PDA

View Full Version : Ionela Galca s-a retras din Nationala



mikeyy
29th October 2008, 13:49
Handbalul românesc primește o altă lovitură de proporții. Ionela Gâlcă-Stanca, cel mai bun pivot al lumii în 2007, s-a retras ieri de la echipa națională, deși are doar 27 de ani!

Jucătoarea Brașovului a luat în calcul această decizie după Cupa Mondială din Danemarca, unde prima reprezentativă a părăsit competiția prin ușa din dos. A pus-o în practică însă abia ieri, când a înștiințat FRH printr-o hârtie oficială că nu mai vine la următoarele acțiuni ale naționalei. „Din cauza problemelor de sănătate nu pot continua pe ambele fronturi. Mă doare foarte tare genunchiul și nu mai rezistă la atâtea meciuri. Acesta este motivul pentru care nu am evoluat nici în partida cu Germania. Mă voi concentra doar asupra activității de la echipa de club”, a declarat pentru ProSport Ionela Gâlcă-Stanca.

Pivotul titular al naționalei l-a informat de curând și pe selecționerul Radu Voina că nu mai poate juca la națională. Chiar dacă selecționerul a încercat să o convingă pe mai multe căi, Ionela a rămas fermă pe poziție. „Este Ionela Gâlcă, cel mai bun pivot din lume, și avem mare nevoie de ea. Face parte dintr-o generație muncită, dar cred că mai poate rămâne ancorată în sânul naționalei”, a susținut Radu Voina.

Amenințată cu suspendarea

Hârtia trimisă de Gâlcă-Stanca nu a picat deloc bine FRH, care e decisă să meargă până la suspendarea jucătoarei și de la club.
„Cine nu vine la națională, înseamnă că nu este aptă nici pentru echipa de club”, a declarat președintele FRH, Cristian Gațu, care a luat legătura și cu finanțatorul Rulmentului, Teodor Florescu, pentru a o convinge pe Ionela să revină la lot. „Sper să nu fie cazul să ajungem la asemenea cazuri. Nu mai pot lua atâtea injecții și pastile”, spune Gâlcă-Stanca. Antrenorul Herbert Muller i-a sărit în ajutor jucătoarei, dând ca exemplu cazul Steluței Luca: „Ce să mai spunem de Luca, care a renunțat la națională, dar joacă pentru echipa de club? Ionela a făcut atâtea pentru națională, iar FRH trebuie să fie fair-play cu jucătoarele. Îi spun Ionelei să meargă la națională, dar decizia ei contează.

PROSPORT

Nu mi se pare corect din partea Federatiei sa o suspende....de asemenea sunt zvonuri ca si Amariei si Hutupan isi vor anunta zilele astea retragerea din nationala.

Parerea mea e ca pe langa problemele de sanatate care apar....ceva se intampla in interiorul nationalei, ceva nu merge bine...altfel nu imi explic dorinta tuturor de a se retrage.
De asemenea acum ceva vreme citeam ca si Neagu nu vroia s amearga la JO pt ca aparusera probleme la umar si a fost amenintata de asemenea ca daca nu merge o suspenda...Cristina a mers pana la urma la JO, iar acum sta pe tusa.

Federatia cred ca doreste sa distruga tot ceea ce a mai ramas din hanbalul feminin.

rob_din
29th October 2008, 18:45
E debandada la FRH, dar solutia nu e ca jucatoarele sa se dea accidentate pentru nationala. Da, Hutupan are tot dreptul sa se retraga si sa joace in continuare pentru club, dar celelalte se comporta copilareste, ca sa nu zic mai mult

DIXX
30th October 2008, 12:10
Steluta Luca s-a retras de la nationala invocand dureri de spate,joaca in continuare la club si nimeni nu are nici o treaba cu ea dar la noi Gatu dicteaza.

rob_din
30th October 2008, 13:08
Steluta Luca s-a retras de la nationala invocand dureri de spate,joaca in continuare la club si nimeni nu are nici o treaba cu ea dar la noi Gatu dicteaza.

De cati ani joaca Luca la nationala?

Sorin Blaj
30th October 2008, 16:46
De cand joaca handbal, la junioare, tineret si senioare. :)

ducus
31st October 2008, 08:29
Adica de vreo 10-12 ani nu? Mi se pare ca a prins-o si pe Tarca in echipa...:)

Sorin Blaj
31st October 2008, 08:38
Cu siguranta.

rob_din
31st October 2008, 12:25
Cred ca ea are dreptul sa se retraga de la nationala si sa joace la club. Ma rog si Galca are acelasi drept, dar e o dovada de nesimtire

mikeyy
31st October 2008, 12:54
De ce sa fie dovada de nesimtire? Daca simte ca nu mai poate? S-a vazut atat in Danemarca cat si in campionatul national ca e putin iesita din forma, ca nu mai la fel ca anul trecut.
Pt un campionat european nu merita sa-ti risti sanatatea...la fel a zis si Cristina Varzaru...ca ar putea merge la Europene, dar nu se merita sa riste...pt ea e mai important mondialul de anul viitor.
Eu o sustin pe Ionela!

Si Amariei si-a anuntat retragerea......cred ca pana la urma e un complot :D

rob_din
31st October 2008, 13:14
De ce sa fie dovada de nesimtire? Daca simte ca nu mai poate? S-a vazut atat in Danemarca cat si in campionatul national ca e putin iesita din forma, ca nu mai la fel ca anul trecut.
Pt un campionat european nu merita sa-ti risti sanatatea...la fel a zis si Cristina Varzaru...ca ar putea merge la Europene, dar nu se merita sa riste...pt ea e mai important mondialul de anul viitor.
Eu o sustin pe Ionela!

Si Amariei si-a anuntat retragerea......cred ca pana la urma e un complot :D

Isi risca sanatatea jucand cateva meciuri la nationala dar nu si-o risca jucand zeci la club. Glumesti?

mikeyy
31st October 2008, 13:50
Pai la club joaca un meci pe saptamana, iar la un campionat european/mondial joaca partida dupa partida intr-un timp scurt. De asemenea una e sa joci in campionat unde intalnesti si echipe mai slabe unde si nu e asa mare..si alta e sa joci impotriva celor mai puternice jucatoare din lume.

In plus e evident ca la acest European nu aveam sanse la medalii...asa ca foarte bine ca s-a decis sa nu mearga..mai bine sa o avem pe Ionela inca 3-4 ani, decat sa sufere acum vreo accidentare serioasa care sa o tina cateva luni pe tusa.

rob_din
31st October 2008, 13:53
Eu n-as mai selectiona-o niciodata

mikeyy
31st October 2008, 13:56
Eu n-as mai selectiona-o niciodata

Deocamdata este nevoie de ea...iar Federatia va trebui sa joace dupa cum vrea ea.
F bine le face!
Imi place ca Ionela se tine tare...asa si trebuie....o asemenea federatie nici nu merita sa aiba jucatoare de valoare, la cum se comporta

madalina18
12th December 2008, 00:54
Eu n-as mai selectiona-o niciodata
ce gandire ai,sincer.....:groggy:
uita-te si cand a refuzat "minunatul" domn Tadici sa le selectioneze pe Gogarla si Amariei,ce mult s-a simtit lipsa lor,e o prostie sa pui pe primul loc problemele personale,certurile din viata privata inaintea performantei echipei!:(
eu o sustin pe Ione si sper sa revina asupra deciziei,sa o vedem din nou la nationala!:(

janne ahonen
12th December 2008, 14:35
pai este clar ca nu avem alt pivot la natonala de valoarea lui Galca.Manea rateaza mult prea mult.
iar in cea ce priveste retragera Stelutei Luca crd ca este una normala totusi are o varsta.oricum a fost una dintre cele mai bune handbaliste care au jucat pt natonala

Dani_handbal
15th July 2009, 15:22
imi pare rau de Ionela Galca ca sa retras si era un pivot bun si cu multe goluri si daca as fi antrenorul de nationala nu as fi renuntat sa usor la galca.............