PDA

View Full Version : ATP vs. WTA



Optimistul
16th November 2008, 19:44
1. Ce va place si ce nu la tenisul din ATP si WTA ?
2. Pana la urma de ce preferati sa urmariti un meci ATP (WTA) in defavoarea unuia WTA (ATP) ?
3. Merita jucatoarele sa fie premiate la fel ca si baietii ? De ce ?

Lucian86
16th November 2008, 20:34
Raspunsul cred ca va unanim: ATP forever:shocked:
Nu cred ca mi-am programat ziua vreodata pentru a vedea un meci de tenis feminin. Urmaresc fetele doar atunci cand sunt acasa si nu am altceva mai interesant de facut.

In fine:
1 calitatea tenisului masculin este mult superioara
2 tenisul feminin este foarte monoton, standardizat. Nu prea vezi jucatoare cu diferite stiluri de joc. Practic toate adopta aceeasi tactica de joc regulara de pe fundul terenului fara ca vreuna sa riste prea mult lovituri mai decisive (exceptand-o pe Sharapova probabil). De joc la fileu ce sa mai vorbim:(
Nici tehnic vorbind nu vezi prea multe diferente. Imi place de exemplu dreapta Kuznetsovei si lui Schnyder, reverul lui Henin (care nu mai e in WTA) si jocul la fileu a lui Srebotnik. Asta e tot. Restul jucatoarelor au o tehnica similara. Castiga care dintre ele este mai solida, mai puternica fizic, care are un psihic mai bun. Nimic special

In ATP in schimb, ca sa nu ma intind prea mult cu vorbele avem un Stepanek si un Ferrer, avem Federer si Nadal, avem Safin si Murray. Alte comentarii sunt superflue

3 Premiile sunt decise pana la urma de sponsori (in mare parte cred). Deci sa decida ei cum e mai bine.
Binenteles ca atunci cand este o federatie sau o institutie publica care da premiile, mi se pare corect si moral sa fie egale intre baieti si fete. Se cheama "par condicio" sau "political correct". Desi tenisul masculin este mai urmarit decat cel feminin, trebuie sa se faca oricum o discriminare "pozitiva" pentru a mentine anumite valori in societatea actuala ;)

Eddy DoubleD
16th November 2008, 21:02
clar ATP...
la WTA ma uit doar canbd joaca in direct una din romancele noastre...daca nu am avea atatea fete in prima suta probabil nu m-as fi uitat niciodata la tenisul feminin...

Cipri
16th November 2008, 21:32
clar ATP...
la WTA ma uit doar canbd joaca in direct una din romancele noastre...daca nu am avea atatea fete in prima suta probabil nu m-as fi uitat niciodata la tenisul feminin...
Si la mine e aceeasi situatie .
ATP :ok:

Cristina
16th November 2008, 21:54
ATP-ul cu siguranta.La baieti ei mult mai atractiv si mai palpitant.Nu am vazut niciodata un meci de tenis la fete care sa ma tina cu sufletul la gura sa imi placa asa mult incat sa nu ma pot dezlipi din fata televizorului.

Kooler
17th November 2008, 00:56
Wow, nu ma asteptam sa fie asa mare diferenta. Ce sa intamplat cu "Are you looking for a hero?" Cred ca am urmarit mai mult WTA decat ATP chiar daca am votat ATP si WTA. O urmaresc pe Dementieva din 2004 de la rd 4 de la Roland Garros(de atunci am inceput sa urmaresc doar Wta pana in 2007 cand am inceput sa urmaresc si ATP, datorita fireste lui Nadal). Am vazut mai multe meciuri Wta care sa ma tina cu sufletul la gura decat ATP. In tenis nu-i ca-n fotbal, sa conteze viteza jocului foarte mult sau calitatea loviturilor pentru a fi spectaculos. Am inteles ca in tenis pot exista jucatoare frumoase care au si dorinta de victorie, atat de mare incat sa se exprime pe teren fie prin sunete fie prin gesturi. Ele pot trai la fel de intens meciul si cand observi asta nu te poti abtine sa nu afirmi ca si ele merita aceleasi drepturi ca si in ATP. Cum ziceam pe celalalt thread, daca nu mai joaca Nadal In Atp, o sa ma multumesc cu Wta, dar daca nu mai joaca Dementieva cred ca o sa pot sa ma bucur de tenis la fel de mult ca innainte.

Optimistul
18th November 2008, 21:19
1.Din d.p.d.v. tehnic prefer ATP ,d.p.d.v. emotionalitate in teren prefer WTA (fetele sunt mai rele ).
2.Ce nu-mi place ? La fete monotonia jocului , la baieti prea mult gentelman-ism ?
3.Premiile ar trebui date in f. de audienta .