PDA

View Full Version : Prejudecati



Elvis81
31st October 2008, 22:18
Care sunt prejudecatile de care v-ati lovit in viata voastra? Erau indreptatite in cazul vostru?

De ce s-au format aceste prejudecati? Din cauza ca exista teama de necunoscut,frica de schimbare,mentalitati invechite,sau de ce?

Eu cel mai mult am avut de "suferit" din cauza parului lung si al tatuajelor..cu vreo 5 ani in urma am participat la un interviu si chiar mi s-a sugerat ca nu pot fi angajat din cauza acestui aspect:headbang:

pinki
1st November 2008, 12:43
ai par lung si tatuaje? :D siecsi :D

la subiect, eu spre exemplu sunt plina de prejudecati... dar cu toate astea acord multe sanse si trec peste multe dintre ele. de altfel, toti suntem plini de prejudecati... conteaza cat de mult ne pasa sau nu :D iar asta cu toata lumea la intreviu trebuie sa fie office, neaparat in alb si negru mi se pare un mare bullshit, de altfel interviurile in sine mi se par bullshituri. m-am "lovit" si eu de asta si cred ca o sa ma tot "lovesc" :D

pe mine cel mai tare ma enerveaza prejudecatile gen "ah, e femeie, nu are cum sa stie/inteleaga/faca" sau "femeile sunt atrase de un tip doar pt ca are bani", chiar daca ala e un porc oribil, cum sunt majoritatea sau "ah, femeie la volan" :D pentru ca, da, fie, sunt multe astfel de exemplare, dar nu toate suntem la fel. si nu-s eu vreo feminista, chiar recunosc, sunt multe (muuuulltteee) care pot fi incadrate in descrierile respective dar nu toate femeile sunt asa... cum nu toti barbatii sunt priceputi, puternici si masculini :D

Jerry20cm
4th November 2008, 09:06
ai par lung si tatuaje? :D siecsi :D

la subiect, eu spre exemplu sunt plina de prejudecati... dar cu toate astea acord multe sanse si trec peste multe dintre ele. de altfel, toti suntem plini de prejudecati... conteaza cat de mult ne pasa sau nu :D iar asta cu toata lumea la intreviu trebuie sa fie office, neaparat in alb si negru mi se pare un mare bullshit, de altfel interviurile in sine mi se par bullshituri. m-am "lovit" si eu de asta si cred ca o sa ma tot "lovesc" :D

pe mine cel mai tare ma enerveaza prejudecatile gen "ah, e femeie, nu are cum sa stie/inteleaga/faca" sau "femeile sunt atrase de un tip doar pt ca are bani", chiar daca ala e un porc oribil, cum sunt majoritatea sau "ah, femeie la volan" :D pentru ca, da, fie, sunt multe astfel de exemplare, dar nu toate suntem la fel. si nu-s eu vreo feminista, chiar recunosc, sunt multe (muuuulltteee) care pot fi incadrate in descrierile respective dar nu toate femeile sunt asa... cum nu toti barbatii sunt priceputi, puternici si masculini :D

1. asa e
2. asa e
3. asa e

:D

pinki
4th November 2008, 13:22
4. te spanzur :P

irinaidu
4th November 2008, 15:48
mai eu m-am lovit de prejudecatile legate de oamenii care dorm mult :P nu, nu fac misto acum. mie imi place a dorm. dar asta nu insemna ca nu sunt punctuala, ca nu am ajuns mereu unde a trebuit. doar ca nu inteleg daca nu am nimic de facut de ce sa ma trezesc de dimineata, la 1 ce are???? si de asemenea daca nu am de facut nimic prea dificil de ce sa nu ma culc la 4 dimineata sa ma duc la lucru apoi sa ma culc cand ma intorc si sa ma scol la 22??? ce-i rau in asta??? :D

prejudecatile legate de femei ma deranjau cand eram asa mai tinerica. si intram in discutii inutile. acum nu ma deranjez sa mai contrazic prostii. treaba lor daca vor sa aiba o parere despre mine fara sa ma cunoasca, e clar ce fel de persoane sunt ei si prin urmare nu am pierdut nimic.

acum ma mai lovesc si de prejudecatile legate de patinajul artistic. ma distreaza f tare baietii care imi spun " nu ma uit la patinaj " pe un ton din care eu ar trebui sa inteleg ca asta e o garantie a dimensiunii p.... lor.

si eu am prejudecatile mele, de unele nici nu imi dau seama pana nu zic sau fac ceva si ma gandesc oare de ce am actionat asa. dar daca imi dau seama ca nu am nici o baza reala pt felul in care am gandit ma cert singura :D

Adi Da Samraj
5th November 2008, 03:21
asta e o garantie a dimensiunii p.... lor.



:thinkso::thinkso::thinkso: patinele lor ? pasiunii lor ? petalele lor ? portofelele lor ? :lol::happy:lol:

World Expert
5th November 2008, 03:52
Am prejudecati cu oamenii care nu muncesc,cei care-s lenesi nu fac nimic.In rest,este ok,is un tip tolerant :)

pinki
5th November 2008, 11:20
daca au petale e trist :D

mie-mi place sa nu muncesc :D

Bronco
5th November 2008, 15:30
Care sunt prejudecatile de care v-ati lovit in viata voastra? Erau indreptatite in cazul vostru?

De ce s-au format aceste prejudecati? Din cauza ca exista teama de necunoscut,frica de schimbare,mentalitati invechite,sau de ce?

Am tenul mai inchis, si port barba sau cioc...automat am fost catalogat fie TIGAN, fie ARAB. Nu mi-a displacut, pentru ca cei care ma numeau asa, se temeau de mine. Iar sentimentul asta, imi placea.