PDA

View Full Version : Campionatele Nationale de Gimnastica Feminina – Constanta 2004



Mihaela
9th July 2004, 00:10
In direct pe TVR 2 dupa urmatorul orar:

Sambata 14.00 – 15.30 Concurs pe echipe + Individual compus
Duminica 11.00 – 13.00 Finale pe aparate


Dupa un sondaj efectuat pe Gymworld sansele de castigare a titlului sunt:

Monica Rosu – 43 %
Daniela Sofronie – 23%
Alexandra Eremia – 12%
Catalina Ponor – 10%

Personal as paria pe Sofronie, desi uneori are probleme la barna.

Cat despre finalele pe aparate, in mod normal Rosu va castiga sariturile (de remarcat ca a pregatit o saritura extrem de rara si dificila, un Yurchenko cu doua suruburi si jumatate), Sofronie paralele, Ponor barna si solul.

Mihaela
10th July 2004, 19:58
Rezultat individual compus:

1. Catalina Ponor
2. Andreea Munteanu
3. Alexandra Eremia

Rezultat echipe:

1. Steaua Bucuresti
2. CSS Constanta
3. Cetate Deva

O surpriza neplacuta a fost absenta celor doua favorite, Monica Rosu si Dana Sofronie, care se pare ca au mici probleme medicale. Aceasta a influentat si rezultatul pe echipe, Constanta pierzand titlul castigat anul trecut in parte si datorita absentei Danei Sofronie.

Echipa de senioare a evoluat ca de obicei, constant, cu evolutii bune. Ponor confirma inca o data ca va fi o pretendenta serioasa la o medalie olimpica la barna si sol. Andreea Munteanu si Floarea Leonida sunt in progres, desi nu au participat la Europenele de anul acesta. Am remarcat si cateva junioare cu potential bun. Maine in finalele pe aparate vom vedea mult mai bine care e situatia, deoarece astazi nu s-a transmis decat ceva mai mult de o jumatate de concurs.

Transmisiunea a fost ceva mai buna ca la baieti dar tot proasta. S-au pierdut, complet sau partial, mai multe exercitii de valoare pentru a se da niste reluari. Comentariul nu e prost, e deosebit de prost. Imaginati-va un comentator la fotbal care crede ca orice lovitura libera poate fi numita si penalty, nu stie ce inseamna offside-ul si se intreaba de ce baiatul ala cu manusi nu face hent cand ia mingea in mana. Cam asa comenteaza Cristian Topescu si Alina Alexoi gimnastica. Topescu din fericire a tacut aprope tot timpul in rest emitand banalitatile si informatile eronate cu care ne-a obisnuit in ultimii ani la gimnastica. Mai nou apreciaza varsta sportivelor probabil dupa inaltime ajungand la concluzia ca Oana Ban are 15 ani. Oana si-a serbat majoratul dar ce mai conteaza…

Alina Alexoi in schimb nu prea tace si comentariul sau are deseori valente comice. Pentru Alina cam toate sariturile pot fi descrise generic ca “salturi intinse” si atat. Merita inramate si atarnate pe perete perle de genul: “Eremia a sarit un dublu salt intins cu doua suruburi” (repetat cu convingere de doua ori). In ani de zile de cand urmaresc gimnastica n-am vazut niciodata un dublu salt intins la sarituri, care in momentul de fata e de o dificultate apropiata de imposibil, iar sa mai adaugi si doua suruburi e ca si cum ai spune ca un atlet a fugit suta de metri in 3 secunde. Aceeasi Alina reuseste cu succes sa observe dintr-o serie superba si extrem de dificila de flic-flic-triplu surub la barna doar faptul ca gimnasta a avut o mica “topaiala” la aterizare. Luand la intamplare un spectator din tribuna am avea cam acelasi observatii. Totusi macar ea e cat de cat interesata si traieste unele evolutii in timp ce Topescu a devenit prea blazat pentru asa ceva. Daca mai adaugam si reporterita care ia interviuri, cu balbait cronic si infatisare de muncitoare de 40 de ani la Apaca avem tabloul complet al echipei TVR. Bravo lor, calatorie placuta la Atena pe banii nostri! :mda:

Dorin
11th July 2004, 00:41
Bine ca avem echipa de gimnastica ! Echipa TVR ,din partea mea ,poate sa stea si acasa... :yeah: Dorin

Mihaela
11th July 2004, 15:13
Rezultate finale pe aparate:

Sarituri:
1. Silvia Stroescu
2. Oana Ban
3. Andreea Munteanu

Paralele:
1. Floarea Leonida
2. Oana Ban
3. Alexandra Eremia

Barna:
1. Catalina Ponor
2. Andreea Munteanu
3. Alexandra Eremia

Sol:
1. Catalina Ponor

Merita remarcata performanta deosebita a Stelianei Nistor care a castigat tot ce se putea castiga la sperante: cinci medalii de aur. Din pacate nu intotdeauna gimnastele care sunt foarte bune ca junioare confirma si ca senioare, dar sa speram ca Steliana va deveni o mare campioana.

La senioare nu a existat nici o cadere de pe aparat ceea ce e foarte bine. Absentele Monicai Rosu si Danielei Sofronie au influentat rezultatele, mai ales la sarituri si paralele. Am vazut o echipa omogena, cu gimnaste de valoare foarte ridicata. Daca nu vor fi probleme atunci avem sanse sa castigam aurul pe echipe la Olimpiada, desi nu va fi deloc usor.

Din punct de vedere individual insa cred ca doar Catalina Ponor la barna si sol are talentul exceptional de care e nevoie pentru un aur olimpic. Catalina e piesa de baza a echipei noastre si nu ne ramane decat sa speram ca va fi sanatoasa si in forma maxima la Olimpiada. Ar mai fi Monica Rosu la sarituri, care n-a participat la Nationale dar probabil va reveni curand.

Arbitrajul a fost uneori incorect, fapt remarcat si de Mariana Bitang. Am observat ca uneori gimnastele din Constanta au promit note clar peste ce meritau culminand cu un enorm 9.187 pentru un exercitiu ratat al Catalinei Ponor la paralele. In general in cele doua zile de concurs notele au fost cu 0.2-0.3 mai mari pentru toate gimnastele decat ar fi primit intr-un concurs international.

ricky
11th July 2004, 20:05
Boah ! MIHAELA, sint un pic trist : numele gimnastelor nu-mi mai spun...nimic !
Astept sa-i invatam pe greci, macar la gimnastica, IMNUL !
Cred ca avem sanse ! :ok:

dlgicu
12th July 2004, 03:19
Pentru cei care vor sa (re)vada inregistrarile din cele doua zile de concurs, ele sunt in format real media pe site-ul tvr la ziua de duminica 11 iulie, la http://www.tvr.ro/webcast/

Puteti sa le si downloadati direct, adresele sunt
http://real2.tvr.ro/SRTV/media.new/DATA-2004-07-11-9-29.rm
http://real2.tvr.ro/SRTV/media.new/DATA-2004-07-11-10-59.rm
Totul este insa valabil doar timp de o saptamana, pentru ca apoi fisierele sunt sterse din arhiva.