PDA

View Full Version : need help



Cneazul
16th November 2008, 22:38
vreau sa imi cumpar o racheta, dar avand in vedere ca n`am gasit in magazinele din salaj si in cateva din cluj, m`am gandit sa o comand de pe net. As avea nevoie de putin ajutor. n`a m`ai comandat nimeni de pe net rachete?
eu m`am gandit la racheta asta: http://www.etenis.ro/produse/tenis-de-camp/rachete-de-tenis/wilson-ksix-one-lite.htm
am nevoie de cateva sfaturi:
1. este site`ul de incredere? a mai comandat cineva ceva de pe site`ul asta?
2. este pretul corect pentru racheta asta? in sensul ca altundeva ar fi mult mai ieftina
3. este buna racheta? raportul calitate-pret
4. cei de pe net, iti trimit rachete originale, sau "made in china"? din cate am mai auzit...cineva si`ar fi comandat o racheta dp ceva site si era ceva copie. a dat cu ea de pamant si s`ar fi facut bucatele(nu ca as vrea sa dau cu ea de pamant)

cristian2008
17th November 2008, 06:19
Racheta e buna. Am vazut un pusti de 9 ani manuind-o cu mare succes. Pretul mi se pare putin cam mare.

printulmiskin
17th November 2008, 07:24
Racheta e prea usoara pt un matur..Alege Teamu-l ,sau daca vrei,iti vind eu doua Team la pret de una(folosite de Sorin)..Situl este de incredere,eu am comandat de pe el,ca si de pe altele,si nu am avut probleme.Ca rachetele sint facute in China,sa fii sigur,pt ca toate sint facute acolo..Acum,nu mai stiu daca sint " originale" sau copii,dat fiind faptul ca nu stiu ce mare marca de rachete mai fabrica in tara de origine,si nu in China..

Cneazul
17th November 2008, 14:09
as mai avea cateva intrebari. racheta e racordata? sau de fapt cumpar doar rama? apoi...inca o nelamurire...gripul. de unde stiu eu cu ce grip o primesc? daca o sa`mi fie prea mare(daca e mic, mai pot pune un overgrip sau ceva)?

cristian2008
17th November 2008, 15:55
Poti telefona sau scrie un e-mail celor de la etenis.ro pentru a le cere detalii. (http://www.etenis.ro/contact.htm)
Oricum, racheta e pentru copii, fiind foarte usoara, si ma gandesc ca are un grip de 4.

sp00q
17th November 2008, 16:47
Prețurile sunt mari la etenis. Am fost în magazinele lor din București. Încearcă și pe http://www.tenisplaza.ro/

Eu am un Head luat din Germania care e "Made in Czech Republic", deci se poate și fără "Made in China". Oricum, nu cred că ăsta e aspectul care ar trebui să te intereseze. Ar trebui să te gândești mai întâi la bani (doar dacă în cazul tău banii nu sunt o problemă). Cât de des vei juca tenis? Sincer, nu cred că se justifică o investitie de 150EUR intr-o racheta daca vei juca de 2 ori pe luna...

Cneazul
17th November 2008, 19:08
banii sunt o problema. de aici am vrut initial sa o iau aia de 5 milioane. dar...avand in vedere ca o data in viata imi cumpar o racheta cum trebe fac un efort sa imi pot lua teamul. in ceea ce priveste timpul de joc, acesta e destul de ridicat. o data la doua zile tot joc eu tenis. asa ca o sa`mi fie foarte folositoare

Optimistul
17th November 2008, 20:53
Racheta e prea usoara pt un matur..Alege Teamu-l ,sau daca vrei,iti vind eu doua Team la pret de una(folosite de Sorin)..Situl este de incredere,eu am comandat de pe el,ca si de pe altele,si nu am avut probleme.Ca rachetele sint facute in China,sa fii sigur,pt ca toate sint facute acolo..Acum,nu mai stiu daca sint " originale" sau copii,dat fiind faptul ca nu stiu ce mare marca de rachete mai fabrica in tara de origine,si nu in China..

Cu ce rachete o sa le shimbi ?

Fisher si Yonex mai produc la "mama lor" !.

Cneazul
18th November 2008, 16:10
le`am scris celor de pe site si mi`au zis ca au in stoc racheta cu e feluri de gripuri : 3, 4 1/2 si 4 3/8.
nici n`am auzit de grip 3. cat de subtire poate fi? banuiesc ca u grip de 4 3/8 ar fi cel mai potrivit, nu? chiar daca o sa`mi fie putin prea subtire, se mai poate pune un overgrip, dar daca mi`as lua o racheta cu grip 4 1/2 si mi`ar fi prea gros...dau 7 mil degeaba:(

printulmiskin
18th November 2008, 17:54
Cu ce rachete o sa le shimbi ?

Fisher si Yonex mai produc la "mama lor" !.

Le-am schimbat deja cu Wilsonul KBlade Team..Cautam ceva sa ii maresc viteza mingiei,la acelasi backswing si aceeasi acceleratie,si racheta asta mi s-a parut cea mai potrivita..Si nu m-am inselat,Sorin joaca la alta viteza acum..Mai ales pe rever si la serviciu se vede imbunatatirea cea mai evidenta..

sp00q
18th November 2008, 21:11
le`am scris celor de pe site si mi`au zis ca au in stoc racheta cu e feluri de gripuri : 3, 4 1/2 si 4 3/8.
nici n`am auzit de grip 3. cat de subtire poate fi? banuiesc ca u grip de 4 3/8 ar fi cel mai potrivit, nu? chiar daca o sa`mi fie putin prea subtire, se mai poate pune un overgrip, dar daca mi`as lua o racheta cu grip 4 1/2 si mi`ar fi prea gros...dau 7 mil degeaba:(

Vezi aici:

http://tennis.about.com/od/racquetsballsstringing/a/findgripsize.htm

Cneazul
20th November 2008, 12:49
mersi pentru sfaturi. am comandat racheta wilson K six-one team si din cate am inteles azi ar trebui sa o primesc. o sa va comuni anumite impresii legate de ea. in ceea ce priveste gripul, am ales 4 3/8