PDA

View Full Version : Un volum despre fotbal tipărit în Germania are un capitol special legat de "U"



Razvan T.
11th November 2008, 21:39
Nu doar CFR face imagine bună sportului clujean, ci și Universitatea. Acțiunea suporterilor "șepcilor roșii", care au aprins de 1 noiembrie 25.000 de lumânări pe stadionul "Ion Moina", în memoria legendelor clubului care au trecut în neființă, a fost remarcată și lăudată de o revistă de fotbal din țara lui Ronaldinho, Brazilia. Clujeanul.ro a aflat, de asemenea, că o carte despre fotbalul din Europa de Est și de Sud-Est, apărută în Germania, conține un capitol întreg despre istoria lui "U". Autorul celor 24 de pagini alb-negre la propriu și la figurat este Sebastian Baltă, doctor în studiul istoriei de est, născut în Cluj, dar emigrat la vârsta de doar cinci ani.


Venit la Cluj pentru documentare


Deși a părăsit România acum 30 de ani, Sebastian vorbește și scrie românește perfect, deși a studiat doar în limba germană. De la grădiniță până la finalizarea studiilor a locuit în Bonn. Și-a luat doctoratul cu teza "România și Marile Puteri în perioada Antonescu", iar acum lucrează la Direcția pentru Relații Publice a Parlamentului German. El a fost invitat să scrie unul din cele 15 capitole ale cărții "Mingea e rotundă peste tot", coordonată de Dittmar Dahlmann, de la Universitatea din Bonn, și și-a ales ca subiect frumoasa și zbuciumata istorie a Universității Cluj. "Tilul capitolului l-am ales să fie Sub semnul potcoavei și este împărțit în două, până la exil și perioada următoare", povestește, pentru clujeanul.ro, tânărul autor, care s-a deplasat la Cluj pentru a aduna informații pentru carte.


Baltă a remarcat că istoria României în secolul XX se oglindește mai puternic în "U" decât în alte cluburi. "Clubul s-a fondat la mai puțin de un an de la Marea Unire, iar după Dictatul de la Viena s-a refugiat la Sibiu. În plus, până în sezonul 1999-2000, Universitatea și Rapid București erau singurele cluburi care au participat la toate campionatele de fotbal, în Diviziile A sau B. Deci, pe bună dreptate, Universitatea e un club de tradiție", explică Sebastian.



Sub semnul potcoavei


Pe măsură ce aduna informații despre "U", Sevastian Baltă a devenit impresionat de istoria clubului: "Fiind un club studențesc, U a reprezentat partea sportivă a fotbalului, și nu afacerea. Din același motiv, U a produs o mulțime de personalități care, după cariera lor sportivă, au devenit oameni de știință, profesori și academicieni, cunoscuți în țară și în străinătate. Poate faptul care a contribuit cel mai mult la po****ritatea
Universității este îmbinarea educației fizice cu prezența constantă în lumea sportului românesc, care în secolul XX a fost organizată și reorganizată de atâtea ori și de atâtea regimuri politice. Poate la asta se gândea antrenorul Fane Cârjan, când spunea că Universitatea Cluj nu reprezintă doar un club sportiv, ci și o idee".


În capitolul "Sub semnul potcoavei" nu e vorba doar despre fotbal. "În contrast cu alte cluburi, Universitatea a beneficiat de succesele și gloria celorlaltor secții sportive. S-a răsfrânt gloria unor atleți ca Ion Moina și Alexandra Taifas-Sicoe, ca Kurt Sokol, Andrei Sepsi și Vasile Bogdan, Eva Zorgo sau a echipei de baschet fete din anii '80", mai spune Baltă.
Din păcate, cartea "Mingea e rotundă peste tot" nu poate fi cumpărată din România, însă ea poate fi achiziționată prin internet, la prețul de 27,90 euro. În cadrul lucrării, Sebastian Baltă a studiat și arhiva săptămânalului CLUJEANUL, din care a citat două articole, "U în bejenie" și "De la Guga la Goga".


--------------------------------------------------------------------------------


Fotbalul, mai mult decât "doar" fotbal


"Cartea documentează pe aproape 400 de pagini că fotbalul este mai mult decât doar fotbal și mult mai mult decât cea mai frumoasă chestiune secundară a vieții. În fiecare din cele 15 capitole prezentate de colectivul de coordonatori se demonstrează că în sport - și mai ales în fotbal - se oglindesc o mulțime de fenomene politico-sociale. Și se atrage atenția că, în consecință, domină evenimentele, fenomenele și anecdotele care se petrec ÎN AFARA stadionului. Ce face special compilația de față este faptul că nu sunt focusate cluburile, cu istoricul și anecdotele arhicunoscute, din Germania, Anglia, Italia, Spania etc., ci din țările Europei de Est și de Sud-Est", afirmă Jochen Sanger, într-o recenzie a cărții "Mingea e rotundă peste tot".


--------------------------------------------------------------------------------


Fotograf amator de succes


Sebastian Baltă este și un împătimit fotograf amator, cu rezultate deosebite. "Am prins pasiunea pentru fotografie în 1991, când am petrecut șase săptămâni, într-un schimb de școlari, la New York și Los Angeles. Apoi am început să fotografiez orașele pe care le vizitam. În România, mai ales la Cluj, București și Constanța, mi-am dat seama că multe clădiri pe care le fotografiam dispăreau după un an. Eu cred că România trebuie să aibă, să dezvolte și să se concentreze pe propria identitate în cercul statelor democratice europene. Să nu imite pe cei din afară", spune el. În 2006, Baltă a câștigat premiul 3 la concursul de fotografie al Universității din Bonn. Mai multe poze i-au fost publicate în ziare și reviste din Germania și speră ca, într-o bună zi, să poată să-și expună instantaneele și la Cluj. El a deschis o pagina de internet pe care puteți să-i vedeți o parte din "munca" din spatele aparatului de fotografiat: www.sebastianbalta.de.

Clujeanul.ro

necon
5th August 2010, 23:26
Forta CFR

Pedro1984
8th August 2010, 12:25
mai are de mancat CFR'u pana sa ajunga pe "U"