PDA

View Full Version : HCM Constanta - Pallamano Conversano



krydo
1st September 2006, 10:49
Pentru ca Romania sa aiba si in acest an o echipa in grupele ligii, trebuie sa disputam totusi acest tur preliminar. Ce ziceti - vom trece? :)

SORENSEN
1st September 2006, 11:44
Eu zic ca nu avem voie sa nu trecem ..trebuie sa mergem in liga...

tinescu (foto), este convins ca echipa sa va ajunge din nou în grupele competitiei.

Va pregatiti de o noua campanie europeana. Ce sperati, dupa ce anul trecut ati ajuns pâna în semifinalele Cupei Cupelor?
Avem obiective clare. Prezenta în semifinalele Cupei Cupelor a reprezentat un pas important al handbalului masculin românesc în revenirea acestuia în elita mondiala. Dovada o reprezinta si prestatia echipei nationale, în a carei componenta HCM are cea mai importanta pondere si care numai din cauza unui arbitraj partinitor la Bucuresti nu a reusit calificarea la turneul final al Campionatului Mondial din 2007. Acum tintim trecerea de grupe.

Totusi, Liga Campionilor este altceva...
Stim, mai ales ca HCM a mai patruns în grupele Ligii acum doua sezoane, editie marcata de victoria istorica asupra viitoarei câstigatoare a trofeului, FC Barcelona, una dintre cele mai titrate echipe masculine de handbal din lume. Din pacate, lipsa de experinta în astfel de competitii si angoasa de performanta nu ne-au permis atunci depasirea fazei grupelor.

Ce va fi de data aceasta?
Nu trebuie uitat faptul ca acest tur cuprinde doua meciuri, constructia victoriei facându-se pas cu pas. Sunt sigur ca jucatorii de la HCM, sustinuti de 2.000 de suporteri si de alte câteva milioane de telespectatori (n.r. - meciul se transmite în direct la TV Sport), vor face primul pas, câstigând clar cu Conversano.

“Venirea lui Râsnita a fost varianta optima pentru club”

Ati schimbat antrenorul cu numai cinci zile înaintea acestui meci. Credeti ca e de bun augur?
Asa cum am mai spus, HCM este parte importanta a lotului national, majoritatea jucatorilor cunoscându-se si pregatindu-se cu Lucian Râsnita. Acordul federatiei privind posibilitatea acestuia de a fi atât antrenorul nationalei, cât si al HCM îl consideram a fi de bun augur. Plecarea antrenorului Aihan Omer la Resita, precum si a jucatorilor Baiceanu, Iacob si Nicolae, a pus conducerea clubului în situatia de a încerca mai multe variante de antrenori si formule de joc, ajungându-se la aceasta reteta, una optima pentru interesul clubului.

Plecarea celor trei jucatori a afectat capacitatea de joc a HCM?
Valoarea individuala a acestora a fost pusa în valoare de lotul actual existent la HCM, plecarea celor trei la echipe din Bundesliga sau Elvetia fiind o onoare pentru handbalul românesc, dar si o provocare pentru actualii jucatori de la HCM, în sensul de a continua cu noile achizitii reconstruirea jocului frumos si eficient. Sunt convins ca suporterii vor vedea o echipa veche si noua în acelasi timp, capabila sa câstige fara drept de apel.

HCM este sustinuta de oficialitatile locale. Primaria si Consiliul Judetean vor ramâne în continuare alaturi de handbal?
Categoric, dar ar trebui ca si actualii si viitorii guvernanti sa ia exemplu de la oficialitatile constantene si sa modifice Legea sponsorizarii, aliniindu-se la legile similare din Uniunea Europeana, permitând astfel firmelor sa sustina sportul românesc încât sa câstige din deduceri fiscale. Noi avem drumul nostru si va asigur ca HCM Constanta se va califica în grupele Ligii Campionilor.
prosport.ro

alex-hcm
2nd September 2006, 01:20
Cu siguranta victorie la minim 8 goluri maine si la ei acasa o victorie la 2 goluri.

krydo
2nd September 2006, 18:19
Sunt cam slabi italienii astia, dar poate e mai bine asa ca au timp cei de la HCM sa se obisnuiasca cu noul antrenor. Avem deja 8 goluri la pauza.

Quartz@nu
2nd September 2006, 18:23
min 5 repriza a II a 22-12 ptr HCM !

tchibos
2nd September 2006, 18:30
Hai HCM :ok:

Quartz@nu
2nd September 2006, 18:43
34 - 20 !

Gontel
2nd September 2006, 18:43
Era clar ca nu avea cum sa aiba mari probleme HCM cu italienii astia. Italia nu mai reprezinta mare lucru in handbalul mondial. In grupe vor fi adversari mult mai dificili.

krydo
2nd September 2006, 18:55
GATA! HCM 38 - 24 Pallamano Conversano
De astia am trecut. Mai avem un retur de formalitate saptamana viitoare in Italia.
Pacat k avem ghinion ca am picat in grupa asta (THW Kiel (Germania), GOG Svendborg Gudme (Danemarca) si Banik Karvina (Cehia)). Puteam pica mult mai bine (in grupa cu echipe din Danemarca, Franta si Polonia - mai slabe), dar asta-i norocu' nostru.

Quartz@nu
2nd September 2006, 18:55
38 - 24 final !!!

tchibos
2nd September 2006, 18:56
o diferenta mare si greu de intors... bravo HCM :ok:

Quartz@nu
2nd September 2006, 18:58
o diferenta mare si greu de intors... bravo HCM :ok:

oare in div 1 fac fata ?? la cum a jucat farul in ultimile 2 etape eu cred ca handbalistii fac fata si la fotbal !

oricum HCM ESTE CEA MAI TARE ECHIPA DIN ROMANIA LA HANDBAL ! BRAVO LOR ! SUCCES IN GRUPELE C.L.!

tchibos
2nd September 2006, 19:04
oare in div 1 fac fata ?? la cum a jucat farul in ultimile 2 etape eu cred ca handbalistii fac fata si la fotbal !

oricum HCM ESTE CEA MAI TARE ECHIPA DIN ROMANIA LA HANDBAL ! BRAVO LOR ! SUCCES IN GRUPELE C.L.!

clar asta... la fotbal nu vom avea niciodata performantele de la handbal

HCM, un exemplu de urmat :ok:

Sorin Blaj
2nd September 2006, 20:02
38 - 24 final !!!
Scor categoric. Bravo HCM. Succes in grupele Ligii Campionilor.

SORENSEN
3rd September 2006, 00:59
Excelent ..bravo...HCM

kerosene
7th September 2006, 16:53
Nu doar calificare, dar şi victorie!


Apărarea Municipalului poate fi argumentul unui nou succes internaţional

Cu un pas şi jumătate īn grupele Ligii Campionilor, după splendida victorie de sīmbătă, la 14 goluri, campioana şi cīştigătoarea Cupei Romāniei, HCM Constanţa, va face mīine deplasarea īn Italia. Elevii antrenorilor Lucian Rāşniţă şi Eden Hairi pleacă hotărīţi să cīştige şi la Conversano, niciunul dintre jucători negīndind să se menajeze la adăpostul diferenţei liniştitoare. „Considerăm că īncepem returul de la un rezultat de egalitate, nu ne interesează ce s-a īntīmplat īn tur! Ca şi cum va fi primul meci disputat. Īmi doresc o nouă victorie frumoasă, ca urmare a unui handbal modern, jucat de nişte băieţi cu experienţă, căliţi īn atītea meciuri europene importante”, a declarat antrenorul secund Eden Hairi, care este sigur că italienii nu şi-au spus ultimul cuvīnt: „Īn scurta mea carieră de antrenor, dar avīnd īn spate o lungă activitate de jucător, am văzut foarte multe lucruri extraordinare petrecute pe terenul de handbal. Nu am uitat īncă acea calificare de acum cinci ani, īn dauna sīrbilor de la Jugovic Kac, cīştigători pe atunci ai Challenge Cup. Am pierdut īn tur la opt goluri, dar returul de la Constanţa a fost infernal, am cīştigat la o diferenţă de 11 goluri şi ne-am calificat. Vă spun eu, se pot īntīmpla multe minuni pe acest dreptunghi. Bineīnţeles, nu va fi cazul nostru, dar trebuie să abordăm cīt se poate de atent returul din Italia”. Din fericire, problemele medicale care i-au dat īn ultima săptămīnă bătăi de cap antrenorului Rāşniţă par să-şi găsească rezolvare imediată. Dacă interul stīnga Alexandar Adzic şi-a reluat antrenamentele, la fel s-a īntīmplat cu Marius Stavrositu şi Laurenţiu Toma. „Mă pregătesc mai uşor, abia de astăzi (n.r.: ieri) cred că voi intra īn programul normal. Entorsa nu a fost atīt de gravă precum părea la īnceput. Glezna la care m-am lovit īn meciul tur cu Conversano a fost supusă īn ultima perioadă unor accidentări consecutive, cred că de aceea s-a refăcut aşa repede. Important este că avem un lot competitiv şi oricīnd un jucător poate fi īnlocuit”, a declarat Marius Stavrositu, care se aşteaptă la un meci dificil īn Italia, nu neapărat prin prisma calificării, cīt a unei răbufniri de orgoliu a campionilor Italiei. Returul cu Indeco Pallamano Conversano se dispută sīmbătă seara, de la ora 21.00.

alex-hcm
7th September 2006, 23:43
Vom castiga lejer si in deplasare la minim 5 goluri diferenta.

Aurel.D
8th September 2006, 12:47
Bafta multa HCM Constanta!!

krydo
9th September 2006, 12:45
Diseara de la ora 21 HCM va juca meciul retur din Turul Preliminar al Ligii Campionilor in deplasare la Conversano. Baietii nostri ar trebui sa se impuna si aici fara probleme, fiind ultimul meci international al constantenilor inaintea celor din grupe cu Banik Karvina, THW Kiel si Svendborg Gudme, echipe cu mult peste nivelul italienilor...

Vadim
9th September 2006, 21:24
E o formalitate... HCM e in Liga...

alex-hcm
10th September 2006, 01:00
Pallamano Conversano- Hcm Constanta 30-25(12-11).... nu e exclus sa fii jucat cu rezervele ... insa calaifricare lejera la diferenta de 9 goluri.

Vadim
10th September 2006, 01:28
Felicitari lui HCM. Detalii despre meci, aici: http://www.onlinesport.ro/sport/sporturi/handbal/index.php?meniuId=16&viewCat=510&viewItem=9532

Cam grea grupa...