PDA

View Full Version : Va fi fotbalul international mai sarac odata cu retragerea "veteranilor"?



ducus
27th November 2008, 15:04
Vom avea un fotbal mai sarac cand se vor retrage oamenii cu care am crescut: Zanetti, Figo, del Piero, Inzaghi, etc.? Va veni si randul lui Totti, Nesta etc, peste 2-3 ani. Cu cine vom ramane? Cu Cristi Ronaldo si Kaka si cam atat...din astia tari ma refer...

Catalanul
27th November 2008, 15:47
Cu Cristi Ronaldo si Kaka si cam atat...din astia tari ma refer...

si cu Messi cum ramane ? :confused:

Universal
27th November 2008, 15:52
O sa apara si altii.Schimb normal de generatii Ducus ;)

ducus
27th November 2008, 16:33
O sa apara si altii.Schimb normal de generatii Ducus ;)
Stiu ca o sa apara, dar nu cred ca vor fi la fel de buni sau ca ne vom atasa de ei la fel de mult ca aceia cu care am crescut! Totusi, sa fim seriosi! Una e cand spui Javier Zanetti sau Figo, Zidane, Roberto Carlos etc. si alta e Messi. Mia ales cand nu prea apuci sa-l vezi jucand. Messi e de-abia la inceput.

Universal
27th November 2008, 16:56
Mai are timp,si Krkic,sau Ronaldo,sunt tineri.Oricum,Figo are deja 36 de ani,Rivaldo la fel,Zanetti tot pe la 33-34,Beckham 33,nici Ronaldinho nu mai este tanar,28,Shevchenko trecut de 30,Seedorf,Inzaghi,sa nu mai pomenim de Maldini ;)

Problema se pune valoric,cei noi vor fi la fel de buni? Asta e buba.

ducus
27th November 2008, 17:28
Mai are timp,si Krkic,sau Ronaldo,sunt tineri.Oricum,Figo are deja 36 de ani,Rivaldo la fel,Zanetti tot pe la 33-34,Beckham 33,nici Ronaldinho nu mai este tanar,28,Shevchenko trecut de 30,Seedorf,Inzaghi,sa nu mai pomenim de Maldini ;)

Problema se pune valoric,cei noi vor fi la fel de buni? Asta e buba.
Pai eu ce zic, cred ca nu! :D Adica cel putin nu asa cum ne-am dori noi sa fie. O AS Roma fara Totti si Panucci nu mai are nici un farmec, nici o putere. S-a vazut in special in campionat anul asta, cand se afla intr-unul din cele mai slabe sezoane, au inceput s-o ia la vale cu "veteranii" lor cu tot. Si Kahn cat a fost el de bun, anul trecut a tras-o pe Bayern in jos, in Cupa UEFA, luand niste goluri stupide! Rezultatul s-a vazut apoi.
Milan la fel, a ajuns in UEFA din cauza ca s-a incapatanat sa pastreze batranii in teren si s-a zgarcit la transferuri! Franta, marea campioana mondiala, si-a luat-o in 2002 la CM cu cei mai experimentati jucatori. Peste 4 ani la CM 2006 dupa ce a mai intinerit echipa, s-a vazut schimbarea: a jucat finala cu Italia.

Universal
27th November 2008, 17:34
iar 2 ani mai tarziu a sfarsit ultima in grupe..dupa era Zidane...

Fotbalul este foarte instabil,cu suisuri si coborasuri.

ducus
28th November 2008, 09:37
Pentru mine cea mai frumoasa perioada a CL e aia difuzata de TVR de la inceputul anilor '90. N-am sa uit niciodata finala din '91 Marseille-Steaua Rosie, Papin vs. Belodedici, mai rar asa ceva! Sau meciurile lui Ajax cu van Basten, Davids si ceilalti pe care-i stim. De asemenea marea echipa a Borusssiei cu Sammer si Moller, Chapuisat, PSV-ul lui Gica Popescu, Barca lui Hagi si Stoicikov etc. Pe urma CM '94, Euro 96 in care cumparam in nestire Star Foods pentru abtibildurile cu fotbalisti. :D Ce mai vremuri...ces tiu pustii din ziua de azi...ei stiu doar Playstation si atat. Habar n-au cum se joaca o miutasau un fotbal-tenis. Poate si de-aia a scazut calitativ fotbalul din tara noastra. Fiindca nu avem baze sportive serioase, ca-n vest. Uitati-va ca marile echipe mereu scot talente pe banda, in timp ce noi importam portughezi! Avem si noi 3 oameni importanti care-au jucat la echipe mari, si cam atat (Hagi, Mutu si Chivu). Altii n-o sa mai prinda Real sau Inter. Uitati-va la Sepsi ce figuri are-n cap! Vea sa plece de la Benfica! Pai cine nu si-ar dori sa joace acolo?

iuli_vl
28th November 2008, 13:31
:lol:ba de cand Inzaghi este un mare jucator:happy

miril
28th November 2008, 13:41
Inzaghi este un varf de atac exceptional. A dovedit-o peste tot unde a jucat, la toate nivele. Asa cum au fost Gerd Muller, international respectiv Dudu, la noi.

Andrei_23
28th November 2008, 13:42
Din moment ce-i golgheterul all-time al cupelor europene ma gandesc ca ceva-ceva stie si el cu mingea...

miril
28th November 2008, 13:47
Nu-i necesar sa stie cu mingea, important este s-o...introduca in poarta, ceea ce el o face cu prisosinta.

ducus
28th November 2008, 15:19
Daca ar fi sa facem comparatie intre Pippo si Del Piero la numarul de goluri marcate in intreaga cariera, Pippo a marcat 264 de goluri, iar del Piero 250. Vieri doar 187 iar Totti 208 goluri. Iata 4 mari atacanti italieni cu care nu se pot compara nici 10 atacanti romani aflati in activitate. Si aici se vede valoarea fotbalului, la numarul de goluri marcate de atacanti.
Si inca o chestie: oamenii asatia sunt printre putinii fotbalisti care au jucat majoritatea carierei lor in tara natala, unii chiar la un singur club. Mia rar vezi asa ceva in zilele noastre.

Andrei_23
28th November 2008, 20:57
Pai unu din astia face cat Kapetanos, Dayro, Arthuro, Neaga, Stancu la un loc :D