PDA

View Full Version : Etapa a-2a si a 3a : 05/07-12 Trondheim



whisper
30th November 2008, 00:16
Intre 5 si 6 decembrie se vor desfasura urmatoarele 2 etape ale Cupei Mondiale.
Cine credeti ca va castiga la Trondheim?

PS: Sa speram ca vor fi condiitii meteo favorabile :ok:

theodor
30th November 2008, 15:12
Sa speram! Si de data asta sunt 2 etape in intrecerea individuala.

whisper
30th November 2008, 23:38
LOL! Mereu uit ca la Trondheim sunt 2..corectez acum:P Mersi pentru ca mi-ai adus aminte :floricica:

janne ahonen
1st December 2008, 00:29
cred ca va fi o editie foarte disputata in care au sanse egale SCHLIERENZAUER,MORGENSTERN, dar si AMMAN.Eu personal tin cu elvetianul in aceasta disputa insa el are o mare problema,si acea ca este inconstant in evolutii.oricum cred ca va fi un sezon foarte interesant.


http://sport.wblog.ro/2008/11/29/sa-cunoastem-mai-bine-sporturile-de-iarna-sarituri-cu-schiurile

theodor
1st December 2008, 00:53
Daca privim ultimele evolutii (SGP), as crede ca inconstanta lui Simmonn nu mai este o problema, ci, din contra, s-ar putea sa fie poate principalul contracandidat al lui Schlieri la Globul de Cristal. Cat despre Morgi, nu prea cred ca mai este atat de motivat la CM, el avandu-l deja in palmares.
Si, in afara de cei 3, mai sunt si altii: Bardal,Tom Hilde, cine stie............

@whisper : Cu placere!

ducus
1st December 2008, 01:52
Amman n-are nici o sansa la globul de cristal, va zic eu. Favoriti raman tot Morgi si Schliri, desi la turneul celor 4 trambuline s-ar putea sa avem surprize dupa retragerea lui Ahonnen. Acolo au sanse si Amman si Malysz, dar in rest, vor termina ambii sub locul 5 la overall.

theodor
1st December 2008, 07:55
Cu ocazia zilei de 1 Decembrie, va urez tuturor LA MULTI ANI ! , multa sanatate si fericire si, desi e cam devreme, Sarbatori Fericite!:yeah:/OLE/:bere::cheer::rasc:
Desi nu are legatura cu sariturile, va anunt ca a aparut primul Messenger romanesc - Alonia . Il gasiti aici:


http://www.alonia.ro/descarca.html

TheMentalist
1st December 2008, 11:34
Amman n-are nici o sansa la globul de cristal, va zic eu. Favoriti raman tot Morgi si Schliri, desi la turneul celor 4 trambuline s-ar putea sa avem surprize dupa retragerea lui Ahonnen. Acolo au sanse si Amman si Malysz, dar in rest, vor termina ambii sub locul 5 la overall.

Te asigur eu ca Ammann va termina in top 3:P

janne ahonen
1st December 2008, 14:01
Daca privim ultimele evolutii (SGP), as crede ca inconstanta lui Simmonn nu mai este o problema, ci, din contra, s-ar putea sa fie poate principalul contracandidat al lui Schlieri la Globul de Cristal. Cat despre Morgi, nu prea cred ca mai este atat de motivat la CM, el avandu-l deja in palmares.
Si, in afara de cei 3, mai sunt si altii: Bardal,Tom Hilde, cine stie............

@whisper : Cu placere!


mai sunt si altii este adevarat.nu cred ansa ca le vor putea face fata celor 3,sezonul acesta par de departe cei mai in forma.Iar despre Morgi nu cred ca ia disparut motivarea asa cum nu ia disparut nici lui Malysz cand a castigat de 3 ori consecutiv globul de cristal.ba din contra cred ca va dorii sa atinga aceasta performanta

whisper
1st December 2008, 23:15
Bine ai venit printre noi janne ahonen !
Multumim Teodor si tie la fel! :ok:
La multi ani tuturor de 1 Decembrie! :bere: :P


Acolo au sanse si Amman si Malysz, dar in rest, vor termina ambii sub locul 5 la overall.
Harry Potter are sanse si la CM. nu stiu ce sa zic de Malysz...la SGP a renuntat dupa o etapa(parca) iar acum la Kuusamo nu s-a descurcat deloc bine. Daca nu isi revine nu cred sa aibe sanse nici la 4HT. Desi nu sunt fana sper sa isi revina parca nu e locul lui asa jos :)

theodor
1st December 2008, 23:20
Bine ai venit printre noi janne ahonen !
Multumim Teodor si tie la fel! :ok:
La multi ani tuturor de 1 Decembrie! :bere: :P


Harry Potter are sanse si la CM. nu stiu ce sa zic de Malysz...la SGP a renuntat dupa o etapa(parca) iar acum la Kuusamo nu s-a descurcat deloc bine. Daca nu isi revine nu cred sa aibe sanse nici la 4HT. Desi nu sunt fana sper sa isi revina parca nu e locul lui asa jos :)

My pleasure! :)
Si ai dreptate, Simmonn are mari sanse. Si cred ca e motivat si de apropierea Olimpiadei de la Vancouver, unde cred ca vrea sa demonstreze ca esecul de la Torino a fost doar un accident. Iar Adam cred ca isi va reveni, dar nu de asa maniera incat sa mai obtina un Glob. Are deja 30 de ani.
Orcum, e o figura marcanta a acestui sport.

baicea
2nd December 2008, 10:39
este si o etapa pe echipe aici parca..abia astept..

TheMentalist
2nd December 2008, 16:03
Bine ai venit printre noi janne ahonen !
Multumim Teodor si tie la fel! :ok:
La multi ani tuturor de 1 Decembrie! :bere: :P


Harry Potter are sanse si la CM. nu stiu ce sa zic de Malysz...la SGP a renuntat dupa o etapa(parca) iar acum la Kuusamo nu s-a descurcat deloc bine. Daca nu isi revine nu cred sa aibe sanse nici la 4HT. Desi nu sunt fana sper sa isi revina parca nu e locul lui asa jos :)

Malysz isi va reveni la anul cand va incepe olimpiada:ok:

whisper
2nd December 2008, 23:36
:P Oki...nu ma deranjeaza sa isi revina, dar sa nu spere la un loc mai sus de 5 :D

Fanatic 88
4th December 2008, 23:17
offtopic :

salut baieti

desi sunt de ceva vreme pe ols, nu am intrat pe sectiunea asta si sunt un fan al sariturilor cu schiurile !sper ca ma primiti si pe mine pe aici :P

favoritul meu este malysz !

TheMentalist
4th December 2008, 23:36
Desigur ca te primim. Te primim si mai bine pentru ca esti fan Malysz:ok: So...GO ADAM!!!:yeah::yeah:

whisper
5th December 2008, 00:25
offtopic :

salut baieti

desi sunt de ceva vreme pe ols, nu am intrat pe sectiunea asta si sunt un fan al sariturilor cu schiurile !sper ca ma primiti si pe mine pe aici

favoritul meu este malysz !

Bine ai venit printre noi! Si te primim chiar daca esti fan Malysz :cry:


offtopic :

salut baieti

Vezi ca mai sunt si fete pe aici :P

theodor
5th December 2008, 11:50
Astazi, pe Eurosport, de la Ora Romaniei 20.00, sedinta de calificare de la Trondheim:

http://consumer.eurosport.ro/

janne ahonen
5th December 2008, 15:07
SI eu il simpatizez pe malisz.dar cred ca ajunge cat a castigat,sa mai castige si altii

whisper
5th December 2008, 19:42
Ai dreptate ! :D

Multumesc pentru info Teodor!:)

theodor
5th December 2008, 20:35
Cu placere! :)
Malysz e un exemplu de longevitate sportiva!

@whisper: spune-mi, te rog, cum scrii multiquote?! :o: merci anticipat! :yeah:

theodor
5th December 2008, 22:39
Principalul eveniment al calificarilor a fost depasirea, de catre (cine altul decat!) Gregor Schlierenzauer a recordului trambulinei, cu o saritura de nu mai putin 139 m!
In calificari:
1.Harri Olli;
2.Anders Jacobsen;
3.Matti Hautamaeki ( sper sa sara bine si in sedinta propriu-zisa, ca la Kuusamo....);
4.Marcus Eggenhoffer(o noua speranta austriaca);
5.Daiki Ito.
Restul :

aici: http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3126/2009JP3126RLQ.pdf

whisper
5th December 2008, 22:41
Cum adica multiquote?:P
Sa vad daca am inteles :P
Cum faci sa iti apara 2 quoturi in acelasi post? E destul de usor:
[quote] inainte de textul ales si apoi inchizi astfel [/quote ]
Sau mai usor copiezi textul, il selectezi si dai click pe butonul din imagine :P

Sper ca m-am facut inteleasa:)

/hello Bravo Schlieri! :cheer:

Ito reuseste o clasare buna dupa calificari..sper sa fie la fel si dupa concursul in sine :)

Dar nu ii asa ca nu le-au dat la tv? Eu cand am dat era ski. si in program scrie ca vor fi la 23:groggy:

theodor
5th December 2008, 22:44
Cum adica multiquote?:P
Sa vad daca am inteles :P
Cum faci sa iti apara 2 quoturi in acelasi post? E destul de usor:
[quote] inainte de textul ales si apoi inchizi astfel [/quote ]
Sau mai usor copiezi textul, il selectezi si dai click pe butonul din imagine :P

Sper ca m-am facut inteleasa:)

/hello Bravo Schlieri! :cheer:

Adica sa raspunzi, cu acelasi mesaj, la mai multi useri.
Merci ! :)

Cristy RVD
5th December 2008, 22:47
A fost o sedinta de calificare ok,cu sarituri frumoase si cu o doborare a vechiului record al trambulinei (chiar daca acesta a fost stabilit inainte de modernizare)

Schmitt a sarit ok,sper ca si maine sa reuseasca o evolutie buna si sa intre macar in top 15.

whisper
5th December 2008, 22:48
Cu placere! :)


LE: Deci a fost data la tv...:( Cum de nu am vazut-o...cand dadeam eu era altceva :( Si am crezut ca nu va fi data.
Poate maine nu pierd concursul :P

theodor
5th December 2008, 23:04
Hobana spunea de ora 17(ora Romainei) Dar cu Eurosportul asta.........nu se stie! :o::thinkso::lmao

Cipri
6th December 2008, 01:10
Ce mai face Janda ?
Tin minte ca cehul la debutul lui a prins un loc 3 daca nu ma insel .

theodor
6th December 2008, 09:52
Azi, de la 11.30 OR, pe Eurosport, in reluare, calificarile de la Trondheim.
Si de la 18.45 OR, live, etapa a 2 a (CM) :o:
http://consumer.eurosport.ro/

theodor
6th December 2008, 18:10
De la OR 17.00 a inceput etapa de la Trondheim, HS 131 m. Deja Anders Jacobsen a sarit 134m.
:yeah:

theodor
6th December 2008, 18:56
Super mansa la Trondheim.
Recordul a fost depasit de 2 ori!!!
Prima data de Anders Bardal - 139,5m, si apoi, de (evident!) Gregor Schlierenzauer, cu 140m!
Primii 5:
1. Gregor Schlierenzauer = 140m;
2.Anders Bardal = 139,5m;
3.Matti Hautamaeki = 138m;
4.Simmonn Ammann = 137,5m;
5.Thomas Morgenstern
Grozava etapa! :yeah::ok:

Tracoromana
6th December 2008, 20:28
Ma bucur ca finlandezii au inceput sa sara mai bine. Din 2002 il astept pe Matti Hautamaeki sa-si arate talentul. Azi un loc 2 si un loc 7, e bine pentru inceput.

theodor
6th December 2008, 22:18
Si l-a aratat!
Rezultatele etapei:
http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2537

Si clasamentul CM:
http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3127/2009JP3127WC.pdf

Cred ca , in clipa de fata, cu exceptia lui Simmonn Ammann, si a catorva saritori "solitari", asistam la un adevarat "Triunghi al Bermudelor" la sarituri: Austria-Finlanda-Norvegia.

whisper
7th December 2008, 00:26
/hello Ma bucur pentru Schlieri! Poate va fi anul lui:rolleyes:

Cristy RVD
7th December 2008, 04:17
Schmitt a sarit ok,sper ca si maine sa reuseasca o evolutie buna si sa intre macar in top 15.

Martin a prins locul 14 cu sarituri ce au masurat 134 respectiv 128,5 m.

theodor
7th December 2008, 10:38
Hobana spunea ca in cativa ani vom avea si noi ceva sportivi care vor putea concura la nivel de CM. Oare cand se va intampla acest lucru?

TheMentalist
7th December 2008, 16:42
O prima mansa foarte spectaculoasa la Trondheim unde Simon Ammann a egalat recordul trambulinei de 140 m si se afla pe primul loc, pe locul al doilea se afla Matti Hautamaeki cu o saritura de 137 m.

Off-topic: Eva Tofalvi a obtinut locul 7 la pursuitul de la Ostersund, cea mai buna performanta a Romaniei la sporturile de iarna in ultimii 6 ani.

theodor
7th December 2008, 17:41
Si se pare ca Simon a castigat si etapa de astazi!
Primele 5 pozitii:
1.Simon AMmann = 140/;135m/280,2p;
2.Matti Hautamaeki = 137/135/278,3; - The Man of The Day!
3.Gregor SChlierenzauer = 134,5/135/274,8p;
4.Morgi Thomas = 135/133/ 270,6p;
5.Martin Koch = 136,5/131/264,7p.

Clasamentul etapei:

http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3128/2009JP3128RL.pdf

In clasamentul general conduce Simon Ammann, cu 245p, urmat de Gregor Schlierenzauer - 220p. Pe locul 3 este Ville Larinto, cu 145p.
Clasamentul general, aici:

http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3128/2009JP3128WC.pdf

janne ahonen
7th December 2008, 18:35
SI eu la fel mai ales ca eram un mare fan Janne Ahonen.si este de urmarit si Ville Larinto, care cred ca intrun an sau doi va devenii saritorul nr 1 al Finlandei

Tracoromana
7th December 2008, 18:42
O prima mansa foarte spectaculoasa la Trondheim unde Simon Ammann a egalat recordul trambulinei de 140 m si se afla pe primul loc, pe locul al doilea se afla Matti Hautamaeki cu o saritura de 137 m.

Off-topic: Eva Tofalvi a obtinut locul 7 la pursuitul de la Ostersund, cea mai buna performanta a Romaniei la sporturile de iarna in ultimii 6 ani.

Un podium care imi place. Bravo Ammann si Hautamaeki ! Era timpul sa-si reaminteasca ca sunt medaliati olimpici.

off topic: Si un sincer bravo Evei Tofalvi!

Cristy RVD
7th December 2008, 18:42
Martin a prins locul 14 cu sarituri ce au masurat 134 respectiv 128,5 m.

In etapa de astazi Schmitt a prins locul 13 cu sarituri ce au masurat 130,5 respectiv 129 de metri.

2 performante destul de bune,va pleca cu ceva puncte de la Trondheim :yeah:

theodor
7th December 2008, 18:53
Momentan, Martin e pe locul 19 in CM,cu 38p ceea ce inseamna un loc destul de bun!

whisper
7th December 2008, 22:39
Yep Martin a reusit 2 sarituri bune azi sper sa continue in ritmul asta:cheer:
Felicitari lui Amman - se pare ca se pregateste de JO din 2010 :P - si lui Matti!

PS: Ce s-a intamplat cu Andi Kofler de a fost primul pe grila de start? Asa prost s-a clasat in calificari? Nu imi venea sa cred cand am vazut ca e primul care va sari :shock:

TheMentalist
7th December 2008, 22:48
Nu a contat pozitia din calificari, a contat pozitia din Cupa Mondiala este clasat foarte prost si nu a obtinut nici un punct:P

whisper
8th December 2008, 00:45
Aha..mersi de raspuns:).
Atunci ar face bine sa adune puncte:mda:

Tazz
8th December 2008, 13:40
Ce parere aveti de tanarul norvegian ( imi scapa numle acum :mda:) ? Promite? E de urmarit pe viitor ?

edit: gata m-am uitat prin clasamente: Johan Remen EVENSEN :D

whisper
8th December 2008, 18:41
Da...l-am observat si eu...a inceput bine, sa vedem continuarea:P