PDA

View Full Version : Cupa mondiala 2008/2009, prima etapa: Kuusamo 27-29 noiembrie



TheMentalist
16th November 2008, 20:01
Peste aproximativ doua saptamani incepe o noua editie a Cupei Mondiale de sarituri cu schiurile in traditionala locatie finlandeza: Kuusamo.
Programul competitiei:
Joi, 27 noiembrie, ora 19:15, calificari, live pe Eurosport
Vineri, 28 noiembrie, ora 18:00, concursul pe echipe, live pe Eurosport
Sambata, 29 noiembrie, ora 15:45, concursul individual, live pe Eurosport

TheMentalist
22nd November 2008, 22:56
Pe cine mizati ca va castiga aceasta prima etapa a Cupei Mondiale? Eu zic ca va castiga Ammann:D:D

whisper
22nd November 2008, 23:24
Multam ca ai deschis threadul in primul rand..nici nu stiam ca e deja deschis:groggy: Vroiam sa il deschid eu azi:P
:thinkso: Nu stiu ce sa zic...poate Schlieri :P

dumy84
23rd November 2008, 00:43
Eu tot mai sper ca japonezii sa revina in primele pozitii. Nostalgic dupa Harada, Funaki si Miyahira :)

ducus
23rd November 2008, 06:43
Eu tot mai sper ca japonezii sa revina in primele pozitii. Nostalgic dupa Harada, Funaki si Miyahira :)
Ai uitat de Takanobu Okabe si Noriaki Kasai. :D

whisper
23rd November 2008, 22:59
Ei acum o fi randul celor mai tineri...nici eu nu ma supar daca castiga vre-un saritor din Japonia:)
Poate Ito, in grand-prix-ul de vara el a fost mai bun.

theodor
24th November 2008, 16:01
Sunt curios sa vad ce vor face finlandezii, mai ales dupa retragerea lui Janne!
Sper sa nu regreseze. Mai e si Janne Happonen accidentat.Nu mai e Tommi Nikkunen la conducerea echipei. Oricum, sper sa aiba rezultate bune. Mai e Matti Hautamaeki, Larinto, Harri Olli, care sper sa sara la un nivel care sa permita mentinerea Fin in top!
:yeah:

ducus
25th November 2008, 00:20
Sunt curios sa vad ce vor face finlandezii, mai ales dupa retragerea lui Janne!
Sper sa nu regreseze. Mai e si Janne Happonen accidentat.Nu mai e Tommi Nikkunen la conducerea echipei. Oricum, sper sa aiba rezultate bune. Mai e Matti Hautamaeki, Larinto, Harri Olli, care sper sa sara la un nivel care sa permita mentinerea Fin in top!
:yeah:
Oricum finalandezii n-au aratat nimic la overall in ultimii 16 ani in afara de cele doua titluri ale lui Ahonnen! E adevarat, la Olimpiada de la Torino au miscat ceva cu cele 2 medalii de argint, iar la Salt Lake una de argint si una de bronz si cam atat.
Nu poti fi bun la toate. In afara de sezonul trecut si de cele castigate de Ahonnen, cehii au dominat din 2000 incoace la overall.

TheMentalist
25th November 2008, 14:54
Oricum finalandezii n-au aratat nimic la overall in ultimii 16 ani in afara de cele doua titluri ale lui Ahonnen! E adevarat, la Olimpiada de la Torino au miscat ceva cu cele 2 medalii de argint, iar la Salt Lake una de argint si una de bronz si cam atat.
Nu poti fi bun la toate. In afara de sezonul trecut si de cele castigate de Ahonnen, cehii au dominat din 2000 incoace la overall.

Cehii?:happy:happy

whisper
25th November 2008, 23:46
Eu as zice ca dominatia in skijumping a fost impartita intre austrieci, norvegieni si finlandezi :P

ducus
26th November 2008, 07:49
Cehii?:happy:happy
Da, Adam Malysz, nu vad de ce te-apuca rasu'! :groggy: Mai uita-te odata pe clasamente si o sa vezi ca asa e. Polonezii vreau sa zic, am gresit. :D

dumy84
26th November 2008, 14:26
Era o perioada cand Jakub Janda nu sarea rau deloc.

TheMentalist
26th November 2008, 14:44
Da, Adam Malysz, nu vad de ce te-apuca rasu'! :groggy: Mai uita-te odata pe clasamente si o sa vezi ca asa e. Polonezii vreau sa zic, am gresit. :D

Asa mai zic si eu:D

theodor
26th November 2008, 15:13
Eu as zice ca dominatia in skijumping a fost impartita intre austrieci, norvegieni si finlandezi :P

Si cam tot la fel va fi si de acum incolo. Asta pt ca principalele scoli de ski jumping sunt la ei. Din pacate, celelalte state "riverane" sariturilor au doar cate 1-2 , maxim 3 competitori cu evolutii constante. Totusi, sa nu ii uitam si pe germani, care au un cuvant de spus.

dumy84
26th November 2008, 15:24
Sa nu-i uitam nici pe germani: Dieter Thoma, Sven Hanawald, Martin Schmitt.

P.S. Slovenii? Primoz Peterka :) Vremuri frumoase in anii 90.

whisper
26th November 2008, 18:11
Da, Adam Malysz, nu vad de ce te-apuca rasu'!
Pai la fraza asta ma apuca si pe mine nu doar pe el...de unde si pana unde Malysz ceh :P Bine ca ti-ai dat seama :D


sa nu ii uitam si pe germani, care au un cuvant de spus.
Ai dreptate. Mi-as dori ca nemtii sa isi revina. Ar mai fi si elvetienii dar in afara de Amman si de Andreas Küttel nu preau saritori de top.

ducus
26th November 2008, 18:46
Eu cred ca o contibutie mare la promovarea acestui sport in Romania si la a ne face sa-l indragim a avut si Sorin Hobana :) Se vede ca isi face meseria cu placere, e cel mai preferat sport al lui si reuseste intotdeauna sa captiveze telespectatorii :) Nu vad pe altcineva sa comenteze in locul lui, n-ar mai avea acelasi farmec sariturile. Parca sezonul trecut intr-o etapa a comentat altcineva, deja nu mai avea nici un farmec atunci etapa aceea.

theodor
26th November 2008, 19:08
Bineinteles ca a avut! Cu toate ca e destul de contestat, nu vad pe altcineva capabil sa comenteze atat de bine si de documentat acest gen de intreceri sportive. In ceea ce priveste promovearea............... mai e!:o:
Imi pare rau ca o spun, dar la noi (in afara de membrii acestui subforum, desigur),nu numai ca nuse face mai nimic pentru acest sport, dar fffff multi nici macar nu stiu ce inseamna o trambulina de sarituri. Am incercat sa deschid discutia si in alte parti despre sarituri, (nu spun unde, ca nu pot), si aproape am fost trimis "la plimbare", sa-mi vad de treaba mea, ca vezi Doamne, nu "ies bani din asa ceva". Asta e!

TheMentalist
26th November 2008, 22:49
Mai putin de 24 de ore si incepe Cupa Mondiala\:D/

whisper
26th November 2008, 23:21
/hello Ce bine ca incepe sezonul:cheer:
S-ar putea ca maine sa nu pot vedea calificarile asa ca sper/va rog sa scrieti pe aici ce s-a intamplat! :floricica:

theodor
27th November 2008, 11:42
Astazi, de la ora Romaniei 20.00, pe Eurosport, live, calificfarile.

http://consumer.eurosport.ro/

Cel putin, asa e pe site :)

miafangina
27th November 2008, 13:43
/hello Ce bine ca incepe sezonul:cheer:


Ce frumos ninge la tine in avatar!:)
Si eu ma bucur ca incepe si sper sa apara figuri noi si sa fie o intrecere frumoasa si echilibrata.Hai,baieti!:cheer:

TheMentalist
27th November 2008, 17:11
Avem o noua stea in sariturile cu schiurile? La ora aceasta se disputa primele antrenamente oficiale la Kuusamo si surpriza! Al doilea competitor a sarit 142 de metri (dimensiunea trambulinei). Este vorba de austriacul Markus Eggenhofer. Sunt curios sa vad daca acest austriac va confirma:)

theodor
27th November 2008, 18:43
O vedere de ansamblu a complexului Kuusamo :

http://www.ruka.fi/winter_eng/

theodor
27th November 2008, 19:55
Matti Hautamaeki a castigat sedinta de calificare, cu o saritura de 134,5m. Pe locul 2 s-a situat compatriotul sau, Kalle Keituri, pe 3 rusul Dmitry Vassiliev. Locul 4 a fost ocupat de catre Harri Olli, iar pozitia a 5 a de Martin Koch.

whisper
27th November 2008, 23:15
Si austrieci? :P Stiu ca Martin Koch e austriac dar eu intreb de ceilalti:)
Multumesc pentru informatii Ionut si Teodor!:)

@Mia: :floricica: Ma bucur ca iti place:P Eu vreau sa ninga si in realitate..nu doar in avatar:P

theodor
28th November 2008, 00:03
Cu placere. :)
Rectific: Matti a sarit 135m, iar Kalle Keituri 134,5. Schlieri nu a fortat prea mult, avand o evolutie de 128m, iar Morgi 130. De asemenea, s-a calificat si Andi Kofler, pe locul 10, cu 125,5m.
Maine are loc concursul pe echipe, iar sambata vom vedea cine isi adjudeca prima etapa la individual.
Dupa cat se pare, chiar fara Janne Ahonen si tizul sau , Happi, au avut niste evolutii foarte bune, demonstrandu-si, inca o data, clasa. O dezamagire insa a constituit evolutia lui Arttu Lappi, pe locul 42, si Velli Matti Lindstroem, recordmenul (neoficial) , locul 50.
Rezultatele complete ale rundei de calificare , aici:

http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3036/2009JP3036RLQ.pdf

miafangina
28th November 2008, 10:46
Dupa ce Simon Amman a sarit 141m,organizatorii s-au speriat si au coborit bara de start cu o unitate,dupa acest moment nu s-a mai sarit peste 130,unii precalificati avind chiar prestatii modeste;chiar asa mult conteaza o unitate?Banuiesc ca nici nu s-au straduit din rasputeri,pentru ei fiind doar sarituri de antrenament.
Eu am inteles ca azi este pe echipe si simbata etapa individuala.

ducus
28th November 2008, 12:48
In acest moment ninge la Kuusamo si bate si vatul, sunt sanse ca diseara sa avem un inceput de cupa mondiala pe cinste :)
http://www.wunderground.com/global/stations/02869.html
Iar aici site-ul oficial:
http://www.nordicopening.com/eng/

TheMentalist
28th November 2008, 15:35
Sper sa ninga si diseara dar sa nu se anuleze competitia:) Apropo....austriecii cred ca se vor impune fara probleme:) Pe doi va fi Finlanda si pe trei Norvegia:):D

whisper
28th November 2008, 18:25
Ce prost a sarit Takeuchi, doar vreo 106m.
In schimb Koch a sarit 141m /hello

:( Ce putin a sarit Schmitt ! Conditiile nu sunt deloc prea bune.

ducus
28th November 2008, 18:46
"Mustata zburatoare" Malysz duce Polonia pe locul 5 :( Dezamagitori polonezii la intrecerea pe echipe. Nu vad vreo sansa pentru ei sa ajunga pe podium in mansa a doua.

TheMentalist
28th November 2008, 19:49
Din pacate competitia a fost anulata din cauza conditiilor meteo:( Sper sa avem mai mult noroc maine:)

ducus
28th November 2008, 20:49
Din pacate competitia a fost anulata din cauza conditiilor meteo:( Sper sa avem mai mult noroc maine:)
Pai se afisase ca va fi reluata la ora 19:15 cu ultimele doua schimburi din prima mansa! Ce s-a intamplat pe urma de nu s-a reluat? S-au razgandit in doar 30 min.? Mie mi se pare suspecta treaba.:rosu:

TheMentalist
28th November 2008, 20:53
Pai vantul a batut prea tare si nu avea cum sa se desfasoare competitia:)

whisper
28th November 2008, 22:02
Din pacate etapa de azi s-a anulat..sper ca maine sa fie timp mai bun :)

ducus
29th November 2008, 17:02
Cu ocazia etapei de azi am aflat ca Schliri e nascut in aceeasi zi cu mine, 7 ianuarie, doar ca e cu 6 ani mai mic, fiind nascut in 1990! :D

TheMentalist
29th November 2008, 18:02
Dupa cum am pronosticat Simon Ammann a castiagt etapa de azi urmat de Loitzl si Schlieri (sau Morgi, nu mai stiu:D) Sper ca Ammann sa o tina din victorie in victorie:D:yeah:

whisper
29th November 2008, 23:13
Pe 2 a fost Loitzl si pe 3 Schlieri...Morgi doar pe 4 :(
Poate etapa viitoare va fi mai buna pentru austrieci:P

theodor
30th November 2008, 02:59
Finlandezii au avut, in schimb, evolutii slabe, cel mai bun rezultat avandu-l Ville Larinto(locul9). Din partea lui Matti Hautamaeki nimic...............

TheMentalist
30th November 2008, 16:53
Ieri a avut loc si concursul pe echipe, cu o singura runda. Spre surprinderea mea a castigat Finlanda urmata de Austria si de Germania.
Apropo...de Georg Spaeth ce se mai stie? Cand va reveni?

baicea
2nd December 2008, 09:36
a castigat finlanda?wow..

baicea
2nd December 2008, 09:43
mama...cat au sarit oamenii astia in etapa pe echipe:shocked:

Hautamaeki Matti 140.0
Morgenstern Thomas 136.5

si mai nou ucraina are echipa..super:)

TheMentalist
2nd December 2008, 15:05
mama...cat au sarit oamenii astia in etapa pe echipe:shocked:

Hautamaeki Matti 140.0
Morgenstern Thomas 136.5

si mai nou ucraina are echipa..super:)

Pai si noi daca i-am aduce pe Balasz, Kozma, Damian si Fulop si am face o echipa am fi in fata ucrainienilor.

theodor
2nd December 2008, 15:56
Pai si noi daca i-am aduce pe Balasz, Kozma, Damian si Fulop si am face o echipa am fi in fata ucrainienilor.

Nu inteleg de ce nu participa! :(
Sau nu indeplinesc criterii ale FIS ?!:o:

TheMentalist
3rd December 2008, 14:44
Cred ca nu indeplinesc cerintele FIS:D

theodor
3rd December 2008, 20:33
Cred ca nu indeplinesc cerintele FIS:D

Da :D:evil: