PDA

View Full Version : E posibil sa vedem un pro ambidextru?



cristian2008
26th October 2008, 12:11
La fotbal cei mai buni jucatori sunt considerati cei ce pot lovi mingea foarte bine cu ambele picioare. Ar fi posibil la tenis sa avem jucatori cu "doua forehanduri" sensibil egale?

Tennismenul
26th October 2008, 12:33
mecanica miscarilor este prea complexa si necesita multa practica asa ca,chiar si unui ambidextru i-ar fi imposibil sa-si dezvolte 2 forehanduri pe stanga ,respectiv pe dreapta la un nivel inalt

cristian2008
26th October 2008, 13:42
Un video cu un tanar de 16 ani ce nu utilizeaza backhand-ul. Vrea sa devina pro.
http://www.wholebrainpower.net/page21/page21.html

printulmiskin
26th October 2008, 16:09
O vrea el sa devina pro..dar nu cred ca are vreo sansa..Cu ce mina loveste cind ii vine mingea in corp?Cu ce mina loveste cind primeste un retur pe rever ,el abia terminind miscarea de serviciu??Si exemplele ar putea continua..

cristian2008
26th October 2008, 16:27
Luke Jensen, fost castigator la dublu la Roland Garros, servea puternic -130 mile pe ora - cu ambele maini. Insa, in timpul jocului, utiliza backhand-ul cu o mana.
Fetele au avut in circuit o jucatoare ambidextra, EVGENIA KULIKOVSKAYA (RUS). Nu a avut mare succes. Iata un link catre un articol interesant despre Evgenia.
http://www.iht.com/articles/2003/05/30/tennis_ed3__7.php

Optimistul
26th October 2008, 18:58
Returul si venirea la fileu cu ce mana o va face nestiind intentile adversarului ?
Ambidextri au sansa sa poata juca f. corect reverul cu 2 maini , in rest eu n-am gasit alte avantaje .

cristian2008
27th October 2008, 04:50
Ca avantaje, as enumera:
- sanse mai bune de a ajunge la anumite mingi dificile (vezi Sharapova, ce uneori loveste un forehand la mingile pe backhand ce nu le poate ajunge; frecvent vedem jucatori pro ce executa reverul cu doua maini lovind cu o singura mana astfel de mingi dificile);
- reducerea riscului de avea probleme la cot ("traditional tennis elbow")
- folosind in mod egal mainile, se va simti o mai mica oboseala
Apoi, din moment ce vorbim de un jucator ambidextru, acesta ar putea, in situatii dificile, sa execute un "rever" cu o singura mana.
In principiu, ambidextrul ar avea avantaje fata de ceilalti jucatori. Problema este, asa cum mentiona mai sus Tennismanul, daca e posibil sau nu ca un jucator sa-si dezvolete 2 lovituri de forehand - stanga - dreapta - puternice si sensibil egale.
La concurenta actuala, atat in tenisul masculin, cat si cel feminin, ma astept la orice. E drept ca, "la scoala", nici un tanar nu va fi invatat sa lovesca forehand si pe stanga si pe dreapta. Dar, dupa credinta Optimistului, ca genele, predispozitia fizico-psihica a unui tanar jucator (jucatoare) atarna greu in balanta, ma gandesc ca e posibil sa vedem in viitor si "exceptii, raritati" performante pe terenul de tenis al marilor turnee.
Iata un link catre un articol despre un junior elvetian ce, datorita mostenirii sale genetice, sa zic, loveste bine cu ambele maini.

Optimistul
27th October 2008, 11:25
Crezi ca nu au mai fost ambidextrii care au incercat minunea ? Nu ai cum sa pregatesti asa de repede lovitura la retur mutand racheta dintr-o mana in alta in doar aprox. 0.5 secunde cat dureaza in ATP distanta de la impactul mingii cu racheta serverului .
Aaa , la mingile pe care nu le poti ajunge numai joci BH cu 2 maini ci FH cu mana stanga , asta e alta treaba ,dar ca sa nu folosesti BH deloc ci doar FH cu dr. si st. eu cred ca e imposibil sa accezi in prima suta ATP sau WTA .