PDA

View Full Version : Vara 2004: Ce faceti in vacanta/concediu?



Utilizator
8th July 2004, 15:25
A venit vara si odata cu ea vacante, concedii…Vreme instabila, cand foarte cald, cand ploi torentiale…

Ce planuri aveti pentru petrecerea timpului liber in vara asta? Acasa, bunici, mare, munte?


Eu sper sa ajung la mare pe la inceputul lui august. Are cineva planuri mai incitante? Aventuri, munti, exotism?

Red Heat
8th July 2004, 15:50
Mai am fix o saptamana pana plec la mare. Cu gandul la valuri nu mai am nici un chef de munca.. :D

Utilizator
8th July 2004, 16:03
Nici eu nu mai am chef, din pacate am o predare de contract si innebunesc la 35 de grade….

Profetu
8th July 2004, 17:24
Peste o saptamana ma duc la mare.

Apoi ma duc la Sibiu la raliu.

Apoi o urcare la munte, si se termina concediul.

Insa nu si vara ...

Urmeaza weekenduri la mare, fara cazare; munte ... raliul Argesului ... d-astea.

Vacanta placuta !!!!

DRAGOS
18th July 2004, 19:14
Am fost in Antalya (Turcia) la mare!!!! A fost foarte fain insa aceasta excursie mi-a distrus viata (m-am despartit de prietena mea)!!!

ricky
18th July 2004, 20:05
DRAGOS, daca vorbesti serios, imi pare rau de ceea ce ti s-a intimplat !
Daca fata intra pe FORUM si te citeste...stie ce-a pierdut ! :headbang:

Hai, lasa ! Pamintul e plin de fete !
Esti abia la inceput !

Eram de virsta ta !
Altii umblau cu fete iar eu bateam mingea de tenis de...mama focului !
N-am sa pot uita NICIODATA "faza" cind, in plina...PRIMAVARA, trecind prin centrul orasului am sesizat ca...inflorisera pomii !
De fapt...ei inflorisera de mult doar eu nu stiam alt drum decit scoala-acasa-antrenament-scoala-acas........

Nu dispera !
PRIMAVARA TA ABIA ACUM INCEPE !

Iti doresc...soare in inima si...admiratoare ! :ok:

ricky
18th July 2004, 20:09
UTILIZATORULE, inca nu m-am gindit cum sa-mi...utilizez urmatorul concediu !
In ultimii doi ani, cind nu plecam spre RO, ne-am rezervat pe INTERNET !
Danemarca, unde am avut casuta pe malul lacului MOSSO (la doar...10 m de gard !), CEHIA, orasul de aur, sau CROATIA, o tara cu oameni minunati si harnici !
Acum ?
Poate...ITALIA ?!

Oricum, TIE SI TUTUROR, CONCEDIU PLACUT ! :bere: :cya:

Utilizator
19th July 2004, 09:02
Dragos, presupun ca ai plecat fara ea si ca asta a fost motivul despartirii. Daca e asa, mai bine ca s-a intamplat acum, nu tinea suficient la tine. Se mai intampla, vorba lui Rocky, nu dispera, ai pierdut o prietena, dar simultan ti s-au deschis nenumarate posibilitati de a-ti face noi prietene, mai ceva decat fosta…Pe de alta parte doar nu te gandeai ca vei sta de la 17 ani pentru tot restul vietii cu aceeasi femeie…
Daca spui ca a fost bine in Antalya inseamna ca a meritat despartirea. :)

Ricky vad ca ai Europa la dispozitie :). E bine in Italia, depinde ce vrei sa faci. Roma e super daca n-ai vazut-o merita sa-ti aloci o saptamana pentru ea. Asta ca sa vezi ce-i mai important, dar in viteza: Capela Sixtina (in muzeul Vatican), catedrala Sf. Petru (intr-un colt, cum intri in dreapta, micuta fata de imensitatile celelalte, sta Pieta lui Michelangelo…), Mausoleul Vittorio Emmanuele, forul roman, Colosseum-ul etc. etc.

gicu
19th July 2004, 10:41
…Pe de alta parte doar nu te gandeai ca vei sta de la 17 ani pentru tot restul vietii cu aceeasi femeie…


E ceva rau in asta? :p

Cat despre concediu...inca mai visez la o vacanta in Cuba. Anul asta n-a iesit, dar poate la anu' :)

vasile314tzurka
19th July 2004, 10:47
la mine vacanta a fost. la predeal si a stat mumos cu un picior ma strimb:)

Gabriel
19th July 2004, 10:49
Eu pana acum am facut o excursie clasica pe Valea Prahovei (Sinaia-Busteni-Predeal-3 Brazi). D'aia de putori. Mers cu masina, stat la gratare ..mancat si baut.
Am in plan un Rucar-Bran si un Transfagarasan. Tot cam in acelas mod.
La mare nu cred ca ajung.

Utilizator
19th July 2004, 11:13
E ceva rau in asta? :p

Cat despre concediu...inca mai visez la o vacanta in Cuba. Anul asta n-a iesit, dar poate la anu' :)

Nu e nimic rau in asta :), doar ca e foarte putin probabil in ziua de azi.

Cuba….te si vezi cu havane si cocktailuri cubaneze pe plaja, cu ceva bastinase dansand in jurul tau…:) Atentie la Fidel! :)

Utilizator
19th July 2004, 11:20
Eu am fost ieri la “ocna” la Slanic :). Super, nu mai fusesem de mic copil, ai in salina bar, TV, loc de joaca pentru copii, teren de handbal/fotbal…Totul la vreo 12 grade Celsius…Tot la Slanic (pentru cine nu stie) e si strand la muntele de sare, excelent si acolo. La intoarcere am gasit mai sus de Valeni o pastravarie de retinut (cam scumpa insa) foarte misto amenajata unde mi-am astamparat foamea cu ceva pastravi prinsi sub ochii nostri. :ok:
Pont pentru cei ce circula pe DN1, dupa Ploiesti (de la Bucuresti spre Campina) e o benzinarie PETROM cu motel alaturi; au niste papanasi excelenti cu gem de afine.

ieppy
19th July 2004, 11:37
La mine e in felul urmator: ajung pe 1 august in tara. 10 zile intre Bucuresti si Ploiesti, de pe 10 pana pe 20 la mare in Mamaia, dupa care alte 10 zile intre Bucuresti-Ploiesti si Valea Doftanei cu popasuri pe la Campina. Ce mai odihna, ciu-ciu.

vasile314tzurka
19th July 2004, 11:38
pai sa spui cind vii sa ne facem timi eu si inter pentru tine:)

ieppy
19th July 2004, 11:48
pai pe 1 mai mult ca sigur sunt in tara. Exact unde o sa fiu dupa aceea nu stiu. Insa o sa va cer nr. de tel. ca sa va spun exact cand sa ne intalnim si eventual sa ne programam reciproc. Apropo: cum adica va faceti timp pentru mine? Suna periculos, de abia ma asteptati sa vin, nu?

vasile314tzurka
19th July 2004, 11:50
desigur. doar sa ne vezi si platesti pariul anticipat:)
nr de telefon cu mare placere pe pm...

bapsy
19th August 2004, 08:53
Bine ai revenit, Utilizator /hello povesteste-ne de concediu :)

Utilizator
19th August 2004, 09:30
Multumesc pentru urari Bapsy, concediul a fost super, din pacate s-a terminat. Am avut trei saptamani cu efectiv complet (nevasta+fi’mea+eu) ceea ce nu s-a mai intamplat de multa vreme. Am fost 6 zile la Mamaia, am prins exact perioada insorita de la inceputul lui august. Program de relache, somn, plaja (m-am inrosit puternic a doua zi si restul le-am petrecut sub umbrela la o bere, doua…:)), bifat poftele fetitzei mele: dat tot ce misca prin parcul de distractii din satul de vacanta, telegondola, biciclete etc. Apropo de telegondola: balconul camerei in care am stat era exact pe directia cabinelor, la ultimul etaj…Iti dai seama ca de cate ori mergeam la o tzigara ma salutam cu toti turistii plimbareti cu gondola zburatoare, trebuia sa fiu foarte atent cum ma imbrac la iesirea pe balcon…am zis ca data viitoare daca mai stau in acelasi loc trebuie sa-mi iau musai costum si cravata sa fac impresie buna :)
In rest am stat in Buc., vizitat rude (gratare in flacari, berici si alte asemenea), venit/plecat soacra-mea, pregatit plecari spre cele 4 zari :)

La tine cum a fost prima vacanta dupa absolvire? Sau ai intrat in campia muncii si n-a fost nimic?

vasile314tzurka
19th August 2004, 09:47
ooooooooo
ce mai faci umbra veche? cum iti e si unde zbori?

Utilizator
19th August 2004, 10:09
Salve Vasea, fac binisor multam :). O sa zbor in curand in Italia pentru un an.
Tu ce mai faci, ce mai zici? Munca sau relaxare?

bapsy
19th August 2004, 10:12
La mine n-a prea fost :( Mi-am luat prea mult liber cu sesiuni, restante, lucrare diploma .... si acum recuperez. Am fost cateva zile cu parintii si sora, am vizitat cateva manastiri si monumente ... m-am culturalizat :D pacat ca a fost scurt ... si iarasi nu o voi mai vedea pe sora-mea jumate de an :(

Utilizator
19th August 2004, 10:16
Eee, deci a fost totusi ceva, te-ai culturalizat si te-ai si eliberat de pacate in acelasi timp, doar ai fost la manastire :) Ia partea buna.
Sa-nteleg ca aveai job inainte sa termini facultatea, esti o persoana activa :)

vasile314tzurka
19th August 2004, 10:18
Salve Vasea, fac binisor multam :). O sa zbor in curand in Italia pentru un an.
Tu ce mai faci, ce mai zici? Munca sau relaxare?

munca nepoate:) altceva nu prea cunosc. si la relaxare e o alta munca, scrisul, asa ca notiunea de concediu nu exista la mine.

succes pe unde te duci:)

Utilizator
19th August 2004, 10:20
Multam inca odata, sper sa ne mai intalnim pana cand plec si sa pot sa mai intru pe aici si dupa…

Vadim
19th August 2004, 10:34
Utilizator, spuneai ca e posibil sa pleci, imi pare bine pentru tine ca s-a materializat.

bapsy
19th August 2004, 10:53
Sa-nteleg ca aveai job inainte sa termini facultatea, esti o persoana activa :)
deh, am deja 4 ani in campul muncii, nu inseamna ca e ceva pozitiv in asta :(

vasile314tzurka
19th August 2004, 11:07
numai 4? hehehe:) sa vezi cind ai 24:)

Utilizator
19th August 2004, 11:25
Vadim, multumesc de urari, sper sa ne mai vedem odata inainte de plecare. Daca puteti amana Forum meeting pe 3 septembrie (parca e vineri) as putea veni si eu. Pe 10 cred ca plec.

Vadim
19th August 2004, 12:11
Hai sa il aminam... ce sa facem, doar pleci un an de zile si poate ramii acolo. Din partea mea il facem pe 3 septembrie.

Utilizator
19th August 2004, 12:34
Ar fi excelent, pe 27 chiar nu pot, vine nevasta-mea sa o ia pe cea mica cu ea…bagaje, tevatura…dar mai bine vorbim pe Forum meeting daca se poate, sa vedem ce vor si ceilalti.

gicu
19th August 2004, 13:07
Utilizator, bine te-ai intors pe forum. Bafta in Italia :)

Maximus
19th August 2004, 13:43
Anul asta am programat un Egipt in septembrie!Croaziera pe Nil + 1 saptamina de relas! Cool! La mare la mamaia ce sa caut? numai putori, chelneri zeflemisti si indigestii? Ptiu!

cipi13
19th August 2004, 13:46
Sa ne aduci crocodili de acolo......:D
Gasim noi la ce sa ii folosim...

Utilizator
19th August 2004, 13:47
Multumesc Gicule, mai discutam pana sa plec, sper sa pot si dupa.

Valimarine sa fii atent, si egiptenii sunt escroci. :)

vasile314tzurka
19th August 2004, 13:48
corect este "in egipt sunt multi escroci":)

cipi, am mincat crocodil si e f gustos:)

cipi13
19th August 2004, 13:49
Eu aveam alte idei despre utilizarea crocodililor.....da` merg si la prinz...:D

Utilizator
19th August 2004, 13:53
Vasile, ce-i corect e corect, imi insusesc critica. :)
Ai mancat crocodil la restaurant sau dupa ce i-ai invins in lupta dreapta ? :)

vasile314tzurka
19th August 2004, 13:54
nu la restaurant ci la pachet. in nordul israelului este o crescatorie si acolo se prepara si carnea. am mincat carne din coada afumata. e excelenta. e o carne ceva mai tare cu un usor iz de peste.

EDMOND_
21st August 2004, 03:37
Plec miercuri pentru zece zile in Turcia zona Bodrum - Marmaris.... poate si o urma de Grecie , sunt niste insule pe care le atingi cu mana stand in Turcia , in piscina hotelului!!

inter
21st August 2004, 22:29
adica cum pleci in concediu?????
nu esti in timpul serviciului? :D:D

EDMOND_
22nd August 2004, 02:52
Se poate spune si asa... Turcia am cam neglijat-o si ma intereseaza zona asta,,,profit ca ma un grup de vreo 30 pax si ii insotesc....te asigur ca la intoarcere pot sa dau meditatii despre zona aia.......

Vadim
22nd August 2004, 15:40
Anul asta am programat un Egipt in septembrie!Croaziera pe Nil + 1 saptamina de relas! Cool! La mare la mamaia ce sa caut? numai putori, chelneri zeflemisti si indigestii? Ptiu!
Ai grija ce faci, am un prieten care tocmai s-a intors din Egipt, a stat mai mult racit. A racit extrem de rau dupa ce a vizitat nu stiu ce piramide. Pe bune, nu e gluma.

Nu stiu daca Teba mai miroase a peste prajit, dar sigur e la cel de cald precum descrie Mika Waltari in "Egiptenul". Sa il saluti pe zeul Aton din partea mea :)

Apropos de excursiile in strainatate, citeam un studiu care spune ca aduc ma mult stres decit cel pe care il resiminti la servici. :)

Darkslowstar
24th August 2004, 16:03
Turcia e foarte misto, am fost de doua ori anul trecut si in afara de Istanbul va recomand Kapadokia (extraordinar si foarte ieftin) si daca va place muntele, Ercies (langa Kapadokia), Kackar si bineinteles Araratul.

Anul acesta sper sa plec in Iran. In septembrie.

Dorin
25th August 2004, 09:38
Recomand pentru iubitorii de natura si liniste Insulele Azore. Atitudine restrictiva impotriva a prea multi turisti asa ca doar 3000- 4000 pot fii acolo in acelasi timp. Perfect in mai iunie cind insulele sint acoperite de hortensii. Vulcani stinsi , natura spectaculoasa portughezi demni si cinstiti.Maretia Atlanticului te copleseste. O revelatie !! http://acores.sapo.pt/fotoacores/ http://acores.sapo.pt/fotoacores/data/592/1setecidades.jpg?4716http://acores.sapo.pt/fotoacores/data/592/110092875.jpg?891 http://www.drtacores.pt/index.php?l=lingua_eng.php http://acores.sapo.pt/
:yeah: Dorin

jay
25th August 2004, 11:02
Capela Sixtina (in muzeul Vatican)

In Muzeul Vaticanului se poate filma peste tot, mai putin in Capela Sixtina. Ce nu inteleg este motivul pentru care acolo nici macar nu ai voie sa vorbesti! Oare de ce?

bog_tom
25th August 2004, 11:07
@ Dorin: mai bine sa alegem Tara de Foc, Noua Zeelanda sau insula Tokelau ca oricum mai mult de 1500 de oameni nu incap pe insula :drak:

Darkslowstar
25th August 2004, 12:09
@ Dorin: mai bine sa alegem Tara de Foc, Noua Zeelanda sau insula Tokelau ca oricum mai mult de 1500 de oameni nu incap pe insula :drak:

daca insula are 1 km patrat si chiar daca incap 1500 de omuletzi una langa altul s-ar putea sa nu-ti prea placa :drak:

Darkslowstar
25th August 2004, 12:13
@ Dorin: mai bine sa alegem Tara de Foc, Noua Zeelanda sau insula Tokelau ca oricum mai mult de 1500 de oameni nu incap pe insula :drak:

Daca insula are 1 km patrat si chiar daca incap 1500 de omuletzi una langa altul s-ar putea sa nu-ti prea placa :drak:

Altfel daca tot ai pomenit de Tara Focului, putin mai sus in patagonia e Cerro Tores si celealalte Cerro la fel (aproape) de spectaculoase. Plus ca regiunea e aproape pustie.

bog_tom
25th August 2004, 12:37
am uitat sa zic de Madagascar si Galapagos ca sunt tot la 2 pasi asa cum e si insula Azore :D

Dorin
25th August 2004, 12:38
@ Dorin: mai bine sa alegem Tara de Foc, Noua Zeelanda sau insula Tokelau ca oricum mai mult de 1500 de oameni nu incap pe insula :drak:
Isula principala are ca 60 km lungime si 15-40 km latime. Iar celelalte nu sint mult mai mici.Si traiesc zeci de mii de oameni pe fiecare insula...Primele zboruri transatlantice se faceau cu escala pe Azore si au aeroport mai mare decat Otopeni ... :yeah:

bog_tom
25th August 2004, 12:40
era doar o gluma nevinovata nu de alta dar sunt multe obiective turistice si mai aproape de noi ...

Dorin
25th August 2004, 12:43
Cu avionul ajungi mai repede pina in America decit cu trenul pina la Baia Mare. Limitele puse de fiecare sint subiective. Pretzul poate deranjeaza mai mult... :yeah: Dorin

bog_tom
25th August 2004, 12:44
ai pus pctul pe I ...

Denis
1st September 2004, 11:47
vara asta n-am fakut cam nimik. am lucrat shi am stat acasa. doar m-am plimbat pe malul oceanului. M-am jukat la PS2. shi cam atata tot pt vara; dar in iarna vin acasa pt vreo o luna jumate (finally). lipsesc de la shcoala dar e ushor de recuperat. Daca e un forumist american p-aici NO OFFENSE dar americanii sant cam proshti. Mai bine shtiu eu engleza decat shtiu ei :D, iar la mate nu mai vorbesc. Daca ai o medie de 7 in romania in USA ai A (adica 10+). ushoara tare shcoala aci. in fine, vin acasa in decembrie pe 2 shi ma intorc cam pe 14 ianuarie. De abia ashtept sa fac Craciunul shi Revelionul in romania. apropo americanii ashtia nici nu shtiu sa se distreze revelionul trecut am stat numa pan la vreo 2-3, ca artificiile se terminase. artificiile erau mishto dar putzine. Asha ca vin in romania cu nishte $CASH$ ($2000 /hello ), sa ma distrez shi yo revelionu asta, nu?
De abia ashtept!