PDA

View Full Version : Cit costa viata unui om ?



ricky
9th July 2004, 19:02
Suna telefonul.
O voce sugrumata de emotie se prezinta. Sotia varului meu.
“Dani (sa-i zicem) e in spital ! ” imi spune, printre lacrimi.
Intr-o fractiune de secunda simt cum picioarele nu ma mai sustin…
Unchiul meu !
Din discutie deduc apoi ca e vorba de varul meu, care are prenumele tatalui.
Oricum, nu se schimba nimic !
Urmeaza sa fie operat.
Operatie grea ! Foarte grea, desi medicii spun ca este intre cele mai usoare care se fac acestui organ.
Incerc sa o incurajez !
Ii povestesc cum un fost coleg de echipa (fost, pentru ca am parasit-o) a suportat o astfel de operatie si acum doreste sa reinceapa “miscarea” (fotbal).
Intr-adevar, am avut un coleg care se ocupa de trupa noastra. A fost operat dar, dupa un an…s-a dus . La 72 de ani !
Varul meu insa e inca in putere !
Urasc minciuna si mincinosii ! Acum insa, in timp ce-i povestesc, simt ca vocea ei se insenineaza !
Apoi…punctul cel mai penibil pentru ea : trebuie, pina luni, sa stringa o suma enorma (pentru bugetul familiei ei !) de bani pentru operatie !
“Pai, zic naiv, parca si voi sinteti asigurati ?!”
“Da ! Sintem ! Dar daca nu fac rost de bani…nu-l opereaza ! “
Imi scapa o injuratura ! Ma scuz.
Apoi, imi povesteste cum s-a rugat de medici sa-l interneze. “Ce sa fac cu el acasa in situatia in care este ? N-am cum sa-l ajut !”
Si-asa, rugindu-se de ei, a primit INFO : sa se prezinte cu banii pina luni !
Pina acum n-a reusit sa stringa nici un EURO.
Prietenii au refuzat-o politicos !
“Pai, da ! –imi zice, probabil s-au gindit ca daca se intimpla sa…DOAMNE FERESTE !, atunci n-am sa mai pot sa le dau banii inapoi !”
Hm ! Ce…simpla e lumea…
Sefa ei urmeaza sa-i dea o parte din imprumut. In rest…
Sefa ? Sotia varului lucreaza la o firma straina. Ne-a mai povestit ea ca…sefa, o straina…
Imi aduc aminte doar de faptul ca ii reprosau, muncitorii, ca un somer, in vest, cistiga 800 EURO iar ei…
Are rost sa-i povestesc realitatea ? Acum ? Nici macar mai tirziu ! Oricum n-ar intelege !

In fine, aproape zilnic am tinut legatura telefonica.
OP a decurs normal.
Sotia varului a primit o lista intreaga de medicamente pe care a trebuit sa le cumpere.
Unul dintre medici i-a spus direct ca mai are si doua asistente care au vegheat la capatiiul varului si…
Si femeia, si-asa indatorata pina peste cap (chiar daca noi, familia, i-am... donat ceva ), mai…zgiriie de undeva niste bani.
Medicul i-a spus si suma…serviciului asistentelor…

Ne-a mai povestit sotia varului…
Asteptindu-l pe sot, pe holul spitalului, a auzit un medic care i se adresa unei femei batrine : “Da’ bani pentru inmormintare ai ?”
Nu pot sa cred ca este adevarat ! Refuz !
Desi mai cunosc “povesti” din acestea : un unchi de-al sotiei a parasit spitalul PE RISCUL SAU datorita tratamentului !
Si OMUL a fost asistent medical la viata lui !

N-am incercat sa fac o socoteala “cit costa viata unui om ?” .

Un lucru am aflat insa : si moartea are pretul ei !
……………………………………………
Suna ceasul !
Uf ! Ma bucur ca am visat !
Boah ! Ce vis urit ! Un cosmar !

Dar...daca n-am visat ?!

Dorin
10th July 2004, 00:50
Da este adevarat.Oribil si dezgustator!!!!Fiecare poate povestii ceva cel putin la fel de revoltator!!! Nu pot accepta si intelege ca o tara care se poate pretinde civilizata poate mentine aceasta marsavie !Nu mai scriu ca imi explodeaza inima de revolta!!!!!!!! :yeah: Dorin

Saber Rider
10th July 2004, 05:32
Din pacate Romania este foarte departe de restul Europei la multe capitole, si parca cel mai dureros este acesta, al doctorilor si medicilor, si al profesorilor, care, cel putin cei din urma, au niste salarii infecte (110 Euro din care se scad diversele taxe, si asta cu vechime de 30 de ani, daramite un debutant - si vorbesc din perspectiva parintilor mei, nu aberez), si daca n-ar fi reusit cate ceva cu diferite meditatii, nu stiu cum s-ar fi descurcat.
Statul asta roman vrea sa alinieze toate costurile posibile la preturile de afara (si din pacate reuseste - energie electrica, termica, combustibili, diverse servicii etc.etc.etc...), negandindu-se DELOC la salariile bugetarilor, care sunt vai mama lor. Toate se scumpesc de la luna la luna, continuu, iar un salariu se mareste doar cu 5 % pe an. Halal marire de salariu. Atata a avut marire mama de anul trecut pana acuma : 5 la suta, si asta acuma, in vara. Si de anul trecut pana acuma s-au scumpit de 10 ori curentul (cica corelare leu/euro, de parca salariile sunt corelate leu/lira britanica !!!!), intretinerea la bloc nu mai vorbesc (iarna e dezastru, 3 camere 2 persoane = aprox. 2.500.000 lei / luna, adica aproximativ 60 Euro), si cica mai trebuie sa si mananci luna aia, mai trebuie sa .... mai ce ?!?

De fapt e o mizerie in toata Romania cinstita. Cine nu e in mizerie sunt cei care reusesc sa "ocoleasca" legile mai mult sau mai putin. Ca fara treaba asta, mori de foame in Romania mileniului 3.

uti2102
12th July 2004, 19:49
Un episod similar a patzit un vecin de-al meu, al carui tata a avut ceva probleme shi a necesitat o operatzie. Omul s-a dus la spital sa vada care-i mishcarea shi ........ a ramas cu gura cascata (la fel cum am ramas shi eu cand am auzit). Fara nici un fel de eschiva shi cu o naturaletze sora cu nesimtzirea doctorul a taiat-o scurt : "spunetzi repede domnule; cum vretzi sa circulatzi : cu carutza, cu Dacia sau cu Mercedesul ?" :o: Ce a urmat e o copie a scenariului primit de la Ricky.......apare in scena anestezistul, cealalta asistenta, cealalta cealalta asistenta.............
:headbang:

realmadrid.com
12th July 2004, 22:31
da, din pacate se intampala foarte des la noi, dar asta este Romania:(

vasile314tzurka
4th August 2004, 18:05
RECUNOSTI DOMNULE PAUNESCU CA AI O SOTIE CE SI-A MODIFICAT DATELE IN BULETIN PENTRU A ARATA CA ESTE MAJORA? STIU BINE DE CIND O CUNOSTI SI CUM MERGEAI IN CAMERA CU ACEAST FATUCA ELEVA DE LICEU CE PE LINGA EA MAI AVEAI ALTE TREI MATRACUCE. SAHISTA MURESAN, O ALTA CARMEN SI ACTUALA NEVASTA. NESATUL CUM ESTI, PERVERS DIN NASTERE NU-TI AJUNGEA NICI ZECE TRENURI CU CURVE. DUPA ATITEA SI ATITEA CITE AI FACUT ACUM USOR INCEPE SA TI SE INFUNDE. CE SMECHERIE MAI CAUTI? SA NU-MI SPUI CA ANA MARIA FICA TA A AVUT O CEARTA CU MAMA SA SI ACEASTA INTR-UN TIRZIU A FOST NEVOITA CA SA NU LOVEASCA COLOANA SA INTRE PE CONTRASENS CLAXONIND SI APRINZIND FARURILE PENTRU CA A FACUT SOC SI PICIOARUL NU PUTEA FI LUAT DUPA ACCELERATIE? MAI AI SCENARII? DE FAPT MASINA A FOT CONDUSA DE UN SCLAV AL D-VOASTRA CARE S-A EVAPORAT DAR VA FI NEVOIT SA APARA LA PROCES. EL VA LUA ASUPRA LUI TOTUL. CREDETI CA ESTE UN VIS URIT? PAI CITE FETE PLINGEAU SA LE LASATI IN PACE INSA ANIMALUL CE IL GAZDUITI IN HOIT NU VA DADEA PACE MACELARIND ORICE VA CADEA IN CALE.

DOMNULE PAUNESCU VA VENIT RINDUL. EU VA PRESIMT CA NU VETI SCAPA. IAR DACA DA ATUNCI NERMERNIC SA SE NUMEASCA POPORUL ALA.
http://www.expres.ro/comments/showtext.php?id=349921

asta e un comentariu scis in urma articolului
http://www.expres.ro/investigatii/?news_id=162523

Gica Chioru
4th August 2004, 21:08
Sunt oameni printre oameni asa cum sunt medici printre medici. Stiti cum este, printre diavoli este si cate un sfant care-i rapune pe toti. Nu trebuie sa exageram cu acuzele mai ales ca fiecare dintre noi stim ca nu-i chiar asa. Sistemul e sistem dar multe lucruri s-au schimbat in bine, din pacate se pare ca tocmai cu materia prima stam acum mai prost.

dlgicu
4th August 2004, 23:45
Conform senatorului Paunescu, viata a 3 persoane (plus a patra mutilata, fizic si psihic cand va afla despre moartea parintilor si a surorii mai mari) costa fix 50 de milioane. De lei. Si astia dati prin intermediar, nu personal. O fi mult, o fi putin?...
Mie nu imi ramane sa sper decat sa coste si ceva ani de puscarie pentru cea care a comis crima.

realmadrid.com
5th August 2004, 00:16
Un alt senator care a omorat 5 persoane a luat 3 ani cu suspendare, care pana la urma sa rezumat la 3 ani
Aceasta nu este dreptate, un om care fura un casetofon, sau alt lucru marunt ia 10 ani fara probleme, iar o sotzie de senator nu ia nici 10 ani, asta este sigur, pt ca a omorat 3 oameni si a lasat un al 4-lea handicapat, mai precis fara un ochi

Merita 20 de ani, conform legilor din romania, iar permisul suspendat pe viatza :rosu: :headbang:

vasile314tzurka
5th August 2004, 10:44
era colonelul bernevig. 3 ani cu suspendare, apoi la recurs 3 ani cu efectuarea pedepsei. gratiat de iliescu.

vasile314tzurka
5th August 2004, 12:30
Sunt oameni printre oameni asa cum sunt medici printre medici. Stiti cum este, printre diavoli este si cate un sfant care-i rapune pe toti. Nu trebuie sa exageram cu acuzele mai ales ca fiecare dintre noi stim ca nu-i chiar asa. Sistemul e sistem dar multe lucruri s-au schimbat in bine, din pacate se pare ca tocmai cu materia prima stam acum mai prost.

nimeni nu acuza exagerat. era doar o rabufnire pentru ca in patria nostrae bestiile abunda, ca sa ma esprim elegant. hai sa mia vedem cite ceva din dosarul paunescian:

Membru de vaza al PSD, directorul Directiei de Sanatate Publica Dolj, dr. Eugen Magla, baga pumnul in gura presei doar de dragul de a-si exprima supunerea fata de senatorul poet Adrian Paunescu. Conducerea Directiei de Sanatate Publica Dolj interzice cu desavarsire, de cateva zile, accesul mass-media in incinta Spitalului Judetean de Urgenta Craiova. Asta in conditiile in care unitatea nu are nici purtator de cuvant. Pentru a-si putea pune planul in aplicare, Eugen Magla a apelat, ieri, la ajutorul trupelor de interventie ale firmei care asigura paza spitalului. Desfasurarea masiva de forte a avut loc, in mod curios, fara stiinta directorului Spitalului Judetean de Urgenta Craiova, Sorin Didu, care a aflat de la ziaristi ce se petrece in incinta unitatii pe care o conduce. Cu alte cuvinte, desi spitalul este finantat din bani publici, dr. Eugen Magla interzice dreptul la informare al opiniei publice, asupra modului cum sunt cheltuite sumele alocate unitatii, dar si asupra tratamentului primit de pacienti. Si mai revoltator este faptul ca masura a fost impusa o data cu internarea in spitalul craiovean a sotiei si fiicei senatorului Adrian Paunescu, dar - tine sa precizeze Magla - va deveni una permanenta. Un alt motiv al desfasurarii masive de forte de ordine - impuse de PSD-istul director de DSP Eugen Magla - ar putea fi acela ca sotia si fiica senatorului Adrian Paunescu au fost externate ieri si nu au dorit, sub nici o forma, sa stea de vorba cu ziaristii. Surse din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta Craiova precizeaza ca Ana-Maria si Carmen Paunescu nici nu necesitau atatea zile de internare, insa au preferat sa ramana in unitatea sanitara pentru a lasa impresia ca si ele ar fi fost foarte grav ranite, astfel incat sa atraga mila opiniei publice si a anchetatorilor. Reamintim ca sotia senatorului poet, Natalia Carmen Paunescu, a fost acuzata oficial de ucidere din culpa, dupa ce a comis un accident rutier soldat cu moartea a trei persoane, si risca pana la zece ani de inchisoare.

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol&section_id=1&article_id=91993

sau

http://www.expres.ro/investigatii/?news_id=162611

cipi13
5th August 2004, 13:07
ramine de vazut daca justitia isi va face datoria, si va aplica legea si in cazul sotiilor demnitarilor....

vasile314tzurka
5th August 2004, 13:15
mai cipi, asta stim cu toti, ceva nou? te rog mai usor cu mesajele numai ca sa fie la numar:)

cipi13
5th August 2004, 15:07
Nu e vorba de un post in plus......
Din pacate nu a intrat tot pentru ca am facut ceva ( nu stiu ce :() si nu a intrat tot textul...
ramine de vazut daca justitia isi va face datoria, si va aplica legea si in cazul sotiilor demnitarilor....asa incepea postul si continua astfel...
poate ca este o varianta sf dar s-ar putea, pentru ca PSD-ul are nevoie de un exemplu cu impact mediatic puternic, sa il sacrifice pe paunescu...si sa o condamne la puscarie....

JJ
6th August 2004, 10:45
Wake Up! Cu ce e de vina senatorul Paunescu de ceea ce a facut nevasta-sa?

vasile314tzurka
6th August 2004, 11:01
esti serios sau intrebi asa sa ne testezi?

cipi13
6th August 2004, 16:51
Wake Up! Cu ce e de vina senatorul Paunescu de ceea ce a facut nevasta-sa?
Daca te-ai uitat pe antena 1 ar trebui sa intelegi ce am vrut sa spun.....
Oricum la cum s-a comportat paunescu merita un :rosu:

vasile314tzurka
7th August 2004, 20:45
sa dam un exemplu pentru nelamuriti. doua cazuri.

1. cineva omoara 3 oameni si este bine mersi la tratament.
2. altul ia masina stapinului si se rasptoaran cu ea dupa ce a baut doua beri. e in puscarie.

clar?

dlgicu
7th August 2004, 21:01
Wake Up! Cu ce e de vina senatorul Paunescu de ceea ce a facut nevasta-sa?

E de vina prin atitudinea lui de superior al muritorilor de rand, molipsindu-i si pe cei din familie. Pe unde merge Paunescu asteapta ca pe ceva normal ca cei din jurul lui sa i se plece si sa il astepte cu masa si casa, cu diurna ca si-a miscat fundul pana la ei, eventual si cu ceva pentru portbagajul din ce in ce mai incapator al masinii.
Nevasta-sa nu e la primul accident, dar cum pana acum nu a patit nimic, politaii facand de fiecare data exces de zel in musamalizarea cazurilor inainte ca senatorul-porc sa le-o ceara, s-a ajuns pana la urma la aceasta tragedie mult prea grava si care a avut prea multi martori ca sa se mai poata ascunde ceva.
In fine, pana acum nu a ajuns nimeni in puscarie, eu mai degraba astept ca eforturile lingailor sa dea roade, decat ca justitia sa isi faca treaba.

vasile314tzurka
7th August 2004, 21:55
aia e. in schimb apare porcul de birca si se plinge ca cineva vrea sa-l linseze politic, ca si cum nu ar merita sa zaca in puscarie puntru ce a facut pe vremea ciuruitului.

JJ
9th August 2004, 18:50
Mie nu imi place senatorul-poet Paunescu. Nu pot sa il suport. Dar de aici pana la a-l acuza pe el de faptul ca nevasta-sa a fost imprudenta la volan si din asta a iesit o nenorocire, e cale lunga.
Din pacate, sunt zeci de accidente mortale "pe soselele patriei" saptamanal. Cine apuca stirile TV de dimineata stie asta. Sotia lui Paunescu e doar una dintre miile de soferi care aplica mai mereu "prioritatea de smecher", fiind accidente pe cale sa se intample. A fost un simplu ACCIDENT, cu un final tragic. Faptul ca Paunescu incearca sa musamalizeze cazul e doar... uman. Faptul ca probabil va reusi e tipic romanesc.

gicu
10th August 2004, 00:18
...Faptul ca probabil va reusi e tipic romanesc.
Pot s-o notez p-asta? :happy :happy :happy

vasile314tzurka
10th August 2004, 10:45
Mie nu imi place senatorul-poet Paunescu. Nu pot sa il suport. Dar de aici pana la a-l acuza pe el de faptul ca nevasta-sa a fost imprudenta la volan si din asta a iesit o nenorocire, e cale lunga.
Din pacate, sunt zeci de accidente mortale "pe soselele patriei" saptamanal. Cine apuca stirile TV de dimineata stie asta. Sotia lui Paunescu e doar una dintre miile de soferi care aplica mai mereu "prioritatea de smecher", fiind accidente pe cale sa se intample. A fost un simplu ACCIDENT, cu un final tragic. Faptul ca Paunescu incearca sa musamalizeze cazul e doar... uman. Faptul ca probabil va reusi e tipic romanesc.

in primul rind eu nu-l acuz de acceleratie, ci de jeep. apoi asta cu umanitatea lui paunescu pesemne ca e o gluma. sau nu stii cum infiera mnealui cu minie proletara. dar de ce sa mai si apara sa manince obisnuitele sale portii in publiuc cu privire la cariera sa politica? nu-i ajunge?

JJ
10th August 2004, 11:38
Hai Vasile, si daca nu a luat in viata lui spaga putea sa isi stranga din diversele salarii si indemnizatii bani de un jeep.
In privinta masinii, pe mine ma uimeste mai mult Trabantul aluia batut de SPP-isti decat jeep-ul lui Paunescu.

vasile314tzurka
10th August 2004, 11:43
dragul meu, poate nu am fost clar. jeep-ul ca atare nu are vreo problema. nu sunt fiscul sa vad de unde are bani sa si-l ia si sa-l intretina. oricum nu e singura masina. e vorba de "gipan" ca atitudine. e vorba de inechitate intr-o societate ce-si spune democratica. e vorba de urletele unui pupincurist celebru care are la activ mult rau facut, individ care eludeaza in fapt drama adevarata si pune in fata noastra o drama de carton, a propriei cariere. aia e.

cipi13
10th August 2004, 12:06
Mie nu imi place senatorul-poet Paunescu. Nu pot sa il suport. Dar de aici pana la a-l acuza pe el de faptul ca nevasta-sa a fost imprudenta la volan si din asta a iesit o nenorocire, e cale lunga.
Din pacate, sunt zeci de accidente mortale "pe soselele patriei" saptamanal. Cine apuca stirile TV de dimineata stie asta. Sotia lui Paunescu e doar una dintre miile de soferi care aplica mai mereu "prioritatea de smecher", fiind accidente pe cale sa se intample. A fost un simplu ACCIDENT, cu un final tragic. Faptul ca Paunescu incearca sa musamalizeze cazul e doar... uman. Faptul ca probabil va reusi e tipic romanesc.
In general aia care produc accidentele alea pe soselele patriei sunt cercetati de politie si platesc pentru ce au facut...
Problema intervine atunci cind platesc doar aia care au murit nevinovati....
Deja sint zvonuri ca pentru ce a facut doamna paunescu o sa primeasca 2-3 ani cu suspendare.....adica mai nimic...si in urma ramin trei oameni morti si o fata orfana care o sa isi revina cu greu dupa aceasta tragedie....
Iar faptul ca va reusi paunescu nu sa musamalizeze cazul, ca acu nu se mai poate, ci sa scoata o pedeapsa ma blinda, dovedeste dispretul fata de lege chiar din partea celor care ar trebui sa ne fie exemplu.....

JJ
10th August 2004, 18:03
Toti soferii care ucid pe cineva din culpa primesc 3 ani cu suspendare, daca nu exista circumstante agravante - alcool, droguri, intentie.

vasile314tzurka
10th August 2004, 18:12
nu e chiar asa de simplu. mai conteaza si altele. o sa vedem.

Gerson
10th August 2004, 18:55
cipi nu-l mai apara ! :mda:
Ca poet si suporter al Universitatii e simpatic ....ca om politic, e o lichea
e vinovat pentru felul cum a luat aia permisul
spui ca e omeneste ce face?...normal.....si eu as incerca s-o scap in locul lui.
Dar Paunescu merita exclus din partid si viata politica pentru asta si pedepsit pt obstructionarea justitiei....asa e normal.......e riscul lui.
Nu trebuia sa intervina ca aia sa aiba permis... este consecinta greselii lui.

Gerson
10th August 2004, 18:57
Toti soferii care ucid pe cineva din culpa primesc 3 ani cu suspendare, daca nu exista circumstante agravante - alcool, droguri, intentie.
foarte grav daca este asa
de aia sint atatea accidente mortale... :rosu:
3 ani cu suspendare? :o:

dupa mine ar trebui 15-20 puscarie pentru crima si interdictie pe viata de a sofa pt aia si 5 pt paunescu,obstructia justitiei
iar aia de la spp cu trabantistul vreo 15 ani pentru tentativa de omor mai erau si doi..... dura lex, sed lex.

P.S.: nu ar fi deloc niste masuri dure, ar fi masuri umanitare...s-ar salva vietile nevinovate a cateva sute de persoane dand cateva legi aspre si 10-20 astfel de verdicte si facandu-le publice

vasile314tzurka
10th August 2004, 19:08
da, exista destule cazuri de astfel de pseudopedepse. cel mai celebru este colonelul bernevig. luat 3 cu suspensie si la recurs s-a dat 3 cu facere de mama, dar veni ilici si dadu gratiere. iaca. nu stiu cum e in alta parte, dar oricum ar trebui pedeapsa clara si fara suspendare.

aia de la spp sunt si mai haiosi. dupa ce l-au batut pe unul cu funtie de secretar de stat (n.b.) au incercat sa-si ceara iertare si cind au vazut ca nu tine au negat. acum urmeaza taraganarea tribunalului militar:(

p.s. in romania este de-a dura lex, adica de cercul sau leapsa pe ouate...

JJ
11th August 2004, 10:55
Numai SPP-ist sa nu fi. Nu mai stii dom'le pe cine sa bati, daca nici p-astia cu Trabantul nu mai ai voie sa-i bati, a innebunit lumea.
Si ala al dracu' merge cu Trabantu'. Pai aia e masina pentru functia lui? De cand merg demnitarii cu Trabantu' ? Adica orice directoras la stat are macar 1-2 Octavii, acolo, si asta are Trabant? Ia sa fi fost frate cu Jeep-u', ca atunci nu se atingea nimeni de el.
Dupa parerea mea, a cerut bataia.

Si oricum, Pretor asta e o persoana suspecta. Cine stie in ce afaceri murdare si-a bagat banii, de nu si-a permis si el sa-si ia o masina. Uite, domnul Nastase i-a dat un Jeep si fiului sau, ca sa aiba baiatul cu ce sa mearga la examenul de bacalaureat. Bravo lui! Arata ca isi cheltuieste banii cinstit. Dar Pretor?

vasile314tzurka
11th August 2004, 10:56
mde... asta e si bomboana pe coliva. ce facea unul care nu era pretor?

cipi13
11th August 2004, 11:19
cipi nu-l mai apara ! :mda:
Ca poet si suporter al Universitatii e simpatic ....ca om politic, e o lichea
e vinovat pentru felul cum a luat aia permisul
spui ca e omeneste ce face?...normal.....si eu as incerca s-o scap in locul lui.
Dar Paunescu merita exclus din partid si viata politica pentru asta si pedepsit pt obstructionarea justitiei....asa e normal.......e riscul lui.
Nu trebuia sa intervina ca aia sa aiba permis... este consecinta greselii lui.
Pai ti se pare ca il apar ?
Citeste mai atent....
Nu sunt de acord sa fie invinuit el de ce a facut nevasta, dar faptul ca deja incearca sa faca in asa fel sa se piarda in hirtii procesul il descalifica.... :rosu:

sames44jc
12th August 2004, 05:08
Ma indoiesc, deci cuget. Cuget, asadar exist."
Descartes

"Carpe diem, quam minimum credula postero." sau "Traieste ziua, increde-te cat mai putin in viitor."
Horatius Flaccus

"FRIENDSHIP is the marriage of the soul; and this marriage is subject to divorce. It is a tacit contract between two sensitive and virtuous persons."
Voltaire

"Este mai usor sa dezintegrezi un atom decât o prejudecata."
Albert Einstein

"Stiinta si puterea omului sunt unul si acelasi lucru."
Francis Bacon

"Triumful suprem al ratiunii este de a-si putea pune la îndoiala propria ei validitate."
Miguel de Unamuno

"Omul stie mai multe decât întelege."
Alfred Adler

"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Anatole France

"...oamenii ceilalti nu exista pentru noi decît în masura în care le cunoastem dorintele, preferintele, nadejdile, actele si atitudinea în decursul vietii."
Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste, întîia noapte de razboi

"Fragmente din jurnalul unui psihiatru. Sunt doi ani de cînd mi-am deschis cabinetul. Azi am facut o statistica pentru etiologia tuturor maladiilor pe care le am notate în registru. Rezultatul a fost surprinzator. 50% din pacienti sunt bolnavi pentru ca sunt casatoriti, 50% sunt suferinzi pentru ca nu sunt casatoriti."
Arthur Dan

"Erori judiciare. Politia a adus la ospiciu un individ care sustinea ca are toata lumea într-un pachet, pe care-l purta cu mare grija sub brat. Mai mult din curiozitate, am examinat continutul pachetului: un Faust, un Hamlet si o imprimare pe discuri a cuartetelor lui Beethoven. Uneori greseste si politia"
Arthur Dan

"Stiu personal, printr-o trista experienta, ca urmarind scopuri utopice se ajunge la carnagii si la lagare de concentrare. Din momentul în care sacrificati ceea ce este posibil pentru ceea ce este de dorit va angajati pe o cale inumana."
Paul Watzlawick

"Nu exista întîmplari atît de nefericite din care oamenii priceputi sa nu traga vreun folos, nici atît de fericite, pe care cei nepriceputi sa nu le poata întoarce în dauna lor."
La Rochefoucauld

"În viata exista doua tragedii. Una e sa nu obtii ceea ce doresti. Cealalta e sa obtii."
G.B. Shaw

"Dar cum omul nu a trait decît relativ putine milenii în stare de civilizatie, în schimb a trait multe sute de mii de ani în stare de barbarie, modurile functionale arhaice sunt în el virtualmente extraordinar de vii si usor de activat."
C.G. Jung

"Orice as explora, gasesc urmele unui poet care a fost acolo înaintea mea."
S. Freud

"Ne place sa uitam ca, de fapt, totul în viata noastra este rodul întîmplarii, începînd chiar cu întîlnirea spermatozoidului cu ovulul."
S. Freud

"Vreau sa vorbesc numai despre pumnale, nu sa le intrebuintez."
Shakespeare

dont worry be happy

dlgicu
13th August 2004, 06:15
Din ultimul Catavencu:
"Saptamina asta servim porc. Se spunea „cind o zbura porcul“, nestiindu-se ca, intr-o zi, porcul va cinta cu fi-su, va scrie poezii, se va balaci in rahat in Parlament si va servi virgine. Cind sa uitam de el pina la Craciun, porcul a intrat iar in ring, adica in cocina. Si s-a purtat in consecinta: ca porcul. In loc sa taca in papusoi, P. s-a apucat sa scrie poezii despre mortii pe care i-a facut nevastuica lui cu masina pe strada. Oare cite kile de poezie va mai scrie porcul cu aceasta ocazie? Si nici nu stii cum sa iei poezia despre moarte a lui Paunescu: feliata sau la bucata? Sa trecem deci la cei cu tupeul cel mai gros saptamina aceasta:
Mega-tupeu 2004 (3 puncte): Adrian Paunescu. Dupa ce le-a facut o manea mortilor de la Craiova, Adrian Paunescu a venit cu o explicatie dementa: nevasta senatorului PSD gonea cu 140 la ora pe contrasens pentru ca se grabea sa duca raspunsurile la petitiile cetatenilor din Dolj! Sa speram totusi ca ultima petitie pe care o va mai avea de rezolvat panglicarul pesedist va fi plingerea in batista pe care o va depune la conducerea PSD dupa nerealegerea lui pe listele electorale ale partidului.
...."

Iar intr-o bula:
"Iubita mea sa ne-aruncam in Dacii / Sa le lovim cu jeepul neinfrant / Si sa le dam, daca doresti la vara / Trei saptamani concediu sub pamant"

vasile314tzurka
13th August 2004, 12:11
Dosarul Paunescu zace la politie

http://www.expres.ro/investigatii/?news_id=163373

dlgicu
13th August 2004, 19:58
Hm... cred ca incet-incet ne indreptam spre situatia de mai jos: