PDA

View Full Version : ATP Most Improved Player of the Year



sp00q
4th November 2008, 19:05
La finalul sezonului se contabilizează progresele. Ce jucător și-a îmbunătățit cel mai mult jocul în 2008? Intenționat l-am lăsat deoparte pe Nadal. N-aș vrea discuții Nadal vs. Federer. Ambii sunt jucători extraordinari, dar threadul ăsta nu e despre ei.

Del Potro: De pe locul 50 pe locul 8. 23 de victorii consecutive care îi aduc 4 titluri ATP (Stuttgart, Kitzbuhel, Los Angeles, Washington). Jucătorul no.1 al Argentinei în finala Cupei Davis.

Murray: De pe locul 9 pe locul 4. O finală de Grand Slam, 3 titluri ATP (Doha, Marseille, St. Petersburg) și 2 titluri de Masters (Cincinnati & Madrid). Primul jucător ce îl învinge pe Nadal după ce spaniolul ajunge no.1. Nadal câștigase primele 5 întâlniri.

Simon: De pe locul 30 pe locul 9. 3 titluri ATP (Casablanca, Indianapolis, Bucuresti) și o finală de Master Series (Madrid). Pe parcursul anului obține victorii contra lui Nadal, Federer și Djokovic.

Tsonga: De pe locul 38 pe locul 7. O finală de Grand Slam (AO), un titlu la Bangkok și un titlu de Masters la Paris. În prezent jucătorul francez no.1. Operat la genunchi, a lipsit aproape 3 luni din circuit ratând atât Roland Garros cât și Wimbledon.

Cipri
4th November 2008, 20:24
Murray fara dubii ...

Lucian86
4th November 2008, 22:07
Nadal este cel care a progresat cel mai mult. A castigat Wimbledon, RG, semifinale la celelalte GS, a castigat 3 turnee master-series si olimpiada. A avut cateva luni in care a fost invincibil si in cele din urma a ajuns pe primul loc mondial.

sp00q
4th November 2008, 23:25
Nadal este cel care a progresat cel mai mult. A castigat Wimbledon, RG, semifinale la celelalte GS, a castigat 3 turnee master-series si olimpiada. A avut cateva luni in care a fost invincibil si in cele din urma a ajuns pe primul loc mondial.

E și ăsta un punct de vedere. Lăsându-l pe Nadal la o parte, care dintre cei patru crezi că a progresat cel mai mult? Sau poate ai altă propunere?

Roddicted
4th November 2008, 23:44
clar murray.Nu stiu ce cauta acolo tsonga si simon,2 mascarici de jucatori

lisa
4th November 2008, 23:49
Dupa parerea mea Del Potro este cel care a progresat cel mai mult.Bineinteles si ceilalti 3 au progresat,dar toti erau jucatori buni si cunoscuti pe cand Del Pony dintr-un jucator oarecum anonim(pt mine cel putin,care recunosc ca pana anul acesta nu stiam mare lucru despre el) a ajuns un jucator de top 10 ceea ce mi se pare fenomenal.

Lucian86
5th November 2008, 00:45
clar murray.Nu stiu ce cauta acolo tsonga si simon,2 mascarici de jucatori

Mascarici Tsonga ?!?!:shocked: Dincolo de circul pe care il face, putini sunt jucatorii completi si de spectacol ca Tsonga....Francezul este un bine pentru tenisul de top si personal sper sa ajunga cat mai departe posibil;)


E și ăsta un punct de vedere. Lăsându-l pe Nadal la o parte, care dintre cei patru crezi că a progresat cel mai mult? Sau poate ai altă propunere?

Nu e un simplu punct de vederer. Nadal din luna mai pana in luna august nu a pierdut niciun meci devenind numarul 1 mondial. Progres mai mare decat atat nici nu se poate

Dintre cei 4, fara discutii Murray

useroarecare
5th November 2008, 02:02
Să așteptăm totuși și ultimul turneu. E greu de zis cine a progresat cel mai mult, pentru că nu există criterii clare.
Ce înseamnă progres ?Din punct de vedere al rezultatelor, atunci e clar că vorbim de Murrary, Nadal, Del Potro, Tsonga și Djokovic .
Din punct de vedere al jocului de departe Del Potro și Tsonga.
Nadal mai degrabă a umplut un gol lăsat de Federer, singurul lucru îmbunătățit e serviciul care însă tot modest rămâne pentru un număr 1. Nadal are la activ puține înfrângeri, dar extrem de dure cu Youzhny, Davydenko sau Tsonga.

World Expert
5th November 2008, 02:25
Pentru mine,Murray a progresat foarte mult,a castigat US Open-ul ca junior,iar anul acesta a reusit finala acolo, l-a si invins pe Federer intr-o finala ATP.Ceea ce reprezinta un progres,si in joc,si in atitudine,in toate compartimentele.

Del Potro de asemenea,a avut un an senzational,nu m-ar mira daca ar ajunge in top 3 anul urmator.

Kooler
5th November 2008, 10:04
Murray, pentru ca a reusit sa se bata de la egal la egal cu granzii.

raulmad
5th November 2008, 11:38
In opinia mea Murray pt ca si-a imbunatatit nu numai jocul ci si atitudinea din teren. A lasat la o parte fitele si a inceput sa-si vada doar de joc de aceea a reusit anul asta victorii la cei trei mari ai tenisului mondial: Nadal, Federer si Djokovic.
Cat despre ceilalti:
Del Potro a avut un an foarte bun dar....sa-l vedem in continuare.
Tsonga e imprevizibil. A urcat mult in clasament anul asta dar.....daca in 2009 nu face un turneu bun la AO va cadea din top 10 la fel de repede pe cat a urcat....
Simon e un jucator constant dar nu cred ca are armele necesare pt a se lupta cu granzii. E un fel de David Ferrer in opinia mea: bun dar..... atat.

sp00q
5th November 2008, 17:33
Părerea mea pare destul de nepo****ră pe forum... :o: Dar eu îl aleg pe Gilles Simon ca jucătorul cu cel mai mare progres... :ok: Pentru că a parcurs cel mai lung drum.

Să explic. Murray a terminat 2007 ca jucător de top 10, în el s-a investit mult și de mult. Era oarecum previzibil să apară rezultate. Tsonga a fost revelația anului în 2007. Era cumva de așteptat și la el. În plus jumătate din succesul lui se bazează pe finala AO, pe care nu cred că o va apăra sezonul viitor. Del Potro e mai mult revelație decât progres.

Simon a depășit o barieră mult mai înaltă decât ceilalți. Dintr-un jucător de 24 de ani cochetând cu top 30 (un fel de Llodra sau Mathieu), solid dar fără "arme" letale, a reușit să ajungă în top 10 și la Masters Cup. Asta din urmă cu puțin noroc, ce-i drept. :D

Cneazul
5th November 2008, 17:59
gilles simon. argumentele mentionate mai sus:P mi`am dorit enorm sa ajunga la masters. dar nu in locul lui nadal. oricum, sunt sigur ca va face o figura frumoasa. inca de acum trei ani am incredere in gilles, si eram sigur ca o sa ajunga in top 10. acum sper la un top 5. :)

Optimistul
5th November 2008, 19:13
Murray , pt. ca e constant si si-a imbunatatit vizibil jocul dar are si-o echipa super in spatele lui de la federatia britanica , culmea Murray nu le da nici-un ban ...

karynna24
5th November 2008, 22:17
clar murray.Nu stiu ce cauta acolo tsonga si simon,2 mascarici de jucatori

mascarici esti probabil tu cand afirmi asa ceva....:D:D:D:rolleyes: cat despre Tsonga va intra in istoria tenisului cu imensul talent (din pacate neexploatat 100%) si daca va scapa de accidentari....

Roddicted
5th November 2008, 22:36
mascarici esti probabil tu cand afirmi asa ceva....:D:D:D:rolleyes: cat despre Tsonga va intra in istoria tenisului cu imensul talent (din pacate neexploatat 100%) si daca va scapa de accidentari....

Va intra in istoria tenisului.:happyTi se pare ca aceasta maimutica va putea sta mult in top 10?Nu.Va iesi de acolo dupa AO

Lucian86
5th November 2008, 22:47
Ti se pare ca aceasta maimutica va putea sta mult in top 10?Nu.Va iesi de acolo dupa AO

Dupa ce nu recunosti tenisul de calitate a lui Tsonga, mai esti si rasist pe langa :(

iuli
5th November 2008, 22:49
Va intra in istoria tenisului.:happyTi se pare ca aceasta maimutica va putea sta mult in top 10?Nu.Va iesi de acolo dupa AO

Cred ca oricine din lumea tenisului daca ar fi sa aleaga intre Roddick si Tsonga, ar vota pe francez.

Roddicted
5th November 2008, 23:19
Fiecare are opinia lui iar eu am spus ce cred despre tsonga.Nu cred ca trebuie sa reamintesc cum a trecut francezul de sferturi la Paris

karynna24
6th November 2008, 12:52
Fiecare are opinia lui iar eu am spus ce cred despre tsonga.Nu cred ca trebuie sa reamintesc cum a trecut francezul de sferturi la Paris daca nu poti sa treci peste prejudecati rasiste si sa apreciezi un jucator de valoarea lui Tsonga....ce sa mai spun....:( Din partea ta nu ma mai mira nimic.....

StefaniaM
6th November 2008, 22:32
Statistic Del Potro a avut avantul cel mai mare. Puncte ATP, turnee castigate si un final bun de sezon dovedit de accederea in Masters Cup.

Bravos!:bere:

vassy
6th November 2008, 23:12
Hanescu - a urcat de pe locul 78 pe 51, in ritmul asta in 2 ani e nr 1 ;)

Sincer cred ca Del Potro

World Expert
6th November 2008, 23:25
Cred ca oricine din lumea tenisului daca ar fi sa aleaga intre Roddick si Tsonga, ar vota pe francez.

@iuli De acord cu tine


Roddick are doar un servicu senzational,daca nu ar servi atat de bine,nu l-as vedea in top 40.

Tsonga are un joc foarte placut ochiului,face spectacol.Asta numesc e un joc,nu limitare.

Vassy-Hanescu,numarul 1? Poate cel mult top10,ca sa ajunga nr.1 trebuie sa progreseze la toate capitolele,inclusiv mentalitate,si are deja 27 de ani :o: Dar mai sti...tenis-ul este destul de imprevizibil in ziua de astazi.

Roddicted
6th November 2008, 23:29
@iuli De acord cu tine


Roddick are doar un servicu senzational,daca nu ar servi atat de bine,nu l-as vedea in top 40.

Tsonga are un joc foarte placut ochiului,face spectacol.Asta numesc eun joc,nu limitare.

Ala se numeste joc de ratat.Sa te arunci in atac fara cap e sinucidere curata.Din punctul asta de vedere il prefer mai degraba pe Nadal decat pe tsonga.Iar apucaturile sale de pe teren sunt ridicole de multe ori.Urasc ratatii de jucatori care sar in sus dupa o minge castigata.:rolleyes:

StefaniaM
6th November 2008, 23:43
Ala se numeste joc de ratat.Sa te arunci in atac fara cap e sinucidere curata.Din punctul asta de vedere il prefer mai degraba pe Nadal decat pe tsonga.Iar apucaturile sale de pe teren sunt ridicole de multe ori.Urasc ratatii de jucatori care sar in sus dupa o minge castigata.:rolleyes:


Nu inteleg sensul cuv 'ratat' in contextul acesta.

"Urasc ratatii de jucatori(...)"/"(...)joc de ratat".

Motivare si bucurie in acelasi timp----"sar in sus dupa o minge castigata"

Oricum in jos mai greu sa sara :)

sp00q
7th November 2008, 00:02
Roddick are doar un servicu senzational,daca nu ar servi atat de bine,nu l-as vedea in top 40.

Tehnic vorbind, Roddick are si un forehand fenomenal cu care te zboară din teren. Despre personalitate vorbind, are o obrăznicie de campion, stare nostimă de hiperactivitate, o mentalitate de învingător. De aia mie îmi place de el.

World Expert
7th November 2008, 00:19
Da, este un jucator viclean,in sensul lui :))

Jucatorul meu preferat nu mai exista din pacate pe circuit de anul trecut...si ce jucator...

sp00q
7th November 2008, 00:40
Jucatorul meu preferat nu mai exista din pacate pe circuit de anul trecut...si ce jucator...

Despre cine e vorba?

Poate link-ul de mai jos te va face să îți schimbi părerea despre Roddick: :)

http://www.atptennis.com/global/videos/Andy_Roddick_(09_10_2008)_ultra.wmv

karynna24
7th November 2008, 00:42
Ala se numeste joc de ratat.Sa te arunci in atac fara cap e sinucidere curata.Din punctul asta de vedere il prefer mai degraba pe Nadal decat pe tsonga.Iar apucaturile sale de pe teren sunt ridicole de multe ori.Urasc ratatii de jucatori care sar in sus dupa o minge castigata.:rolleyes:

esti ceva de speriat:shocked:...daca te exprimi asa la adresa unui jucator ca Tsonga,nu poti fi numit fan al tenisului...:rosu::rosu::rosu::(

World Expert
7th November 2008, 01:03
Despre cine e vorba?



Andre Agassi si rivalul sau etern, Pete Sampras

Lucian86
7th November 2008, 14:04
Ala se numeste joc de ratat.Sa te arunci in atac fara cap e sinucidere curata.Din punctul asta de vedere il prefer mai degraba pe Nadal decat pe tsonga.Iar apucaturile sale de pe teren sunt ridicole de multe ori.Urasc ratatii de jucatori care sar in sus dupa o minge castigata.:rolleyes:

Cineva vrea sa baneze acest user rasist si ignorant (scusati pleonasmul) care continua sa debiteze cu argumente stupide si ilogice consideratii despre un jucator atat de placut si de spectaculos ca Tsonga, jucator care in ciuda apelativului de "ratat" ce i-a fost insusit, tocmai a castigat un master-series si va participa saptamana viitoare la masterul de la Shanghai.

Va rog, xenofobia este interzisa de legea suprema a statului roman, drept care as vrea sa se ia niste masuri.

World Expert
7th November 2008, 15:44
Da, a exagerat destul de mult jignindu-l,poate daca se gandeste mai mult la ce scrie,facand o analiza jocului jucatorilor,il pot intelege.Si eu ma mir de asemenea afirmatii fara folos,daunatoare sportului.

praf_de_stele
7th November 2008, 20:54
am votat cu del potro...pe mine chiar m`a surprins anul asta...inainte nu prea se remarcase, d`abia daca auzisem de el...merita acest loc la turneul campionilor si sper sa aiba un rezultat bun :)

Roddicted
8th November 2008, 00:00
am votat cu del potro...pe mine chiar m`a surprins anul asta...inainte nu prea se remarcase, d`abia daca auzisem de el...merita acest loc la turneul campionilor si sper sa aiba un rezultat bun :)

bineinteles ca va termina f bine acest turneu cu doar 3 infrangeri;)

Roddicted
8th November 2008, 00:02
Cineva vrea sa baneze acest user rasist si ignorant (scusati pleonasmul) care continua sa debiteze cu argumente stupide si ilogice consideratii despre un jucator atat de placut si de spectaculos ca Tsonga, jucator care in ciuda apelativului de "ratat" ce i-a fost insusit, tocmai a castigat un master-series si va participa saptamana viitoare la masterul de la Shanghai.

Va rog, xenofobia este interzisa de legea suprema a statului roman, drept care as vrea sa se ia niste masuri.

am mai primit ban si pt prostii mai mici asa ca nu m-ar deranja daca as mai lua 1:rolleyes:Nu inteleg ce te impacientezi asa...Relax man..

praf_de_stele
8th November 2008, 00:15
bineinteles ca va termina f bine acest turneu cu doar 3 infrangeri;)
mai bine ti`ai face probleme sa nu si`o ia roddick asa :cry:

Roddicted
8th November 2008, 00:18
mai bine ti`ai face probleme sa nu si`o ia roddick asa :cry:

In cel mai rau caz va termina cu o sg victorie

Cristy RVD
8th November 2008, 00:45
Părerea mea pare destul de nepo****ră pe forum... :o: Dar eu îl aleg pe Gilles Simon ca jucătorul cu cel mai mare progres... :ok: Pentru că a parcurs cel mai lung drum.

Să explic. Murray a terminat 2007 ca jucător de top 10, în el s-a investit mult și de mult. Era oarecum previzibil să apară rezultate. Tsonga a fost revelația anului în 2007. Era cumva de așteptat și la el. În plus jumătate din succesul lui se bazează pe finala AO, pe care nu cred că o va apăra sezonul viitor. Del Potro e mai mult revelație decât progres.

Simon a depășit o barieră mult mai înaltă decât ceilalți. Dintr-un jucător de 24 de ani cochetând cu top 30 (un fel de Llodra sau Mathieu), solid dar fără "arme" letale, a reușit să ajungă în top 10 și la Masters Cup. Asta din urmă cu puțin noroc, ce-i drept. :D

Sunt de acord in mare parte ... Simon a progresat ca rezultate dar jocul a ramas cam acelasi: un perete care intoarce orice minge si care ataca oricand are ocazia.Simon castiga meciurile in mare parte datorita psihicului si capacitatii de a returna mingi aparent imposibile.

Tsonga e un "one man show" in toata regula.Pentru mine e o placere sa-l urmaresc pentru ca ma incanta si prin joc si prin mentalitate.

Murray a progresat enorm as putea spune la nivelul jocului dar mai ales al atitudinii ... nu mai este acel tanar rebel care greseste mult si sta slab cu nervii , pare ca in sfarsit s-a maturizat.

Del Potro a avut si el rezultate bune si un joc extraordinar dar doar din spatele terenului pentru ca la fileu e aproape nul , lucru care iti trebuie daca vrei sa devii un mare campion.Daca ar stii cand sa se dezlipeasca de linia din spatele terenului mi-ar place si mai mult.

Dintre toti cei 4 propusi de tine il aleg pe Tsonga ca cel ce a progresat cel mai mult in acest an.

Cneazul
10th November 2008, 16:05
gilles, ne`a demonstrat din nou valoarea sa:)

Sorin Blaj
10th November 2008, 16:24
Toti cei patru au ajuns pana la urma sa joace la Turneul Campionilor de la Shanghai.

Totusi, cel mai mult a progresat Murray.

sp00q
10th November 2008, 17:22
gilles, ne`a demonstrat din nou valoarea sa:)

Simon a reusit sa-i scape din mana lui Federer. Va fi greu cu Murray si Roddick, insa orice s-ar intampla a demonstrat ca-si merita locul la Masters Cup.

sp00q
21st November 2008, 22:15
Roddick are antrenor: Larry Stefanki

"Andy Roddick a indicat pe site-ul său internet că Larry Stefanki va fi noul său antrenor pentru sezonul 2009.

În trecut Stefanki i-a antrenat pe John McEnroe, Marcelo Rios, Yevgeny Kafelnikov, Tim Henman si mai recent pe chilianul Fernando Gonzalez. Stefanki i-a adus pe Rios și Kafelnikov până pe locul 1 în lume."

http://www.tennistalk.com/fr/actualites/20081121/Roddick_change_de_coach

Roddicted
21st November 2008, 23:11
Roddick are antrenor: Larry Stefanki

"Andy Roddick a indicat pe site-ul său internet că Larry Stefanki va fi noul său antrenor pentru sezonul 2009.

În trecut Stefanki i-a antrenat pe John McEnroe, Marcelo Rios, Yevgeny Kafelnikov, Tim Henman si mai recent pe chilianul Fernando Gonzalez. Stefanki i-a adus pe Rios și Kafelnikov până pe locul 1 în lume."

http://www.tennistalk.com/fr/actualites/20081121/Roddick_change_de_coach

Asta asteptam de mult.Ca Andy sa aiba un antrenor nou si renumit.

sp00q
22nd November 2008, 00:39
S-a făcut cu un antrenor bun. Probabil n-o să-l ducă pe locul 1 dar îl va ajuta să rămână un pericol pentru orice alt jucător. Cel mai bun serviciu din ATP în 2008 (Ivo Karlovic e superior la ași și primul serviciu, dar pe locul 23 pentru al doilea serviciu) și un forehand devastator mai pot aduce multe titluri.

printulmiskin
22nd November 2008, 00:52
S-a făcut cu un antrenor bun. Probabil n-o să-l ducă pe locul 1 dar îl va ajuta să rămână un pericol pentru orice alt jucător. Cel mai bun serviciu din ATP în 2008 (Ivo Karlovic e superior la ași și primul serviciu, dar pe locul 23 pentru al doilea serviciu) și un forehand devastator mai pot aduce multe titluri.

Roddick nu mai are demult un forehand "devastator" ..Cred ca tocmai de aia l-a si luat pe Stefanki ,sa-i mai cizeleze cit se poate aceasta arma..Pentru ca de arma sa boanta si anume reverul ,degeaba se mai ocupa acum,ca e prea tirziu..Americanul,fara acest serviciu bomba,nu ar avea loc in primii 50 la ora actuala,este parerea mea ,si nu numai a mea..

Roddicted
22nd November 2008, 20:08
Roddick nu mai are demult un forehand "devastator" ..Cred ca tocmai de aia l-a si luat pe Stefanki ,sa-i mai cizeleze cit se poate aceasta arma..Pentru ca de arma sa boanta si anume reverul ,degeaba se mai ocupa acum,ca e prea tirziu..Americanul,fara acest serviciu bomba,nu ar avea loc in primii 50 la ora actuala,este parerea mea ,si nu numai a mea..

Cred ca atunci cand se zice despre roddick ca are un forehand devastator lumea se gandeste in primul rand la puterea cu care acesta loveste mingea.Nu putem compara forehandul lui roddick cu cel al lui federer,djokovic sau nadal.Roddick nu avut niciodata un forehand cu care sa faca 20 mingi castigatoare pe meci.

sp00q
24th November 2008, 17:30
Roddick nu mai are demult un forehand "devastator" ..Cred ca tocmai de aia l-a si luat pe Stefanki ,sa-i mai cizeleze cit se poate aceasta arma..Pentru ca de arma sa boanta si anume reverul ,degeaba se mai ocupa acum,ca e prea tirziu..Americanul,fara acest serviciu bomba,nu ar avea loc in primii 50 la ora actuala,este parerea mea ,si nu numai a mea..

Am văzut turneul din Dubai de anul ăsta și încă îl mai avea... Forehandul devastator vreau să zic. :D

Sigur, Roddick e departe de a fi un jucător complet pe circuit, sunt de acord aici. Dar dacă și-ar fi lucrat doar slăbiciunile putea ajunge un mediocru. Îmbunătățindu-și punctele forte a ajuns un jucător constant de top 10.

Lover
27th November 2008, 19:41
Roddick nu mai are demult un forehand "devastator" ..Cred ca tocmai de aia l-a si luat pe Stefanki ,sa-i mai cizeleze cit se poate aceasta arma..Pentru ca de arma sa boanta si anume reverul ,degeaba se mai ocupa acum,ca e prea tirziu..Americanul,fara acest serviciu bomba,nu ar avea loc in primii 50 la ora actuala,este parerea mea ,si nu numai a mea..

si serviciul face parte din joc. Nadal fara rezistenta si forehand pe ce loc ar fi ?
Federer fara forehand si inteligenta ?
probabil daca nu avea un serviciu asa bun se concentra pe alte lovituri si tot ar fi ajuns intre primi 10, 20.

Universal
27th November 2008, 19:58
Murray si Del Potro au facut cele mai mari progrese in acest an.Dar vinde Gulbis din spate.Poate si Monfils ar avea o sansa,daca s-ar mai tempera.

sp00q
27th November 2008, 21:36
Del Potro a avut un final de sezon mai slab, dar poate și așteptările asupra sa erau destul de mari. Murray, dacă nu s-ar fi încăpățânat să-l bată pe Federer, putea să câștige Masters Cup - aș fi zis atunci că britanicul a progresat cel mai mult.

printulmiskin
27th November 2008, 23:02
si serviciul face parte din joc. Nadal fara rezistenta si forehand pe ce loc ar fi ?
Federer fara forehand si inteligenta ?
probabil daca nu avea un serviciu asa bun se concentra pe alte lovituri si tot ar fi ajuns intre primi 10, 20.

E un pic simplist sa consideri ca Roddick are cea mai buna serva pt ca..s-a concentrat foarte mult pe aceasta lovitura,si pe celelalte ,mai putin.Serviciul americanului a fost analizat biomecanic cel mai mult,sa se vada de unde vine acea viteza incredibila,in comparatie cu alti jucatori ,la fel de buni serveri,dar care nu au atins aceleasi viteze ametitoare.S-a descoperit ca Rodick se lasa pe genunchi cel mai mult,aproape 90 grade fac genunchii sai,apoi,desi isi roteste trunchiul mai putin decit Sampras,eficienta cu care si-l foloseste este mult mai mare,dar cea mai mare diferenta este la unghiul pe care il face antebratul sau lasat pe spate cu verticala-peste 65 grade.In comparatie ,forehandul sau este smucit,lipsit de eficienta,in sensul ca efortul depus este foarte mare in raport cu forta loviturii.

sp00q
27th November 2008, 23:31
E un pic simplist sa consideri ca Roddick are cea mai buna serva pt ca..s-a concentrat foarte mult pe aceasta lovitura,si pe celelalte ,mai putin.Serviciul americanului a fost analizat biomecanic cel mai mult,sa se vada de unde vine acea viteza incredibila,in comparatie cu alti jucatori ,la fel de buni serveri,dar care nu au atins aceleasi viteze ametitoare.S-a descoperit ca Rodick se lasa pe genunchi cel mai mult,aproape 90 grade fac genunchii sai,apoi,desi isi roteste trunchiul mai putin decit Sampras,eficienta cu care si-l foloseste este mult mai mare,dar cea mai mare diferenta este la unghiul pe care il face antebratul sau lasat pe spate cu verticala-peste 65 grade.In comparatie ,forehandul sau este smucit,lipsit de eficienta,in sensul ca efortul depus este foarte mare in raport cu forta loviturii.

Eu cred că Roddick și-a lucrat foarte mult serviciul. Nu a neglijat alte lovituri, dar sunt convins că în același timp a făcut tot ce i-a stat în putință să își dezvolte cât mai mult viteza la serviciu. Nu cred că în fiecare dimineață se trezea servind tot mai puternic. A avut un talent natural și s-a străduit să și-l îmbunătățească, dovadă fiind că și-a bătut de 5 ori propriul record pentru cel mai rapid serviciu. Nici racheta nu e aleasă chiar la întamplare...

printulmiskin
27th November 2008, 23:38
Sint convins ca si-a lucrat foarte mult serva,mai ales ca doctrina americana am inteles ca este sa insisti mai mult pe armele forte la antrenamente,sa le faci si mai puternice..