PDA

View Full Version : Campionatele Mondiale 2009



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

cineva_cineva
31st October 2008, 02:07
Chiar dac destul de devreme, daca am aflat eu, va anunt, ca sa stiti si voi din timp, cine stie? Poate cineva isi face planuri, eu in niciun caz, dar... haideti sa vedem...
Vor avea loc intre 12 si 18 octombrie, la Londra, iar programul va fi cam asa:

* Marti 13 Octombrie - calificari masculin:
* Miercuri 14 Octombrie - calificari feminin
* Joi 15 Octombrie: - Individual masculin
* Vineri 16 Octombrie - Individual feminin
* Sambata, 17 Octombrie: Finale pe aparate: Masculin: sol, cal cu manere, si inele; feminin: sarituri si paralele
* Duminica, 18 Octombrie:Finale pe aparate: Masculin: sarituri, paralele, bara; feminin: barna si sol

Pentru bilete, vizitati: http://www.ticketmaster.co.uk/shoppinglist/12004113EC2260F2

mikeyy
17th July 2009, 21:13
Editia din acest an se anunta un succes si asta deoarece vor participa aproximativ 459 de gimnasti (285 b si 174 f). In 2005 la Melbourne au participat doar 284 de gimnasti.

Aproximativ 17 tari vor trimite 4 gimnaste si 6 gimnasti: Romania, SUA, China, Rusia, Marea Britanie, Japonia, Australia, Brazilia, Canada, Franta, Germania, Italia, Norvegia, Olanda,Slovenia, Elvetia si surprinzator India.

http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&task=view&id=939&

Nilatac
18th July 2009, 13:44
sa speram ca vom prinde un lok pe podium
:D

niagara64
18th July 2009, 16:34
sa speram ca vom prinde un lok pe podium
:D

Cinic ...dar realist.

So....oare care vor fi echipele ?
Va reusi Izbasa sa se adune ?
Va reusi Dragulescu sa ajunga in forma de concurs ?
Deci ? Pe ce echipe mizati ca se vor deplasa la Londra ?
Sincer , eu nu cred in revenirea Sandrei la forma de concurs .

mikeyy
18th July 2009, 17:23
Eu zic ca Sandra va reveni si va avea un sol competitiv...insa nu stiu daca va reusi sa o bata pe Beth. Beth doar daca rateaza poate pierde aurul...e la ea acasa si automat primeste un bonus. In plus Beth are un an excelent..la toate concursurile la care a fost nu a avut adversar. Sandra va trebui sa dea totul si sa riste...ori medalia de aur ori nimic. Am incredere in ea si sper sa vina cu exercitiul din 6.2 ca sa aiba un plus la dificultate fata de Beth.

Poate cele mai mari sperante le am in Ana Porgras la barna....e extraordinara fata aceasta! Sper sa aiba un exercitiu greu si bine executat.

Inca 2 locuri...ufff greu de zis. Gabi Dragoi nu sta prea bine la capitolul motivatie...Ana Tamirjan a avut o pauza destul de lunga...si mai e si Diana Chelaru care e in forma, dar mai are nevoie de putina incredere in propriile forte.

Sunt convins ca Federatia va dori 2 gimnaste de 4 aparate ca sa participe la individual..insa daca Ana Tamirjan nu va fi in forma sa faca 4 aparate...tare imi e ca o vor forta pe Porgras. Cred ca 1 dintre Dragoi si Tamirjan va ramane acasa...Diana Chelaru eu zic ca are locul asigurat!

La baietii....
Marian sigur va participa..100% va fi in forma..cred ca si acum e in forma! E un gimnast foarte talentat...dar daca ar fi mai serios in antrenament ar fi si mai bine :) Se va lupta pt medalii la sarituri (unde sper sa ia argint..ca aurul trebuie sa-i revina altui gimnast :D), la sol (unde va avea concurenta serioasa din partea lui Hypolito si Uchimura) si poate bara.
Flavius Koczi sigur va merge..e cel mai bun gimnast pe care il avem in acest moment. In continuare are sanse la o medalie la individual compus (cel putin matematic) si daca ar prinde o zi buna ar fi extraordinar. In rest sper sa castige aurul la sarituri si sa prinda finala de la cal.
Dani Popescu...sper ca e ok cu sanatatea! Se va lupta probabil pt un loc in finala de la sarituri si cal
Robert Stanescu....daca va fi ok cu spatele, atunci sigur va prinde un loc in finala de la inele si poate ne face o surpriza placuta.
Razvan Selariu...anul asta Razvan nu prea a fost pe aceeasi lungime de unda cu gimnastica...sper sa-si revina si sa concureze la individual compus si la sol.
Marius Berbecar...eu il vad in echipa pentru mondiale. E un gimnast serios si poate face o surpriza la paralele..are un exercitiu de clasa mondiala!
Ar mai fi Alin Jivan, Ovidiu Buidoso, Cosmin Popescu si Adrian Bucur...cei care ar mai putea prinde un loc. E greu de ales.....sper ca Nicusor Pascu sa aleaga corect!

Va fi un mondial de la care eu nu stiu la ce sa ma astept.....

Am si cativa preferati printre gimnastii din alte tari:
- Ariella Kaeslin, Cheng Fei si Beth Tweddle la fete
- Kohei Uchimura si Fabian Hambuchen la baieti

niagara64
18th July 2009, 17:42
Dragulescu , daca e in forma nu are cum sa-i lase aurul lui Koczi (doar daca rateaza magistral :happy).
Selariu ....nu mizez pe el anul asta .
Marius ... bun dar are nevoie de "confidence" cum spun unii . Nu are inca rutina succesului .
La fete , cum ti-am zis pe Sandra nu mizez .Nu o vad revenind .
Porgras ...da , desi mai e mult de lucru .
Tamarjan si Dragoi .
Chelaru nu e inca "adunata" pentru a fi gimnasta de lot .Are multe lipsuri la tehnica dar... va intra in echipa cred . Doar daca nu se forteaza ca la europene pastrarea Sandrei in echipa fara a fi justificata .

Marty R.
18th July 2009, 18:46
Diana Chelaru eu zic ca are locul asigurat!
mikkey, de ce aceasta siguranta? Nu vad cum poate ea ajuta pe echipa la concursul acest...

lory
18th July 2009, 19:06
Dragulescu , daca e in forma nu are cum sa-i lase aurul lui Koczi (doar daca rateaza magistral :happy).


asadar, Koczi are sanse de 90% :drak:

mikeyy
18th July 2009, 19:14
mikkey, de ce aceasta siguranta? Nu vad cum poate ea ajuta pe echipa la concursul acest...

Federatia mai mult ca sigur ii va impune lui Forminte sa duca la mondiale 2 gimnaste de 4 aparate. Iar in acest moment doar Diana Chelaru si Ana Tamirjan fac 4 aparate...din aceasta cauza spuneam ca Diana are sanse mari sa mearga.

Situatia s-ar schimba daca Ana Porgras ar reveni pe 4 aparate...dar nu stiu daca are timp.

niagara64
18th July 2009, 21:05
asadar, Koczi are sanse de 90% :drak:
Dragulescu e unul dintre cei mai imprevizibili gimnasti.Nu as merge pe 90% in locul tau...In plus as mai adauga si talentul la ratari al lui Flavius pe care nu l-as neglija...:ok:

niagara64
18th July 2009, 21:08
Federatia mai mult ca sigur ii va impune lui Forminte sa duca la mondiale 2 gimnaste de 4 aparate. Iar in acest moment doar Diana Chelaru si Ana Tamirjan fac 4 aparate...din aceasta cauza spuneam ca Diana are sanse mari sa mearga.

Situatia s-ar schimba daca Ana Porgras ar reveni pe 4 aparate...dar nu stiu daca are timp.

E oare Chelaru la nivel de mondiale ptr AA? Ma indoiesc...

mikeyy
18th July 2009, 21:21
Chelaru are potential de mondiale. Dar asa cum ai zis si tu, Niagara...inca nu se poate aduna. Oricum ea a progresat ft mult in ultimul an....face mult mai bine fata presiunii ca inainte.
Nu o putem considera o candidata la medalii anul acesta...e inca departe, dar cred ca poate castiga experienta si incredere in propriile forte.

Eu oricum raman la parerea mea...ea nu e gimnasta de 4 aparate. Ea ar trebui sa se axeze pe sarituri si sol..unde ar putea reusi sa castige medalii. Anul acesta chiar are un sol frumos, imi place mult. Chiar m-as bucura daca pana la mondiale s-ar mai lucra cu ea la sol..sa invete un element nou care sa-i ridice nota de plecare.

Tess_AN
18th July 2009, 22:03
Daca tot ne spunem parererile personale: Eu as lua-o pe Diana Chelaru la CM la 4 aparate. Dar dupa cele intamplate la Internationalele Romaniei si povestite de Deni, se pare ca FRG nu o vrea pe Chelaru si se pare ca fac ce pot sa o distruga psihic (scuza sunt un pic dura dar pentru mine e inacceptabil, condamnabil si penal - da, penal, in locul parintilor Dianei i-as fi dat pe cei doi in judecata ca imi streseaza copilul minor).

Datorita celor amintite in paragraful precedent, as fi de aceeasi parere cu Marty, si nu as zice cu certitudine ca Diana e cu biletul de Londra in buzunar.

Le-as lua in echipa pe cele doua Ana P si Ana T chiar daca numai pentru un aparat. Pentru al 4-lea loc in echipa, sa aleaga antrenorul intre Sandra si Gabi bazat pe forma de moment, pregatire, sanatate, ambitie si seriozitate in pregatire... ca pronostic, Gabi ar ramane acasa.

La baieti: Koczi, Selariu, Cosmin Popescu, Berbecar, Stanescu. Si sa se aleaga pentru al 6-lea om intre Dragulescu, Bucur, si cine mai e in forma si sanatos. Mai stiti ceva de Malita?

Cata_RB
18th July 2009, 22:04
Eu cred ca Marian va fi in forma. Si stiti de ce? Pentru ca e liniste in jurul lui. Nu se aude mai nimic de el, nici in perioada Internationalelor nu s-a facut cine stie ce tam-tam. Daca nu se intampla ceva neprevazut, cred ca va fi la Londra.
In rest...mi-as dori lucruri: sa-l vad pe Alin Jivan cu medalie [stiu ca asta ar cam scoate pe cineva din calcul si nu-mi place, dar mi-e foarte drag Alin si imi doresc foarte mult sa-l vad iarasi sus dupa cateva a patimit]; Ana Tamarjan sa ajunga acolo unde merita, adica pe podium; Gabi sa-si revina, cred ca trece printr-o perioada grea a adolescentei.
De rezultatele la care sper si in care cred destul de mult ca se vor concretiza mi-e frica sa spun :D

@Tess: Cosmin Malita s-a retras, cred ca s-a vorbit undeva pe forum mai demult, nu mai stiu unde...aici detaliile: http://www.adevarul.ro/articole/resita-cosmin-malita-renunta-la-gimnastica-1.html

niagara64
18th July 2009, 22:13
Tess , Chelaru nu e pregatita corect parerea mea(pare ca tot ce face , face in asalturi si pare sa nu stapaneasca ce invata ...nu e "asezat elementu' ") . Cred ca ei i-ar trebui un alt antrenor (mai motivant si mai tehnic).

Dragulescu are locul asigurat 100% ...dau scris:yeah: .

Cel mai tare ma tem ca va intra Sandra (in detrimentul lui Gabi )dar nu datorita celor insirate de tine .:happy

mikeyy
18th July 2009, 22:14
Da..Cosmin s-a retras dupa ce s-a accidentat la acel salt cu rulare :angry:....deja acest salt a facut 3 victime printre gimnastii nostri: Dragulescu, Malita si Jivan...dar la Cosmin a fost mai grav. Ar trebui interzis...asa cum e la fete!

Tess_AN
18th July 2009, 22:25
Wow! Si-a amintit Cata :o:. M-am molipsit de la Yanna... ma lasa memoria :happy
Serios, multumesc... mi se stersese complet din memorie...
@Niagara, eu mi-am zis parerea si tot la a mea raman :P Deocamdata... e singura senioara de anul asta (scuze, mai e si Ana P) si macar e mai de perspectiva decat Gabi Dragoi care a spus ca nu crede ca va ajunge pana la JO... Sa ii lasam pe cei ce vor sa munceasca sa o faca!
In principiu, la acest CM eu nu as avea ca obiectiv medaliile ci l-as folosi ca strategie de viitor...
@Cata: Si eu l-as vrea pe Alin in concursuri dar daca ar fi sanatos si ar creste la alte doua aparate pe langa sarituri... cred ca ar avea sanse mai mari. Sa vedem si ce va fi la Nationale...

Cata_RB
18th July 2009, 22:30
Wow! Si amintit Cata :o:.

:happy:happy:happy Good one! Imi asum intepatura fina, sunt o uituca! Insa din cand in cand imi mai amintesc cate ceva :D

niagara64
18th July 2009, 23:00
Wow! Si-a amintit Cata :o:. M-am molipsit de la Yanna... ma lasa memoria :happy
Serios, multumesc... mi se stersese complet din memorie...
@Niagara, eu mi-am zis parerea si tot la a mea raman :P Deocamdata... e singura senioara de anul asta (scuze, mai e si Ana P) si macar e mai de perspectiva decat Gabi Dragoi care a spus ca nu crede ca va ajunge pana la JO... Sa ii lasam pe cei ce vor sa munceasca sa o faca!
In principiu, la acest CM eu nu as avea ca obiectiv medaliile ci l-as folosi ca strategie de viitor...
@Cata: Si eu l-as vrea pe Alin in concursuri dar daca ar fi sanatos si ar creste la alte doua aparate pe langa sarituri... cred ca ar avea sanse mai mari. Sa vedem si ce va fi la Nationale...


Ah , este logic ca nu o poti lasa pe Chelaru acasa (nu ai pe cine lua practic !).De lasat logic ar trebui sa ramana Izbasa pe care eu nu o vad in forma .Inca ceva , daca Chelaru nu are de aparat o carte de vizita in schimb Izbasa nu ar trebui sa mearga decat daca ar fi cel putin la nivelul de anul trecut ca pregatire . Ea nu se poate duce la plezneala .Nu cand esti campioana olimpica en-titre !

LuisaGym
19th July 2009, 11:54
Senioarele noastre mai concureza pe undeva pana in septembrie?

Maxmold
19th July 2009, 18:14
Cred să la Mondiale de la Londra nu este nimic prea determinant. E numai început ciclul de olimpic nou, cu punctul de vedere strategia (calificare) la Jocurile Olimpice 2012, foarte important e la Campionatele Mondiale de la Rotterdam în 2010 și de la Tokio în 2011.
Prin urmare aici, poate se au de cîteva variante:
Sandra va merge la Mondiale dacă numai are motivația și pîna acum pe primul loc la sol;
Ana Maria e acum numai una cine poate are pretenția de medalii la individual compus;
Gabriela Drăgoi e gimnasta foarte stabilă și e posibil ea garantă un loc pe echipa la Mondiale;
Ana Porgras nu are nevoie de nici un fel de explicații, iar Diana Chelaru, da, face patru aparate și sigur Dianei va fi luat experiența mare de concurs și evoluția pe aparate toți, mai ales la bârna și la paralele.

mihafrancisc
19th July 2009, 20:58
Stie cineva ce se intampla cu Cerasela?

Tess_AN
19th July 2009, 21:48
Cred să la Mondiale de la Londra nu este nimic prea determinant. E numai început ciclul de olimpic nou, cu punctul de vedere strategia (calificare) la Jocurile Olimpice 2012, foarte important e la Campionatele Mondiale de la Rotterdam în 2010 și de la Tokio în 2011.
Prin urmare aici, poate se au de cîteva variante:
Sandra va merge la Mondiale dacă numai are motivația și pîna acum pe primul loc la sol;
Ana Maria e acum numai una cine poate are pretenția de medalii la individual compus;
Gabriela Drăgoi e gimnasta foarte stabilă și e posibil ea garantă un loc pe echipa la Mondiale;
Ana Porgras nu are nevoie de nici un fel de explicații, iar Diana Chelaru, da, face patru aparate și sigur Dianei va fi luat experiența mare de concurs și evoluția pe aparate toți, mai ales la bârna și la paralele.
De acord Max, dar vor merge numai 4 fete. Pe care o lasi acasa?

Senioarele noastre mai concureza pe undeva pana in septembrie?
Din cate stiu eu, nu. Doar Nationalele Romaniei in septembrie pana la Mondiale.

@Mihafrancisc: Nu stiu nimic de Cerasela din pacate cred ca nu e gata de competitii. As vrea ca sa nu am dreptate si cineva sa ma contrazica. As vrea tare mult sa o mai vad pe Cerasela in concursuri...

Maxmold
19th July 2009, 22:43
De acord Max, dar vor merge numai 4 fete. Pe care o lasi acasa?


Gîndesc alegerele este între Sandrei și Dianei. Dar acest numai după părerea mea.
În genere, dacă Sandra e forma mai mult și dificultate foarte bună la sol... cred să o șanse destul mai mare la Mondiale. Dar numai cum un din variante...

Tess_AN
19th July 2009, 23:18
S-ar putea sa fie asa. Eu o lasam acasa pe Gabi. Dar varianta ta pare mai viabila... La Mondialele de anul acesta se merge cu rezerva sau nu?

mikeyy
20th July 2009, 01:56
A avut loc tragerea la sorti pentru ordinea de intrare in concurs:

Calificari fete:
- subdiviziunea I - 1 gimnasta care va incepe la paralele
- subdiviziunea II - 2 gimnaste care vor incepe la paralele
- subdiviziunea V - 1 gimnasta care va incepe la sarituri

Suntem dezavantajati rau de tot ....primele 3 gimnaste in primele 2 subdiviziuni :(...oare de ce? S-a tinut cont de rezultatele de la Melbourne din 2005?...nu inteleg cum e sistemul acesta de tragere la sorti..

Calificari baieti:
Aici e ciudat..ori nu e completa lista ori e vorba de alta greseala....apar doar 3 subdiviziuni si pt Romania doar 3 locuri (sa verificati si voi, va rog):
- subdiviziunea I: 1 gimnast care incepe la sarituri
- subdiviziunea II: 1 gimnast care incepe la paralele
- subdiviziunea III: 1 gimnast care incepe la paralele

Link-urile unde puteti gasi tragerea la sorti pentru cele 3 etape ale mondialelor: calificari (competition I), individual compus (competition II) si aparate (competition III):
- fete: http://209.20.80.25/vsite/vfile/page/fileurl/0,,5187-1-1-152791-0-file,00.pdf
- baieti: http://209.20.80.25/vsite/vfile/page/fileurl/0,,5187-1-1-152789-0-file,00.pdf

niagara64
20th July 2009, 02:24
Pe pagina oficiala a competitiei la descrierea aparatului cred ca il avem si noi pe Robert Stanescu in poza inelelor .
http://www.worldgymnastics2009.com/apparatus.html#srings

Este totusi o enigma de ce apar doar 3 gimnasti (locuri pentru Romania )...:(

Tess_AN
20th July 2009, 08:00
Aici e ciudat..ori nu e completa lista ori e vorba de alta greseala....apar doar 3 subdiviziuni si pt Romania doar 3 locuri (sa verificati si voi, va rog)
Si la fete sunt numai 3, dar si SUA, si Marea Britanie, China si Rusia tot numai 3 au. Suntem dezavantajati de gimnasta ce incepe in subdiv. 1 dar si rusii si chinezii au cate o gimnasta in prima subdiv.
Mi se pare destul de "impartiala" tragerea la sorti. In subdiv. 3 si in ultima subdiv. sunt cate o singura gimnasta din Romania, SUA, Rusia, China, Marea Britanie (gazda).
Cred ca lista nu e completa, sau dau ei voie ca sa faca 3 fete individual compus si pe restul le mai adauga... asa presupun...
La fel si la baieti, si celelalte tari au doar cate 3 in lista.

Tess_AN
20th July 2009, 08:06
Pe pagina oficiala a competitiei la descrierea aparatului cred ca il avem si noi pe Robert Stanescu in poza inelelor .
http://www.worldgymnastics2009.com/apparatus.html#srings
In locul medaliei de la europene.

mihafrancisc
20th July 2009, 11:02
Si eu am gasit numai 3 la toate tarile.
Romania sub 1 = 1
sub 3 = 1
sub 5 = 1
Rusia sub 1 = 1
sub 3 = 1
sub 5 = 1
USA sub 2 = 1
sub 3 = 1
sub 5 = 1
China sub 1 = 1
sub 2 = 1
sub 3 = 1
O sa incerc si la celelalte tari cu 4 gimnaste

mikeyy
20th July 2009, 11:22
Da, intr-adevar...sunt doar 3 locuri pentru fete! M-am uitat aiurea aseara....scuze

Oricum e ceva cu lista asta....ei au anuntat un numar de 174 de fete si eu acum am numarat toate locurile si mi-a dat 149....

mihafrancisc
20th July 2009, 11:28
Marea Britanie sub2 = 1; sub3 = 1; sub5 = 1.Franta sub1 = 1; sub3 = 1; sub4 = 1. Japonia sub2 = 1; sub3 = 1; sub4 = 1.
Australia sub1 = 1; sub2 = 1; sub5 = 1. Brazilia sub1 = 1; sub2 = 1; sub5 = 1. Canada sub1 = 1; sub2 = 1; sub4 = 1.
Elvetia sub3 = 1; sub4 = 1; sub5 = 1. Germania sub1 = 1; sub2 = 1; sub5 = 1. Italia sub1 = 1; sub4 = 1; sub5 = 1.
Norvegia sub1 = 1; sub3 = 1; sub4 = 1. Olanda sub1= 1; sub2 = 1; sub3 = 1. Slovenia sub2 = 1; sub3 = 1; sub5 = 1.
India sub3 = 1; sub4 = 1; sub5 = 1.
Cel mai bine sunt Elvetia si India in ultimile subdiviziuni. Iar cel mai prost China si Olanda in primele 3.
Nu inteleg nici eu de ce sunt 3 locuri. Poate ca evolueaza maxim 3 pe aparat din fiecare tara.

mihafrancisc
20th July 2009, 11:39
Mikey si mie mi-au iesit 149 locuri, dar mai sunt cele din tarile cu 4 gimnaste, adica 17.
Dar sunt 166 gimnaste si nu 174

lalalilu
20th July 2009, 12:35
explicati-mi si mie de ce credeti ca suntem dezavantajati.

mikeyy
20th July 2009, 12:59
Pai exista tendinta ca la primele subdiviziuni notele sa fie mai mici si apoi sa creasca pe parcurs.....si imi e teama sa nu patim ca la JO unde am intrat la inceput si ne-au facut praf arbitrii...iar mai apoi in subdiviziunea Rusiei..le-au dat note mai mari, desi facusera mai multe greseli decat fetele noastre.

LuisaGym
20th July 2009, 13:05
Din cate inteleg eu toate tarile au primit "repartitii" similare pe subdiviziuni. Nu consider ca am fost defavorizati. Toata lumea a fost putin defavorizata iar China mai mult decat Romania. Ori poate am inteles eu gresit.

Ceea ce mie nu mi-i clar deloc este numarul de fete pe care-l poate inscrie o tara in concurs. Este numa' 3?

mikeyy
20th July 2009, 13:22
Regulamentul spune ca in cazul competitiilor individuale, fara concurs pe echipe...fiecare tara poate inscrie in concurs maxim 4 gimnaste si 6 gimnasti. Ei au anuntat in comunicatul de pe site-ul federatiei britanice un numar total al gimnastilor participanti ...dar acum nu iese calculul.


Analizand mai bine tragerea la sorti...nu mai sunt de parere ca suntem dezvantajati...pt ca suntem cam la fel cu SUA, China si Rusia....dar tot nu inteleg criteriul dupa care au tras la sorti.

lalalilu
20th July 2009, 14:24
Pai exista tendinta ca la primele subdiviziuni notele sa fie mai mici si apoi sa creasca pe parcurs.....si imi e teama sa nu patim ca la JO unde am intrat la inceput si ne-au facut praf arbitrii...iar mai apoi in subdiviziunea Rusiei..le-au dat note mai mari, desi facusera mai multe greseli decat fetele noastre.
te referi la JO din china? in finala? Parca am intrat la paralele, nu? ti se pare ca noi am fost mai buni ca rusia ma paralele? ca mie nu.

mihafrancisc
20th July 2009, 14:34
Uitati ce scrie in directive:
Competitions I, II and III will be organized (there will be no team competition C-IV). Each
Federation may register a maximum of 6 men’s gymnasts and 4 women’s gymnasts.
However, no more than 3 gymnasts may compete per apparatus.
6 gimnasti si 4 gimnaste dar maxim 3 pot concura pe aparat.

mikeyy
20th July 2009, 14:45
te referi la JO din china? in finala? Parca am intrat la paralele, nu? ti se pare ca noi am fost mai buni ca rusia ma paralele? ca mie nu.

Nu la finala ma refer...ci la calificari cand am inceput dimineata devreme. Si nici nu ma refer la nota de la dificultate ci la modul in care ne-au depunctat la executie....imi amintesc ca si Mircea Apolzan a punctat acest lucru cand a comentat alaturi de Alina Alexoi...doar ca nota la executie nu poate fi constestata.

monalexa
20th July 2009, 14:45
Ce regula naspa! Adica daca vom avea 2 fete care sa participe la AA atunci ele vor fii cu siguranta prezente la toate cele 4 aparate si pe langa ele va mai avea dreptul sa concureze doar o specialista?!?!? :(:angry:

mikeyy
20th July 2009, 14:49
Uitati ce scrie in directive:
Competitions I, II and III will be organized (there will be no team competition C-IV). Each
Federation may register a maximum of 6 men’s gymnasts and 4 women’s gymnasts.
However, no more than 3 gymnasts may compete per apparatus.
6 gimnasti si 4 gimnaste dar maxim 3 pot concura pe aparat.

Tot nu inteleg....daca maxim 3 pot concura...ce fac restul? nu mai concureaza?
La Europene au fost alte reguli...dar acelasi gen de concurs (adica fara echipe).....ce aiurea e regulamentul asta:groggy:

mihafrancisc
20th July 2009, 14:51
Tarile care vor participa la feminin si numarul de gimnaste din fiecare tara. Mie imi ies 175 si nu stiu ce tara este ultima:P
Albania ALB 2
Argentina ARG 3
Australia AUS 4
Austria AUT 4
Bermuda BER 3
Belarus BLR 1
Brazilia BRA 4
Bulgaria BUL 2
Canada CAN 4
Chile CHI 3
China CHN 4
Columbia COL 3
Croatia CRO 3
Cypru CYP 2
Cehia CZE 4
Danemarca DEN 2
Egipt EGY 3
El Salvador ESA 1
Spania ESP 3
Finlanda FIN 3
Franta FRA 4
Marea Britanie GBR 4
Germania GER 4
Grecia GRE 3
Hong Kong HKG 2
Ungaria HUN 2
India IND 4
Irlanda IRL 4
Islanda ISL 3
Israel ISR 3
Japonia JPN 4
Korea KOR 4
Liban LIB 1
Lituania LTU 1
Mexic MEX 4
Olanda NED 4
Norvegia NOR 4
Polonia POL 2
Portugalia POR 1
PRK PRK 4
Puerto Rico PUR 3
Romania ROU 4
Africa de sud RSA 3
Rusia RUS 4
singapore SIN 4
Slovenia SLO 4
Elvetia SUI 4
Slovacia SVK 2
Suedia SWE 4
Turcia TUR 1
Ukraina UKR 4
USA USA 4
Uzbekistan UZB 3
Venezuela VEN 2
Vietnam VIE 2
Italia ITA 4
Nu stiu ce tara e MAS 3
total 175

miafangina
20th July 2009, 14:53
S-ar putea sa fie Malaesia?

mihafrancisc
20th July 2009, 15:01
Eu banuiesc ca regulamentul este in felul urmator:
G1 face toate aparatele
G2 face toate aparatele
G3 sarituri si paralele
G4 barna si sol
Asta ar fi una din variante.
Dar tot nu inteleg de ce sunt doar 3 locuri in tragerea la sorti.

LuisaGym
20th July 2009, 15:02
Eu imi imaginez ca regula s-ar putea aplica de exemplu

Tamarjan sarituri, paralele, barna, sol
Chelaru sarituri, paralele, barna, sol
Porgras paralele, barna,
Izbasa sol

Adica 4 gimnaste cate 3 pe fiecare aparat, ne-ar ramane sa renuntam la o incarcare la sarituri unde nu avem orcum nici o sansa de calificare.

Daca Malaesia ar trimite gimnaste la mondiale asta ar fi chiar interesant. E o tara profund islamica. Sunt si eu curioasa daca Mas e Malaesia.

Edit: Alta varianta

Tamarjan sarituri, paralele, barna, sol
Dragoi paralele, barna,
Porgras paralele, barna,
Izbasa sol

mihafrancisc
20th July 2009, 15:06
sincer prefer prima varianta cu 2 fete la AA.

mikeyy
20th July 2009, 15:08
Daca o tara vine cu 3 gimnaste de 4 aparate...nu va putea sa le bage in concurs pe toate 3 pe 4 aparate?..in calificari

miafangina
20th July 2009, 15:08
Daca Malaesia ar trimite gimnaste la mondiale asta ar fi chiar interesant. E o tara profund islamica. Sunt si eu curioasa daca Mas e Malaesia.



Pai daca au saritori in apa,de ce nu si gimnasti?
Chiar acum ma uit la CM si de-aici mi-a venit ideea,voi fi atenta cind mai vad prescurtarea .

LuisaGym
20th July 2009, 15:17
Daca o tara vine cu 3 gimnaste de 4 aparate...nu va putea sa le bage in concurs pe toate 3 pe 4 aparate?..in calificari

Binenteles ca da, dar cred ca sunt putine tari care-si permit lucrul asta. Ideal sunt 2 gimnaste de cate 4 si 2 gimnaste specializate pe cate 2 aparate (barna+sol sau paralele cu sarituri). Oricum intr-o finala nu pot merge decat 2 pe tara.

mihafrancisc
20th July 2009, 15:17
Daca o tara vine cu 3 gimnaste de 4 aparate...nu va putea sa le bage in concurs pe toate 3 pe 4 aparate?..in calificari
Poate dar dupa cum sti se califica 2.

LuisaGym
20th July 2009, 15:20
Pai daca au saritori in apa,de ce nu si gimnasti?


Au saritori sau saritoare? :). Nu stiu foarte bine doar eram curioasa.

mikeyy
20th July 2009, 15:20
Da..stiu ca se califica doar 2. Intrebam, caci am citit ca Martha vrea sa mearga cu 3 gimnaste complete la aceste mondiale.

LuisaGym
20th July 2009, 15:23
Da..stiu ca se califica doar 2. Intrebam, caci am citit ca Martha vrea sa mearga cu 3 gimnaste complete la aceste mondiale.

Wow, sunt bazati atunci. Doua prind finala AA si una isi imparte cu celelalte finalele pe aparate. Sa inteleg ca in cazul asta Liukin nu vine sigur la mondiale? Cred ca presiunea posturilor TV din America va fi prea mare pentru a-si putea permite sa renunte la Liukin anul asta.

mikeyy
20th July 2009, 15:29
Wow, sunt bazati atunci. Doua prind finala AA si una isi imparte cu celelalte finalele pe aparate. Sa inteleg ca in cazul asta Liukin nu vine sigur la mondiale? Cred ca presiunea posturilor TV din America va fi prea mare pentru a-si putea permite sa renunte la Liukin anul asta.

Liukin are locul 100% la CM..reprezinta prea mult pt SUA in acest moment, incat nici Martha nu poate sa se lege de ea :) Insa Liukin lucreaza si la sol...asta inseamna ca deocamdata are in plan si o eventuala participare la AA...oricum la ea e sigur barna si paralelul. In weekend-ul acesta va participa la Us Classic doar la barna..insa la Dallas in august va merge pe 2-3 aparate.

Oricum sunt convins ca indirect Martha i-a impus si 4 aparate Nastiei..nu degeaba face sol..si mai mult decat atat..in afara de cei de la WOGA, doar Martha stie ce melodie are la sol...se pare ca e o melodie misterioasa..singurul indiciu fiind acela ca e folosita des in competitiile de patinaj.

mihafrancisc
20th July 2009, 15:34
Dar SUA n-a inscris 4 gimnaste?

LuisaGym
20th July 2009, 15:35
Oricum sunt convins ca indirect Martha i-a impus si 4 aparate Nastiei..nu degeaba face sol..si mai mult decat atat..in afara de cei de la WOGA, doar Martha stie ce melodie are la sol...se pare ca e o melodie misterioasa..singurul indiciu fiind acela ca e folosita des in competitiile de patinaj.

Nu inteleg strategia. Cred ca Nastiei i-ar fi mai greu sa revina la 4 aparate decat sa faca numai paralele si barna calumea. Nu prea o vad pe podium la AA anul asta. (In fine eu nici nu ma prea pricep asa ca asta e doar o opinie neavizata). Nu aveau o a 4-a gimnasta care s-ar fi putut califica la sol si la sarituri?

EDIT Am inteles ca inscrierele se finalizeaza pe 9 Septembrie.

mihafrancisc
20th July 2009, 15:49
O lista cu tarile si numarul de gimnasti pe tara, cati vor participa pe aparat. Am observat ca lipseste Italia si MAS.
Franta de exemplu vine cu 4 gimnaste si concureaza cate 2 pe aparat.

http://fig.lx2.sportcentric.com/files/145/original/ART%20London%20WC%20Definitive%20Registration.pdf

LuisaGym
20th July 2009, 15:59
O lista cu tarile si numarul de gimnasti pe tara, cati vor participa pe aparat. Am observat ca lipseste Italia si MAS.
Franta de exemplu vine cu 4 gimnaste si concureaza cate 2 pe aparat.

http://fig.lx2.sportcentric.com/files/145/original/ART%20London%20WC%20Definitive%20Registration.pdf

Merci!!! Vin si Italia (38) si Malaezia (48). Am vazut ca de la noi au inscris 4 fete cate 3 pe aparat. Pe British gymnastics spun ca data limita pentru inregistrarea gimnastilor (nominativa) este 9 septembrie.

http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&task=view&id=947&

Ce ma mira e ca Nationalele sunt dupa data la care trebuie sa trimita numele gimnastelor care participa la mondiale.

mikeyy
20th July 2009, 16:06
Ce ma mira e ca Nationalele sunt dupa data la care trebuie sa trimita numele gimnastelor care participa la mondiale.

Nimic nu ma mai mira cand e vorba de Nationale...dintre toate tarile noi avem Nationalele cel mai tarziu....noi intai ne inscriem si apoi verificam daca sunt apti cei pe care i-am inscris...incredibil, dar adevarat:groggy:

niagara64
20th July 2009, 16:35
Daca o tara vine cu 3 gimnaste de 4 aparate...nu va putea sa le bage in concurs pe toate 3 pe 4 aparate?..in calificari

Ai nimerit-o !

Ideea este ca daca toate 4 ar fi foarte bune la barna (de exemplu ) , nu ar putea sa-si incerce toate 4 sansele in concurs .Antrenorul alege 3 la inceput .
La fel si la baieti .Daca am avea 4-5 specialisti la sarituri ar trebui sa se aleaga doar 3 care sa concureze.

mikeyy
20th July 2009, 16:54
Deci...la fiecare aparat nu au voie sa participe mai mult de 3 gimnasti/tara?

Sa iau 2 cazuri:
1) presupunem ca echipa e formata din: Izbasa, Porgras, Dragoi si Tamirjan...in acest caz Izbasa va trebui sa renunte la barna, nu?
2) presupunem ca echipa e formata din:Chelaru, Porgras, Tamirjan si Dragoi...in cazul acesta? toate 4 ar trebui sa participe la barna..Diana pt ca ii trebuie pt AA, iar restul ca au potential de medalii...si va trebui ca antrenorul sa renunte la 1? zic bine?

LuisaGym
20th July 2009, 17:03
Da, in varianta 2 una din fete nu poate concura in calificari la barna. Dar varianta 2 nu se va intampla decat daca Sandra o va scrinti-o rau in pregatirea pentru mondiale. Chiar stie cineva ceva de cum merg antrenamentele? Un zvon, o barfa? E tacere foarte mare dupa internationale n-a scris nici un ziar nimic, nimeni n-a declarat nimic. (Inafara de Sandra dupa bac).
China si Sua au acusi concursuri de verificari, zic eu la o data in timp destul de decenta pentru a afla cam cum sta pregatirea pentru mondiale. La noi nationalele vor fi un fel de avampremiera a mondialelor. (Macar stim si noi la sfarsitul lui septembrie ce sa asteptam clar ca sa nu ne facem iluzii.)

mihafrancisc
20th July 2009, 17:09
Eu sper si in revenirea Ceraselei.

mikeyy
20th July 2009, 17:12
Ce frumos ar fi sa mearga Cera...eu as fi cel mai fericit...dar slabe sanse. Ea se antreneaza, dar nu la capacitate maxima..din cauza genunchiului care i se tot blocheaza :(

mihafrancisc
20th July 2009, 17:14
Ce frumos ar fi sa mearga Cera...eu as fi cel mai fericit...dar slabe sanse. Ea se antreneaza, dar nu la capacitate maxima..din cauza genunchiului care i se tot blocheaza :(

Urata veste:(

LuisaGym
20th July 2009, 17:17
Cred ca dintre fetele noastre sansele pentru finale ar fi

AA: Tamarjan + Chelaru
Paralele: minime Dragoi, Porgras si minuscule Patrascu
Sol Sandra, reduse Tamarjan, minime Chelaru
Barna Tamarjan, Dragoi, Porgras
Sarituri nimeni

Cred ca vor merge pe Tamarjan, Chelaru, Sandra si Porgras.


EDIT: Nu inteleg de ce o mai chinuie (se mai chinuie) Cerasela. Daca nu-i merge genunchiul eu nu vad sensul in a continua gimnastica. In opinia mea nici o medalie din lume nu justifica picioare rupte si copii chinuiti. E o gimnasta care ar fi putut fi o mare stea. Pacat de accidentare. Eu una nu vad sensul fortarii pentru a face sub-performanta si in a lucra sub capacitate si talent (ca Nistor, sper sa nu-mi sara iar lumea in cap ca am atins subiectul).

niagara64
20th July 2009, 17:22
Da, in varianta 2 una din fete nu poate concura in calificari la barna. Dar varianta 2 nu se va intampla decat daca Sandra o va scrinti-o rau in pregatirea pentru mondiale. Chiar stie cineva ceva de cum merg antrenamentele? Un zvon, o barfa? E tacere foarte mare dupa internationale n-a scris nici un ziar nimic, nimeni n-a declarat nimic. (Inafara de Sandra dupa bac).
China si Sua au acusi concursuri de verificari, zic eu la o data in timp destul de decenta pentru a afla cam cum sta pregatirea pentru mondiale. La noi nationalele vor fi un fel de avampremiera a mondialelor. (Macar stim si noi la sfarsitul lui septembrie ce sa asteptam clar ca sa nu ne facem iluzii.)

Mie taman declaratiile de dupa bac imi dau de gandit.Par un preludiu la scuze .
Asta una .Alta idee ar fi ca mai toate gimnastele care dau examene la Deva (sau la Onesti ) ,adica la centre , au medii astronomice .E de inteles .Pregatirea lor scolara nu e foarte grozava acolo (nici nu ar avea cand cu doua antrenamente pe zi ) si la examenele profesorii stiu si notele mari devin o recompensa pentru partea sportiva mai mult .
E o mica intelegere . Asta e de cand lumea acolo . Dar nimeni nu s-a laudat pana acum cat de grozava a fost la bac ...A existat un fel de tacere decenta in jurul acestui subiect.Nimeni nu s-a impaunat cu niste rezultate care pentru un copil obisnuit ar fi un munte de urcat .Daca ar fi sa fac o paralela ar fi ca unei gimnaste submediocre i s-ar da puncte in plus la barna doar pentru ca ar fi olimpica la matematica ...

Tess_AN
20th July 2009, 17:23
Ce frumos ar fi sa mearga Cera...
Da! Ar fi grozav sa poata participa Cerasela... Iar treaba cu amanatul Nationalelor e aiurea rau... Bine zici Mihai, parca tinem mortis sa punem caruta inaintea cailor. Mai intai inscriem si apoi verificam. Sa nu fie nimic edificator. Cine e inscris deja nu mai are emotii, cine nu e inscris, de ce sa se streseze? Zau asa, mi se pare ca intentionat vor sa distruga ce a mai ramas bun in gimnastica romaneasca. Sau eu nu am capacitatea de intelegere... a strategiei si gandirii celor ce hotarasc.

Vis a vis de lista, nu cred ca vor limita participarea la 3 persoane, nu e posibil. La fete sunt doar 4 aparate, dar la baieti listele de 3 persoane la 6 aparate?!? Cred ca e imposibil. In plus, daca schimbau regula o anuntau de mai demult. Cred ca lista e incompleta. De fapt, link-ul are IP address in loc de web site... Pe web site-ul official nu scrie nimic. Poate e doar un "proiect de lista" tinand cont ca se mai accepta inscrieri...

Iar despre Liukin, eu nu-s asa sigura ca va concura la Mondiale. Totul depinde de cum se prezinta la Nationalele lor si de cat timp va avea sa se pregateasca. Daca mai are contracte pentru moda sau alte chestii extra, poate si renuntala CM. La Nationalele lor merge ca sunt in orasul in care locuieste, chestie de reclama. Pentru mondiale, mai repede o vad renuntand la paralele unde are sanse mici (cu Tewddle, He si Semenova) si sa merga pe barna. Imi dau si eu cu parerea...

LuisaGym
20th July 2009, 17:33
Totusi Sandra nu s-a prezentat chiar prost la Europene. Daca ar fi avut un sol cat de cat gandit dupa noul cod ar fi fost pe podium. Eu vazusem pe la inceputul anului element nou la barna, incercare de adaugare a unei noi desprinderi la paralele... Ceva motivatie pentru 2009 tot a fost. Eu inca sper ca vor apare la mondiale cu solul prezentat la Jesolo (bine nu prezentat ca la Jesolo :) ci facut calumea). Ce dificultatea avea solul ala?

mikeyy
20th July 2009, 17:35
Pe Cera nu o chinuie nimeni...ea e foarte ambitioasa si nu se lasa batuta..vrea sa lupte in continuare. E o gimnasta extraordinara pe care eu o apreciez ft mult!

In legatura cu regula de la mondiale....ce vom face la sarituri baieti?...Marian va participa, apoi Flavius si inca un gimnast pt AA..dar mai e si Dani Popescu care poate vrea sa lupte pt medalii (el e vice-campionul mondial en-titre)...chiar e aiurea regula asta.:groggy:


Eu inca sper ca vor apare la mondiale cu solul prezentat la Jesolo (bine nu prezentat ca la Jesolo :) ci facut calumea). Ce dificultatea avea solul ala?

Solul de la Jesolo era o varianta usurata..nu cred ca avea mai mult de 5.5.
Eu am o banuiala..ca va avea o melodie noua la sol...nici cea de la Jo si nici cea de la Jesolo.
Sandra doar sol mai poate face...cel putin anul acesta...la barna eu nu o mai vad, desi nici nu imi doresc pt ca nu mai arata bine pe acest aparat si nici nu e avantajata de noul cod (partea artistica e punctul slab al Sandrei)

Maxmold
20th July 2009, 17:38
Sa iau 2 cazuri:
1) presupunem ca echipa e formata din: Izbasa, Porgras, Dragoi si Tamirjan...

Da, văd fetelor la Mondiale de la Londra tocmai așa: Anamaria, Gabriela, Sandra și Ana.
Dar Porgras deosebit de efectivă pe doua aparate în acest anul. Pentru că Anei nu sensul face la individual compus de la Londra. Ea poate se concentră la bârna mai mult și astfel e cu pretendenta pe medalie aici.

mihafrancisc
20th July 2009, 17:41
Da! Ar fi grozav sa poata participa Cerasela... Iar treaba cu amanatul Nationalelor e aiurea rau... Bine zici Mihai, parca tinem mortis sa punem caruta inaintea cailor. Mai intai inscriem si apoi verificam. Sa nu fie nimic edificator. Cine e inscris deja nu mai are emotii, cine nu e inscris, de ce sa se streseze? Zau asa, mi se pare ca intentionat vor sa distruga ce a mai ramas bun in gimnastica romaneasca. Sau eu nu am capacitatea de intelegere... a strategiei si gandirii celor ce hotarasc.

Vis a vis de lista, nu cred ca vor limita participarea la 3 persoane, nu e posibil. La fete sunt doar 4 aparate, dar la baieti listele de 3 persoane la 6 aparate?!? Cred ca e imposibil. In plus, daca schimbau regula o anuntau de mai demult. Cred ca lista e incompleta. De fapt, link-ul are IP address in loc de web site... Pe web site-ul official nu scrie nimic. Poate e doar un "proiect de lista" tinand cont ca se mai accepta inscrieri...

Iar despre Liukin, eu nu-s asa sigura ca va concura la Mondiale. Totul depinde de cum se prezinta la Nationalele lor si de cat timp va avea sa se pregateasca. Daca mai are contracte pentru moda sau alte chestii extra, poate si renuntala CM. La Nationalele lor merge ca sunt in orasul in care locuieste, chestie de reclama. Pentru mondiale, mai repede o vad renuntand la paralele unde are sanse mici (cu Tewddle, He si Semenova) si sa merga pe barna. Imi dau si eu cu parerea...
Uita-te la punctul 14
http://fig.lx2.sportcentric.com/files/96/original/1Directives%20London%202009-e.pdf

LuisaGym
20th July 2009, 17:43
Voi l-ati vazut pe Marian concurand pe undeva anul asta? A renuntat si-a revenit de atatea ori ca nu mai stiu in ce faze e acum. Parerea mea sincera e ca pana nu apare la un concurs inainte de nationale nu putem sti sigur daca va merge la mondiale. Poate stiti voi ceva dar eu una n-am auzit daca se antreneaza ori ba si daca da cum merge? Mie mi se pare cam ciudat sa se intoarca direct la mondiale fara nici un concurs inainte. Ca nationalele nu mai conteaza oricum.

EDIT Ce-am citit la puctul 12 din documentul de mai sus e ca in absenta inregistrarii nominative a unui gimnast sau inregistrarea dupa 9 septembrie se penalizeaza cu 1000 CHF. Deci pot sa trimita numele si dupa 9 septembrie cu conditia sa plateasca 1000 CHZ de caciula gimnast.

mikeyy
20th July 2009, 17:47
Voi l-ati vazut pe Marian concurand pe undeva anul asta? A renuntat si-a revenit de atatea ori ca nu mai stiu in ce faze e acum. Parerea mea sincera e ca pana nu apare la un concurs inainte de nationale nu putem sti sigur daca va merge la mondiale. Poate stiti voi ceva dar eu una n-am auzit daca se antreneaza ori ba si daca da cum merge? Mie mi se pare cam ciudat sa se intoarca direct la mondiale fara nici un concurs inainte. Ca nationalele nu mai conteaza oricum.

A participat in mai la cateva etape din campionatul german....si lua constant peste 16.5 la saritura lui si in jur de 15 la sol.
Acum vreo 2 sapt a fost un reportaj pe TVR unde Nicusor Pascu a zis ca Marian a terminat de pregatit exercitiul de la sol (D:6.6/6.7) si ca de acum se axeaza pe bara unde vrea sa prinda finala mondiala.

niagara64
20th July 2009, 17:47
Voi l-ati vazut pe Marian concurand pe undeva anul asta? A renuntat si-a revenit de atatea ori ca nu mai stiu in ce faze e acum. Parerea mea sincera e ca pana nu apare la un concurs inainte de nationale nu putem sti sigur daca va merge la mondiale. Poate stiti voi ceva dar eu una n-am auzit daca se antreneaza ori ba si daca da cum merge? Mie mi se pare cam ciudat sa se intoarca direct la mondiale fara nici un concurs inainte. Ca nationalele nu mai conteaza oricum.

Marian este in sala si se antreneaza . Pentru Dragulescu nu e surprinzator sa vina direct la mondiale fara alt concurs international .

LuisaGym
20th July 2009, 17:50
Super! Eu nu mai stiam nimica de Marian (doar ca participase in campionatul german).

EDIT @ Mihai merci de lamuri in privinta Sandrei. Nici eu nu prea o mai vad concurand la barna. Sunt si multe specialiste la barna iar la anul nu numai ea dar si Tamarjan si Dragoi vor fi amenintate de Racea si Porgras. Cred sincer ca asta e ultimul an al Sandrei. Daca nu se intampla vre-un miracol si ne trezim ca acopera locul la sarituri eu ii vad chiar amenintat locul in echipa de la anul.

niagara64
20th July 2009, 17:54
La Cerasela este probabil ligamentul incrucisat .Este operabil .De curand a facut fiica-mea un RMN tot pentru un genunchi care se bloca .Nu a fost de operat dar a folosit o genunchiera ptr repaus si antiinflamatoare . Dar daca situatia era mai serioasa ( nu doar o inflamatie ) si era lezat tendonul de intervenea opertoriu . Cel mai probabil la clinica de la London-Ontario cu o buna reputatie in medicina sportiva .Aceeasi unde probabil ar fi trebuit sa se opereze Nistor .
Ideea este : Cerasela a primit suport medical suficient ?

mikeyy
20th July 2009, 17:57
Niagara nu le am cu termenii medicali..dar din ce stiu eu Cera ar avea nevoie de o inca o operatie de scurtare a ligamentelor...dar nu stiu daca e corect ceea ce zic eu acum..daca exista asa ceva. :)

niagara64
20th July 2009, 18:01
Niagara nu le am cu termenii medicali..dar din ce stiu eu Cera ar avea nevoie de o inca o operatie de scurtare a ligamentelor...dar nu stiu daca e corect ceea ce zic eu acum..daca exista asa ceva. :)

Cerasela este un copil ,fara pregatire medicala .Ar trebui ca adulti sa cantareasca benefiiciile operatie si sa o faca. Mai bine 5 luni in afara decat o viata ...

LuisaGym
20th July 2009, 18:02
Ma indoiesc foarte serios ca a primit suficient suport medical. Ei se duc prin Italia -Germania pentru diagnostic si control odata de 2 ori pe an dar chestiile astea legate de picioare, oase ligamente necesita tratament si control continuu. Dusul odata pe an la Milano e apa de ploaie. Lor le trebuie clinica de ortopedie si medicina sportiva serioasa in apropiere. Tot timpul m-am intrebat de ce nu se antreneaza fetele astea intr-un oras cu centru universitar medical Bucuresti, Tg Mures, Iasi care in plus au si aeropoarte internationale. Lotul se plimba de la Deva la Bucuresti pentru fiecare deplasare in strainatate (sunt catava ore bune in plus cu masina). Au ramas asa de pe vremea lui Ceausescu si nu au mai schimbat nimica.

niagara64
20th July 2009, 18:07
Ma indoiesc foarte serios ca a primit suficient suport medical. Ei se duc prin Italia -Germania pentru diagnostic si control odata de 2 ori pe an dar chestiile astea legate de picioare, oase ligamente necesita tratament si control continuu. Dusul odata pe an la Milano e apa de ploaie. Lor le trebuie clinica de ortopedie si medicina sportiva serioasa in apropiere. Tot timpul m-am intrebat de ce nu se antreneaza fetele astea intr-un oras cu centru universitar medical Bucuresti, Tg Mures, Iasi care in plus au si aeropoarte internationale. Lotul se plimba de la Deva la Bucuresti pentru fiecare deplasare in strainatate (sunt catava ore bune in plus cu masina). Au ramas asa de pe vremea lui Ceausescu si nu au mai schimbat nimica.

Iar asistenta medicala e varza si la Deva si la Onesti ...

mikeyy
20th July 2009, 18:07
Ce m-a enervat pe mine cel mai mult a fost ca nu au invatat nimic din cele intamplate cu Aluissa, iar acum Cera e pe punctul de a avea acelasi destin....

Tess_AN
20th July 2009, 18:30
Uita-te la punctul 14
http://fig.lx2.sportcentric.com/files/96/original/1Directives%20London%202009-e.pdf
Multumesc. Nu stiam.
Dar in acelasi document, pct. 13 zice: " The drawing of lots will be conducted at the latest two weeks after the Definitive Registration. The exact location, date, and time will be announced in due course by the FIG to the parties concerned." Ce sa inteleg din asta? 9 septembrie data definitiva plus 2 saptamani e 23 septembrie...

Edit: la pct. 18. spune ca se fac alegeri ale sportivilor in FIG dar tarile tre sa trimita candidaturile nominale tot pana in 9 sept. Oare frg trimite pe cineva?

Tess_AN
20th July 2009, 21:09
Ce m-a enervat pe mine cel mai mult a fost ca nu au invatat nimic din cele intamplate cu Aluissa, iar acum Cera e pe punctul de a avea acelasi destin....
Invata doar cine vrea sa invete. Cand desinteresul e singurul care guverneaza... lucrurile merg in voia soartei.
De Ana T. nu s-a mai auzit nimic. Macar ei i-a trecut durerea de la sold/picior? Ca noi o punem pe liste pentru CM cu sanse la medalii dar nici nu stim care e situatia ei vis a vis de sanatate. In preajma CE parca scria un ziar ca parintii ei (mama Anei) spunea ca daca nu se rezolva o va retrage... De Anamaria aveti vreo info?

EmmaN
30th July 2009, 22:36
Buna,

Eu revin pe forumul acesta dupa un an de zile. Am schimbat user name-ul pentru ca nu imi aducam aminte parola...in fine vreau sa va multumesc toturor pentru informatii si intr-un fel sa ma scuz pentru simplul fapt ca mai mult v-am citit si nu am participat la discutii....am un copil foarte mic, am schimbat tara, seviciul, o nebunie.

Revenind la subiect totusi - sper ca Ana P, Ana T, Gabi si Sandra sa fie selectinate. Si mai sper ca antrenorii de la Deva sa gaseasca cumva o cale de a le motiva pe fete sa ramin in continuare la lot macar pentru schimbul de generatii de anul viitor, sa nu uitam ca Amelia Racea implineste 15 ani acum in august si indiferent de cit de buna ar fi totusi experienta isi va spune cuvintul.

mikeyy
30th July 2009, 22:43
Bine ai revenit Emma!
Ce user-name aveai? Poate pot vorbi cu administratorul forumului sa-ti schimbe parola.

Cata_RB
31st July 2009, 11:48
Acum ca s-a retras Razvan Selariu, mi-am dat seama ca participarea noastra la AA a ajuns un mister...in conditiile in care despre Flavius se spune de ceva vreme ca se va axa pe aparate. Chiar nu stiu in acest moment cine ar putea face 6 aparate si bine. La fete stim toti obsesia federatiei cu AA-ul, oare nu o vor aplica si la baieti? Cine credeti ca va face AA, daca vom avea participanti?

miafangina
31st July 2009, 14:58
Marius Berbecar?

Tess_AN
31st July 2009, 18:32
CM pe echipe (din doi in doi ani) si JO pe echipe presupun in calificari 4 executii la fiecare aparat din 5 gimnasti/gimnaste.
Daca nimeni nu mai face individual compus, o sa ajungem, asa cum zicea Rob mai ceva vreme in urma sa nu avem echipa...

mikeyy
31st July 2009, 20:07
In acest moment fara Selariu (retras) si Koczi (care se va axa pe 3 aparate), niciun gimnast de la lot nu mai are sanse la top 6 la AA. Abia daca ne vom califica in primii 24.

Cred ca la mondiale vor face 6 aparate Berbecar si Bucur...desi e greu de zis pana nu vom stii care sunt cei 6 baieti. Nu stiu daca Bucur are sanse sa prinda echipa de mondiale.

Va fi o mare problema la anul in proba pe echipe...pt ca nu avem gimnasti ca sa acoperim toate aparatele :(
Adevaratul test pt Nicusor Pacu va fi la anul...pt ca rezultatul pe echipe conteaza cel mai mult.

alexa_andra
31st July 2009, 21:00
Din ce am inteles eu, Nicusor Pascu a zis ca pentru aceste mondiale nu va trimite niciun gimnast de 6 aparate si ca baietii se vor axa pe finalele pe aparate.
Asta a spus (sau asa am auzit eu :P) in primul reportaj despre care a adus vorba mikkey.
Oricum, gandind la rece, pe moment pare cea mai buna idee. Noi vom avea 6 baieti in concurs, in conditiile in care doar 3 pot evolua la un aparat. Nu ar fi probleme la paralele, bara, inele. Dar daca unul ar participa la individual, deja ar fi greu de ales doar alti doi pentru sarituri sau sol. Bine, si Flavius si Marius au cate 2 sarituri, dar mai sunt si Marian, si Daniel, si Alin si primul concurs va fi intre ei, inca din tara. La sol, din nou, cum sa alegi dintre toti?
Din punctul meu de vedere, cam singurii cu sanse la individual sunt Marius si Flavius. Pascu a declarat ca Flavius se va specializa pe 3 aparate, dar nu si ca e definitiv, deci sunt sanse ca anul urmator sa revina asupra deciziei, mai ales ca Flavius spunea la un moment dat ca "aparatul" lui preferat este individualul compus.

mikeyy
31st July 2009, 21:20
Ft interesant...mersi alexa_andra pt completarile de la acel reportaj.
Pacat ca nu vom avea reprezentant la AA....eu as spune inadmisibil. Vom trece cumva de aceste mondiale...insa viitorul nu suna bine deloc. Desi la inceputul acestui an ziceam ca la baieti stam mai bine decat la fete....acum imi schimb parerea. La baieti stam foarte prost. Din 14 gimnasti sa nu ai macar 2 care sa faca 6 aparate pt CM :groggy:
Nu stiu care e strategia lui Nicusor Pascu...dar mie nu mi se pare una prea ok. Sper sa ma insel.

Pana la urma parca vad ca revine Marian pe 6 aparate...ca si asa in aprilie a facut 4 in campiontul german (sarituri, sol, bara si cal). In ultimii 2 ani s-a antrenat si la paralele....mai trebuie putin la inele si poate concura.

EDIT:
Daca Pascu vrea doar finale pe aparat, atunci cred ca ne-am putea da seama cine va merge la mondiale cat de cat:
- Dragulescu (sol, sarituri si poate bara)
- Koczi (sol, sarituri, cal)
- Dani Popescu (cal, sarituri)
- Robert Stanescu (inele)
- Marius Berbecar (paralele)
- intre Alin Jivan (sarituri, dar deja e concurenta mare) si Ovidiu Buidoso (la bara)

EmmaN
14th August 2009, 18:51
o intrebare pentru Niagara 64 - ai idee de ce post sportiv va transmite aici in Canada mondialele? Multumesc anticipat.

niagara64
14th August 2009, 18:57
o intrebare pentru Niagara 64 - ai idee de ce post sportiv va transmite aici in Canada mondialele? Multumesc anticipat.


NBC sigur stiu , eu stau la granita cu Detroit si prind "on-air" NBC(HD ) si" Universal Sport "(HD ) .
Canadieni cred ca vor da pe CBS sport .

mikeyy
19th August 2009, 14:52
Postez aici ca are legatura cu mondialele.

Deocamdata e doar un zvon:

Semenova s-a accidentat la antrenament zilele trecute si nu se stie daca va merge la mondiale. Unii spun ca ar merge doar pt 2 aparate.
Sper sa aflam exact ce s-a intamplat cu Ksenia!

Tess_AN
19th August 2009, 14:55
Sper sa nu fie adevarat! Nu imi place Semenova, dar nu vreau sa fie accidentata. Sa aiba sansa ei. Sper sa fie doar zvon.

crisloregym
19th August 2009, 21:06
Asta chiar ar fi ghinion pentru ea...sa ii moara si tatal, sa se si accidenteze, cand are o sansa atat de clara la aur la individual compus...chiar ar fi pacat...:(

Marty R.
19th August 2009, 21:47
About which injury you talking? She was injured hard somewhere at the end of june, got a fissure of ankle or feet, and now has two screws in it. Is it something new?

mikeyy
19th August 2009, 22:05
I don`t know details...hope we will find out!

@Cris:...chiar ca are ghinion! Dupa ce s-a luptat in toamna anului trecut cu dureri de articulatie (din cauza ca a crescut brusc in inaltime)...acum probleme in familie, iar accidentare :(

Tess_AN
19th August 2009, 23:11
About which injury you talking? She was injured hard somewhere at the end of june, got a fissure of ankle or feet, and now has two screws in it. Is it something new?
I didn't know about. I am sorry to hear this. Do you thing she can compete at Worlds?
Is she competing at Rusia Cup?
By the way... Mihai posted a link to a Russian web site at Stiri externe... Can you,pleas emake a short summary of it? Thank you.
Edit: here is the link: http://penza-online.ru/news.22413.htm

monalexa
19th August 2009, 23:51
Offf... saraca Ksenia... imi pare tare rau pentru ea. Sper ca isi poate reveni pentru mondiale, macar pe 2 aparate... :(

Marty R.
20th August 2009, 01:03
Ksenia was returned in gym a week after she got injured, and had some period of soft trainings, but there were no words about she won't be able to compete on both Russian Cup and Worlds. So if she hadn't really got something new, we should see her at both competitions.

In the article there are some general words ("At 23-28 of august in arena "Burtasy" will take place Russian Cup, it's the last official competition before the Worlds....") and the shedule of competition: 23/07 - opening ceremony, 24 - men's prelims, 25- women's prelims, 26 - men's all-around, 27 - women's aa, 28 - event finals. And below for some reason there is note that the head coach of the team A. Radionenko will have arrived to Penza at 8.15am 22th of august to the particular terminal (I wonder who needs to know it):)

I also wonder the way things will be about information from the Cup. Big sport sites probably won't have written no word about this competition, all hopes for federation's site and this "penza-online".

mikeyy
20th August 2009, 01:31
Thanks Marty for the summary!

Concerning Ksenia..as I said in Romanian, it`s just a rumor at the moment...we will see if it becomes oficial or not. I really hope it`s just a rumor.

Tess_AN
20th August 2009, 04:50
I also wonder the way things will be about information from the Cup. Big sport sites probably won't have written no word about this competition, all hopes for federation's site and this "penza-online".
Cred ca intlgymnast va avea informatii despre Cupa Rusiei... In rest nu stiu... Sper ca cineva sa filmeze si sa puna filmuletele pe net. Si sper ca Ksenia sa fie bine, sa poata concura. Patricipa si junioarele? As vrea sa le vad pe surorile Mustafina, pe Nabieva si bineintelesa pe Komova.

Multumesc Marty pentru traducere. Mihai a postat info la Stiri externe.

Tess_AN
21st August 2009, 06:43
Australia a anuntat echipa feminina pentru CM: Lauren Mitchell, Georgia Bonora, Shona Morgan, Larrissa Miller. http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1111:mitchell-to-lead-aussie-women-at-worlds&catid=2:news&Itemid=166

mikeyy
23rd August 2009, 17:13
Semenova si Afansyeva sunt accidentate (s-a confirmat)...nici nu vor participa la Cupa Rusiei:http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1114:best-russian-women-ineligible-for-2009-worlds&catid=2:news&Itemid=166

Sa vedem daca se vor recupera pt CM.

mesteritza
23rd August 2009, 17:15
Asta e o veste foarte proasta :( Putea sa fie anul Semenovei. Imi pare rau si de Afansyeva.

Cata_RB
23rd August 2009, 17:22
Mersi, Mihai!
Nu dau deloc detalii despre cele 2...spun doar ca sunt accidentate. Sper ca asta sa insemne ca nu e ceva grav. Nu ma omor dupa nici una din ele, dar dintre toate gimnastele straine as prefera sa o vad pe Semenova la AA.

Tess_AN
23rd August 2009, 21:45
Articolul din intlgymnast e foarte evaziv (parca ar fi Forminte scuzandu-se inainte de concursuri :P).

Ce inteleg eu e ca cele doua Ksenii nu vor participa la Cupa Rusiei ca sunt accidentate si ca cele ce participa, nu au varsta de seniorat sa mearga la CM. Deci posibil ca sa le vedem pe Semenova si Afanasyeva la CM. Si mai citesc printre randuri ca cel ce vorbeste considera junioarele mai bune dacat senioarele...

Mi se pare un articol-scuza... pregateste terenul pentru un rezultat nu stralucit la CM... asta inteleg eu... (nici macar nu e original, la noi s-a facut asta inainte de fiecare competitie mai importanta... Forminte se poate plange de plagiat :D sau sa ceara drepturi de copyright)

Edit: Pentru mine absenta clara la CM e Daria Joura, pentru ca Australia si-a anuntat deja echipa (am postat mai sus) si Joura nu apare intre cele 4 nume anuntate).

Tess_AN
23rd August 2009, 22:10
Semenova si Afansyeva sunt accidentate (s-a confirmat)...nici nu vor participa la Cupa Rusiei:http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1114:best-russian-women-ineligible-for-2009-worlds&catid=2:news&Itemid=166

Sa vedem daca se vor recupera pt CM.
Putin probabil, dar mai e si varianta: tinind cont de experianta competitionala a celor doua Ksenii, pe fondul unor accidentari usoare, le menajeaza si cine stie... poate pregatesc ceva surprize sa rupa gura tirgului la CM... ma astept si la asta de la rusi... mai ales cum au aruncat buzduganul mai intii acu o saptamina ca zvon ca Sememnova e accidentata... acu ... creste tensiunea sunt amandoua... Nu stiu, vom vedea.

mikeyy
23rd August 2009, 22:17
Joura are probleme la glezna..inca de la JO.
Ea doar de la anul va reveni.

Despre cele 2 Ksenii ce sa spun...imi pare nespus de rau. Cel putin pt Ksenia S chiar sunt trist...cat ghinion. Sper sa poata trece peste toate problemele (de familie si de sanatate).
Articolul e tipic rusilor...nu dau prea multe detalii si ne lasa in ceata. Au tendinta de a se invarti in jurul subiectului si sa nu spuna clar.

Dar sper ca vom afla ce are Semenova si cat de grav e.
Dar sigur e vorba de o accidentare noua ca acum 1 sapt era confirmata participarea ei la Cupa Rusiei si acum brusc nu mai merge la concurs. :(

mikeyy
24th August 2009, 00:01
Strategia Rusiei pt mondiale (la fete):
- 2 gimnaste pentru individual compus
- 1 gimnasta pt sol
- 1 gimnasta pt sarituri

Chiar imi place..strategia lor e sa atace medaliile acolo unde au sanse cele mai mari. Presupun ca cele 2 pt AA sunt Semenova si Afansyeva, cea pt sol e Myzdrikova si la sarituri Berger.
Nu au zis clar despre cine e vorba...dar e mai mult decat evident dupa ce au spus care e strategia.

EDIT:
Am mai citit si cateva lucruri despre Australia. Echipa pt mondiale s-a decis in urma unui concurs de verificare.
In septembrie va mai fi un mic test pentru a stabili strategia pt mondiale. Un lucru e clar...Mitchell va fi una dintre cele 2 gimnaste pt individual compus.
La testul de acum cateva zile Mitchell a executat pentru prima data si un DTY la sarituri. La barna a avut exercitii usurate..in prima zi din 6.2 si in a doua zi din 6.6.

Auré_Gym
30th August 2009, 15:18
Pentru Italia, un articol pe gimnastii cine poate face Campionatele Mondiale aici (este pentru fete): http://intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1129:high-spirits-for-ferrari-high-hopes-for-galante-&catid=2:news&Itemid=166

mikeyy
30th August 2009, 19:43
Multumim Aure!

Un scurt rezumat in romana a articolului:

In articol, antrenorul Italiei, Enricco Casella, vorbeste de sansele pe care le au Ferrari si Galante pentru a prinde echipa pt CM. Spune ca Ferrari inca se recupereaza dupa operatia pe care a avut-o in luna iunie la nivelul piciorului. Deocamdata se antreneaza doar la paralele si incearca sa-si recapete forma fizica. Inca nu se stie daca sigur va merge la mondiale sau nu...se vor decide in ultima clipa [parca se repeta povestea de la Europene:)]

De Galante, Casella spune ca e o gimnasta eleganta si ca incepe sa-si revina dupa accidentarea de la piciorul drept. Insa timpul pierdut cu pauza a afectat-o in ceea ce priveste partea acrobatica. Dar Casella are incredere ca ea va putea participa la mondiale cu obiectivul de a se clasa in primele 24 la individual compus.

La clubul unde se antreneza Galante si Ferrari a venit o noua antrenoare. Este vorba de fosta lor colega Monica Bergamelli, care s-a retras din activitatea competitionala si a ales sa devina antrenor.

Tess_AN
30th August 2009, 20:12
Multumesc si eu Aure. Deci Italia va merge la CM cu Galante. Si mai cine? Ferrari e incerta. ??? Se apre ca la toti cam bate vintul cind e vorba de senioare... anul acesta....

mikeyy
30th August 2009, 20:16
Cred ca si Elisabeta Preziosa are sanse sa prinda echipa...mi-a placut de ea la Internationalele Romaniei.

mikeyy
31st August 2009, 20:45
Stire de ultima ora:
Nastia Liukin a anuntat oficial ca NU va participa la Mondiale (sursa: revista Inside Gymnastics pe twitter)

crisloregym
31st August 2009, 20:46
ohooo...interesant..Tess, sa iti fie gura poleita cu aur:D

niagara64
31st August 2009, 20:55
Stire de ultima ora:
Nastia Liukin a anuntat oficial ca NU va participa la Mondiale (sursa: revista Inside Gymnastics pe twitter)

Pai mi se pare de bun simt din partea ei ...stia ca nu e pregatita , probabil a purtat si o discutie cu Martha si de bun simt a fost sa anunte ca nu participa .
ASa ca vom vedea echipa ...


Cum mai spuneam si altadata...
"
Personal daca as face echipa as lua-o pe Sloan (sanse reale la AA ),Ivana, BRoss(in zi de gratie sparge tot fara gluma ) si Sam . Liukin nu e acum pregatita real dar cine stie ."
__________________

mikeyy
31st August 2009, 21:07
A aparut si articol pe site-ul revistei: http://www.usa-gymnastics.org/post.php?PostID=3882&prog=h

Un scurt rezumat in romana:
Nastia spune ca a stat mult pe ganduri de la Nationale si pana acum. Si-a indeplinit oarecum obiectivele pentru aceasta vara: sa revina in sala si sa participe la Nationale. Selectia pt mondiale incepe saptamana viitoare, iar ea are inca nevoie de timp pentru a se aduna si pentru a-si pune in ordine gandurile. Spune ca isi va sprijini colegele pt mondiale si ca Londra 2012 ramane un obiectiv important pentru ea.

Tess_AN
31st August 2009, 21:17
Un scurt rezumat in romana:
Nastia spune ca a stat mult pe ganduri de la Nationale si pana acum. Si-a indeplinit oarecum obiectivele pentru aceasta vara: sa revina in sala si sa participe la Nationale. Selectia pt mondiale incepe saptamana viitoare, iar ea are inca nevoie de timp pentru a se aduna si pentru a-si pune in ordine gandurile. Spune ca isi va sprijini colegele pt mondiale si ca Londra 2012 ramane un obiectiv important pentru ea.
E oficial cata vreme a aparut stirea pe pagina federatiei americane de gimnastica.
Pe mine nu ma surprinde, ma asteptam la asta. Nu se poate prezenta oricum. Liukin are un prestigiu de aparat.

anna.09
31st August 2009, 21:50
M-a impresionat la faza asta! Isi cunoaste locul si valoarea!

rob_din
31st August 2009, 21:52
E bine, vor fi mai putine punctaje umflate

crisloregym
31st August 2009, 21:58
Sa speram...

niagara64
31st August 2009, 21:59
E bine, vor fi mai putine punctaje umflate

Stim ca esti "fan Liukin" Rob !:happy
Cred ca o sa-ti lipseasca la Mondiale !

Cata_RB
31st August 2009, 22:00
De acord, e un lucru corect ce a facut. Are un prestigiu de aparat si, in plus, nici nu are o motivatie serioasa, neaparat pentru acest mondial. Si obiectiv vorbind, daca selectia e facuta corect, n-ar fi fost aleasa in echipa, lucrul asta cred ca-l stie si ea.

mikeyy
31st August 2009, 22:13
Isi cunoaste limitele...o apreciez pentru asta! Asta e una dintre calitatile unui campion!

tsupi
1st September 2009, 00:03
Sint cu atit mai impresionata, cu cit tocmai am citit in link-ul de la IOC pus la celalalt subiect, cum mama Andreei Raducan a plins si a insistat ca antrenorii s-o ia pe Andreea la Mondialele de la Debrecen. Se ingrasase, ei n-au vrut s-o ia.
Nu pot sa nu fac o paralela intre decizia Nastiei si felul in care au decurs lucrurile atunci cu Andreea. Tata Liukin n-a inrosit firul telefonic sa insiste pe linga Marta. Cred ca si Marta e recunoscatoare, ca n-au pus-o in situatia delicata de a decide ce si cum sa faca...
Nu stiu daca Nastia va mai avea vreun viitor in gimnastica, sper ca nu-i asta sfirsitul.

LuisaGym
1st September 2009, 00:16
Nu stiu ce scrie pe IOC si sper sa nu calc prin strachini si pe langa subiect insa Andreea a fost la CM in 2002. Nu s-a calificat in nici o finala.

tsupi
1st September 2009, 00:28
Da, atunci. Era in link-ul pus de tine, dupa un articol publicat in EVZ. Ea spunea ca s-a ingrasat 3 kg, antrenorii si Federatia luasera decizia ca ea sa ramina acasa. Mama Andreei a facut un apel la antrenori.
In fine, nu blamez un parinte care isi doreste binele pentru copilul lui, dar am facut imediat paralela intre Liukin si situatia asta.

Cata_RB
1st September 2009, 00:31
Chiar m-am gandit si eu la situatia fetelor de la noi vs. Nastia :)
Diferenta e ca Nastia poate sa se lase de gimnastica daca vrea, are o multime de alte activitati, acolo fostele gimnaste nu sunt lasate de izbeliste. La fel, are si constitutia fizica de partea ei, plus sala de antrenament, poate sa se lase si sa se reapuce cand vrea ea...n-ar avea problemele de la noi, lipsa conditiilor de antrenament.

tsupi
1st September 2009, 00:46
Stii cum e, cine vrea face. Chusovitina a gasit unde sa faca gimnastica, pina la "adinci batrineti" (of, am pus pe quick reply si acum n-am smilies!)

Auré_Gym
1st September 2009, 02:13
Este o rău stiri, dar ea vrea să face Jocurile Olimpice din 2012, astfel...:

"The 2012 Olympics in London remain an important goal for me," she said. "I have more to accomplish in this sport."

Sursă (cu plin articol): http://intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1132:liukin-withdraws-from-worlds-contention&catid=2:news&Itemid=166

LuisaGym
1st September 2009, 08:48
Diferenta e ca Nastia poate sa se lase de gimnastica daca vrea, are o multime de alte activitati, acolo fostele gimnaste nu sunt lasate de izbeliste.

Nu stiu exact la ce te-ai referit cand ai spus lasate de izbeliste dar sa stii ca acolo federatia lor de gimnastica nu prea le da bani. Nici nu cred ca au renta viagera acolo.

LuisaGym
1st September 2009, 10:49
Ma scuzati ca postez 2 posturi consecutive dar a aparut un articol despre retragerea Nastiei de la mondiale in IGM.

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1132:liukin-withdraws-from-worlds-contention&catid=2:news&Itemid=166

Spune ca vrea sa ia o pauza dar nu ia in considerare retragerea din gimnastica. Traducerea aproximativaa ultimei parti:

Dupa ce a discutat decizia cu parintii in timpul weekendului, Liukin a spus ca cel mai greu i-a fost sa-i spuna coordonatorului echipei nationale Marta Karolyi (care se afla in vacanta in Romania). "Sincer nici macar nu am stiut cum sa incep discutia", a spus Liukin. "Mi-am dat seama ca nu i-a fost usor sa auda (nu i-a convenit)."
Tinand seama de conditia fizica actuala, Luikin a spus ca ar fi mai bine ca alte gimnaste sa aiba ocazia sa concureze. Deasemenea a spus ca atunci cand concureaza, vrea sa fie in stare sa concureze pentru aur. "Nu vreau sa merg acolo si sa concurez daca nu sunt 100% (apta)." Martha a spus: "Apreciem ca a luat o decizie care este corecta pentru ea si faptul ca a pus interesul (dorinta, scopul) colegelor in fata celui personal"

Cata_RB
1st September 2009, 13:27
Nu stiu exact la ce te-ai referit cand ai spus lasate de izbeliste dar sa stii ca acolo federatia lor de gimnastica nu prea le da bani. Nici nu cred ca au renta viagera acolo.

M-am referit la statutul lor, la modul general. Nu sunt la curent, dar banuiesc ca premiile primite pentru rezultate nu sunt in bataie de joc, ca la noi. De fapt nu asta e esential...ci faptul ca de ele nu uita lumea. Sunt la fel de vedete ca si actorii sau cantaretii si pot sa traiasca, meritat, din imaginea pe care si-au castigat-o.

LuisaGym
1st September 2009, 13:48
M-am referit la statutul lor, la modul general. Nu sunt la curent, dar banuiesc ca premiile primite pentru rezultate nu sunt in bataie de joc, ca la noi. De fapt nu asta e esential...ci faptul ca de ele nu uita lumea. Sunt la fel de vedete ca si actorii sau cantaretii si pot sa traiasca, meritat, din imaginea pe care si-au castigat-o.

Nu cred ca primesc vre-un premiu ca la noi dar nu sunt sigura. Cred ca si fetele noastre ar avea alt statut daca ar avea posibilitatea sa locuiasca intr-un oras mare (Bucuresti) pentru a putea iesi si participa la evenimente, emisiuni. Dragulescu aparea pe o vreme foarte des la TV tocmai pentru ca e din Bucuresti. Dar exista intr-adevar mari diferente de cultura intre SUA si Romania. Si durerea cea mare e ca la capitolul trasului de foloase de pe urma imaginii Deva sta foarte prost. Atat Liukin cat si Johnson au niste "branduri" si vand tot felul de chestii (costume de gimnastica, mutunachi, pixuri etc...). Si fetele noastre au fani in toata lumea care ar fi putut cumpara un tricou, un pix etc...

mikeyy
1st September 2009, 14:16
Dragulescu a aparut la Tv din cauza problemelor personale..nu datorita faptului ca e un mare campion. In plus tot lotul masculin e in Bucuresti...si nu prea sunt invitati deloc la Tv, din pacate :(

Ar fi bine ca gimnastii si gimnastele noatre sa aiba macar 10% din avantajele pe care le au gimnastele din SUA de pe urma imaginii.
Ziceai Luiza de obiecte promotionale cu gimnastii...sunt de acord cu tine ca ar avea succes, dar tot federatia e cea care nu ii lasa..si aici am un exemplu clar de actiune promo care a fost interzisa, desi banii de pe urma acelor obiecte erau pt a inlocui mobilierul din camerele fetelor de la Deva...

niagara64
1st September 2009, 14:31
M-am referit la statutul lor, la modul general. Nu sunt la curent, dar banuiesc ca premiile primite pentru rezultate nu sunt in bataie de joc, ca la noi. De fapt nu asta e esential...ci faptul ca de ele nu uita lumea. Sunt la fel de vedete ca si actorii sau cantaretii si pot sa traiasca, meritat, din imaginea pe care si-au castigat-o.
Aici e o chestie de public.Din partea "statului" nu primesc mai nimic in lume .Onoare .Si cam atat .Plus ca au platit fiecare minut de antrenament din secunda in care s-au apucat de gimnastica si pana cand se lasa .
Ale noastre au aceea renta extraordinar de tentanta . E un salariu bun care iti vine tot restul vieti faca sa mai faci nimica .Nu au investit niciodat parintii lor in pregatire (costuri de antrenament , concursuri-o participare la un concurs in US poate duce cu totul la mai mult de 1000$ cred ,deplasare si altele )
Celelalte se folosesc de imaginea lor ca sa vanda produse . Cam cum "vinde" Libertatea Catalina Ponor dar acolo se pare ca R.Ionascu ar fi manager si s-ar ocupa de "imaginea" ei .
Ceva imi spune ca si campania de mediatizare a Izbasei are ca tinta tot obisnuirea publicului pentru ca in viitor imaginea ei sa fie asociata cu un brand.
La noi Urzica a stiut sa faca bani din imagina lui ( trupa , spectacole , emisiuni ) .La fel si Dragulescu intr-o oarecare masura .
Mai e un aspect .Publicul romanesc nu se omoara cu gimnastica .
Adolescentele nu au ca model pe Gabi Dragoi ci pe "Sexy Braileanca si pe "Eleva de liceu care a jucat in filme XXX " nu e asa ?
Public , public adevarat lipseste , public care sa faca "wau" cand apar . Ei vor fi cei carevor forta producatorii sa le caute pe fete pentru strategi de market banoase .Public educat lipseste .
Pana atunci...las ca se imbogatesc toate pitzipoancele ca doar ele sunt modelele de urmat ,nu ?

Cata_RB
1st September 2009, 14:44
De acord cu voi...probabil problema "de baza" e ca publicul nu e educat pentru valori. Dar cum s-ar putea face asta? In mod sigur, nu prin tinerea in anonimat complet a celor competitiilor interne, si asa putine. Si ajung iar la vorba lui Mihai - daca Federatia nu-si da pic de interes, e aproape imposibil sa se schimbe ceva :(

niagara64
1st September 2009, 15:02
De acord cu voi...probabil problema "de baza" e ca publicul nu e educat pentru valori. Dar cum s-ar putea face asta? In mod sigur, nu prin tinerea in anonimat complet a celor competitiilor interne, si asa putine. Si ajung iar la vorba lui Mihai - daca Federatia nu-si da pic de interes, e aproape imposibil sa se schimbe ceva :(

Ei , ai pus punctul pe I .
In secunda asta bani ar trebui sa fie pentru segmentul numit "Competitii" . Multe concursuri , po****rizate . Mama ei de Daciada ce buna ea la casa omului ! Si competitie , trezirea de orgolii ...dar cum naiba sa creezi competitie si lupta cand toate ouale sunt puse intr-un cuib ? La noi nu mai e vana , pasiune , rivalitate(in sens bun ) .Fetele sunt blazate . Uitati-va la nationalul asta ...nici una nu vede in el un concurs adevarat cu miza . Totul pare hotarat altundeva ...
Gimnastica in Romania nu mai are viata si pasiune .
Si trebuie inceput de jos . Mai exista in Bucuresti "Municipalele" ? Cand incepe fiica-mea concursurile la cat. a4a (sau Mica cum ii mai zicea ) la Municipale se prezentau 2 echipe de la Steaua(6 fete in echipa ) , 2 de la Dianmo, 2 de la CSS2 , una de la Triumf , plus multe fetite care concurau ca individuale ,...Si acest concurs era chiar o traditie .

tsupi
1st September 2009, 16:16
Nici aici nu sint po****rizate concursurile interne. Cel din Iowa n-a fost televizat (Universal nu se pune, zau) si oamenii "obisnuiti" n-au aflat niciodata despre concursul asta. Sint 2-3 concursuri pe an despre care afla publicul obisnuit.
Doar cistigatoarea de la Olimpiada are sanse sa devina star. Ori Federatia de aici nu are nimic de-a face cu aspectul asta. Nastia si Shawn au manager, care se ocupa sa stoarca bani din medaliile lor. Cam asa e.
In rest am mai spus, e asa cum scrie Niagara. Platesti totul din buzunar: antrenamente, deplasari, tot-tot. Care renta viagera?
Singura onoare e sa ajungi pe Wheaties Box.

niagara64
1st September 2009, 16:31
Nici aici nu sint po****rizate concursurile interne. Cel din Iowa n-a fost televizat (Universal nu se pune, zau) si oamenii "obisnuiti" n-au aflat niciodata despre concursul asta. Sint 2-3 concursuri pe an despre care afla publicul obisnuit.
Doar cistigatoarea de la Olimpiada are sanse sa devina star. Ori Federatia de aici nu are nimic de-a face cu aspectul asta. Nastia si Shawn au manager, care se ocupa sa stoarca bani din medaliile lor. Cam asa e.
In rest am mai spus, e asa cum scrie Niagara. Platesti totul din buzunar: antrenamente, deplasari, tot-tot. Care renta viagera?
Singura onoare e sa ajungi pe Wheaties Box.

Mai totusi un post ca Universal Sport (care e pe toate canalele de cablu chiar si in Canada , eu fiind la granita cu Detroit il prind cu antena de camera :ok:) nu e de colea iar nationalele au fost frumos acoperite si de NBC.
In plus am vazut cat de transmise sunt celelalte competiti , cele universitare .
Apropo , un amanunt interesant : sportivi care concureaza pentru universitati au un numar de ore de antrenament pe care NU trebuie sa le depaseasca in detrimentul studiului . A face sport nu inseamna ca sunt scutiti de invatat .Urmaream o stire despre o facultate din Detroit care depasise numarul de ore de antrenament si era in ancheta. Sportivi sunt obligati sa participe la cursuri .
Tsupi cred ca e multa pasiune la cei ce fac sport si asta pleaca de la faptul ca de ani de zile este incurajat sportul de masa , cel care in Romania este neglijat si minimalizat tot de multi ani de zile .Pana Romania nu-si va reface baza in sport nu vor mai fi rezultate .

tsupi
1st September 2009, 17:09
Crede-ma, Universal Sport e doar unul dintre sutele de canale disponibile si nu are greutate nici cit degetul mic al lui NBC. Acolo se transmit Nationalele si inca un concurs sau doua - atit.

LuisaGym
1st September 2009, 17:19
Nu-i nimic ca nu-s mediatizate concursurile locale la americani la TV, ca scriu destul despre gimnasti lor in ziarele romanesti :drak:

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/866026/Americanii-fara-Nastia-Liukin/

http://www.adevarul.ro/articole/gimnastica-nastia-liukin-nu-va-participa-la-cm-de-la-londra.html

mikeyy
1st September 2009, 17:25
Chiar ma amuza....ce repede au scris articole despre Nastia :ras-plans:

niagara64
1st September 2009, 17:35
Crede-ma, Universal Sport e doar unul dintre sutele de canale disponibile si nu are greutate nici cit degetul mic al lui NBC. Acolo se transmit Nationalele si inca un concurs sau doua - atit.
Si in Romania sunt cred vreo suta de programe dar nu intereseaza pe nimeni decat scandalurile. Numai vezi cat spatiu de emisie a primit scandalul din familia Dragulescu .
Sunt de acord ca nu curge lapte si miere pentru gimnastele din state(si cred ca din toata lumea cu cateva exceptii ) cum isi imagineaza cei care nu au contact direct cu fenomenul .
Ca parinte incepi prin a dedica timp si bani(destui ) pentru un sport de placere . Daca copilul are tragere de inima si talent incepi sa investesti . Platesti sala (in Canada de pilda e in medie vreo 300 de dolari pe 10 saptamani ),platesti participarea la concurs , deplasarea copilului si probabil a ta la concurs . Platesti asigurare medicala speciala .Costume , echipament .Parinti au un program special de voluntariat de cele mai multe ori . Adfica un numar de ore in care muncesc la sala (curatenie, intretinere , strangere fonduri ).

tsupi
1st September 2009, 17:45
Costurile sint enorme intr-adevar. Eu sper ca in timp imi voi orienta copiii spre variante mai putin costisitoare, nu stiu cum as putea sa fac fata la $30000 pe an.
Explica-mi te rog treaba cu plata salii, cum vine asta?

niagara64
1st September 2009, 18:43
Costurile sint enorme intr-adevar. Eu sper ca in timp imi voi orienta copiii spre variante mai putin costisitoare, nu stiu cum as putea sa fac fata la $30000 pe an.
Explica-mi te rog treaba cu plata salii, cum vine asta?
Ma refeream la cursul in sine (locatie+antrenor ) ca din bani pe care ii platesti in mare parte pe asta se duc ,nu?

Wau 30 000 / an e o suma .Este un venit decent anual al unui muncitor necalificat ...
adica tot ce castiga unul din parinti se duce pe gimnastica ...Trebuie sa recunosc ca le admir dorinta de a face ceva pentru copii , pentru a-i ajuta sa isi indeplineasca visele .

crisloregym
1st September 2009, 19:10
Da, atunci. Era in link-ul pus de tine, dupa un articol publicat in EVZ. Ea spunea ca s-a ingrasat 3 kg, antrenorii si Federatia luasera decizia ca ea sa ramina acasa. Mama Andreei a facut un apel la antrenori.
In fine, nu blamez un parinte care isi doreste binele pentru copilul lui, dar am facut imediat paralela intre Liukin si situatia asta.

E ciudat...imi amintesc ca inainte de a incepe CM de la Debrecen, Bitang a afirmat ca singura sansa de medalie este Andreea Raducan la barna. Surprizele au venit, insa, de la Oana Ban si Oana Petrovschi. Si asa este, Andreea s-a oprit in semifinale, a iesit pe locul 9 si doar primele opt intrau in finala. Cred (dar nu mai retin sigur) ca pe 8 a intrat in finala Khorkhina. Andreea a cazut dupa aterizarea de la saltul inapoi cu 360.

Tess_AN
1st September 2009, 19:23
La inceput am crezut ca e o discutie de vacanta... dar vad ca se consuma cerneala pe subiect nu gluma!

Nu se poate compara situatia Andreei cu a Nastiei. Si nu stim care e adevarul. In plus, mama Andreiei nu stiu daca stia ce inseamna 3 kg in plus la o gimnasta pe cand tatal Nastiei stie... In fine, eu consider ca n use poate face comparatia si gata.

In alta ordine de idei, Nastia daca merge la CM si nu ia aur (sau cel putin argint) pierde in primul rand banii din posibile contracte (multi bani) pe care le mai face ca si campioana olimpica - pe cand participand si fara medalie in ochii celor ce vor contracte vor fi cei ce castiga la CM....

tsupi
1st September 2009, 19:29
Ma refeream la cursul in sine (locatie+antrenor ) ca din bani pe care ii platesti in mare parte pe asta se duc ,nu?

Wau 30 000 / an e o suma .Este un venit decent anual al unui muncitor necalificat ...
adica tot ce castiga unul din parinti se duce pe gimnastica ...Trebuie sa recunosc ca le admir dorinta de a face ceva pentru copii , pentru a-i ajuta sa isi indeplineasca visele .De aia intrebam, costul e mai mare. Peste $300 costa de cind incepe copilul la nivel avansat, adica pe la 5 ani. Pentru trei antrenamente saptaminale a cite o ora si jumatate fiecare.
Se adauga celelalte costuri, despre care spuneai si tu. Coregrafia de la sol costa si aia citeva sute de dolari. Va spun eu peste citiva ani!:yes:

tsupi
1st September 2009, 19:31
E ciudat...imi amintesc ca inainte de a incepe CM de la Debrecen, Bitang a afirmat ca singura sansa de medalie este Andreea Raducan la barna. Surprizele au venit, insa, de la Oana Ban si Oana Petrovschi. Si asa este, Andreea s-a oprit in semifinale, a iesit pe locul 9 si doar primele opt intrau in finala. Cred (dar nu mai retin sigur) ca pe 8 a intrat in finala Khorkhina. Andreea a cazut dupa aterizarea de la saltul inapoi cu 360.
Nu-mi amintesc exact, parca a ratat la birna. In orice caz stiu ca speram sa fie mai bine pentru ea decit a iesit pina la urma.

tsupi
1st September 2009, 19:33
Tess, la fel de adevarat este ca si daca nu mai face nimic in gimnastica in curind apare "o noua Nastia" care-i sufla contractele.
Edit ca sa nu mai pun o suta de mesaje. Scuze ca le-am zapacit si am postat de atitea ori, nu stiu de ce le-am amestecat in asa hal!

Auré_Gym
1st September 2009, 19:37
In alta ordine de idei, Nastia daca merge la CM si nu ia aur (sau cel putin argint) pierde in primul rand banii din posibile contracte (multi bani) pe care le mai face ca si campioana olimpica - pe cand participand si fara medalie in ochii celor ce vor contracte vor fi cei ce castiga la CM....

Eu sunt de acord cu tine. Când Nastia va fi gata, ea va participa la competiții majore daca ea vrea. Ea este campion olimpic, astfel este foarte important de la fi în forma.

niagara64
1st September 2009, 20:05
De aia intrebam, costul e mai mare. Peste $300 costa de cind incepe copilul la nivel avansat, adica pe la 5 ani. Pentru trei antrenamente saptaminale a cite o ora si jumatate fiecare.
Se adauga celelalte costuri, despre care spuneai si tu. Coregrafia de la sol costa si aia citeva sute de dolari. Va spun eu peste citiva ani!:yes:

Uitasem de coregrafie desi lucreaza si fiimea asa ceva :(
Pe aici e pentru provinciale cam 150-250 un sol ... pentru nationale se mai ridica pretul .

anna.09
1st September 2009, 20:19
Eu am rams cu gura cascata! Preturi mari, preturi mari dar 30 000 / an mi se pare fantastic!

niagara64
1st September 2009, 20:26
Eu am rams cu gura cascata! Preturi mari, preturi mari dar 30 000 / an mi se pare fantastic!


Nu cred ca a exagerat ....Puse cap la cap cam atat costa sa susti anual in state un copil de nivel de performanta .

De ce investesc ? Sunt mai multe raspunsuri :
Unul pentru ca sportul chiar li se pare important pentru copil ,
doi viseaza la fel ac oricare altul la clipa de glorie in care esti"the best"
trei daca sunt buni pot opta pentru o bursa sportiva si nu e decolea sa ai asigurata plata facultatii la o universitate de prestigiu in conditiile in care si facultatea costa destul .

anna.09
1st September 2009, 20:32
Da, chestia cu NCAA este grozava! De aceea nu trebuie sa ne mire ca au atat de multe gimnaste "elite"! Dar nu ma asteptam la o suma atat de mare!

mesteritza
1st September 2009, 22:03
30000 $ pe an e foarte mult! Posibilitatile in SUA sunt insa altele pe cand in Romania ca sa castigi atata pe an trb sa fi ori intr-o functie foarte importanta ori in politica. Deci ca sa ajunga gimnastica din Romania la nivelul celei din SUA pe banii parintilor trb sa creasca muuuuuuuuuuuuult economia Romana care de fapt nu mai exista. Cine stie in 50 de ani oare ajungem la acest nivel?

tsupi
1st September 2009, 22:13
Eu am rams cu gura cascata! Preturi mari, preturi mari dar 30 000 / an mi se pare fantastic!
Asta este costul total anual pentru o gimnasta de elita. Ori asta inseamna niste ani la rind.
Suma este mare pentru oricine. Sint familii pentru care asta este venitul anual. De fapt venitul mediu pe cap de locuitor este de $32000 pe an, iar pentru o familie venitul mediu este de $46,000. Deci clar este un efort financiar pentru orice parinte. Chiar ma intreb daca n-or fi si mai mici sumele astea, cred ca sint de dinainte de recesiune.
Nu degeaba parintii lui Shawn au luat in doua rinduri imprumut de la banca, pentru ca ea sa poata continua. Stiu ca mama lui Rebecca Bross munceste mult si rareori a putut sa calatoreasca la concursuri. Apoi cu toate accidentarile ei nici nu vreau sa ma gindesc cit mai costa si vizitele la medic.
In fine, cam asa stau lucrurile. Partea buna este ca totusi multi copii fac sport, exista locuri unde poti sa faci miscare si pe bani mai putini, sint multe parcuri bine amenajate etc. Deci nu e totul atit de negru, vroiam doar sa spun ca dincolo de munca titanica din sala de gimnastica aici mai e si problema banilor. Iar cine nu ajunge campioana olimpica nu prea are cum sa recupereze sumele astea. Chiar daca o gimnasta continua in NCAA, bursa practic nu acopera sumele cheltuite de-a lungul anilor.

niagara64
1st September 2009, 22:33
30000 $ pe an e foarte mult! Posibilitatile in SUA sunt insa altele pe cand in Romania ca sa castigi atata pe an trb sa fi ori intr-o functie foarte importanta ori in politica. Deci ca sa ajunga gimnastica din Romania la nivelul celei din SUA pe banii parintilor trb sa creasca muuuuuuuuuuuuult economia Romana care de fapt nu mai exista. Cine stie in 50 de ani oare ajungem la acest nivel?


Pune altfel problema .
30 300 / am este mai mult deacat jumatate din venitul mediu pe an .Deci mai mult decat un parinte , nu va munci decat pentru gimnastica copilului . Sacrificiu este , indiferent de nivelul de trai din US , imens pentru o familie .
Pentru ca aici si cheltuielile obisnuite sunt pe masura salariilor . Familia aia mai plateste si asigurari (auuu si cat costa o asigurare auto... nu stiu cat e la tzupi dar in Canada merge pana la cateva sute /luna ) si o chirie sau un mortgage , mai au si alti copii ...Cu toate astea fac sacrifici si investesc in visele copiilor (Tsupi sa nu-mi zici ca daca gaza mica are talent , are aptitudini si mai si vrea , nu ai sa te adi peste cap sa o ajuti ca nu te cred :) ) .
Cati dintre parinti (si nu vorbesc de cei cativa entuziasti pe care ii stim ) sunt dispusi sa dea nu jumate ci un sfert din ce castiga familia ca sa plateasca vise ? Asta in situatia in care sportul nici macar nu e considerat important deacatre parinte . Mai degraba platesc meditati decat ore de sport . In aceasta situatie se va intarzia mult aparitia sectorului privat , a cluburilor particulare singurele sa revigoreze gimnastica in Romania l;a ora asta . Practic cred ca nu 50 de ani (esti pesimista :( ) dar cam in 15-20 de ani se va ajunge la asa ceva . Pe langa problemele economice ale Romaniei se adauga si mentalitatile consumatorului tinta .

mesteritza
1st September 2009, 22:43
Ceva parinti care considera sportul, dansurile sau alte extraactivitati important mai sunt dar nu reprezinta o majoritate.



Cati dintre parinti (si nu vorbesc de cei cativa entuziasti pe care ii stim ) sunt dispusi sa dea nu jumate ci un sfert din ce castiga familia ca sa plateasca vise ? Asta in situatia in care sportul nici macar nu e considerat important deacatre parinte .

Sunt multi care care vor sa plateasca vise, insa in Romania s-a creat o alta mentalitate si anume: "Dau un sfert sau jumate din venitul meu chiar ma si imprumut pentru visul copilului meu! Trebuie sa gasesc persoana cheie careia sa-i dau mita!" Deci vezi pana la un punct situatia e aceeasi :D

tsupi
1st September 2009, 22:48
Asa-i Niagara, daca o vad ca-i place si musai trebuie sa faca asta vom gasi noi o modalitate s-o rezolvam.
Dar sper si eu sa gasim un sport mai "lesnea".:D
Altfel gimnastica mi se pare un sport complet, ideal pntru dezvoltarea copiilor. Nu ma refer la nivel competitiv.

niagara64
1st September 2009, 22:55
Ceva parinti care considera sportul, dansurile sau alte extraactivitati important mai sunt dar nu reprezinta o majoritate.



Sunt multi care care vor sa plateasca vise, insa in Romania s-a creat o alta mentalitate si anume: "Dau un sfert sau jumate din venitul meu chiar ma si imprumut pentru visul copilului meu! Trebuie sa gasesc persoana cheie careia sa-i dau mita!" Deci vezi pana la un punct situatia e aceeasi :D

Pai daca s-ar promova prin spaga in gimnastica ...:shocked:
Pana una alta salile alea putine din Romania , cu antrenori care nu te costa mare lucru nici macar nu sunt cautate de parinti si copii daramite sa daca ar trebui sa mai si plateasca cat ar costa ...Asta e !

LuisaGym
1st September 2009, 23:26
Asa cum a spus si Ramonica in sistemul actual din Romania sunt totusi niste avantaje, se ofera cat de cat niste burse si antrenamente. Practic multi copii ar putea avea acces la gimnastica si nu numai cei care si-ar putea permite sa plateasca scoala integral. Cateodata ma gandesc ca e admirabil ca gimnastele americane sunt asa mandre sa reprezinte SUA la concursuri tinand cont ca nu primesc nici un ban pentru asta ba mai si trebuie sa plateasca.

niagara64
1st September 2009, 23:41
Asa cum a spus si Ramonica in sistemul actual din Romania sunt totusi niste avantaje, se ofera cat de cat niste burse si antrenamente. Practic multi copii ar putea avea acces la gimnastica si nu numai cei care si-ar putea permite sa plateasca scoala integral. Cateodata ma gandesc ca e admirabil ca gimnastele americane sunt asa mandre sa reprezinte SUA la concursuri tinand cont ca nu primesc nici un ban pentru asta ba mai si trebuie sa plateasca.

Admit ca si eu , odata ce am cunoscut adevarat dimensiune a sacrificiului facut pentru performanata mi-am schimbat mult atitudinea .
Oricat de greu a fost in Romania sa cresc un copil care face sport a fost infinit mai usor si mai simplu decat pentru ei . Nu aveam poate costume frumoase pentru copii, era un chin sa aducem magneziu dar nu era asa de greu ca pentru ei . Era mai greu un pic cand venea vara (sau iarna )si sacrificam majoritatea banilor pe cantonament , dar asta era normal ca daca nu era cantonamentul tot ii dadeam copilului de o tabara ,nu? Nu plateai concursul .
Da , am invatat sa-i respect si eu in timp . Dar asta nu se intampla numai in state Luisa ci cam in toata lumea occidentala. Ce crezi ca pentru Beth Tweddle nu au platit parinti ei la greu ?

Auré_Gym
2nd September 2009, 02:12
Eu nu cred că a fost spus, apoi eu post echipe din Japonia pentru Londra. Acest lucru va:

Koko Tsurumi (AA)
Miki Uemura (AA)
Yuko Shintake (VT/BB)
Kyoko Oshima (UB/FX)

(Information gasite pe Gymworld.)

Cata_RB
2nd September 2009, 11:22
Multumim, Aure! Incet incet apar echipele...devine interesant :)

LuisaGym
2nd September 2009, 11:29
@ Aure_Gym : imi place semnatura ta! Mi-am permis sa ma inspir.
(I like your signature. I've copied it a little bit. Nice to see you around! Thanks for taking the truble to post in Romanian)

Auré_Gym
2nd September 2009, 14:30
@ Aure_Gym : imi place semnatura ta! Mi-am permis sa ma inspir.
(I like your signature. I've copied it a little bit. Nice to see you around! Thanks for taking the truble to post in Romanian)

Este un pic cam greu, dar eu vreau invete romanesti astfel...

Si este ok daca tu vrea lua meu semnatura sau ceva asemanatoare cu la ;).

LuisaGym
3rd September 2009, 17:21
Stire despre participarea Romaniei la CM 2009

Obiectiv: o medalie si una sau doua clasari pe locurile 4-6.

Feminin: Sandra Izbașa, Anamaria Tămîrjan, Ana Porgras, Diana Chelaru, plus rezerva Gabriela Drăgoi
Masculin: Marian Drăgulescu, Flavius Koczi, Marius Berbecar, Dan Popescu, Cosmin Popescu, Robert Stănescu, plus rezervele Alin Jivan și Ovidiu Buidosi

Articolul mai zice si ca tricolorii particiba la Cupa Bosfor in Turcia. N-am inteles daca se duc toti, ori numai baietii.

Articol http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/866339/Obiectivul-gimnastilor-o-singura-medalie/

EDIT: aceeasi stire in Prosport http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/federatia-a-stabilit-lotul-romaniei-pentru-mondiale-4848356

In plus in Prosport a aparut un articol in care Pascu spune ca in functie de ce va fi la Londra vor decide daca Flavius va face individual compus sau nu

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/pascu-e-posibil-sa-nu-facem-individual-compus-4848508

LuisaGym
3rd September 2009, 17:28
Ma scuzati pentru posturile consecutive dar voi ce stiti despre contractele astea cu MTS-ul in care se stipuleaza numarul de medalii? Ca nu cred ca Romania are sanse la numa' o medalie. Sunt eu pesimista dar astia sunt mai pesimisti ca mine.

EDIT: mi-i ciuda ca Gabita noastra a ajuns din finalista la barna la olimpiada rezerva la mondiale. :(

mikeyy
3rd September 2009, 17:36
Multumim Luiza!
Chiar asteptam asemenea vesti!

Ma bucur ca Diana a prins echipa, dar in acelasi timp trist pt Gabita. Ma asteptam....sper doar sa nu fie finalul carierei pt Gabi...ea si asa isi pierduse motivatia :(

Nu ma asteptam sa-l vad pe Cosmin Popescu in echipa...el dupa Europene a tinut-o din ratare in ratare, dar probabil ca regula cu 3 aparate l-a avantajat..el fiind bun la cal si paralele, iar la aceste 2 aparate nu e asa mare concurenta.

LuisaGym
3rd September 2009, 17:41
Mihai tu stii ceva de cupa Bosfor, site, program ? Stii cine se duce? Eu am gasit site-ul federatiei din Turcia dar vezi tu.... eu una nu pricep nica :happy

http://www.turkcimfed.org/tr/

niagara64
3rd September 2009, 17:42
Multumim Luiza!
Chiar asteptam asemenea vesti!

Ma bucur ca Diana a prins echipa, dar in acelasi timp trist pt Gabita. Ma asteptam....sper doar sa nu fie finalul carierei pt Gabi...ea si asa isi pierduse motivatia :(

Nu ma asteptam sa-l vad pe Cosmin Popescu in echipa...el dupa Europene a tinut-o din ratare in ratare, dar probabil ca regula cu 3 aparate l-a avantajat..el fiind bun la cal si paralele, iar la aceste 2 aparate nu e asa mare concurenta.
E trist ptr Gabi .Sper ca Izbasa sa merite nominalizarea in echipa Romaniei si sa nu fie o alta plimbare de shopping de asta data la Londra .
Pe de alta parte "obiectivul" e strategic .Nici macar nu au spus ce culoare vor medalia . Oricum ai lua-o ei si-au facut treaba si-au indeplinit "planul" ...Comunisti seriosi dinozaurii . Cred ca sunt singura federatie care participa cu strategie"defensiva" .:happy

niagara64
3rd September 2009, 17:45
Luisa transalte cu google ...
Eu am cazut pe spate (serios) ce sait fain au ...actualizat ...informatii
si primul anunt mare asta e!!!
Dacă doriți ca copilul să facă gimnastică, vă rugăm să sunați la următoarele numere:

0 312 324 13 17 (Ankara) 0 312 324 13 17 (Ankara)

0 216 310 53 00 (İstanbul) 0 216 310 53 00 (Istanbul)

Jos palaria ....unde e vointa ,este !!!

LuisaGym
3rd September 2009, 17:54
Niagara, am postat acu ceva timp site-ul federatiei din Afganistan. Nu stiu daca l-ai vazut http://www.afg-gymnastic.af/index.html Este superior celui romanesc si nu are numere de cont pentru donatii pe prima pagina in plus se gasesc adrese si nr de telefon ale cluburilor unde se poate face gimnastica.
Nu ma mai mira nimic.

lalalilu
3rd September 2009, 17:55
Ma bucur ca Diana a prins echipa, dar in acelasi timp trist pt Gabita. Ma asteptam....sper doar sa nu fie finalul carierei pt Gabi...ea si asa isi pierduse motivatia :(
si eu care credeam ca medalia de la europeene o va motiva... de Gabi imi placea cel mai mult din generatia ei. pacat :(

E trist ptr Gabi .Sper ca Izbasa sa merite nominalizarea in echipa Romaniei si sa nu fie o alta plimbare de shopping de asta data la Londra .
Pe de alta parte "obiectivul" e strategic .Nici macar nu au spus ce culoare vor medalia . Oricum ai lua-o ei si-au facut treaba si-au indeplinit "planul" ...Comunisti seriosi dinozaurii . Cred ca sunt singura federatie care participa cu strategie"defensiva" .:happy
eu cred ca obiectivul e unul realist. deocamdata asta e potentialul. prefer sa anunte un obiectiv ca asta si eventul sa-l depaseasca decat sa anunte marea cu sarea si sa nu faca nimic

mikeyy
3rd September 2009, 18:13
Pt fete, obiectivul e ok. Avem doar 1 -2 sanse de medalie...barna si sol si acolo e destul de greu..concurenta e mare. Eu sunt optimist si vreau in special un rezultat bun pt Porgras..e la debut si are nevoie!

La baieti..greul e pe umerii lui Dragulescu...si asta nu e bine. Ne obisnuim sa depindem de Marian si sa-i punem si mai mare presiune pe umeri. Eu sper la rezultate bune si din partea celorlalti baieti! Daca am reusi sa prindem finale la toate cele 6 aparate...ar fi un super rezultat. Ar fi un pas inainte...am avea gimnasti pt fiecare aparat...chiar daca deocamdata nu castiga medalie.

crisloregym
3rd September 2009, 18:44
Eu nu inteleg de ce zic ei ca: "dar că în conformitate cu regulamentul Campionatului Mondial Individual, vor intra doar trei în concurs". Nu vor putea concura toate fetele? Parca era ideea ca nu pot face toate AA sau ca nu poti avea mai mult de 3 pe un aparat, dar nu pot concura decat 3??? Nu pricep...Apoi, ce as mai avea de zis: Diana si Anamaria AA, Progras barna si, eventual, calificari paralele, Izbasa sol, Tamarjan/Chelaru a doua finalista la sol, Tamarjan/Izbasa a doua finalista la barna.

Obiectivul e...clar...in concordanta cu obiectivele sti****te la JO si la Europene...sper din suflet sa nu am dreptate, dar iarasi o sa ratam pe putin medalii aproape sigura si iarasi o sa avem parte de niste strategii "destepte" (cel putin la fete)

Cata_RB
3rd September 2009, 19:19
Wow, ce vesti, nu ma asteptam sa apara zilele astea, desi acum imi dau seama ca asa erau termenele.
Cris, cred ca exprimarea lui Apolzan e incompleta, in celalalt articol, cu Pascu, el spune de regula de care stiam si noi. De-acum conteaza foarte, foarte mult si strategia, sper sa iasa bine. Eu personal as prefera ca Flavius sa nu faca AA.


mi-i ciuda ca Gabita noastra a ajuns din finalista la barna la olimpiada rezerva la mondiale. :(

Ai punctat foarte bine...si mie la fel :( Si sa nu uitam medalia de la CE si optimismul cu care venise in tara. Cred ca doar Gabi stie ce s-a intamplat cu ea... Oricum, mare pacat, a abandonat lupta prea devreme. Eu imi doresc mult sa continue, dar trebuie neaparat sa creada in ea!

Auré_Gym
3rd September 2009, 19:26
Nu stiu daca Gabriela Dragoi va continua în gimnastica daca ea nu participa la campionatele mondiale :(... Sper de asemenea ce fete vor fi gata cel putin pentru CM si ce ei vor face al lor cel mai bun... Eu cred ce ei poate castiga niste medalii cu acesta echipe.

myrab3la_19
3rd September 2009, 20:26
Sincer, intr-un fel alegerea celor 4 mi se pare corecta.Cei care au fost la Ploiesti spuneau ca Gabi era parca "absenta" de tot ce se intampla,nu se incalzea ca toate celelalte si nici nu voia sa auda de Londra 2012.Izbasa in schimb mi-a parut hotarata si mult mai ambitioasa.In niciun caz daca mergea ,Gabi nu era in locul Sandrei ,poate in locul Anei T.Sincer acum Niagara ,ce sanse la medalie are Dragoi si ce sanse are Izbasa?

LuisaGym
3rd September 2009, 20:43
Sincer, intr-un fel alegerea celor 4 mi se pare corecta.Cei care au fost la Ploiesti spuneau ca Gabi era parca "absenta" de tot ce se intampla,nu se incalzea ca toate celelalte si nici nu voia sa auda de Londra 2012.Izbasa in schimb mi-a parut hotarata si mult mai ambitioasa.In niciun caz daca mergea ,Gabi nu era in locul Sandrei ,poate in locul Anei T.Sincer acum Niagara ,ce sanse la medalie are Dragoi si ce sanse are Izbasa?

Tu ai dreptate ca alegerea e corecta. Dar mie tot mi-i ciuda ca Gabi n-a stiut sa ramana motivata ori n-a fost ajutata sa stea motivata. Stiu ca a fost accidentata dar totusi a fost singura din fosta echipa finalista la barna in contextul in care Nistor si cu Izbasa luasera medalii la mondiale si la europene la aparatul asta. Mie mi-a placut tare mult Gabita la barna la Olimpiada.

Uitati ce copil frumos a fost la Beijing: http://www.youtube.com/watch?v=Y7I07ueVNcM&feature=related

rob_din
3rd September 2009, 21:16
Obiective realiste nu inseamna un lucru bun, inseamna ca pana acum trebuia schimbata coducerea loturilor. Hai ca la baieti inca merita putina rabdare Pascu, dar la fete obiectivele sunt jenante. Si sunt bland in exprimare

tsupi
3rd September 2009, 21:26
Sint de acord cu ultima postare a lui rob_din.
Si mie mi-a placut mult Dragoi la Beijing, dar nu sint la curent cu starea ei.
Despre baieti stiu si mai putine lucruri. Pe Marian l-am vazut la Madison Square Garden cu niste ani in urma. In timpul incalzirii a avut atunci o saritura atit de inalta, eu n-am mai vazut la nimeni asemenea amplitudine! Saritura din concurs a fost foarte buna, dar nu s-a comparat cu incalzirea.

myrab3la_19
3rd September 2009, 22:02
Tu ai dreptate ca alegerea e corecta. Dar mie tot mi-i ciuda ca Gabi n-a stiut sa ramana motivata ori n-a fost ajutata sa stea motivata. Stiu ca a fost accidentata dar totusi a fost singura din fosta echipa finalista la barna in contextul in care Nistor si cu Izbasa luasera medalii la mondiale si la europene la aparatul asta. Mie mi-a placut tare mult Gabita la barna la Olimpiada.

Uitati ce copil frumos a fost la Beijing: http://www.youtube.com/watch?v=Y7I07ueVNcM&feature=related

Si mie mi-a placut Gabi si o prefer de 10 ori la barna inaintea Sandrei.Imi pare rau pentru ea ca nu a participat la niciun Campionat Mondial in toata cariera ei ,cred ca asta e motivul pentru care nu se retrasese pana acum .Cred ca dupa Mondiale o va face ...si imi pare rau:(

mikeyy
3rd September 2009, 22:12
Daca nu ar fi fost regula asta aiurita..Gabi ar fi mers la CM, ca are exercitiu de medalie. Insa asta e..concurenta e mare.
Ar fi fost excelent sa atacam barna cu 3 gimnaste (Ana P, Ana T si Gabi)..din 3 fete in calificari aveam sigur 2 finaliste!

In acelasi timp ma bucur enorm pt Diana....Diana e o gimnasta care tinteste Londra 2012, o gimnaste ambitioasa, pe care ne putem baza in viitor. Chiar daca nu are sanse acum la medalie..experienta unui mondial ii va face bine. Sa fim alaturi de ea!

LuisaGym
3rd September 2009, 22:44
Sper ca Gabi sa ramana in gimnastica macar pana la sfarsitul lui 2010. La anul sunt concursuri pe echipe si poate prinde echipa.

crisloregym
3rd September 2009, 22:46
Despre Gabi....cum a zic...fata asta (dupa parerea mea), aflata pe mainile unor antrenori foarte buni (de exemplu Bitang) era SIGUR medaliata la barna anul trecut...macar bronz, desi, dupa cum vorbea Bitang despre ea atat anul trecut, cat si anul asta, ar fi putut mai mult...cred sincer ca ar fi fost o noua Ponor si imi pare tare rau ca nu a vrut sau nu a fost ajutata sa inteleaga ca anul asta ar fi trebuit sa fie anul ei, al ei si al Aneimaria...Daca se va retrage, imi va parea si mai rau ca a mai stat un an la Deva fara niciun rost...dar cel mai rau imi pare ca nu a ajuns niciodata la potentialul ei maxim...daca Bitang a zis anul asta despre ea ca este mai altfel fata de Porgras, ca este mai ampla (si avea o admiratie in voce), e clar ca era facuta sa fie campioana la barna...si uite asa ma intorc la faptul ca efectiv cred ca sunt gimnaste pentru care nu si-a batut nimeni capul sa le ajute sa progreseze de la un an la altul...

niagara64
3rd September 2009, 22:48
Sincer, intr-un fel alegerea celor 4 mi se pare corecta.Cei care au fost la Ploiesti spuneau ca Gabi era parca "absenta" de tot ce se intampla,nu se incalzea ca toate celelalte si nici nu voia sa auda de Londra 2012.Izbasa in schimb mi-a parut hotarata si mult mai ambitioasa.In niciun caz daca mergea ,Gabi nu era in locul Sandrei ,poate in locul Anei T.Sincer acum Niagara ,ce sanse la medalie are Dragoi si ce sanse are Izbasa?


Vom vedea ...Sper sa nu fie ca la Europene .Chiar mi-ar parea rau pentru Gabi sa fie data la o parte .
Personal o prefer Izbasei .Este foarte simplu sa fi hotarata si ambitioasa cand ai de partea ta multe lucruri .

Tess_AN
4th September 2009, 00:39
...si uite asa ma intorc la faptul ca efectiv cred ca sunt gimnaste pentru care nu si-a batut nimeni capul sa le ajute sa progreseze de la un an la altul...
...

anna.09
4th September 2009, 09:26
Eu nu prea inteleg alegerea asta a echipei....Cine va face aa? Sa inteleg ca Ana T si Diana? Sandra sol, Ana P barna si paralele? Altfel nu prea vad cum...dc ar fi fost Gabi in locul Dianei as fi zis ca face Ana P aa, Sandra barna?, sol iar Gabi paralele, barna?.
Inteleg din alegerea lor ca Ana P nu va face individual compus...sunt un pic dezamagita (visam ca poate concura la aa, mai ales dupa ce a fost atat de dulce cand a spus: "poate sper si la individual"
Una peste alta, cred ca nimic nu este sigur pana nu le vedem la Londra...

myrab3la_19
4th September 2009, 10:12
Curiozitatea mea e alta,hai ca la paralele incearca o gimnasta sa se califice (Ana P) dar la sarituri? Are Diana Chelaru upgrade la vreuna din cele doua sarituri ? Cu sariturile vechi nu s-a calificat nici la Europene dar la Mondiale,sau nici nu ne mai sinchisim la aparatul asta?

Andreea_Aca
4th September 2009, 10:46
SA nu zicem ca nu sunt bune fetele......!!dar voi nu intelegeti ca sa schimbat CODUL si acum este mai greu decat era anul trecut.......!!!cat despre GABI iti zik eu ca nu ii trebuie un antrenor bun...sau ......!!in gimnastica trebuie sa-ti doresti sa faci......ca daca esti obligata nu faci nimik:):( GABI a progresat fff mult...!! despre echipa de CM nush nimik si nici nu se stie pana in ziua concursului atunci vedem cine e in echipa si cine nu!!!

myrab3la_19
4th September 2009, 11:11
SA nu zicem ca nu sunt bune fetele......!!dar voi nu intelegeti ca sa schimbat CODUL si acum este mai greu decat era anul trecut.......!!!cat despre GABI iti zik eu ca nu ii trebuie un antrenor bun...sau ......!!in gimnastica trebuie sa-ti doresti sa faci......ca daca esti obligata nu faci nimik:):( GABI a progresat fff mult...!! despre echipa de CM nush nimik si nici nu se stie pana in ziua concursului atunci vedem cine e in echipa si cine nu!!!

Da, stim si de schimbarea codului Andreea :) suntem bine informati,numai ca la sarituri a ramas la fel ,cu o singura exceptie (1.5 Y) .Noi stim ca nu fetele sunt de vina ca nu se progreseaza ici-colo sau ca se merge cu o strategie de concurs gresita .Eu cred ca Diana are potential la sarituri si mi-as dori sa fie ajutata sa progreze la acest aparat unde stam cel mai prost (nicio calificare in ultimii 5 ani in finale de concurs european,mondial,olimpic).
Gabi sta foarte bine la partea artistica ,nu cred ca o dezavantajeaza schimbarea codului... e maestra la piruete :P

lalalilu
4th September 2009, 11:18
SA nu zicem ca nu sunt bune fetele......!!dar voi nu intelegeti ca sa schimbat CODUL si acum este mai greu decat era anul trecut.......!!!cat despre GABI iti zik eu ca nu ii trebuie un antrenor bun...sau ......!!in gimnastica trebuie sa-ti doresti sa faci......ca daca esti obligata nu faci nimik:):( GABI a progresat fff mult...!! despre echipa de CM nush nimik si nici nu se stie pana in ziua concursului atunci vedem cine e in echipa si cine nu!!!
e credeam ca e mai usor codul de acum pt s-a mai scos din nr elementelor grele. va rog sa ma iertati daca spun prostii.

Cata_RB
4th September 2009, 12:01
Andreea, noi va iubim pe toate si de asta ne agitam...cu Diana, pentru ca a zis ca sariturile sunt aparatul ei favorit, dar ar avea nevoie de a 2-a saritura mai grea ca sa intre intr-o finala. Suntem la curent cu schimbarile din cod, insa in rest ne dam cu parerea, nu intelegem de ce de 1 an Diana nu si-a schimbat a 2-a saritura. Daca poti sa ne spui tu ceva despre lucrul asta, ti-am fi recunoscatori :)
Si de Gabi la fel, ne pare tare rau ca si-a pierdut motivatia deodata...tu ai mare dreptate, ca trebuie sa-si doreasca, dar tot ne pare rau :(

anna.09
4th September 2009, 12:08
Eu as vrea tare mult sa o vad pe Ana P la individual...bineinteles daca sanatatea ii permite!
Cred ca asta ar implica sa o avem pe Gabi in echipa in dauna Dianei..
Off, cand ai mai putine gimnaste ar trebui sa fie mai usor de ales dar eu gasesc ca este mai greu pentru ca oricum ai face cineva ramane pe dinafara, din pacate!

shagya
4th September 2009, 14:33
IŽm very very sad about Dragoi, i hope the team will change after the nationals

ela_diana
4th September 2009, 15:34
si eu sunt tare necajita ca Gabita nu va participa la mondiale. Eu speram ca pana acum sa aiba un paralel competitiv si o barna foarte buna, nu de alta dar e singura care s-a calificat in finala de la barna la olimpiada dintre romance.. si a trecut doar un an..In loc de progres avem regres. Si speram la o medalie..

mikeyy
4th September 2009, 15:41
Daca Gabi nu mai vrea, nu mai e motivata....nu avem ce face. :(
Pana la urma poate asta e cauza pt care nu merge...poate nu a mai reusit sa progreseze..sa-si creasca dificultatea. In plus ea se lupta si cu kg in plus....si asta e un factor determinant.

Inca nu e tarziu sa prinda echipa...mai e 1 luna. Faptul ca e numita rezerva..ar trebui sa o motiveze. Are timp sa demonstreze ca merita sa mearga la mondiale.

Oricum pt mine ramane un mister cum de si-a pierdut ambitia fata asta. Anul trecut si pt un pas la aterizare pe care il facea se supara, chiar plangea..era ft determinata. La JO a avut un super exercitiu la barna...am crezut ca se va ambitiona si mai mult. A prins intr-adevar mai multa incredere in propriile forte...dar ambitia i-a disparut complet!!


Oricum e greu...nu pot sa aleg intre Gabi si Diana...pe amandoua le plac la fel de mult si amandoua merita! E greu sa alegi 4 fete din 5.

monalexa
4th September 2009, 15:44
Eu zic ca mai este timp pana atunci...se pot schimba lucrurile.
Si mie mi-ar parea tare rau ca sa ramana Gabitza acasa, are foarte mari sanse la medalie la barna... spre deosebire de Diana care dupa parerea mea nu are sanse la medalie la AA... abia astept nationalele sa vedem cine, cum si ce prezinta. Numai dupa ce vedem ceva ne putem da cu parerea...

ela_diana
4th September 2009, 16:29
Sa asteptam nationalele zic si eu si sa vedem poate ca Diana a crescut mult pe toate aparatele si astfel se justifica alegerea ei in detrimentul unei posibile medalii la barna a Gabitei. Eu cred ca daca strategia ar fi cat mai multe medalii la aparate ar trebui luata si Gabita si din trei posibile candidate ( Gabi, Ana T si Ana P ) doua s-ar califica sigur in finala cu sanse mari de medalii amandoua.

Auré_Gym
4th September 2009, 19:34
Eu cred ce Chelaru poate fi mult talentati, dar ea are nu mult experienta internationala apoi... Acesta ani, ea are problema cu constanta. Daca ea este gata si daca ea face lui cel mai bun, ea poate castiga medalii, dar eu nu cred ce ea este gata. Dragoi are mult experienta, si ea poate fi în cele mai bun la bârna daca ea vrea. Este greu la alege apoi, eu cred ce noi va vedea la campionatele national care este cele mai bun ...

Tess_AN
4th September 2009, 20:03
Daca Gabi nu e motivata si are kg in plus, paralele necompetitive iar la barna in finala intra maxim 2 finaliste - Ana T si Ana P. care e motivul pentru care sa o ia pe Gabi in locul Dianei? Daca ea nu e motivata, cu sau fara aceasta participare la CM se va retrage. Nu cumpar gogosi ca o medalie ar motiva-o. A avut medalie la CE. Si?

Poate are probleme cu antrenorii, cu colegele, cu sanatatea... cine stie ce se intimpla si nu e motivata. Asa cum zicea si Mihai, de crescut nu prea a crescut intr-un an... dar nici celelalte fete nu au crescut prea mult... in fine sa asteptam Nationalele si sa vedem.

Diana e in crestere, tanara, o duci sa castige experienta de concurs. Are sol competitiv (nu de medalie la acest CM, dar sol ce va conta ca nota la concursul pe echipe de la CM 2010). Eu sper ca si la sarituri a facut ceva. Nu accept ca dupa un an de seniorat fara accidentari, motivata fiind sa nu aiba macar o saritura imbunatatita. Daca e asa, nu e vina ei si iar ajungem sa discutam probleme de ....

Nu stiu ce probleme are Gabi - mi-ar parea rau ca la baza motivatiei ei sa fie nemultumirea de modul cum e tratata la lot... mi-e drag de ea ca gimnasta - dar la rece si fara sentimente - acest CM trebuie folosit pentru a castiga experienta de concurs.

Edit: Precizare - parere personala, scuzati daca tonul e prea transant. ;) Imi sustin parerea ca e a mea - dar nu o impun nimanui. :P

crisloregym
4th September 2009, 21:53
Oana, ziceai ca esti dezamagita ca Ana P. nu va face individual-compus. Ei bine, eu SPER sa nu se prezinte nici in calificari, nici in finala acestei competitii...eu pe Ana o vreau MUSAI cu medalie la barna!!! In momentul de fata, cele mai bune gimanste pe acest aparat vor fi din China (1 sau 2) si din Rusia (nu cred ca ar fi mai mult de una)...deci, decat sa fuga dupa sapte iepuri, prefer din suflet sa prinda unul si gras...deci chiar prefer ca timpul de care ar fi nevoie pentru inca doua aparate (mai ales sol) sa fie alocat barnei si paralelelor...astfel, dupa Mondiale va putea lucra la mentinerea exercitiilor actuale la aceste doua aparate si la recuperarea si imbunatatirea celorlalte...si atunci sa vezi ce gimnasta de individual compus o sa iasa Ana. Dar deocamdata, la cata experienta de concurs are dupa operatie, cred ca e mai bine sa stie astea doua integrale chiar mai bine decat daca le-ar face cu ochii inchisi....e mai bine pentru ea, pentru echipa si pentru antrenori. Si da, Diana Chelaru are nevoie sa iasa in fata arbitrilor, sa creasca la partea de siguranta si sa capete experienta...

anna.09
4th September 2009, 22:06
Poate ai dreptate..dar nu mai am rabdare pana la anul :)...plus ca la anul vor veni multe junioare din urma..anul asta ar fi trebuit speculat pentru ca o sa fie ceva mai slabut...dar intr-adevar e riscant sa incerce prea mult dupa o accidentare serioasa si o pauza lunga....Vom vedea ce va fi...Sper sa avem macar o medalie la barna de la ea ;)!

monalexa
5th September 2009, 01:38
Daca Gabi nu e motivata si are kg in plus, paralele necompetitive iar la barna in finala intra maxim 2 finaliste - Ana T si Ana P. care e motivul pentru care sa o ia pe Gabi in locul Dianei

Ana T nu va fii in finala la barna daca participa la AA :P

stere78
5th September 2009, 01:46
[QUOTE=crisloregym;2745475]Oana, ziceai ca esti dezamagita ca Ana P. nu va face individual-compus. Ei bine, eu SPER sa nu se prezinte nici in calificari, nici in finala acestei competitii...eu pe Ana o vreau MUSAI cu medalie la barna!!! Decat sa fuga dupa sapte iepuri, prefer din suflet sa prinda unul si gras...QUOTE]

Intrutotul de acord! Decat sa rupa fetele la un mondial "intermediar", cand mai toata lumea inca sa adapteaza schimbarilor, mai bine sa le exploateze punctele forte si sa le faca sa creasca treptat, dar solid, la restul aparatelor. Din putinul pe care l-am vazut pana acum, Ana P. are un potential fabulos: e o naturalete a miscarilor la fata asta de ma trec fiorii! Asezati-o si pe Racea in ecuatie de la anul incolo (puternic motivata si cu o concentrare de tip Amanar, cum o stim), de vazut daca Diana incepe sa confirme, poate ca AnaT. mai are de demonstrat si ea cate ceva - inzestrata e cu asupra de masura - iar echipa se "strange" mult mai bine decat cea din ultimii ani. Teama mea e ca "sistemul" sa nu le nenoroceasca si lor, prosteste, talentul. Ia uitati ce zice Forminte aici: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/alte-sporturi/bataie-de-joc-ei-sunt-antrenorii-nimanui-4849857

mikeyy
6th September 2009, 17:30
Echipa Braziliei la fete: Bruna Leal, Kihuani Dias, Piscilla Cobello & Ethienne Franco.
Si echipa Mexicului: Elsa Garcia (AA), Ericka Garcia (AA), Yessenia Estrada & Marisela Cantu.

Echipa noua pt Brazilia..pt mine toate 4 sunt necunoscute.

Cata_RB
6th September 2009, 17:36
Mersi, Mihai! Si pentru mine la fel, n-am auzit de brazilience.
Am dat un google dar n-am gasit nimic despre Ericka Garcia [doar o actrita cu nume similar :P]. Or fi surori, ea si Elsa?

Auré_Gym
6th September 2009, 19:25
Mersi, Mihai! Si pentru mine la fel, n-am auzit de brazilience.
Am dat un google dar n-am gasit nimic despre Ericka Garcia [doar o actrita cu nume similar :P]. Or fi surori, ea si Elsa?

Erika si Elsa sunt nu surori... Erika sa nascut august 13, 1990 si Elsa sa nascut februarie 8, 1990... Tu poate vedea aici un conversatia pe acesta subiect: http://www.gymworld.de/gymboard/showthread.php3?s=&threadid=63241&highlight=ericka+elsa

Cata_RB
6th September 2009, 19:35
Multumesc, Aure! :) De Elsa am mai auzit, de Ericka nu, ma gandeam ca poate e sora mai mica.

Adeline
6th September 2009, 19:59
mai, cine este gimnasta din poza lui Aure Gym, am o banuiala.....Larisa Iordache?

multumesc:floricica:


iar la brazilience, ciudat ca nu mai este omniprezenta hypolito sau barbosa care promitea mult :( mie imi placeau

Cata_RB
6th September 2009, 20:41
Dap, cea din poza e Larisa Iordache :)

Cat despre brazilience, problema e veche. Jade Barbosa a fost diagnosticata inca de dinainte de JO cu necroza la un os din incheietura unei maini [Steliana Nistor are aceeasi problema], boala pentru care nu exista un tratament clar si care nu se vindeca. Acum cateva luni aparuse pe blog-urile de afara un filmulet cu ea antrenandu-se, in care spunea ca nu vrea sa abandoneze gimnastica. Insa, din cauza ca nu-si poate folosi ca lumea mana, incearca sa-si schimbe toata acrobatica in elemente care nu cer contact in maini sau sunt doar intr-o mana. Avea si multe kilograme in plus, dar spunea ca lupta pentru 2010.
Tot acum cateva luni blog-urile straine anuntau ca clubul la care se antreneaza Danielle Hypolito si fratele ei, Diego, are mari probleme si sportivii au ramas fara sprijin financiar, nestiind daca va mai fi posibil ca ei sa ramana in gimnastica. Nu mai retin exact ce s-a intamplat, cred ca s-a rezolvat partial si au putut sa continue. Pe Diego cred ca-l vom vedea la mondiale, de Danielle nu stiu...poate s-a retras sau poate nu a fost selectionata, in ultima vreme nu mai era la fel de competitiva.

mikeyy
6th September 2009, 20:57
Danielle nu s-a retras...parca a avut vreo 2 operatii (nu mai retin exact) ..una la umar (?) si alta pt a scapa de kg in plus (liposuctie).
Mai e absenta si Daiane dos Santos...care a avut de asemenea vreo 2 operatii (una prin octombrie anul trecut si una anul acesta prin mai-iunie). Ea va reveni la anul...si va fi un pericol la sol daca vine cu elementele ei fantastice.

Cata_RB
6th September 2009, 21:05
Mersi, nu stiam.
Fix de dos Santos am uitat, acum ma intrebam ce s-a intamplat cu Ana Silva si Lais Souza, m-as fi asteptat ca macar unul dintre toate aceste nume sa fie in echipa.

Adeline
6th September 2009, 21:11
da, de Barbosa stiam ca are aceiasi pb ca si Stela (tot de la voi:P) dar m-am gandit ca poate nu o va tine deoparte. Cine stie ce surprize se afla si printre gimnastele astea, imi amintesc ca in 2003, Dos Santos aparuse de nicaieri, sau asa am perceput-o cei mai multi:rolleyes:

Cata_RB
6th September 2009, 21:16
Asa-i, la fel si Barbosa in 2007. Cine stie ce surpriza urmeaza :)

crisloregym
6th September 2009, 22:40
Echipa Braziliei la fete: Bruna Leal, Kihuani Dias, Piscilla Cobello & Ethienne Franco.
Si echipa Mexicului: Elsa Garcia (AA), Ericka Garcia (AA), Yessenia Estrada & Marisela Cantu.

Echipa noua pt Brazilia..pt mine toate 4 sunt necunoscute.

Asa este, este o echipa noua pentru Brazilia, Ethienne Franco este singura care a fost in echipa de la Beijing...a concurat atunci doar la barna in finala pe echipe si a obtinut 13.675 parca. Probabil ca venise dupa vreo accidentare, nu stiu.

Eu de revenirea Elsei Garcia sunt foarte incantata. Nu stiu in ce stadiu este cu pregatirea, dar poate fi un pericol la sol. In 2007, la Internationalele Frantei de la Paris-Bercy, a luat argint in finala de la sol, Sandra iesise atunci pe locul 3. Va atasez si o poza:D. Mie atunci mi-a placut foarte mult de ea...din pacate in 2007, la Mondiale, nu stiu daca va mai amintiti, a fost accidentata destul de grav pe durata competitiei, a incercat sa faca patru aparate, dar cum echipa nu s-a calificat in primele 12 (locurile calificate si la JO), le-a mers la JO doar o gimnasta (Marisela Cantu). Elsa Garcia se clasase la individual compus pe locul 71 abia (14.225; 14.050; 13.425; 11.075), in timp ce Marisela Cantu ocupase pozitia 61. Mi-a parut tare rau pentru Elsa, pentru ca exact solul a tradat-o, mi-o si amintesc cum a cazut, saraca, si cum la fiecare diagonala a avut probleme (probabil accidentarea la picior - se si vede in filmare - si-a spus cuvantul).

Elsa Garcia la Bercy: http://www.youtube.com/watch?v=8FkRLsdLIY8
Elsa Garcia la Mondiale: http://www.youtube.com/watch?v=jQY-Xid154E

Auré_Gym
7th September 2009, 00:21
mai, cine este gimnasta din poza lui Aure Gym, am o banuiala.....Larisa Iordache?


Da, este Larisa, al meu preferat gimnasta pentru juniorii cu Amelia Racea :D. Îmi place atât, dar eu prefer Larisa deoarece ea este foarte tânar si ea are mult talent...

anna.09
7th September 2009, 09:45
Asa este, este o echipa noua pentru Brazilia, Ethienne Franco este singura care a fost in echipa de la Beijing...a concurat atunci doar la barna in finala pe echipe si a obtinut 13.675 parca. Probabil ca venise dupa vreo accidentare, nu stiu.
[/url]

Si Dias mai are ceva experienta, a fost la mondiale in 2007..o frumusica!

Andreea_Aca
8th September 2009, 15:08
NU are nici o legatura individualu cu finala!!!ana daca isi face treaba asa cum stie ea mai bn intra in finala.....la barna

Andreea_Aca
8th September 2009, 15:14
MA refer la postul 211!!

niagara64
8th September 2009, 15:35
MA refer la postul 211!!

De acord cu tine . Cred ca discutia se refera mai mult la timpul care se investeste pentru a fi pregatita de AA in dauna supraspecializarii pe 1-2 aparate . Este benefic sa "rupi" o sportiva (care uneori nici nu are calitati evidente pentru un anumit aparat si nici sanse de a progresa ) pentru AA ? Cand prin '95 se disctua ca se va ajunge la concursuri pe aparate de sine statatoare era utopic . Acum cu toate acumularile de exercitii pe fiecare aparat , cu cresterea dificultatii la un nivel incredibil , practic o sportiva nu mai are timpul efectiv sa faca la top toate aparatele .
Va urma evident si inevitabil specializarea . Gimnasta de barna , sol ,etc sau gimnasta de AA care va lucra la nivel mediu pe fiecare aparat ....
Purtam in 95 discutia asta cu Lucia Marcu ,antrenor care acum este in prag de pensionare . Doamna Luci , ati avut dreptate !

cineva_cineva
9th September 2009, 11:16
Dragii mei, am o veste buna pentru voi! Am gasit pe un alt forumist dar nu d ela noi, de la gimnastica, din Galati, care are tv tunner si DigiSport si e amabil sa ne ajute cu inregistrarea concursului la mondiale! Multumim mult, mult de tot! Acum, ne mai ramane sa gasim o posibilitate sa il vedem in direct si sper ca vom gasi pana la urma. Daca nu, ne vor ajuta cei care pot vedea concursul! Dar bine ca vom avea inregistrarile!

niagara64
9th September 2009, 13:48
The All Around Gymnastics News British Gymnastics Announces Nominative Team: MAG - Louis Smith, Daniel Keatings, Kristian Thomas, Daniel Purvis, Theo Seager, Ruslan Panteleymonov; WAG - Beth Tweddle, Becky Downie, Becky Wing, Marissa King

Echipele Marii Britani

monalexa
9th September 2009, 16:02
The All Around Gymnastics News British Gymnastics Announces Nominative Team: MAG - Louis Smith, Daniel Keatings, Kristian Thomas, Daniel Purvis, Theo Seager, Ruslan Panteleymonov; WAG - Beth Tweddle, Becky Downie, Becky Wing, Marissa King

Echipele Marii Britani

Ma asteptam la echipa asta la fete

mikeyy
10th September 2009, 00:02
Echipele Frantei:
Baieti:
Samir Aït Saïd (inele)
Yann Cucherat (paralele, bara)
Thomas Bouhail (sarituri, sol)
Benoît Caranobe (sarituri sol)
Danny Rodrigues (inele)
Cyril Tommassone (cal)

Fete:
Youna Dufournet (AA)
Pauline Morel (AA)

La baieti....Franta merge pe aceeasi strategie ca noi...renunta la AA pt specializarea pe aparate. Vad ca nici macar Caranobe nu incearca..el e medaliatul olimpic cu bronz la AA.
La fete...doar 2...chiar asa de rau sta Franta?

Auré_Gym
10th September 2009, 02:09
Provizorii echipa pentru China pentru fete (Cheng Fei este nu acolo...):
He Kexin, Jiang Yuyuan, Yang Yilin & Sui Lu

Sursa: Gymworld

anna.09
10th September 2009, 09:33
Ce ma bucur pentru Sui Lu! E preferata mea! O sa puna probleme la barna!
Cred ca era de asteptat sa nu fie Cheng Fei (nu prea a fost in forma) dar ma surprinde prezenta lui Yang Yilin!!! Nu credeam ca isi va recupera forma atat de repede! Surprinsa si dezamagita ca nu au inclus-o pe Huang Qiushuang, castigatorea de la Japan Cup...mi se paruse f buna!

Auré_Gym
10th September 2009, 23:53
Echipa din Rusia gasite pe Gymworld:

Ksenia Semenova, Ksenia Afanaseva, Ekaterina Kurbatova si Anna Myzdrikova

Ada24
11th September 2009, 23:56
Canada- Charlotte Mackie, Brittany Rogers, Sydney Sawa (de pe blogul couch-gymnast)
Ce se intampla cu Peng Peng Lee? Nu anul asta a devenit senioara?
E. Hibbs s-a retras? ( nu ii mai stiu restul numelui:P, cea care a luat bronz la barna in 2006)

mikeyy
12th September 2009, 00:18
Peng e accidentata, iar de Hibbs [Elyse Hopfner-Hibbs e numele complet :)] chiar nu stiu..

Ada24
12th September 2009, 00:59
Oh, ok.Pacat de Peng, imi placea la barna si paralele.

Auré_Gym
13th September 2009, 02:19
Echipa din Ucraina: Anastasia Koval, Maryna Sergienko, Yana Demyanchuk si Dariya Zgoba.

Sursa: http://www.dariyazgoba.com/english/index2.php

anna.09
13th September 2009, 08:49
Elyse Hopfner - Hibbs concureaza in NCAA, nu cred ca mai face elite!
Maryna Sergyenko? Cred ca este gimnasta cu acrobatica tare care facea salt inainte 360 combinat cu dublu grupat inainte...Cred ca au luat-o pentru sol si sarituri, desi nu prea are sanse la medalii! Imi pare rau de Holenkova (Golenkova?) ca n-a prins echipa...e o gimnasta eleganta, pe placul meu

niagara64
13th September 2009, 20:52
echipa US de baieti ptr MOndiale :
Jake Dalton ,Wes Haagensen ,Jonathan Horton, Steven Legendre, Danell Leyva and Tim McNeill on the 2009 U.S. men’s World team, USA Gymnastics determined yesterday.

http://blog.insidegymnastics.com/2009/09/artemev-out-dalton-haagensen-round-out.html

niagara64
14th September 2009, 04:37
Se pare ca in echipa Danemarcei va fi si un roman Florin Purge , de fapt veteranul echipei .Are 37 de ani si e nascut la Oradea .:)

Auré_Gym
17th September 2009, 14:47
Un scurt articol despre Andreea Raducan care spune ce ea va fi la Londra:http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/suporter-de-lux-4907170

mihafrancisc
21st September 2009, 16:59
Echipa Germaniei la mondiale:
Elisabeth Seitz
Kim Bui
Anja Brinker
Maike Roll

G2000
21st September 2009, 21:15
salutari la toti...am si eu o intrebare e cineva dintre forumisti care merge la londra? cat despre a vedea in direct...nu stiu cum sa fac pt ca eu merg si acasa la mine vor fi transmise in direct....daca imi dati idei vad ce pot sa fac...

LuisaGym
21st September 2009, 21:42
Salut, eu merg la Londra dar numai la doua zile, vineri seara la individual compus fete si duminica la urmatoarele finale pe aparate: barna si sol fete, baieti: sarituri paralele si bara. Mi-au venit biletele acasa!!!!! Sunt tare fericita. Pentru vineri seara am prins numa niste locuri proaste la cucurigu, dar duminica sunt in fata solului.

mikeyy
22nd September 2009, 10:04
Echipa Chinei pt mondiale:
Yang Yilin (AA)
Deng Linlin (AA)
Sui Lu (BB, FX)
He Kexin (UB)

Nu stiu daca a fost confirmata oficial componenta acestei echipe.

Jiang Yuyuan nu va participa din cauza unei accidentari.

De asemenea Vanessa Ferrari a anuntat ca nu va merge la mondiale. Ea doreste sa se recupereze treptat si sa participe la Europenele de la anul.

EDIT:
- Beth Tweddle va avea la paralele un exercitiu din nota 7. Si-a mai adaugat inca 2 combinatii. Una dintre ele este un Church.

anna.09
22nd September 2009, 10:55
Tare Beth!
Si ce rau imi pare rau de Yuyuan, dar era clar ca nu avea sanse! Ma bucur pt Linlin...este o amenintare f serioasa la podium!

Cata_RB
22nd September 2009, 13:07
Mersi Mihai.
Si mie mi-e simpatica Yuyuan, dar era cam departe de forma ei buna. Si ma bucur pentru Beth, sper sa ia paralelul clar, fara discutii ca a fost nitel avantajata fiind la ea acasa.

tsupi
22nd September 2009, 17:16
Tare Beth!
Si ce rau imi pare rau de Yuyuan, dar era clar ca nu avea sanse! Ma bucur pt Linlin...este o amenintare f serioasa la podium!

De acord. Mi-a placut mult la campionatele astea ale Chinei.
Acum ca am gasit si rezultatul lui Komova din Japonia ma gindesc ca si ea are sanse serioase.
Beth cred ca are in buzunar medalia de la paralele!