PDA

View Full Version : Comentarii, intrebari, reclamatii vis-a-vis de Concursul de predictii



Seahawk
3rd September 2006, 11:30
Titul thread-ului este simplu de inteles :D

A.k.a
3rd September 2006, 11:58
Daca pun numai castigatoarea pot sa scriu numele echipei in loc de: 1, x ,2 ca se poate intelege diferit daca le pun asa

codrutc
4th September 2006, 08:09
Chiar asa, si eu propun ca sa nu intram in deruta cu 1 X 2, mai ales ca in America echipa care joaca in deplasare apare scrisa prima spre deosebire de Europa (ma refer la soccer in primul rand). Asadar, de exemplu Cardinals - Rams - Rams
Eu de exemplu folosesc Arizona - St Louis - Rams, folosind nickname-ul pentru a desemna echipa castigatoare, dar asta nu e o propunere, caci fiecare are preferintele lui.

Si acum o intrebare pentru Andrei. Deci nu mai facem pronosticurile pe Pigskin ESPN ? Eu zic ca e o idee buna cu pronosticurile aici pe forum caci anul trecut stiu ca unii am avut probleme in special la inceput iar apoi totul s-a dus la vale. In plus suntem si putini fani in mica noastra comunitate de fani romani ai fotbalului american.

Seahawk
4th September 2006, 08:37
Se pronosticheaza exact cum a facut-o A.k.a

Dar atentie ca daca ghiciti scorul exact (greu, dar nu imposibil) luati 4 puncte in plus, asa ca puteti pune eventual si un scor...

Si da Codrut, mai bine aici decat sa ne "foim" pe espn toata ziua...aici e cel mai bine..

Cucu
8th September 2006, 01:24
eu zic sa renuntam la ideea cu ghicirea scorului ... e numai noroc acolo
daca vrei sa faci ceva poti sa faci cu spread sau under & over, dar nu scorul

Seahawk
8th September 2006, 10:47
Norocul si-l face omul ;)

Daca vroiam point spread o faceam de la inceput.


p.s: iarasi cu intarziere, si scuzele de rigoare mentionez ca implicit cand ati postat deja v-ati pus de acord cu regulamentul impus de mine. E un concurs de placere, stiinta si in acelasi timp fun...

Si nu vreau sa aud povesti later on in season cum ca "eh, tu ai noroc ca ai ghicit scorul si nu ai nici o treaba cu pronosticurile"...

Daca eu am considerat ca e bine sa ii acord 4 puncte celor care ghicesc scorul exact inseamna ca e ceva. Probabil ca pana la sfarsit numai unu sau doua scoruri vor fii practic ghicite...asa ca nu e mare lucru oricum.

Dar cum am mai spus-o, asta e regulamentul si nu va obliga nimeni sa va inscrieti.

Eu sunt aici sa ma "distrez"... nu sunt bani in joc sau mai stiu eu ce ... e pur si simplu o pasiune si un hobby.

A.k.a
8th September 2006, 13:18
Ba sunt bani. Banii tai :D

Seahawk
9th September 2006, 08:26
da-i naibii de bani... ca numa' probleme sunt din cauza lor :))


si @ Mihai 13.. iti iau in considerare pronosticurile stai linistit... De altfel chiar daca din motive diferite cineva rateaza absolut toate meciurile in afara de cel de luni seara... inca poate sa posteze pentru acela.. si va fi luat in considerare.

Singurele anulate vor fi pronosticurile facute dupa fluierul de inceput al arbitrilor

codrutc
9th September 2006, 19:42
Unde este Ny Giants din Constanta ? Hai sa-i luam si lui in seama pronosticurile, numai sa apara pe aici.

Seahawk
10th September 2006, 02:34
In concurs nu e o data liimita cand trebuie sa te inscrii...sau ceva de genu' asta. Poti pronostica oricand, numai ca evident daca esti constant etapa de etapa ai mai multe sanse sa castigi:)
Asa ca daca vrei sa fii in top, e simplu...intra pe forum si pune cateva pronosticuri :)))

A.k.a
12th September 2006, 23:00
DFS vezi pune si numele echipei care castiga :)

Seahawk
14th September 2006, 08:43
E ok... mi-am dat eu seama :P

Bun venit si lui Zabriskie in concursul nostru :ok:

Am o mica precizare... in cazul in care va schimbati cumva pronosticul, imi puteti trimite un privat, si voi schimba eu pronosticul direct in postul vostru.

Iar in caz ca nu intru pe forum intre timp, postati doar meciurile pe care le vrei schimbate, si voi tine cont DOAR de al doilea pronostic.

Acesta din urma evident, trebuind facut inainte de inceperea meciului :P

Seahawk
19th September 2006, 10:20
Cucu, Mihai13 si Bak se pare ca n-au reusit sa posteze pronosticurile pentru etapa a doua :(

In schimb intrare in "forta" sa spun asa a lui _DFS_ care este performerul etapei alaturi de Giants...(13/16)

A.k.a
25th September 2006, 17:27
Nu am vrut sa postez alt thread, intreb aici, ati pus careva vreodata pariu pe NFL la astra? Am vazut ca is 5 sau cate optiuni de ales in loc de 1,x,2 la fotbal. Stie careva ce sunt?

Seahawk
27th September 2006, 11:13
eu am castigat o sumedenie de bilete cand eram in Romania cu astra :drak: asta iarna. Stiu ca sunt 1, x, 2, 1x sau x2. 1-2 nu e pentru ca e simplu... egal se intampla greu. E in genul NBA...

Pentru meci egal iei cote situate undeva la 17-18.
Adica nemernicii nu au ca celelalte case de pariuri...doar 1 si 2. cum ar veni dupa overtime... la ei se pariaza doar pe timpul regulamentar

codrutc
27th September 2006, 18:50
Codrutc, in memorie puteti sa le tineti voi (un fel de castigatori dupa regulile din Inside the NFL, sau pigskin pick'em).

Dar cum aici nu e nici una nici alta, am mai spus-o aici e concurs intre noi, si se puncteaza si cei care ghicesc scorul final. Vad ca am atras si pariori si faza cu ghicitul scorului nu se bazeaza numai pe noroc (e 50% research, 20% inspiratie si 30% noroc...dupa "formula lui Seahawk" )

Va inteleg, majoritatea aveti impresia ca faza cu scorul e un fel de aruncat cu zarul...si va respect opinia

Nu v-o contest, la fel cum si eu astept in acelasi timp sa nu fiu contestat pentru felul cum am conceput concursul si sistemul de punctare. After all, like i said e "free entrance"... nu va oblig sa va inscrieti, dar daca o faceti... jucam dupa regulile stabilite dinainte.


Si stai linistit ca am anuntat ca pana la sfarsit o sa fie premii si pentru locurile 2 si 3.


Seahawk, eu doar am sugerat nu am dat cu parul. Ma gandeam ca ai putea sa pui numarul de puncte bazat pe ghicitul invingatoarei iar in paranteza numarul de puncte bazate pe ghicitul scorului.
Exemplu: Seahawk 52 pt + 9 bonus.

Dupa cum ai zis si tu se pare ca concursul acesta a atras pana si pariori, care au poate alt interes decat cel de a ghici un scor exact. Ideea este ca nimeni nu joaca dupa reguli, cu toate ca ofera predictii. Cu alte cuvinte fiecare are mini-concursul sau. Succes la cei ce pariaza pe bani, va rog sa nu ma intelegeti gresit.

In ce ma priveste, legat de partea competitiva a concursului ( Da, exista si o alta fateta in ce ma priveste) , ma intereseaza sa prezic mai multe castigatoare decat voi ceilalti. Eu nu vreau sa ghicesc scorul nu pentru ca sunt convins ca este 100% noroc, ci dimpotriva, tocmai pentru ca sunt pe undeva de acord cu tine si nu am timp sa-mi storc capul pentru a ma gandi ce scor o sa iasa. Mi-ar ocupa prea mult timp sa rationalizez, atat tot.
In ce priveste premiile nu ma intereseaza nici unul fie ca vorbim de locul 2,3 sau 10. Joc pentru "bragging rights" adica.

Seahawk
28th September 2006, 09:39
Am observat codrule ca nu ai dat cu parul si ca joci mai mult pentru bragging rights :D hahaha don't worry.

Dar stiu ca ai un program incarcat si sincer ma bucur enorm ca mai iti faci timp sa mai dai si cate-un comentariu pe aici pentru ca se vede ca mananci si tu fotbal pe paine. Si numai asa putem mentine forumul...si sa crestem "valoarea" lui, pastrand "pro-bowl-eri" ca tine :D haha daca-mi permiti analogia...


Dar pentru ca ai inteles la ce m-am referit, s-a facut! de acum incolo in clasament vor aparea si punctele bonus.

Eu insa combin instinctul si storsul creierilor... 50-50% ca o "strategie" in concursul asta. La Indianapolis a fost insa pur si simplu instinct, o spun clar...nu am stat pe ganduri


p.s. daca la concursul de la anul premiul pentru locul 1 o sa fie 500$, tot pt. bragging rights ai mai juca ? :D hehehe deja stiu raspunsul :P

codrutc
29th September 2006, 08:51
$500 nu ar fi de aruncat, mi-as putea cumpara si mai multe tricouri :). Te induri sa dai banii astia ?
Poate vrei sa faci si tu cum am vazut ca se intampla prin niste scoli unde directorul ("principal") le da
bani la elevi daca ca vin la scoala.

Seahawk
29th September 2006, 10:11
Nu trebuie sa ii dau eu neaparat... pare greu de crezut dar am gasit sponsori (nu dezvalui inca numele pentru ca nu e sigur 100% si nu vreau sa fac promisiuni false).

btw, eu nu sunt director...inca sunt elev ;)

codrutc
29th October 2006, 07:17
Inca o idee, ce ziceti de puncte pe meci, adica sa se imparta numarul de puncte la numarul de meciuri pentru care s-au facut predictii.
Cred ca asa este si mai bine. Un fel de "yards/carry" in loc de "total yards"

Seahawk
30th October 2006, 09:17
E o idee buna codrut. Insa toate astea trebuia sa le discutam de la inceput. Nu voi schimba regulamentul pe parcurs... vorba aia "ramane cum am stabilit".


In alta ordine de idei, alta saptamana cu pronosticuri "seci" daca le pot spune asa... hai sa ne trezim oameni buni! :D parca dormim...

codrutc
30th October 2006, 18:16
Cred ca realizezi ca din perspectiva unui participant la un concurs, propunerile mele nu sunt menite sa ma avantajeze pe mine, ci dimpotriva. Vroiam doar sa-i motivez pe cei care nu au avut timp sa posteze predictii intr-o saptamna sau alta sa continue sa o faca.

Despre predictii intr-adevar suntem foarte buni :) dar asta este si o parte din frumusetea NFL-ului, oricat de buna ar fi o echipa, tot te poate bate una slaba. Acum nu ca Steelers ar fi buni, dupa cum joaca, dar e cineva care a zis ca bate Raiders ? Ha, ha ..

Kainsashiki
27th November 2006, 02:46
imi cer scuze pt lipsa mea, dar am crezut ca s-a terminat sezonul..:)

Seahawk
27th November 2006, 09:11
Te-am scos din clasament pentru ca asa fac cu oricine care nu posteaza 2-3 saptamani la rand :)

Dar cine te-a mintit ca s-a terminat sezonul? lol... nfl.com pentru orice eventualitate :)

Kainsashiki
28th November 2006, 17:41
:bere: codrutc

asta e noua mea tactica...astept sa postati pronosticurile...si eu pariez pe cel care cred eu ca va avea cele mai multe reusite :D

saptmana asta am fost inspirat cu codrutc:D

White Shadow
6th December 2006, 18:24
Seahawk , eu am nimerit 11 predictii corecte + un scor corect , in total sunt 15 puncte +101 egal 116 puncte......daca am gresit eu atunci imi cer scuze.
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=945124&postcount=9
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=951851&postcount=14

Da Edge nu a nimerit doar 9 predictii corecte ?
Nu trebuie sa aiba 115 puncte ?
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=944447&postcount=4
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=949346&postcount=12

A.k.a
6th December 2006, 21:52
pai daca nimeresti scoru se pune numai ala nu si meciu, asa stiu nu-i nimic sigur

Seahawk
7th December 2006, 19:11
DaEdge a nimerit 10, avea 106 =116
SHADOW a nimerit 11+4=15 +101 = 116

Deci sunteti amandoi la egalitate de puncte. Merci pentru precizare SHADOW si sorry ca nu observasem primu' rezultat.
DaEdge a ratat meciul de joi, dar in meciurile de duminica a ghicit 10.

Cucu
8th December 2006, 00:33
propun la anul sa creem o liga a noastra pe yahoo ... la football pick-em ... e mai usor si pentru tine seahawk ... si pentru noi
ramane asta pentru la anu ...
poate si o liga a noastra cu fantasy football
cu un live draft ....
ar fi fain
oricum ... mai e mult pana la anu'
succes la toti anul asta

Seahawk
8th December 2006, 08:44
N-are rost sa ne mai "fatzaim" pe pigskin. Multi dintre noi uita... asa ca mai bine sa fie aici. Pentru la anul o sa facem un concurs impreuna cu Onlinesport si cu niste sponsori pe care incerc sa ii atrag. Asa ca, scrieti, scrieti, scrieti! :D vorba aia...

Cu cat mai multi oameni, publicitate, etc cu atat mai multi sponsori. Deocamdata anul asta castigatorul va fii premiat cu un jersey din NFL (de mine).