PDA

View Full Version : Din ciclul "bunica stie tot"



cristian2008
31st October 2008, 20:35
Ma gandesc sa alcatuim o colectie de scurte sfaturi sau directii de urmat de catre un jucator de tenis in timpul jocului si antrenamentului.

cristian2008
31st October 2008, 20:39
Ca sa incep "colectia", ce sper sa fie, cu ajutorul vostru, cat mai bogata, iata un mic sfat: lobul e bine sa fie executat pe reverul adversarului, si nu invers. Astfel, chiar daca adversarul va ajunge la minge, va avea de executat un voleu dificil.
Am folosit personal acest truc si a dat rezultate foarte bune.

cristian2008
1st November 2008, 18:07
Prizele forehand western sau semi-western sunt excelente la mingile inalte, dar slabe la mingile joase. Daca oponentul "va omoara" cu forehand-ul lui, folosind o priza western sau semi-western, folositi lovituri slice, astfel incat mingea va sari mai putin.

cristian2008
7th November 2008, 17:57
Beneficiati de pauzele dintre game-uri si dintre puncte pentru a respira cat mai profund. Este cu atat mai important sa faceti asta pe masura ce meciul inainteaza si incepe sa se instaleze o oarecare oboseala. Plusul de oxigen va fi benefic atat pentru muschi, cat si pentru creier (principalul consumator de oxigen al organismului). Veti avea un plus de suflu si de claritate mentala. Sunt convins ca am castigat multe meciuri stranse, la care s-a ajuns in setul decisiv, pentru ca am respirat mai bine pe final, am "colectat" mai mult oxigen decat adversarul si am reusit astfel sa inclin balanta in favoarea mea.

cristian2008
8th November 2008, 19:03
Mingea ajunge frecvent in fileu la executarea serviciului? Sau nu reusiti sa o plasati acolo unde doriti? Probabil ca nu folositi cum trebuie mana ce arunca mingea. Aceasta ar trebui sa ramana ridicata dupa eliberarea mingiei, bratul intins, aproape vertical, urmand mingea in aer. Mingea se elibereaza undeva in zona dintre nivelul umerilor si al capului, dupa cum vi se pare mai potrivit. Foarte important e sa urmariti mingea cu privirea, pe cat posibil cat mai aproape de punctul de contact cu racheta. Odata ce bratul ce tine racheta incepe sa urce, indreptandu-se spre punctul de lovire a mingiei, celalalt brat coboara progresiv. Atentie insa, jucatorii pro nu coboara acest brat sub nivelul soldurilor, astfel incat, in timpul contactului si dupa, bratul ce a lansat mingea nu va cobora prea mult.
Ar fi interesant sa va filmati in timp ce executati servicii. Va va veni mai usor sa corectati anumite aspecte dupa ce veti realiza efectiv ce anume nu e "ca la carte" in modul in care executati serviciul.

Optimistul
10th November 2008, 18:35
Stie ceva tenis pensionara ...

sp00q
10th November 2008, 20:24
Un teren de tennis are aproximativ 12 metri de la fileu pana la linia de fund. Unii jucatori ar putea crede ca orice loc de pe aceasta intindere este potrivit pentru a astepta mingea. Nimic n-ar putea fi mai departe de adevar. Exista doar doua locuri pe terenul de tenis in care jucatorul ar trebui sa stea.

1) Aproximativ un metru in spatele liniei de fund.
2) Intre 1,5 si 2,5 metri in spatele fileului.

Daca esti fortat sa parasesti aceste pozitii de o lovitura a adversarului, nu ramane in locul unde ai lovit mingea ci revino intr-una dintre cele doua pozitii cat mai rapid posibil.

cristian2008
11th November 2008, 18:52
Mai jos e un tablou ce prezinta probabilitatile (calculate cu ajutorul teoriei lanturilor a lui Markov) ca un jucator de tenis sa castige un punct, set sau meci atunci cand el realizeaza un anumit procentaj de mingi castigate. Astfel, daca jucatorul castiga o minge din doua, evident ca probabilitatea de a castiga punctul, setul si meciul va fi de 0.5. E interesant ce se intampla atunci cand un jucator castiga doar cu putin mai multe mingi decat adversarul: de exemplu 55% contra 45%. Sansa jucatorului ce castiga 55% din mingi va fi de 0.623 de a castiga game-ul, de 0.815 !! de a castiga setul si de 0.910 !!! de a castiga meciul. Practic, matematica ne da sfatul sa luptam pentru fiecare minge si sa ne mentinem concentrarea si nivelul de joc pe tot parcursul unui meci. Altfel, sansele de a pierde meciul cresc extrem de rapid.

Scoring Percentages

POINT .500 .510 .520 .530 .540 .550 .560 .570 .580 .590 .600 .650
GAME .500 .525 .550 .575 .599 .623 .647 .670 .693 .714 .736 .830
SET .500 .571 .640 .705 .763 .815 .859 .895 .924 .947 .963 .996
MATCH .500 .606 .705 .790 .859 .910 .946 .969 .984 .992 .996 1.000

sp00q
11th November 2008, 22:35
Orice lovitură din jocul de tenis trebuie făcută cu umerii paraleli cu direcția loviturii. La o lovitură în lung de linie umerii trebuie să fie perpendiculari pe fileu. Pentru o lovitură în diagonală umerii trebuie să fie paraleli cu linia imaginară pe care se va deplasa mingea. Singurul caz în care este permis să „tragi” de umeri este cel în care adversarul a urcat la fileu și încerci să îți „ascunzi” lovitura.

ionutzakis
12th November 2008, 11:46
Orice lovitură din jocul de tenis trebuie făcută cu umerii paraleli cu direcția loviturii. La o lovitură în lung de linie umerii trebuie să fie perpendiculari pe fileu. Pentru o lovitură în diagonală umerii trebuie să fie paraleli cu linia imaginară pe care se va deplasa mingea. Singurul caz în care este permis să „tragi” de umeri este cel în care adversarul a urcat la fileu și încerci să îți „ascunzi” lovitura.

Intre timp s-au mai inventat si alte prize decat "continental"...

sp00q
12th November 2008, 17:20
Intre timp s-au mai inventat si alte prize decat "continental"...

Așa o fi? Există și alte prize pe lângă continental?! Te pomenești că s-or fi inventat și alte poziții ale corpului pe lângă closed stance... :D

Nu zic să nu rotești umerii. Dimpotrivă, cred că e necesară o rotație de 180 de grade. Dar fiecare lovitură începe cu umerii paraleli cu direcția loviturii. Un jucător dreptaci de exemplu, va începe un forehand cu umărul stâng în față (spre fileu) și îl va finaliza cu umărul drept în față.

ionutzakis
12th November 2008, 22:33
N-are rost sa dezinformam cititorii, pt prize semi si full western nu se pleaca cu umerii paraleli cu directia loviturii

ionutzakis
12th November 2008, 22:39
spre exemplu open sau neutral stance, lovitura din stanga terenului, mingea vine din coltul opus si lovesc forehand inside out din nou spre coltul opus... la lovitura asta umerii sunt doar putin intorsi spre dreapta (nu mai mult de 25-35 de grade) chiar de la inceputul loviturii

sp00q
12th November 2008, 22:53
spre exemplu open sau neutral stance, lovitura din stanga terenului, mingea vine din coltul opus si lovesc forehand inside out din nou spre coltul opus... la lovitura asta umerii sunt aproape paraleli cu linia de fund chiar de la inceputul loviturii sau doar f putin intorsi spre dreapta

Nu încerc să dezinformez pe nimeni... Ce spui de forehandul open stance atașat? :D Umerii nu încep perpendiculari pe fileu (stângul în față) și nu încheie tot perpendiculari, dar dreptul în față?

Am eu un exemplu mai bun pentru umerii paraleli cu linia de fund: forehandul din alergare al lui Sampras. Când ești scos mult în afara terenului și nu ai timp să te așezi umerii rămân (aproape) paraleli cu linia de fund și finishul e over the head.

Rotația umerilor rămâne însă un fundament al jocului de tenis, la fel și poziționarea lor paralel cu axa loviturii.

ionutzakis
12th November 2008, 23:12
Forehandul cu continental sau eastern (Sampras) e demult apus. Numai dinozaurii mai lovesc cu priza eastern sau continental. Nici macar Federer nu loveste eastern, ci cu extreme eastern si cu finish corespunzand forehandului windwiper, ceea ce e unicat in tenis.

Am experimentat pe propria-mi piele cand eram mai mic si prost beneficiile unui antrenor cu "experienta" (adica dinozaur cu priza eastern) care ma sfatuia sa termin lovitura peste umar intotdeauna si intotdeauna sa lovesc cu greutatea pe piciorul stand din fata, eu lovind cu priza semiwestern spre western, deci ceva inimaginabil. Mi-a luat vreo 6 luni sa-mi revin cu forehandul dupa ce l-am stricat aproape iremediabil, si asta corectandu-mi lovitura singur, doar citind de pe diverse site-uri PE BANI (40-80 dolari subscriptia/an) cum se loveste cu priza semiw sau western. Imi cer scuze ca sunt sceptic.

DACA FOLOSITI PRIZA SEMIW SAU FULL WESTERN ATENTIE LA ANTRENORII CARE VA SPUN SA LOVITI MEREU CU GREUTATEA PE PICIORUL STANG, CU CLOSED STANCE SI SA TERMINATI LOVITURA PESTE UMAR!!!!
FUGITI CAT PUTETI CA DUPA NU VA MAI REVENITI!!!!!!!!!!!!

DJ Klaus
13th November 2008, 02:49
N-are rost sa dezinformam cititorii, pt prize semi si full western nu se pleaca cu umerii paraleli cu directia loviturii

No offence guys but this thread stinks !
Tipul cam are dreptate. Nu are sens sa dezinformati cititorii !!!
Thread-ul asta e o varianta extrem de proasta la "secretele tenisului" acolo unde totul este detaliat si explicat cum trebuie.

Aveti 48 de ore sa ma convingeti ca thread-ul asta merita sa nu fie inchis (ca sa nu zic sters) ! :cya:

sp00q
13th November 2008, 16:19
Aveti 48 de ore sa ma convingeti ca thread-ul asta merita sa nu fie inchis (ca sa nu zic sters) ! :cya:

I-auzi... :rolleyes: Eu confirm tot ce am scris mai sus.

Ai 24 de h să-mi arăți unde greșesc. :ok:

Sorin Blaj
13th November 2008, 23:50
Se pot uni cele doua threaduri.

sp00q
14th November 2008, 17:23
Se pot uni cele doua threaduri.

Ar fi o blasfemie să unim cele 2 threaduri. Superioritatea Secretelor tenisului este atât de evidentă că mâzgălelile de pe threadul ăsta n-ar face decât să-l întineze. DJ Klaus e singurul deținător al secretelor tenisului și, așa cum Prometeu a adus focul oamenilor, și Klaus își mai face milă uneori și coboară printre muritorii de rând ca să le aducă iluminarea tenisistică direct din făclia Statuii Libertății.

useroarecare
14th November 2008, 23:18
Ar fi o blasfemie să unim cele 2 threaduri. Superioritatea Secretelor tenisului este atât de evidentă că mâzgălelile de pe threadul ăsta n-ar face decât să-l întineze. DJ Klaus e singurul deținător al secretelor tenisului și, așa cum Prometeu a adus focul oamenilor, și Klaus își mai face milă uneori și coboară printre muritorii de rând ca să le aducă iluminarea tenisistică direct din făclia Statuii Libertății.

Temper, temper now
N-o fi Klaus ce-l mai gentil om, dar ține de evident că e priceput în secretele tenisului.
N-are rost să începi o păruială pe net cu un om aflat la 10 mii de km depărtare pentru o priză continentală.

DJ Klaus
19th November 2008, 16:12
Se pot uni cele doua threaduri.

Chiar ca ar fi blasfemie.
Despre tot ce s-a scris aici si s-a intrebat puteti gasi acelasi lucru explicat mult mai bine pe "Secretele tenisului".
De aceea nu vad rostul acestui thread.
Cu toate astea il mai las deschis.