PDA

View Full Version : CRYSTAL SKATE of ROMANIA 13-15 noiembrie



Iulya
9th November 2008, 00:47
CRYSTAL SKATE of ROMANIA
International Senior Figure Skating Competition
November 13-15, 2008, Galati, Romania
http://www.frp.ro/img/siglacristal.jpg

LISTA SPORTIVI
„CRYSTAL SKATE” 2008

BAIETI

1. Sean CARLOW AUSTRALIA
2. Mario Raffael IONIAN AUSTRIA
3. Georgi KENCHADZE BULGARIA
4. Chafik BESSEGHIER FRANCE
5. Mark VAILLANT FRANCE
6. Thomas PAULSON GREAT BRITAIN
7. Marton MARKO HUNGARY
8. Fabio MASCARELLO ITALIA
9. Przemyslav DOMANSKI POLAND
10. Zsolt KOSZ ROMANIA
11. Igor MACYPURA SLOVAKIA
12. Moris PFEIFHOFER SWITZERLAND
13. Aleksey BYCHENKO UKRAINE

FETE

1. Kerstin FRANK AUSTRIA
2. Isabelle PIEMAN BELGIUM
3. Sonia RADEVA BULGARIA
4. Manuela STANUKOVA BULGARIA
5. Maria Lykke KRISTENSESN DENMARK
6. Bianca PADAR HUNGARY
7. Victoria PAVUK HUNGARY
8. Stefania BERTON ITALY
9. Manouk GIJSMAN NEDERLAND
10. Maria BALEA ROMANIA
11. Andra CONSTANTINESCU ROMANIA
12. Tunde GAL ROMANIA
13. Roxana LUCA ROMANIA
14. Anita NAGY ROMANIA
15. Kriszta NAGY ROMANIA
16. Alexandra KUNOVA SLOVAK
17. Nicole GRAF SWITZERLAND
18. Olga KHROMAYA UKRAINE
19. Iryna MOVCHAN UKRAINE

PROGRAM:

Vineri, 14/11/2008

− 09.00 – 11.15 – antrenamente oficiale fete pr.scurt (3 grupe x 45 minute)
− 11.15 – 11.30 – REFACEREA GHETII
− 11.30 – 13.45 – antrenamente oficiale baieti (3 grupe x 45 minute)
− 15.00 – 15.30 – CEREMONIA DE DESCHIDERE PE GHEATA
− 15.30 – 16.00 – REFACEREA GHETII
− 16.00 – 17.00 – incalzire si CONCURS FETE PROGRAM SCURT
(2 GRUPE)
− 17.00 - 17.15 – REFACEREA GHETII
− 17.15 – 17.45 – incalzire si CONCURS FETE (GRUPA a III-a)
− 17.45 – 18.00 – REFACEREA GHETII
− 18.00 – 19.00 – incalzire si CONCURS BAIETI PROGRAM SCURT
(2 GRUPE)
− 19.00 – 19.15 – REFACEREA GHETII
− 19.15 – 19.45 – incalzire si CONCURS BAIETI GRUPA a III-a

Simbata, 15/11/2008

− 07.30 – 09.45 – antrenamente oficiale fete pr. lung (3 grupe x 45 minute)
− 09.45 – 10.00 – REFACEREA GHETII
− 10.00 – 12.15 – antrenamente oficiale baieti pr. lung (3 grupe x 45 minute)
− 12.30 – REFACEREA GHETII
− 13.00 – 14.15 – incalzire si CONCURS FETE (2 GRUPE)
− 14.15 – 14.30 – REFACEREA GHETII
− 14.30 – 15.15 – incalzire si CONCURS GRUPA a III-a
− 15.15 – 15.30 – REFACEREA GHETII
− 15.30 – 16.45 – incalzire si CONCURS BAIETI (2 GRUPE)
− 16.45 – 17.00 – REFACEREA GHETII
− 17.00 – 17.40 – incalzire si CONCURS BAIETI (GRUPA a III-a)
− 18.00 – 18.30 – FESTIVITATEA DE PREMIERE

Lipseste Zoltan Kelemen :( cred ca e accidentat

mikeyy
9th November 2008, 01:08
Multumim Iulya pt info!
Probabil ca Zoly e accidentat...dupa ce s-a retras si de la Nebelhorn :(

irinaidu
9th November 2008, 01:16
hai mai de ce sunt toti accidentati sezonul asta :(

pare interesanta competitia asta. pacat ca e intr-un weekend nefavorabil. astia cu patinajul urmaresc legile lui murphy. daca vrei sa mergi la 2 evenimente atunci ele vor fi in acelasi weekend.

vb cu iulia si ziceam ca sper ca anul asta sa merg si eu la nationale. :)

mihai_alex
10th November 2008, 08:11
Se apropie cu pași repezi o importantă competiție internațională


"PATINA DE CRISTAL"


A II‑a ediție a Concursului internațional de patinaj artistic dotat cu "Patina de Cristal" (Crystal Skate), competiție înscrisă în calendarul Federației Internaționale, se va desfășura pe Patinoarul Artificial din Galați. La startul întrecerilor ‑ care vor începe joi, 13 noiembrie, și se vor încheia trei zile mai târziu ‑ se vor alinia sportivii din Australia, Austria, Bulgaria, Franța, Marea Britanie, Italia, Polonia, Slovacia, Suedia, Ucraina, Belgia, Danemarca, Ungaria, Olanda și România. În total, pe listele de concurs vor fi înscrise numele a 16 fete și 17 băieți. Din România iau parte cei mai în formă patinatori, Anita Nagy, Roxana Luca, Maria Balea, Vlad Ionescu, Zoltan Kelemen și Zsolt Koss. Secretarul general al federației de specialitate din România, prof. Cristache Mitrea, ne‑a confirmat faptul că s‑a admis participarea și a doi‑trei sportivi din Galați.
Arbitru principal va fi Jaroslav Burian, din Slovacia. De asemenea, ni s‑a comunicat și componența juriului tehnic: Adriana Ordean, Nicolaie Bellu, Tamara Dorofejef (Ungaria), Alexandru Pencev (Bulgaria) și Eva Sonnleitner (Austria).

Tracoromana
10th November 2008, 16:11
M-ar placea sa locuiesc mai aproape sa vad competitia.
http://www.frp.ro/crystal2007/participanti.htm

mihai_alex
10th November 2008, 20:17
Iar eu care as putea sa ma duc,n-o s-o fac:ras-plans:
Nu-s pasionat de patinaj...

whisper
10th November 2008, 22:22
:floricica: Multumim Iulya si Mihai_Alex pt informatii!


Igor MACYPURA SLOVAKIA
12. Moris PFEIFHOFER SWITZERLAND
Destul de importanta competitie daca Igor si Moris au ales sa vina. Sau au fost invitati:thinkso: Nevermind important e ca vin.

Tracoromana
11th November 2008, 16:45
I site-ul frp apare si Zoltan, in schimb nu apa Moris si Igor. De altfel pe Igor l-am vazut in lista TEB.

irinaidu
11th November 2008, 18:01
si eu l-am vz trecut la teb. dar stii ca igor acum cateva sapt a mai fost intr-un weekend la 2 competitii? nu mai stiu exact lac are dar pot sa caut mai tarziu pe bjdg. deci nu e complet imposibil sa mearga in 2 locuri intr-un weekend.

violetta76
12th November 2008, 12:19
Anul trecut am inghetat groaznic si sonorizarea a fost la fel de groaznica dar cred ca am sa ma duc sa vad. Ma imbrac mai bine de data asta.

irinaidu
12th November 2008, 13:49
iti dorim sa ingheti cat mai putin si daca se poate sa ne spui si noua cum a fost.

Tracoromana
12th November 2008, 14:39
Anul trecut am inghetat groaznic si sonorizarea a fost la fel de groaznica dar cred ca am sa ma duc sa vad. Ma imbrac mai bine de data asta.

Daca reusesti sa faci si niste poze, noi ne-am bucura sa le vedem.

mihai_alex
13th November 2008, 08:48
Vineri și sâmbătă, la Galați se va desfășura Concursul Internațional


"PATINA DE CRISTAL"


Astăzi sunt așteptate, la Galați, majoritatea delegațiilor țărilor participante la Concursul de patinaj artistic - "Patina de Cristal". Este pentru a doua oară când România - orașul nostru - găzduiește această importantă competiție mondială.
Concursul va fi găzduit de Patinoarul Artificial - special amenajat, și cu o sonorizare de excepție. În prima zi, concursul va cuprinde programul scurt - băieți și fete (de la ora 16,00) pentru ca sâmbătă să se evolueze în cadrul programului liber ales, cu începere de la ora 13,00.
Festivitatea de deschidere oficială - vineri, ora 15,00, iar ceremonia de premiere - sâmbătă seara, la ora 18,00.
Concursul se va bucura de o participare numeroasă - și selectă - cuprinzând 32 de sportivi și sportive din 14 țări. Pentru România va concura Roxana Luca - numărul unu în ierarhia națională - plus alți patru patinatori valoroși: Maria Balea, Anita Nagy, Zoltan Kelemen și Zsolt Kosz.
Șeful corpului de arbitri va fi slovacul Jaroslav Burian. Jurizarea concursului va fi efectuată de către un colectiv de opt arbitri internaționali din România, Austria, Australia, Bulgaria, Marea Britanie, Polonia și Elveția, supervizat de un juriu tehnic, condus de austriaca Eva Sonnleitner.
Să mai spunem că organizatori sunt Federația Română de Patinaj, Direcția Județeană pentru Sport, Clubul Dunărea și Administrația Domeniului Public. Cazarea sportivilor și a oficialilor este asigurată de Hotelurile "Galați" și "Dunărea".
Organizatorii scontează - ca și în ediția trecută - pe o participare numeroasă a publicului spectator avizat, anunțându-ne, totodată, că intrarea în Patinoar este liberă.

violetta76
14th November 2008, 22:07
Tocmai am venit de la patinoar si sunt inghetata! Parca a fost mai bine ca anul trecut dar la ultima grupa a baietilor nu imi mai simteam picioarele! Sonorizarea a fost sigur mult mai buna si crainica vorbea mult mai bine engleza decat crainicul de anul trecut.
Nu am vazut prima grupa a fetelor, nu am ajuns de la job.

Cert este ca la finalul celor 3 grupe pe primul loc este Stefania BERTON din ITALIA cu 41.63. Locul 2 Alexandra KUNOVA din Slovacia, pe locul 3 este cineva din prima grupa dar nu stiu cine, Pavuk poate? Pe 4 Isabelle PIEMAN din Belgia.
Apoi 5 Kerstin FRANK AUSTRIA, 6 Sonia RADEVA BULGARIA, pe 7 nu stiu cine, pe 8 Roxana Luca cu 27,…. care a ratat de 2 ori si a parut frustrata in timpul exercitiului.
Dintre celelalte reprezentante ale Romaniei le-am vazut pe Andra CONSTANTINESCU – a cazut, spirale frumoase, Tunde GAL un loc mai sus decat Andra, Anita NAGY urmatoarea reprezentanta a Romaniei in clasament avand peste 20 de puncte, viteza foarte buna. Kriszta NAGY este ultima in clasament prezentand doar sarituri simple, nici macar una dubla. Radeva a cazut din pirueta si a inceput sa rada fiind la finalul exercitiului!

Concursul masculine a avut doar 12 participanti, Sean CARLOW din AUSTRALIA nefiind present si nici Igor nu a fost Slovacia fiind reprezentata de Jacob Strobl (sp?)
Clasament:
1. Przemyslav DOMANSKI POLAND 54.55 – un tango frumos, singulul exercitiu fara ratare
2. Chafik BESSEGHIER FRANCE 51.88 cele mai interesante piruete!!
3. Fabio MASCARELLO ITALIA 51.31
4. Aleksey BYCHENKO UKRAINE 50.80
5. Mark VAILLANT FRANCE 49.20 – cred ca se antreneaza pe un patinoar fiindca i-a reusit combinatia dar s-a izbit de mantinela dupa aterizare!
6. Thomas PAULSON GREAT BRITAIN 47.72
7. Jacob Strobl SLOVAKIA 47.55
8. Moris PFEIFHOFER SWITZERLAND 43.64
9. Mario Raffael IONIAN AUSTRIA 42.81
10. Georgi KENCHADZE BULGARIA 37.15
11. Zsolt KOSZ ROMANIA 35.44 – mult mai bine decat anul trecut!
12. Marton MARKO HUNGARY 34.23

Iar au intrat pasari in patinoar dar a fost chiar frumos fiindca a fost un porumbel alb!
Am facut 3 poze iar apoi au anuntat ca nu e voie cu blitz si am renuntat ca nu am reusit sa dezactivez blitzul camerei mele! Mai multe detalii maine.

whisper
14th November 2008, 22:12
Multumim Violeta!:floricica:
Sper ca maine sa nu mai ingheti asa rau :)
:( Imi pare rau pt. Roxana.

mihai_alex
15th November 2008, 13:47
Au debutat întrecerile Concursului Internațional de patinaj artistic "Patina de Cristal"


FEERIE PE GHEAȚĂ!...


30 de patinatori din 14 țări, și‑au dat întâlnire, în acest weekend, la Galați. Motivul? Aici se desfășoară, pe parcursul a două zile, întrecerile ediției a II‑a (pentru a doua oară în orașul nostru) a Concursului Internațional de patinaj artistic dotat cu "Patina de Cristal".
Cei 30 de sportivi provin din Australia, Austria, Bulgaria, Franța, Marea Britanie, Slovacia, Polonia, Italia, Elveția, Ucraina, Danemarca, Belgia, Ungaria și România.
Concursul este organizat sub egida "Serbărilor Galațiului", de către Consiliul Local și Primăria Galați, de Federația Română de Patinaj, Direcția Județeană pentru Sport, Clubul Dunărea și ADP.
În fruntea corpului de arbitri se află slovacul Jaroslav Burian, iar jurizarea este efectuată de un colectiv de opt arbitri: doi din România și câte unul din Australia, Austria, Bulgaria, Elveția, Marea Britanie și Polonia.
Ieri, la primele ore ale după‑amiezii, a avut loc deschiderea oficială. Și‑au făcut apariția pe luciul gheții de la Patinoarul Artificial mai multe grupe de copii ai Clubului gălățean Dunărea, pregătiți de antrenoarea Ramona Dinu. Au evoluat, în câteva reprize, acești gingași sportivi care bat la porțile performanței. De altfel, unul dintre ei ‑ Grațiano Dinu, este, deja, campion național. Iată și numele micuților patinatori - unii dintre ei aflați încă la vârsta grădiniței: Nicolea Negru, Adelina Pintilie, Daniel Patriche, Andreea Caranfil, Valentin Costache, Maria Maloș, Geanina Petrea, Anca Gălățeanu, Albert Dănăilă, Laura Caranfil și Ana Maria Postolache.
După aceste plăcute momente, Marian Streche, președintele Federației Române de Patinaj, a avut o scurtă alocuțiune, în care a adus mulțumiri organizatorilor și sponsorilor pentru pregătirea acestui concurs. A urat mult succes tuturor sportivilor și oficialilor în îndeplinirea cu succes a misiunii pe care o au.
A răspuns doamna Fița Lovin, directorul Direcției Județene pentru Sport, care a urat bun venit în orașul nostru și, de asemenea, succes deplin concurenților!
După ora 16,00 au debutat întrecerile oficiale. Mai întâi au intrat pe gheață patinatoarele pentru a‑și prezenta programul scurt, după care a venit rândul băieților - pentru a realiza același lucru.
Dintre cele 18 fete care și‑au prezentat "partitura" pe ovalul de gheață, s‑au detașat, prin acuratețea execuției, Stefania Berton (Italia), Alexandra Kunova (Slovacia), Isabelle Pieman (Belgia), Nicole Graf (Elveția) și Sonia Radeva (Bulgaria). Concurentele respective se anunță drept principale candidate pentru primele locuri ale ierarhiei finale. Reprezentanta țării noastre s‑a străduit foarte mult, dar de data aceasta nu a reușit să impresioneze juriul. Cu toate că, perfect pregătită de concurs, a lăsat impresia că se poate bate pentru primele locuri. Dar și astăzi este o zi și, cine știe, Roxana ne poate spulbera temerile și să revină spectaculos.
În competiția băieților � mai puțin numeroși, doar 12 � se pare că cele mai mari șanse să câștige potul cel mare (și să ocupe și celelalte locuri aducătoare de premii) le au, într‑o ordine total aleatorie, Moris Pfeifhofer (Elveția), Igor Macypura (Slovacia), Thomas Paulson (Marea Britanie), Mark Vaillant și Chafik Besseghier (ambii din Franța) sau Mario Raffael Ionian (Austria).
Concursul continuă astăzi, de la ora 13,00, cu programul liber ales. Premiile oferite de organizatori se ridică la suma de 7.800 euro.

Tracoromana
15th November 2008, 14:28
Mersi Violeta, Mihai. Pacat pentru Roxana.

whisper
15th November 2008, 23:15
Multumim Mihai pentru articol:)

mihai_alex
16th November 2008, 00:47
;),mai urmeaza unul luni.

rocs_a
16th November 2008, 01:00
tu le scrii? :)

mihai_alex
16th November 2008, 23:20
:ras-plans:Nu,reporterul unui ziar local,eu sunt paralel cu sportul asta.Nu ma atrage:)

whisper
16th November 2008, 23:54
Da te-ai uitat vreodata ca sa spui asta?:P Incearca si poate iti place:D

rocs_a
17th November 2008, 00:02
important e ca ne mentionezi stirile astea si iti multumim pt lucrul acesta

mihai_alex
17th November 2008, 01:03
Da te-ai uitat vreodata ca sa spui asta?:P Incearca si poate iti place:D

Da,de mai multe ori,ultima data in urma cu 5-6 ani:) dar nici hocheiul nu-mi place,sau sa patinez.

important e ca ne mentionezi stirile astea si iti multumim pt lucrul acesta
Pt putin;)

mihai_alex
17th November 2008, 15:11
Concurs Internațional de patinaj artistic - Patina de Cristal


O REUȘITĂ PE TOATE PLANURILE


* Consiliul Local și Primăria Galați au fost la înălțime * Concursul s-a desfășurat în cadrul �Serbărilor Galațiului� și s-a bucurat de o participare selectă: 30 de băieți și fete din 14 țări * �Patina de Cristal� - pentru a doua oară în orașul nostru * Italianca Stefania Berton și polonezul Domanski au fost laureații concursului


Actuala ediție a Concursului Internațional de patinaj artistic �Patina de Cristal� are, deja, o vechime respectabilă pe tărâm românesc. În țara noastră au fost organizate 9 ediții, dintre care ultimele două, consecutive, în orașul nostru. Galațiul a oferit de fiecare dată condiții dintre cele mai bune de sejur și concurs.
Concursul din weekendul trecut s-a subînscris amplelor manifestări �Serbările Galațiului�, Consiliul Local și Primăria Galați implicându-se în mod deosebit în organizarea acestuia. Au ținut aproape, Federația Română de Patinaj, Direcția Județeană pentru Sport, Clubul Dunărea și alții. La reușita concursului au contribuit pe ­deplin și cei 30 de concurenți reprezentând 14 țări.
În fața unor spectatori avizați, participanții la cea de a II-a ediție gălățeană a Concursului Internațional de patinaj artistic dotat cu �Patina de Cristal� , au prezentat, sâmbătă, programul liber ales. În general, cei ce-și anunțaseră cu o zi în urmă intenția de a câștiga și-au îndeplinit obiectivul. Au existat și excepții dacă avem în vedere că talentatul Chafik Besseghier (Franța) nu a putut să-și mențină locul doi obținut în prima zi. Să mai amintim și faptul că, datorită unei accidentări de ultimă oră, campionul României Zoltan Kelemen, antrenat de către gălățeanul Cornel Gheorghe, nu s-a mai prezentat la concurs. La fel a pățit și australianul Sean Carlow, forfaitul său fiind declarat cu o zi înaintea concursului.
Întrecerea fetelor a fost dominată de italianca Ștefania Berton, punctele primite în prima zi dovedindu-se a fi suficiente pentru a câștiga, cu toate că la programul liber a fost doar a doua. Ea a fost urmată de Irina Movcean (Ucraina) - doar a noua la programul scurt, dar câștigătoare în a doua reuniune. Campioana României, Roxana Luca, a avut, sâmbătă, o evoluție destul de ștearsă, după ce în prima zi ratase două sărituri, așa că locul șapte nu miră pe nimeni.
Iată acum clasamentele finale.
Fete: 1. Ștefania Berton (Italia) - 127,58 p, 2, Irina Movcean (Ucraina) - 112,28 p, 3. Victoria Pavuk (Ungaria) - 109,63 p, 4. Nicolae Graf (Elveția), 5. Alexandra Cunova (Slovacia), 6. Isabelle Pieman (Belgia), 7. Roxana Luca (România), 8. Sonia Radeva (Bulgaria), 9. Bianca Padar (Ungaria), 10. Kerstin Frank (Austria). Au punctat 18 patinatoare.
Băieți: 1. Przemyslav Domanski (Polonia) - 164,38 p, 2. Aleksei Bicenko (Ucraina) - 156,06 p, 3. Mark Vaillant (Franța) - 153,54 p, 4. Chafik Besseghier (Franța), 5. Thomas Paulson (Marea Britanie), 6. Fabio Mascarello (Italia), 7. Jakub Strobl (Slovacia), 8. Mario Rafael Ionian (Austria), 9. Gergi Kenceadze (Bulgaria), 10. Szolt Kosz (România).
Sportivii evidențiați au fost recompensați de organizatori cu premii în bani, în valoare de 7800 euro. Locurile I au primit câte 1500 E, locurile II - 1000 E, locurile III - 500 E ș.a.m.d.
Delegatul Federației Internaționale a fost slovacul Jaroslav Burian.
Două dintre personalitățile prezenta la Galați au avut amabilitatea să ne ofere scurte declarații:
Nicolaie Bellu, prim-vicepreședinte al Federației Române de Patinaj: �Vreau să spun că din punct de vedere organizatoric, ediția din acest an este superioară celei din anul 2007. Totul a fost realizat respectându-se prevederile ISU. Și să știți că nu este prea simplu să-i mulțumești pe toți. Gandiți-vă, la ediția precedentă au fost sportivi și antrenori din cinci țări, iar acum am avut oaspeți reprezentând 14 națiuni. Și calitatea evoluțiilor a fost mai bună, concurenții fiind foarte valoroși�.
Radu Ionian, antrenor din Austria: �Am așteptat cu nerăbdare să revin în Galați (n.n. - Ionian s-a stabilit în Austria în 1973), după 38 de ani. În 1970, la deschiderea Patinoarului Artificial (descoperit), am oferit gălățenilor o demonstrație cu lotul național. Acum am găsit un patinoar modern, care oferă condiții excelente pentru pregătire și concurs, dar, din păcate... mai puțini dintre prietenii mei, unii dintre aceștia plecând pur și simplu prea repede. Despre concurs vreau să vă spun că, pe o scară de la 1 la 10, pe plan internațional, aceasta de la Galați se situează, pe undeva, între 7 și 8. Aici includ toate marile competiții organizate pe mapamond. Felicitări organizatorilor!

Tracoromana
17th November 2008, 18:49
Ma bucur ca incepem sa intram in lumea buna a concursurilor de patinaj. Felicitari galatenilor.:ok:

whisper
17th November 2008, 22:56
Multumim Mihai!
Ai dreptate Flavia: Felicitari Galatiului!

Nagy Kriszta
18th November 2008, 19:40
Am facut doar sarituri simple???? Am iesit pe ultimul loc???? Tu habar n-ai de patinaj!!!!

:angry::angry::angry:NU credeam ca cineva poate sa fie atat de( fara jigniri) incat nu poate sa-si dea seama daca o saritura este simpla sau dubla:))))!!!
(fara jigniri)

mikeyy
18th November 2008, 19:56
Nu trebuie sa ai o reactie atat de dura, nu inteleg motivul!
Puteai sa explici frumos daca cineva a gresit sau nu.....nu trebuie sa cataloghezi o persoana pt simplul fapt ca a zis ca ai facut sarituri simple sau duble...oricine poate sa greseasca!

M-am uitat acum pe rezultate si ai iesit pe penultimul loc....deci, scuze, dar nu e mare diferenta intre ultimul si penultimul loc.....nu ai niciun drept sa jignesti o persoana care a venit la patinoar sa vada concursul, sa va sustina. O sa ma interesez si de sariturile tale, ca eu nu ti-am vazut programul!

whisper
18th November 2008, 22:52
Bine ai venit Kriszta!
Nu mai fi asa suparata ca nu face bine :)

nu ai niciun drept sa jignesti o persoana care a venit la patinoar sa vada concursul, sa va sustina.
Sunt de acord cu tine Mihai.

violetta76
20th November 2008, 12:51
Imi pare rau daca am fost prea categorica in ce am postat dar am scris ce am vazut eu la programul scurt. Poate unul din elementele tehnice a fost o dubla dar celelalte 2 s-au desfasurat exact in fata mea si stiu sa deosebesc o saritura simpla de una dubla! Am facut patinaj de la 4 la 11 ani la Galati. Ma antrenam in acelasi timp cu Cornel Gheorghe!
Imi pare rau ca nu am mai ajuns la programul liber asa ca nu am mai putut posta. Oricum sper sa fie si anul viitor pentru ca anul asta organuzarea a fost sigur mai buna. Nivelul competitiei feminine a fost mai scazut decat anul trecut cand au fost patinatoarele din Franta.

Nagy Kriszta
20th November 2008, 16:44
Nu unul dintre elementele mele techice a fost dubla!!!! Eu te cred ca ai facut si tu patinaj dar de data asta nu ai dreptate pentru ca din trei sarituri una a fost simpla si combinatia mea a fost dubla cu dubla. Am facut o saritura simpla Axelul pe care inafara de mine inca 5 concurente au executat. M-am simtit foarte jignita cand am vazut ce ai scris despre mine pentru ca mai multe fete au executat executat aceste sarituri.............Daca inca crezi ca ai dreptate pot sa-ti trimit protocolul sa vezi ce am facut sau peste cateva zile protocolul va aparea si pe www.frp.ro !!!!

Nagy Kriszta
20th November 2008, 17:36
Eu cred ca ar trebui sa vorbesti frumos despre patinatoare cel putin daca si tu ai practicat acest sport si na nu scrii lucruri care nu sunt adevarate. Trebuia sa apreciezi munca pe care le facem si fatul ca a fost un concurs international de seniori si noi adica doua fete si eu suntem inca junioare si ca am intrat in concurs cu cei mari!!!!