PDA

View Full Version : Internet vs.citit carti



rhadoo
22nd November 2008, 19:03
ce credeti ca e mai bun?opinii si comentarii aici:

irinaidu
23rd November 2008, 01:00
uite aici s-a mai discutat ceva oarecum asemanator http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=92570 :)
eu zic ca sunt 2 chestii diferite. una e sa stau seara in pat sa beau un ceai si sa citesc o carte si alta e sa caut o informatie rapid dand un click pe google. internetul e foarte bun daca cauti informatii din mai multe domenii si ti-ar lua foarte mult sa cauti in zeci de carti de specialitate. cartile sunt pt momentele in care vrei sa intri intr-o alta lume si sa afli viziunea altora asupra vietii. asa ca eu nu vad nici un versus aici.

rhadoo
23rd November 2008, 01:09
ma gandeam ca sub aceast titlu,va avea un impact mai mai mare asupra userilor si poate prin posturile pe care le vor scrie,unii dintre ei vor vedea si altceva la carti si poate vor incerca sa le foloseasca mai mult,ma gandesc la cei mai tineri
avand in vedere timpul limitat,eu recunosc ca demult nu am mai citit,ceea ce este din pacate rusinos,insa incerc sa imi fac timp ,pt ca a citii o carte mi se pare "altfel"decat internetul

Prome
23rd November 2008, 01:14
Nu stiu exact la ce vrei sa te referi ?!?
Cum isi petrec timpul oamenii? Sau ce mijloc de informare este mai folositor?
Pentru chestiuni mai tehnice sa spunem, internetul castiga mult in fata cartilor, pentru ca in acestea functia "search" nu exista :D
Dar, sa spunem in beletristica, cititul unei carti de pe monitor este extrem de enervant si eu unul nu reusesc acest lucru.
Totusi daca ai putea sa fi mai explicitit in scopul acestei discutii ar fi mai bine.

rhadoo
23rd November 2008, 01:16
Nu stiu exact la ce vrei sa te referi ?!?
Cum isi petrec timpul oamenii? Sau ce mijloc de informare este mai folositor?
Pentru chestiuni mai tehnice sa spunem, internetul castiga mult in fata cartilor, pentru ca in acestea functia "search" nu exista :D
Dar, sa spunem in beletristica, cititul unei carti de pe monitor este extrem de enervant si eu unul nu reusesc acest lucru.
Totusi daca ai putea sa fi mai explicitit in scopul acestei discutii ar fi mai bine.

ce alegi in lecturare internetul sau cititul unei carti si de ce
are cititul unei carti un farmec aparte sau nu

Prome
23rd November 2008, 01:21
ce alegi in lecturare internetul sau cititul unei carti si de ce
are cititul unei carti un farmec aparte sau nu

Da clar, dupa cum am spus mai sus, se pierde tot farmecul lecturii daca faci acest lucru cu ochii in monitor.Binenteles vorbesc de carti de peste 20-30 pagini sa zicem, in acest caz, este mult mai util un e-book decat un drum la biblioteca/librarie.Acest lucru este valabil si in cartile de specialitate matematici, statistica sau mai stiu eu ce :D
Dar o carte adevarata de cateva sute de pagini, in nici un caz nu va mai fi gustata online.

Fremenul
7th August 2010, 15:17
Nu poti sa spui ca unul dintre cele 2 e mai bun, fiecare are partile sale bune.. important e sa nu ajungem sa eliminam cartile..

RaduMihai95
7th August 2010, 15:38
Internetul este prefereat cartilor de majoritatea oamenilor,din cauza rapiditatii cu care pot afla infomatii.Dar am obsrvata ca informatiile de pe internet se uita foarte repede,spre deosebire de cele din carti care pot rezista o viata :) Asadar,eu unul prefer cartile.

d_e_l_i_r_a
7th August 2010, 15:50
Internetul este excelent pentru a afla informatii relativ scurte , un articol sau ceva de genul ...insa pentru studiu si pentru o lectura aprofundata , cartea este sfanta ... am incercat odata sa citesc o carte de pe internet pentru ca nu se gasea in biblioteca si nici pe piata ... am cedat dupa 5 pagini , pur si simplu nu ma puteam concentra asupra ei ... am salavt-o si am tras-o la imprimanta , altfel nu as fi reusit in sa o termin

irinaidu
16th August 2010, 01:15
nici eu nu pot sa citesc carti online. imi pierd concentrarea si ma apuca nervii.

Shinnok
16th August 2010, 03:31
sunt total de acord cu d_e_l_i_r_a.

Lexus.
16th August 2010, 05:27
ce alegi in lecturare internetul sau cititul unei carti si de ce
are cititul unei carti un farmec aparte sau nu
Sunt doua chestii total diferite. De regula internetul este pentru obtinerea rapida a unei informatii, cartile in functie de tematica si continut sunt informative, educative, recreationale, etc...

Poate o intrebare mai potrivita era: cartea sau filmul? multe romane, nuvele, au fost transpuse pe pelicula si sunt destui care nu "se mai obosesc" sa citeasca o carte buna daca a aparut filmul:rolleyes:

Ca sa raspund la intrebarea ta: in opinia mea, o carte (scrisa...ca mai sunt si carti transpuse pe casete sau CD-uri) nu poate fi inlocuita cu nimic, iar daca, sa zicem, o nuvela, un roman, etc este pe internet...prefer cartea decat sa stau cu ochii in monitor.

Diferenta dintre carti (lecturare) si internet (surfing) pentru motive de entertaining este ca cea dintre sah si table;)

Din pacate diferenta dintre carti si internet pentru scopuri informative este ca cea dintre a face o inmultire cu numaratoarea si a face una cu calculatorul:(

...una peste alta, cartile au farmecul lor si e pacat ca din ce in ce mai putini il gusta...

Bumbescu
16th August 2010, 10:04
E incredibil, analfabetul asta de Lexus, care in mod cert nu a citit in viata lui o carte mai acatarii(in afara de clasicele romane cu coperti colorate, despre spionaj sau despre autobiografia vreunui maimutoi-scrisa de alt maimutoi, tiparite cu litere imense, cu frazeologie handicapata, pe care toti americanii acefali le etaleaza prin gari, aeroporturi sau plaje) a ajuns sa vorbeasca despre carti si citit.

irinaidu
16th August 2010, 17:36
bumbi, eu nu il stiu pe lexus din alta parte a forumului. dar postarea lui aici a fost de bun simt. omul si-a spus parerea si nu a jignit pe nimeni si nu vad de ce tu ai reactionat asa.

Bumbescu
16th August 2010, 19:23
Irina, daca l-ai fi cunoscut de "dincolo" ii dadeai si tu una-n cap cand aparea aici....:happy:

Pt tine insa o sa-l las in pace, desi sunt convins ca nu a citit niciodata altceva in afara de reclame si biografia lui Clinton.