PDA

View Full Version : Mai exista "nuclee dure"?



Balaci
3rd November 2008, 12:09
Un thread aparut in urma unei discutii cu un prieten. Mai putem vorbi astazi de "nuclee dure" printre votantii partidelor? Mai exista un portret robot al votantului PSD? Dar al votantului PNL? PDL? Unde s-a dus electoratul PRM? Cine voteaza PNG? Mai exista cele doua Romanii mentionate de Nastase acum 4 ani, si cu cine voteaza ele?
Astept pareri

Balaci
3rd November 2008, 12:52
Up:D

miril
3rd November 2008, 13:24
Nuceleul "dur" liberal a ramas cam acelasi si eu il apreciez la 10-15%. Un schimb de alegatori va avea loc, daca nu a si a avut loc, intre PSD si PD-L, la nivelul electoratului traditional de stanga, la fel si cel cu tendinte extremist-nationaliste, de la PRM la PNG. Asta in mare. Romania de acum are forma trifoiului si culoarea sorcovei.

Elphax
3rd November 2008, 13:42
cred ca cele 3 partide principale au nuclee dure de vreo 50% din votantii proprii - asta insemnand din total cate 15% la pd si psd iar la pnl max 10%
mai este nucleul dur udmr - dar aici e pe baza etnica

probabil ca basescu a atras multi din fostii votanti prm si png, iar stolo a adus si niste liberali la pd, desi eu cred ca pd nu are o ideologie clara, e doar un 'curent' in jurul lui basescu

posibil ca pc sa se piarda cu totul in psd, oricum aceste 3 partide mici sunt la limita de 5%, eu sper ca macar prm sa nu treaba pragul :)

Nightwish
3rd November 2008, 17:19
Cum sa nu treaca pragul prm-ul? Pai si cine se mai zbate pentru medicamente? :D

Romeo
4th November 2008, 08:14
Un thread aparut in urma unei discutii cu un prieten. Mai putem vorbi astazi de "nuclee dure" printre votantii partidelor? Mai exista un portret robot al votantului PSD? Dar al votantului PNL? PDL? Unde s-a dus electoratul PRM? Cine voteaza PNG? Mai exista cele doua Romanii mentionate de Nastase acum 4 ani, si cu cine voteaza ele?
Astept pareri

portretul robot al votantului PSD sunt de fapt doua: unul este omul amarat, lenes, care nu-l duce capul si care asteapta ca statul sa-i dea, celalalt este politcianul care a facut ce i s-a spus de sus si i-a mers al dracului d ebine, care a pus botul la spaga pana a ajuns miezul Romaniei din ziua de azi.
La PNL s-au lipit multi care nu au votat PNL ul in 2000 sau 2004, iar conducatorii partidului sunt de fapt oameni de mana a treia, relativ bogati, cu aceleasi metehne ca ale PSD ului, care insa se apara de legi pentru a nu avea probleme cand nu vor mai fi la putere.
Fara circurile televizate ale lui Vadim, PRM se pregateste sa iasa din schema. Electoratul se imparte intre absenteisti la vot, decedati intre timp sau convertiti la PSD sau PDL.
PDL este noul partid al unui singur om, scos de la putere la timp, se pregateste sa guverneze timp de 4 ani, la indicatiile pretioase ale liderului, chiar daca acesta este sfatuit altfel de catre legile tarii, ocolite intotdeauna.
Cele doua Romanii s-au spulberat, alcatuind o alta fara un nou obiectiv, odata ce au fost realizate celelalte, viitorul depinde tot mai mult de situatia internationala si de pomana guvernantilor.
Daca toti politicienii ne-au dezamagit, vine intotdeauna alta posibilitate, aceasta fiind acum PNG. Ca si anul trecut, este la limita accederii in parlament si nu are nicio idee politica constructiva, asa cum nici PDL, PRM sau PSD nu au.

Mi-a placut sinteza facuta de Miril mai sus.