata macar o medalie, dar e mai simplu sa spuna ca obiectivul e de o medalie ca in caz ca se intampla ceva sa iasa cu basmaua curata. N-as vrea sa cred ca din start nu le da nici o sansa la 3 fete din 4 cate vor participa. Cred ca tot ce spune si declara el acum este ca un fel de scuza daca n-o sa se termine bine, insa eu cred ca in sala cu fetele altfel vorbeste, cred ca le incurajeaza si incerca sa le motiveze sa creada in ele.

ela_diana
26th March 2009, 17:46
Pai ar fi culmea sa le zica : mergem si noi acolo facem act de prezenta si ce-o fi o fi...ca si asa nu sunteti foarte talentate, nu va pot cere mai mult...
Dupa parerea mea , gabita ar trebui sa mearga la europene cu gandul la medalia de aur la barna, sandra sa-si apere medalia de aur la sol, ana medalie cat mai stralucitoare la indiviual , iar diana, fiind primul ei concurs sa se califice in cat mai multe finale si sa ia o medalie , pentru ca sunt toate foarte talentate si pentru toata munca lor merita cat mai multe satisfactii. Eu asa as pune problema in presa , as pune presiune si as tine stacheta inalta si as face tot posibilul sa nu o cobor

monalexa
26th March 2009, 17:51
Pai ar fi culmea sa le zica : mergem si noi acolo facem act de prezenta si ce-o fi o fi...ca si asa nu sunteti foarte talentate, nu va pot cere mai mult...
Dupa parerea mea , gabita ar trebui sa mearga la europene cu gandul la medalia de aur la barna, sandra sa-si apere medalia de aur la sol, ana medalie cat mai stralucitoare la indiviual , iar diana, fiind primul ei concurs sa se califice in cat mai multe finale si sa ia o medalie , pentru ca sunt toate foarte talentate si pentru toata munca lor merita cat mai multe satisfactii. Eu asa as pune problema in presa , as pune presiune si as tine stacheta inalta si as face tot posibilul sa nu o cobor

Da, e un punct de vedere, numai ca probabil lui ii e frica de reactiile de dupa, daca obiectivele nu i se vor indeplini, mai ales ca fetele nu s-au antrenat la potential maxim din cauza multor accidentari.

Tess_AN
26th March 2009, 17:52
de fapt cred ca spera ca totusi de undeva sa pice o medalie, indiferent de unde.
Acu inteleg si eu... mai greu, mai ardeleneste... dar pricepeam daca spuneati de la inceput ca suntem la jocuri de noroc, la cazino... poate pica de undeva o medalie... Pai atunci putem incepe pariurile frate!

Da, e un punct de vedere, numai ca probabil lui ii e frica de reactiile de dupa, daca obiectivele nu i se vor indeplini.
Frica e un cuvant pe care eu nu il credeam ca exista in gimnastica romaneasca la nivel de lot national.

in sala cu fetele altfel vorbeste, cred ca le incurajeaza si incerca sa le motiveze sa creada in ele.
Pai incurajarile au fost facute publice: se lucreaza la 30% si asteptam sa "pice" o medalie... Poate ne pune cineva o pila la rusi sa ne mai faca un cadou ceva... :D

monalexa
26th March 2009, 17:55
Acu inteleg si eu... mai greu, mai adreleneste... dar pricepeam daca spuneati de la inceput ca suntem la jocuri de noroc, la cazino... poate pica de undeva o medalie... Pai atunci putem incepe pariurile frate!

Pai Tess, nimic nu e sigur cand vine vorba de un sport unde toti dau tot ce pot. Fiecare isi face partea lui, uneori mai bine alteori mai prost depinde de multe lucruri si nu cred ca a mers vreodata cineva la sigur. Poti sa ai o zi proasta sau poti avea cea mai buna executie fix in concurs.


Frica e un cuvant pe care eu nu il credeam ca exista in gimnastica romaneasca la nivel de lot national.

Crezi ca eu credeam ca o sa se ajunga vreodata intr-o situatie de genul asta? Dar se pare ca asta e modul lui de a se eschiva.

ioanavol
26th March 2009, 17:59
Da, e un punct de vedere, numai ca probabil lui ii e frica de reactiile de dupa, daca obiectivele nu i se vor indeplini, mai ales ca fetele nu s-au antrenat la potential maxim din cauza multor accidentari.

Nici obiectivele americanilor, rusilor sau chinezilor nu s-au indeplinit la Olimpiada. Fiecare a avut durerea lui.

Si totusi asta se uita mult mai usor daca de la inceput ai atitudine de invingator. Daca zici in gura mare ca fetele alea au potential si ca sunt capabile de a castiga medalii. Ca Ana a adus Romania la bronz la Olimpiada fiind accidentata, deci acum este momentul ei (de exemplu)!

Ca degeaba le zici la antrenamente ca ai incredere in ele (daca le-or zice), ce, ele nu citesc ce scriu ziarele? Adica articolele alea pt cine sunt? Ca pt fani nu sunt (cel putin nu repetat aceeasi "prezicere" de 10 ori - o data am priceput, gata), iar pt publicul larg oricum nu conteaza, pentru ei Nadia, Silivas si Milo sunt referinta.

Tess_AN
26th March 2009, 18:00
Pai Tess, nimic nu e sigur cand vine vorba de un sport unde toti dau tot ce pot. Fiecare isi face partea lui, uneori mai bine alteori mai prost depinde de multe lucruri si nu cred ca a mers vreodata cineva la sigur. Poti sa ai o zi proasta sau poti avea cea mai buna executie fix in concurs.
Crezi ca eu credeam ca o sa se ajunga vreodata intr-o situatie de genul asta? Dar se pare ca asta e modul lui de a se eschiva.
Mona, aici e marele meu semn de intrebare. Asta e OARE tot ce putem? Eu stiu un lucru, daca nu iti propui ceva nu lupti ca sa obtii...
Eu nu am cerut obiective in medalii si nu stiu daca cineva a cerut.

Mi-ar fi placut sa aud ca ne propunem, de exemplu: executii cat mai curate sau ca vom incerca ceva nou, de dificultate mai mare - deci posibil sa ratam dar asta e pregatire pentru mondiale, sau sa aud ceva ce are o logica, un plan de pregatire, un plan realist de a creste performanta. Asta astept de la declaratiile unui antrenor, ale unui sportiv. Din pacate nu am auzit nimic din toate astea.

monalexa
26th March 2009, 18:06
Nici obiectivele americanilor, rusilor sau chinezilor nu s-au indeplinit la Olimpiada. Fiecare a avut durerea lui.

Si totusi asta se uita mult mai usor daca de la inceput ai atitudine de invingator. Daca zici in gura mare ca fetele alea au potential si ca sunt capabile de a castiga medalii. Ca Ana a adus Romania la bronz la Olimpiada fiind accidentata, deci acum este momentul ei (de exemplu)!

Ca degeaba le zici la antrenamente ca ai incredere in ele (daca le-or zice), ce, ele nu citesc ce scriu ziarele? Adica articolele alea pt cine sunt? Ca pt fani nu sunt (cel putin nu repetat aceeasi "prezicere" de 10 ori - o data am priceput, gata), iar pt publicul larg oricum nu conteaza, pentru ei Nadia, Silivas si Milo sunt referinta.

Sunt perfect de acord, insa degeaba discutam noi aici despre asta pentru ca noi NU putem face nimic! La urechile altcuiva trebuie sa ajunga, dar nu stiu pe cine intereseaza cu adevarat... doar noi ne strofocam aici! :headbang:


Mi-ar fi placut sa aud ca ne propunem, de exemplu: executii cat mai curate sau ca vom incerca ceva nou, de dificultate mai mare - deci posibil sa ratam dar asta e pregatire pentru mondiale, sau sa aud ceva ce are o logica, un plan de pregatire, un plan realist de a creste performanta. Asta astept de la declaratiile unui antrenor, ale unui sportiv. Din pacate nu am auzit nimic din toate astea.

Sa nu crezi ca eu nu mi-as fii dorit acelasi lucru, tot ce imi doresc e ca fetele sa fie multumite de ele si sa reuseasca sa isi atinga scopurile, iar cu ceea ce face Forminte nu sunt nici eu de acord. Dar nu vreau sa ma apuc de acuzatii si alte lucruri cand nu stiu si nici nu am cum sa aflu ce se intampla cu adevarat acolo la lot.

ioanavol
26th March 2009, 18:15
Sunt perfect de acord, insa degeaba discutam noi aici despre asta pentru ca noi NU putem face nimic! La urechile altcuiva trebuie sa ajunga, dar nu stiu pe cine intereseaza cu adevarat... doar noi ne strofocam aici! :headbang:

Ba foloseste. Pentru ca parerea noastra, a suporterilor, ar trebui sa conteze.

Si eu sunt convinsa ca ne mai citesc unul si altul...sa vada macar ca si noi incepem sa ne cam saturam de modestie. Ca sa nu-i spun altfel.

myrab3la_19
26th March 2009, 19:17
Mi-ar fi placut sa aud ca ne propunem, de exemplu: executii cat mai curate sau ca vom incerca ceva nou, de dificultate mai mare - deci posibil sa ratam dar asta e pregatire pentru mondiale, sau sa aud ceva ce are o logica, un plan de pregatire, un plan realist de a creste performanta. Asta astept de la declaratiile unui antrenor, ale unui sportiv. Din pacate nu am auzit nimic din toate astea.

Nu cred ca o sa-l vedem pe Forminte vorbind asa niciodata,tot timpul cand este intervievat sare ca ars si raspunde in doi peri..vorbeste ca un popa de repede si ne spune aceiasi placa de care noi ne-am saturat.Sa spuna asta scumpei lui federatii care il sustine,"singura care e in masura sa judece performantele lotului " !

Diana Filoti
26th March 2009, 22:21
Voiam doar sa va salut, sa va spun buna seara si bine v-am regasit dupa o pauza...exagerat de lunga din partea mea (mult mai lunga decat mi-as fi dorit) in materie de prezenta pe forum. Altfel, dragostea de gimnastica a ramas intacta.
Vad ca sunt deja aprinse discutiile despre Europenele de la Milano, care sunt...saptamana viitoare, nu?
Cam cum sunt exercitiile fetelor noastre? Din cate am vazut pe youtube, sunt exercitii noi, dar nu imi dau seama cat de valoroase sunt conform noului cod? Stiu ca la Jesolo notele nu au fost foarte mari, nu stiu cat de mari au fost prin comparatie cu...concurenta...
Si pentru ca veni vorba, oare Ferrari s-a refacut cat sa profite de avantajul terenului propriu?
In alta ordine de idei, ma bucur sa revin si salut pe toti cei de pe forum si urez bun venit noilor participanti la discutii.
Numai bine,
Diana

mikeyy
26th March 2009, 22:23
Bine ai revenit, Diana :ok:
Da, europenele incep saptamana viitoare, de pe 2 aprilie.
Ferrari are sanse sa mearga la Milano, insa nu e 100% refacuta si nu s-a luat o decizie.
Exercitiile prezentate de fete la Jesolo au fost pline de greseli, au fost multe ratari....nu stim exact la ce sa ne asteptam de la europene.

Diana Filoti
26th March 2009, 22:28
Multumesc mult!:ok:
Imi pare bine ca am revenit...abia astept sa imi reintru...in mana.
Am vazut si eu exercitiile si mi s-au parut efectiv...slabe si neingrijite. Ma gandeam ca poate, cine stie, asa e la inceput de an/ciclu olimpic etc.
Am vazut ca merge Diana Chelaru, de ce nu merge Amelia Racea, care de bine de rau a fost la American Cup...sau ma rog...nu stiu numele exact.

mikeyy
26th March 2009, 22:29
Amelia Racea inca nu are voie..e junioara. Doar de la anul va avea varsta regulamentara.

Diana Filoti
26th March 2009, 22:33
Am inteles, multumesc. Mie imi place mult Amelia.
Sandra nu mi se pare ca s-a ingrasat foarte tare, eu ma asteptam sa ia mai mult in greutate, sincer...dat fiind inaltimea. Barna ei pare Ok, o poate primeni pana la Milano, numai nu stiu cat de valoroasa mai e...inteleg ca multe dintre legari s-au devalorizat. Si vad ca tot nu ii ies trei suruburi la coborare...

Diana Filoti
26th March 2009, 22:40
Numai la sol nu stiu ce sa spun. Dar eu am incredere in Sandra, se mobilizeaza extraordinar.
Cat despre Forminte...nu stiu ce sa zic, incerc sa ma pun in locul lui. Stie el ceva, are probleme cu fetele, e clar. Dar prefer sa spuna ca vrea o medalie si sa ia 5, decat sa spuna ca vrem 3 finale si sa iasa prost la final. Oricum e criticat si cu siguranta nu are sprijinul de care are nevoie. Gimnastica nu are foarte multa vizibilitate, din pacate.

rob_din
26th March 2009, 22:47
Tragic ar fi sa spuna ca vrea o medalie, sa ia un bronz si sa ramana antrenorul lotului

Diana Filoti
26th March 2009, 22:52
Tragic ar fi sa spuna ca vrea o medalie, sa ia un bronz si sa ramana antrenorul lotului

Inteleg ce spui, dar sincera sa fiu ma intreb...daca pleaca si Forminte, pe cine mai punem in loc? Stiu ca sunt multi antrenoir buni, ca si Belu a venit intr-un moment dificil, dar acum chiar nu cred ca se mai inghesuie lumea la gimnastica...nici fetitele, nici antrenorii tineri. Sa vedem ce iese!

rob_din
26th March 2009, 22:56
Gasim solutii, mai rau decat acum nu poate fi. Sau ma rog, sa asteptam Europenele, desi nu vad cum am putea lua cateva medalii din care una de aur in aceste conditii. Fiindca asta ar fi un bilant multumitor

Diana Filoti
26th March 2009, 23:01
Gasim solutii, mai rau decat acum nu poate fi. Sau ma rog, sa asteptam Europenele, desi nu vad cum am putea lua cateva medalii din care una de aur in aceste conditii. Fiindca asta ar fi un bilant multumitor

Eu cred ca trebuie sa se intample ceva la nivel de Federatie...acolo e durerea! Cata vreme o sa le tina pe fete sa concureze in nenorocirea aia de sala de la Ploiesti, la concursul National, unde nici aer nu e vara, ce sa mai speram ca pun ei pe picioare un sistem performant de pregatire si selectie de la copii si juniori. E o inertie...izbitor de asemanatoare cu ce se intampla in invatamant. Nu mai avem rezultate, ca nu avem profesori ca nu vin tinerii in invatamant...ca oricum scolile le cad in cap copiilor si profesorilor laolalta. Forminte, de bine de rau, anul trecut a iesit bine. Nu stiu deloc cam care ar fi gimnastele cu pretentii anul asta. Cum sunt rusoaicele, ucrainencele?

rob_din
26th March 2009, 23:03
Nu stiu cum a iesit bine anul trecut, dupa cea mai slaba Olimpiada de cand ma stiu eu. Sigur ca sunt probleme mari cu Federatia, insa asta n-are nici o legatura cu faptul ca Forminte nu este in stare sa le ajute pe fete sa progreseze de nici un fel.

myrab3la_19
28th March 2009, 12:31
Am cautat programul TVR 2 pentru saptamana viitoare si am gasit asa:

Sambata 4 Aprilie

14:00 -16:00 Gimnastică

16:30-19.45 Gimnastică


Duminica 5 Aprilie

11:30 -14:45 Gimnastică


Asta inseamna ca nu vedem calificari.

rob_din
28th March 2009, 12:46
Nici nu cred ca televiziunea italiana filmeaza calificarile. Trist e ca pentru noi au ajuns mai importante decat finalele

mikeyy
28th March 2009, 12:51
Rob...calificarile sunt extrem de importante. Reprezinta 50% din concursul efectiv.
O ratare in calificari te zboara din concuurs, conteaza locul ocupat in calificari pt locul de start din finala. La individual compus conteaza in care grupa esti dupa calificari, cu ce aparat incepi, etc

Calificarile sunt la fel de importante ca finalele.

rob_din
28th March 2009, 15:55
Daca am avea gimnaste valoroase nu ne-ar mai interesa aproape deloc. La valoarea sportivelor de la Milano si cu ratare ar trebui romancele sa intre in finale

mikeyy
28th March 2009, 16:28
Vor fi cu siguranta in finale...nu asta e problema.
Daca ar fi calificarile televizate sunt convins ca si tu te-ai uita..desi spui ca nu sunt importante. Gresesc? :D

Diana Filoti
28th March 2009, 16:41
Pentru cei care nu au acces la TVR, se vede pe vreun site concursul? Sau macar e in direct, intr-o forma sau alta? Multumesc.

rob_din
28th March 2009, 17:10
Vor fi cu siguranta in finale...nu asta e problema.
Daca ar fi calificarile televizate sunt convins ca si tu te-ai uita..desi spui ca nu sunt importante. Gresesc? :D

Pai tocmai, avand in vedere valoarea actuala a lotului sunt extrem de importante. Acum 10 ani sigur ca nu ma interesau fiindca stiam ca nu vor fi probleme. Nu stiu cum esti tu asa sigur ca vor fi in finale


Pentru cei care nu au acces la TVR, se vede pe vreun site concursul? Sau macar e in direct, intr-o forma sau alta? Multumesc.

Am pus eu un link mai sus unde se poate vedea chiar TVR2

http://www.cool-digitv.net/tv-channels/ro/tvr2-live-romania.html

Trebuie sa ai instalat Sopcastul

mikeyy
28th March 2009, 19:13
S-au decis. Vanessa va fi prezenta la Milano. Antrenorul Fulvio Vailati [nici nu am auzit de el :D ] a definitivat echipa pt Europene: Ferrari, Galante, Parolari si Emily Army.



03.26.2009 - Vanessa Ferrari exceeds the test! Now the italian female team is complete
Today the italian coach Fulvio Vailati has formalized the female team: among the 4 athlets there will be the european champion Vanessa Ferrari. Paola Galante, Lia Parolari and Emily Army will share her dream of a continental gold medal.

crisloregym
28th March 2009, 20:51
Eu chiar imi amintesc cu ce emotii am urmarit calificarile la JOdin 2000 si din 2004. de fapt, la JO din 2000 calificarile si finalele pe aparate la paralele si sol sunt singurele pe care le-am vazut...noroc cu ele... si inca inainte nu aveam ocazia de a vedea calificari la Europene si Mondiale, ca nu erau in grila:( Dar daca un concurs de genul Jesolo prezinta interes, atunci cum sa nu prezinbte interes Europenele, chiar si cu calificarile?

ioanavol
28th March 2009, 21:57
O scurta prezentare a baietilor nostri inainte de Europene:
http://fangymnastics.com/2009/03/28/echipa-masculina-a-romaniei-la-campionatul-european-de-gimnastica-artistica-milano-2009/

cata10
29th March 2009, 11:29
O scurta prezentare a baietilor nostri inainte de Europene:
http://fangymnastics.com/2009/03/28/echipa-masculina-a-romaniei-la-campionatul-european-de-gimnastica-artistica-milano-2009/

Multumim, Ioana!

mikeyy
29th March 2009, 15:51
4 aprilie:
17:30 - 19:30 (ora Romaniei)
5 aprilie:
19:00 - 20:00 (ora Romaniei)

Din pacate Eurosport va transmite foarte putin.
http://tv.eurosport.ro/tvschedule.shtml?menu=17885

niagara64
29th March 2009, 16:09
4 aprilie:
17:30 - 19:30 (ora Romaniei)
5 aprilie:
19:00 - 20:00 (ora Romaniei)

Din pacate Eurosport va transmite foarte putin.
http://tv.eurosport.ro/tvschedule.shtml?menu=17885

Nici RAI nu o transmite mai mult ?

mikeyy
29th March 2009, 16:10
Am o rugaminte pt cei ce stiu franceza sa citeasca putin aici : http://gymnet.org/forum/files/25032009_grande_940.jpg Din cate am inteles, Doufornet are probleme la genunchi si nu va face AA???? Multumesc.

In alta ordine de idei, Vanessa a declarat in La Gazzetta dello Sport ca vrea sa-si apere titlul european de la individual compus. Pentru asta va prezenta DTY la sarituri, si si-a ingreunat exercitiul la paralele si sol. Ma intreb de unde mai are putere fata asta sa treaca peste toate problemele?



Nici RAI nu o transmite mai mult ?
De RAI nu stiu nimic deocamdata, dar bine ca mi-ai zis...o sa ma interesez.

rob_din
29th March 2009, 16:19
Se spune in articol ca nu se stie inca daca va face toate cele 4 aparate, decizia va fi luata la Milano.

mikeyy
29th March 2009, 16:22
Mersi Rob...deci sunt sanse sa scapam si de Doufornet la individual...ea daca reuseste sa faca concurs curat, are sanse chiar la medalia de aur....doar ca deocamdata emotiile ii stau in cale.

rob_din
29th March 2009, 16:24
Doufournet are sanse la aur? E clar ca gimnastica europeana e in deriva.

mikeyy
29th March 2009, 16:26
Pai chiar are note de plecare mari la paralele, barna si sol. Nu prea stiu cum sta la sarituri.
Anul trecut avea la paralele exercitiu din 7.3...deci chiar nu trebuie subestimata.

niagara64
29th March 2009, 17:47
Doufournet are sanse la aur? E clar ca gimnastica europeana e in deriva.

Cat de greu iti este sa intelegi ca Europa a crescut in valoare ? In deriva suntem noi .
Sunt antrenoti romani si rusi si chiar chinezi in toata Europa(America nu mai vorbesc ) .
La echipa Frantei este antrenor roman .Au stat la acelasi hotel cu noi la Montreal .Asa ca de ce sa nu acceptam ca ei au crescut in valoare si noi am lasat-o cum a cazut .

crisloregym
29th March 2009, 17:58
Am o rugaminte pt cei ce stiu franceza sa citeasca putin aici : http://gymnet.org/forum/files/25032009_grande_940.jpg Din cate am inteles, Doufornet are probleme la genunchi si nu va face AA???? Multumesc.


Se mai spune in articol ca i s-au facut radiografii si cografii si nu este nimic foarte grav, doar o accidentarea datorata oboselii. MArc Chirilcenco, antrenorul clubului de la care provin Chloe Stanic si Youna Dufournet spune ca aceasta accidentare ar fi pretul platit de Youna pentru voiajul de cinci zile la Chicago (cred ca se refera la American Cup). Este cert ca o vor utiliza la paralele si barna, dar sunt semne de incertitudine pentru sol si sarituri...asa cum zicea si Robert, urmeaza sa se decida la fata locului. Tot in acest interviu se mai spune ca Chloe Stanic s-a accidentat de asemenea, ea fiind considerata o mare speranta pentru gimnastica franceza, alaturi de Dufournet.

rob_din
29th March 2009, 18:06
Cat de greu iti este sa intelegi ca Europa a crescut in valoare ? In deriva suntem noi .
Sunt antrenoti romani si rusi si chiar chinezi in toata Europa(America nu mai vorbesc ) .
La echipa Frantei este antrenor roman .Au stat la acelasi hotel cu noi la Montreal .Asa ca de ce sa nu acceptam ca ei au crescut in valoare si noi am lasat-o cum a cazut .

Defineste ce intelegi prin "a crescut in valoare". Ce sanse la aur are Doufurnet la un campionat mondial? Acum 10 ani gimnastica feminina era practic echivalenta cu gimnastica europeana, acum gimnastica europeana nu mai sperie pe nimeni

niagara64
29th March 2009, 18:28
Defineste ce intelegi prin "a crescut in valoare". Ce sanse la aur are Doufurnet la un campionat mondial? Acum 10 ani gimnastica feminina era practic echivalenta cu gimnastica europeana, acum gimnastica europeana nu mai sperie pe nimeni


Fara suparare dar tu te uitai la exercitiile gimnasticii feminine acum 10-15 ani ?
NU aveau nici pe departe francezii ce au acum .Se vedeau ca fac antrenamente nesistematizate , fara coregrafie si fara repetari suficiente .
Am vreo ...(aoleooo cat de multi ani ) de cand vad gimnastica . Nu aratau francezi ,olandezi sau italienii ce au acum de aratat .
Explicatia ti-am zis-o . Pe undeva uitandu-ma la Jesollo la fetele noastre am realizat ca arata cam cum aratau cu ani in urma adversarele pe care le bagatelizezu tu acum .Lipsa unui antrenament gandit ,a muncii adevarate .Nu au elemente "asezate" muncite .Se vede ca nu s-a lucrat cum se lucra pe vremuri .
Asta e ,unii cresc ,alti coboara...

Aur mondial...pai la ce avant au luat americani ,chinezi (si ai sa mai vezi si pe la alti curand ) m-am mira sa-i prinda careva din urma prea curand .

mikeyy
29th March 2009, 21:11
Francezii au ajuns sa utilizeze programe informatice de gimnastica...si cand au venit in Romania anul trecut intr-un cantonament au fost socati sa vada ca noi nu utilizam acel program pe care il foloseste toata lumea...ca noi tot tehnici traditionale adoptam.
Se pare ca acele programe te invata cum sa faci corect fiecare element si ii arata antrenorului ce trebuie sa imbunatateasca in exercitiul gimnastei.

Din pacate noi inca nu ne permitem acel program informatic..care costa 3000 de euro ( o federatie cu o traditie impresionanta in acest sport nu isi permite 3000 de euro....dar isi permite sa-l trimita pe Vieru la Europene)
Am mai zis...tehnologia isi face prezenta si in gimnastica...daca nu tinem pasul cu celelalte tari, usor de stingem.

E acelasi program pe care l-au avut imprumutat si baietii anul trecut si se vorbea atunci ca datorita programului, Selariu si-a mai bagat o depsrindere la bara (parca).

ioanavol
29th March 2009, 21:44
E acelasi program pe care l-au avut imprumutat si baietii anul trecut si se vorbea atunci ca datorita programului, Selariu si-a mai bagat o depsrindere la bara (parca).


Adica au avut doar "trial version" si cand a expirat nu au cumparat licenta?:D

Acum serios, eu chiar credeam ca-l vor folosi...ce dezamagire sa aflu ca a fost o chestie de cateva zile/saptamani.

mikeyy
29th March 2009, 21:47
Da..din cate stiu nu au tot timpul programul...ci doar il imprumuta din cand in cand.

LuisaGym
30th March 2009, 10:28
Primele vesti de la Milan si o poza. Eu nu stiu de ce s-au mai dus la Europene cu 3 fete accidentate. Cine e tipul ala inalt din poza?
Sandra e tare frumusica (si foooarte inalta).

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/infirmeria-4109549

Un articol pe aceeasi tema in Cotidianul. In plus in articolul asta Forminte declara ca scopul lui este sa pregateasca JO 2012 si pt ca nu are gimnaste la lot nu-si permite sa forteze antrenamentele.

http://www.cotidianul.ro/gimnastele_merg_intr_un_picior_dupa_aurul_european-78408.html

monalexa
30th March 2009, 11:26
Of of... chiar daca pana acum nu mi-am pierdut speranta, se pare ca trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea ca acest campionat nu ne va aduce foarte multe... Imi pare rau pentru fete ca stau asa de prost cu sanatatea, si imi pare rau pentru Ana ca inca mai are dureri...posibil sa fii fortat ca sa revina si durerile sa ii fii reaparut :( Gabi sper sa isi revina incet incet si sa fie pregatita pentru mondiale, iar Sandra... sper sa isi revina moral, pt ca eu cred ca asta e cea mai mare problema a ei.
Iar problema mea...este din nou aceea ca fetele se confrunta cu prea multe si dese accidentari si nu apuca sa isi vada rodul muncii... :(

rob_din
30th March 2009, 11:38
Scuza eterna, accidentarile. Dupa cum observati singura neaccidentata e sportiva de la care nu asteapta nimeni nimic. Ciudat.

LuisaGym
30th March 2009, 11:45
Ciudat, neciudat sunt atat de putine gimnaste la lot incat daca se accidenteaza 3 nu mai este echipa. Bellu nici nu tinea gimnastele accidentate la lot. Le trimitea inapoi la cluburi. Daca reuseau sa revina bine daca nu, nu mai auzea nimeni de ele. Sunt zeci de gimnaste care s-au accidentat pe vremea lui Belu. Dar una e cand se accidenteaza 10 din 60 si una e cand se accidenteaza 5 din 10.

rob_din
30th March 2009, 11:51
Pai si e vina cui ca se accidenteaza toata echipa?

venera
30th March 2009, 11:55
Scuza eterna, accidentarile. Dupa cum observati singura neaccidentata e sportiva de la care nu asteapta nimeni nimic. Ciudat.

Da, exact, toate sportivele se confrunta cu accidentari si chiar si concureaza, si americancele si chinezoiacele...dar la nici una nu am vazut sa fie asta o scuza. Numai la noi sint puse in fata. A declarat o data ca sint accidentate, ok, am inteles, dar gata, de ceva timp incoace numai asta scoate in fata Forminte cand declara ceva, m-am saturat eu sa tot aud de acciodentarile astea. Am inteles, e ok, avem cu totii intelegere si compasiune ca sint accidentari dar...sa mai declare frate si altceva mai constructiv, mai inviorator. Ca parca se duc la inmormintare, nu la o provocare,de genul: sa vedem ce putem mai bun chiar si in aceste conditii ??..poate ar fi o abordare buna..si cu mine, acum.

LuisaGym
30th March 2009, 12:00
La modul obiectiv este foarte greu de spus a cui e vina. Patrascu, Tamarjan si Izbasa s-au accidentat in timpul concursului si nu la antrenamente. Patrascu la aterizare de la paralele la Euro 2008, Tamarjan la antrenamentul oficial la mondiale 2007 tot la paralele iar Izbasa la Euro 2007 la iesirea de la barna. Din cate stiu eu Forminte nu antreneaza nici la paralele nici la barna. Despre Dragoi nu se stie cum s-a accidentat inafara faptului ca era la Deva. E foarte usor sa aratam cu degetul la Forminte dar poate ca nu e singurul vinovat.

mikeyy
30th March 2009, 12:40
Imi place cum arata Ana in poza din Prosport...s-a schimbat mult, e draguta. :)

@Luiza, cel din spate e Marius Vintila - antrenor la lot.

myrab3la_19
30th March 2009, 13:30
Parca acum 2 saptamani Forminte era multumit de recuperarea Anei Tamarjan..ma rog mie accidentarea ei si a Sandrei Izbasa imi par accidentari de care nu vor scapa niciodata ,adica dureri pe care orice gimnasta le are atata vreme cat e in activitate.

rob_din
30th March 2009, 13:33
Tweddle ce sa mai zica?

mikeyy
30th March 2009, 13:40
ma rog mie accidentarea ei si a Sandrei Izbasa imi par accidentari de care nu vor scapa niciodata ,adica dureri pe care orice gimnasta le are atata vreme cat e in activitate.

Asa este Mira...vor avea probleme tot timpul. La fel cum a avut de exemplu Milo probleme ani la rand cu glezna...nu cred ca i-a trecut vreodata. Tot timpul avea glezna bandajata...chiar si cand a luat ultimul 10 la sol. Ea a strans din dinti si a concurat asa ani la rand. Sau Raducan cu genunchiul.

Nu exista gimnasta care sa fie 100% sanatoasa...toate au cate ceva.

Acum depinde de fiecare persoana cat de puternica e si cat de mult isi doreste sa continue.

ela_diana
30th March 2009, 14:10
Haideti sa fim optimisti , poate Diana Chelaru ne va face o surpriza placuta la aceste europene, acum ca Forminte ne-a asigurat inca o data sa nu ne dorim prea multe ca nu avem cu ce. Fetele sunt accidentate. Ce mi se pare ireal este ca echipa e formata doar din 4 gimnaste ,e incredibil pentru mine , Dana nu e accidentata de ce nu au luat-o pe ea?
Steliana la fel a concurat cu dureri si a fost cea care la europene a contribuit mult cu exercitiul la paralale dar si la barna , sol si sarituri.Mi-as dori ca tot mai multe gimnaste sa aiba ambitia ei si sa treaca peste toate.

myrab3la_19
30th March 2009, 14:47
Tweddle ce sa mai zica?

Sau Memmel care nu se lasa nici dupa ce a participat la Olimpiada

LuisaGym
30th March 2009, 15:17
E admirabil ca fetele astea continua pana la peste 20 de ani. Insa tare ma tem ca Sandra va renunta dupa bac. Ea nu are conditii sa continue gimnastica dupa bac. FRG-ul nu e pregatit pentru centralizarea gimnastelor de peste 18 ani. Mi se pare greu pt o gimnasta de peste 18 de ani sa stea intr-un camin cu fete de 13-15 ani. Nevoile sunt altele, iesit in oras, la un film, prieten, etc... Doar in cazul in care se intoarce in Bucuresti si se antreneaza la Steaua, altfel ii trebuie o motivatie iesita din comun sa ramana la Deva.

Tess_AN
30th March 2009, 18:23
Ce nu inteleg eu e, de ce, Patrascu a fost lasata (chiar daca ea a vrut) sa participe la Nationale ca apoi sa mai fie pe tusa juma de an. Nu inteleg de ce Ana a continuat antrenamentele dupa Beijing - culmea e ca nu am mai citit ca ar deranja-o femurul decat azi, cu cateva zile inainte de CE - un pic ciudat...

Gutu si Palade au fost "eliminate" de la lot, Druncea sanatoasa lasata acasa si uitata ca cineva sa se mai ocupe de pregatirea ei... iar de fetele cu accidentari de trage ... ca sa ce... sa le nenorocim pe viata sau sa avem doar o scuza?!?

Pai sa ridici tonul sau o mama de bataie unui copil sanatos mi se pare o procedura mult mai umana... Nu stiu dar eu cred ca mai bine nu mai mergeau la CE si de banii astia se plateau doctorii tratamentele, etc.. Sportul nu e razboi si sincer nu cred ca e cazul sa lasam schilotiti pe viata doar de dragul unor medalii... Nu poti scoate rezultate cu o echipa de invalizi ca doar nu sunt jocurile para-olimpice. (si acolo participa hadicapati cu problemele stabilizate nu in faza acuta, cu dureri). Iar daca situatia nu e asa de grava, atunci sa nu ne mai plangem? E un pic de dezacord in toate aceste declaratii si incep sa ma mir ca hartia mai suporta aceleasi cuvinte stereotipe la infinit....

rob_din
30th March 2009, 18:29
o mama de bataie unui copil sanatos mi se pare o procedura mult mai umana

Nu pot sa cred ca citesc asa ceva pe un forum de gimnastica

Tess_AN
30th March 2009, 18:30
Nu pot sa cred ca citesc asa ceva pe un forum de gimnastica
Dar esti de acord cu schilodirea pe viata?!? Nu nu neaparat schilodire fizica ci si psihica...

Rob, fraza de care tu te legi nu e esenta a ceea ce am vrut sa spun. Daca ne legam de detalii ne-elocvente la subiectul discutat... nu pot sa zic altceva decat ca ma retrag din discutie.

monalexa
30th March 2009, 18:38
Ceva ce stiam si noi: Dragoi se bazeaza pe barna si paralele http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/dragoi-sper-sa-prind-o-finala-la-barna-4109486, Diana Chelaru sarituri si sol: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/chelaru-imi-doresc-sa-prind-finale-la-sol-si-sarituri-4109507
Si o declaratie a lui N.Forminte in GSP: http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/forminte-la-ce-de-la-milano-vreau-sa-vad-care-ne-este-locul-dupa-noul-cod-de-punctaj-131312.html

miafangina
30th March 2009, 19:04
Am gasit un scurt reportaj de la plecare,pe aeroport,a fost la tvr 1 la stirile de amiaza,sa vedem daca merge:
http://www.tvr.ro/sport.php

Tess_AN
30th March 2009, 19:14
Am gasit un scurt reportaj de la plecare,pe aeroport,a fost la tvr 1 la stirile de amiaza,sa vedem daca merge:
http://www.tvr.ro/sport.php
Multumesc Mia de reportaj. Mi s-a luminat si mie mintea cand am auzit-o pe Sandra spunand ca obiectivul e "sa ne intorcem sanatosi".... Mergem bolnavi si speram sa ne intoarcem sanatosi... Bun.

Forminte zicea ca trupa e decimata de probleme de sanatate. Deci mergem la CE ca la statiunea baleoclimaterica si speram sa ne intoarcem sanatosi. Spuneti asa fratilor de la inceput, nu mai umblati cu declaratii contradictorii sa cred ca le chinuiti pe fete si le schiloditi concurand cu femur fisurat de juma de an si alte probleme.

Lasand sarcasmul la o parte, ce au declarat fetele ca vor sa-si faca exercitiile cat mai bine si fara ratari si ca depinde de ele (acum), e de apreciat ca declaratii inainte de plecare. Asa sa fie fetelor, sa faceti exercitii fara ratare si cu cat mai putine greseli. Succes celor 4 reprezentante ale noastre si succes si baietilor nostri!

mikeyy
30th March 2009, 19:52
Am gasit un scurt reportaj de la plecare,pe aeroport,a fost la tvr 1 la stirile de amiaza,sa vedem daca merge:
http://www.tvr.ro/sport.php

Multumesc Mia!
M-a bucurat faptul ca Ana si Gabi au zis ca au sanse. Asta e cel mai bun lucru...ca au incredere in propriile forte.
Si Diana parea hotarata in ceea ce declara.

Insa nu imi place ce a zis Sandra...ca nu are niciun obiectiv in afara sa fie sanataosa :o: Se vede clar ca nu ii mai sta gandul la gimnastica! Deja nu mai e un exemplu pt celelalte fete.


Baietii sunt mult mai optimisti: http://www.tvr.ro/sport.php?play=60262 Si surpriza...Marius Berbecar va face saritura Dragulescu :shocked:

niagara64
30th March 2009, 20:12
http://www.tvr.ro/articol.php?id=60262&c=137

Aici este si programul de concurs .
Iată programul competițional, cu mențiunea că TVR 2 va transmite în direct acest concurs:

Marți (31 martie):
10:30 - 12:30 antrenament oficial fete - subdiviziunea I
13:30 - 15:30 antrenamnet oficial fete - subdiviziunea II
15:45 - 17:45 antrenament oficial fete - subdiziunea III
18:00 - 20:00 antrenament oficial fete - subdiviziunea IV

Miercuri (1 aprilie):
10:00 - 12:30 antrenament oficial băieți - subdiviziunea I
12:45 - 15:15 antrenament oficial băieți - subdiviziunea II
15:30 - 18:00 antrenament oficial băieți - subdiviziunea III
20:00 - Ceremonia de deschidere

Joi (2 aprilie):
10:30 - 12:30 calificări fete - subdiviziunea I
13:30 - 15:30 calificări fete - subdiviziunea II
15:45 - 17:45 calificări fete - subdiviziunea III
18:00 - 20:00 calificări fete - subdiviziunea IV

Vineri (3 aprilie):
10:00 - 13:00 calificări băieți - subdiviziunea I
14:00 - 17:00 calificări băieți - subdiviziunea II
17:30 - 20:30 calificări băieți - subdiviziunea III

Sâmbătă (4 aprilie):
13:00 - 15:00 finala de individual compus feminin
15:30 - 18:00 finala de individual compus masculin

Duminică (5 aprilie):
10:30 - 13:30 finala pe aparate I (fete: sărituri și paralele; băieți: sol, cal și inele)
15:00 - 17:30 finala pe aparate II (fete: barna și sol; băieți: sărituri, paralele și bară).

mikeyy
30th March 2009, 20:16
Ce dragut din partea TVR-ului..a dat copy-paste de pe blogul nostru la program :D au adaugat doar diacritice. Mi-am dat seama pt ca la ziua de marti, la subdiviziunea III nu aliniasem corect "III" si vad ca au preluat exact la fel......

myrab3la_19
30th March 2009, 20:17
Succes fetelor,le tin pumnii .Vad ca fetele stiu mai bine ce sa vorbeasca .Daca Gabi isi doreste sa participe la Mondiale inseamna ca nu sta rau cu motivatia.Si parca Tamarjan era in recuperare.Daca are fisura de femur inseamna ca dupa Europene are nevoie de repaus iar?

Tess_AN
30th March 2009, 20:31
Ce dragut din partea TVR-ului..a dat copy-paste de pe blogul nostru la program :D au adaugat doar diacritice. Mi-am dat seama pt ca la ziua de marti, la subdiviziunea III nu aliniasem corect "III" si vad ca au preluat exact la fel......
La "subdiziunea III" in loc de subdiviziunea III te referi Mihai ?

Ar trebui sa le ceri drepturi de copyright :happy
... si sa te bucuri ca blog-ul e citit! Sper ca macar v-au votat la concursul acela... macar atat daca va copiaza fara sa va ceara permisiunea!

mikeyy
30th March 2009, 20:33
La "subdiziunea III" in loc de subdiviziunea III te referi Mihai ?

:ras-plans:
Ce tare esti Tess :) ....dap si la "vi"

rob_din
30th March 2009, 20:35
Tare de tot, nici sa corecteze n-au mai stat

miafangina
30th March 2009, 20:37
Si surpriza...Marius Berbecar va face saritura Dragulescu :shocked:

Am uitat,a spus asta in emisiunea aceea de la telesport!

rob_din
30th March 2009, 20:38
Ma intreb daca vor transmite totusi finalele pe aparate de dupa amiaza, und eavem cele mai mari sanse. Nici in programul lor nu apare vreo transmisiune

mikeyy
30th March 2009, 20:42
Tare de tot, nici sa corecteze n-au mai stat

Au pus doar diacritice :D
Sper sa transmita tot concursul....asa cum se lauda ca il vor transmite in direct.

niagara64
30th March 2009, 20:49
si pe Facebook

http://www.facebook.com/topic.php?topic=8385&uid=58181087936#/group.php?gid=58181087936

LuisaGym
30th March 2009, 20:54
A aparut si un articol despre Ana Maria in Prosport.


http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/tamirjan-lupta-pentru-o-medalie-la-individual-compus-4109450

cineva_cineva
30th March 2009, 22:21
OOO, ce de stiri, frumos, deci cei de la TVR ne promit ca vor transmite concursul. Dar... cand? Ca... in program nu apar decat finalele la individual compus. Va rog mult, daca aflati, orice aflati nou, dati si la mine un mesaj, ca eu mereu ma trezesc in urma cu stirile si... cu inregistrarea. Multumesc celor care vor 'avea grija' si de mine! Acum ma intorc la treaba! Poate voi veni cu o surpriza in seara asta, sau cel tarziu maine dimineata, asa ca pe voi va las sa discutati!

ioanavol
30th March 2009, 22:27
:ras-plans:
Ce tare esti Tess :) ....dap si la "vi"

:happy:happy

Si eu am vazut greseala, dar am uitat s-o corectez, luandu-ma cu art in engleza...ce tare :P

...si uau! Marius face saritura Dragulescu...de-abia astept sa o vad, sper sa-i iasa cel putin ca "originalul"!

pana atunci am aflat de pe GW ca o sa transmita si slovenii...si ca s-ar putea sa vedem si online. Pentru cei care n-au unde altundeva e mai bine decat deloc:D
http://www.livestation.com/account/streams/2687725-tv_slo2

rob_din
30th March 2009, 22:38
http://www.rtvslo.si/play/

Da e in direct competitia pe TVSLO2


De unde scrie V źIVO (dreapta sus) poate fi urmarit in direct acest sport (doar ca unele programe sunt restrictionate pentru cei din afara Sloveniei, asa ca trebuie sa vedem sambata daca merge)