PDA

View Full Version : Leonard Doroftei: "Obreja, da-ti demisia!"



ducus
14th November 2008, 22:25
Cazul boxerului Gănănău, care a cucerit bronzul la Europene deși federația nu l-a inclus în lot, i-a revoltat pe foștii campioni.
Boxul românesc a ajuns într-o situație de-a dreptul penibilă de când federația este păstorită de Rudel Obreja. În 2007, la Mondialele de la Chicago, în lipsa unor rezultate în ring, pugiliștii tricolori s-au remarcat în magazine, fiind prinși la furat. N-a fost de-ajuns că trei sportivi au pătat atunci imaginea țării noastre. Astă-vară, în spectacol s-a dat chiar președintele federației române. La Olimpiada de la Beijing, unde România n-a luat nicio medalie, Obreja i-a învinuit pe cei din federația internațională că au favorizat alte state! Drept urmare, șeful FRB a fost dat afară din Satul Olimpic și suspendat.

Federația condusă de Obreja a întrecut însă orice măsură zilele acestea. La Europenele de la Liverpool, FRB a trimis în competiție boxeri eliminați încă din primele tururi, „uitându-l“ pe Petrișor Gănănău, care a concurat și a câștigat singura medalie (bronz) a României cu bani din propriul buzunar! „Nu mi-au dat nici măcar treningul oficial al echipei noastre!“, mărturisea Gănănău în ziarul nostru de ieri, unde v-a fost prezentat pe larg cazul.

Această scandaloasă stare de lucruri a provocat mânia foștilor campioni mondiali Leonard Doroftei (la profesioniști) și Francisc Vaștag (la amatori).

DEMN

„Eu și Vaștag nu-l vom pupa în fund“

Leonard Doroftei, fost campion mondial la categoria WBA, a rămas șocat ieri, atunci când a citit în EVZ despre situația penibilă în care s-a aflat pugilistul Petrișor Gănănău.

„Obreja a format un clan la federație și își trimite oamenii lui la competiții cu bani de la bugetul statului! Obreja, e momentul să-ți dai demisia! Acest Obreja să înțeleagă că nu este Dumnezeu. Nici eu, nici Vaștag nu-l vom pupa în fund pe Obreja, ca să ne dea un post de antrenor la lotul național care nu mai există. N-o să-i spun niciodată președinte. De ce să-i spun? Că umblă la costum și se dă cu parfum? Ne tot amenință cu bătaia... Să-și dea el pumni în față, pentru rezultatele pe care le-a obținut boxul cu el președinte!“, a răbufnit „Moșu’“.

Buget de 650.000 de euro pentru rezultate nule

Doroftei crede că Feri Vaștag ar trebui să fie ales președinte la Federația Română de Box: „Obreja a distrus boxul amator. N-ai văzut că, la Beijing, l-au dat afară ca pe o măsea stricată? La federație e dictatură, cum să fie rezultate?! Nu-mi pare rău că am plecat de la lot. Să vină Feri la federație! Noi avem puterea de a aduce sponsori. Obreja, nu mai merge cu șmecheria! Sălile de box sunt goale!“.

Francisc Vaștag s-a rezumat să ne declare: „E o țigănie totală la federație... Nu vreau să revin la lot, ca să muncesc pentru alții. Cât despre situația lui Gănănău, Obreja să-i dea înapoi banii cheltuiți!“.

Federația de box a primit în 2008, de la bugetul de stat, circa 2.400.000 de lei (aproximativ 650.000 de euro).

Ion Moroiță, conducătorul delegației române la Liverpool, a avut ieri o reacție stupefiantă: „Gănănău ar face bine să-și vadă de treabă și de muncă! A fost perceput ca un sportiv neserios. Eu arăt mai bine ca el, deși am 51 de ani. A avut noroc cu carul. Să-l pupe-n fund pe Dumnezeu și noaptea, și ziua pentru asta!“.

Rudel Obreja n-a putut fi contactat pe parcursul zilei de ieri.

Francisc Vaștag, fost antrenor la lotul național de box: " Vina lui Obreja e că a desființat lotul național. La anul nu vom mai obține nicio medalie. "

0 medalii a obținut boxul amator românesc la Olimpiada de la Beijing
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/828454/Leonard-Doroftei-Obreja-da-ti-demisia/

Sorin Blaj
15th November 2008, 00:11
Boxul amator romanesc este la pamant, iar Obreja a contribuit decisiv la aceasta stare.

ducus
15th November 2008, 09:05
Boxul amator romanesc este la pamant, iar Obreja a contribuit decisiv la aceasta stare.
Da? E vina lui Obreja ca boxerii aia 3 ne-au facut de rusine furand din magazinele din strainatate? Nu vezi ca nu mai avem cu cine sa facem performanta, chiar si la amatori? Daca intr-un deceniu trec la profesionisti doar 3-4 boxeri! Asta e din vina lui Rudel? Sau e vorba ca boxerii din ziua de azi sunt delasatori?:no: