PDA

View Full Version : Finala EURO 2004: Portugalia - Grecia



MaPaX
2nd July 2004, 00:28
Duminica, 4 iulie, ora 21:45 in direct pe TVR 1, finala EURO 2004: Portugalia - Grecia.

Catalanul
2nd July 2004, 00:42
scuze mapax dar finala este portugalia grecia :D :ciocan:
stiu ca vrei sa luati bataie in finala de la unii mai buni ca grecia dar asta e :D :p

fia
2nd July 2004, 09:06
Duminica, 4 iulie, ora 21:45 in direct pe TVR 1, finala EURO 2004: Portugalia - Grecia.
Cool MaPaX, de data asta ai pus tu threadul cu finala, dar ai facut o mica greseala :D. Graba strica treaba :p. Sau erai deja in lumea viselor (ca a fost asa plictisitor meciul... poate te-a luat somnul...)

bapsy
2nd July 2004, 09:39
MaPaX, vrei sa-i invarti cutitul in rana lui Hai Poli? Asta este, NU este Cehia in finala ...

Portugalia isi va lua revansa fata de Grecia ... ar fi cazul. Poate fi Grecia o surpriza chiar asa de mare incat sa castige si campionatul??? Sper ca nu.

bog_tom
2nd July 2004, 10:18
Portugalia isi va lua revansa fata de Grecia ... ar fi cazul. Poate fi Grecia o surpriza chiar asa de mare incat sa castige si campionatul??? Sper ca nu.
si eu sper la fel; chiar nu imi dau seama cum de au reusit sa ajunga in finala... cateodata mi se pare ca vad jocul irlandezilor care imi displace total !

ar fi fost frumos sa vedem o finala Portugalia - Cehia cu cele mai spectaculoase formatii de la Euro...

Big Sexy
2nd July 2004, 10:33
Nu prea ma pricep eu la fotbal insa mi se pare dubios ca la campionatul din Franta a iesit Franta campioana, aici Portugalia iese campioana (o sa iasa, o sa vedeti), de ce a fost in corea nici nu mai zic ...

bog_tom
2nd July 2004, 10:43
Nu prea ma pricep eu la fotbal insa mi se pare dubios ca la campionatul din Franta a iesit Franta campioana, aici Portugalia iese campioana (o sa iasa, o sa vedeti), de ce a fost in corea nici nu mai zic ...
bine ca nu a iesit Coreea :D

corinutza_88
2nd July 2004, 11:16
Castiga Portugalia!!!
Hai Portugalia!!!!!!!!!
/OLE/ :bere:

fia
2nd July 2004, 12:45
Ce imi place mie, e ca EURO asta se termina exact asa cum a inceput, cu Portugalia - Grecia! Interesant! Nici nu stiu, s-a mai intamplat vreodata ca in finala sa se califice 2 echipe care au plecat din aceeasi grupa?

Catalanul
2nd July 2004, 13:27
castiga cehia, doar e mai puternica decat portugalia nu :D:D:D
acum vorbind serios cred ca va castiga grecia (asa cum a facut si in meciul inaugural :evil: )
hai grecia :yeah:

bog_tom
2nd July 2004, 13:37
Ce imi place mie, e ca EURO asta se termina exact asa cum a inceput, cu Portugalia - Grecia! Interesant! Nici nu stiu, s-a mai intamplat vreodata ca in finala sa se califice 2 echipe care au plecat din aceeasi grupa?
exact la asta m-am gandit si eu dupa meciul de aseara :)

Grecul
2nd July 2004, 15:47
Suntem al doilea echipa nationala din Balcani (prima era Fosta Jugoslavia de doua ori finalista) care ajunge la o Finala Campionatului European. Pina la calificarea aceasta, am avut un drum lung. Am terminat pe primul loc la grupa noastra, cistigind pe Spanioli la ei acasa cu 1-0. Am cistigat Portugalia cu 2-1, am eliminat Spania (1-1), am eliminat Franta (1-0), si ieri am eliminat Cehia (1-0).Meritat sau nu? Fotbalul e un joc de echipa unde se cistige prin lupta si dorinta. Noi am dovedit ca avem de toate.Euro 2004 o sa fie amintit in generatii urmatoare ca o victorie clara a seriositati Nemtesti combinata cu pasiunea Greceasca.

/hello KAI OTAN TO KYPELO SIKOSO, POLY THA PALAVOSO /hello

dj_jaxxx
2nd July 2004, 16:18
Bravo domle, v-ati facut o reputatie in lumea fotbalului, si de acum incolo nimeni nu o sa va mai ia la misto.

bog_tom
2nd July 2004, 18:31
Bravo domle, v-ati facut o reputatie in lumea fotbalului, si de acum incolo nimeni nu o sa va mai ia la misto.
crezi ? cu antijoc-ul grecilor ? :drak:

dj_jaxxx
2nd July 2004, 18:33
pai cu antijoc-ul lor au ajuns in finala... :)

Catalanul
2nd July 2004, 18:42
moderatorilor nu aveti de gand sa schimbati titlul finalei si sa-l scrieti pe cel corect, adica: Grecia - Portugalia

dj_jaxxx
2nd July 2004, 18:53
Lasa ca poate se mai califica cehia o data :)

Catalanul
2nd July 2004, 18:57
ar fi bine asa am vedea o finala mai animata decat cu grecia care se va apara tot meciul :D

dj_jaxxx
2nd July 2004, 19:03
Pai atat timp cat castiga si le merge bine sistemul de joc...nu prea mai avem nimic de comentat :) Trebuie sa ne rugam sa dea portughezii un gol la inceputul meciului ca sa deschida si grecii jocul.

uti2102
3rd July 2004, 12:57
Sper sa cashtige Grecia. Shi am mai multe motive : seriozitatea shi daruirea cu care s-au prezentat la aceasta competitzie; inteligentza de a juca ceea ce e in puterile lor, de a nu incerca sa faca ce nu pot shi de a face aproape perfect ceea ce pot sa faca. Shi nu in ultimul rand "n-ar fi frumos sa mai cashtige shi o echipa din estul Europei?!" (chiar daca de zeci de ani grecii sunt consideratzi occidentalii balcanilor.......).
ORICUM! HAI GRECIA!!!! /hello

Doctor_Satan
3rd July 2004, 13:20
Ce imi place mie, e ca EURO asta se termina exact asa cum a inceput, cu Portugalia - Grecia! Interesant! Nici nu stiu, s-a mai intamplat vreodata ca in finala sa se califice 2 echipe care au plecat din aceeasi grupa?
Da!
In 1996, Germania pierdea cu Cehia in grupe si o batea in finala!
Numai ca acum Portugalia a pierdut si in grupe si o sa piarda si in finala!
Hai Grecia!

Doctor_Satan
3rd July 2004, 13:22
Daca Rehaggel o sa gaseasca niste oameni care sa-i casapeasca pe tot terenul pe Ronaldo si pe Figo, o sa castige grecii!
Si o sa gaseasca, am incredere-n el!
Hai Grecia!

MaPaX
4th July 2004, 10:43
moderatorilor nu aveti de gand sa schimbati titlul finalei si sa-l scrieti pe cel corect, adica: Grecia - Portugalia
iti sugerez sa vizitezi www.euro2004.com sa vezi cum scrie acolo :rosu:

MaPaX
4th July 2004, 10:44
4 iulie, Lisabona, finala, stadion: "Da Luz", ora 21.45, TVR1
PORTUGALIA - GRECIA
Palmares general: 11 4 4 3 15-15
Portughezul Fernando de Magellan a fost primul care a demon­strat lumii că pământul este rotund. După aproape cinci secole, ur­maşii marelui navigator, avându-i în "caravelă" pe greci s-au întors în acelaşi punct de unde au plecat în urmă cu o lună. Este pentru prima dată în istoria marilor competiţii fotbalistice când în ultimul act se vor întâlni exact aceleaşi formaţii ce s-au duelat în partida de în­ceput!
Grecia şi Portugalia s-au confruntat pentru prima oară în grupa 1 preliminară a C.M. din Mexic 1970. Pe 11 decembrie 1968, la Pireu, grecii legendarului Domazos câştigau cu 4-2, obţinând apoi o re­miză, 2-2, pe "Das Antas" din Porto, însă la turneul final avea să meargă... România! Au urmat apoi trei partide amicale, portughezii reuşind două victorii, ambele cu 2-1, în 1982 şi 1989, la Atena, una terminându-se la egalitate, 1-1, la Lisabona.
Pentru EURO 92, cele două echipe au făcut parte din aceeaşi grupă preliminară, a 6-a. La 23 ianuarie 1991, pe arena "Maroussi" din Atena, Grecia învingea Portugalia cu 3-2 (1-1), golurile fiind înscrise de Borbokis (min. 7), Manolas (min. 68) şi Tsaloukidis (min. 85), respectiv Rui Aguas (min. 18) şi Futre (min. 62). Lusitanii s-au revanşat pe "Das Antas" din Porto (20 noiembrie 1991), scor 1-0 (1-0), gol Joao Pinto (min. 17), numai că şi de această dată au rămas de căruţă, în Suedia plecând "Portocala mecanică". Alte trei meciuri amicale au curs fără ca elenii să cunoască gustul victoriei, 0-1 (1996), 0-0 (1997) şi 1-1, în noiembrie 2003, la Aveiro. În fine, pe 12 iunie 2004, în întâlnirea care a deschis balul de la EURO 2004, surprinzător (doar pentru cei care nu au vizionat meciul), trupa lui Otto Rehhagel s-a impus cu 2-1 (1-0), golurile fiind semnate de Karagounis (min. 7), Basinas (min. 51 din 11 m), Cr. Ronaldo reducând din scor în min. 90+3. N-ar fi însă pentru prima oară când două formaţii se întâlnesc de două ori la aceeaşi ediţie a euro­pe­nelor. În 1988, în grupe, URSS întrecea Olanda cu 1-0, pentru ca a­poi să cedeze în finală cu 0-2. Germania şi Cehia au jucat două par­tide în 1996, ambele câştigate de nemţi, 2-0 în grupă şi 2-1, "gol de aur" în finală!
Dacă la începutul C.E., Portugalia ocupa locul doi la bursa pa­riurilor, cu o cotă de 6/1, Grecia nu avea aproape nici o şansă, cu 50/1. Sigur, duminică vom asista la o luptă crâncenă, lusitanii evo­luând în faţa propriilor suporteri, în timp ce elenii, deja cu obiectivul depăşit, vor evolua sub deviza "dacă nu acum, atunci când?!".
Arbitru: Markus Merk (Germania)

Tudose
4th July 2004, 10:54
Da!
In 1996, Germania pierdea cu Cehia in grupe si o batea in finala!
Numai ca acum Portugalia a pierdut si in grupe si o sa piarda si in finala!
Hai Grecia!
In 1996 Germania a castigat cu Cehia atat in grupe (2-0), cat si in finala (2-1).
In rest, nu sunt de acord cu unele pareri la adresa Greciei. A te apara si a nu juca spectaculos nu inseamna antijoc! Asta se intampla cand se trage de timp, se faulteaza, se simuleaza accidentarile, ceea ce nu e cazul acum.

Din pacate, aprecieri eronate asupra a ceea ce inseamna antijoc am vazut si in presa centrala (in Prosport nu cu mult timp in urma), deci se pare ca nici unii din ziaristi nu cunosc notiunea.

sorinl
4th July 2004, 12:52
In 1996 Germania a castigat cu Cehia atat in grupe (2-0), cat si in finala (2-1).
In rest, nu sunt de acord cu unele pareri la adresa Greciei. A te apara si a nu juca spectaculos nu inseamna antijoc! Asta se intampla cand se trage de timp, se faulteaza, se simuleaza accidentarile, ceea ce nu e cazul acum.

Din pacate, aprecieri eronate asupra a ceea ce inseamna antijoc am vazut si in presa centrala (in Prosport nu cu mult timp in urma), deci se pare ca nici unii din ziaristi nu cunosc notiunea.


in 1988 olanda pierdea in grupa cu urss(0-1) si castiga finala 2-0
in rest perfect de acord,daca romania ajungea in finala euro cu un astfel de joc s-ar fi vorbit numai in superlative despre realismul jocului tricolorilor,si despre inteligenta tactica a antrenorului care a stiut sa aseze in teren echipa...
din pacate eu nu-i vad pe tricolori nici macar apropiindu-se de modelul grec,ar trebui un 11 alcatuit din jucatori gen bolloni,klein si dorinel munteanu.
in zilele cele mai bune,abia daca am avut 2 jucatori de acest fel in primul 11,fiind mereu preferati jucatorii care fura ochiul cu un dribling frumos,chiar daca uneori inutil.

uti2102
4th July 2004, 13:15
Dupa parerea mea antijocul ar trebui definit ca raportul dintre posibilitatzi shi ceea ce aratzi in teren.
La greci nu poate fi vorba de antijoc. Valoarea lor nu le permite sa practice un joc deschis, pe poarta; de aceea prefera sa se apere shi sa loveasca pe contre; au reushit acest lucru aproape perfect shi de-aia consider ca merita tot respectul shi toata admiratzia noastra.
La italieni in schimb se poate vorbi de antijoc. Avand in vedere ca au probabil cei mai buni jucatori din lume shi o echipa super-echilibrata pe compartimente, este de-a dreptul rushinos modul cum evolueaza.
Daca facem o paralela intre jocul italian shi cel grec probabil vom gasi multe asemanari. Dar singurii despre care se poate spune ca fac antijoc sunt italienii.....pentru ca ei de fapt pot MULT MAI MULT!

adji
4th July 2004, 14:04
Notiunea de antijoc exista doar in lb. romana.

aclambiron
4th July 2004, 17:12
De acord cu alpopa.
Eu simpatizez Portugalia si pe de-o parte as vrea ca ei sa castige.Parca ar fi prea mult daca grecii ar castiga Euro.Desi dupa cum au jucat pana acuma au dovedit ca au valoarea necesara pentru a castiga.Sper sa fie un meci frumos si sa castige...oricine joaca mai bine diseara.

Tudose
4th July 2004, 19:35
Da, exemplul lui sorinl cu Olanda si URSS in 1988 este valabil!

Despre ce reprezinta antijoc am mai discutat pe forum dupa meciul Universitatea Craiova - FC Arges din returul 2003/2004
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=2998&page=3&pp=15

Voi relua ce spuneam atunci:


Antijoc inseamna, conform "Fotbal de la A la Z", "atitudine contrara spiritului de intrecere, concretizata printr-o gama foarte variata de manifestari care vizeaza aspectul disctructiv al jocului si contribuie implicit la degradarea spectacolului sportiv. In categoria mijloacelor de realizare a antijocului se includ: faulturile, henturile si obstructiile intentionate; trasul de timp; trimiterea repetata a mingii in afara terenului; jocul sistematic la ofsaid. Cu alte cuvinte, antijoc inseamna practica nesportiva a fragmentarii intentionate a jocului si a impiedicarii partenerului de intrecere de a actiona in spiritul luptei sportive, deschise, corecte si regulamentare."


Deci, nici vorba de antijoc la greci! Faptul ca ei au obtinut rezultate fara a face spectacol este cu totul altceva!

Catalanul
4th July 2004, 20:24
iti sugerez sa vizitezi www.euro2004.com sa vezi cum scrie acolo :rosu:

eu vad ca scrie: '' Final: Portugal-Greece''
vroiai sa vad altcevaż? :D

Catalanul
4th July 2004, 22:35
ce meci plictisitor (ca mai toate ale greciei :D)
0-0 la pauza si nu vad vreo echipa in stare de a inscrie :mda:
sa speram ca repriza a doua va fi ceva mai animata
HAI GRECIA!!!
:degete: PORTUGALIA :degete:

ricky
4th July 2004, 22:44
Si tu vezi vina in GRECIA !
Intr-adevar ! GRECIA e vinovata ca FIGO trebuie sa-si schimbe bocancii pentru ca...n-a aratat nimic (dar...macar asa, pentru tribuna, face impresie ! ) !
GRECIA e vinovata ca DECO nu stie ce sa faca cu mingea !

Ooh ! Doamne !
Ajuta-ne sa fim si noi, romanii, "vinovati" ca grecii, la C.M. 2006 ! :evil:

P.S. Presa romana, in...nemernicia ei (si in...mizeria in care se scalda !) a preluat cu DRAG stirea ca MARKUS MERK, arbitrul intilnirii, este dentistul (stomatologul-pentru intelectuali ! :evil: ) personal al lui REHAKLES !

Pentru "berbecii" care cred ca...copacii cresc in cer : stomatologul antrenorului GRECIEI se numeste ACKERMANN si este din STUTTGART !

P.S. O noua dovada a faptului ca presa romaneasca inghite galuste cu nemiluita !
De condamnat sint (SI ) cititorii care accepta astfel de informatii !
Chiar si dupa ce stiu (sau afla !) ca sint eronate !

PS 2 ! Nu va faceti probleme ! PORTUGALIA va cistiga ! :evil:

gheneralu
4th July 2004, 22:49
Grecia va castiga !!!!!!!!
Daca nu locul unu macar al doilea :D

FreeMinds
4th July 2004, 23:03
hehe bravo grecilor ...sper sa maturati cu portughezii :)

FreeMinds
4th July 2004, 23:40
bravo bravo bravo greciei ......cine credea ca o sa fie campioana euro 2004

/hello /hello /hello

uti2102
4th July 2004, 23:53
BRAVO HELLAS!
CAMPIOANA EUROPEI!
BRAVO!
MA GANDESC CE NEBUNIE TREBUIE SA FIE ACUM LA ATENA!!!!
A cashtigat pentru ca a vrut mai mult, a fost mai inteligenta shi a exploatat la maximum slabiciunile adversarilor. GRECIA A CASHTIGAT! /hello

Catalanul
4th July 2004, 23:56
GRECIA=CAMPIOANA EUROPEI /OLE/
adevarul e ca meritau mai mult sa castige decat portughezii :evil:
bravo charisteas, BRAVO GRECIA :yeah:

Catalanul
5th July 2004, 00:03
PS 2 ! Nu va faceti probleme ! PORTUGALIA va cistiga ! :evil:

poate va castiga ceva peste 100 de ani :D :evil:

ce bine ca A CASTIGAT GRECIA!!! :yeah: si ca sunt CAMPIONI :yeah:
unde sunt ''portughezii'' (ma refer la sustinatori :D)
inca o data: BRAVOOOO :ok: GRECIA /hello

rt_trujohn
5th July 2004, 00:08
Hahahaha Grecia a cistigat, Bog_tom eu tiam zis de la inceput ca Grecia va cistiga si ai zis ca sint nebun, am pus si pe un formum de fotbal si mi sa zis la fel, acuma sa intimplat. hahaha ce imi vine sa rid :) acuma daca ma scuzati am de luat bani de la casa de pariu

adbogdan
5th July 2004, 00:13
Hai c-am vazut-o si pe-asta ! Grecii, pe care acum 15 ani ii bateam in amicale jucand 'la misto' au ajuns campioni europeni.
Pe de alta parte, jos palaria ! Jucatori care sa alege cat au alergat grecii astia n-am vazut de mult. Juma de echipa nu prea le are cu tehnica, dar cand e vorba de munca si disciplina sunt valabili 100 %
Eu n-am vazut de la Camataru incoa atacant din Balcani care sa alerge cat a alergat Charisteas asta, sa faca marcaj in careul propriu, sa care doi-trei adversari dupa el, si sa mai si marcheze.
Daca si-ai nostri ar alerga macar juma din cat au alergat grecii chiar am avea o sansa de calificare la mondiale. Altfel ...

bog_tom
5th July 2004, 00:23
Hahahaha Grecia a cistigat, Bog_tom eu tiam zis de la inceput ca Grecia va cistiga si ai zis ca sint nebun, am pus si pe un formum de fotbal si mi sa zis la fel, acuma sa intimplat. hahaha ce imi vine sa rid :) acuma daca ma scuzati am de luat bani de la casa de pariu
mda... chiar ai pariat ? greu de crezut totusi ... inseama ca o sa ai banii lui Bill Gates :drak:

tin sa felicit echipa Greciei pt aceasta performanta greu de crezut... totusi cred ca am fi fost mai castigati daca am fi vazut un meci Spania-Franta, Spania/Franta-Cehia sau o finala Spania/Franta/Cehia-Portugalia !

uti2102
5th July 2004, 00:30
acuma daca ma scuzati am de luat bani de la casa de pariu

ESHTI BOGAT NENE! Grecia avea o cota de vreo 150/1!!!

gigel_bucur
5th July 2004, 03:04
ESHTI BOGAT NENE! Grecia avea o cota de vreo 150/1!!!

poate la inceput, si nu era 150, doar 80 :ok:

lasa omu' sa-si ia banii, eu ma duc abia maine ca la ora la care s-a incheiat finala casele "e" inchise.

gigel_bucur
5th July 2004, 03:05
Hahahaha Grecia a cistigat, Bog_tom eu tiam zis de la inceput ca Grecia va cistiga si ai zis ca sint nebun, am pus si pe un formum de fotbal si mi sa zis la fel, acuma sa intimplat. hahaha ce imi vine sa rid :) acuma daca ma scuzati am de luat bani de la casa de pariu

catzi bani ai pus, grecoaico?

Grecul
5th July 2004, 03:08
FRATI ROMANI ESTE O REALITATE... GRECIA E CAMPIONA EUROPEI.Meritam aceasta cupa pentru ca am luptat cu toti "asa zisi" giganti ai fotbalului modern (Portugalia,Spania, Franta, Cehia) si le am doborit pe toti din tronul lor. Capitanul nostru Thodoris Zagorakis nu ia milione de euro pentru o spot publicitar, ca Figo. Portarul nostru Antonis Nikopolidis nu este la prime pagine revistelor internationale cum e Bartez. Scorerul nostru Angelos Haristeas valoara (financiar vorbind) cit degetul cel mic din piciorul sting a lui Zidane. Dar baieti astea din cea mai sudica tara a Peninsulei Balcanice au ceva THAT MONEY CAN NOT BUY... AU SUFLET SI INIMA DE EROU. Sa va bucurati dragi Romani pentru sucesul nostru, pentru ca victoria noastra este o metafora moderna ai legendei lui David si Goliath.Si cum si voi sunteti ca noi niste Davizi vorbind in mod politic, economic si social in Europa aceasta, in care daca nu ai mii de euroi esti calcat in picioare (indiferent daca esti Profesor de Facultate sau cioban), va am aratat cum se face. Adica cum sportul poate sa face o tara intreaga sa se ridice in cer si sa simte fericita indiferent de probleme uriase pe care are.

Salutari prieteneste de la CAMPIONI EUROPEI 2004

P.S.1 ricky, imi placut foarte mult raspunsul tau la barfe Portugezilor.
P.S.2 Despre citeva ziaristi Romani care au sustinut aceste minciuni penibile..e ce sa zic? OTET SI O SA VA TRECE.

-Greeks fight like Heroes, and Heroes fight like Greeks- Winston Churchil 1940

gigel_bucur
5th July 2004, 04:07
FRATI ROMANI ESTE O REALITATE... GRECIA E CAMPIONA EUROPEI.Meritam aceasta cupa pentru ca am luptat cu toti "asa zisi" giganti ai fotbalului modern (Portugalia,Spania, Franta, Cehia) si le am doborit pe toti din tronul lor. Capitanul nostru Thodoris Zagorakis nu ia milione de euro pentru o spot publicitar, ca Figo. Portarul nostru Antonis Nikopolidis nu este la prime pagine revistelor internationale cum e Bartez. Scorerul nostru Angelos Haristeas valoara (financiar vorbind) cit degetul cel mic din piciorul sting a lui Zidane. Dar baieti astea din cea mai sudica tara a Peninsulei Balcanice au ceva THAT MONEY CAN NOT BUY... AU SUFLET SI INIMA DE EROU. Sa va bucurati dragi Romani pentru sucesul nostru, pentru ca victoria noastra este o metafora moderna ai legendei lui David si Goliath.Si cum si voi sunteti ca noi niste Davizi vorbind in mod politic, economic si social in Europa aceasta, in care daca nu ai mii de euroi esti calcat in picioare (indiferent daca esti Profesor de Facultate sau cioban), va am aratat cum se face. Adica cum sportul poate sa face o tara intreaga sa se ridice in cer si sa simte fericita indiferent de probleme uriase pe care are.

Salutari prieteneste de la CAMPIONI EUROPEI 2004

P.S.1 ricky, imi placut foarte mult raspunsul tau la barfe Portugezilor.
P.S.2 Despre citeva ziaristi Romani care au sustinut aceste minciuni penibile..e ce sa zic? OTET SI O SA VA TRECE.

-Greeks fight like Heroes, and Heroes fight like Greeks- Winston Churchil 1940

bravo grecule! ma Bucur pt. voi, pe langa ca mi-a iesit la pariuri (Astra-sport-bets, nu dau linku'), chiar am tinut cu Grecia. am vazut acel om la om de care uitasem, adevarat ca se facea numai la "VIP"-uri, gen Figo-de la "figori", ca fotbal ... daca ma gandesc bine in portugheza se pronuntza Figu:) si tot la figuri ajungem.
in primele meciuri mi-a placut si Botezatu lor, ala cu shershel (cum ar spune Stratan), Cristi Ronaldu, pre numele sau.
ce s-o mai lungim, bravo Grecia! /hello

ricky
5th July 2004, 07:18
Cota de 150 era pentru o finala GRECIA-PORTUGALIA !
Cine asi face probleme ca am tinut, vreun minut cu PORTU...trebuie sa-i dezamagesc ! :evil:
Ce se mai poate spune la aceasta splendida victorie ?
A cistigat o ECHIPA !
Sa nu vina v'o unul sa spuna ca GRECIA a facut ANTI-JOC ca... :headbang:

P.S. Am deschis laborator de tratament...BLATITA !
Tratamentul consta intr-o spalare a interiorului capului unora !
Si-apoi...se repompeaza aer ! :jerk:

corinutza_88
5th July 2004, 10:06
nu-mi vine sa cred!!!!!!
grecia campioana??????????????????!!!!
cine te aude zice ca esti nebun dar ASA ESTE!
e campioana europeana!!!!
felicitari!!!
si rusine portughezilor ca n-au stiut sa joace fotbal!
ADIO EURO2004!
BRAVO GRECIA!

rt_trujohn
5th July 2004, 10:39
am cistigat 1500 de dolari pentru pariul pe care lam pus :) si uite de la inceput am tinut cu ei, leau mai facut probleme a facuto pe spania sa fie pe locul 2 in grupa calificari si spania a trebuit sa joace cu norvegia ca sa se califice. BRAVO GRECIA, ROMINI AR TREBUI SA INVETE CEVA DE LA ACEST MOMENT SPECIAL IN ISTORIA FOBALULUI, NU TREBE SA AI ECHIPA CU JUCATOR DE CEL MAI MARE CALIBRU, TREBE SA AI INIMA, SA AI DORINTA SI SA FACI TOT CE POTI SA CISTIGI. BRAVO GRECIA ATI LASAT O LUME INTREAGA MUTA. SA VEDEM DACA ACUMA POATE SI ROMINIA SA FACA ACELAS LUCRU

Doctor_Satan
5th July 2004, 10:50
FRATI ROMANI ESTE O REALITATE... GRECIA E CAMPIONA EUROPEI.Meritam aceasta cupa pentru ca am luptat cu toti "asa zisi" giganti ai fotbalului modern (Portugalia,Spania, Franta, Cehia) si le am doborit pe toti din tronul lor. Capitanul nostru Thodoris Zagorakis nu ia milione de euro pentru o spot publicitar, ca Figo. Portarul nostru Antonis Nikopolidis nu este la prime pagine revistelor internationale cum e Bartez. Scorerul nostru Angelos Haristeas valoara (financiar vorbind) cit degetul cel mic din piciorul sting a lui Zidane. Dar baieti astea din cea mai sudica tara a Peninsulei Balcanice au ceva THAT MONEY CAN NOT BUY... AU SUFLET SI INIMA DE EROU. Sa va bucurati dragi Romani pentru sucesul nostru, pentru ca victoria noastra este o metafora moderna ai legendei lui David si Goliath.Si cum si voi sunteti ca noi niste Davizi vorbind in mod politic, economic si social in Europa aceasta, in care daca nu ai mii de euroi esti calcat in picioare (indiferent daca esti Profesor de Facultate sau cioban), va am aratat cum se face. Adica cum sportul poate sa face o tara intreaga sa se ridice in cer si sa simte fericita indiferent de probleme uriase pe care are.

Salutari prieteneste de la CAMPIONI EUROPEI 2004

P.S.1 ricky, imi placut foarte mult raspunsul tau la barfe Portugezilor.
P.S.2 Despre citeva ziaristi Romani care au sustinut aceste minciuni penibile..e ce sa zic? OTET SI O SA VA TRECE.

-Greeks fight like Heroes, and Heroes fight like Greeks- Winston Churchil 1940

Jos palaria!
Un meci atat de frumos n-am vazut de mult timp (adica sa castige o finala o echipa cu care tin eu), cred ca de la Bayern-Valencia in Champions League. Sper ca nu te superi daca zic ca la Mondial e randul nostru! :D
Fac plecaciuni in fata acestei echipe si sper ca intr-o zi sa-i vad si pe-ai nostri jucand atat de "urat". :evil:
/hello /hello /hello /hello /hello

bog_tom
5th July 2004, 11:50
Jos palaria!
Un meci atat de frumos n-am vazut de mult timp (adica sa castige o finala o echipa cu care tin eu), cred ca de la Bayern-Valencia in Champions League. Sper ca nu te superi daca zic ca la Mondial e randul nostru! :D
Fac plecaciuni in fata acestei echipe si sper ca intr-o zi sa-i vad si pe-ai nostri jucand atat de "urat". :evil:
/hello /hello /hello /hello /hello
la ce meci te-ai uitat aseara ?!?

suporterita
5th July 2004, 14:59
fara sa comentam modul in care au jucat, sigur blat n-a fost,grecii au dat o pilda de eroism in teren,de dorinta si disciplina.a sosit vremea celor mici,fotbalul lor a crescut in valoare iar cei mari sunt super obositi v-or fii nevoiti sa-si schimbe programul foarte incarcat de meciuri daca nu, si noi romanii v-om fi pe urmele grecilor,o natiune mare a renascut.felicitari, sper ca Iordanescu sa reuseasca sa-si mobilizeze jucatorii,sa ne ofere din nou nopti albe pe strazi la fel ca cele din `94 cind au invins Agentina.

Catalanul
5th July 2004, 15:08
cand te gandesti ca in luna iulie a anului 2002 Otto Rehagel debuta ca antrenor al greciei intr-un meci impotriva finlandei pe care l-au pierdut cu 5-1 :headbang: si ca acum sunt campioni europeni, e ceva :D

bog_tom
5th July 2004, 15:31
fara sa comentam modul in care au jucat, sigur blat n-a fost,grecii au dat o pilda de eroism in teren,de dorinta si disciplina.
de ce sa nu comentam modul in care au jucat ? nu are importanta acest lucru ?!?

Vadim
5th July 2004, 15:51
Felicitari suporterilor greci. Aveti o echipa buna care a reusit cea mai mare performanta supriza din fotbalul pe care il am eu in memorie.

suporterita
5th July 2004, 15:54
la un asemenea nivel nu are importanta, important e sa marchezi goluri si sa cistigi.

dj_jaxxx
5th July 2004, 16:05
de ce sa nu comentam modul in care au jucat ? nu are importanta acest lucru ?!?

Daca ar fi fost Romania in locul Greciei, nimeni nu ar mai fi comentat nimic.

Au jucat defensiv. Nu au facut aproape nicio gresala. Au tras doar un sut pe poarta si a fost de ajuns. Atat. :D

bog_tom
5th July 2004, 16:15
Daca ar fi fost Romania in locul Greciei, nimeni nu ar mai fi comentat nimic.

Au jucat defensiv. Nu au facut aproape nicio gresala. Au tras doar un sut pe poarta si a fost de ajuns. Atat. :D
stai linistit ca ar/am fi comentat. Pe mine nu ma incanta daca Romania bate cu 10-0 pe Anglia in cazul in care ar juca prost.

cred ca eram mai castigat daca ma uitam la o telenovela decat sa-i vad aseara pe greci :D

uti2102
5th July 2004, 17:02
Chiar ca nu mai shtiu ce meci atzi vazut voi aseara....
I-atzi vazut pe greci?! Atzi vazut devotamentul?! Atzi observat excelenta lor pozitzionare in teren?! Atzi vazut ashezarile echipelor shi tacticile lor defensive shi ofensive?! L-atzi vazut pe Figo cat de mult incerca shi totushi era penibil ?! Din punctul meu de vedere a fost SPECTACOL!
Din faza semifinalelor s-a observat (poate cu exceptzia Olandei) ca jucatorii practic joaca din inertzie, ca se simt unii pe altzii! Aseara grecii au aratat ca pot juca la fel de bine shi daca-i scoli din somn, atat de bine au invatzat lectzia! N-atzi simtzit tensiunea meciului ?! Chiar n-atzi simtzit nimic aseara ???
Oare cand va arata shi Romania un asemenea control asupra adversarei shi asupra propriei evolutzii, asha cum a aratat Grecia ieri ?!

vialli
5th July 2004, 17:58
Chiar ca nu mai shtiu ce meci atzi vazut voi aseara....
I-atzi vazut pe greci?!

Din punctul meu de vedere a fost SPECTACOL!
Din faza semifinalelor s-a observat (poate cu exceptzia Olandei) ca jucatorii practic joaca din inertzie, ca se simt unii pe altzii! Aseara grecii au aratat ca pot juca la fel de bine shi daca-i scoli din somn, atat de bine au invatzat lectzia! ?!
lectia antijocului? :)


asemenea control asupra adversarei , asha cum a aratat Grecia ieri ?!
:D ca la politie
n-a miscat unu' :D

fia
5th July 2004, 18:27
Desi pare plictisitor totusi e un farmec si in jocul Greciei.. parca e Italia din vremurile bune...

MARCELC
5th July 2004, 19:18
Cine nu le are cu fotbalul, poate sa spuna ca portughezii au fost mai buni.
S-a vazut de la o posta ca grecii sint FIZIC si TECHNIC MAI BUNI decit echipele
pe care le-a batut si pe care le-ar mai bate o data daca ar fi cazul.

Cehii, olandezii si altii fac "spectacol" cu echipe slabe, dar nu cu UNA MAI BUNA DECIT ELE

HAI POLI TIMISOARA

inter
5th July 2004, 20:07
Desi pare plictisitor totusi e un farmec si in jocul Greciei.. parca e Italia din vremurile bune...

:D :D :D , ce glumet esti

pt. comparatie ta : Italia -Brazilia 3-2 la C.M. din Spania :cool:

vialli
5th July 2004, 21:05
S-a vazut de la o posta ca grecii sint FIZIC si TECHNIC MAI BUNI decit echipele fizic cu siguranta, tehnic , niciodata


Cehii, olandezii si altii fac "spectacol" cu echipe slabe, dar nu cu UNA MAI BUNA DECIT ELEcehii si olandezii fac si meciuri frumoase, de e xemplu cand joaca intre ei, grecii nu pot sa faca meciuri spectacol
Mie mi-au placut totusi echipele Cehiei si Angliei , cred ca Olanda si Portugalia au destui fotbalisti buni.
si ar mai fi si alte echipe care mi-au placut dar in special mi-a placut Cehia

Si eu am tinut cu grecii dar judecand la rece,dar castigand grecii turneul,cred ca fotbalul a iesit invins.
Mi-ar fi placut sa vad o finala Portugalia-Cehia cu cehii victoriosi sau Anglia-Cehia sau Portugalia-Anglia. Imi pare rau de englezi, au cei mai adevarati suporteri,cei mai fanatici si din pacate n-au mai luat nimic de nu stiu cand. E pacat de suporterii englezi.
Cehia mi s-a parut de departe cea mai valoroasa echipa, pe undeva e bine ca au pierdut, poate vor fi debusolati cu noi, poate se mai retrag cativa jucatori de la ei datorita dezamagirii, daca castigau, precis ramaneau toti sa castige peste 2 ani si titlul mondial.Din punctul nostru de vedere este bine ca a castigat o echipa mica, de aia am si tinut cu grecii.

Dar ca fotbal, grecii n-au jucat nimic, cate un sut pe poarta de meci si in rest
antifotbal total, cred ca au dus la perfectiune antijocul.

Dar ce te faci cand primesti tu primul gol? speri sa egalezi sau sa bati sutand in 90 de minute dar o data pe poarta adversarilor? sau ce te faci cand joci impotriva altor echipe care refuza si ele sa joace si se baricadeaza in aparare?
Atunci vor renunta toti sa ne mai uitam la meciuri, ne vom uita la un rezumat de 2 minute in care intra toate fazele interesante si gata.

Eu prefer echipele tehnice, ofensive, imaginative si imi displac echipele care joaca defensiv si rudimentar.Grecia este campiona antijocului si a avut si mult noroc irepetabil,aproape ireal. Pariez ca nu vor dezamagi dupa acest turneu.

vialli
5th July 2004, 21:19
:D :D :D , ce glumet esti

pt. comparatie ta : Italia -Brazilia 3-2 la C.M. din Spania :cool:
meciul se poate vedea pe internet pe situl FIFA 2002 la sectiunea pure fotbal, am vazut meciul, Brazilia a jucat foarte frumos, italienii au jucat urat dar au avut in Rosii un jucator care a profitat de toate greselile adversarilor.
Pentru frumusetea fotbalului, este mare pacat ca atunci n-a castigat Brazilia titlul dar nu castiga intotdeauna cei mai buni. Oricum, Italia avea totusi si jucatori valorosi in formatie desi juca destul de urat, erau Conti, Antognioni care aveau tehnica fina, stiau fotbal. Chiar si Germania care ici ea nu juca prea frumos aveau jucatori de superclasa gen: Littbarski, Magath,Rummenige, Braiter.
dar grecii nimic, zero, doar la batranul Zagorakis 32 de ani am vazut un drubling misto in meciul cu Franta, niciodata n-am vazut castigand o echipa atat de urata ca stil de joc cum au fost grecii.

uti2102
5th July 2004, 22:01
Ce va tot luatzi de greci ca practica antijoc?! V-am mai spus : nu aveau shanse atat timp cat ar fi evoluat altfel! Pentru ca nu au valoarea individuala a componentzilor celorlalte echipe cu care s-au intalnit : Spania, Portugalia, Frantza, Cehia. Ce au jucat ei nu se cheama antijoc. Se cheama ca ishi cunosc limitele shi duc la perfectzie ce shtiu shi ce pot sa faca cel mai bine.
De antijoc se poate vorbi la italieni (ca tot sunt fani azzuri pe-aici :drak: )care, cu toate ca au printre cei mai buni jucatori din lume, joaca nepermis de defensiv. Italia poate mult mai mult dar arata mult prea putzin! Ala e antijoc! Cand potzi! GRECIA NU PUTEA ALTFEL!!!

MARCELC
6th July 2004, 04:33
Ce va tot luatzi de greci ca practica antijoc?! V-am mai spus : nu aveau shanse atat timp cat ar fi evoluat altfel! Pentru ca nu au valoarea individuala a componentzilor celorlalte echipe cu care s-au intalnit : Spania, Portugalia, Frantza, Cehia. Ce au jucat ei nu se cheama antijoc. Se cheama ca ishi cunosc limitele shi duc la perfectzie ce shtiu shi ce pot sa faca cel mai bine.
De antijoc se poate vorbi la italieni (ca tot sunt fani azzuri pe-aici :drak: )care, cu toate ca au printre cei mai buni jucatori din lume, joaca nepermis de defensiv. Italia poate mult mai mult dar arata mult prea putzin! Ala e antijoc! Cand potzi! GRECIA NU PUTEA ALTFEL!!!


Alpopa, iti dau perfecta dreprate, si pentru cei care spun ca grecii nu sint
tehnici vreau sa le amintesc cum au fost atacantii Portugaliei, Cehiei ,
Frantei si Spaniei elegant deposedati in careu si facuti neputinciosi, atacanti
care la echipele de club inscriu cu nemiluita...

Mariusmadmax
6th July 2004, 05:20
Meci de rahat !
Greci au fost numai pe distrus ... au cistigat cu un singur sut ( un cap a Lui Charisteas !) PUTIN FOTBAL ! MULT NOROC ! ( mai ales cu Cehia )
Portughezii si-au aratat limitele ... multa deznadejde , neincredere , batrinete ( Figo , Costa ) , putina experienta ( Ronaldo - mai ales la 11 metri din debutul lui Euro ) . LIPSA DE NOROC ! ( si URSI Meyeri :evil: )

Finala trebuia sa fie :
Anglia - Cehia
ce meci ar fi fost !!!!!!!!!!
Owen , Rooney , Beckham , Nedved , Baros , Smicer , Poborski
/hello

uti2102
6th July 2004, 17:57
Finala trebuia sa fie :
Anglia - Cehia
ce meci ar fi fost !!!!!!!!!!
Owen , Rooney , Beckham , Nedved , Baros , Smicer , Poborski
/hello

Asta visam shi eu la inceput. Dar shi Anglia a dezamagit. A aratat mult prea putzin, in sensul ca Eriksson s-a temut shi s-a aparat inexplicabil de mult.

aclambiron
7th July 2004, 18:04
Nu mi-a placut meciul deloc.A fost urat si e pacat ca asta a fost finala Camionatului European.Grecia a fost o mare surpriza a lui euro dar nu a fost o surpriza a finalei.