PDA

View Full Version : Sportivul anului 2008



YoYoyOi
3rd December 2008, 10:49
Cine credeti ca este sportivul anului 2008 in Romania?

Intai facem propuneri si apoi trecem la vot.

Ice_Angel
3rd December 2008, 11:08
Alina Dumitru

Charon
3rd December 2008, 11:57
Constantina Dita!:ok:

dumy84
3rd December 2008, 12:15
Victor Hanescu - pentru titlul castigat la Gstaad.

Marius
3rd December 2008, 12:43
Alina Dumitru

Universal
3rd December 2008, 14:52
Adrian Mutu.

rob_din
3rd December 2008, 16:19
Sandra Izbasa/Romania
Usain Bolt/International

baubau
3rd December 2008, 17:14
Constantina Dita !:ok:

andreidaniel
3rd December 2008, 17:14
Constantina Dita :yes:

John Balon
3rd December 2008, 18:24
Constantina Dita Tomescu

Andrei_23
3rd December 2008, 19:48
Adrian Mutu.

:happy


Alina Dumitru

Riddler
3rd December 2008, 19:55
Ropotan , Pulhac si Torje :ok:

Celso
3rd December 2008, 20:30
Sandra Izbasa
Constantina Dita Tomescu
Alina Dumitru
Lucian Bute

toti 4, fara dubii

NTM
3rd December 2008, 20:40
Adrian Diaconu, Lucian Bute

lucian_iasi
3rd December 2008, 21:19
Alina Dumitru si Constantina Dita

Eddy DoubleD
3rd December 2008, 21:42
Victor Hanescu

TheMentalist
3rd December 2008, 21:42
Alina Dumitru
Lucian Bute
Constantina Dita Tomescu

mikeyy
3rd December 2008, 22:58
Toti medaliatii olimpici de la Beijing merita propusi.
Eu o nominalizez in mod special pe Sandra Izbasa

Cata_RB
3rd December 2008, 23:37
Cam greu de ales doar unul...o propun pe Sandra Izbasa

whisper
3rd December 2008, 23:39
Sandra Izbasa

leu_alb_albastru
4th December 2008, 00:57
Constantina Dita Tomescu, indubitabil. Campioana olimpica la maraton (!!!) la 38 de ani (!!!)

miafangina
4th December 2008, 04:54
Sandra Izbasa

Daca e voie mai multi si Alina Dumitru,Constantina Dita si fetele de la canotaj-Andronache si Susanu.

ioanavol
4th December 2008, 08:46
Sandra Izbasa!

Sergiu
4th December 2008, 09:10
Eugen Trica.

LuisaGym
4th December 2008, 10:36
Sandra Izbasa, pentru ca in 2008 a castigat: 2 medalii olimpice (aur + bronz), 3 europene (2 aur + argint) si multe alte medalii la diverse concursuri si cupe internationale.

AuriB
4th December 2008, 11:19
Sandra Izbasa!,daca e vorba de a alege doar unul;eu le-as nominaliza si pe Alina Dumitru si pe Constantina Dita si pe fetele de la canotaj.

Travis Daye
4th December 2008, 11:48
Eduard Stancioiu :)

monalexa
4th December 2008, 12:51
1. Sandra Izbasa, Georgeta Andrunache, Viorica Susanu - un aur si un bronz la JO
2. Constantina Dita Tomescu, Alina Dumitru

Zabriskie
4th December 2008, 12:53
Epaminonda Nicu.

praf_de_stele
4th December 2008, 12:57
Sandra Izbasa

myrab3la_19
4th December 2008, 13:12
Sandra Izbasa

cineva_cineva
4th December 2008, 13:38
Sandra Izbasa, pentru momentele frumoase pe care ni le-a oferit, atat la olimpiada, cat si la alte concursuri. Asta daca trebuie sa spun doar un nume. Ca daca ar fi sa spun mai multe nume, m-as gandi si la campioana de la atletism la 38 de ani, cum se sublinia mai devreme, si Alina Dumitru, si fetele de la canotaj, dar ar mai fi nume la care m-as gandi. De exemplu Steliana Nistor pentru hotararea ei si ambitia cu care a trecut peste momente grele pentru a cponcura, mai ales peste durerile chiar din timpul olimpiadei, pentru modul frumos in care si-a terminat cariera, chiar daca nu a luat acel aur olimpic, cum poate ca ar putea spune unii, dar ea a facut tot ce a putut pentru a ajuta echipa sa obtina acel bronz olimpic, medalie pentru care stim cu totii ca ne-am bucurat foarte mult, in conditiile in care suntem acum. Si ar mai fi persoane la care m-as gandi: Marian Dragulescu... poate ne e ciuda pe el ca a ratat din nou la sarituri, dar si el merita respectul nostru pentru ceea ce a facut de-a lungul timpului in gimnastica masculina! Vorbim aici depsre viata sportiva, asa ca... l-am mentionat pe Marian pentru ca merita multumiri pentru emotiile frumoase prin care ne-a trecut, desi suntem tristi pentru emotiile mai putin frumoase. Steliana si Marian... chiar daca pe Steliana sigur, pe Marian nu stim inca exact, poate nu ii vom mai vedea in competitii majore, le multumim pentru tot ce au facut in gimnastica, pentru sacrificiile lor, pentru bucurii. M-am indepartat un pic de subiect, dar revin, votez: Sandra Izbasa, si ii multumim pentru ca a facut niste oameni fericiti!

mariusvl
4th December 2008, 15:34
Sandra Izbasa

Grecu_
4th December 2008, 15:55
Constantina Dita Tomescu & Alina Dumitru

Maxmold
4th December 2008, 16:41
Sandra IZBAŠA! /OLE/

venera
4th December 2008, 17:18
Sandra Izbasa pt curajul de a-si urmari visul, aur olimpic la sol.

kyokushinkai
4th December 2008, 23:43
Sandra Izbasa,Constantina Dita Tomescu,Alina Dumitru,Viorica Susanu,Georgeta Andronache

kyokushinkai
4th December 2008, 23:43
Este foarte greu de nominalizat un sportiv al anului

rhadoo
4th December 2008, 23:58
Adrian Mutu.

pt penalty-ul ratat in meciul cu italia?:happy

Leo
5th December 2008, 14:56
Adrian Mutu

Cipri
5th December 2008, 21:18
Constantina Dita , Sandra Izbasa , Alina Dumitru :ok:

moty
6th December 2008, 22:33
Constantina Dita

Adi Da Samraj
7th December 2008, 00:56
numai femei : Sandra Izbasa,Constantina Dita Tomescu,Alina Dumitru,Viorica Susanu,Georgeta Andronache :ok:

krapulax
7th December 2008, 09:33
c. dita-tomescu

AxinTe
7th December 2008, 16:08
Lucian Bute.

Gontel
8th December 2008, 00:07
Fara discutie Constantina Dita-Tomescu

narcis20002000
11th December 2008, 15:47
Constantina Dita-Tomescu! Asemenea performanta la o asemenea varsta o face cu atat mai exceptionala!

Ferdininho
11th December 2008, 19:46
Alina Dumitru.

andreeas
11th December 2008, 23:10
Sandra Izbasa
Constantina Dita Tomescu
Alina Dumitru
fetele de la canotaj
Mihai Covaliu

YoYoyOi
12th December 2008, 00:43
am pus si poll :ok:

madalina18
12th December 2008, 01:12
am votat cu Sandra!:D

whisper
13th December 2008, 00:18
Votat: Sandra Izbasa :ok:

YoYoyOi
13th December 2008, 17:58
Votat si eu Constantina :ok:

Lavinia
20th December 2008, 12:24
sandra izbasa ca le'a dat peste gura multora care ziceau ca suntem terminati,etc etc :D

lopez
20th December 2008, 15:19
Doamne ce nominalizarii tampite : trica ,eduard stancioiu,mutu...cine a fost cretinul care a propus asemenea nume?

Navarro
20th December 2008, 18:47
Alina Dumitru.fara discutie.Insa nu inteleg ce cauta in top nume ca Trica sau Stancioiu?? Ce performante facura astia vere de-i bagarati in discutia asta???

4star
20th December 2008, 20:29
Astia.. fotbalistii nici nu ar fi trebuit nominalizati. NU au avut anul asta vreo performanta cat de cat mai buna, asa ca topul trebuie sa fie
locul 1 : Lucian Bute, Alina Dumitru, Constantina Tomescu, Sandra Izbasa plus echipajul Georgeta Andruncahe - Viorica Susanu.
locul 2 .. nu mai conteaza, pentru ca vorbim despre "Cel mai bun"

Roddicted
20th December 2008, 21:04
Bute cu siguranta:ok:,dar si Diaconu

rob_din
20th December 2008, 22:10
Singurii care au ce cauta acolo sunt campionii olimpici.

Roddicted
20th December 2008, 23:02
Singurii care au ce cauta acolo sunt campionii olimpici.

pentru ce?Pentru o medalie?Bute nu numai ca castigat dar si-a si aparat centura.Asta e o performanta mai mare decat o medalie la JO,dar fiecare cu parerea lui.Lumea gandeste cam asa:vai asta a luat aur la beijing gata e cel mai bun iar aceasta modalitate de a gandi este eronata

Roddicted
20th December 2008, 23:09
Doamne ce nominalizarii tampite : trica ,eduard stancioiu,mutu...cine a fost cretinul care a propus asemenea nume?

pai drogatu' nu a fost chiar un nimeni in acest an.A fost in primii 5 marcatori in Italia parca.Asta e totusi ceva...

rob_din
20th December 2008, 23:24
pentru ce?Pentru o medalie?Bute nu numai ca castigat dar si-a si aparat centura.Asta e o performanta mai mare decat o medalie la JO,dar fiecare cu parerea lui.Lumea gandeste cam asa:vai asta a luat aur la beijing gata e cel mai bun iar aceasta modalitate de a gandi este eronata

Nu mai pot eu de centura lui Bute. Dar am rog, pentru unii niste pumni dati in cap altuia valoreaza cat munca de 4 ani pentru aurul olimpic.

Lavinia
20th December 2008, 23:43
pentru ce?Pentru o medalie?Bute nu numai ca castigat dar si-a si aparat centura.Asta e o performanta mai mare decat o medalie la JO,dar fiecare cu parerea lui.Lumea gandeste cam asa:vai asta a luat aur la beijing gata e cel mai bun iar aceasta modalitate de a gandi este eronata

hai sa'ti zic eu care'i faza .. una e sa fii campion la box si alta sa fii campion olimpic, la orice disciplina;)

mikeyy
21st December 2008, 00:22
pentru ce?Pentru o medalie?Bute nu numai ca castigat dar si-a si aparat centura.Asta e o performanta mai mare decat o medalie la JO,dar fiecare cu parerea lui.Lumea gandeste cam asa:vai asta a luat aur la beijing gata e cel mai bun iar aceasta modalitate de a gandi este eronata

Cum doar pt o medalie?
Stii cate medalii a luat Izbasa in anul 2008?
Iti spun eu: 3 europene( 2 de aur si 1 argint) si 2 olimpice ( 1 aur si 1 bronz)

De asemenea Alina Dumitru a luat atat aurul european cat si pe cel olimpic si de curand a fost declarata cea mai buna judoka de pe continentul european pe anul 2008.

Bute va fi uitat peste cativa ani...dar performanta Alinei Dumitru va ramane pt totdeauna in istorie!

4star
24th December 2008, 19:04
Nu mai pot eu de centura lui Bute. Dar am rog, pentru unii niste pumni dati in cap altuia valoreaza cat munca de 4 ani pentru aurul olimpic.
:mda:Ce usor e sa zici vorbe fara sa stii ce spui.
Ia vezi ca titlu mondial al lui Bute e rezultatul a cel putin vreo 10 ani de munca, de antrenamente. La pumnii dati in cap unuia mai adauga mii de litri de transpiratie, slabiri pentru categorie, sute sau mii de kilometri de alergare.. mii de reprize de saci, si alte exercitii specifice plus pumnii incasati in meciuri si la antrenamente...
Ca nu intelegi tu ce e in spatele acestui titlu nu justifica aprecierea asta.

@mikkey. Te inseli. Cu siguranta Bute nu va fi uitata peste cativa ani si nici peste mai multi ani pentru ca numele lui a intrat deja in istoria boxului profesionist?
Acum.. sincer vorbind sunt destui inculti care nu stiu nici cine a fost Mihai Viteazul , dar asta nu inseamna ca a fost uitat, doar pentru ca nu au auzit ei despre el...


hai sa'ti zic eu care'i faza .. una e sa fii campion la box si alta sa fii campion olimpic, la orice disciplina;)

corect era sa zici "campion mondial" la box

Grecu_
24th December 2008, 19:45
...corect era sa zici "campion mondial" la box

Chiar si asta, titlul olimpic ramane distinctia suprema pentru un atlet.

Denis
25th December 2008, 08:29
lucian bute
constantina tomescu

si cred ca ar fi altii/altele 10-20 in fata lui adi mutu
slab la nationala mutu, slab!:( bine ca se roaga inainte de fiecare meci care il joaca in echipamentul fiorentinei...dar pentru nationala?? NICI VORBA!!:rosu:

Denis
25th December 2008, 08:31
in ce forma fizica e lucian bute, eu zic ca si el sar apropria cat de cat de timpul constatinei tomescu la maraton:D voi ce ziceti?:D:D

Sasuke Uchiha
26th December 2008, 14:25
mutu

Lavinia
26th December 2008, 16:38
corect era sa zici "campion mondial" la box

intreaba pe oricine vrei tu ce titlu e mai important si mai recunoscut: mondial sau olimpic? ;)

mikeyy
26th December 2008, 17:31
@mikkey. Te inseli. Cu siguranta Bute nu va fi uitata peste cativa ani si nici peste mai multi ani pentru ca numele lui a intrat deja in istoria boxului profesionist?


Nicio medalie din sport nu se compara cu titlul olimpic, absolut nici una!
Oricare sportiv munceste enorm pt a face un sport de performanta si toti viseaza la o medalie olimpica.
Din 4 in 4 an, in centrul atentiei trebuie sa se afle doar medaliatii olimpici..ei ne reprezenta cel mai bine tara.
Niciodata un campionat de box nu va fi mai urmarit decat o editie a JO!
Nu-i contest performantele lui Bute, insa anul acesta e anul olimpicilor! Ei sunt pe primul loc!

rob_din
26th December 2008, 18:34
Nici macar Klitskcko care e campion mondial la supergrea nu are cine stie ce po****ritate. Oricum are una mult mai mica decat un Phelps sau un Bolt. Perioada de glorie a boxului profesionist s-a dus

4star
26th December 2008, 22:11
Pentru boxerii profesionisti, olimpiada e o rampa de lansare , este o etapa in accederea la profesionism...Multi dintre campionii mondiali sunt fosti medaliati olimpici. Dar nu toti medaliatii olimpici ajung campioni mondiali la profesionism.
In plus, eu nu am contestat valoarea titlurilor olimpice.
Dar performanta lui Bute nu merita subestimata. Bute cu siguranta ar fi luat medalie olimpica, dar, din cate stiu eu, nu a avut loc la olimpiada pentru ca atunci erau fratii Simion care faceau legea la lotul national, fapt care l-a nemultumit pe Bute si a decis sa treaca la profesionism unde si-a aratat valoarea...
Mikeyy, daca din 4 in 4 ani vezi olimpiada, Bute in timpul asta poate lupta de 9-12 ori pentru a-si apara titlul. Aici apreciem audienta sau performanta? Asa cum am spus pe Bute nu il vor uita multi pentru ca e deja in istoria boxului profesionist.
@rob.. ai gasit acum comparatia cu Phelps.... pai performanta ca a lui Phelps .. nu vezi nici la 50 de ani. Si la fel Bolt.

@ malaik.. eu ti-am zis altceva. sau tu consideri ca nu e diferenta intre "un campion la box" si " un campion mondial la box".

Roddicted
26th December 2008, 23:02
Bute legend.:lol:Eu unul am uitat cine au fost medaliatii nostri la Atena in 2004 dar pe Doroftei si meciurile sale nici acum nu le-am uitat.Aici am trait marile emotii:lol:Nu diminuez meritele unui medaliat cu aur la Olimpiada dar e de 2 ori mai greu sa devii campion mondial la box si sa-ti aperi centura.

mikeyy
26th December 2008, 23:29
Mikeyy, daca din 4 in 4 ani vezi olimpiada, Bute in timpul asta poate lupta de 9-12 ori pentru a-si apara titlul. Aici apreciem audienta sau performanta? Asa cum am spus pe Bute nu il vor uita multi pentru ca e deja in istoria boxului profesionist.


Pai si celelalte sporturi au editii de CM sau CE in intervalul de 4 ani. Fiecare sportiv mai castiga medalii europene/mondiale..insa toate palesc in fata unei medalii olimpice.

Bute poate sa fie declarat sportivul anului oricand (nu-l contest, am mai zis..bravo lui pt performantele obtinute) insa nu in anul olimpic!

Toate sporturile sunt foarte grele atunci cand le practici pt performanta...nu exista sport usor.

axym
28th December 2008, 13:58
Georgeta Andrunache & Viorica Susanu http://www3.gsp.ro/zoom/92736/494-58079-can3.jpg best teem!!!!!

axym
28th December 2008, 14:07
avem oameni de aur !!!! sportivi extraordinari care au muncit din greu ca sa ajunga la asemenea performante !!!
FELICITARII !!!!

Xtinuta
28th December 2008, 14:27
Georgeta Andrunache & Viorica Susanu

liviutza
28th December 2008, 14:33
Andrunache si Susanu cele mai tari fete

messi19
8th January 2009, 08:59
am votat-o pe alina dumitru

nu inteleg ce cauta la vot...trica,stancioiu sau hanescu.....daca tot a fost bagat hanescu trebuia sa fie bagata si carstea...fata aia a ajuns pe locul 36 daca nu gresesc....hane ce a facut???????

Sir. Eko
10th January 2009, 13:22
Constantina Dita Tomescu !

Denis
11th January 2009, 08:39
am votat-o pe alina dumitru

nu inteleg ce cauta la vot...trica,stancioiu sau hanescu.....daca tot a fost bagat hanescu trebuia sa fie bagata si carstea...fata aia a ajuns pe locul 36 daca nu gresesc....hane ce a facut???????

Pai Trica si Stancioiu au fost 2 dintre jucatorii de baza ai echipei care a castigat Campionatul Romaniei.:D Desi nu se ridica la performantele lui Lucian Bute au si ei meritul lor. Daca ajungeau in finala Champions League poate ar merita un loc in top 3 al acestui pool, dar asa i-as clasa pe la mijlocul clasamentului. Hanescu si el ajunge prin semi-finale.:D

Votul meu ramane indiscutabil la acelasi LUCIAN BUTE!!/hello

Mr Cosmin
11th January 2009, 19:35
Constantina Dita Tomescu normal, sportivul anului din orice punct de vedere.

messi19
12th January 2009, 10:08
Pai Trica si Stancioiu au fost 2 dintre jucatorii de baza ai echipei care a castigat Campionatul Romaniei.:D Desi nu se ridica la performantele lui Lucian Bute au si ei meritul lor. Daca ajungeau in finala Champions League poate ar merita un loc in top 3 al acestui pool, dar asa i-as clasa pe la mijlocul clasamentului. Hanescu si el ajunge prin semi-finale.:D

Votul meu ramane indiscutabil la acelasi LUCIAN BUTE!!/hello

da si????stancioiu ala e varza..daca el e aici...unde e lobont????asa putea fi bagat orice roman de la cfr...:rosu:

Denis
13th January 2009, 04:38
Sincer nu-mi aduc aminte ca Lobont sa fi fost campion al Romaniei anul trecut!:P Aici nui vorba doar de prestatia facuta in sport ci si performantele obtinute cu echipa. Stancioiu a avut si performante poprii si performante cu CFR.

SALY
13th January 2009, 12:39
Totusi Bute impresioneaza! macar prin domeniul sportiv unde presteaza.

SALY
13th January 2009, 12:43
Daca intr-o echipa greselile se mai pot recupera de catre colegi, in sporturile individuale si mai ales cele de contact, orice greseala poate fi ultima, iar despre nivelul competitiei, no coment!

messi19
13th January 2009, 17:14
daca stancioiu e varza...dar cfr ia titlul...inseamna ca e super portar???si trebuie nominalizat la sportivul anului????nu prea cred....lobont era doar o comparatie...jucator mai bun decat stancioiu...ce a facut stancioiu la euro????ce a facut lobont la euro?????

karynna24
14th January 2009, 23:59
Alina DUMITRU:)

delaoltenia
18th January 2009, 11:17
Sandra Izbasa.

SweetBoy
8th June 2009, 12:22
Constantina Dita Tomescu.:D