PDA

View Full Version : Criza financiara la Otelul?



mihai_alex
5th November 2008, 15:16
Criză financiară la Oțelul!

Oțelul este la zi doar cu plățile către jucători, în rest clubul este plin de datorii

"Vine taifunul", a spus ieri Marius Stan, directorul general de la Oțelul referindu-se la efectele criza economice și asupra fotbalului din România.

"Situația financiară nu a fost la noi niciodată roză dar acum este mult mai delicată decât în trecut. George Copos s-a retras anticipând bine, vine taifunul peste fotbal, va fi și mai greu de acum încolo. Avem datorii aproape peste tot, deocamdată reușim să fim la zi cu plățile doar către jucători. Însă, trebuie să schimbăm un pic strategia, să mai strângem robinetul, să renunțăm la unele cheltuieli. Sper să nu ajungem până acolo încât să fim obligați să renunțăm la jucătorii care au contracte mai măricele, acest lucru ar însemna să renunțăm la rezultate. Orice jucător este de vânzare, însă nici banii din transferuri avantajoase nu ajung", a declarat Marius Stan.

Una dintre firmele la care Oțelul are datorii este cea care a livrat noua tabela de marcaj, astfel că inaintea ultimului meci de pe teren propriu, cel de duminică cu FC Timișoara, cu greu s-a obținut acceptul pentru ca tabela să poată fi folosită.

O altă problemă a grupării gălățene este montarea turnicheților la porțile de acces în stadion, lucrările fiind întârziate, conform spuselor lui Marius Stan, și de construcțiile existente în imediata vecinătate a stadionului.

Conducătorul clubului gălățean a apreciat că s-a trimis planul de urbanism pentru aceste lucrări la autoritățile locale însă sunt șanse minime ca să fie respectat ultimul termen limită impus de LPF.

"Liga ne-a păsuit până pe 15 noiembrie, dar nu se vor puteam monta până atunci, astfel că există riscul să jucăm fără spectatori partida cu FC Brașov. Este bine că există aceste obligativități, ne forțează să facem eforturi pentru a investi și în infrastructură, însă ce nu s-a făcut în zeci de ani nu putem să realizăm așa de repede.

Sper să existe înțelegere atât de la Jandarmerie cât și de la Ligă, să ne mai păsuiască până la primul meci din retur. Cum s-a jucat atâta vreme fără acești turnicheți cred că s-ar mai putea juca încă două meciuri, dacă este înțelegere", a declarat Marius Stan.

mihai_alex
5th November 2008, 15:23
Sa incepem logic,noi am transferat jucatori in valoare de 2,5 milioane,mai avem si un contract de 1,9 milioane pentru televizari,sume care le primim esalonat,plus sponsorizarea alocata de la inceputul anului de combinat de in jur de 2,5 milioane,in rest mai raman mici venituri din diverse surse.Avem siguranta ca banii vor veni in continuare,in cazul primelor 2 surse,dar nu mai avem siguranta ca banii vor veni in continuare dinspre combinat avand in vedere criza mondiala care a afectat extrem de tare productia de otel.
Combinatul se va inchide pentru 2-3 luni,si putem sa ne asteptam sa primi o suma foarte mica,sau chiar nimic la inceputul anului viitor...Asa ca viitorul echipei e extrem de precar in momentul asta.

Cristian
5th November 2008, 15:40
Calcule facute de suporteri: Sa incepem logic,noi am transferat jucatori in valoare de 2,5 milioane,mai avem si un contract de 1,9 milioane pentru televizari,sume care le primim esalonat,plus sponsorizarea alocata de la inceputul anului de combinat de in jur de 2,5 milioane

Situatia reala e cu totul alta, ca sa-ti spun mai pe romaneste suntem aproape de faliment.

mihai_alex
5th November 2008, 15:42
Pai prezinta-ne situatia daca stii atat de bine,unde s-au dus banii?calcule facute de suporteri?????alea au fost declaratiile lui stan!

Cristian
5th November 2008, 15:45
Ma Stan mai parfumeaza putin declaratiile... SUNTEM FALIMENTARI, tine minte ce-ti zic.

mihai_alex
5th November 2008, 15:48
Deci noi nu luam 2,5 mil din transferuri si 1,9 mil din televizari?asta vrei sa spui?cum de suntem falimentari cand banii vin din sursele astea?
Nu te mai invarte in jurul cozii ca doar n-o sa-ti faca cineva ceva daca ne spui ce stii.

Cristian
5th November 2008, 15:57
Frate daca iei nu inseamna neaparat ca-i si ai ? Salariile la jucatori + salariile celorlalti angajati + utilitatile + deplasarile + taxe si impozite locale +, +, +, +, +, +, ... toate costa bani. iar 4,4 mil nu e buget de echipa de Liga I.

mihai_alex
5th November 2008, 16:07
Mai zic o data,stiu f bine care sunt cheltuielile unui club,dar tu inseamna ca nu stii ce inseamna notiunea de faliment,ca atata timp cat esti in stare sa platesti angajamentele fata de jucatori nu esti falimentar.Falimentar esti atunci cand nu iti mai vine niciun ban,si esti plin de datorii,iar noi ca avem o datorie fata de tabela, nu-i mare branza o datorie de 75.000 de euro,iar darile la stat nu se platesc acum.4.4 milioane ar fi bugetul daca noi am fi cheltuit din sezonul trecut banii pe prima parte a sezonului asta,si daca n-am fi avut bani proveniti din alte surse,chit ca nu-s multi dar se aduna aproape 500 de mii de euro.

Dregan
5th November 2008, 18:58
Marius Stan: "Strangem robinetul" (http://dunareabatrana.com/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=191&Itemid=1)

mihai_alex
5th November 2008, 19:01
Pai cat sa-l mai stranga?abia daca mai picura zic eu,am facut vreun transfer fantastic ceva?atat ca am cumparat o rezerva cu 150 de mii,un autocar in leasing si o tabela care n-am platit-o inca.

Dregan
5th November 2008, 19:04
N-ai cu cine frate... Mihai nu mai fi Gica-Contra ca e grava situatia.

mihai_alex
5th November 2008, 19:07
Si eu am spus altceva?e extrem de grava situatia,si vina principala ii apartine lui stan,in rest doar ghinion,un ghinion care a urmarit Otelul in toata istoria clubului.

Cristian
5th November 2008, 19:22
Ma Mihai tu nu intelegi ca, cheltuielile ce le face clubul depasesc cu mult bugetul ???? Ce e asa greu de inteles ?

mihai_alex
5th November 2008, 20:38
Bai eu vorbesc alta limba cumva??
Cum de depasesc bugetul cand avem salarii de sub 1 mil de euro si buget teoretic de 5,5 milioane?ce cheltuieli avem in afara de cele uzuale?transferuri nu facem,nu facem decat sa supravietuim atat.Ce sa inteleg cand tu vii cu niste vorbe fara absolut nicio proba?Unde le-ai auzit?cine ti le-a zis?
Imi dai impresia ca nici tu nu stii exact ce vorbesti.Adu niste cifre ceva,daca nu atunci ia-te de mana cu stan si lasa-ma-n pace.

Stii ce buget are Mediasul?si inca pentru o nou promovata cand are nevoia cea mai mare de bani,iti zic eu,3 milioane euro!

Cristian
5th November 2008, 21:37
Din sursele din care stiu asta nu pot fi divulgate... Stiu 100% ca e saracie lucie la club. Punct.

Celso
5th November 2008, 21:40
recesiune?:D

Cristian
5th November 2008, 21:43
Avand in vedere ca depindem in proportie de 85-90% de combinat....

mihai_alex
5th November 2008, 21:43
recesiune?:D
Pe noi criza mondiala ne afecteaza in mod direct,deci da..

Cristi,ia-te de mana cu sursele,si duceti-va la o plimbare pe faleza.;)

Cristian
6th November 2008, 10:02
In fine sunt unele chestiuni care tu Mihai nu le poti pricepe. Crezi ca tu ai putea face mai mult daca ai fi in locul lui Stan ???

mihai_alex
6th November 2008, 10:11
Ce as putea sa nu picep?ca stan ar putea fi un talhar?jumatate din echipele primii ligi au 5 milioane de euro buget(desi noi trebuia sa avem mai mult) sau mai putin,dar numai noi nu ne descurcam.Las-o balta.

Dregan
6th November 2008, 10:38
Eu cred ca tu nu stii ce salarii sunt la Otelul... Compara salariile de la noi cu cele de la Buzau, Medias, Iasi, etc. si ai sa vezi unde se duc banii.

mihai_alex
6th November 2008, 10:40
Eu cred ca am spus ca sunt salarii de pana intr-un milion de euro.

Cristian
6th November 2008, 12:00
Mihai, salarii de pana in 1 milion, investitii la baza Ancora de 1 milion, utilitatile de la stadion, autocar, tabela, impozite si taxe locale... toate astea fac mai mult decat ne permite bugetul. Cu alte cuvinte ne-am intins mai mult decat ne permite plapuma. Decat sa arunci cu noroi in cineva, ca a luat nu stiu cate procente din transferuri mai bine te interesezi de situatia reala.
Tu ce-mi zici e fie din presa centrala, fie asa intuiesti tu.

mihai_alex
6th November 2008, 12:10
La Ancora se investisera deja 500 de mii de euro,si a zis in urma cu cateva luni ca n-are cu ce sa termine deocamdata,deci cade asta.
Autocarul a costat 260 de mii de euro,si am mai zis ca l-au cumparat in leasing.Tabela de 75000 ramane problema,atat.
Si tu ce-mi zici e din auzite de la nu stiu ce surse,pe cand eu iti zic ce a declarat stan,si ceva la care ma astept sa fie adevarat din partea lui.

Cu alte cuvinte ne-am intins mai mult decat ne permite plapuma
Mie imi repeti ce ti-am zis si eu?

Cristian
6th November 2008, 12:13
Ma tu esti Gica Contra si asa ai sa mori... Mai informeaza-te inainte si pe urma vino cu acuze la adresa cuiva. Nu-l apar pe Stan da esti in eroare.

mihai_alex
6th November 2008, 12:18
Ma tu habar n-ai ce vorbesti,vad ca tu comentezi numai cand nu-ti convine ceva,cand nu se potriveste cu ce crezi tu,asa ca lasa-te cu gica contra.
Tu chiar nu vezi ce-am zis pana acum?stiu ca stam prost cu banii in plm,si stiu cui ii apartine vina.
Daca am facut mereu ceva,asta a fost sa raman obiectiv,si asa am vazut tot ce-a facut stan,numai uita-te pe threadul cu nocturna cate gogosi a putut sa ne vanda,de ce nu a fost sincer?si daca a mintit in cazurile alea cu siguranta a mintit in multe alte dati.

Stiii ceva,crezi ce vrei,mie nu-mi mai pasa,ramai cu falimentul tau si cu sursele tale.

Cristian
6th November 2008, 12:20
Sa fii sanatos :)

Dregan
6th November 2008, 13:06
Salariile + primele depasesc cu mult 1 milion de euro pe un an intreg

Doctor_Satan
7th November 2008, 13:02
Vad ca nu se ajunge la nici un numitor comun intre voi.
Pai daca avem buget de 5,5 mil, salarii si prime de sa spunem 1,5 mil, "investitii" de 1 mil, dupa spusele lui Cristi, taxele si impozitele sunt de 3 mil de euro? Asta e cam trasa de par!
Cristi, niste cifre (nu sursa) ne-ar inchide gura noua astora care nu credem ca bugetul clubului este depasit de cheltuieli.
Pana acum eu cred ca Stan ne minte si de fapt el a baut banii. Sunt cam mari pungile de la ochi!

mihai_alex
7th November 2008, 13:26
Cu siguranta minte sau nu ne zice ceva...oricum doctore,sunt mai multe cheltuieli(deplasari,echipamente,intretinere stadion,organizare meciuri,turnee de iarna-primavara in Cipru,Antalya si Austria,stan,nevasta si copii:D)iar la salarii de genul ala taxele sunt de 20-25%.