PDA

View Full Version : Ghetarul de la Scarisoara



fia
13th July 2004, 06:44
Marti, 13 Iulie 2004

Ghetarul de la Scarisoara va disparea in cel mult 100 de ani, ca urmare a incalzirii climei. Ghetarul, declarat monument al naturii, este vechi de circa 4.000 de ani, are o suprafata de 5.500 mp, volumul sau oscilind intre 40.000 si 55.000 mc. Insa viteza cu care se topeste gheata din pestera atinge in acest moment 500 mc pe an, in conditiile in care stratul de gheata a scazut in ultimii 30 de ani cu aproape doi metri, relateaza RomNet. Astfel, conform ultimelor statistici, din cauza cresterilor importante ale temperaturilor exterioare, climatul din interiorul pesterii s-a incalzit mult peste limita. Ghetarul de la Scarisoara, judetul Alba, reprezinta cea mai mare pestera de gheata din Romania, unica in sud-vestul Europei si una dintre cele mai importante pesteri din lume cu ghetari statici.

(c) www.expres.ro

Imi pare foarte rau pentru ghetar... l-am vazut ultima oara acum 2-3 ani... e un monument care e pacat ca dispare... Pe de alta parte nici nu e intretinut deloc... Incalzire globala, ca incalzire globala, dar intri acolo, e un ghid care te lasa de izbeliste, si te plimbi pe acolo... nu e lumiant, vin oamenii cu lanterne (care evident produc caldura :D)... Daca se duce, se duce si din neglijenta nu doar de la incalzirea globala.
Dupa cum am zis am fost acum 2-3 ani, poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp. :ok:
P.S. Nu am inteles din articol partea cu "sud-vestul" Europei ?! :mda:

aclambiron
15th July 2004, 06:10
Ai dreptate fia,o mare parte din vina o au si cei care ar trebui sa se ocupe de pestera si unii turisti inconstienti.Am fost si eu acum cativa ani si cand am ajuns cu ghidul erau deja cativa turisti in pestera care au intrat de capul lor prin gardul rupt.Sunt curios daca s-au mai facut ceva imbunatatiri de atunci dar ma indoiesc.In concluzie,vizitati ghetarul cat mai puteti.

Mai exista totusi un 'ghetar' in Romania in Muntii Apuseni,se numeste Focul Viu si de cativa ani e inchis pentru turisti.Se pare ca din aceleasi motive...se distruge.Eu am fost la Focul Viu cand inca se putea merge prin pestera si mi-a placut mult.Mare pacat! :(

realmadrid.com
18th July 2004, 00:47
Ghetarul de la Scarisoara va disparea in mare parte din cauza incalziri globale
Exact ca si calota de gheatza care si ea pierde mult din suprafatza din cauza efectului de sera
Eu din pacate nu am ajuns la Scarisoara dar sper ca voi ajunge in urmatori ani:D
Dar ce sai faci trebuie sa ne consolam cu ideea ca intro zi vom patzi si noi exact ce arata filmul Day after Tomorow:(