PDA

View Full Version : Problema regulament - "la dublu"



Benedict Racy
28th November 2008, 22:46
Buna.

As dori sa aflu daca este permis vorbitul intre partenerii de la dublu, in timpul jucarii punctului.
Am patit-o de cateva ori cand unul dintre adversarii de la dublu ii dadea indicatii partenerului in timpul mingii... ceva de genul "dute-n fata, hai inapoi...". Nu m-a deranjat, din contra, stiam unde sunt adversarii fara sa ma uit la ei :P dar la un moment dat dadea indicatii in continuu si destul de tare incat nu mai semana de loc cu un meci de tenis. Oricum ideea e ca nu am gasit nicaieri scris despre asa ceva si as dori niste raspunsuri de la cunoscatori.
Un link sau informatii unde as putea gasi detalii ar fi binevenite.

Multumesc

Optimistul
28th November 2008, 23:16
Aici este vorba de-un abuz atata timp cat sunt deranjati adversarii . Boboxxx , care este arbitrul , poate sa ne detalii legat de regulament .

Cneazul
29th December 2008, 18:14
nu stiu daca sunt permise indicatiile care sa ii deranjeze pe adversari, dar din cate am vazut la TV, de multe ori unul dintre jucatori ii striga celuilalt :"OUT", "las-o"... e un lucru normal. daca unul dintre jucatori are o pozitie cu o vizibiitate mai buna e normal sa ii dea celuilalt indicatii. apoi nu stiu exact daca ai voie sa vorbesti excesiv in timpul unui punct...

boboxxx
31st December 2008, 08:25
Nu e nimic specificat clar in sensul acesta. Daca un jucator/echipa este deranjat de o actiune a adversarului trebuie sa se adreseze arbitrului. Mai departe este la latitudinea acestuia modul in care sa procedeze pentru a nu exista cazuri de incomodare.