PDA

View Full Version : Campionatul National de Raliuri



Profetu
7th July 2004, 16:47
Am fost sambata asta la etapa de la Brasov. A fost foarte interesant. De asemenea ar fi interesant de aflat parerea voastra despre CNR, despre masinile implicate si pilotii romani, despre etapele viitoare s.a..

Eu as vrea sa ajung la urmatoarea etapa, ultima pe asfalt de anul asta de la Timisoara, insa e cam departe de mine si nu stiu daca o sa ajung.

In schimb, la Sibiu si Arges voi si sigur.

Dorin
8th July 2004, 00:23
Nu puteti da un link sau informatii despre piloti sau masini.Eu il cunosc putin privat pe tatal lui Ilina Manuel.Stiu ca Mani anul trecut s-a clasat in frunte dar era la clasa inferioara.Anul acesta cred ca este la prima clasa si cu masina mai tare... :yeah: Dorin

Profetu
8th July 2004, 15:16
http://www.rallyrom.ro

www.autorally.ro

http://www.motorsportmagazin.ro/

Profetu
19th July 2004, 15:04
Va ca este foarte vizitata aceasta discutie ... :headbang: ... de aceea , o continui de unul singur ....

In weekend-ul urmator (25-26 iulie) se desfasoara la Timisoara urmatoarea etapa a Campionatului National de Raliuri. Se desfasoara pe asfalt, harta raliului este atasata.

Mai vorbesc (singur) dupa ...

:(

cipi13
20th July 2004, 16:37
Daca o sa fiu pe linga calculator o sa vin si eu pe aici.....sa ma mai pun la punct cu raliurile interne.....

Profetu
6th August 2004, 15:33
Azi incepe Raliul Sibiului, in juma de ora plec spre Sibiu.

Mizez toti bani pe Titi, daca si de data asta pierd, chiar ca ma las de pariuri ...

Profetu
9th August 2004, 17:16
Normal ca am pierdut ... Titi a zburat intr-un parau sambata, cel putin asa am auzit pe acolo pe proba, n-a mai ajuns in punctul in care-l asteptam noi.

Gartofan e Campion ... pe deplin meritat.

Marisca a castigat raliul in ultima super speciala, cand masinile alearga in paralel.

Leu a dezamagit profund, nereusind sa ia startul pe proba care s-a desfasurat noaptea. Ceva extraordinar !!!

A fost foarte spectaculos !!!

cipi13
9th August 2004, 17:21
Ce a patit leu?
Eu nu sunt la curent cu ce facura oamenii aia acolo....
Am prins doar la un buletin de stiri ca a abandonat Girtofan si atit....

Profetu
10th August 2004, 12:42
Ce a patit leu?
Eu nu sunt la curent cu ce facura oamenii aia acolo....
Am prins doar la un buletin de stiri ca a abandonat Girtofan si atit....

Leu a urcat in spatele Daciei in care eram eu in Paltinis, indreptandu-se catre start. Ce-o fi facut in aia 15 km pana la start ca a abandonat, se spune din cauza cutiei de viteze.

Gartofan nu a abandonat, a terminat pe doi din cauza ca a pierdut 5 minute pe ultima super-speciala, aia in care masinile merg in paralel pe un circuit de 4 km. Nu mai avea frane deloc si a sarit un mal, a fost ajutat de spectatori si pana la urma a terminat, evitand astfel abandonul.

Titi Aur a abandonat si el sambata, din cate am auzit, intr-un parau care curgea prin apropiere.

Cam asta a fost in mare ...

Am filmat 90 de minute si am facut o caruta de poze.

cipi13
10th August 2004, 13:30
frumos....as vrea si eu caruta aia.....:)
Imi pare rau de leu, care mi se pare senzational....dupa ce s-a ocupat atitia ani de box, cind am auzit ca se ia de raliuri am zis ca nu are nici o sansa.....dar surpriza a fost placuta...

Profetu
10th August 2004, 15:53
Doua stiri:

1. pe site-ul www.autorally.ro exista un sondaj de opinie prin care se ridica problema daca este nevoie de o alta federatie romana de automobilism pentru ca acest sport sa ia "avant" si la noi;

2. apoi, Titi Aur si Dan Gartofan vor participa la mijlocul lunii septembrie la etapa de campionat mondial gazduita de Marea Britanie. Eh, ce ziceti de asta ?

Profetu
12th August 2004, 16:38
Se pare ca raliul Argesului a fost anulat. Organizatorii nu si-or fi luat comisioanele sau nu au contribuit cum se cuvine la anumite "bugete" ... :mda:
Se spune ca s-ar muta la Neamt, dar e foarte putin probabil din cauza lipsei structurii si a resurselor financiare.

cipi13
12th August 2004, 17:06
Trist.....mai ales ca din punct de vedere automobilistic, argesul era potrivit pentru organizarea unui raliu....

Profetu
12th August 2004, 17:15
si era si super aproape de bucuresti ... baiatu iar era pe probe ... :mad:

ramane doar harghita mai accesibil ... onestiul ... nu stiu cum e

Profetu
18th August 2004, 17:21
o "bomba" de ultima ora: la harghita, peste o saptamana, vin doi unguri, unu cu accent WRC si altu cu octavia WRC.

se ingroasa gluma, va zic ... !!!

cipi13
18th August 2004, 18:43
O sa reziste baietii....

Profetu
20th August 2004, 14:22
offtopic

in germania gronholm a abandonat in chiar primul viraj din cauza ploii.

Intre primele zece se afla si cele doua skode.

Profetu
10th September 2004, 11:41
Am harta raliului Manastitilor ce se va desfasura la Tg Neamt peste 2 saptamani, am atasat-o pentru eventualii interesati.

Profetu
20th September 2004, 16:28
S-au intors baietii nostrii din Marea Britanie ...

Gartofan a concurat foarte bine ... Titi cred ca se apropie de finalul carierei.

Saptamana asta e raliul Manastirilor la Tg Neamt ... See u There !!!

cipi13
20th September 2004, 16:40
adu si tu niste poze de acolo....

Profetu
20th September 2004, 16:43
adu si tu niste poze de acolo....

Daca vrei poze ... am o gramada de la Sibiu ... plus o caseta de 90 de minute de 8 mm, pe care imi trebuie un tuner s-o fac pe un cd ....

Daca te intereseaza ... ti le pot trimite

cipi13
20th September 2004, 16:46
da, ma intereseaza.....
Pozele ca de tuner nu am cum sa te ajut...

Profetu
20th September 2004, 18:07
Voi ati auzit de scandalul care macina lumea automobilismului sportiv romanesc ?

Noi nu avem o federatie de automobilism, mai bine zis, nu aveam, ca de cateva saptamani s-a infiintat una care incearca sa rupa automobilismul sportiv din "ghearele" ACR-ului.

Treaba e ca ACR-ul nu-i da drumul, considerandu-se singurul in masura sa gestioneze "afacerile" motorizate din Romania.

Pe www.autorally.ro gasiti informatii suplimentare ...

Ca la noi la nimenea !!!

cipi13
20th September 2004, 18:14
Stiu ca de ceva timp se incearca separarea de ACR a competitiilor sportive cu mototr, dar din pacate cu exceptia pistei de la Arad, daca nu ma insel, sint prea putini sponsori.....

Profetu
7th October 2004, 17:17
Saptamana asta se desfasoara la Onesti ultima etapa a campionatului national de raliuri editia 2003-2004.

De data asta n-o sa ajung pe probele care masoara 280 de km.

Daca e vreunul care poate obtine ceva poze ... ii astept cu nerabdare mail-ul.

In rest ... sa castige Marisca !

Profetu
4th November 2004, 10:41
Ai nostrii (OMV Rally Team) au participat la un raliu foarte important, etapa de Campionat European, in Austria.

Iata clasamentul:

1. Cserhalmi/Krajnak Mitsubishi Lancer Evo 7 2h32:39,1
2. Aigner/Gottschalk Mitsubishi Lancer Evo 6 +1:14,6
3. Beres Jr/Stary Subaru Impreza Sti +2:16,5
4. Marek/Kriz Mitsubishi Lancer Evo 7 +6:53,6
5. Morar/Berghea Mitsubishi Lancer Evo 6 +11:06,7
6. David/Beldie VW Polo +19:00,4
7. Nemeth/Vindocza Skoda Felicia +21:17,2
8. Kis/Kis Skoda Felicia +21:46,5

Pozitii onorante pentru Morar si David, Ilina si Marisca au abandonat in ultima zi din cauza unor probleme tehnice, cand nu erau foarte departe de locurile fruntase.

Se pare ca ai nostrii nu sunt chiar pe dinafara, asa cum considera unii neaveniti.

Tineti-o tot asa !!! /hello

grig_jr
4th November 2004, 10:58
e cool ca mai ies din tara sa vada cum se merge de fapt si de fapt in curse !!! :)

astia de la omv merg pt ca is de la omv pe la tot felu de evenimente de-ale lor prin austria in ungaria. in rest prea putin. pacat.

oricum, bravo lor

Profetu
4th November 2004, 12:55
si cei de la BKP au iesit anu asta, chiar in Raliul Marii Britanii; Aur si Gartofan ...

grig_jr
4th November 2004, 14:33
da da... mi-am adus aminte. din pacate nu prea il am la suflet pe aur - prea plangacios. tot timpul e altcineva de vina : "m-a lasat turbina" "am inceput sa aud ceva sunete suspecte in stanga fata" "nu am vazut ca era praf" "nu am avut gume potrivite" etc etc etc. vreau sa il aud si eu odata zicand: "da domnle, am gresit"

imi placea cum mergea grigorescu, dar acuma pt el cnr-u este o sursa de bani. e concesionar renault si a mers in fiecare etapa anu asta la 1.6 mi se pare cu cate un copilot vedeta. are si scoala de pilotaj si o gramada de alte afaceri. il duce capu si cursele au devenit ceva secundar pt el

alexandru pitigoi mi se pare de viitor. e tanar, talentat, scoala de pilotaj facuta in anglia. are echipa cu spate finainciar - anu asta a mers pe evo VII. - printre putinii de la noi cu evo vii. sa vedem ce va face mai departe

de gartofan ce sa mai zic: baiat serios, chiar isi vede de treaba si e foarte serios. se si vede asta. mi se pare ca seaman f mult in stilul de management al unui raliu cu loeb. trage tare in primele etape cand lumea abia isi intra in ritm, ia un avans linistitor dupa care mentine diferenta. merge la cateva secunde in fata sau spatele urmaritorilor. omu gandeste !!!!!

Profetu
5th November 2004, 09:21
de marisca nu zici nimic ? am niste filmulete cu el ... de-ti vine sa urlii. Cred ca e cel mai spectaculos pilor din CNR.

...dar ilina ? la anu isi schimba masina ...

... daniel ungur a iesit bine din raliul Mol din Ungaria anu asta .

... morar e cam grasut ... :D ... e adevarat ....

... la fel, am un interviu cu titi aur , inaintea etapei de noapte de la sibiu ... pare foarte modest si interesat de spectacol.

Daca vrei materialele astea da-mi o adresa incapatoare de mail si ti le trimit.

grig_jr
5th November 2004, 09:50
cu daniel ungur am si eu. e kool. sunt multi piloti ok, nu incercam sa ii trec in revista pt toti. iar despre aur si interviul tau ce sa zic:" cu o floare nu se face primavara?"

autorally
10th November 2004, 17:32
FEDERATIA ROMANA DE AUTOMOBILISM a finalizat proiectul pentru calendarul competitional 2005. Acesta poate fi accesat si la adresa:
http://www.autorally.ro/calendar_2005.html

Campionatul National de Raliuri

1-3 Aprilie - Raliul BRASOVULUI (Brasov) - asfalt - A.C.S. AUTO BLIC
20-22 Mai - Raliul MARAMURESULUI (Baia Mare) - asfalt - S.C. SIROMEX SRL
17-19 Iunie - Raliul CLUJULUI (Cluj Napoca) - asfalt - A.C.S.SAVU RACING
1-3 Iulie - Raliul HUNEDOAREI (Deva) - asfalt - A.C.S.HYUNDAY RT
29-31 Iulie - Raliul SIBIULUI (Sibiu) - macadam - A.C.S. SCORPION
2-4 Septembrie - Raliul HARGHITEI (Odorhei) - macadam - A.C.S. PRO MOTOR
23-25 Septembrie - Raliul ARGESULUI (Pitesti) - macadam - A.C.S.NATIONAL TURBO CAR
14-16 Octombrie - Raliul BUCURESTIULUI (Bucuresti) - macadam - FRAuto

Raliul MOLDOVEI - periodada neprecizata inca, organizator S.C. AUTOCLUB TITI AUR SRL


Campionatul National de Viteza pe Traseu Montan

7-8 Mai - Brasov - A.C.S. AUTO BLIC
28-29 Mai - Balvanyos - A.C.S.AUTO CRONO
25-26 Iunie - Resita - Club in reorganizare
16-17 Iulie - Abrud - A.C.S.FAIR-PLAY
27-28 August - Sf.Gheorghe - A.C.S. AUTO CRONO
29-30 Octombrie - Brasov - A.C.S.AUTO BLIC

Ranca - perioada neprecizata inca, organizator: Club in reorganizare

autorally
18th November 2004, 17:55
Transcrierea documentului redactat de Tribunalul Bucuresti
Cu privire la acordarea personalitatii juridice Federatiei Romane de Automobilism si inregistrarea in Registrul Federatiilor


ROMANIA

Dosar nr.9/PJ/2004


TRIBUNALUL BUCURESTI - SECTIA A V-A CIVILA
INCHEIERE
SEDINTA PUBLICA DE LA 28.10.2004
TRIBUNALUL COMPUS DIN:
PRESEDINTE: MIHAELA CIOCEA
GREFIER: DRAGOS MANEA


Pe rol solutionarea cauzei civile de fata privind pe petenta Federatia Romana de Automobilism avand ca obiect acordare de personalitate juridica.
Dezbaterile au avut loc in sedinta publica de la data de 21.10.2004 cand instanta avand nevoie de timp pentru a delibera a amanat pronuntarea la data de 28.10.2004.


TRIBUNALUL

Deliberand asupra cauzei civile de fata, constata urmatoarele:
Prin cererea inregistrata pe rolul aceste instante la data de 04.06.2004, petentul Baciucu Cristian in calitate de imputernicit al Federatiei Romane de Automobilism a solicitat Tribunalului Bucuresti sa se dispuna acordarea personalitatii juridice acesteia din urma si inscrierea acesteia in Registrul federatiilor aflat la grefa acestei instante.
In cererea introductiva de instanta, petentul a indicat cele sapte cluburi sportive asociate in vederea constituirii federatiei, sediul, patrimoniul initial, actul constitutiv si statutul federatiei.
In dovedirea cererii sale legal timbrate cu timbu judiciar in cuantum de 342.000 lei, petentul a depus la dosar avizul Agentiei Nationale pentru Sport, dovada disponibilitatii denumirii eliberate de Ministerul Justitiei, recipisa B.R.D. din 25.05.2004 privind constituirea patrimoniului initial, contract autentificat de comodat privind imobilul de reprezinta sediul federatiei, actul constitutiv al federatiei autentificat sub nr. 1162/14.05.2004 de B.N.P asociati Raluca Herbay si Raluca Draga Baldan, statutul federatiei autentificat sub nr. 1161/14.05.2004, de aceeasi B.N.P.
La cererea instante, petentul a depus, de asemenea, la dosar, incheierile prin care s-a acordat personalitate juridica cluburilor sportive membre ale federatiei.
Analizand actele si lucrarile dosarului, Tribunalul retine urmatoarele:
Potrivit articolului 4 alin. 1 din actul constitutiv scopul principal al Federatiei Romane de Automobilism este sa organizeze, sa administreze si sa promoveze activitatea in domeniul automobilismului sportiv, spre folosinta membrilor ei si in interesul formarii si educarii practicantilor, sustinatorilor si simpatizantilor.
Din cuprinsul actului constitutiv si al statutului Federatiei Romane de Automobilism rezulta ca sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 6 din O.G. nr. 26/2000 privind: identificarea membrilor fondatori, exprimarea vointei de asociere si scopul propus, denumirea, sediul si durata de functionare a federatiei, patrimoniul initial, componenta nominala a organelor de conducere, administrare si control, atributiile acestor organe, modul de dobandire si pierdere a calitatii de membru fondator, drepturile si obligatiile membrilor, persoanele imputernicite sa desfasoare procedura de dobandire a personalitatii juridice.
Tribunalul a retinut, de asemenea, ca la dosar se afla avizul autoritatii nr. 245 / 31.05.2004, emis de Autoritatea Nationala pentru Sport in conformitate cu prev. art. 36 alin. 1 din Legea nr. 69/2000.
Concluzionand, Tribunalul va retine ca sunt intrunite conditiile legale pentru acordarea personalitatii juridice Federatiei Romane de Automobilism, astfel cum acestea sunt prevazute de O.G. nr. 26/2000 coroborat cu art. 36 alin. 1 din Legea nr. 69/2000, astfel ca inregistrarea acesteia sa fie operata in Registrul Federatiilor aflat la grefa Tribunalului Bucuresti.



PENTRU ACESTE MOTIVE
IN NUMELE LEGII
DISPUNE:


Admite cererea formulata de petentul BACIUCU CRISTIAN, domiciliat in comuna Comana, sat Budeni, judetul Giurgiu, in calitate de reprezentant al FEDERATIEI ROMANE DE AUTOMOBILISM.
Dispune acordarea personalitatii juridice Federatiei Romane de Automobilism cu sediul in Bucuresti, Str.Aurel Vlaicu Nr.109-111, sector 2
Dispune inregistrarea acestei federatii in Registrul Federatiilor aflat la grefa Tribunalului Bucuresti.
Cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare.
Pronuntata in sedinta publica azi 28.10.2004.

PRESEDINTE
MIHAELA CIOCEA

grig_jr
18th November 2004, 19:17
si asta e bine sau e rau. jur ca nu inteleg care a fost scandalul de anu asta cu federatia si acr si echipele si tot. ce porcarie!!!

autorally
19th November 2004, 17:59
Pai care sa fie scandalul... automobilismul din Romania nu avea federatie! FRAK-ul era in afara legii si refuza sa se reorganizeze. Atunci cand cluburile s-au asociat si au hotarat sa mearga pe calea legala si sa infiinteze Federatia Romana de Automobilism, ACR/FRAK-ul au inceput razboiul: au suspendat licente, au depus contestatii la tribunal, au sarit cu comunicate de presa care mai de care mai ciudat, etc.

De acum inainte totul trebuie sa intre in normalitate: FRAuto exista si va functiona asa cum trebuie sa functioneze o federatie, adica avand la baza un sistem democratic de conducere nu unul dictatorial vezi cazul ACR/FRAK condus de un singur om, "Max Mosley" al Romaniei, asa cum se autointituleaza, care face si desface dupa bunul plac ignorand regulamente, reguli si bun simt.

Sa fie intr-un ceas bun!

autorally
26th November 2004, 11:55
FRAuto a organizat joi 25 nov.2004 la Brasov, o intalnire de lucru cu sportivii licentiati.

La intalnire a fost prezenta, direct, cvasi-totalitatea pilotilor de Raliu si VTM care au fost licentiati in ultimii ani.

Sportivii care nu au putut participa au desemnat persoane prezente pentru a-i reprezenta.

In prima parte a intalnirii s-a facut o informare cu privire la stadiul in care se afla procesul de constituire a FRAuto. S-a prezentat punctul de vedere al conducerii alese a FRAuto referitor la organizarea activitatii sportive in viitor.

S-a reiterat mesajul conducerii Asociatiei Importatorilor si Producatorilor de Automobile ( APIA ) cu privire la implicarea viitoare a membrilor acestei organizatii in automobilismul sportiv.

S-au prezentat si lamurit unele aspecte legate de organizarea si participarea la concursurile internationale.

In partea a doua, s-au fost prezentat, proiecte de regulamente sportive pentru anul 2005, proiecte care sunt regulamentele FIA specifice fiecarui tip de concurs, cu minime adaptari referitoare la situatia specifica din Romania.

Considerandu-se de catre cei prezenti ca "vremea expectativei a trecut", s-a convenit ca in urmatoarele 4 zile ( pana luni 29.nov. 2004 ora 22.00 ), sa se trimita pe email-ul office@FRAuto.ro, adeziunile sportivilor si ale structurilor sportive, indiferent de forma lor de organizare actuala, la FRAuto. Adeziunile vor fi afisate on-line pe site-ul FRAuto. Toti cei care isi vor trimite adeziunile vor primi un formular care va trebui completat. Deasemenea, vor avea dreptul de a face propuneri pentru constituirea grupurilor de lucru care vor analiza si face propuneri asupra regulamentelor 2005

Secretariatul FRAuto.

Profetu
26th November 2004, 13:29
Domne, asta e o treaba buna. Asta e parerea mea. De acum exista o federatie romana care sa se ocupe exclusiv de detinele acestui sport, sa organizeze competitii si sa participe la dezvoltarea acestui sport in Romania.

Io oricum incercam sa ajung la cat mai multe etape de campionat national, dar de acu sper sa nu se mai intample ce s-a intamplat anu trecut cu raliul argesului. De asemenea, sper intr-o mai buna organizare a evnimentelor sub aspectul activitatilor auxiliare: prezentari, publicitate, stiri etc..

In alta oride de idei, am inteles ca multi dintre pilotii inscrisi in CNR isi vor schimba echipamentul de concurs (a nu se intelege combinezonul, ci "jucaria") ... vor fi prezente multe mitsubishi-uri evo 7 si 8 ... o evolutie fata de anul trecut; poate ca astfel si lupta va fi mai stransa si mai antrenanta.

Profetu
8th December 2004, 12:46
Prima etapa a Campionatului National de raliuri din 2005 va avea la start un oaspete de seama. Cvadruplul laureat in intrecerea mondiala Tommi Makinen va veni in Romania pentru a-i sustine pe pilotii echipei BKP Racing. "M-am intalnit cu Makinen in Finlanda si am stat mai mult timp de vorba. in sezonul viitor voi pilota o masina preparata la atelierul lui. I-am propus sa vina in Romania si a fost de acord. Cel mai probabil o va face la prima etapa din sezonul viitor, stagiune in care si eu si Titi Aur vom folosi masini preparate de el", a spus Dan Gartofan, campionul din 2004. Despre cel care se va ocupa de destinele tehnice ale bolidului Subaru, "Giri" spune: "La nivelul Campionatului Mondial de raliuri, este echivalentul lui Michael Schumacher". Detaliile sejurului lui Makinen nu au fost stabilite cu exactitate, acestea urmand a fi rezolvate intr-un viitor foarte apropiat. Dupa retragerea din activitatea competitionala, la finalul sezonului 2003, Tommi Makinen si-a deschis o scoala de pilotaj si a creat unul din cele mai importante ateliere de preparare a masinilor Subaru Impreza, in versiune de grupa N. De altfel, Tommi Makinen Racing are statutul de cel mai bun preparator european al masinilor japoneze.

Tommi Makinen

* Nascut: 26 iunie 1964, Puupola (Finlanda).
* inaltime: 1,75 m. Greutate: 74 kg.
* Rezidenta: Monte Carlo si Finlanda.
* Debut: Nokia Rally, Finlanda, 1985.
* Idoli: Hannu Mikkola, Juha Kankkunen.
* Hobby: schi, vanatoare, mountain bike.
* De patru ori campion mondial de raliuri (1996-1999).
* Raliuri castigate: 24 (Finlanda - 5, Monte Carlo - 4, Suedia - 3, Argentina - 3, Kenya - 2, Australia - 2, San Remo - 2, Portugalia, Spania, Noua Zeelanda).

grig_jr
8th December 2004, 13:18
care va fi prima etapa?
(nu ca nu m-as putea uita, da imi e lene :P)

Profetu
8th December 2004, 18:28
care va fi prima etapa?
(nu ca nu m-as putea uita, da imi e lene :P)

offtopic ... "casca ochii" 8-9 posturi mai sus ...

"A fost confirmata data desfasurarii Raliului Moldovei, editia 2005. Aceasta etapa se va desfasura la Onesti, in perioada 5-6 noiembrie 2005, fiind organizata de S.C. AUTOCLUB TITI AUR SRL. "

Mi se pare un mic conflict de interese. Daca Aur va participa la acest raliu organizat chiar de el, ar putea avea niste avantaje. Or sa fie destule voci contestatare.

Om trai s-om vedea !

grig_jr
9th December 2004, 15:22
@profetu: scuze ca is mai putoare.

mie de aur nu mi-a placut niciodata. tot timpul se plange: ba e vremea, ba is gumele, ba auzea ceva zgomote ciudate la cutie etc.

nu ma mira oricum mare lucru cand vine vorba de cnr. trebuie sa dispara toti vechii, pana cei tineri sa se poata "da" klumea !

Profetu
18th December 2004, 11:35
Cei doi componenti ai echipei BKP, Gartofan si Aur, vor alerga in 2005 pe masini Subaru Impreza preparate de Tommi Makkinen.

Profetu
10th January 2005, 10:56
Conform unor zvonuri si Emanuel Ilina va alerga in 2005 pe o noua masina, cel mai probabil un Mithubishi Evo VIII de clasa N.

Profetu
10th January 2005, 17:57
Anul asta vom avea etapa de CNR la Bucuresti, pe macadam, sunt foarte curios sa vad pe unde vor intra masinile.
Sper sa nu se repete situatia de anu trecut cand Raliul Argesului a fost anulat din calendar cu cateva saptamani inaintea desfasurarii.

Profetu
14th January 2005, 14:04
Zvonuri:
Emanuel Ilina - Mitsubishi Evo 8
Bogdan Marisca - Evo 7

Motivul pentru care nu se tine in 2005 un raliu la Timisoara este ca organizatorii sunt de partea FRAK-ului.

Profetu
18th January 2005, 18:26
mai mult ...

Mihai Leu ... Evo 8

BKP se pare ca intentioneaza sa inscrie a treia masina, tot Subaru ... se pare cu Grigorescu ...

Va spun ... se ingroasa gluma !

Profetu
26th January 2005, 18:08
Se pare ca BKP l-au debarcat pe Titi. Urata treaba ! Sper sa-si gaseasca un volan pentru sezonul asta !
In locul lui, a venit Grigorescu.

Profetu
22nd February 2005, 16:20
Dan Gartofan - Subaru WRX STI (tommy makinen spec.N11) BKP
George Grigorescu - Subaru WRX STI (tommy makinen spec N.11)BKP
Raspopa - Renault Clio Bkp
Cismaru - Renault Clio Bkp
Mihai Leu - Mitsubishi Evo 8 - lukoil
Emanuel Ilina - Mitsubishi Evo 8,5 (mr) - omv
Bogdan Marisca - Mitsubishi Evo 7 -omv
George Morar - Mitsubishi Evo 6 (gr.H) - omv (incert)
Lucian Preda - Mitsubishi Evo 5 - Eurolines incert
Danny Ungur - Mitsubishi Evo 6 - MOL
CatalinBerari - Mitsubishi Evo 7
Titi Aur - Skoda Octavia wrc Gr.H - OMV
Dodo Pitigoi - Mitsubishi evo 7
Sorin Badea - Mitsubishi evo 7
Manu Mihalache - Mitsubishi evo 7 - Atlanta
Gunter Graef - Mitsubishi evo 7 - Atlanta
Dodo Toma - Toyota Celica - Atlanta Gr H
Savu Bv.- Mitsubishi Evo 6 Gr.H
Heinz Golner - VW Golf Turbo - Gr H /asfalt + Skoda Octavia Kit car /(macadam).
Horatiu Ionescu Cristea - Porsche 911 Turbo Gr H
Banciu - Audi S2 Gr H
Carmen / Valentina - MG Gr N
Burchel - VW Polo Super 1.6
Duval - Citroen Saxo Super 1.6
Turbatu - Citroen Saxo Gr N
Arthur - Mitsubishi Evo 6 Gr N

Profetu
28th February 2005, 14:40
Prima etapa trebuia sa se dispute pe asfalt la Brasov ... se pare ca se va disputa pe zapada ... /hello ... ar fi interesant, prima etapa pe zapada din CNR ... :D

grig_jr
28th February 2005, 14:46
cand e? lene sa sap,.. sorry

cand sunt etapele de la hunedoara si banat? sunt cele mai aproape de mine si as incerca o deplasare.

tu cum "participi" la un raliu? iti alegi un viraj misto si stai acolo toata ziua? te invarti prin standuri?!?

Profetu
28th February 2005, 14:59
Obligatoriu fotografiez in prima zi toate masinile ... ca sa nu cumva sa abandoneze vreunu si sa-l ratez.
In parcu de asistenta e super meserie. Vorbesti cu pilotii, intrebi cum sta treaba ... cea mers bine, cea mers rau ... oamenii sunt foarte deschisi. Chiar si Titi ...
Pe probe stau ori pe linie dreapta mai lunga de 600 de metri ca sa aud la maxim motoarele ... stau langa un pom, sau ceva ... un pod ... ca sa nu ma ia vreunu pe parbriz .... apoi schimb, in functie de desfasurare ... cu o curba de viteza in care intra mai mult cu spatele ... Exista situatii in care trec in aceeasi zi pe aceleasi probe, deci ai timp sa schimbi pozitia.
In timpi morti ... mananci, joci fotbal, bei ... sau stai zgribulit in masina aparandu-te de ploaie si injurand printre dinti ceasul ca nu se misca mai repede.
www.autorally.ro te poate ajuta cu mai multe informatii despre etape. Stiu numai ca prima e la inceputul lui aprilie la Brasov, pe asfalt, deci pe la Poiana.

grig_jr
28th February 2005, 15:01
poate ne "lipim" pt hunedoara sau banat :P :ok:

Profetu
28th February 2005, 15:04
Vedem ... toata treaba e sa gasim undeva sa ne cazam ... rezonabil si aproape de probe. Prin zonele astea nu prea stiu pe nimeni asa ca daca auzi vreun pont de cazare ceva mai ieftin decat un hotel de 2 stele anunte-ma si pe mine, te rog.

grig_jr
28th February 2005, 15:12
eu locuiesc in timisoara si prietena mea este din hunedoara.
e bine? :P

Profetu
28th February 2005, 15:33
grig ... in gluma acum, nu vreau sa stau la prietena ta ... :D
cautam un loc unde sa stam noaptea ... 5-6 ore ... agroturism chiar ... sa nu ne rupa la bani si sa fie aproape de probe .... ultima conditie e esentiala ... dimineata circulatia se inchide foarte devreme si trebuie sa te trezesti dimineata ca sa apuci sa intri pe zonele in care se vor desfasura "luptele" ...

grig_jr
28th February 2005, 15:55
pei nu ziceam ca e din hunedoara in ideea ca o sa stam pe capu ei. dar fiind de acolo poate rezova ceva, nu? la fel si in timi. eu stau la camin,... dar se rezolva ceva.

din cate stiu eu la hunedoara raliu e pe cincish pe acolo. mai sunt cabane,. chestii ,.. se rezolva :ok:

Profetu
3rd March 2005, 16:20
Grig ... ar fi super daca s-ar aranja ceva la Hunedoara sau la Timisoara ...

Chip in taci ...

piranha
7th March 2005, 12:16
grig ... in gluma acum, nu vreau sa stau la prietena ta ... :D


Eu as vrea :kiss:

Profete, o mica (virgula) corectie:

Carmen Craciun (fosta Berghea) nu are bani sa mearga cu MG-ul lui Pitigoi si nu va merge.

HF_Integrale
13th March 2005, 11:29
Mai, mai, mai... toata lumea buna pe forum-ul asta...

Pe mine ma enerveaza ca nu se exista dom'le un site pe care sa fie prezentate toate echipele ce vor merge la CNR/VTM. Am sa incerc eu sa fac asta pe www.lanciadelta.ro dar e greu pentru ca tot ce prind pana acum sunt zvonuri. Sper ca la Brasov sa fie totul clar si s-o punem pe picioare, pentru ca e nevoie...

grig_jr
13th March 2005, 12:37
http://www.autorally.ro ?

Profetu
14th March 2005, 16:42
http://www.autorally.ro ?

integrale e un "veteran" al forumului autorally ...


Mai, mai, mai... toata lumea buna pe forum-ul asta...

Pe mine ma enerveaza ca nu se exista dom'le un site pe care sa fie prezentate toate echipele ce vor merge la CNR/VTM. Am sa incerc eu sa fac asta pe www.lanciadelta.ro dar e greu pentru ca tot ce prind pana acum sunt zvonuri. Sper ca la Brasov sa fie totul clar si s-o punem pe picioare, pentru ca e nevoie...

Iti dai seama ca toti pastreaza surprizele pana la prima etapa de la Brasov.
Ti-am mai spus ... ai niste filmulete pe site, de toata frumusetea ... grig, ar trebui sa intri sa le vezi ... merita !!! :ok:

grig_jr
14th March 2005, 16:48
da, sa traiti :ok:

sa inteleg ca atunci cand o sa vreau sa imi cumpar o integrale am cu cine vorbi, nu ??! :P

dar nu discut decat daca e vorba de o Evo2.... si de la 400 CP in sus ;)

HF_Integrale
14th March 2005, 20:47
integrale e un "veteran" al forumului autorally ...

Iti dai seama ca toti pastreaza surprizele pana la prima etapa de la Brasov.
Ti-am mai spus ... ai niste filmulete pe site, de toata frumusetea ... grig, ar trebui sa intri sa le vezi ... merita !!! :ok:

Acuma chiar „veteran”... :) E mult spus. Treaba cu autorally.ro e ca eu ii stiu pe oamenii aia de acolo (cum sunt sigur ca-i stie si Profetu) si imi dau seama ca se poate si o informare mai completa si mai... hmm... obiectiva.

Filmuletele... da... le vom schimba la un moment dat... chiar cu imagini on-board de la CNR/VTM speram. Sunt cateva Integrale frumoase pe care le veti vedea in sezonul asta... am promisiuni serioase in sensul asta.


da, sa traiti :ok:

sa inteleg ca atunci cand o sa vreau sa imi cumpar o integrale am cu cine vorbi, nu ??! :P

dar nu discut decat daca e vorba de o Evo2.... si de la 400 CP in sus ;)

Putem vorbi si fara sa vrei sa cumperi, dar sigur ca eu cam stiu ce si cum se misca cu Lancia in Romania, asa ca daca ai nevoie iti stau la dispozitie.

Evo2... aia e o super-bomba. Si inca o super-bomba cica e prevazuta pentru 2006 cand va aparea noua Integrala. Speram sa fie inspirata mai mult din Evo2 decat din Delta HPE care a fost... un pas inapoi.

Da' de ce nu veniti si pe forum la noi ca sa vorbim despre masini si alte de-astea? Sunt ceva oameni cu adevarat interesanti acolo... www.lanciadelta.ro/forum

grig_jr
14th March 2005, 20:50
se vorbea undeva pe acest forum despre masina visata si am zis ca ar fi ori Intregrale ori Impreza.
am gasit pe mobile.de una cu desenele Martini, tot-tot-tot,... stare impecabila, vreo 30 000 de euro. mi-a picat fatza. mai era una galbena, tot original, zicea ca nu a fost forjata, doar colectie,.. vreo 35 000 euro. plangeam pe taste :P

HF_Integrale
14th March 2005, 22:33
Am avut pe site o lista de preturi (si o mai am undeva...) a Gralelor din Italia. 10.000 euro un Evo2 cu jante pe 16" si motor cu 75.000 km rulati. Masini in stare foarte, foarte buna. Bine, mai erau alea de colectie care costau la preturile zise de tine. Din seriile limitate "Bianco Perlato" sau "Verde York", care ajungeam la 35 - 40 000. Era una fara nici un kilometru la bord... Evo 2 tinuta in permanenta in garaj... 40.000... n-am cuvinte...

Am vrut mult timp sa fac un drive-test comparativ intre Integrale si Impreza. Am vorbit chiar la Subaru sa-mi dea un Impreza (nu mie, ci unui pilot VTM de la Bv, care chiar sa compare cum trebuie masinile), dar aia de la reprezentanta n-au asa ceva la Brasov iar eu n-am cum sa duc o Integrala preparata ca lumea la Bucuresti, asa ca a picat momentan... :(

Profetu
31st March 2005, 11:53
Maine la 17 am plecat spre Brasov sa prind proba de noapte de pe Valea Cetatii.
Sambata stau odata pe Poiana Brasov si doua probe pe Valea Cetatii. Sper sa nu se anuleze nici una dintre probele astea.
Revin cu poze luni !!!

piranha
31st March 2005, 13:06
Bine ca imi zisei ca aveam de gand sa vin sambata. Cu ce pleci Profete?

Profetu
31st March 2005, 16:55
Avem echipajul facut de doua luni ... Golf 4 ...
Poate ne vedem p-acolo .. se fac niste intalniri ... HF Integrale vorbea de ceva de genu asta ...

Profetu
7th April 2005, 14:19
N-am apucat sa ma vad cu nimeni. Era imposibil sambata sa recunosti pe cineva. Era lume ca la targ. Puhoi !!
Apoi, nici timp nu prea a fost, intre finalul unei probe si startul urmatoarei a fost in jur de o ora. Pana plecai, pana iti gaseai un loc treceau masinile de deschidere si incepea show-ul !!!

Profetu
8th April 2005, 23:23
V-am promis niste poze !!!
Enjoy !!!

Profetu
17th May 2005, 11:37
In acest weekend la Baia Mare se va desfasura a doua etapa din CNR.
Pronosticul meu:
1. Gartofan
2. Ilina
3. Marisca

Dorin
22nd May 2005, 11:48
Ce se intampla la Baia Mare? Accident groaznic stiu ca a fost. A murit omul ala? Continua raliul? :yeah: Dorin

Profetu
23rd May 2005, 11:04
Din cate stiu eu n-a murit ...
Accident mai stupid ca asta nu mai vazusem de mult ...
Incostienta se pare ca se plateste scump !!!

fia
23rd May 2005, 11:07
N-a murit si am a inteles ca e chiar ok, adica scapa... eu nu pot sa pricep cum... in opinia mea il facuse praf...

Profetu
23rd May 2005, 16:53
Am un filmuletz in care e prinsa si "cascadoria" cu respectivul ... daca-l vreti, va astept cu indicatii pe PM ... :ok:

doggy
8th June 2005, 21:24
salut am si eu o intrebare .. ca sa participi la un raliu.. cel de genu raliu romaniei sau alt raliu trebuie sa ai experientza ? sau potzi sa fii si incepator ? .. si daca da .. catzi ani experientza ? .. multumesc anticipat

Profetu
9th June 2005, 09:35
doggy ... ca sa poti participa la raliuri trebuie mai intai sa faci o scoala de piloti (informatii despre o astfel de scoala gasesti pe www.autorally.ro), dupa care vei obtine licenta din partea federatiei si te poti inscrie, in primul an numai la debutanti, in campionat.
sunt o gramada de incepatori in CNR ... si cu cati vor fi mai multi cu atat mai bine. Toata treaba e sa ai bani pentru ati pregati masina si participarea in competitie.

Orocalin
28th June 2005, 08:48
Salut!!!
Eu sunt nou aici pe forum,dar am vazut multe chestii interesante...
Sunt arbitru in CNR (deocamdata) si astept cu nerabdare Raliul Hunedoarei (sunt din Deva)... in legatura cu schimbarea federatiei sunt multe de spus... daca nu ai pile nu poti sa ajungi la ei... (de aceea nu stiu daca voi mai fi arbitru)...
Astept reactiile voastre!

ADelPiero
2nd August 2005, 20:11
Marisca, pe primul loc dupa cinci etape (http://www.onlinesport.ro/sport/motor/raliu/index.php?meniuId=27&viewCat=262&viewItem=4206)

degeaba ca ... il ia Aur ...e cel mai meserias ;)

am fost inainte de etapa asta de la Sibiu, la Hunedoara ... ce intoarceri si ce frane baga Titi ... superb ..... restu` incetineau ... Aur viteza, frana de mana, intoarcere spectaculoasa intr`un viraj de 45grade ... si dupaia i`a dat gazzzzzzzzzz ...

acu` la Sibiu n`am mai fost... :(

Profetu
12th August 2005, 16:57
acu` la Sibiu n`am mai fost... :(

am fost io ...

nimic iesit din comun ... titi ca un metronom

ADelPiero
4th November 2005, 18:42
Bogdan Marişca, noul campion naţional de raliuri (http://www.onlinesport.ro/sport/motor/raliu/index.php?meniuId=27&viewCat=262&viewItem=6347)

poate baga spectacol in proba de maine :D ca si asa nu mai are nimic de pierdut :ok:

gabi_brabus
6th November 2005, 12:34
Superb raliu..am fost la Raliul Harghitei..organizare..probe special super, k si in U.K. ...bravo Bogdan..dar e pacat k titlul nu sa decis p probe..imi pare rau de Giri k a abandonat asa devreme.Dar raliul a fost un show total...

gabi_brabus
6th November 2005, 12:40
aici..toata lumea a facut spectacol....doar Berari a mers la rezultat cred k lau batut si fiestele...dar noh..asta e..omu a vrut titlul la H......go.go go..RALLY

Profetu
14th December 2005, 10:17
In urma intalnirii de la Brasov cu organizatorii de raliuri si curse de viteza in coasta, Federatia Romana de Automobilism Sportiv (F.R.A.S) a dat publicitatii calendarul competitional pentru anul 2006. Acesta este urmatorul:

I 1-2 Aprilie Raliul BRASOVULUI
II 6-7 MAI Raliul MARAMURESULUI
III 27-28 MAI Raliul PIETRICICA
IV 17-18 IUNIE Raliul AVRAM IANCU
V 8-9 IULIE Raliul HARGHITEI
VI 29-30 IULIE Raliul SIBIULUI
VII 26-27 AUGUST Raliul MUSCEL
VIII 16-17 SEPTEMBRIE Raliul BUCURESTIULUI
IX 14-15 OCTOMBRIE Raliul HUNEDOAREI

pct76
1st January 2006, 14:59
Sunt bolnav dupa viteza. Deplasarile pe drumurile publice sunt adevarate raliuri pentru mine. Visez sa particip si eu la Campionatul National de Raliuri. Ce trebuie sa fac ? In ce club trebuie sa ma inscriu ? Trebuie sa iau vreo licenta de pilot ?

Profetu
8th June 2006, 15:31
Venirea lui Marco Tempestini in CRR a generat discutii interminabile – multe dintre ele in contradictoriu – despre calitatile de pilot ale italianului si sansele sale la cucerirea titlului national in Romania. Nu ma hazardez sa fac pronosticuri in acest editorial, pentru ca desfasurarea actualului sezon nu recomanda nici un favorit clar si – oricum – abia au trecut trei curse.
Asupra altui aspect vreau sa-mi indrept atentia. Modul cum a fost primit si perceput Marco Tempestini de lumea automobilismului sportiv autohton. Italianul a facut pana acum totul ca la carte: lansare oficiala de echipaj, echipa profesionista de asistenta, masina de top, relatii foarte cordiale cu presa autohtona si colegii de competitie, un program competitional complet si coerent, in care este inclusa o oferta deschisa catre un pilot roman tanar pe care sa-l sustina in 2007. Ce inseamna asta? Profesionalism curat! Dar, din pacate, nu asa se intelege si la noi. Aceasta demonstratie de forta nu este pe placul tuturor adversarilor, chiar daca acestia nu au puterea sa o recunoasca deschis.
Au aparut imediat voci care sa se intrebe pe la colturi: “cine mai e si asta care a venit aici sa ne strice noua toate jocurile?”, “ce se da el mare cu banii lui?”, “ce e in capul lui ca ia in dreapta sa la antrenamente ziaristi sau navigatori?”, “crede ca daca a facut performanta in Italia sau pe unde a mai concurat, o sa-i mearga si aici in Romania, unde traseele noastre sunt cu totul altfel decat in tot restul lumii?”.
Tempestini deranjeaza, asta e clar! Prin tot ceea ce face si prin tot ceea ce NU face! Nu-si pacaleste sponsorii, nu-si construieste case cu termopan si centrala cu banii de la curse, nu vrea mediocritate ci performanta, dar nu cu orice pret, nu-si desconsidera adversarii, nu barfeste. Practic nu face parte din lumea noastra si asta se vede de la mare distanta.
Indiferent de rezultatul cu care va termina acest an competitional, castigatorul moral al sezonului este Marco Tempestini. Si daca in 2007 isi va respecta promisiunea – si personal nu vad de ce nu ar face-o – atunci italianul nu ar da o palma tuturor celor care acum il blameaza ci un adevarat sut in fund!
P.S. Macadamul romanesc este unul atat de special incat Tempestini nu-si va putea demonstra calitatile, afirma unii. Noroi la Piatra Neamt, pietre la Sibiu, balti la Bucuresti (de Harghita nu zic nimic ca nu se mai tine). Am fost la Raliul Acropolis si am vazut cum arata traseul – cine are curiozitatea sa-mi verifice afirmatiile poate vedea pozele din fotoreportaj – o gramada de “interioare” pline de pietre cum rar mi-a fost dat sa vad, praf cat casa, zone cu apa adanci de intra jumatate din botul masinii. Daca aveam asa ceva in Romania, stingeam gazele si inchideam lumina peste Campionatul de Raliuri.

Sursa: Teodor Hossu-Longin - www.LaLimita.ro

Profetu
26th June 2006, 15:34
Comunicat FRAS

Modificare calendar competitional 2006
Consiliul federal a avizat la cererea organizatorilor urmatoarele modificari:

Campionatul de Raliuri al Romaniei
Raliul Sibiului - OMV (etapa a V-a), din data de 28-29 iulie, se reprogrameaza in data de 21-22 iulie 2006.
Campionatul de Viteza in Coasta al Romaniei
Etapele IX si X - Abrud din data de 21-23 iulie se devanseaza pe 28-30 iulie 2006.

piranha
4th June 2007, 14:34
Pilot de raliuri in varsta de 16 ani in Romania:

http://www.rally.ro/index.php?req=articol&id_a=443

ovi sibiu
22nd July 2007, 15:38
Poze de la Raliul Sibiului Pirelli 2007: http://www.matiu.ro/main.php?g2_itemId=6939

Galushca
24th September 2007, 13:44
Pun si aici cateva poze de la ultima etapa de raliu FRAS ...Raliul Avram Iancu Ecomac - Cluj-Napoca

sniperwolf1989
26th October 2007, 18:22
Pe ce post se poate urmari?

ovi sibiu
6th November 2007, 12:04
Poze de la Pirelli Rally Show Sibiu 2007.
http://www.matiu.ro/main.php?g2_itemId=14459

Cneazul
25th June 2008, 16:22
cateva poze de la Raliul Clujului 2008, pentru fanii acestui sport.

piranha
1st October 2008, 11:21
O stire interesanta pentru fanii care vor sa-si vada semnatura pe o masina de curse :

La Raliul Iasului din perioada 25-26 octombrie, echipajul ProFM format din Manuel Mihalache si Janos Soos va afisa gratuit autografele fanilor pe masina de curse, Mitsubishi Lancer Evo IX. Pentru acest lucru, cei doi brasoveni pun la dispozitia publicului amator intreg plafonul masinii, adica o suprafata de aproximativ 1,5 metri patrati.

Detalii si masina de curse :
http://www.manumihalache.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=5

ducus
25th December 2008, 23:23
Iata si calendarul oficial pentru 2009:
1 Raliul Brasovului (Brasov) 13 - 15 mar detalii
2 Raliul Timisoarei (Timisoara ) 24 - 26 apr detalii
3 Raliul Iasului (Iasi) 22 - 24 mai detalii
4 Raliul Clujului (Cluj Napoca) 19 - 21 iun detalii
5 Raliul Sibiului (Sibiu) 17 - 19 iul detalii
6 Raliul Tara Barsei (Brasov) 21 - 23 aug detalii
7 Raliul Aradului (Arad) 25 - 27 sep detalii
8 Raliul Argesului (Arges) 30 oct - 01 noi detalii

nelutzu_
29th January 2009, 01:00
Raliul "de iarna" Covasna
Clasamentul final

1 41 Onoriu Daniel/Tiura Gabi Mitsubishi Evo 8
2 25 Porcisteanu Valentin/Iancu Bogdan Mitsubishi Evo 9
3 93 Nastase Bogdan/Popidan Alex Dacia Logan
4 4 Sauciuc Lucian/Dobasu Andreea Dacia Logan N 2
5 2 Pescaru Ioan/Marton Istvan VW Golf
6 50 Cozma Eduard/Ursache Remus Dacia Logan
7 15 Popa Octavian/Tamas Laszlo Mitsubishi Evo 8
8 71 Tudor Liviu/Paler Petru Lada Niva
9 16 Henter Marius/Henter Mihaela Lada Niva
10 444 Balasz Arpad/Docze Odon Renault Clio


http://www.autorally.ro/index.cfm/page/autorally/subpage/stiri/news/5954/raliul__de_iarna__covasna_-_rezultate_oficiale.html

ducus
13th April 2009, 20:36
In perioada 24-26 aprilie va avea loc Raliul Timisului. Voi cu cine tineti in acest sezon? Eu cu Titi Aur, sper sa-l bata pe finlandez. :P Dar Dan Gartofan are vreo sansa la podium?

marapova
23rd May 2009, 20:45
Lucian Gabrcea Senior.
Un barbat frumos, puternic si corect!
Astazi, 23 mai 2009, ne paraseste un om care si-a lasat afacerile pentru pasiunea care i-a condus spiritul catre idealul unei competitii ucigatoare.
L-am cunoscut si stiu ca era un extrem de parolist si de cuvant.
Ne paraseste un om deosebit lasandu-ne sa sustinem pe fiul sau, un tanar promitator, pe care trebuie sa il crestem si sa il ajutam sa atinga telurile tatalui sau!
Condoleante familiei!

RADUPE
23rd June 2009, 17:18
Bogdan Marisca revine in lupta pt. titlu national dupa victoria din Raliul Clujului! Bogdan a mers foarte bine pe cele 5 PS + 2 superpeciale, in special pe ce-a de sambata e la Cora unde a facut spectacol, cum facea odata Titi pe vremuri! In rest Szabo merge constant, si se anunta principalul pretendent la titlu anul acesta, Porcisteanu incepe sa fie o certitudine, Tempesta destul de subtire avand in vedere ca a rulat acasa; dezamagitor Miettinen, Claudiu David (la care se vede inactivitatea din ultimul timp), Jiri, Deni!

Urmatorul raliu se va desfasura la Sibiu, si este primul din ultimele etape pe macadam, un raliu foarte greu, in care echipajele participante nu depasesc 50% din cele inscrise!

ovisopa
17th July 2009, 23:40
Cateva fotografii facute pe primele doua probe :


Poze de la Raliul Sibiului 2009

http://www.sibiul.ro/galerie-poze-sibiu/2-raliul-sibiului-2009-704460898.jpg

http://www.sibiul.ro/galerie-poze-sibiu/2-raliul-sibiului-2009-1239979606.jpg

http://www.sibiul.ro/galerie-poze-sibiu/2-raliul-sibiului-2009-1029215960.jpg

http://www.sibiul.ro/galerie-poze-sibiu/2-raliul-sibiului-2009-311493130.jpg
(http://www.sibiul.ro/poze-sibiu/raliul-sibiului-2009/249/1/)

Aici gasiti si 2 filmulete, unul din 16 iulie 2009, cand au fost prezentate masinile si pilotiii in Piata Mare din Sibiu iar al doilea de pe primele doua probe, de pe circuitul de autocross din cartierul Strand


Video HD de la Raliul Sibiului 2009

http://www.sibiul.ro/sibiu-video-thumbs/raliul-sibiului-2009-ps1-ps2.jpg
(http://www.sibiul.ro/sibiu-videos/raliul-sibiului-2009_17.html)

Clipsport
11th May 2010, 10:26
Accident surprins in direct la Raliul Argesului, pe http://clipsport.ro! Cei de la Muscel TV au filmat exact momentul in care un concurent s-a rasturnat cu masina la iesirea dintr-un tunel de pe Transfagarasan! Imaginile, unice, le puteti vedea aici: http://clipsport.ro/?p=331

Datenshi
11th October 2010, 09:48
Gergo Szabo castiga al doilea sau titlu in Romania, in urma victoriei din Raliul Iasului. Pe locul 2 a reusit sa termine Vali Porcisteanu, in ciuda problemelor intampinate la Iasi.

http://www.autorally.ro/index.cfm/page/cnr/raliuri.html

Datenshi
10th July 2011, 22:44
Incredibil ce ***** de organizare la Sibiu. Gergo Szabo, deocamdata castigator, a intalnit o masina pe traseu, dar a reusit sa o evite. Vali Porcisteanu nu a fost atat de norocos si a pierdut o gramada de puncte din cauza a doi motociclisti inconstienti care veneau din sens opus. Pe unul dintre ei l-a lovit, asa ca game over etapa asta.

Datenshi
6th August 2011, 19:54
Vali Porcisteanu castiga raliul Aradului, in timp ce Marco Tempestini pierde 3 minute in ultima proba, ajungand pe 3 pana la final. Porcisteanu revine astfel in fruntea clasamentului general, dupa a treia victorie din sezon.


Tempestini nu a mai reusit sa ajunga in timp util in parcul auto, astfel ca pe 3 a urcat Titi Aur, pozitia a doua fiind ocupata de Bogdan Marisca.

Datenshi
15th October 2011, 17:12
Si acum pot spune ca am pe birou autograful unui campion. Felicitari Vali & Dan!

Lordul
15th October 2011, 19:11
am fost si eu la Raliul Iasului !

la Super-Speciala.....a fost interesant....

felicitari campionului !

piranha
6th December 2013, 13:25
http://2010.fras.ro/images/2013_10/logo_pic.png

Federatia Romana de Automobilism Sportiv (FRAS) organizeaza un concurs de design adresat fanilor pentru viitorul logo al Campionatului National de Raliuri (CNR).

Detalli pe site-ul FRAS :
http://2010.fras.ro/media/comunicate-de-presa/1532-fras-te-vrea-creativ

Regulamentul concursului:
http://2010.fras.ro/media/comunicate-de-presa/1531-regulament-concurs-creaie-logo-campionatul-naional-de-raliuri

iulian_1976
3rd January 2014, 02:15
Cui ii place WRC-ul posibil in urmatorii ani la Sibiu.
http://www.youtube.com/watch?v=7MZd5wfpyFI

piranha
3rd January 2014, 23:52
Ne place dar nu se va intampla in viitorul apropiat (aka Sibiu in WRC). E un gand pentru naivi. Concurenta e mare ca sa intri in calendarul WRC si trebuie finantare uriasa, plus ca Romania ar trebui sa fie o mare piata auto ca sa fie interesanta pentru constructorii din WRC. Pana nu iei in calcul toate astea, e o prostie sa ne gandim la Sibiu WRC.