PDA

View Full Version : Fani Rafa vs. fani Federer- un razboi utopic



Optimistul
6th November 2008, 16:11
Am deschis acest subiect delicat dupa ce am vazut ca pe acest forum s-au format 2 grupuri de fani , unii pro-Rafa , altii pro-Federer care pe unde se intersecteaza pe ac. forum se cam "paruiesc"...

Eu iubesc tenisul, nu un anumit jucator sau jucatoare . Daca de la Federer imi place ceva , pot sa spun ca si de la Rafa imi place altceva - sunt doi jucatori f. diferiti care au polarizat in jurul lor fani tot la fel de diferiti .
O sa ducem dorul acestei pereche cand unul dintre ei se va retrage !

Intrebari :
1. Ce-ti place Rafa/Federer daca esti un fan al lui ?
2. Ce nu-ti place la Federer/ Rafa daca nu esti un fan al lui ?

As dori sa va prezentati opiniile cu argumente si cu cat mai putin subiectivism si bineinteles fara scandal ca sa nu fie inchis acest thread.

Lucian86
6th November 2008, 17:26
Atitudinea mea in viata de zi cu zi este una echilibrata. Urasc extremismele, religiozitatea si orice fenomen care intuneca mintea omului de la realitatea materiala.

Ei bine, in ciuda acestui fapt, ceea ce vad eu in Federer, cu mare dificultate pot sa vad si voi vedea vreodata in Nadal. Vreau sa fiu coerent si spun fara probleme ca Nadal nu-mi place absolut deloc in ceea ce priveste stilul sau de joc. Voi explica si de ce

Depinde mult de calitatile pe care fiecare dintre noi le considera importante sau nu in acest sport. Pentru mine tenis inseamna:
- tehnica de joc cat mai variata, completa si "naturala" posibila
- eleganta in lovituri si deplasare
- randament
- talent
- psihic
- conditie fizica
- viata extrasportiva
- exprimare in teren
(nu neg ca ordinea este oarecum influentata de caracteristicile celor doi jucatori)

Ei bine Federer indeplineste aproape in totalitate fiecare dintre calitatile mentionate mai sus. Federer este cel mai tehnic, cel mai complet, cel mai natural, cel mai elegant si talentat jucator pe care l-am vazut vreodata.

Este singurul pe care in anumite momente cand il vezi jucand, poti sa spui cu gura mare ca ceea ce vezi in fata este PERFECTIUNE. :shocked: Uneori traiesti cu impresia ca nu-i lipseste absolut nimic. Vezi un jucator cu gratie, un tehnician desavarsit, o eleganta deosebita, un jucator care iti loveste o minge din orice pozitie catre orice colt al terenului adversar folosind orice tip de lovitura care exista in tenis.

Ei bine sunt unele meciuri in care Federer iti da aceasta impresie de a fi pur si simplu PERFECT;) Este o perfectiune naturala pentru ca ceea ce exprima Federer pe teren ramane totusi ceva uman si nu ceva construit artificial. De aici si indignarea mea atunci cand cineva il compara pe Federer cu un robot.
Federer pe cat de perfect pare uneori, pe atat de uman este prin naturaletea si eleganta sa exprimate in teren.


Dintre calitatile mentionate mai sus, ii recunosc lui Nadal doar 3: randamentul, psihicul si conditia fizica.

Ultimele doua practic conditioneaza prima calitate adica cea de a da randament, de a avea rezultate bune. Problema este tocmai asta: cu 2 simple caltati, Nadal reuseste sa fie numarul 1 mondial in acest moment. In special conditia fizica, in opinia mea nu ar trebui sa fie atat de determinanta pentru simplul fapt ca tenisul nu e atletism. Cum spuneam mai sus, pentru mine tenisul inseamna altceva iar atunci cand tenisul va depinde exclusiv de conditia fizica atunci pentru mine "personal" va fi moartea acestui sport :(

Binenteles, nu pot sa-l acuz intr-un fel pe Nadal de acest lucru. Sunt de o alta pozitie, doar atat. Niciodata nu l-am acuzat direct pe Nadal de anumite practici imorale sau chiar de felul sau de a fi. Pur si simplu nu corespunde in viziunea mea despre tenis. Asta e tot ;)

Psihicul spaniolului este intradevar de invidiat. Psihicul, rabdarea si perseverenta in special; cum spuneam intr-un alt topic, ma uimeste pur si simplu cum reuseste sa-si stapaneasca presiunea si temperamentul in timpul meciurilor si implicit a turneelor. In ciuda faptului ca joaca in medie peste 2h pe meci, reuseste foarte bine sa se echilibreze si sa duca la termen cu succes meciurile sale.

iuli
6th November 2008, 17:52
Am deschis acest subiect delicat dupa ce am vazut ca pe acest forum s-au format 2 grupuri de fani , unii pro-Rafa , altii pro-Federer care pe unde se intersecteaza pe ac. forum se cam "paruiesc"...

Eu nu am nimic cu fanii lui Nadal, dar sunt doua persoane (fani ai spaniolului) care stau foarte prost cu logica.

PS. Nu sunt fan al elvetianului.

Sorin Blaj
6th November 2008, 18:02
Adica numai in 2007 a devenit fiinta umana ... Pana acum ce-a fost ?
Henin de ce are doar 4 infrangeri in 2007 pe cand Federer 9 ?
Cat despre Nalbandian iar exagerezi ... Scorul pana acum intre ei este 8-8, si scorul asta e de cand au intrat amandoi in pro nu numai din 2007 .
Nu uita ca si eu sunt un fan al lui Federer si nu prea imi place sa-i critic activitatea din 2007,dar sunt nevoit s-o fac pt. ca diferenta e mare la un jucator de valoarea lui.
Am mai spus-o , daca in alti ani diferenta fata de ceilalti jucatori era de 2 clase , anul asta a mai ramas cu o jumatate ...
Ce daca castiga ? Asta nu inseamna ca este la fel de bun ca anul trecut !

Apropo de fani. :)

Optimistul
6th November 2008, 18:43
Apropo de fani. :)
Ai ceva sa-mi reprosezi ?

La Federer imi place tehnica de lovire la majoritatea loviturilor , ca profesionist il admir pe Rafa care face orice sacrificiu in afara terenului pt. a ramane nr. 1 .

Eu iubesc tenisul, nu un anumit jucator sau jucatoare . Daca de la Federer imi place ceva , pot sa spun ca si de la Rafa imi place altceva - sunt doi jucatori f. diferiti care au polarizat in jurul lor fani tot la fel de diferiti .


Vrei sa spui ca nu am apreciat calitatile lui Rafa ? Vrei sa caut postarile mele?
Iubesc tenisul , nu idolatrizez un jucator anume !!! Sorine , la tine cum e ?

sp00q
6th November 2008, 18:47
Discuții Nadal vs Federer sunt pe toată secțiunea de tenis... Nu cred că era nevoie de un thread special pentru asta.

Sorin Blaj
6th November 2008, 18:47
Optimistule. Te cam contrazici, dar e problema ta.

Intotdeauna am avut un favorit. Inainte il aveam pe Agassi, acum pe Nadal. Sunt jucatori pe gustul meu. Luptatori, nu fitosi.

Asta nu inseamna ca nu apreciez tenisul de calitate, indiferent cine joaca.

Optimistul
6th November 2008, 18:50
Eu nu am nimic cu fanii lui Nadal, dar sunt doua persoane (fani ai spaniolului) care stau foarte prost cu logica.

PS. Nu sunt fan al elvetianului.

Ar fi fost mai bine daca iti exprimai parerea despre jucatori decat despre useri , pana la urma ar fost mai aproape de tema threadului ...

Optimistul
6th November 2008, 18:52
Optimistule. Te cam contrazici, dar e problema ta.

Intotdeauna am avut un favorit. Inainte il aveam pe Agassi, acum pe Nadal. Sunt jucatori pe gustul meu. Luptatori, nu fitosi.

Posteaza-mi 2 postari care se bat cap in cap ! Eu l-am criticat pe Federer cand am considerat necesar , tu niciodata pe Rafa !

Sorin Blaj
6th November 2008, 19:04
Eu iubesc tenisul, nu un anumit jucator sau jucatoare.

Nu uita ca si eu sunt un fan al lui Federer si nu prea imi place sa-i critic activitatea din 2007, dar sunt nevoit s-o fac pt. ca diferenta e mare la un jucator de valoarea lui.

Le aveai chiar in fata ta.

Optimistul
6th November 2008, 19:18
Le aveai chiar in fata ta.
Una e sa-ti placa ceva la un jucator si alta e sa-l idolatrizezi si sa nu-i poti vedea defectele .
Daca-l iubeam pe Federer , adica daca il idolatrizam , l-as mai fi critica ?
Da , sunt fan doar al tehnicii de lovire a lui Federer , ca sa fiu mai explicit ! Dar de la asta pana la idolatrie e distanta mare ...

Sorin Blaj
6th November 2008, 19:28
Cine vorbea de idolatrizarea cuiva?

lisa
6th November 2008, 19:44
Ce imi place la Rafa....in primul rand spiritul de lupta si stilul de joc.Pt mine este un jucator extraordinar de talentat,cu multa putere de munca si disponibilitate de efort.Am devenit fanul lui din 2004 de cand l-a batut pe Federer la Miami si ii rog pe fanii lui Federer sa nu interpreteze gresit.Imi place pt ca este singurul care a reusit sa ii tina piept lui Federer si nu a intrat pe teren cum intrau altii....adik deja invinsi.De cand Rafa a reusit sa-l invinga la Wimbledon parca s-a produs un declic si in atitudinea celorlalti jucatori.Nu-l urasc pe Federer,dar pur si simplu jocul lui nu trezeste in mine sentimentele si pasiunea pe care o trezeste jocul lui Rafa.Cum spunea cineva intre mine si Federer nu exista atractie.Asta e...
Nu-mi plac insa unii din fanii lui Federer care nestiind sa dea o replica desteapta mai bine baga o injuratura la adresa lui Rafa si fac comentarii malitioase la adresa fanilor lui.Bineinteles exista si viceversa,asta ca sa nu ziceti ca sunt subiectiva.
Nu-mi plac comparatiile care se fac intre Rafa si Federer....."ala are 13 GS"..."da,dar Nadal a realizat la 22 de ani mai mult decat a realizat Federer la aceeasi varsta".Dupa parerea mea astea sunt niste comentarii puerile si comparatiile ar trebui facute abia dupa retragerea ambilor jucatori din circuit.

StefaniaM
6th November 2008, 21:19
Mie-mi place Rafa Nadal. Asta nu inseamna prin eliminare ca il urasc pe Federer. Nicidecum. Il respect pe elvetian pentru tehnica, miscare si concentrare...inca este un mare campion care cu siguranta a scris istorie. De ce Nadal? Simplu: atitudine, determinare si forta!
Anyways nu inteleg de ce daca sustii pe unul din ei trebuie sa il urasti pe celalalt si mai mult, sa blamezi sustinatorii respectivului fara ca macar sa ii cunosti.
Stupid!:confused:

whisper
6th November 2008, 21:30
Il sustin pe Rafa! Dar niciodata nu am vorbit urat despre Roger si fani lui:) Respect valoarea elvetianul chiar si atunci cand trece prin pase mai proaste cu talentul lui reuseste sa treaca peste ele.
De ce tin cu Rafa? Pentru faptul ca lupta pentru fiecare minge, are talent, forta si tot ce ii trebuie unui jucator sa fie:no1 :)

Cristina
6th November 2008, 21:44
Eu imi aduc aminte cand l-am vazut prima oara pe Federer.Eram ceva de genul:"Wow!Wow!Wow!Ce lovituri!".In viata mea nu mai vazusem pe cineva atat de aproape de perfectiune.El reuseste sa imbine cel in cel mai placut mod eleganta,forta,miscare,tehnica,atitudine.Are capacitatea sa ma faca sa-i urmaresc fiecare meci ca si cum as vedea un spectacol de balet si as putea sa ma uit la el la nesfarsit pt ca pur si simplu nu ma plictiseste.Intre mine si el a fost dragoste la prima vedere.Mai vazusem jucatori de tenis pana la el dar parca nici unul nu-i semana.
Desi anul asta a fost unul mai "slab" pt el am invatat sa-l apreciez si mai mult si mi-am dat seama ca dincolo de toate superlativele astea de "extraterestru","robot" etc si el e un simplu om ca si noi toti.Ma enervam la culme cum toata lumea aparea ca din oala si spunea ca era Federer s-a incheiat,ca Federer nu a fost niciodata bun si ca a ajuns pe primul loc doar pt ca nu avea adversar,ca sa se retraga s.a.Peste noapte toata lumea uitase ce facuse el pt tenis si il ataca in cel mai josnic mod cu putinta.
Ideea e ca el nu a pretins niciodata ca este mai mult decat un om cu un talent aparte.Lumea insa l-a vazut ca pe o masinarie care trebuie sa castige orice meci indiferent daca e sanatos sau nu,daca ploua sau e cald,de e zi sau noapte.Toti fie ca eram fanii lui sau ai altui jucator ceream de la el acelasi lucru:perfectiune!
Pe Nadal am incercat sa-l plac.Am incercat sa-i privesc fiecare meci cu entuziasm,dar uneori mi se parea ca devine obositor si plictisitor.Nu stiu daca am stat sa vad 10 meciuri cap coada ale lui Nadal decat meciurile pe care le juca cu Federer.Pur si simplu nu ma atrage.E prea brutal pt stilul meu.Ce admir enorm la Nadal e psihicul!El poate oricand sa revina in meci si lupta pana in ultima clipa!Il respect pt ce a facut in tenis si pt faptul ca i-a tinut piept lui Federer dar atat!
Ador sa-i vad infruntandu-se.Fiecare scoate ce e mai bun din celalalt si ma bucur ca pot vedea asemenea spectacole!
Ideea sa urasti adversarul favoritului mi se pare o aiureala.Si daca ai ceva de spus impotriva rivalului pot sa o spui in cel mai politicos mod cu putinta,fara sa jignesti si sa aduci insulte celor doi mari jucatori.

andreeas
6th November 2008, 23:10
Imi place Roger Federer! :) Ce apreciez la el este talentul, tehnica, eleganta si sensiblitatea sa (chiar daca nu cred ca are legatura cu tenisul). De ce spun sensibilitatea sa? De exemplu, James Blake povestea intr-un interviu ca atunci cand a fost internat in spital la Roma in timpul unui turneu a fost singurul jucator care s-a interesat de el, mi se pare ca l-a si vizitat. Puteau sa o faca si ceilalti, dar nu au facut-o!:(
Ce imi place la Rafa psihicul si conditia fizica. Nu imi place stilul lui de joc, dar mai ales nu imi plac fanii lui. 99% sunt stupizi, tin neaparat sa-l jigneasca pe Federer, nu numai aici pe forum, mesajele de aici sunt destul de cuminti in comparatie cu altele de pe alte forumuri romanesti. :( Poate ca Rafa ar merita mai mult!

Sorin Blaj
7th November 2008, 02:59
Andreeas. Tu vorbesti de fanii lui Rafa, la modul cum ii cataloghezi? Sau crezi ca ai dat dovada de inteligenta?

andreeas
7th November 2008, 11:08
Andreeas. Tu vorbesti de fanii lui Rafa, la modul cum ii cataloghezi? Sau crezi ca ai dat dovada de inteligenta?

o mare parte a fanilor lui Rafa asa sunt din pacate, poate am exagerat 99%. stiu ca adevarul nu place.

Sorin Blaj
7th November 2008, 11:51
Ai exagerat cu siguranta. Macar acum stiu in ce categorie a fanilor intri si tu.

raulmad
7th November 2008, 12:20
Intalnirea mea cu tenisul poate fi descrisa ca dragoste la prima vedere. De-a lungul timpului mi-au placut diferiti jucatori: unii mai mult, altii mai putin.
Dar de iubit (ca sa ma exprim asa) am iubit doar doi:
Primul a fost un pusti inaltut si slabanog care scoatea limba cand servea si care la 19 ani cucerea primul titlu de GS dintr-o serie care avea sa fie fabuloasa - l-am numit aici pe Pistol Pete Sampras.
Al doilea este un alt pusti, care alearga dupa mingi imposibile si care nu renunta niciodata sa creada in sansele lui - Rafa Nadal.

Federer? Trebuie sa recunosc ca am o slabiciune pt elvetian...cam ciudat din partea cuiva care-l sustine pe Rafa dar .....eleganta si acuratetea loviturilor lui ma incanta pur si simplu.
Cum spunea cineva mai sus ador intalnirile dintre cei doi. Rivalitatea dintre ei mi se pare extraordinara iar din fair-play-ul de care dau dovada cei doi ar trebui sa invatam si noi fanii lor. Din pacate unii au impresia ca daca il iubesti pe unul trebuie sa-l urasti pe celalalt.....In loc sa ne bucuram de acesti doi mari sportivi ne pierdem in discurii inutile si sterile care de multe ori ajung la jigniri.....Ma intreb de ce oare?????

andreeas
7th November 2008, 12:48
Ai exagerat cu siguranta. Macar acum stiu in ce categorie a fanilor intri si tu.

Cu siguranta eu am spus niciodata ceva jignitor la adresa lui Rafael Nadal si a fanilor lui. Am precizat doar ca majoritatea fanilor lui Nadal tin neaparat sa-l jigneasca pe Roger Federer, ceea ce nu este normal.:(

Sorin Blaj
7th November 2008, 15:24
Cu siguranta? Niciodata? Cuvinte mari, fara acoperire. Tocmai ai spus.

Ca sa fii crezut nu trebuie sa vii cu negatii. Eu n-am facut, eu n-am zis, dar primul lucru pe care-l faci este sa jignesti, sa pui etichete, sa dai verdicte si procente.


Cum spunea Optimistul: "Eu l-am criticat pe Federer, fiind fanul lui, dar nu sunt fanul niciunui jucator de tenis in mod special."

Hai sa ne sustinem jucatorii favoriti fara sa facem declaratii mari, sa aratam cat de fani suntem noi ca sustinem sau criticam pe cineva.

Nadal? Un jucator de tenis cu o mentalitate de campion, care a progresat an de an, care si-a imbunatatit jocul si care, daca va fi ferit de accidentari grave, va ajunge sus de tot. Nu ca acum nu ar fi acolo. Cat va influenta tenisul mondial? L-a influentat deja.

StefaniaM
8th November 2008, 13:16
@Sorin Blaj
Cred ca esti prea incisiv.
Si ce daca a facut Andreeas o astfel de afirmatie? Nu mi s-a parut a fi la modul rautacios. E opinia lui.
Considera ca faci parte din cei 1% :)

Chill...

Sorin Blaj
8th November 2008, 15:56
Asa sunt eu, mai incisiv cu cei ce se cred mai buni decat altii, dar de fapt sunt la fel ca si cei pe care ii critica.

Sunt la fel ca majoritatea fanilor lui Nadal, in ambele tabere exista fani mai buni si fani mai rai, dar nu fac un caz din asta.

suzy.horror
22nd November 2008, 01:57
cred k io fac parte din aia 99% si ma mandresc q asta...efectiv nu pot sa ma uit la un meci de-al lui federer...e extraordinar de plictisitor...joaca foarte mult pe serviciu...practic nu se joaca knd serveste federer...o fi asta o calitate dar totusi hai sa mai vedem si nitel tenis

Lucian86
24th November 2008, 22:25
cred k io fac parte din aia 99% si ma mandresc q asta...efectiv nu pot sa ma uit la un meci de-al lui federer...e extraordinar de plictisitor...joaca foarte mult pe serviciu...practic nu se joaca knd serveste federer...o fi asta o calitate dar totusi hai sa mai vedem si nitel tenis

Draga Suzy, inteleg treaba cu serviciul dar cat de frumos poate sa fie tenisul jucat la greseala adversarului ???
Ceea ce vreau sa spun e sa nu te pripesti sa spui ca Federer nu joaca tenis (lucru spus implicit) caci as avea zeci de argumente sa te contrazic, ba chiar sa ma iau de Nadal in privinta acestui lucru.

Inteleg ca-ti place Nadal, ca-ti plac schimburile lungi de pe fundul terenului, ca nu-ti place jocul dependent de serviciu (lucru firesc intr-un fel sau altul), dar Federer joaca TENIS draga mea ;) Ca nu-ti place stilul sau de joc este ok , nu am nimic de spus dar sa spui ca Federer nu joaca tenis este un neadevar total pentru opinia publica (as adauga si faptul ca Federer nu ar fi spectaculos:rolleyes:)
Sunt fani de-a lui Nadal care admira determinarea si daruirea spaniolului pe teren si de aici si iubirea lor pentru acest jucator. Lucru coerent si de inteles
Dar sa nu spunem calomnii de acest gen despre Federer caci nu e bine ;)

sp00q
25th November 2008, 00:02
cred k io fac parte din aia 99% si ma mandresc q asta...efectiv nu pot sa ma uit la un meci de-al lui federer...e extraordinar de plictisitor...joaca foarte mult pe serviciu...practic nu se joaca knd serveste federer...o fi asta o calitate dar totusi hai sa mai vedem si nitel tenis

Suzy, dacă te-ai fi uitat de mai mult de jumătate de an la tenis ai fi realizat că Federer e unul dintre cei mai entertaining jucători. Joacă prea mult pe serviciu? Tenisul se joacă pe serviciu.

Cristina
25th November 2008, 16:03
cred k io fac parte din aia 99% si ma mandresc q asta...efectiv nu pot sa ma uit la un meci de-al lui federer...e extraordinar de plictisitor...joaca foarte mult pe serviciu...practic nu se joaca knd serveste federer...o fi asta o calitate dar totusi hai sa mai vedem si nitel tenis


:ras-plans:Hai ca am trait sa o aud si pe asta!Adica Federer ala laudat de toata crema tenisului mondial nu joaca tenis cand serveste?:happy....sa fim seriosi...un joc complet pleaca de la un serviciu bun si asta e unul din multele atuuri ale lui Federer.Daca nici Federer nu mai joaca tenis atunci nu stiu cine o mai face!
Inteleg ca esti o fana Nadal si ca iti place stilul lui de joc,dar sa spui ce ai spus despre Federer e o aberatie.Eu am inceput sa ma uit la Federer pt ca era si este spectaculos.Trimitea mingiile alea in cele mai neinchipuite locuri si din pozitii uneori dificile.Sunt unele faze pe net care te lasa masca.