PDA

View Full Version : Calcio Catania



inter
3rd February 2007, 00:16
Catania -Palermo .... incidente grave ... un politist ucis ..in ciocnirile care au avut loc intre suporterii Cataniei si politie! .. inca 100 de raniti .. unii in stare grava !

Pacat!

dardar_3
3rd February 2007, 02:15
Acum am citit si eu...:(:(:(.... Pacat:(

velcovici222
3rd February 2007, 23:33
pacat.

Mario Di Lazi
14th February 2007, 16:04
Catania are terenul suspendat tot returul ...

Mario Di Lazi
12th April 2007, 18:46
Catania va juca cu porțile închise
Tribunalul Administrativ din Roma, sesizat de Federația Italiană de Fotbal, a impus din nou, joi, echipei Catania să joace meciurile de pe teren propriu cu porțile închise, până la finalul sezonului, respingând astfel o decizie a tribunalului din Catania.
După violentele confruntări din 2 februarie, cu ocazia derby-ului sicilian cu Palermo soldate cu moartea unui polițist, clubul sicilian a fost condamnat de justiția sportivă să dispute toate meciurile de acasă pe teren neutru și cu porțile închise, până la finalul sezonului 2006-2007.
Însă în urma sesizării suporterilor, tribunalul administrativ regional (Tar) din Catania le-a permis fanilor, la 4 aprilie, să asiste la meciurilor de pe teren propriu ale echipei lor.
FIGC a depus un recurs la tribunalul administrativ din Lazio (regiunea Romei), care a recuzat, joi, decizia Tar din Catania.
Potrivit site-ului publicației Gazzetta dello Sport, circa 50 de suporteri sicilieni, însoțiți de primarul Cataniei, Umberto Scapagnini, s-au adunat în fața tribunalului din Roma, pentru "a-și apăra dreptul lor".
sursa - prosport.ro

Cipri
3rd November 2008, 21:53
Dupa infrangerea de la Lazio , scor 0-1 , Catania a ajuns pana pe locul 10 :( dupa 10 etape disputate in SERIE A .

Mario Di Lazi
11th November 2008, 17:28
CALCIO CATANIA

Lot jucători 2008-09

PORTIERI
1-> Albano BIZARRI
12-> Tomas KOSICKY
29-> Ciro POLITO

DIFENSORI
14-> Pablo ALVAREZ
3-> Rocco SABATO
2-> Gennaro SARDO
4-> Matias SILVESTRE
21-> Cristian SILVESTRI
6 -> Lorenzo STOVINI
23-> Christian TERLIZZI

CENTROCAMPISTI
17-> Davide BAIOCCO
27-> Marco BIAGIANTI
5 -> Ezequiel Alejo CARBONI
28-> Giuseppe COLUCCI
26-> Mark EDUSEI
13-> Mariano IZCO
8 -> Pablo LEDESMA
11-> Ezequiel Cristian LLAMA
19-> Giacomo TEDESCO

ATTACCANTI
20-> Mirko ANTENUCCI
10-> Nicolae DICA
25-> Jorge Andreas Barrios MARTINEZ
7 -> Giuseppe MASCARA
22-> Francesco MILLESI
15-> Takayuki MORIMOTO
9 -> Michele PAOLUCCI
16 -> Gianvito PLASMATI
24-> Gionatha SPINESI

Walter ZENGA - Allenatore

Mario Di Lazi
17th November 2008, 15:36
Antrenorul și-a ieșit din pepeni în direct
VIDEO / Zenga face ravagii! Amendat de club pentru că s-a certat cu un prezentator TV
Walter Zenga a avut un conflict cu prezentatorul TV Enrico Varriale în timpul unei emisiuni desfășurate în direct, iar oficialii echipei au anunțat că antrenorul formției italiene Catania va fi sanctionat, informeaza presa italiana.
Conflictul a început în urmă cu o săptămână, când Zenga a refuzat să se prezinte la interviurile televizate după meciuri, interviuri pe care era obligat să le acorde potrivit contractului dintre televiziunea RAI SPORT și Liga Italiană de Fotbal.
Gazda emisiunii TV, Enrico Varriale, s-a plâns de acel incident, precizand că l-a invitat pe antrenor în emisiune pe vremea cand toată lumea l-a uitat. Antrenorul Cataniei a fost nemulțumit de comentariile acestuia: "Preferam să nu mai vorbești pe la spate despre viața mea privată și trecutul meu ca antrenor".
Prezentatorul i-a replicat tehnicianului Cataniei că a fost un portar bun la echipa națională, dar nu trebuie să uite greșeala pe care a facut-o in 1990 contra Argentinei.
"Mi-e atât de frică, uită-te că tremur. Așteptam momentul ăsta numai să-ți spun asta, iar tu ai dat dovada de lipsă de respect", a spus Zenga, iar gazda emisiunii a încercat de mai multe ori să discute de meciul din ultima etapă, în timp ce antrenorul i-a transmis: "Varriale, nu vreau să mai vorbesc cu tine".
Oficialii formației Catania au anunțat că antrenorul va fi amendat, deoarece incidentul afecteaza imaginea formației italiene.

prosport.ro

http://www.prosport.ro/fotbal-extern/international/video-zenga-face-ravagii-amendat-de-club-pentru-ca-s-a-certat-cu-un-prezentator-tv-3509177

Mario Di Lazi
26th November 2008, 14:23
Administratorul delegat al italienilor confirmă
E OFICIAL! "Dică va pleca de la Catania"

În urma lui Dică, rămân amintirile la Catania
La această oră se poate spune sigur că Nicolae Dică va pleca de la echipă antrenată de Walter Zenga, Catania. Prezent la o emisiune a postului de televiziune Rai Tv, administratorul delegat al sicilienilor, Pietro Lo Monaco, a spus clar și răspicat că fostul atacant din Ghencea va parăsi gruparea italiană, în pauza competițională, din această iarnă.

Conform calciomercato.com, Dică ar putea ajunge la campioana României, CFR Cluj, unde ar urma să îl înlocuiască pe Eugen Trică, fotbalistul clujean fiind dorit de Anorthosis Famagusta.

Administratorul delegat a fost destul de laconic în emisiunea de televiziune spunând, referitor la acest subiect, doar: "Dică va pleca!"

Oficialul Cataniei nu a precizat nimic de viitoarea destinație a românului.

prosport.ro

ps. și Zicu a jucat mai mult în Italia decât prostădică ăsta :D

Mario Di Lazi
16th May 2009, 21:40
Catania face un meci mare pe Olimpico din Roma cu echipa secunda a orasului
3-3 cu 10 minute pana la final ...
1-0 (13)PERROTA
1-1 TEDESCO(15)
2-1 (17)VUCINIC
3-1 (31)PERROTA
3-2 MASCARA(47)
3-3 MORIMOTO(72)

ps. Ghinion pt Catania ... Panucci inscrie golul victoriei in min. 90 ...
Pacat pt Zenga :(

Mario Di Lazi
25th May 2009, 11:49
Zenga va pleca de la Catania: "A fost ultimul meu meci aici!"

Antrenorul italian Walter Zenga a declarat după meciul de duminică împotriva lui Napoli, scor 3-1, că va pleca de la Catania la finalul sezonului, informează ediția online a Gazzetta dello Sport.

"Aceste 14 luni au fost minunate, dar cel mai bine este să închei lucrurile cu bine. Spun asta foarte relaxat, a fost ultimul meu meci la Catania pe teren propriu.

Plec de la un club unde am fost foarte fericit, decizia a fost una dificil de luat. Nu am fost contactat de niciun alt club, dar sper ca lumea să-și amintească de mine cu plăcere, aici la Catania", a spus Walter Zenga.

Tehnicianul italian a preluat formația din Serie A în 2008, reușind să o salveze de la retrogradare în sezonul trecut, în timp ce în această ediție din Serie A se află pe locul 14, cu 43 de puncte, cu o etapă înainte de final.

gsp

ducus
8th December 2009, 12:31
Noul antrenor al Cataniei e Sinisa Mihajlovic, 40 de ani, care a semnat un contract pana in 2011.