PDA

View Full Version : "Arena Leilor" - U Craiova



mihai_alex
4th December 2008, 23:00
„Arena Leilor“ înlocuiește vechiul „Tineretului“
Editie.ro vă prezintă, în exclusivitate, proiectul noului stadion pe care Universitatea visează să-l aibă, începând cel mai probabil în maxim trei ani. „Arena Leilor“, așa cum a fost denumită noua arenă a grupării alb-albastre, este concepută pe actualul amplasament al stadionului „Tineretului“ și a fost luat în calcul terenul liber de orice sarcini.

Arena va avea o capacitate de 20.000 de locuri, complet acoperite. Aceasta va fi cea mai modernă arenă din țară, urmând a avea toate facilitățile unui stadion ce găzduiește partide în Liga Campionilor.

Pe lângă arenă, mai rămân 3 - 4 mii de metri pătrați de teren, unde urmează să se construiască o parcare supraetajată. Proiectul este realizat de o firmă specializată din Anglia, Slick System Limited. Termenul de finalizare este estimat pentru perioada 2010 - 2011, costurile ridicându-se la aproximativ 22 - 25 de milioane de euro. Acest film prezintă o variantă de proiect la stadiul de 80 la sută de finalizare. În acest film nu sunt prezentate finisările și compartimentările din interiorul tribunelor.
http://i36.tinypic.com/4u9saw.jpg


http://www.editie.ro/new/mod.php?mod=stiri&idcat=36&idstire=77879

mihai_alex
4th December 2008, 23:20
Germania,sau Franta...oricum,o arena doar pentru fotbal,nimic mai mult.Nu cred ca o sa fie cea mai moderna sincer sa fiu.
Arata ca un stadion din anii`90,dar asta e un lucru bun:D

*Coco*
4th December 2008, 23:21
Sincer sa fiu nu cred ca se va realiza acest proiect:)

mihai_alex
4th December 2008, 23:26
E ca si cu stadioanele din Cluj sau Brasov...incertitudine maxima.

mihai_alex
4th December 2008, 23:48
Mie imi aminteste foarte mult de stadionul asta:
Mannheim,Germania(pe care joaca Hoffenheim meciurile de acasa pana isi termina de construit stadionul)
http://i35.tinypic.com/2vujwxv.jpg
http://i35.tinypic.com/1zyhrbl.jpg

Elphax
5th December 2008, 00:02
cam la fel ar trebui sa arate si cel al CFR la final, probabil ca e o solutie tehnica care se preteaza pentru necesitatile si banii romanilor

succes !

later edit: totusi , doar 20.000 ?

mihai_alex
5th December 2008, 00:14
Neincapator la meciurile cu sdr....dar perfect pentru restul echipelor.Eu zic ca buna capacitatea.

Jus7M3
5th December 2008, 00:25
vorbind exclusiv dpdv estetic parerea mea este ca e urat cu creci(nu mai intru in detalii). nu imi plac si nici nu o sa imi place vreodata stadioanele de genul acesta - "englezesti" - mi se par oribile

sincer eu personal (repet este o parere pur personala) cred ca mai bine ramanem pe stadionul Ion Oblemenco decat sa ne mutam pe un astfel de stadion

p.s. ca sa nu mai zic ca dpdv sentimental locul Stiintei nu poate fi decat acolo unde a avut cele mai mari performante -> stadionul Ion Oblemenco

delaparis
5th December 2008, 00:35
Jus ai dreptate ... nici mie nu-mi plac constructiile cu temelii importate !!!
Acolo Oblemenco reprezinta templul fotbalului din Craiova si asa cum e , probabil un pic modernizat, e bun inca doua secole de acum :)

mihai_alex
5th December 2008, 00:44
vorbind exclusiv dpdv estetic parerea mea este ca e urat cu creci(nu mai intru in detalii). nu imi plac si nici nu o sa imi place vreodata stadioanele de genul acesta - "englezesti" - mi se par oribile

sincer eu personal (repet este o parere pur personala) cred ca mai bine ramanem pe stadionul Ion Oblemenco decat sa ne mutam pe un astfel de stadion

p.s. ca sa nu mai zic ca dpdv sentimental locul Stiintei nu poate fi decat acolo unde a avut cele mai mari performante -> stadionul Ion Oblemenco
Dupa vreo cateva meciuri pe stadionul ala,si dupa ce vezi ce fel e atmosfera la meciurile Universitatii pe un stadion fara pista si acoperit,in conditii europene, eu cred ca o sa-ti schimbi parerea,si pun pariu ca daca stadionul asta se va construi te vei indragosti de el.
Ai mentalitate invechita ce sa zic,ca babele alea care nu arunca lucurile vechi ca mai merg folosite/purtate,sau ca vor sa le lase mostenire nepotilor.
Ia exemplu de la vestici.Ce vrei?sa joace echipa pe stadion pana cade singur?:mda:


Jus ai dreptate ... nici mie nu-mi plac constructiile cu temelii importate !!!
Acolo Oblemenco reprezinta templul fotbalului din Craiova si asa cum e , probabil un pic modernizat, e bun inca doua secole de acum :)

yuck:no:

Jus7M3
5th December 2008, 00:44
bine si stadionul Tineretului este un stadion important pt U Craiova. este primul stadion al echipei, acolo a promovat in divizia A este multa istorie impregnata si in vechiul stadion dar totush cele mai importante rezultate se leaga de arena Ion Oblemenco

eu pun foarte mult accent pe traditie si in plus vechiul Central (actualul stadion Ion Oblemenco) este locul in care eu am descoperit echipa si este locul in care am devenit pe veci suporterul Stiintei

p.s. mihai_alex ai dreptate am mentalitate invechita :) dar daca nu m-am schimbat pana acum tind sa cred ca nu am sa ma schimb niciodata ;)

delaparis
5th December 2008, 00:53
Mihai tu sigur nu cunosti stadionul ala :) ... ma refer la atmosfera care a fost pe vremuri ... ce vulcan !!!
Nicaieri nu am mai vazut asa ceva ....
La olteni nu le trebuie un stadion nou ci doar o echipa ca pe vremuri !

mihai_alex
5th December 2008, 00:57
As pune-un poll in locul tau,"Vreti stadion nou,sau nu?":D

delaparis
5th December 2008, 01:02
As pune-un poll in locul tau,"Vreti stadion nou,sau nu?":D

hehe e simplu crezi ?
Pai trebuie posibilitati multiple aici ...

1. da dar...
2. poate dar ...
3. nu cred dar ....
4. nu dar ...
5. dar d*** p**** m***
6. ***** **** *****

etc ... :D

mihai_alex
5th December 2008, 01:12
Tu nu poti fi obiectiv:D "da" sau "nu",cel mai corect sondaj:)

TaciAcolo
5th December 2008, 01:15
ce urat e ala din macheta! daca ar face si colturile pe rotund sa fie un intreg ar arata decent

Jus7M3
5th December 2008, 01:20
ce urat e ala din macheta! daca ar face si colturile pe rotund sa fie un intreg ar arata decent

suferinte si iar suferinte .. .. :sleep:

eu ma retrag din aceasta discutie .. totush este de apreciat faptul ca cineva vrea sa faca ceva si ca la Craiova se doreste sa se bage bani in infrastructura si inca o chestie (defapt 2) daca mie nu imi place asta nu inseamna ca e urat eu voiam sa spun ca nu este un stadion PE GUSTUL MEU si ca as prefera sa se modernizeze stadionul Ion Oblemenco .. atata tot

mihai_alex
5th December 2008, 02:08
ce urat e ala din macheta! daca ar face si colturile pe rotund sa fie un intreg ar arata decent

"Acest film prezintă o variantă de proiect la stadiul de 80 la sută de finalizare. În acest film nu sunt prezentate finisările și compartimentările din interiorul tribunelor."

mihai_alex
5th December 2008, 10:31
http://www.craiovamaxima.ro/uploads/modules/news/4707/imagine3.php.jpeg
http://www.craiovamaxima.ro/uploads/modules/news/4707/imagine1.php.jpeg
http://i34.tinypic.com/dvh4k5.png

YoYoyOi
5th December 2008, 10:41
mie nu-mi plac stadioanele construite in acest mod. Sunt prea patratoase, prea abrupte. De ce nu se mai fac frumoasele ovaluri?

mihai_alex
5th December 2008, 11:06
Intreaba arhitectii:)
Daca vrei oval uita-te la planul pt viitorul stadion al Clujului.

Nightwish
5th December 2008, 11:27
Arata bine :ok:

mihai_alex
5th December 2008, 11:33
Multi spun ca n-arata bine pentru ca are colturile goale,dar o sa arate mult mai bine in realitate decat in pozele astea.

Nico21
5th December 2008, 11:45
mie nu-mi plac stadioanele construite in acest mod. Sunt prea patratoase, prea abrupte. De ce nu se mai fac frumoasele ovaluri?



comunistii tot comunisti,chiar si in 2008...

*Coco*
5th December 2008, 16:26
E nasol rau
Tocmai la Craiova se gandira sa faca stadion ca la Englezi:D

zebe
5th December 2008, 18:15
Nu inteleg, daca tot fac stadion nou, de ce lasa schelele alea la vedere? Ii cam simplut, da' ar fi bine daca s-ar face...

Lordliv
5th December 2008, 18:24
Editie.ro a prezentat ieri în exclusivitate imagini cu stadionul ce ar urma să fie gata cel mai târziu în 2011. Patronul Universității spune că proiectul final, ce va fi trimis de firma Slick System Limited, la jumătatea lunii ianuarie, va arăta altfel.



„Propunerea video prezentată scoate în relief numai parțial înfățișarea noului stadion. Bineînțeles, sub tribune vor fi restaurante, spații comerciale și vestiarele echipei.
În colțurile tribunelor vor apărea patru imobile din sticlă între patru și opt nivele.

De asemenea, proiectantul studiază varianta de a duce capacitatea până la 22 - 23 de mii de locuri. Am văzut unele dintre mesajele postate pe editie.ro și am constatat cu stupoare că unii nu înțeleg ce înseamnă o prezentare a unui proiect.
Ceea ce am prezentat este doar o idee vizavi de ceea ce înseamnă tribunele și terenul de fotbal. Până pe 15 ianuarie vom primi filmul în care vom vedea proiectul final și atunci se va vedea cum va arăta întreaga zonă cu cele patru clădiri, vestiarele, spațiile comerciale. Sunt convins că, după ce vor vedea proiectul final, nu o să mai existe prea mulți cârcotași.
Vizavi de capacitatea viitoarei arene, vreau să spun că niciunde în lume nu se face un stadion cu o capacitate mai mare decât cea pe care o cere piața. Construcția unei arene cu o capacitate mai mare de 20 - 22 de mii de locuri costă mult mai mult ajungând la 3.000 de euro locul, deoarece este nevoie de suprastructură. Asta înseamnă că un stadion de 30 de mii de locuri costă dublu adică 40 - 45 milioane euro.
Or mulți dintre cei care își dau cu părerea nu cunosc potențialul real al cumpărătorilor de bilete. Ei se bazează pe niște vremuri care au trecut de mult. Nu poți să faci un stadion atât de scump numai pentru un meci sau două pe an, atunci când poate capacitatea nu face față cu cererea. Nu mai spun că, în mod normal, aplicând legile economiei de piață, biletele ar trebuie să fie mult mai scumpe pentru a acoperi investițiile făcute“,

PS. Deci nu va grabiti cu afirmatii gratuite...

mihai_alex
5th December 2008, 18:26
Nu inteleg, daca tot fac stadion nou, de ce lasa schelele alea la vedere? Ii cam simplut, da' ar fi bine daca s-ar face...

Si pentru tine;):
"Acest film prezintă o variantă de proiect la stadiul de 80 la sută de finalizare. În acest film nu sunt prezentate finisările și compartimentările din interiorul tribunelor."
In alta ordine de idei mai sunt de retusat cateva lucruri in schita.
Probabil vor masca exteriorul ca la tribuna noua a CFR-ului.
Si nu comparati cu stadionul Cotroceni pentru ca e cu totul altfel.Daca e sa-l comparati faceti-o cu tribuna a 2-a de pe stadionul CFR-ului.

laurdog
5th December 2008, 18:26
Si ramanem numai noi cu cel mai de kkt stadion din Romania. Bravo oltenilor daca il fac.

Cipri
5th December 2008, 18:59
Doamne ajuta !!!

razwan_vs
5th December 2008, 21:05
nu o sa faca nimic ;)

mihai_alex
5th December 2008, 21:49
Sincer,cred ca se va construi.E foarte detaliat tot proiectul,mult mai detaliat decat orice am mai vazut prin Romania.

rhadookoo5
5th December 2008, 21:58
Eu stau aproape de Tineretului si nu vad spatiul pentru tribune care se vehiculeaza in proiect. Sincer, as vrea ca stadionul sa se construiasca, dar nu cred ca se va intampla acest lucru.

razwan_vs
5th December 2008, 22:10
si de unde sa scoata mititelul atatia bani ?

rhadookoo5
5th December 2008, 22:25
Proiectul e finantat de consiliul local/primarie.

mihai_alex
6th December 2008, 09:55
Eu stau aproape de Tineretului si nu vad spatiul pentru tribune care se vehiculeaza in proiect. Sincer, as vrea ca stadionul sa se construiasca, dar nu cred ca se va intampla acest lucru.
Ai o poza?s-a mai spus ca mai ramane loc pe langa stadion si pentru o parcare supraetajata.

ady18 sibiu
6th December 2008, 10:04
arata foarte bine. nu mai fiti asa carcotasi. dupa ce ca nu avem nimic mai si comentam. dupa ce vom vedea "in picioare" proiectele de la brasov, cluj (ex ion moina), lia manoliu si tineretului apoi putem avea pretentii ca viitoarele stadioane ce se vor construi sa arate altfel.

ady18 sibiu
6th December 2008, 10:08
e cam stramt locul. vedere din satelit http://wikimapia.org/#lat=44.3124029&lon=23.7908292&z=17&l=0&m=a&v=2

mihai_alex
6th December 2008, 10:13
Merge repozitionat pe lung poate,dar altfel ar mai merge daca s-ar renunta la bazinul "Laguna Albastra" si la cabinetul stomatologic.
Cert e ca nimic nu e cert pana nu vedem proiectul final care din ce am inteles va fi prezentat in Ianuarie.

Cristian
6th December 2008, 12:12
mie nu-mi plac stadioanele construite in acest mod. Sunt prea patratoase, prea abrupte. De ce nu se mai fac frumoasele ovaluri?

De "cazane" nu esti satula ???

zebe
6th December 2008, 12:27
Deci in 2011-2012, cu un pic (mai mult) de noroc, o sa avem 5 stadioane bune: doua la Cluj, unul la Brasov, unul la Craiova si unul la Bucuresti (Lia Manoliu). Nu am pus stadionul din Piatra Neamt, din cauza capacitatii, da acolo cred ca se mai poate construi.

Un campionat european, in parteneriat cu cineva?:rolleyes:

mihai_alex
6th December 2008, 12:55
Cu asemenea capacitati?:ras-plans:,glumesti.Singurul stadion bun ar fi stadionul national,iar celelalte nici macar nu s-ar apropia.

bada_otelul
6th December 2008, 13:17
De "cazane" nu esti satula ???

Nu vreau sa va deranjez porumbeilor insa realitatea este ca "ligheanele" sunt tipice comunistilor, cam toate stadioanele construite in cei 45 de ani fiind cu pista. Modelul asta fara pista e tipic mai degraba englezilor si e unul mult mai potrivit pentru fotbal si arata si mai bine:ok:

mihai_alex
6th December 2008, 14:46
Comentator englez la Romania-Anglia 0-0 din 1988 jucat pe fostul "23 August": "the stadium is a giant bowl,typical for eastern european countries"

Elphax
6th December 2008, 15:03
da, deci si USA intra in categoria asta ... :D

the lion king
6th December 2008, 17:16
Arata frumos proiectul.Singura problema este ca sunt cam putine 20 000 de locuri...Mai bine mai multe decat sa nu ajunga.
Daca ajungi sa te bati la titlu(nu spun ce se intampla daca il si castigi si joci in C L) sau sa joci in UEFA capacitatea stadionului este prea mica...
Un 30 000 era bine...
Sau face mititelu un pret la bilete de vin doar 10 000 din 20 000 cate locuri sunt...:confused:

mihai_alex
6th December 2008, 17:24
Daca ajungi sa te bati la titlu(nu spun ce se intampla daca il si castigi si joci in C L) sau sa joci in UEFA capacitatea stadionului este prea mica...
Un 30 000 era bine...
Luati-o mai usor,in pasi marunti.Numarul de locuri pe un stadion de acest gen se poate mari usor daca ajungeti in situatia aia.
Nici Oblemenco n-are decat 27000,iar stadionul nou va avea intre 20 si 23000.

the lion king
6th December 2008, 17:33
M-am referit in viitor... Ca deja suntem la stadiu de pasi marunti.Ma refer cand o sa culegem roadele...
Dar iti zic ca la un meci Craiova-dinamo sau Craiova-steaua,indiferent de situatia din clasament ,2o ooo de locuri sunt putine pt ca la meci vin din toata tara suporteri...
eu as merge pe modernizarea lui Oblemenco,acoperirea tribunelor,demolarea actualei oficiale si construirea unei moderne,acoperite...etc
Nu ca mi-ar displacea actualul proiect...
eu vreau un stadion cu o capacitate mai mare de 20 000...

zebe
6th December 2008, 17:39
Cu asemenea capacitati?:ras-plans:,glumesti.Singurul stadion bun ar fi stadionul national,iar celelalte nici macar nu s-ar apropia.

Da, ai dreptate, da' oricum, la ultimul european, in afara de doua stadioane de ~40 000 de locuri, nici unu nu avea mai mult de 30 000-32 000.

TaciAcolo
6th December 2008, 17:44
si cu drumurile pana la stadioane ce facem:D nici in 30 de ani nu o sa avem un turneu final .. atat timp cat avem 100 km de autostrada:cry:

the lion king
6th December 2008, 17:49
la craiova e aeroport,nu ne trebuie autostrada...:P

mihai_alex
6th December 2008, 19:14
M-am referit in viitor... Ca deja suntem la stadiu de pasi marunti.Ma refer cand o sa culegem roadele...
Dar iti zic ca la un meci Craiova-dinamo sau Craiova-steaua,indiferent de situatia din clasament ,2o ooo de locuri sunt putine pt ca la meci vin din toata tara suporteri...
eu as merge pe modernizarea lui Oblemenco,acoperirea tribunelor,demolarea actualei oficiale si construirea unei moderne,acoperite...etc
Nu ca mi-ar displacea actualul proiect...
eu vreau un stadion cu o capacitate mai mare de 20 000...

Ar costa mai mult modernizarea lui Oblemenco decat un stadion nou,iar rezultatul n-ar fi nici pe departe comparabil.Totusi Oblemenco e daca vreti sau nu sa acceptati doar un lighean din beton turnat pe valuri de pamant.
Sunt destule exemple in strainatate daca nu ma crezi.

Da, ai dreptate, da' oricum, la ultimul european, in afara de doua stadioane de ~40 000 de locuri, nici unu nu avea mai mult de 30 000-32 000.

Unu avea 55000 altul 42000,iar restul intre 30 si 35000 in afara de unul singur,anume cel pe care a jucat Romania primele 2 meciuri(27000).Dar la viitorul European vor fi vreo 2 de 50-55000,2 de 80000,cateva de ~40000 si putine cu capacitati de 33-35000!Nici nu poti sa compari cu exemplele date de tine care au capacitati de 20-23000,in afara de stadionul national si al 2-lea stadion din Cluj.

la craiova e aeroport,nu ne trebuie autostrada...:P

Aeroportul nu e doar national?si trebuiesc o multitudine de cai pentru transport dezvoltate si moderne.Autostrazi,linii de tren,si aeroport international.

the lion king
6th December 2008, 19:22
o sa devina international,de fapt a si fost international acum ceva ani...se va moderniza sigur pana in 2010. cu hotelurile stam cam prost...

Razvan T.
6th December 2008, 19:51
si cu drumurile pana la stadioane ce facem:D nici in 30 de ani nu o sa avem un turneu final .. atat timp cat avem 100 km de autostrada:cry:

La Cluj nu se pune problema de drumuri :D
Sa se faca si Dan Anca si gata ;)
Cat despre viitorul stadion al Craiovei frumusel, dar mai mult imi place ovalul nostru.
Si acuma spuneti toti: "UITE COMUNISTUL" :happy:happy

six
6th December 2008, 21:16
Sau face mititelu un pret la bilete de vin doar 10 000 din 20 000 cate locuri sunt...:confused::happy pai tu ce vrei ieftineala si samanta sau sampion lig si sampanie.....:ok:

Ess
6th December 2008, 22:18
pana si cei care lucreaza in 3d (visatorii) din tara asta pun lighting-uri nereale pe render...vai de p*** noastra...
in rest, forza mititele :D:D:D

the lion king
6th December 2008, 22:22
:happy pai tu ce vrei ieftineala si samanta sau sampion lig si sampanie.....:ok:

vreau sa curga zaibaru si sa se arunce cu palariile in sus de bucurie la un pret cat mai scump al biletelor cu 30 000 de olteni fanatici in tribune si alte cateva mii pe la portile stadionului....:D

delaparis
6th December 2008, 23:10
Cine stie ce ne rezerva viitorul ?... la inceputul anilor 80 dupa ce echipele din Bucuresti se faceau de ras sistematic in Europa, dupa ce Arges cu Dobrin a incercat ceva dar tot fara succes, oltenii au dovedit tuturor ca fotbalul romanesc merita mult mai mult decat primul tur si infringeri rusinoase "din cauza arbitrilor" :D

Stadionul asta mi se pare corect pentru o noua semifinala ceva .... )

six
7th December 2008, 09:21
vreau sa curga zaibaru si sa se arunce cu palariile in sus de bucurie la un pret cat mai scump al biletelor cu 30 000 de olteni fanatici in tribune si alte cateva mii pe la portile stadionului....:DDoamne Ajuta :)

red-bull
7th December 2008, 17:24
bah sa ziceti merci daca va face careva stadion......in ziua de azi e ceva aproape ireal

dani3lll
7th December 2008, 23:30
parerea mea este ca daca va face stadion sa creasca si preturile la bilete pt ca astfel se mai scot niste bani iar daca esti fan cu adevarat ii dai sau ar mai putea sa modernizeze i oblemenco la maxim cu banii de iar baga in noul stadion :)

Lordliv
8th December 2008, 00:09
Cine stie ce ne rezerva viitorul ?... la inceputul anilor 80 dupa ce echipele din Bucuresti se faceau de ras sistematic in Europa, dupa ce Arges cu Dobrin a incercat ceva dar tot fara succes, oltenii au dovedit tuturor ca fotbalul romanesc merita mult mai mult decat primul tur si infringeri rusinoase "din cauza arbitrilor" :D

Stadionul asta mi se pare corect pentru o noua semifinala ceva .... )

A grait partea olteneasca din tine?:rolleyes:

mihai_alex
4th January 2009, 15:51
Deși a jucat aproximativ un an pe stadionul "Extensiv" din Craiova, pentru a putea moderniza arena "Ion Oblemenco", Știința nu are încă un stadion de Liga Campionilor. Lucrurile însă se vor schimba cât de curând, deoarce patronul "juveților", Adrian Mititelu a mărturisit că în această lună va face public proiectul final al noul stadion din Bănie, arenă ce va fi destinată exclusiv fotbalului.

Mititelu este de părere că în maxim 4 ani de zile acest lucru se va întâmpla, dar până atunci va mai face mici retușuri la stadionul pe care Universitatea a cunoscut cele mai mari succese și speră să îl facă competitiv pentru disputarea meciurilor de Champions League.

"Este foarte bine să avem un proiect pentru un stadion nou. Asta nu înseamnă că trebuie să ne apucăm acum de construcția lui. Putem începe și peste doi ani, iar în alți doi este gata. Trebuie să oferim confort oamenilor care vin la meci. Să nu îi mai plouă, ningă, să aibe aceste și ei la servicii. Proiectul va fi gata acuma în ianuarie și ar costa aproximativ 20 milioane de euro. Sperăm să ne ajute și Primăria împreună cu Consiliul Județean să realizăm acest proiect. Acum aș vrea să găsesc de unde să iau 25 de mii de scaune noi, toate de aceeași culoare, pentru că arată mai bine, să le punem pe Oblemenco. Cu un gard exterior, și toalete pentru fani avem o arenă de Liga Campionilor. Poate fi mobilat foarte repede pentru faza grupelor", a spus Mititelu, informează site-ul oficial al grupării "alb-albastre".

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/craiova-se-pregateste-de-liga-stadionul-se-poate-mobila-foarte-repede-pentru-grupe-3695082

red-bull
7th January 2009, 12:40
aha...deci scaune de aceasi culoare se gasesc la rocar...sau direct in magazine gen bricostore(nu toate 25.000 odata..dar fac aia comanda)....daca nu trebuie sa va apucati acum de lucru inseamna ca nu va mai apucati nici la pastele cailor....iar din partea primariei nu o sa vedeti un leu......pe aia ii doare in cot..ei va luau bani pe chirie pe ino oblemenco...doar nu or sa va dea bani sa va facti stadion si sa va piarda de clienti...plus ca e crize.....in concluzie arena leilor cam se anunta a fi arena viselor

the lion king
23rd January 2009, 12:39
asa suntem noi,oltenii,mai visatori...dar ,uneori,visele devin realiatate..:)
lasa-ne macar sa visam,ok?:rolleyes:

BBB
23rd January 2009, 13:15
Doamne da sa se faca stadion, dar nu ca ala din poza. Ala e absolut oribil! Arata mai urat ca ansamblu de schele metalice din Gruia. Ala nu-i stadion, e o gluma proasta

Denis
23rd January 2009, 13:40
http://i36.tinypic.com/4u9saw.jpg


Parca-i terenul de Fotbal American de la liceul din Oregon la care am invatat eu! :cry: Cei cu terenu asta ma? Ce "bleachers" de high-school o sa aveti!:happy

the lion king
23rd January 2009, 18:51
pe mine ma deranjeaza ca are doar 20 000 de locuri....
dar eu stiu...pentru scaldatu' in mediocritate...e muuulttt...
pentru ambitii europene...e muuulttt...preaa putiinn...

BBB
23rd January 2009, 19:10
pe mine ma deranjeaza ca are doar 20 000 de locuri....
dar eu stiu...pentru scaldatu' in mediocritate...e muuulttt...
pentru ambitii europene...e muuulttt...preaa putiinn...

Timisoara, Cluj, Iasi, Constanta, Bucuresti, Galati, Arad sunt orasele care-mi vin in minte si care ar trebui sa aiba stadioane de Champions League de minim 35.000 locuri. Ma scuzati daca am uitat pe cineva

six
23rd January 2009, 19:18
Arad !!???stadion de CHL si 35 de mii !!??? :happy:happy:happy

BBB
23rd January 2009, 20:05
Arad merita pentru echipa si suporteri. Iar daca intr-o zi UTA va fi'n Champions League (cum canta cantecu), se umple 35.000 lejer

Denis
23rd January 2009, 22:19
Arad !!???stadion de CHL si 35 de mii !!??? :happy:happy:happy

Mi se pare un raspuns firesc venind de la un suporter Timisorean.:ok:

Iar Otelul nici in veci vecilor nu vor avea stadion de 35.ooo de locuri. Poate doar daca se va construi un alt stadion in alta parte a Galatiului. Dar Stadionul Otelul nu are capacitate de extindere atat de mare. Abea ce au loc de montarea nocturnei din cauza blocului situat foarte aproape de stadion si din cauza liniei de tramvai.

mihai_alex
23rd January 2009, 23:13
Parca-i terenul de Fotbal American de la liceul din Oregon la care am invatat eu! :cry: Cei cu terenu asta ma? Ce "bleachers" de high-school o sa aveti!:happy

Asta nu-i schita completa si finala!,de ce va treziti vorbind aiurea?cautati,informati-va apoi dati-va cu parerea.
Planul final va fi dat in curand,colturile vor fi umplute,iar schelele alea nu se vor vedea,vor fi mascate de spatii comerciale si panouri.

Timisoara, Cluj, Iasi, Constanta, Bucuresti, Galati, Arad sunt orasele care-mi vin in minte si care ar trebui sa aiba stadioane de Champions League de minim 35.000 locuri. Ma scuzati daca am uitat pe cineva

Constanta?aia nu merita nici echipa in Liga 1.
Aradul merita,gazduieste campioana provinciei si sunt f multi oameni care iubesc fotbalul si UTA acolo.


Mi se pare un raspuns firesc venind de la un suporter Timisorean.:ok:

Iar Otelul nici in veci vecilor nu vor avea stadion de 35.ooo de locuri. Poate doar daca se va construi un alt stadion in alta parte a Galatiului. Dar Stadionul Otelul nu are capacitate de extindere atat de mare. Abea ce au loc de montarea nocturnei din cauza blocului situat foarte aproape de stadion si din cauza liniei de tramvai.
Cand a spus Galati nu s-a referit la stadionul Otelul! logic ca s-a gandit la un stadion nou.
P.S. Se scrie "abia" nu "abea".

Denis
24th January 2009, 09:26
Asta nu-i schita completa si finala!,de ce va treziti vorbind aiurea?cautati,informati-va apoi dati-va cu parerea.

E vre-o problema daca imi dau cu parerea inainte de a se realiza schita completa?:D Am zis pur si simplu, ca daca ar fi aratat ca in modelul din imaginea postata de tine va arata complet caraghios si tot odata dezamagitor. Si ma refeream la banci; faptul ca nu par a fi scaune individuale o face sa arate mult ca un stadion de fotbal american din sua.


Cand a spus Galati nu s-a referit la stadionul Otelul! logic ca s-a gandit la un stadion nou.
P.S. Se scrie "abia" nu "abea".

Si eu ce am zis? Am zis ca nici in veci vecilor nu vom avea un stadion de 35.ooo de locuri, mai ales nou nout, atata timp cat nu vom avea un sponsor majoritar pe masura. Daca Mittal (pe locul 3 din topul celor mai bogati oameni din lume) avea fotbalul in sange precum Becali Otelul ar fi avut stadion ca in occident si echipa care s-ar batea pentru sferturi daca nu chiar finala Champions League.

mihai_alex
24th January 2009, 09:40
1.CUM SA NU AIBA SCAUNE STADIONUL?si da e o problema cand iti dai cu parerea asa pentru ca o faci doar ca sa te bagi in seama.
2.Ce-ai zis n-are nicio treaba cu postarea lui BBB ca si raspunsul tau de-acum,el doar a specificat orase care ar merita sa aiba stadioane de peste 35000 de locuri,iar tu ai inceput sa dai motive de ce nu s-ar putea face asa ceva la Galati,una-i sa meriti alta-i sa si poti face,dar vad ca tu nu intelegi diferenta.
In plus chiar si-asa numai bazaconii spui,tu in atatia ani nici pana acum n-ai aflat ca Mittal n-are nici cea mai mica tangenta cu noi?,proprietarul stadionului si palmaresului e combinatul,iar clubul fiind organizat intr-o societate pe actiuni apartine actionarilor,care sunt la randul lor angajati in combinat.

Imi cer scz pt offtopic.ROL mai bine incheiem aici.

Later edit:
Uite-ti scaunele:
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2366783&postcount=19
http://www.craiovamaxima.ro/uploads/modules/news/4707/imagine3.php.jpeg

the lion king
24th January 2009, 11:17
Timisoara, Cluj, Iasi, Constanta, Bucuresti, Galati, Arad sunt orasele care-mi vin in minte si care ar trebui sa aiba stadioane de Champions League de minim 35.000 locuri. Ma scuzati daca am uitat pe cineva

Mai ales Iasi,Constanta...si dinamo bucuresti...:sleep:

red-bull
24th January 2009, 17:14
orice oras din tara asta merita sa aiba stadioane la standarde europene...dar din pacate nici asta nu o sa o vedem prea curand...meritam sa avem sali de sport ca lumea....nu sa jucam fotbal in parcari sau pe maidane....meritam sa avem piscine si patinoare.....dar cine sa le faca...niste hoti preocupati sa faca avere ca sa pota sta copii lor pana la trei dimineata in bamboo?

zebe
3rd February 2009, 19:23
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/foto-arena-leilor-un-nou-proiect-3857214

Lordliv
3rd February 2009, 19:52
visul,continua!:)

http://www.editie.ro/new/mod.php?mod=stiri&sectiune=sport&idcat=36&idstire=80314&title=O-noua-infatisare-a-Arenei-Leilor

the lion king
3rd February 2009, 20:33
eu nici nu ma mai uit la proiect,am citit stirea cu idiotu ala de vice' cum ca a luat bataie in bucuresti...bah da prost este...ditamai oficialu...:mda:

mihai_alex
3rd February 2009, 23:32
Ia mai comentati acum de felul cum arata stadionul:
23000 de locuri e foarte bine pentru Craiova.
http://www.editie.ro/new/pozearticole/imagine.php?id=51031&title=O-noua-infatisare-a-Arenei-Leilor

the lion king
4th February 2009, 10:58
e putin ma 23 000...am mai zis-o...la meci vin din toata tara,eu stiu ce e prin oras....ce de masini din toate judetele ,la fel si in gara...30 000 era acceptabil...:cool:

red-bull
4th February 2009, 15:51
arata bine...dar cred ca pentru craiova 23.000 e cam putin...mai ales daca o sa aiba ceva performante

mihai_alex
4th February 2009, 16:51
Intocmai,23000 o sa fie suficient pt Craiova:D

rhadookoo5
18th March 2009, 16:11
Proiectul final aici:
http://www.editie.ro/new/mod.php?mod=stiri&sectiune=sport&idcat=36&idstire=81955&title=Arena-Leilor--un-stadion-spectaculos-

Vad ca acum are doar 3 turnuri (probabil pentru a mari capacitatea). Profesionalismul este la un nivel "ridicat", intrucat ne este prezentata o poza cu vestiarul celor de la Chelsea, sau poate l-a transferat Mititelu pe Joe Cole.

mihai_alex
18th March 2009, 20:59
Mititelu: "Lucrurile sînt mult mai nasoale cu noua arenă, nu știu cît mai putem conta pe sprijinul autorităților"

Finanțatorul Universității a vorbit despre proiectul "Arena Leilor" și se arată cam pesimist în ceea ce privește obținerea resurselor de finanțare necesare pentru ca virtualul stadion să devină realitate.

"Atît timp cît nu există o sursă clară de finanțare și nu există un contract cu privire la amplasament, e greu de crezut și de făcut o afirmație vizavi de ziua în care craiovenii vor vedea pe viu 'Arena Leilor'. Cînd m-am apucat de proiect, financiar lucrurile erau văzute altfel, mult mai roz decît în prezent. Speranțele mele de implicare a autorităților locale în acest proiect erau mult mai mari.

La opt luni de când am vorbit cu firma din Anglia, după ce am căzut la acord să muncească la acest proiect, lucrurile sînt mult mai nasoale, nu mai putem să contăm prea mult pe așa-zisul sprijin mult așteptat din partea autorităților. E greu, Craiova nu este Cluj, nu e Timișoara, nu este unul din celelalte orașe ale țării în care cu adevărat se mișcă ceva", a declarat Adrian Mititelu la Oltenia 3TV.

Cristian
18th March 2009, 21:04
Sa stea linistit Mititelu, daca la ei tot mai misca un betisor, la noi orasul e mort...

Vladek
18th March 2009, 21:43
Cand SIDEX-ul e in pericol serios, e cam greu sa pretinzi primariei sa toarne milioane de euro intr-un stadion.

mihai_alex
19th March 2009, 02:49
Vladek,ramai in cutia ta in care mai intra din cand in cand cate-o gura de aer de pe dinafara.
Stii cat da primaria pentru intreg sportul galatean pe anul asta?o suma absolut mizerabila,de 14 miliarde,iar anul trecut au fost 16,insa combinatul scotea profit mare si nu era vreo problema,dar pana la urma,ce legatura are combinatul cu primaria?NICIUNA.
Nimeni nu pretinde milioane de euro,ci ajutor pentru o amarata de nocturna,pentru ca am ramas ultimii din liga asta de rahat fara sa dispuna de un asemenea "lux",singurul oras din Europa cu peste 250 de mii de locuitori care inca nu are asa ceva e,....Galatiul.
De 9 ani bazele noastre sportive stau in paragina,iar echipe care ne reprezinta in cupele europene trebuie sa joace la Bucuresti sau sa ne facem de rusine cu o sala de 800 de locuri care nu corespunde cerintelor europene ale unor asemenea competitii,si indraznesti sa aperi primaria?
De ce te trezesti vorbind cand habar n-ai ce se intampla cu adevarat?ai vazut si tu 2 stiri despre "sidex" la TV(sidex nu mai e de mult) si chiar crezi ca stii ceva? de parca orasul ar sta in combinat,desi e imposbil sa se inchida prea curand,si fara el orasul va exista in continuare si va fi chiar mai bine de l-ar inchide.Habar n-ai prin ce-a trecut orasul asta de-a lungul secolelor,importanta mare pe care-a capatat-o,si declinul pe care-l are in ultimii 60 de ani,dar comentezi,insa asa-i cand esti ignorant,si mai esti si galatean.

wwerko96
23rd September 2010, 17:35
"Vreau un stadion nou la Craiova", a anuntat Piturca la prezentarea la Craiova. "Suporterii merita o arena noua". Arena Leilor a fost gandita in urma cu aproape 2 ani - proiectul a fost deja prezentat.


20 de mii de locuri va avea noul stadion al Craiovei, in care va fi amplasat si un restaurant de 200 de locuri.

"Arena Leilor" a fost proiectata de o firma din Anglia si va mai avea spatii de birouri, loje si magazin pentru suporteri. Desi estimarile englezilor pentru constructia stadionului se ridica la 30 de milioane de euro, oltenii au cerut de la Guvern 50 de milioane.

"Vreau un stadion nou la Craiova. Suporterii merita o arena noua si am luat deja legatura cu primaria pentru a ne ajuta!", a spus Piturca la conferinta de presa.

Sursa: Sport.Ro (http://www.sport.ro/liga-1/video-piturca-cere-un-stadion-nou-la-craiova-vezi-super-proiectul-cu-arena-leilor.html)

RunRun1730
23rd September 2010, 20:47
Cine stie cand va avea Craiova stadion nou...

ady18 sibiu
23rd September 2010, 23:57
maine cica il inaugureaza

bogdan_nj
20th October 2010, 18:39
Alt proiect abandonat. Oricum daca se decid baietii sa faca pana la urma un stadion nou cred ca ar trebui sa faca alt proiect ca asta e deja vechi

carstic2000
28th October 2010, 22:28
,,Consiliu Judetean Dolj a respins priectul ,,Arena Leilor" acesta fiind considerat nefezabil din punct de vedere financiar dar si datorita faptului ca nu va corespunde normelor UEFA care cer o capacitate de peste 30.000 de locuri pentru a participa in cupele europene.
Deasemeni se pare ca spatiul de la Stadionul Tineretului nu permite construirea acestui stadion.
In cadrul acestei intalniri s-a discutat despre modificarea si modernizarea stadionului Ion Oblemenco considerandu-se ca fiind cea mai buna solutie pentru clubul Universitatea Craiova.
Cu aceasta ocazia s-a prezentat un nou proiect in cadrul consiliului care urmeaza sa fie prezentat in maxim 3 luni de zile si supus spre aprobare."
Acest nou proiect se pare ca prevede ample lucrari de modernizare dar si de maririi a capacitatii stadionului la aproxim. 37.000 de locuri.

carstic2000
28th October 2010, 22:34
Foto 2

zebe
28th October 2010, 22:35
Super. Se pastreaza pista de atletism?

LE: Carstic, ala nu-i proiectul oficial, asa-i?

carstic2000
28th October 2010, 22:40
Nu cred ca e proiectul oficial. Din cate se pare pista va disparea, urmand sa se sape in jos.

kabr0n
28th October 2010, 23:19
io propun T.C ... =))) degeaba tot sperati ca nu se va face nimic :D

zebe
29th October 2010, 14:38
1. T.C?
2. De ce zici ca nu o sa se faca nimic? Ai aici exemplele Moina si Manoliu ca se poate.

kabr0n
29th October 2010, 17:54
poate ai dreptate...sper sa ai dreptate...da arena leilor nu se mai face ;)

carstic2000
29th October 2010, 20:20
Nu, nu se va face pentru ca si-au dat seama cei de acolo ca Mititelu bate campii cu proiectul lui. (Arena Leilor )
Din cate se vede si din poze oricine isi da seama ca spatiul de la stadionul Tineretului nu permite ceea ce vroia Mititelu.

carstic2000
29th October 2010, 20:21
E bine totusi ca Consiliul de acolo a ajuns la parerea ca trebuie modernizat tot actualul stadion chiar daca costurile sunt tot cam aceleasi.

RunRun1730
29th October 2010, 23:13
Si il vor moderniza?

Butters
29th October 2010, 23:54
Stadionul Craiovei e cumva de genul fostului stadion national?? .....adica mult pamant:headbang:

jonsnow
30th October 2010, 00:14
Stadionul Craiovei e cumva de genul fostului stadion national?? .....adica mult pamant:headbang:

pai comunistii au avut idei putine da fixe :))..sincer nu cred in proiectul asta...la craiova sunt prea multe probleme, trebe un primar in primul rand mana forte care sa iubeasca echipa aia si care sa mearga pana in panzele albe pentru asta...nu vad asa ceva acum acolo...

carstic2000
30th October 2010, 00:22
Actualul proiect de modernizare pare mai realist decat fostul proiect dar sa asteptam varianta finala peste 3 luni cand zic ei ca va fi prezentat si apoi sa vedem.

zebe
30th October 2010, 00:41
Mie mi se pare mult mai realist proiectul cu stadionul ala mai mic. Trebuie sa ne gandim ca in cazul proiectului vechi, cu Arena Leilor, avem un stadion pe schelet metalic, care se ridica mult mai usor, mult mai repede si mult mai ieftin decat in cazul unei asemenea modificari la actualul stadion. Ma intreb ce vor sa faca mai exact? Il lasa tot asa, cu tribunele direct pe pamant? Sapa si mai adanc, si astfel nu fac altceva decat sa scoata pista si sa mareasca (,) capacitatea? Fundatia (sau lipsa ei) ramane aceeasi?

carstic2000
30th October 2010, 23:12
Oricum sa dai 30 de milioane de euro pe un schelet metalic de 20.000 de locuri nu cred ca e o afacere, probabil de aia au si renuntat.
Daca faci ceva faci sa fie de durata ( macar pt 30 de ani ).
Costul pentru actuala modernizare este cam tot acelasi. Cred ca tot pe pamant va fi avand in vedere ca nu e o zona cu pericol seismic si va disparea pista urmand sa coboare cu tribunele. La tribuna oficiala se va mai face o suprainaltare. deasemeni tribuna a doua va fi refacuta de la 0.
Probabil cea mai mare parte a banilor se vor duce in acoperis.

carstic2000
30th October 2010, 23:22
Referitor la fundatie banuiesc ca se va face fundatie pentru partea de tribune care vor cobora in pamant, la actualele tribune nu cred ca se mai poate face ceva. Eventual sa faca ceva de genul cum au facut cei de la stadionul din Kiev sa inlocuiasca tribunele dar pentru asta trebuie sa vedem proiectul final si solutiile alese precum si costurile.

zebe
31st October 2010, 02:09
Oricum sa dai 30 de milioane de euro pe un schelet metalic de 20.000 de locuri nu cred ca e o afacere, probabil de aia au si renuntat.
Daca faci ceva faci sa fie de durata ( macar pt 30 de ani ).
Costul pentru actuala modernizare este cam tot acelasi. Cred ca tot pe pamant va fi avand in vedere ca nu e o zona cu pericol seismic si va disparea pista urmand sa coboare cu tribunele. La tribuna oficiala se va mai face o suprainaltare. deasemeni tribuna a doua va fi refacuta de la 0.
Probabil cea mai mare parte a banilor se vor duce in acoperis.

Daca faci stadion pe schelet metalic nu inseamna automat ca nu e de durata. Is multe stadioane mari, importante in vest care-s facute pe acelasi sistem si care rezista de zeci de ani.

Pentru un asemenea proiect ar trebui sa refaca si peluzele, in momentul asta is mult prea indepartate. Si partea cu pastratul "fundatiei" din pamant mi se pare foarte aiurea...

Cel mai bine, asta daca au pretentii un pic mai ridicate cei din Craiova, ar fi sa refaca stadionul de la 0. Pretul nu cred ca ar fi mai mare.

Lordliv
31st October 2010, 22:35
noi la craiova,nu avem ce sa facem cu un stadion de 20 000 de locuri.
punct.


@ carstic, eu nu stiu de unde ai tu informatiile astea.
se aproprie alegerile si iar prioteasa defuleaza ineptii...

zebe
31st October 2010, 22:58
Si eu zic ca ar trebui sa vi-l faca mai mare. Doar ca nu mi se pare de lepadat ideea cu tribune pe schelet metalic.

kabr0n
1st November 2010, 00:23
ar putea mari stadionu cu schelet metalic...adik o parte in pamant..si cealalta la suprafata...

eugene12
1st November 2010, 03:26
Foto 2

Asta-i foarte realistica si ieftina. Se poate face foarte simplu. Sapa o groapa pentru a cobori nivelul suprafetei de joc. Apoi tribunele se vor cobori in adincime pina la noul nivel al suprafetei de joc.
pinza freatica? inginerii stiu ei ce sa faca..

Deci nu este decit nevie de niste escavatoare si basculante.

Peluzele? Una ramine intacta. Pentru ca dreptunghiul noului teren va fi sapat in adincine si apropiat de una din peluze. Cealalta peluza? o faci noua. Eventual buldozeresti gramada de pamint mai aproape.

Eu zic ca se poate face ceva decent si cu putini bani in felul asta..

bogdan_nj
1st November 2010, 04:20
Oricum sa dai 30 de milioane de euro pe un schelet metalic de 20.000 de locuri nu cred ca e o afacere, probabil de aia au si renuntat.
Daca faci ceva faci sa fie de durata ( macar pt 30 de ani ).
Costul pentru actuala modernizare este cam tot acelasi. Cred ca tot pe pamant va fi avand in vedere ca nu e o zona cu pericol seismic si va disparea pista urmand sa coboare cu tribunele. La tribuna oficiala se va mai face o suprainaltare. deasemeni tribuna a doua va fi refacuta de la 0.
Probabil cea mai mare parte a banilor se vor duce in acoperis.

Nu stiu de unde exista aceasta gandire in Romania ca stadioanele trebuie sa fie neaparat din beton si ca cele din schelet metalic nu sunt de durata. Ba din contra, stadioanele din otel sunt mai de durata si pot fi usor modificate in cazul in care se doreste marirea sau micsorarea capacitatii sau chiar modificarea arhitecturii.

Pentru mine cel mai bun exemplu e Red Bulls Arena. O bijuterie de stadion de 25 mii locuri cu 2 nivele din care al 2-lea construit din otel. Am fost de 2 ori pe el si am ramas impresionat.

http://www.seats3d.com/mls/new_york_red_bulls/

liverpool-kid
1st November 2010, 09:55
sau ar putea sa faca de exemplu asa cum s`a procedat in cagliari pe stadionul sant'ellia sa construiasca un stadion in stadion

RunRun1730
5th November 2010, 20:51
ce-i la Craiova pe stadion full :| chiar merita un stadion nou!

Jeleul
5th November 2010, 22:03
Merita un stadion de cel putin 30.000 de locuri!

kabr0n
5th November 2010, 22:31
ca sai vada pierzand cum a facuto cu galati :))

ady18 sibiu
5th November 2010, 22:34
ce-i la Craiova pe stadion full :| chiar merita un stadion nou!

"ooooo sugi p..a", cetateni idioti. decat 30 000 care fac o astfel de atmosfera mai bine lipsa....

kabr0n
6th November 2010, 14:04
"ooooo sugi p..a", cetateni idioti. decat 30 000 care fac o astfel de atmosfera mai bine lipsa....

pff...bine zis da faza cu ... stii tu ... trebuia sa te abtii =)). adevaru ca am vazut ieri meciu , cu otelu , si nu mia venit sa cred ... un stadion full in romania ... se auzeau mai mult cei 30 de fani ai otelului ;) .

RunRun1730
6th November 2010, 15:41
Erau si copii mici pe acolo si aia...cu faza aia: ooo.... ma rog :) ideea e ca lumea a venit la stadion, faptul ca nu-s civilizati asta e partea a II-a....

agm
10th November 2010, 16:28
,,Consiliu Judetean Dolj a respins priectul ,,Arena Leilor" acesta fiind considerat nefezabil din punct de vedere financiar dar si datorita faptului ca nu va corespunde normelor UEFA care cer o capacitate de peste 30.000 de locuri pentru a participa in cupele europene.
Deasemeni se pare ca spatiul de la Stadionul Tineretului nu permite construirea acestui stadion.
In cadrul acestei intalniri s-a discutat despre modificarea si modernizarea stadionului Ion Oblemenco considerandu-se ca fiind cea mai buna solutie pentru clubul Universitatea Craiova.
Cu aceasta ocazia s-a prezentat un nou proiect in cadrul consiliului care urmeaza sa fie prezentat in maxim 3 luni de zile si supus spre aprobare."
Acest nou proiect se pare ca prevede ample lucrari de modernizare dar si de maririi a capacitatii stadionului la aproxim. 37.000 de locuri.

imi poti pune un link cu adresa de unde este preluata stirea sau daca este de pe site'ul consiliului judetean dolj imi poti spune data sedintei multumesc anticipat

kabr0n
10th November 2010, 23:17
http://www.sport.ro/liga-1/noul-super-stadion-al-craiovei-tot-mai-aproape-de-realitate-mititelu-ni-s-a-promis-sprijin-pentru-noul.html

tot se gandesc sa o faca...

RunRun1730
11th November 2010, 00:40
20.000 de locuri?:) Pfff e mic, si din cate se vede va fi structura metalica? In fine macar de s-ar face si asta cu 20.000 de locuri acoperite :)
Craiova merita un stadion de 30.000 de locuri

alwn
14th November 2010, 13:25
la craiova solutia e simpla. Se reconstruieste arena dupa modelul national- lia manoliu. Adica fara pista de atletism. Cred ca sunt necesare vreo 40.000 de locuri, ca trebuie sa se anticipeze si noi perioade de succes ale stiintei. Stadionul nu e pt azi, maine sau poimaine. E un stadion pt un 50 de ani. Deci 45.000 de locuri (ca sa ramana 40.000 de locuri net dupa scaderea cu 10%) tribune acoperite si va fi fain. De unde bani? Cam greu acuma, dar mai bine mai astepti un pic decat sa faci o treaba de mantuiala.

eugene12
15th November 2010, 07:25
la craiova solutia e simpla. Se reconstruieste arena dupa modelul national- lia manoliu. Adica fara pista de atletism. Cred ca sunt necesare vreo 40.000 de locuri, ca trebuie sa se anticipeze si noi perioade de succes ale stiintei. Stadionul nu e pt azi, maine sau poimaine. E un stadion pt un 50 de ani. Deci 45.000 de locuri (ca sa ramana 40.000 de locuri net dupa scaderea cu 10%) tribune acoperite si va fi fain. De unde bani? Cam greu acuma, dar mai bine mai astepti un pic decat sa faci o treaba de mantuiala.

Ce sa faca cu stadion de 40 000 de locuri la Craiova? Pai n-are tot judetul Dolj 40 000 de locuitori !!!!

bogdan_nj
15th November 2010, 15:38
Ce sa faca cu stadion de 40 000 de locuri la Craiova? Pai n-are tot judetul Dolj 40 000 de locuitori !!!!

Probabil ca ai incercat sa fii sarcastic dar ai esuat lamentabil. Judetul Dolj are 735,000 locuitori. Si oricum trebuie luat in considerare si celalalt judet din Oltenia , Gorj care are si el 387,000 locuitori deci vorbim despre 1,1 mil locuitori ;)

RunRun1730
15th November 2010, 18:40
Judetul DJ are intr-adevar 735.000 de locuitori dar nu de romani....

delaparis
15th November 2010, 23:52
nu jignim sute de mii de oameni!

bogdan_nj
16th November 2010, 07:59
Judetul DJ are intr-adevar 735.000 de locuitori dar nu de romani....

Nationalitatea sau rasa oricum nu conteaza...

wwerko96
16th November 2010, 14:30
Nationalitatea sau rasa oricum nu conteaza...
Asa este...din pacate :(

SwedishMafia
16th November 2010, 16:03
nu jignim sute de mii de oameni!

sensibilule.:rolleyes: duci la extrem chestia asta de politically corect.:( in judetul dolj,zici ca nu exista picior de cetatean care sa nu fie roman?vezi ca-i jignesti pe cei carora le atribui cetatenia romana,cand ei au cetatenia italiana,japoneza, americana,samd.parizianule, cand dai sanctiuni, simti o placere...carnala?:shocked:
arena asta e doar macheta sau au inceput sa puna 2 caramide?
ps am uitat,sanctionezi "tenta":happy

zebe
16th November 2010, 16:08
arena asta e doar macheta sau au inceput sa puna 2 caramide?

Doua ce?

Da, e doar la stadiul de proiect.

SwedishMafia
16th November 2010, 16:16
aha,deci vorbim ..vorbe.

TeBat
16th November 2010, 16:29
Da' astia nu fac nimic. Merita niste caramide in cap! :D

RunRun1730
16th November 2010, 17:04
caramida - caramizi - caramele

Lordliv
16th November 2010, 17:29
este deja o obisnuinta ca pe treadurile unde se vorbeste de universitatea craiova sa apara indivizi care cascand de plictiseala sa-si dea si ei cu parerea despre fenomen.
total pe langa.

run,run,smecherasule,te avertizez sa-ti tii gura.
iti ies prea multe tampenii din ea...

Razvan T.
16th November 2010, 18:31
Acest thread promite :D

catalin_bv
16th November 2010, 19:28
ar putea mari stadionu cu schelet metalic...adik o parte in pamant..si cealalta la suprafata...

Craiova a avut fostul Central marit cu cateva randuri, pe sistemul schelet, cum era la Electroputere! S-a renuntat la cele 6 - 7 randuri (atatea cred ca au fost) atunci cand au fost puse scaunele pe stadion. Incapeau usor pana la 45.000 de oameni, tinad cont de faptul ca erau banci si nu scaune! Am fost intre 1988 si 1991 pe Central si era o atmosfera teribila. Cel putin un stadion cu 30.000 de locuri ar fi necesar Craiovei.

Lordliv
16th November 2010, 19:52
salut, cataline!

centralul, initial avea aproape 32 000 de locuri pe banci.
inaintea meciului cu bayern munchen,stadionul a fost marit cu tribune metalice cu vreo 8 000 de locuri.
deci capaciatatea a ajuns la 40 000 de locuri pe banci.
dar s-a ajuns la unele meciuri la peste 45 000 de suporteri.
imi amintesc suvoaiele de oameni cate afluiau pe scarile de acces...

am discutat cu arhitectul sef al judetului.
nu exista niciun proiect depus la CJ sau CL pentru un stadion de peste 30 000 de locuri in craiova.
doar acea incercare de "arena leilor",ramasa neterminata. ( cu o firma straina )

sa vedem reactia autoritatiilor in aceasta iarna la presiunea lui piturca.

RunRun1730
17th November 2010, 16:25
run,run,smecherasule,te avertizez sa-ti tii gura.
iti ies prea multe tampenii din ea...

=)))Tu de unde esti de la CNA ?

agm
21st November 2010, 14:34
Judetul DJ are intr-adevar 735.000 de locuitori dar nu de romani....

sa stie ca in braila sunt numai nemti :groggy:

RunRun1730
21st November 2010, 22:20
noi avem mai putini nemti in Braila :)) si sunt celebre palatele de la voi ar trebui sa va faceti stadion cu turnulete...

agm
22nd November 2010, 13:36
noi avem mai putini nemti in Braila :)) si sunt celebre palatele de la voi ar trebui sa va faceti stadion cu turnulete...

vezi ca deja bati campii rau si poate greseti topicul

Vandam
22nd November 2010, 20:29
Judetul DJ are intr-adevar 735.000 de locuitori dar nu de romani....

Lasa ca e Judetul Braila plin de romani :happy:happy

NORGEMAN
22nd November 2010, 22:43
Lasa ca e Judetul Braila plin de romani :happy:happy

Asa asa... ia-le apararea alor tai :))

RunRun1730
22nd November 2010, 23:08
Cum am spus mai sus, numarul lor este mult mai mic...al nemtilor ca de ei vorbim Vandam....

dd
22nd November 2010, 23:52
Se poate construi\modifica actualul Central prin eliminarea pistei de atletism, fara a sapa in jos, numai vointa sa fie ... exemple sunt multe, mai ales la nemti... e simplu de cautat pe net, vedeti aici: http://www.stadionwelt.de/sw_start/index.php ... uitati-va la stadionul din Stuttgart si cel al lui Werder Bremen - care sunt inca in constructie; de asemenea: stadionul din Leipzig, care a fost construit in interiorul vechiului stadion - fost cel mai mare din germania de 100.000 de locuri ... practic, toate aceste stadioane au avut pista de atletism, iar acum sunt niste bijuterii create pentru fotbal si au capacitati de cel putin 40.000 de locuri

Deci solutii exista si sunt la indemana si sa fie si mai si, nemtii fac aceste modificari la stadioane fara a inchide stadionul de tot cum s-ar intampla la noi ... ei au continuat sa joace pe stadioane in timpul desfasurarii modificarilor stadioanelor ... insa nemtii's nemti

Singura problema ar fi unde ar juca Craiova pe timpul reconstructiei stadionului, dar si aici s-ar gasi solutii pentru vreo 2 ani

dd
23rd November 2010, 00:07
Mai luati un site si minunati-va: http://stadiony.net/ ... e in poloneza, da' va descurcati voi

bogdan_nj
23rd November 2010, 00:08
Da, este si asta o varianta sa se construiasca un stadion in stadion dar cred ca cel mai simplu e sa se darame stadionul actual si sa se construiasca altul de la 0. Intre timp echipa poate juca la Drobeta Turnu Severin unde sunt conditii excelente si nici nu exista echipa. Sau ar mai fi o varianta sa construiasca un nou stadion in alta parta si U Craiova sa continue sa joace pe Central pana se termina lucrarile.

Ramane de vazut cand se va face ceva totusi

bogdan_nj
23rd November 2010, 00:41
Astea 2 stadioane ar fi numai bune pentru Universitatea Craiova :)

http://stadiony.net/stadiony/ukr/jubejnyj

http://stadiony.net/stadiony/usa/red_bull_arena

zebe
23rd November 2010, 16:22
Se poate construi\modifica actualul Central prin eliminarea pistei de atletism, fara a sapa in jos, numai vointa sa fie ... exemple sunt multe, mai ales la nemti... e simplu de cautat pe net, vedeti aici: http://www.stadionwelt.de/sw_start/index.php ... uitati-va la stadionul din Stuttgart si cel al lui Werder Bremen - care sunt inca in constructie; de asemenea: stadionul din Leipzig, care a fost construit in interiorul vechiului stadion - fost cel mai mare din germania de 100.000 de locuri ... practic, toate aceste stadioane au avut pista de atletism, iar acum sunt niste bijuterii create pentru fotbal si au capacitati de cel putin 40.000 de locuri

Deci solutii exista si sunt la indemana si sa fie si mai si, nemtii fac aceste modificari la stadioane fara a inchide stadionul de tot cum s-ar intampla la noi ... ei au continuat sa joace pe stadioane in timpul desfasurarii modificarilor stadioanelor ... insa nemtii's nemti

Singura problema ar fi unde ar juca Craiova pe timpul reconstructiei stadionului, dar si aici s-ar gasi solutii pentru vreo 2 ani

La stadioanele de care zici s-a sapat.

Vandam
23rd November 2010, 18:06
Asa asa... ia-le apararea alor tai :))

Bre norge ai baut iar apa de la caini ? :happy


Cum am spus mai sus, numarul lor este mult mai mic...al nemtilor ca de ei vorbim Vandam....

Da ma. Brailenii care vin la meciuri pe stadionul Otelul sunt foarte usor de recunoscut :D Imi aduc aminte la meciul cu dinamo din sezonul trecut, a strigat tot stadionul impotriva brailenilor, iar aproape toata peluza oaspete ne-a fluierat :D:)

dd
23rd November 2010, 21:20
zebe, m-am referit la sapat ca la un termen generic ... adica cand spui ca sapa pentru a adauga tribune, in general te referi la 6-7-8-10 m cel putin, ptr ca 1-2 m nu prea au nici o influenta, nici in in reconfigurarea tribunelor si nici in ceea ce priveste nivelul panzei freatice ... nu intru acum in detalii

daca ai studia mai atent, la Bremen nu a fost nevoie sa sape, pentru ca tribunele au fost bine gandite de la inceput ... nu era o pista de genul celei de la craiova sau dinamo, adica foarte mare (lata), era ceva in genul potcoavei de pe giulesti, iar structura de beton a tribunelor nu era pana la nivelul terenului de joc, ci era cam la 4-5 m inaltime, restul randurilor din partea de jos a tribunei avand alta structura, insa fiind lipite de structura principala ... au pastrat tribuna I si a II-a, scotand acele randuri de tribuna si adaugand altele, sub alta configuratie, aducandu-le mai aproape de gazon, iar peluzele au fost daramate si construite pe rand ... si am specificat ca este inca in constructie stadionul - practic ultima peluza.

la Stuttgart au sapat intr-adevar, insa au coborat nivelul cu sub 2m, deoarece la fel ca la Bremen constructia era desteapta si nu au avut nevoie sa sape decat foarte putin ... si inca ceva f important ... acoperisul are o structura circulara care nu este legata de tribune ... deci, practic acoperisul a ramas in picioare pe toata perioada reconstructiei tribunelor ... si, ca si la Bremen, este inca in constructie (ultima peluza) ... prima modificare a stadionului a avut loc ptr CM2006, cand au adaugat la tribuna 1 un sector de tribuna supraetajat, restul modificarilor fiind facute dupa terminarea Cm.

iar la Leipzig ce sa sape si cu ce scop, din moment ca intreg stadionul este facut in interiorul vechiului stadion, acestuia din urma pastrandu-i-se in continuare vechea configuratie a tribunelor pentru a-l face mai spectaculos ... aaa, normal ca au sapat pentru fundatia tribunelor si tot ce trebuie, insa NU au coborat nivelul gazonului sa zic, cu nici macar 1m ... stiu ce vorbesc deoarece am urmarit constructia stadionului de la inceput ... si el a fost facut special ptr CM2006 din germania, acolo jucand in continuare o formatie de liga a treia ...

Constructia stadioanelor este o pasiune de-a mea inca din liceu si sunt bine informat si documentat ... dar asa le place unora sa faca afirmatii nefondate, doar de dragul de a afirma ceva fara suport real si documentare inainte ... si cu explicatia data am terminat, nu doresc sa intru in polemica cu nimeni.

alwn
23rd November 2010, 21:23
Se poate construi\modifica actualul Central prin eliminarea pistei de atletism, fara a sapa in jos, numai vointa sa fie ... exemple sunt multe, mai ales la nemti... e simplu de cautat pe net, vedeti aici: http://www.stadionwelt.de/sw_start/index.php ... uitati-va la stadionul din Stuttgart si cel al lui Werder Bremen - care sunt inca in constructie; de asemenea: stadionul din Leipzig, care a fost construit in interiorul vechiului stadion - fost cel mai mare din germania de 100.000 de locuri ... practic, toate aceste stadioane au avut pista de atletism, iar acum sunt niste bijuterii create pentru fotbal si au capacitati de cel putin 40.000 de locuri

Deci solutii exista si sunt la indemana si sa fie si mai si, nemtii fac aceste modificari la stadioane fara a inchide stadionul de tot cum s-ar intampla la noi ... ei au continuat sa joace pe stadioane in timpul desfasurarii modificarilor stadioanelor ... insa nemtii's nemti

Singura problema ar fi unde ar juca Craiova pe timpul reconstructiei stadionului, dar si aici s-ar gasi solutii pentru vreo 2 ani

ce-ai zice de daramat si reconstruit precum Lia Manoliu?.
Oricum cele 2, "centralul" craiovean si "nationalul" bucurestean au fost asemanatoare, doar capacitatea le-a diferentiat.
Si timisoara ar trebui sa-si trimita specialistii la Bucuresti pe santierul noului stadion national:ok:

Bremenul, Stuttgartu si cred ca si Leipzigu au adancit suprafata de joc si oricum nu au fost vorba acolo de o forma gen cazan larg. Chiar si sapatul n-a fost suficient, peluzele au fost reconstruite integral in spatele portilor.
La craiova insa, pot sa sape si 20 m ca tot n-o sa poata aduce tribuna langa teren, la cat de departe e

zebe
23rd November 2010, 21:24
Eu ziceam de stadionul din Stuttgart, nu m-am exprimat cum trebuie.

Daca zici ca fac eu afirmatii nefondate, cum zici tu ca poate fi scoasa pista stadionului din Craiova fara sa se sape? Si, evident, fara sa se construiasca stadion nou.

alwn
23rd November 2010, 21:38
si la stuttgart si la bremen a fost adancita suprafata de joc. La bremen inteleg ca intr-o faza anterioara actualelor constructii. Evident ca cele 2 tribune nu pot fi aduse aproape de teren decat prin adancirea acestuia. Iar cat despre peluze aici nu e alta solutie decat reconstructia.

Pe forumu asta se discuta de toate stad u/c
http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=1734&order=desc

dd
23rd November 2010, 23:40
alwn reciteste te rog cu atentie postul meu #155 , in care am explicat destul de clar ... se pare ca nu si pentru tine ... la BREMEN nu s-a intervenit asupra gazonului absolut deloc, iar la STUTTGART s-a adancit cu maximum 2 metri ... inclusiv linkul pus de tine catre skyscraper dovedeste acest lucru ... prin postul tau imi dovedesti inca o data convingerea ca nemtii's nemti, iar noi aici pe forum suntem romani (mai mult sau mai putin)

zebe am scris construi\modifica in postul initial #149, iar in #155 am explicat de ce nu s-a adancit suprafata la nemti ... e logic ca la Craiova nu poti apropia tribunele daca le pastrezi structura actuala, decat prin adancirea suprafetei de joc

zebe
23rd November 2010, 23:46
De construit normal ca se poate construi ceva nou fara a adanci terenul. De modificat actualul stadion (scoaterea pistei), ca despre asta vorbim acuma, fara a adanci gazonul, nu se poate. Te contrazici. Sau poate nu te-ai exprimat cum trebuie.


Se poate construi\modifica actualul Central prin eliminarea pistei de atletism, fara a sapa in jos, numai vointa sa fie ...


e logic ca la Craiova nu poti apropia tribunele daca le pastrezi structura actuala, decat prin adancirea suprafetei de joc

Oricum, ce-i clar pentru mine e ca daca e sa se faca ceva la Craiova, mai bine ridica de la 0 un stadion nou decat sa incerce stiu io ce renovari la stadionul actual.

alwn
23rd November 2010, 23:55
alwn reciteste te rog cu atentie postul meu #155 , in care am explicat destul de clar ... se pare ca nu si pentru tine ... la BREMEN nu s-a intervenit asupra gazonului absolut deloc, iar la STUTTGART s-a adancit cu maximum 2 metri ... inclusiv linkul pus de tine catre skyscraper dovedeste acest lucru ... prin postul tau imi dovedesti inca o data convingerea ca nemtii's nemti, iar noi aici pe forum suntem romani (mai mult sau mai putin)

[

of mai..

The stadium was extensively remodelled in the 60's with a new roof added as well as the addition of 9,500 seats. During the 2001/02 season the biggest project took place when the pitch was lowered, allowing a further 8,000 seats to be added to the ground. The stadium has a dual capacity depending of the matches played – for normal Bundesliga matches the capacity is over 42,000, but this falls to around 35,000 for Internationals. The stadium also houses a museum, and holds regular tours of the ground.

http://www.oleole.com/stadiums/weserstadion/history/vhi1p.html

alwn
24th November 2010, 00:02
inca de pe prima pag de pe forumul de pe skyscraper explica unul ca au adancit gazonul acum cativa ani.

dd
24th November 2010, 00:27
da zebe ai dreptate ... la cum merge treaba la noi, mai bine se face ceva de la 0 decat renovari peste renovari ... personal, sunt valcean la origine, locuiesc in Buc. de aproape 11 ani si tin cu craiova de la 7 ani jumate :)

bogdan_nj
24th November 2010, 01:45
Din cate stiu eu ( poate gresesc totusi ) stadioanele din Craiova si Timisoara nu au structuri de rezistenta foarte bune, asa ca, cel mai bine ai fi sa se faca ceva de la 0 cum s-a facut in Bucuresti.

dd
24th November 2010, 07:43
gresesti ... la structura facuta pe maluri de pamant cum sunt cele 2 si cum era fostul National, nu are practic ce sa se daramne ... asa au fost facute acum multe zeci de ani si tot asa pot rezista in continuare alte multe zeci de ani cu putina cosmetizare ... asta era tehnologia folosita atunci pentru eficientizarea costurilor si nu am fost singurii care am construit asa ... chiar si nemtii aveau multe stadioane facute asa ... e adevarat in acelasi timp ca, intocmai ca si lemnul, betonul lucreaza 100 de ani si in timp se intareste, insa si structura devine mai rigida, iar in caz de cutremur, mai degraba ai vrea sa te afli pe un stadion construit pe maluri de pamant de 50 de ani vechime, decat pe unul cu tribune cu structura pe stalpi ridicati la 10-20 de metri, de aceeasi vechime.

tocmai am vazut aseara un documentar pe discovery de la americani ... cum au daramat un stadion de multe zeci de mii de locuri, care avea niste zeci de ani vechime si era pe structura de beton ridicata la peste de 20 de m de sol, tocmai datorita pericolului de prabusire in unele locuri si credeti-ma ca avea niste stalpi in structura de rezistenta mai ceva decat Nationalul care se construieste acum si care cica e certificat sa reziste la un cutremur de 8 grade pe richter ... si tot ca fapt divers, primul nivel de tribune de pe National, tot pe maluri de pamant l-au construit ...

bogdan_nj
24th November 2010, 14:38
Da, asa e. Celebrul Stadion din Michigan cu 110.000 construit in 1927 are mai mult de jumatate din locuri sub nivelul solului. Doar 20 de randuri sunt deasupra solului.

zebe
24th November 2010, 15:54
si tot ca fapt divers, primul nivel de tribune de pe National, tot pe maluri de pamant l-au construit ...

Primul nivel e intr-adevar sub nivelul pamantului, dar asta nu inseamna ca nu are fundatie.

dd
24th November 2010, 17:12
zebe, pai in general malul de pamant e fundatia .. pamant tasat si compactat ... la fel cam cum se face fundatia sub o autostrada ... sau crezi ca sub o autostrada de la noi gasesti fiare si betoane? ... daca nu ma crezi nu ai decat sa-i intrebi pe constructori

nu Bogdan, nu este vorba de cel din michigan ... era vorba despre cel vechi din indianapolis cu 60.000 de locuri ... iar programul nu era discovery, ci national geographic ... pe discovery nu a fost asemenea documentar ieri

stadionul din michigan nu s-a demolat, ci tocmai a fost renovat in acest an ... documenteaza-te inainte: http://www.umich.edu/stadium/project-description/

zebe
24th November 2010, 17:20
zebe, pai in general malul de pamant e fundatia .. pamant tasat si compactat ... la fel cam cum se face fundatia sub o autostrada ... sau crezi ca sub o autostrada de la noi gasesti fiare si betoane? ... daca nu ma crezi nu ai decat sa-i intrebi pe constructori

Fundatie e una, mal de pamant e alta. Si stadioanele cu pretentii au fundatie, nu-s construite direct pe pamant.

dd
24th November 2010, 18:12
zebe, se pare ca nu intelegi ... ti-am spus, daca nu ma crezi intreaba constructorii ... nu am spus gramada de pamant, am spus mal de pamant, cum ai si citat ... cu specificatia ca acel pamant e tasat, compactat etc ... si da, malul ala de pamant constituie fundatia pentru nivelul inferior de tribuna ... doar pentru ce este deasupra s-a facut fundatie efectiv ... s-au poate tu nu stii ce e aia fundatie ... daca ai fi construit o casa poate stiai ... iti repet pe inselesul tau: primul nivel e construit urmand acelasi principiu ca la constructia unei autostrazi, unde n-o sa gasesti fiare si betoane dedesupt, da? ... doar straturi de pamant, eventual pietris, care sunt tasate si compactate

Fundatia se face pentru ceva ce sa construieste deasupra pamantului, pentru a-i conferi rigiditate si stabilitate? ... sau poate crezi ca pamantul este de fapt apa si se scufunda tribunele :::)))

zebe
24th November 2010, 18:23
Uite, ca de-aici o pornit discutia.

http://i42.tinypic.com/rwlzwp.jpg

Asta-i fundatia noului National. Unde-i malul de pamant?

RunRun1730
24th November 2010, 19:56
Ce bine merg lucrarile la Craiova se vede din poza ca au terminat fundatia....

alwn
24th November 2010, 20:06
aceasta idee sa se modernizeze actualele Ion Oblemenco sau Dan paltinisanu mi se pare o prostie. Polonezii au ales solutia asta la stadionul Slaski din Chorzow, exact un stadion de acest tip, facut pe mal de pamant si o sa-i coste la final peste 100 mil euro. Practic se adauga un al 2 lea inel sustinut de piloni, peste cel vechi construit pe maul de pamant. Stadionul trebuie si acoperit integral, iar la un oval mare de atletism chiar o sa coste. Diferenta este ca stadionul Slaski ramane stadionul national multisport al poloniei, cu pista de atletism binenteles, ceea ce nu va fi cazul (sper) la craiova si Timisoara. Vom avea la Cluj un stadion multisport, e suficient.
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=598146&page=2

alwn
24th November 2010, 20:10
Asta-i fundatia noului National. Unde-i malul de pamant?

cred ca se referea la vechiul stad National. Practic sapi o groapa, cu pamantul sapat faci un fel de deal imprejurul terenului, torni beton pe el si gata tribuna. In felul asta fostul stad 23 august s-a construit prin munca patriotica in numai 5 luni :)

dd
24th November 2010, 21:14
ZEBE, daca tot ai cautat, macar trebuia sa cauti cum trebuie ... in primul rand poza respectiva e mincinoasa, datorita unghiului din care e facuta si din cauza inaltimii ... in plus, tu nu cunosti configuratia actualului stadion si se pare ca iti place sa te contrazici ... oricum e ultimul meu post in cadrul acestui thread, in care trebuia sa se vorbeasca despre stadionul craiovei ...
In primul rand, nu confunda tribuna I - OFICIALA, cu restul stadionului ... sub tribuna oficiala sa afla vestiare, sali de conferinta and all the shit ... de asemenea acolo este si tunelul de acces al jucatorilor, iesirile de urgenta de pe stadion si alte guri de intrare a oficialilor ... de aceea, acea tribuna are alta configuratie fata de restul stadionului si este construita de la nivelul gazonului ... o sa incarc niste poze sa le studiezi atent sa-ti dai seama unde gresesti.
In postul 163 am mai afirmat ca stau in Buc de ceva ani, iar anterior am afirmat ca aceste constructii - stadioanele, sunt un fel de pasiune ptr mine ... asa ca, ai toata increderea ca nu te mint.

zebe
24th November 2010, 21:47
Nu eu ma contrazic, ti-am demonstrat mai sus un pic cum tu te contraziceai. :)
Ok, ma opresc si eu aici ca nu mai are rost.

bogdan_nj
25th November 2010, 07:24
nu Bogdan, nu este vorba de cel din michigan ... era vorba despre cel vechi din indianapolis cu 60.000 de locuri ... iar programul nu era discovery, ci national geographic ... pe discovery nu a fost asemenea documentar ieri

stadionul din michigan nu s-a demolat, ci tocmai a fost renovat in acest an ... documenteaza-te inainte: http://www.umich.edu/stadium/project-description/

Nici nu am spus ca stadionul din Michigan a fost demolat ci doar am confirmat ceea ce ai spus tu ca sunt si stadioane in America construite pe acelasi principiu. Si nici nu m-am referit la acea emisiune pentru ca nu am de unde sa stiu ce emisiune ai urmarit.

FcP
13th June 2011, 15:00
Ce se mai aude? Se face pana la urma stadionul?

catalin_bv
13th June 2011, 15:06
@FcP
Craiova nu mai are echipa de Liga I și crezi că are cineva chef de stadion!

rhadookoo5
13th June 2011, 15:12
Ce se mai aude? Se face pana la urma stadionul?

Se va face, dar la booveni.

FcP
13th June 2011, 15:15
@FcP
Craiova nu mai are echipa de Liga I și crezi că are cineva chef de stadion!

Si Petrolul si`a facut stadion fiind in B. Oricum cam ai dreptate...

Gombos
13th June 2011, 15:17
nu s-a putut termina sala din Craiova, si se face stadion... ganditi putin! :) fara finantare de la stat nu sunt in stare!

carstic2000
13th June 2011, 17:33
Nu de aia s-a facut in 5 luni. Fostul 23 august avea structura de beton si avea si o fundatie peste care s-a venit cu prefabricate.
Uitati si un film cu constructia stadionului Dan Paltinisanu.Vad ca si pe vremea de atunci se aducea gazonul gata facut.
http://www.youtube.com/watch?v=v6vBmTeRFmk